- 8maa^S Volewijckers, en V.U.C.'s groote wedstrijden. HET VOETBALPROGRAMMA. STAD EN OMGEVING. Films van deze week Heiloo. Castricum. Broek op Langendijk. Zuidscharwoude. Oudkarspel. Noordscharwoade. Burgerlijke Stand. PUZZLE. DAMRUBRIEK. KOFFIE-SURROGAAT K.F.C.'s laaisie hindernis wordt opgeruimd. j HOE MOETEN VERZOEKEN WORDEN INGEKLEED? De Politie verzoekt ons het volgen de te willen bekend maken: Verzoeken om ontheffing van het be paalde in art. 1 van de beschikking van den Burgemeester van Alkmaar, d.d. 28 December 1943 betreffende de bescherming van de jeugd, moeten door opvoeders (ouders) schriftelijk bij den Commandant der gemeentepo litie worden aangevraagd, onder ver melding van de volledige naamsopga- ven van de betreffende jeugdige per soon (naam, voornamen, geboorteplaats, geboortedatum, woonplaats),en dienen met redenen omkleed te zijn. Voor het bezoeken van een onder wijsinrichting of voor het volgen van godsdienstonderricht moet het verzoek worden gedaan door het Hoofd van de onderwijsinrichting, resp. den R.K. geestelijke of predikant en door den opvoeder voor „Gezien" worden ge teekend. Verzoeken om ontheffing wegens het vervullen van werkzaamheden in dienstbetrekking of voor het na 18.00 uur of zonsondergang gaan uit betrek' king naar huis, behooren door den op' voeder tè worden gedaan en voor „Accoord" te worden geteekend door den werkgever. Voorts dient uit alle verzoeken dui delijk te blijken voor welke dagen welke uren ontheffing wordt verlangd Verzoeken, welke niet aan boven staande voorwaarden voldoen, kunnen niet in behandeling worden genomen. Mondelinge verzoeken of verzoeken met onbelangrijke redenen worden niet geaccepteerd. UITZONDERINGSMAATREGEL VOOR AVONDSCHOLIEREN. Daar de vergunningen voor leerlingen beneden 20 jaar der verschillende avondcursussen nog niet gereed zijn, zal men dezen scholieren voorloopig toestaan vanaf Maandag 10 Jan. a.s. na zonsondergang over straat te gaan teneinde de lessen te kunnen volgen. Naar men ons mededeelt, worden inmiddels vergunningsformulieren ge reed gemaakt om t.z.t. aan de desbe- treffenden te worden uitgereikt. BRUTALE RIJWIELDIEFSTAL. Een zuster van het Centraal Zieken huis had haar rijwiel gistermorgen in de rijwielbergplaats achter het zieken huis gestald, doch moest tot de onaan- gename ontdekking komen, dat daar haar fiets was ontvreemd. Wat meer sympathie bij de rijwieldieven zou toch wel wenschelijk zijn. Zelfs zij zul len toch wel erkennen, dat een zuster een van de laatsten is, die haar rijwiel kan missen. Wij zouden het dan ook sportief van den betrokken zwijntjesjager vinden, wanneer hij in dit geval afzag van het gemaakte voordeel en de fiets weer op dezelfde plaats voor de zuster deponeer de, MERKWAARDIG JUBILEUM. Mejuffr. Andrina de Ruyter is Dinsdag 11 Januari 40 jaar in dienst betrekking als huishoudster bij mevr. C. J. Verzijden, Langestraat 45. DIERENBESCHERMING. Zwervend zijn aangetroffen een licht cypersch en een cypersch poesje met veel wit. Adr.: Inspecteur C. Verver, Baanstraat, Alkmaar. FRAU SIXTA. Alkm. Bioscoop-Theater. ,,Een levéfisdrama" zegt de critiek van deze film en dramatisch is het zeer ze ker voor een levenslustige weduwe, als de man op wien ze haar zinnen gezet heeft, plotseling tot de ontdekking komt, dat haar Van het pensionaat thuis ge komen dochtertje geen onmondig kind, maar een knap huwbaar meisje is. Die ontdekking is nog niet zoo drama tisch, maar wel het feit, dat de man zich met de dochter verlooft en de moeder in den steek laat. IH dat geval zijn het de gemoedsaan doeningen van de miskende moeder, die in de felm zoo expressief moeten zijn, dat de toeschouwers het leed met haar meevoelen en juist dat is het eenige waarin Fransiska Kinz als de knappe boerin Sixta in deze film maar matig geslaagd is. Veel tranen van medelijden worden er door de toeschouwers niet vergoten. Zij interesseeren zich meer voor de prach tige natuuropnamen van de Ortztaler Al pen en het interessant leven der berg bewoners, van wie de goeden en de kwa den om beurten op den voorgrond tre den. Use Werner en Gustav Fröhlich staan de hoofdfiguur in deze film uitstekend ter zijde. Vooraf nieuws uit binnen- en buiten land, een oorlogsfilm en diverse opna men over ertsbewerking. Tj. N. Adema. PUCK SPEELT COMEDIE. Victoria-Theater. Inderdaad Jenny Jugo als Puck speelt !n deze film comedie, maar dan op een buitengewoon aantrekkelijke wijze, zoo dat zij bij voortduring het groote mid delpunt is. Een uitnemende rol van Jen ny Jugo. Maar daarnaast moet vermeld, dat Victor Staal, Willy Fritsch en Hilde von Stolz prima tegenspel geven. De film is vervaardigd naar twee too- neelstukken van Bokay, n.l. „Die Gat tin" en het ook in ons land bekende: Ik hou van vier vrouwen. Puck, het charmante jonge vrouwtje van Peter zorgt er eerst voor, dat haar man een zeer gunstige positie verkrijgt om later als Peter een oogenblik zijn liefhebben de Puck vergeet voor de berekenende Helena, alles weer tot een goed einde te brengen met behulp van vriend Walter. Victor Staal als Peter en Willy Fritsch als Walter vallen op door uitstekend vlot spel en Hilde van Stolz wist naar den eisch antipathiek te zijn. Een film, waarvan men door de aller aardigste situaties en de vertolking veel genoegen zal beleven. Het voorprogramma bracht naast de beide zeer goed verzorgde Journaals: Ned. Nieuws en Ufa-journaal, een inte ressante film over: Porcelein. G. C. van Gulik. VLIEGENDE JEUGD. Cinema-Theater. In een opleidingskamp voor zweefvlie gers werkt een groep jongens van de Hitier Jugend tezamen met hun leeraar Kilian aan een nieuw vliegtuig, dat Ki- lian voor de komende wedstrijden ont worpen heeft. Een van de jongens die het hardst heeft gewerkt is Werner en deze mag het toestel op den komenden wedstrijd besturen. Bij de proefvlucht gebeurt er echter een ongelukje en Ki lian geeft opdracht, dat er niet meer gevlogen mag worden. Terwijl Kilian thuis zijn constructie-berekeningen na gaat, repareert Werner met behulp van zijn vrienden het vliegtuig en doet aan den wedstrijd mee, welke hij dan wint. Wegens verregaand gebrek aan discipli ne worden Werner en zijn kameraden naar huis gestuurd. Gelukkig komt alles later weéP- terecht, maar eerst leert Werner nog was discipline beteekent. Vooraf Ufa- en Tobis-nieuws, een tee kenfilm en een cultuurfilmpje. OPERETTE. Harmonie-Theater. Dat deze buitengewoon aantrekkelijke Willy Forst-Film met haar meesleepen- de operette-muziek uit den bloeitijd der Weensche operette zou geprolongeerd worden, was zeker te voorzien. Maar niet alleen de muziek is een groote attrac tie, ook het spel boeit van 't begin tot het einde, met Willy Forst, Maria Holst. Dora Komar, Paul Hörbiger en Siegfried Breuer in de hoofdrollen. Een film, die algemeene waardeering vindt en terecht. Te Alkmaar wordt een tentoonstelling gehouden van In en om de stad opgegraven voorwerpen. - Eenig aardewerk, dat bij de blootgelegde fundamenten van het oude kasteel Middelburg nabij Alkmaar werd gevonden CNF/Kulper/Pax m GESLAAGD. Voor het examen Engelsche handels correspondentie, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren te Alkmaar, slaagden de heeren A. van Dijk, G, P. Hartland, W. Kennedy en P. Kramer, allen te Alkmaar. Besluit burgemeester. Het r.k. kerkbestuur der parochie van den Heiligen Willibrordus te Heiloo als bestuur van de r.k. jongensschool alhier, heeft ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aangevraagd uit de gemeentekas f 343.24 te mogen ont vangen voor het aanschaffen van nieuwe leer- en hulpmiddelen ten gevolge van de invoering van het 7e en 8e leerjaar. Hoewel de aanschaf fing der leer- en hulpmiddelen vóór de aanvrage der gelden ex. art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 is ge schied, heeft de burgemeester, daar het hier een spoedeischend geval be trof, besloten het verzoek in te willi gen. Geslaagd. - Mej. A. J. S. Vahl, on derwijzeres aan de Ulo-school, is ge slaagd voor de acte l.o. in de Hoog- Duitsche Taal. Gevonden: 1 wit wollen handschoen: 1 vaatje bier; 1 nachtjapon en pyamabroek; 1 roodleeren portemonnaie met inhoud. Terug te bekomen bij den groepscom mandant der Marechaussée. Uitvaart C. M. Gomes. Woensdag morgen heeft onder groote belangstel ling de uitvaart en begrafenis plaats ge had van den heer C. M. Gomes, waar nemend commandant van de Luchtbe scherming. De plechtige uitvaartdienst werd opgedragen in de kerk van den H. Pancratius door kapelaan v. d. Zalm. Onder leiding van dirigent P. Kuys wer den door het zangkoor op indrukwek kende wijze de gezangen van Requiem uitgevoerd. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op burgemeester Mans dorp, wethouder P. de Wild, gem.secr. Van Lunden, gem.-ontvanger v. d. Berg, het hoofd der luchtbescherming Van Veen en den leider van dep distributie- dienst, verder het personeel van de luchtbescherming en lat van de brand weer. Vele bloemstukken o.a. van B. en W„ luchtbeschermingsdienst en Keu ringsdienst, dekten de kist. Op het kerkhof werden als gebruikelijk vijf Onze Vaders en vijf Wees Gegroeten gebeden voor de zielerust van den overledene. Met hem is heengegaan een rechtvaardig man, die de hoogachting van iederen ingezetene genoot. Geen Ausweis meer. - Naar wij ver nemen, worden aan de inwoners van Castricum die in het z.g. woongebied gevestigd zijn, geen Ausweis meer ver strekt, daar uit hun persoonsbewijs blijkt dat zij aldaar woonachtig zijn. De gemeente-begrooting. - Verschenen is de begrooting voor 1900. Van Rijks wege wordt uitgekeerd een bedrag van 3 per inwoner, berekend naar een bevolking van 6000 op 1 Januari 1943 Een leening van 138.000 a 3 7'8 is omgezet in een van 3}4 Voor de rioleering is aangegaan een leening van 205.000 1V«%0. Voor de politie wordt gerekend op een Rijksbijdrage van 9000, luchtbescherming 12.000, bewakingsdienst 15.000. Voor verpleging krankzinnigen is ge raamd 10.000, 40.000 voor gebouwde en ongebouwde eigendommen, personee- le belasting 13.000 (vorig j. 4L000I Voor de evacuatie is geraamd een tedrag van 500.000, hetwelk door het Rijk wordt vergoed. Distributiedienst' ontvangsten 50.000, uitgaven 57.000. Rijwiel ontvreemd. - Uit de loods der Ned. Spoorwegen is ontvreemd een rijwiel, dat door den heer N. Sch. te Limmen in bewaring was gegeven. Politie. - Verloren - en verschroomd dames-polshorloge met lederen bandje. Gevonden: kinderportemonnaie met fn- houd. Inlichtingen bij den groepscom mandant der Marechaussée, Dijk 620a Alhier. Geslaagd. - De heer P. Molenaar, magazijnmeester van het Witte Kruis, is geslaagd voor het Staatsexamen Heilgymnastiek en Massage. Het kind van de buurvrouw" - Don derdagavond gaf het gezelschap Bou- ber in ,,'t Huis' de Brederode" alhier een voorstelling van „Het kind van de buurvrouw", een spel naar de roman „Arie" van John Elsensohn, voor 't tooneel bewerkt door Herman Bouber. In dit stuk wordt op zeer realistische wiize de geschiedenis weergegeven van het onechte kind van Lien Schef- fer, Mientje, dat door het kinderlooze echtpaar Tante Da en Arie den water duiker wordt opgevoed en met haar pleegouders gelukkig is, totdat na vijf tien jaren de moeder, na ol dien tijd niets van zich te hebben laten hooren, er voordeel in ziet, als zij een kind heeft, waardoor zij haar minnaar nog meer geld kan afzetten. Door allerlei schoone beloften, mooie geschenken en uitstapjes weet zij het kind zoo ver te krijgen, dat het bij haar pleegouders niet meer tevreden is en naar 1 aar eigen moeder terug wil gaan. Als Mientje reeds onderweg is naar haar nieuwe woning, overwint echter de wa re liefde en keert zij naar hef eenvou dige winkeltje van haar pleegouders terug. Het zeer talrijke publiek heeft de zen avond weer kunnen genieten van heel mooi tooneelspel. Bij de fijne, ge voelig* tooneeltjes met Tante Da (Aaf Bouber) en Arie, haar man (Herman Bouber) met de kleine Mientje, die zij geheel als hun eigen kind beschouwen en later bij hun moeilijkheden om het kind, was het muisstil in de zaal. Veel succes hadden ook de buurvrou wen, (Truus Bakker, Riek Berkhout en Lena Kemper), die met hun vaak ongekuischte taal en manieren de la chers op hun hand hadden. Lena Kem per was bovendien een „geweldige" vroedvrouw. Ook de in z.g. volksstuk ken schijnbaar onvermijdelijke kroeg- scène was een lachsucces. De onsympathieke rollen van Lien, Mientjes moeder, en Kee, haar tante, werden prima vertolkt door Gonda Gijswijt en Greta Gerlach; Guusje Sandefort was heel goed als Mientje. Kortom, deze voorstelling was een groot succes. De toeschouwers waren zeer terecht gul met applaus. M. Kuiper. Programma DTS. - Oudkarspel: DES 1Halfweg 1; Waarland: Con Zelo 1 DTS 2; Koedijk: Koedijk 2—DTS 4; Obdam: St. Victor Jun. ADTS Jun. A. Politie. - Gevonden: een kinderbril, een gummilaars. Inlichtingen bij den heer van der Mars. BERGEN. Geboren: Catharina J. M., d.v. J. A. Zentveld en J. Bras Adrianus C. M., z.v. C. Th. Wokke en W. J. Pieters. Hermy, d.v. M. Bult en A. H. M, Czech. Maria J. M., d.v. J. J de Waard en G. Mors. Gehuwd: B. J. H. Kok en L. K. Lebbing van Alkmaar. Overleden: T. Vorst, 81 jaar, wedn. v. E. Wiedijk. J. J. Olden burg, 45 jaar, wonende te Amsterdam. J. Duijn, 93 jaar, wedn. van P. Zo merdijk. M. Henneman, 73 jaar, geh. m. G. J, van der Steen. G. Schlötz, 3 maanden LANGEDIJK. Geboren Martinus N., z. v. J. Jon ker en G. M. van Weel. Johanna C., d. v. J. Stoop en C. Spaans. Maria E., d. v. G. S. Koopman en A Zijp. Jan D„ z. v. A. de Bree en S. Kok. Antonius J., z. v. J. Tromp en A. van der Hurk. Hendrika A., d. v. J. L. Wissink en E. Bos. Maria E.; d. v. C. Beemster- boer en C. Grootjes. Agatha M., d. V. C. P. Koene en W. F. van den Bosch. Margaretha, d. v. J. Carnas en G. M. van Schuffelen. Getrouwd Balass Molnér en Cor nelia Leegwater. Pieter Smet en Jo hanna van Duin. Nicolaas Bruin en Elizabeth Bruijn. Antonius P. van der Heijden en Geertruida Metselaar. Overleden: Grietje Borst. Pie- tertje den Adel. IJf. de Lange. SCHERMERHORN. Geboren Catharina Maria, d. v. J. Oud en M. Bron; Dirk Jan, z. v. A. Lakeman en H. C. Zeekant. Ingekomen: H J. Riesebosch m vr. en 2 k. van Beemster n. A 191; K. J. van der Beek van Alkmaar n. A 4; E. Voerman van Amsterdam n. A 10; V. C. Zomer van Ursem n. C 41. Vertrokken: A. H. de Wit naar Rossum, Maasdijk B 40; R. Rigterink, echtgen. en 1 k. naar Alkmaar, Robert Owenstraat 1; P. Brink, wed. C. Berk hout naar Spanbroek. Onze eerste Januari-opgave. Jaarwisseling. De 17 bekende plaatsnamen waren: 1. Oostzaan, 2. Nieuwe Niedorp. 3. Zwammerdam, 4. Elburg, 5. Bloemen- daal, 6. Enkhuizen, 7. Sijbakarspel, 8. Tinaarlo, 9. Ermelo, 10. Wildervank, 11. Eliecom, 12. Nijverdal, 13. Sas van Gent, 14. Charlois, 15. Hemkenszand, 16. Egmond-Binnen, 17. Naaldwijk. Zoo men ziet vormen de eerste let ters: Onze beste wenschen, die wij on zen lezers gaarne bij de jaarwisseling deden toekomen. Stand der hoogstgeplaatsten per I Januari 1944. J. P. Geus, 166 p. Tonny Eeken 166 p. Mej. A. v. Nienes 155 p. J. H. M. Kootker 142 p. C. J. Hoeben 128 p. Mevr. v. d. PolMasée 131 p. G. v. Musscher en Mej. Pastoor, 121 p. A. A. Id ma 117 p. Mevr. EecenBoyen- ga 115 p. Mej. M. Siezen 114 p. P. Meyer 110 p. J. D. Buis 100 p. H. Schirhorst 84 p. C. Emanuël 80 p. P. Groenwoudt 73 p. J. Kuipers 66 p K. Zwien 53 p. en verder een aantal met minder punten. Om voor den Januariprijs in aanmer king te kunnen komen moet men min stens drie goede Jan.-oplossingen in zenden. Wie in twee opéénvolgende maanden geen oplossingen inzendt, wordt van de. lijst afgevoerd. Onze nieuwe opgave. (No. 2 der Ja- nuari-serie.) Optellen en aftrekken. Hieronder vindt men de optelling en aftrekking van twee getallen van 10 cijfers, maar in letters. Optelling Aftrekking. COURANTELK COURANTELK EOALUTRKLE EOALUTRKLE TTUU A ANNE A RATCAECLAO Dezelfde letter stelt steeds hetzelfde cijfer voor. Gevraagd beide sommen ir. cijfers in te zenden. Oplossingen (2 p.) tot uiterlijk Vrij dag 14 Jan. 1944, 12 uur aan het Bureau dezer Editie. Waarn. hoofdred. Tj. N. Adema, Alk maar, tevens afd. buitenland; politiek redacteur H. J. J. Marinus, den Haag; chef van dienst Jac. Broersen te Hoorn, tevens afd. binnenland; kunst, letteren en wetenschappen H. P. van den Aard weg te Alkmaar: sport J. Werkman te Alkmaar; rayonredacteuren: Alkmaar, D. A. Klomp te Alkmaar: Den Helder, A C v. Kampen te Alkmaar; W.-Friesland, Jac Groot te Enkhuizen; Kennemerland, J Belterman te Beverwijk: Zaanstreek. W J. Harwijne te Westzaan; Schagen, corr. G. H. Leen te Alkmaar. Verantw. voor de adv.-rubriek W. Ra- getlie, Koog aan de Zaan; voor de plaatselijke adv.: T. Bus, Alkmaar. MISDADIGERS GEVEN ZICH UIT VOOR POLITIE EN STELEN. Sinds eenige weken opereeren in Hilversum, speciaal in de avonduren, eenige gevaarlijke elementen, die in het bijzonder van vrouwen inzage van het persoonsbewijs eischen om dit te rooven. Het zijn meestal drie mannen, die zich uitgeven voor recherche. De laatste vier malen hebben zij zelis den betrokkenen een getypt ontvangstbe wijs ter hand gesteld, onder de mede- deeling dat zij het persoonsbewijs on der afgifte van het bewuste papiertje den volgenden dag op het politiebu reau konden terughalen. Op dit for muliertje kwam dan een met Oostin- dische inkt nageteekend stempel voor van den commissaris van politie. Het publiek wordt ernstig tegen deze lieden gewaarschuwd, daar vanzelfsprekend de persoonsbewijzen in die gevallen niet op het politiebureau zijn, maar „ondergronds" worden verhandeld. TURKIJE OVER DE POOLSCHE KWESTIE. ISTANBOEL, 7 Jan. Turkije heeft in zooverre onmiddellijk belang bij de jolsche kwestie in haar jongste sta dium, daar men hierin een nieuwe t^tssteen ziet voor de politieke be trekkingen onder de geallieerden, in het bijzonder wat betreft de beharti ging van de rechten der kleine geal lieerden en het Atlantische charter In Turksche kringen volgt men de on toegeeflijke houding der Sovjets zeer nauwkeurig en o.a. vooral ook de jongste aan het adres gerichte uitla tingen van de Prawda. Toonaangeven de kringen leggen zooals gebruikelijk een voorzichtige houding aan den dag De algemeene opvatting is echter, dat Engeland, precies zooals het zich ge keerd heeft tegen den Servischen ko ning en de partij gekozen heeft van Tito, ook ditmaal voor de Sovjet-Unie met opoffering van de politieke belan gen van een medestrijdenden bondge noot, zal bukken, Het blad Tasviri Efkiar stelt de vraag, hoe oud eigenlijk de Engelsche garantie aan Polen is voor het geval, dat het Sovjet-leger Poolsch gebied zou bezetten. De Poolsche kwestie, zoo schrijft het blad, gaat- veel verder dan de beperkte beteekenis van het vast stellen van nieuwe grenzen, zij doet veeleer de vraag naar de principieele beginselen en oorlogsdoelsteilingen der geallieerden aan de hand. De vorming van een „Poolsche regeering-Tito" dooi de Sovjets acht men in Turksche krin gen waarschijnlijk. Voor even waar schijnlijk houdt men een ondubbelzin- nigen eisch der Sovjets aan Engeland om het Poolsche emigrantencomité t. laten schieten en zijn gedesinteres seerdheid wat betreft Polen uit te spreken. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN. ZONDAG 9 JANUARI 1944. ALKMAAR. Rem. geref. gem., geen dienst (verbeterde opgaaf). Geref. kerk, 10 en 3.30 u. (Zondag 14) ds. von Meyenfeldt (coll. IJsselmeerarbeid). HEILOO, geref. kerk, in Brunoge- bouw, 10 en 3 u. leesdienst (coll. IJs selmeerarbeid). BROEK OP LANGENDIJK, 10 en 3 u. dhr. De Groot v. Leiden Doops- gez. gem., 10 u. ds. Visch v. Beverwijk. Chr. geref. kerk, 10 en 3 u., lees dienst. NOORD-SCHARWOUDE, geref. kerk. 18 en 3.30 u. ds. van Arkel. N.-NIEDORP, doopsgez. gem., 7.30 u., da. Rothfusz. GRAFT, 2 u. ds. Kastein. DE RIJP, geen dienst. GROOT-SCHERMER, 7.30 u. ds. Bo- beldijk (bev. kerkeraadsleden.) (Verb, opgaaf.) ZUID-SCHERMER, 10 u. ds. Loysen. West-GRAFTDIJK, 2.30 uur, ds. Loysen. STOMPETOREN, evangelisatie. 10 u„ dhr. Ingwersen v. Amsterdam. Oplossing probleem 1829 vorige ru briek. Stand. Zw. 6 sch. op: 9, 10, 12, 14, 18, 20 en twee dammen op 24 en 45. Wit: 8 sch. op: 11, 26, 27, 29, 33, 37, 39, 44 en dam op 6 Opl. 1. 29—23 (zw. 24x22), 2. 23—1» (zw. 14x23), 3. 3934 (zw. 22x50), 4. 2621 (zw. 45x29), 5. 11—7 (zw. 12x1), 6. 21— 17 (zw. 50x11), 7. 6—22 (zw. 23—29), 8. 22—39 (zw. 1—6), 9. 39—28 (zw. 29—341, 10. 28—44 (zw. 6—11), 11. 44x6 (zw. 34— 40), 12. 6—39 (zw. 40x45), 13. 39—50! Wij ontvingen diverse enthousiaste oplossingen. Combinaties. I. Zw. 12 sch. op: 7, 8, 9, 10, 13, 15 16, 20, 21, 25 27, 36. Wit 12 sch. op 28, 29, 30, 32, 33, 34, 37, 38, 39, 42, 47, 50 Wit speelt 37—31. Zw. 7—12. Wit 31x 22. Zw. 1218 en wit vervolgt met 42— 37, 28—22, 37—31, 29—24, 50—45, 38x49 er. 45x5. II.' Zw. 12 sch. op: 5, 7, 8, 9, 16, 18, 19, 20, 23, 25, 30, 35. Wit 12 sch. op: 21, 31, 32, 33, 38, 39, 42, 43, 45, 47, 49, 50. Wit speelt: 32—28, 28—22, 33—29, 47—41. 38—32, 49x29, 29—24, 50—44 en 45x1! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1830, van P. Kleute Jr. te Wassenaar. Zw. 13 sch. op: 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14 15, 16, 19, 25, 36. Wit 13 sch. op: 21, 24, 27, 28, 30, 32, 34 35 38, 40. 42, 45, *7. Wit speelt en wint. Opl. volgende ru briek. Combinaties en problemen kan men steeds inzenden onder motto: Damru- briek, aan het bureau van dit blad te Alkmaar. HOOGOVEN-S CHAAKTOURNOOI. De vijfde ronde had tot resultaat: Eeregroep A: KoomenVlagsma 10: Van Scheltinga—Cortlever 1/2—1/2; Van den Tol—Wolthuis 1—0; Ir. Van Steenis— Kramer 10. De stand in deze groep na 5 ronden is: 1. Van Scheltinga 4 p.; 2. en 3. Van den Tol en Koomen leder 3 p.; 4. en 5. Cort lever en Ir. Van Steenis, elk 2 1/2 p.; 6 Vlagsma, 2 p.; 7. en 8. Wolthuis en Kra mer ieder 11/2 punt. Eeregroep B: Visser—mr. Roose 0—1; Mulder van Leens Dijkstra—Been afgebr.; Van den Berg—Henneberke 1—0; Croes— mr. Leembruggen 1/2—1/2. In deze groep ls de stand na de vijfde ronde: 1. Van den Berg, 41/2 p.; 2, 3. en 4. Croes, mr. Roose en Been ieder 21/2 p., waarvan Been met 1 afgebr. partij; 5. Henneberke, 2 p en 1 afgebr. partij; 6. en 7. Visser en Mulder van Leens Dijk stra ieder 1 1/2 d., laatstgenoemde met 2 afgebroken partijen en 8. mr. Leembiug- gen, 1 pt. Het is opmerkelijk, dat de jonge Lei- denaar Van den Berg tot nu toe uit de gespeelde vijf ronden 41/2 punt heeft verzameld en zich daarmede in zijn groep niet alleen de sterkste heeft getoond van zijn jeugdige rivalen, maar ook van de meer geroutineerde spelers. Voorts is het opvallend, dat mr. Leem bruggen, die toch een zeer goed schaker is, zich in deze groep niet blijkt te kun nen handhaven, daar hij na 5 ronden slechts 1 punt verworven heeft. ESTLAND EN DE SOVJET-UNIE. REVAL, 7 Jan. „Eesti Soena" le vert commentaar op de uitvallen van de „Prawda" tegen Willkie en onder streept daarbij de bereidheid van het Estlandsche volk tot den strijd tegen het bolsjewisme tot aan de vernieti ging daarvan. Het blad merkt o.a. op: „het artikel van de „Prawda" bewijst duidelijk, hoe helder Moskou de kwes tie van de Baltische Staten acht. Mos kou voelt zich reeds meester van den toestand. Ook in de met Moskou ver bonden staten is de machtshonger van Stalin ten aanzien van de Baltische laten reeds een „uitgemaakte zaak Ons eenig geluk is, aldus het blad, dat het door Stalin geleide Sovjet-Rus- sich—Amerikaansch—Britsche bondge nootschap niet de geheele wereld om vat, en dat er in de wereld nog lan den zijn, waar het woord van Stalin geen roode duit waard is. Het leven van ons volk is slechts zoo lang zeker, als er nog dergelijke „Stalin-vrije" plekken zijn en zoolang wij ons aan den kant van het front bevinden waar de macht van Stalin zich niet uit strekt. Wat het gepraat van de Prawda aangaat over een vrijwillige aanslui ting van Estland bij de Sovjet-Unie, het Estlandsche volk heeft slechts in één opzicht blijk gegeven van vrijwil ligheid namelijk toen het vrijwillig r.aar de wapens greep. Met deze wa pens in de hand staat de Estlandsche soldaat ook thans aafi het front tegen het bolsjewisme tot bescherming van zijn woning en van zijn volk." iFAMA komt in geur ZONDAG A.S., half drie: Alkm. Boys I Kennemers I BOTERMARKT ALKMAAR. ALKMAAR, 8 Jan. 1944. Aanvoer 10 stuks van 500 gr. Prijs den kleinhandel f 1.30. Handel matig. Go-Ahead voor een beslissing. Een zner interessant programma staat den voetballiefhebbers a.s. Zon dag te wachten. In het westen wor den twee wedstrijden gespeeld, waar bij de kampioenstitel vrijwel als inzet op het spel staat, in het oosten komen de twee eenige kansclubs tegen el kaar en in het zuiden maakt men zich gereed, om opnieuw van plaats te gaan verwisselen! Voeg daar nog bij de laatste klip, welke KFC omzeilen moet, de inte ressante wedloop in 2 A om de on derste plaats te ontgaan en de wed strijd van Helder, dat bijna kampioen is en men zal het met ons eens zijn, dat deze Zondag zeer belangrijk zal worden. In district I is daar dan de ontmoe ting tusschen Hermes-DVS en Vola- wijekers. Beide elftallen hebben zich verleden week geprepareerd op den gpooten strijd en hun oefenwedstrij denverloren. Misschien een goed voorteeken voor den grooten strijd? Intusschen zijn de Amsterdammers favoriet, omdat zij constanter spelen, meer doortastend zijn dan Hermes. Zoodat we ondanks het terreinvoordeel van de Hermes-menschen toch een Amsterdamsche zege verwachten. In district II ontvangt VSV het ster ke VUC, dat al even fraai als Volen- wijekers aan den kop staat. Theoretisch hebben de gasten natuurlijk de beste papieren, maar dat is zuiver theorie. In werkelijkheid is VSV zeker In staat, om voor een verrassing te zorgen, want de ploeg is hecht, heeft een ster ke verdediging en een snelle voorhoe de. Wij zijn er nog lang niet zeker van, dat VUC morgen beide puntjes meeneemt naar Den Haag! In het oosten staat Go Ahaed nog steeds aan den kop, maar het verschil met Heracles bedraagt slechts twee punten. En nu krijgt de Deventer club bezoek van datzelfde Heracles! Een spannende, een zeer belangrijke ont moeting dus, waarin Heracles haar laatste kans moet verdedigen, 't Zal er spannen, tusschen de twee vrijwel ge lijkwaardige clubs en de uitslag is vol komen onzeker. In het zuiden gaat MVV in Eindho ven bij de club van dien naam ver moedelijk een nederlaag tegemoet, maar BW, dat naar Longa moet, krijgt het even zwaar te verduren, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat het gedrang in de bovenste helft zoo mogelijk nog grooter wordt. Trouwens, hier is elke wedstrijd van belang, omdat in elke ont moeting minstens één kampioenscan ii- daat in actie is! Laten we het maar houden op overwinningen voor alle thuisclubs in deze afdeeling. Wanneer wij nu nog eeite een losse greep doen in het eerste-klasse-pro- gramma, dan wijzen we op Xerxes— Stormvogels, omdat de IJmuidenaren nog altijd een klein kansje tot ontsnap pen hebben. Verder wordt de altijd met spanning tegemoet geziene wed strijd AjaxFeijenoord gespeeld. Eigen lijk thans alleen nog van belang voor de bezoekers, die nog een kansje zouden maken, als VUC maar eenige punten ging verliezen. En voor de rest: zie het programma! De groote strijd in de Zaan. KFC is bijna kampioen en zelfs al zou ze Zondag verliezen, dan is haar positie nóg veilig. En nu komt haar oude rivale, ZFC, bij haar op bezoek. Wat wenscht men nog meer: een wedstrijd met een plaatselijk karakter, een historische ontmoeting, de eerste plaat., in het geding. K.F.C. wint natuurlijk, maar al fs Z.F.C. wat uit vorm den 'aatsten tijd, de Koogers zullen zich geheel moeten geven. Resten hier dan nog twee wedstrij den, voor drie der clubs van belang, omdat deze drie nog min of meejr in aanmerking komen voor de ondèrste plaats. De Alkm. Boys spelen thuis te gen de Kennemers. De Alkmaarders treffen het niet, dat zij hun tegenstan ders in bijzonderen vorm ontmoeten, w^nt het zal niet gemakkelijk zijn, deza Beverwijkers te overwinnen. Toch ge- looven we niet, dat het krachtsverschil groot is, zoodat een spannende ontmoe ting den liefhebbers te wachten staat. West-FrisiaR.C.H. is van evenveel belang. Ook hier twee geiijkwaardigo ploegen, die beiden een kans op de ze ge hebben. H.R.C., nog steeds in de onderste helft, zou bij de volle winst het meeste gebaat zijn. Helder nadert baar doel. In de 3e klasse A zal Schagen trach ten het Zaandijk lastig t.e maken en het zou wel eens kunnen gebeuren, dat de Schager club tenminste één puntje veroverde, terwijl zelfs een kleine zege niet ondenkbaar is. De 2 overige wedstrijden zijn van minder belang: K.V.V. wint van Sucoes en D.E.M. maakt een goede kans tegen H.R.C. Belangrijk is de wedstrijd in de der de klasse B tusschen Helder en T.IJ.B.B. Natuurlijk verwachten we 'n Heldersche zege, alsde zenuwen tenminste in Nieuwendiep gehouden worden! Want Helder staat voor het kampioenschap, heeft den titel als 't ware voor het grijpen! Terrasvogels ontvangen de Zand- voortmeeuwen; een ontmoeting, welke ook van belang is voor Helder, omdat Zandvoortmeeuwen nog steeds een theoretisch kansje heeft. D.T.S. moet nu eindelijk weer eens winnen en een kans wordt haar gebo den in den thuiswedstrijd tegen Half weg. Rest dan nu nog H.F.C.Kinheim en SchotenBloemendaal. Twee ontmoe tingen tusschen gelijkwaardige ploe gen, zoodat gelijke spelen niet onwaar schijnlijk zijn. De vierde klassers. In 4 A moet L.S.V.V. zorgen, van N. Niedorp te winnen, wil ze haar kans op den titel niet heelemaal verliezen. Oudesluis maakt een goede kans te gen Atlas en de twee overige wedstrij den, B.K.C.Wieringerwaard en Wa tervogelsVrone kunnen uitslagen op leveren, welke in de buurt van een gelijk spel liggen. Een gelijk spel is ook mogelijk tus schen C.S-.V.Vitesse in de 4e klasse C, maar we betwijfelen het, of Uit geest van V.V.B. kan winnen. Tenslot te houden we het op den thuisclub in den wedstrijd tusschen Zeevogels en U.S.V.U. Paardensport. WEER DRAVERIJEN TE ALKMAAR. Behoudens goedkeuring door de be trokken autoriteiten, ligt het in de be doeling van het sportcomité „Vooruit" het drafseizoen op het Aikmaarsche Sportpark op Zondag 12 Maart te ope nen. De accomodatie van het sport park wordt belangrijk verbeterd, waardoor de bezoekers, nog meer dan tot heden, de draverijen en rennen beter kunnen volgen. Een gedeelte van het terrein, dat tot heden niet geschikt was om toeschouwers te plaasen, is op gehoogd, terwijl hier tevens een derde totalisatorgebouwtje komt. Eerste klasse. District I. Hermes DVSDe Volewijckers ADO—Sparta Xerxes—Stormvogels HBS—EDO DWS—DFC District II. HaarlemBlauw Wit Emma't Gooi VSV—VUC RFC—DHC Ajax—Feyenoord District III. TubantiaEnsch. Boys NEC—Quick Enschede -Wagenlngen Go AheadHeracles AGOVV—PEC District IV. Eindhoven—MVV LongaBW NAC—PSV Roermond—Noad «Willem II—Maurits District V. VelocitasBe Quick LSCHeerenveen LeeuwardenHSC Tweede klasse A Alkm. BoysDe Kenn West-Frisia—RCH KFC—ZFC Tweede klasse B. AFC—Hercules Vr.schaar—Volendam DOSHilversum HVC—DWV Derde klasse A. Sehagen—Zaandijk KW—Succes DEM—HRC Derde klasse B. SchotenBloemend. Helder—TIJB Terrasvogels Zandvoortmeeuwen HFCKinheim DTS—Halfweg Vierde klasse A. N. Niedorp—LSVV Oudesluis—Atlas BKCWieringerw. WatervogelsVrone Vierde klasse B. Anciijk—MFC AIw. Forw.—Sporters Res. Tweede klasse A. EDO 2Stormv. 2 WFC 2—HFC II VSV 2—De Kenn. 2 RCH 2—Helder 2 AFC 3—A. Victrix 2 Rei. Derde klasse A. ZFC 3—Alcm. Victr. 3 OSV 2--HRC 2 WFC 3Asser.delft 2 AFD. N.-HOLLAND. 1 E Alcm.' V. 4—Alkm. B. 3 RKArC 1—Ouddorp 1 Schagen 2— HRC S 1 F. VIOS 1—HSV 1 Limmen 1—Petten I S.E. Kolp. B. 1Limmen 2 Alkm. B. -4—VIOS 2 Alkm. V. 5Schoorl 2 S.F. ConZelo 1DTS 2 Grassh. 2Hugo B. I VZV 1—LSVV 2 Holl. T. 1—Winkel 2 S.M. SVW 2—HSV 2 S.N. Koedijk 2—DTS 4 LSVV 3—VZV 2 Junioren. 'Alcm. V, a—KFC a Alkm. B a—GVO e St. Victor a—DTS a HOCKEY (Heeren.) Westen B. HilversumLaren Be FairAmsterdam AlkmaarSCHC HOCKEY (Dames) Tweede klasse C. Amsterdam 3Alkmaar Hurley—BDHC 4 CIC—THC Be Fair 2—Hilversum 2 Hilversum 3—SCHC 2

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 2