mm *°*llTo 10 MILLIARD Een verzenbundel van Nederlandsche vermaardheid. f °°UWezcbEkts MOLESTVERZEKERINGEN mmimESBxsnzm Het platteland en de dominé de dominé en het platteland. De toekomst van de N. H. Kerk in ons gewest. Een oud gebruik. Zondagsgedachte Veel heil en zegen tijd. *3 30/1 In alle goede zaken verkrijgbaar. V\0.// A ONDERLINGE W A i'l'liNWIilfiVlA VERZEKERING MAATSCHAPPIJ voor Gebouwen, inboedels. Inventa rissen, vaartuigen, enz. Bedrijfsschade en huurdervmg, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden- en pre* ciosa. HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING Totaal werd reeds verzekerd voor ruim GULOEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij uw fa,if Assurantie bezorger I kirt. r Vroeger kwam het statig zeilschip Op de Nederlandsche ree En het loste op de kade Een paar honderd kisten thee.,i* Keg verpakte ze in pakjes En, nu dat is stop-gezet, Drinken we een geurig kopje Van Keg's T.T.T.-tablet. CL1NGE DOORENBOS. Spoedig vatbaar voor kwalen en kwaaltjes? Verhoog de waarde Uwer voe ding door toevoeging van nood zakelijke voedingszouten. U vindt ze in dit doosje: Kalk en 6 andere voedingszvufen. >HO.U.R Y P N ARM Letterkundige Kroniek. Geerten Gossaert: Experimenten. De achtste druk van Geerten Gossaerts „Experimenten" is kort geleden bij den uitgever van Dishoeck verschenen. Men kan zich over het succes van dezen bundel tegelijk verheugen en verbazen. Men verheugt er zich over, zooals men zich steeds verheugt, wanneer de Schoonheid een breede toegangspoort en een wijd gastland gevonden heeft; men verbaast er zich echter over, dat deze achtste uitgave dertig jaar na het verschijnen der eerste in ons land, met oogenschijniijk geen overmaat aan poëtische belangstelling, mogelijk geweest is. En onmiddellijk wordt de vraag gesteld: Waaraan dankt deze verzenbundel zijn meer dan gewonen opgang? Zij is, dunkt mij, op verschillende manieren en geene dezer zonder deugde- lijken grond te beantwoorden. Gossaert is een merkwaardig dichter. Hij is, hoe vreemd het aanvan kelijk ook in de ooren klinken moge, een beetje een eenzame revolution- nair. Hij trok in zijn eentje te velde tegen de grondslagen eener literaire revolutie, die reeds tot een rustig staatsbestel had geleid. Want in een tijd, toen de. door de groote Tachtigers gepredikte en geëischte, haat tegen het rhetorische woord en het veelgebruikte beeld nog in menig dichterhart vruchtbaar natrilde, waagde Geerten Gossaert het neer te schrijven: dat „van doods overkust de winterstorm zal rijzen, die onze brooze kracht, gelijk een riet, verbreekt". En dit „brekende riet" was zeker de brutaalste uitdaging aan de allerindividueelste expressie van Kloos; en met dit brekende riet bleek tevens de graadmeter stylistisch gesproken van Gossaerts bundel bepaald te zijn. Men merkt het: de dichter zou in plaats van een revolutionnair ook een reactionnair genoemd kunnen worden. Ook het archaisme, het verouderde, statige woord, is een zeer ken merkend bestanddeel van Gossaerts kunst. Men hoort dit overtuigend in de derde strofe van zijn prachtigen „Boulevardier": „Maar soms als in de squares de rhododendrons prijken, voelt hij, maar weet niet wès, van weemoed zich vermand." Dit alles wat, om zoo te zeggen, het „lichamelijke" van Geerten Gossaerts verzen betreft. En dan is er voorts in vele zijner gedichten het plechtige rhythme, het gedragen metrum: het aanzwellende geluid, dat zich, naarmate de strofe verder schrijdt, hoe langer hoe meer ontplooit tot men de sen satie krijgt, dat een weerkaatsende kerkruimte met orgeltonen volloopt of dat een golf komt aangroeien en dan langzaam uitvloeit en tot rust komt, ais verteederd water, dat van het strand weer in zijn eeuwigheid, de zee. teruggaat. Luister hiervoor eens naar de volgende strofen van de „Zwemmende": De zee is in rust en de wind uit het zuien, bij 't dagen (des zomerschen morgens verstild, Is melodieus van het diepe gemurmel, Dat haar evene reven Doortrilt. Haar stem is de stem van toekomenden vrede, wier stille (vertrouwde vertroosting ons riep. Toen in de midzomernacht'lijke zwoelte Het bitter verlangen Niet sliep. En nu zijn wij in haar, en waar wij haar klieven omsluit (zij ons tevens met teederen spot: Alleen en alom en alschoon en ondeelbaar, Het eeuwige oorbeeld Van God. Godsvertrouwen: een heenblikken van de wereldsche wisselvalligheden hoe schoon en verlokkelijk deze ook zijn mogen, naar de eeuwige waarden; de aanvaarding van 's levens hardheden als zieTsvormende noodzakelijk heid; ziehier de geestelijke bakens van Gossaerts poëzie. o Het is niet gewaagd om te beweren, dat Geerten Gossaert, zoowel naar het uiterlijke als innerlijke van zijn vers, de psalmist is onder de Nederlandsche dichters; de man, die de verheven tradities van een Vondel en Bilderdijk voortzet. En aan de factoren zoowel elk afzonderlijk als alle tezamen die hem daartoe stempelden, zal zijn populariteit wanneer dit woord hier gebruikt mag worden te danken zijn. Want naar mijn vaste overtuiging leeft in eiken Nederlander, hij moge dan geloovig zijn of niet, iets van den psalmzanger. Het is waarlijk geen toevalligheid, dat ontelbaren tot in de diepste diepten van hun zie] ontdaan en ontroerd worden, zoodra zij temidden van kerkgezang staan. En de rhetoriek van Gossaerts stem is doorgloeid van geestdrift en liefde. Zij wordt als het ware het onrhetorische van de rhetoriek. Hij zegt het zelf: „En al mijn bloed wordt vuur en al mijn ziel wordt zang." o In 1913 verscheen de eerste druk van „Experimenten" zoo geheeten, omdat de verzen door den dichter beschouwd werden als proefnemingen met de bestanddeelen der ziel aan den éénen en die der taal aan den anderen kant en sindsdien zijn telkens herdrukken noodig gebleken. Ongeveer tezelfder tijd als „Experimenten" zagen ook dichtbundels van anderen het licht; alleen Gossaerts werk is duurzaam gebleken. Men kan helaas niet zeggen, dat de dichterlijke activiteit van Gossaert in den loop der laatste dertig jaren overvloedig geweest is. Een twintigtal nieuwe verzen zijn in deze achtste uitgave tusschen de oude gedichten gevoegd. Naar vorm en inhoud sluiten deze volmaakt aan bij het vroegere oeuvre. Ook de nieuwe poëtische oogst is, naar de kwalificatie, die Dr. Garmt Stuiveling van Gossaerts poëzie eens gaf, indrukwekkend en architec tonisch van kracht. H. P. VAN DEN AARDWEG. 't Was dezer dagen, dat we een praatje maakten met den ouden pas tor en hem zijn meening vroegen over het protestantisme te plattenlande. ,,'t Is werkelijk droevig gesteld ge weest met kerk en kerkgang in Noord- Holland," zoo verklaarde ds. Buis kool eerlijk, „het leek wel of de Her vormde Gemeenten ten doode waren opgeschreven. Behoudens de goede uit zonderingen toonden vele lidmaten niet meer de minste interesse voor het kerkelijk leven. De kinderen wet- den niet meer gedoopt, de huwelijken niet ingezegend „En hoe verklaart U dien teruggang, dominé?" „Deels door het aangeboren mate rialisme van de menschen hier, waar aan door de predikanten "an de zooge naamde „moderne richting" ik spreek hier van zoo'n veertig, vijftig jaar terug feitelijk voedsel gege ven werd, en ten tweede was de ver wijdering, wolke tusschen diverse ker keraden en den zoogenaamden „Raad van Beheer" ontstond, oorzaak, dat een groot aantal gemeenten zonder Dienaar des Woords bleven, waardoor, zooals begrijpelijk is, het Kerkelijk ver band steeds losser raakte. Gelukkig is de betreffende kwestie in de meeste gevallen nu opgelost, waartoe ik als bemiddelaar tusschen den Raad van Beheer en de weigerachtige gemeen ten mijn steentje heb bijgedragen. Bovendien hebben we verschillende kleine gemeenten kunnen comhinee- ren, zooals in W.-Friesland Venhuizen met Hem, Ooster- en Wester-Blokker met Schellinkhout, Hoogkarspel met Lutjebroek. Andijk Oost en West met Wervershoof". „En nu kunnen we weer een verbe tering constateeren!" „Ja, gelukkig wel, van de diveise jonge predikanten, die hier zijn geko men, pakken velen hun taak goed aan. Het is een feit van belang, dat ze, zoo als één hunner mij schreef: „open, vol verwachting en begrip zijn voor de nieuwe dingen, welke in de kerk die ons lief is gebeuren!" En nieuwe din gen gebeuren er! Het materialistische „modernisme" heeft afgedaan en met vreugde zie ik hoe de jonge predikan ten met de nieuwe strooming mee gaan. Op jeugdwerk moeten ze zich toeleggen, de jongeren probeeren te binden, maar ook het huisbezoek is zeer belangrijk. En daarom is 't wel jammer, dat de gecomoineerde ge meenten zoo geweldig uitgestrekt zijn. Er is een enorm arbeidsveld voor de predikanten op het platteland, er moet geploegd en gezaaid worden, maar ik twijfel er niet aan of bij gestagen ar beid zal de Ned. Hervormde Kerk weer de plaats krijgen in het leven der gemeentenare^, die haar toekomt: in het middelpunt. Dat hoop ik nog eens te beleven!" De nestor van de Westfriesche pre dikanten, ds. Buiskool van Grosthui- zen, heeft zijn ambt neergelegd. Niet omdat zijn gezondheid hem er toe noopte of dat hij het werk moe was, allerminst, want wie de stoere figuur met den karakteristieken kop, waarin de oogen onder de borstelige wenk brauwen nog glinsteren, ziet, die weet wel beter. Maar ds. Buiskool werd zeventig jaar en derhalve moest hij zijn eme ritaat aanvragen. Een Noordhollander van geboorte is ds. Buiskool niet, hij is een boerenzoon uit het Groninger dorp Beerta, maar in den loop der jaren is deze predikant r geworden met het volk uit deze streek. Ds. Buiskool heeft een zeer druk leven achter den rug; reeds eerder is i dit blad een numerieke opsom ming gegeven van de verschillende ge meenten waar hij gestaan heeft. O.a was hij negen jaar te Paramaribo (West-Indië). Voorts stond hij te Den Helder, ging in 1922 naar Schagerbrug, vandaar in 1926 naar Frederiksoord om in 1928 naar Grosthuizen te komen. In zeer korten tijd zat hij toen in besturen van allerlei vereenigingen Sinds 1931 was hij praeses van de clas sis Hoorn, praetor van den ring Hoorn, bestuurslid van „Avondlicht," terwijl hii veelal de classicale diaconale con ferenties leidde. Door zijn pastorale werk, door zijn functies in vereenigingen op kerkelijk en ander gebied, heeft hij üe Noordhol landers leeren kennen in al hun deug den en ondeugden als geen arder. Maar ook, omdat hij zoo'n karaktervol mensch is, die steeds eerlijk en vol overtuiging 'iet Woord heeft gediend en er ook naar geleefd kan van ds. Buiskool getuigd worden, dat hij geworden is tot een predikant naar der Noordhollanders hart. En van welken anderen dominé kan dit ook gezegd worden? In de buurtschap Stokkum, gemeente Markelo. bevindt zich nog een oude brandklok Indien er brand is in de buurtschap wordt deze klok geiuid, om de _naobers ot buren op te roepen tot het verleenen van hulp CNF/Hartgerink/Pax m OFFICIEELE PUBLICATIE. Verbod tot verkoop en aflevering van kogel- en rollagers. Bij publicatie In de Staatscourant van 28 Dec. 1943 is het verkooper» of afleve ren van kogel- en rollagers met ingang van dien datum verboden. Dit betreft niet het afleveren van kogel- of rolla gers, welke in eindproducten zijn ge monteerd. In de toekomst zullen kogel en rollagers, voor zoover niet in eind producten gemonteerd, nog slechts mo gen worden afgeleverd, indien de kooper aan den verkooper Inlevert: óf een door een rijksinspecteur van het verkeer goed gekeurd zgn. „rood aanvraagformulier", óf een bestelformulier EE 1 of EE 2, het welk door of namens den directeur van het Bureau voor de metalen-verwerken de industrie door de Rüstungsinspektion Niederlande of door den Zentralauftrag- stelle is goedgekeurd. Met betrekking tot deze formulieren geldt het navolgende: Indien de kogel- of Tollagers worden aangevraagd voor den bouw van nieuwe eindproducten (b.v. machines, rollend materiaal, motoren) dan moet de aan vraag geschieden op een bestelformulier EE 1 (nieuwbouw) en wel voor het be- drUf, dat de betreffende lagers inbouwt. Deze aanvraag moet worden Ingediend bij de Bedrijfsgroep, waaronder het be treffende bedrijf ressorteert, wanneer de bestelling betrekking heeft op voorzie ning in een Nederlandsche behoefte Hiervan zijn uitgezonderd de bestellingen voor het burgerlijk wegverkeer, waar voor de in het slot dezer publicatie ge noemde speciale regeling geldt. Heeft de bestelling betrekking op weermachtsop drachten of op zgn. ..Verlagerte Auf- trage", dan behoort de Indiening te ge schieden resp bij de Rüstingsinsoektion Niederlande Abt Z/III, of bij de Zentral- auftragstelle. Genoemde autoriteiten ne men omtrent de bij hen ingediende for mulieren een beslissing. Worden lagers aangevraagd voor reparatie van defecte eindproducten, dan geschiedt de aan vraag door middel van een bestelformu lier EE 2 (reparatie) en wel door den gebruiker van het eindproduct. De indie ning van deze aanvragen, betrekking hebbend on voorziening in een Ned°r- ->ri H coVi o Uitge^nnrlor/I hnr^erlük wegverkeer g*>«;«viipdt bij de vakgroep, waaronder de gebruiker res sorteert. Gebruikers, die niet onder een vakgroep ressorteeren, kunnen zich wen den tot het Bureau voor de Metalenver- werkende Industrie (Riouwstraat 182, Den Haag) Worden kogellagers voor repara tie van een defecte landbouwmachine verlangd, dan moet bij indiening van het goedgekeurde formulier EE 2 bij den le verancier een formulier EN 44 worden gevoegd. Kogel- en rollagers, welke noodig zijn voor de uitvoering van weer- machts- of ,,Verlagerungs"-opdrachten tot reparatie van defecte eindproducten, moeten worden aangevraagd onderschei denlijk bij de Rüstungsinspektion Nieder lande, Abt. Z/IIT, of bü de Zentralauf- tragstelle te 's-Gravenhage De formulie ren EE zijn bil de Kamers van Koophan del en Fabrieken verkrijgbaar tegen be taling van f 0.10 per stuk Bij het indie nen van een bestelformulier bij de be- drijfs- of vakgroep, c.q. het meergenoemd bureau moet de aanvrager tegelijkertijd een bedrag van f 0.25 per bestelformulier storten of overmaken oo de postrekening van de betreffende bedrijfs- of vak groep dan wel van het bureau, waarbij op het girostrookje moet worden ver meld: „betreft bestelformulier kogella gers no De behandelde bestelformulieren EE worden aan den aanvrager geretourneerd waarna deze laatste, indien de bestelling is goedgekeurd, de op 't bestelformulier gespecificeerde lagers bij zijn leverancier kan bestellen en daarbij het geteekende bestelformulier dient te voegen Een en ander ontheft den kooper niet van de verplichting om voor het contingentsge wicht der betreffende lagers een bewijs van overdracht te verstrekken De leve rancier kan op zijn beurt van het bestel formulier gebruik maken om de daarop vermelde lagers bij den importeur te be stellen Op iedere factuur van kogel- of rollagers moet door den leverancier wor den vermeld het nummer van het bestel formulier, krachtens hetwelk de levering geschiedt Alle bestellingen op kogel- en rollagers, welke op den datvim van in werkingtreding dezer regeling nog open staan, mogen niet worden uitgevoerd tenzij daarvoor alsnog een goedgekeurd bestelformulier bii den leverancier wordt ingediend. Voor lagers, welke noodig zijn p"*o,s enz ten b^npve van het hurrerWk wegverkeer h'ijft de huidige regeling van kracht. Ook voor het ver volg zullen deze lagers dus moeten wor den aangevraagd bij de rijksinspecteurs van het verkeer, door middel van een zgn. „rood aanvraagformulier", dat op de gebruikelijke wijze moet worden goedgekeurd. IJzer- en staalbeschikking no. 13. In de Staatscourant van 3 Januari 1944 is opgenomen de ijzer- en staalbeschik king no. 13. Deze beschikking is met in gang van 4 Januari 1944 in werking ge treden. Met ingang van denzelfden da tum komen te vervallen de ijzer- en staaibeschikkingen 1940, no 4, no 5, no 6 en no. 9. De bepalingen van Laatstge noemde beschikkingen zijn voor een groot deel in de ijzer- en staalbeschik king no. 13 opgenomen, zij het hier en daar eenigszins gewijzigd Bovendien be vat de ijzer- en staalbeschikking no 13 een nieuwe regeling voor de distributie van bruikbaar ijzer en voor den handel is gelegeerd schrot. Ook zijn bepalingen opgenomen, die betrekking hebben op 't verrichten van sloopwerkzaamheden Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de Staatscourant en naar de desbetreffende circulaire, welke bij het Rijksbureau verkrijgbaar is. Caramelpoeder. Détaillisten dienen de van hun klanten ontvangen bonnen „Reserve C 5", „Re serve D 5" en „Reserve E 5" aangewe zen ter verkrijging van één rantsoen (d.i. 300 gram) caramelpoeder, gedurende het tijdvak van 10 t.m. 14 Jam. a.s. bij de plaatselijke distributiediensten in te leve ren. Zij moeten de bonnen met een af zonderlijk ontvangstbewijs MD 242—01 in veelvouden van 10 stuks en met een mi nimum van 10 stuks inleveren. De dien sten zullen cacaotoewijzingen uitceiken voor 125 pet. van het aantal ingeleverde rantsoenen. Deze toewijzingen geven recht op het koopen van 300 gram cara melpoeder per rantsoen. De aflevering van de caramelpoeder aan het publiek is niet geoorloofd vóór 15 Februari a.s. kinderziekenhuizen en dergelijke instel lingen zullen afzonderlijk bevoorraad worden. Instellingen met een permanente bevolking (z.g. 8800 nummers) moeten de bonnen „Reserve C 5" „Reserve D 5" en „Reserve E 5" van de inwonende kinde ren vóór 9 Januari a.s. bij een détaillist inleveren. door Mr. R Houwink Op den Nieuwjaarsdag zijn wij ge woon elkaar „vee! heil en zegen" te wenschen. Dat is een oud gebruik en de woorden komen dien dag als vanzelf naar onze lippen. Maar denken wij ook hetgeen wij zeggen? Geven wij ons er rekenschap van, wat het beteekent, wanneer wij elkaar „veel heil e" ze gen" wenschen? Ach, woorden, vooral oude, door de traditie gewijde en geheiligde woorden, gebruinen wij zoo gemakkelijk en van- zellsprekend, alsof zij inderdaad „van zelf" spreken! Doch woorden spreken nooit „van zelf". Er moet altijd een spreker zijn, die ze tot uiting brengt. Woorden, die „vanzelf" spreken, zijn geen woorden, maar zinlooze klanken, waarachter men verbergt, dat men niets zeggen wil of niets te zeggen heeft. En zoo is het ook helaas geworden met ons Nieuwjaar-wenschen. „Veel heil en zegen"! zijn bij zeer velen onzer tot '"'ter op dien 'ag „vanzelfspreken de woorden" geworden, d.w.z. tot zin looze klanken, waarm e wij aan elkaar te kennen geven, dat wij elkaar niets zeggen willen of niets te zeggen hebben dan wat men is gaan noemen: „het compliment van den dag". Méér maken wij er in den regel niet van, wanneer wij elkaar op den Nieuw jaarsmorgen „veel hei] en zegen!" wen schen. Wij bedienen ons van het com pliment van den dag en daarmee uit. Maar heil en zegen, deze veelzeggen de, gansch en al niet vanzelf spreken de woorden, die eerst God 'ot Spreker moeten hebben gehad, willen wij er eenigen zin aan kunnen hechten, heb ben daar niets mee te maken. Zij blij ven stom, wanneer wij ze op de lippen nemen, en wanneer zij wegfladderen, fladderen zij de ruimte in, bet ééne oor in, het andere uit. En zij doen dat zoo misschien een paar dagen, totdat het „gek" geworden is, elkaar nog langer „veel hei] en zegen!" te wenschen, om dat het Nieuwe Jaar dan al langzamer hand niet „niuw" meer is. Dan is „het compliment van den dag" oud gewor den en wordt opgeborgen voor het vol gende „Nieuwe Jaar"! Doch heil en zegen blijven wat zij zijn, geschenken Gods, die in onze han den worden gelegd, opdat wij ze op on ze beurt aan anderen schenken zouden. Want eerst moeten wij zelf Gods heil en Zijn zegen hebben ontvangen, voor dat wij ze aan anderen als „wenseh", d.w.z. als uiting van onze oprechte naastenliefde, kunnen doorgeven. En Gods hei] en Zijn zegen, wat zijn dat anders dan de bewijzen van Zijn liefde en Trouw, niettegenstaande onze haat en ongehoorzaamheid? Wat zijn zij an ders dan beloften; dan deze ééne ge weldige, onbegrijpelijk-heerlijke en vertroostende Belofte: „Ik zal met u zijn tot het einde der dagen"? En wat doen wij anders daarom, wan neer wij aan het begin van een nieuw jaar elkaar „veel heil en zegen"! wen schen, dan elkaar heen wijzen naar deze rijke en machtige Belofte, opdat zij voor een ieder onzer een ehete, een levende Belofte mag zijn? Want ons heil en on ze zegen hangen van Gods heil en Zijn zegen af en het is Zijn Liefde, die het Zijne aan het onze gebonden heeft door de vleeschwording van Zijn Woord. Wanneer wij dit bedenken, 1b het niet zoo vanzelfsprekend meer, dat wfj el kaar „veel heil en zegen!" wenschen op den Nieuwjaarsdag, maar als wij het dan ook doene zijn het geen zinlooze klanken meer, die ons over de lippen komen, maSr een wensch, waar wij mei onze gansche persoonlijkheid achter staan. Jitsluitend ver» rijgbaar op de rijstbonbene vens op de be schuit bon (1 pak fs 3 beschuit bonnen). Wat is 't kostbaarste ingrediënt U kunt zelf Uw levens middelen nietonderzoeken. Dat is ook onnoodig. Let er eenvoudig op, of de naam W. A. Schoiten op de ver- pakking voorkomt. Die ga- randeertde voedingswaarde van Butaroma, Albumona, Transparanta, sago, verpakt aardappelmeel, etc, W. A. SCHOLTEJfs Aardappelmeelfabrieken I I Ze heeft ZEVEN KINDEREN En dan moet je zuinig zijn met je suiker! Maar niet al leen déarom neemt ze Florita. Florita is 'n tbee-drank van bet bovenste plankje: onschade lijk, geurig en bijna nèt zoo lekker als eebtethee. Florita is ook zonder 6uiker en melk heerlijk! 10 tabletten 12/, ct. THEETABLETTEN met den echten theesmaak kv KOfflt HAHDELMU „MAUGALPA" adam De VIV0 kan u geen lui lekkerland beloven,-maar wèl de beste kruideniers waren, dieopditoogenblik geleverd kunnen worden. LEVEHSMI DOELEN-WINKEI H.H. Kappers, Drogisten en Grossier» Attentie I Vóór 14 Januari a.s. moeten de (cheerzeepbonnen I zijn Ingeleverd. Lever deze dus Qtngeend InJ ■n ADELAA ."Jw-iua/raucaa d

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 3