DAGBLAD VOOR Geallieerde landing ten Zuiden van Rome. Maagdenburg slechts een uitwijkdoel. Alkm. Boys verliezen van Santpoort. Duitsche formaties grepen terstond in. Luchtaanvallen op Londen. Wat het weermachtbericht zegt. Maagdenburg gebombardeerd Verduister van 17.30-8.30 u. Sovjet-offensief houdt onverminderd aan. Vijandelijk verliescijfer stijgt. Moord op vrouw van Amerikaansch diplomaat. Nieuws in 't kort. STAD EU OMGEVING. Het bezoek van Mussert aan Alkmaar. Prachtige Indische Danskunst. Q.S.C. lijdt nieuwe nederlaag. VOETBALUITSLAGEN. f 90. z.g.a.n 12, 15 ko- 5. Kleij- at 11. vagerivacht edeken 16, z.g.a.n. H. Stoop, nten f 15. ruidstr. 8. 60, baro- kstandaard alstr. 7. •ft. 4-5 jr. hout f 5, der Kin- aan 16 I. muts en jurk m. uwenhoek- Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voor dam C 9. Burèau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. MAANDAG 24 JANUARI 1944. ALKMAARSCHE-EDIT1E. NOORD-HOLLAND 146e Jaargang, No. 19, 2 pagina's. Prtfs der gewone advertenties in deze éditie min. f 1.40, elke m.M. meer f 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 2.10, voor het geheele Rijk 12.63. Losse nummers 5 cent. In de vroege ochtenduren van Zaterdag zijn strijdkrachten van het vijfde Amerikaansche leger on der bevel van generaal Clark ach ter de Duitsche stellingen op den westelijken vleugel van het Itali- aansche front aan land gegaan. De landing, die op de gebruike lijke wijze door voortdurende lucht aanvallen op belangrijke punten in het gebied der invasie voorafge gaan was en door marine- en luchtstrijdkrachten werd onder steund, vond plaats bij Nettuno, ten noorden van de Pontijnsche moerassen en ongeveer vijftig ki lometer ten zuiden van Rome ge legen. Omtrent de operaties, die op het oogenblik nog in vollen gang zijn, ont houdt men zich in Berlijn vooralsnog van voorspellingen. Het feit, dat fron tale aanvallen op de Duitsche stellin gen den geallieerden opmarsch weinig verder hebben gebracht, is volgens de Duitsche opvatting ongetwijfeld een factor, die van invloed is geweest op het besluit, thans een landing in den rug der Duitsche stellingen te onder nemen. Naast de Amerikanen, die. naar men zich zal herinneren, onlangs van het front waren teruggetrokken, nemen Engelschen en Franschen aan de lan dingsoperaties deel. Afwachten. De militaire corespondent van het DNB, Martin Hallensleben, schrijft over den toestand in Zuid-Italië: Generaal Alexander, opperbevelheb ber van de Anglo-Amerikaansche strijd krachten in het centrale gebied van de Middellandsche Zee, heeft Zater dagochtend, gedekt door de duisternis en in samenwerking met marine en luchtwapen, een landingsmanoeuvre ten zuiden van Rome gestart. Tusschen Nettuno en de monding van de Tiber zijn door hem Amerikaansche en Brit- sche troepen aan land gezet. Duitsche formaties waren terstond na de uit voering van de vijandelijke onderne ming ter plaatse om in te grijpen. Zware gevechten zijn aan den gang. Het Duitsche afweerapparaat komt in werking. Vóór men zich een oordeel kan vor men over den gang van de gebeurte nissen, zal men eerst eens de ontwik keling van de vijandelijke onderne ming moeten afwachten. Sedert de gevechten aan de Garig- liano woeden, hebben de Duitsche mi litaire instanties vaak gewezen op de mogelijkheid van passeerende Anglo- Amerikaansche landingen aan de kust van de Thyrreensche of de Adriatische Zee. De thans door Alexander onder nomen operatie als zoodanig vormt dus voor de Duitsche leiding geen verras sing. Integendeel, men heeft den in druk, dat de Duitsche militairen over tuigd geweest zijn van de noodzake lijkheid van overvleugelende vijande lijke operaties in het Zuid-Italiaansche gebied en er derhalve op waren voor bereid. Het Duitsche weermachtbericht van Zondagmiddag luidde als volgt: Terwijl in het gebied van Kirowo- grad de gevechtsactie weder wat le vendiger werd, beperkt de vijand zich in het overige zuidelijke deel van het Oostelijke front tot plaatselijke onder nemingen, die zonder succes bleven. In het gebied van Sjasjkof werden bij de zuivering van heroverde gebie den in den tijd van 18 tot 22 Jan. meer dan duizend gevangenen binnenge bracht, 45 pantserwagens, 57 stukken geschut en talrijke andere wapens buitgemaakt of vernietigd. Tusschen Pripet en Berezina duurt de afweerslag met toenemende hevig heid voort. Nieuwe doorbraakpogingen der bolsjewisten werden in zware heen en weer golvende gevechten met bij zonder doeltreffenden steun van onze artillerie verijdeld, enkele penetratie- plekken afgegrendeld. Ook ten noorden van het Ilmenmeer zetten de bolsjewisten hun aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Deze werden met groote verliezen voor den vijand afgeweerd. Om een penetratie- plek wordt nog verbitterd gevochten. Ten zuidwesten van Leningrad ver ijdelden onze troepen in harde ge vechten ook gisteren alle doorbraak pogingen der bolsjewisten en schoten zij twintig vijandelijke pantserwagens stuk. Landingsvloot leed verliezen. In den westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front viel de vijand na krachtige voorbereiding door artil lerie opnieuw onze heuvelstellingen aan. Hij werd met zware verliezen af geslagen. Vijandelijke pogingen om over de Gari te trekken stortten door het geconcentreerde vuur van onze artillerie ineen. 500 gevangenen wer den binnengebracht. In de ochtenduren van den 22sten Januari landden Britsch-Amerikaan- sche troepen aan weerszijden van Net tuno aan de kust van de Thyrreen sche Zee. De tegenmaatregelen zijn gaande. De luchtmacht bestreed de vij andelijke landingsvloot met succes, bracht vier groote landingsschepen van tezamen 12.000 brt. 'ot zinken en be schadigde acht grootere vaartuigen en verscheidene landingsbooten zwaar. In luchtgevechten en door luchtdoel artillerie werden in het Italiaansche gebied dertien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het -weermachtbericht van Zaterdag luidde: Tüsschen Pripet en Berezina heeft _3 vijand zijn aanvallen versterkt. Hij werd in zware gevechten afgeslagen. Ten noorden van Newel werden ook gisteren herhaalde sterke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen en plaat selijke penetraties afgegrendeld. Aan den zuidelijken oever van het Ilmen meer sloegen onze troepen een door bolsjewisten gevormd landingshoofd een snellen tegenaanval uiteen. Ten noorden van het Ilmenmeer bleven herhaalde vijandelijke aanvallen zon der succes. Ten zuidwesten van Lenin grad werden nieuwe met sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten onder nomen doorbraakpogingen van de bolsjewisten verijdeld. In het hooge noorden sloegen Hes- sisch-Thüringsche grenadiers in het moeilijke boschterrein van Noord-Fin- land een vrij sterken aanval met bloe dige verliezen voor den vijand af en maakten talrijke gevangenen en buit. Zware afweergevechten in Italië, Ti. ,.In bet westelüke deel van het zuid- Italiaansche front hebben de zware af- weergevechten een uitbreiding onder gaan. Verscheidene, na krachtige voor bereiding door de artillerie, onderno men vijandelijke aanvallen werden bloedig afgeslagen; een p'aatselijke pe netratie werd afgegrendeld. Onze te genaanval ten noordoosten van Min- turno maakt, ondanks het taaie vijan delijke verzet, goede vorderingen. Formaties Britsche bommenwerpers vlogen in den afgeloopen nacht boven het Noordwest-Duitsche en Midden- Duitsche Rijksgebied. De onmiddellijk krachtig ingrijpende Duitsche lucht verdediging ..verhinderde hun gecon centreerde aanvallen te ondernemen. In enkele plaatsen, vooral in Maagden burg, onstonden geringe verliezen aan menschenlevens en schade in woonwij ken. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten werden 61 Britsche bom menwerpers vernietigd. Bovendien ver loor de vijand overdag boven de be zette gebieden in het westen 7 vlieg tuigen. Londen aangevallen. Sterke formaties van de Duitsche luchtmacht vielen in don nacht van 21 op 22 Januari in verscheidene golven Londen aan. Talrijke zware branden werden waargenomen. NIET VOOR PAPKINDEREN...! Neen, voor papkinderen zijn de weer- sportkampen in Duitschland niets. Met zijden handschoenen word je er niet aan gepakt. Maar iedere stevige jongen kan zijn hart ophalen bij het beoefenen van sport, veldwerk, KK-schieten enz.! Daarom meldt iedere Nederlandsche jongen van 16—18 Jaar, die niet onder de papkinderen gerekend wil worden, zich voor het eerstvolgende weersportkamp bij het adres: Koningslaan 9, Utrecht, of aan een der navolgende adressen: Maastricht, vrijthof 25; Goes, Violenstr. 44; Groningen, Groote Markt 24; Assen, Rolderstraat 45; Den Haag, Nassauplein 6; Rotterdam, Eendrachtsweg 35; Eindhoven, Keizersgracht 9; Hengelo, Drienerstraat 6; Amsterdam, Willemsparkweg 186; Leeu warden, Emmakade 48, 24 Jan.: Zon op 8.35 u., onder 17.11 u. Maan op 7.30 u„ ondei.' 15.52 u. ZAKFORMAAT Emanuel, Badoglio Co .Europeanen, kom bij ons, sluit U aan en U hebt de vrijheid in den zak!" Teekening Zuk/Orbis/Holland/Pax m Front blijft echter ongeschokt. In den noordelijken sector van het Oostelijke front duurt het Sovjet- Russische offensief met onverminder de kracht voort en alleen ten noor den van het Ilmenmeer is de hevig heid der aanvallen ten opzichte van de voorgaande dagen wellicht iets verminderd. Daarentegen hebben de strijdkrachten van het roode leger, die eenerzijds van Oranienbaum, an derzijds van Leningrad uit oprukten, zich thans vereenigd en teneinde te voorkomen, dat de Duitsche troepen, die de kuststrook tusschen de beide steden bezet hielden, omsingeld zou den worden, zijn deze teruggetrok ken op nieuwe stellingen ten zuid westen van Leningrad. Deze stad ligt nog steeds ondejj het bereik van het belegeringsgeschut, het geen van Duitsche zijde als bewijs wordt aangevoerd, dat het prijsgege ven terrein van beperkten omvang is. Uit nadere berichten blijkt, dat het vooral het massaal gebruik van artille rie door de Russen is geweest, dat de Duitschers heeft genoopt te wijken. Men waarschuwt er te Berlijn voor, een al te groote beteekenis toe te kennen aan de resultaten, die het roode leger in het begin van zijn nieuwe offensief heeft behaald, daar het front nog onge schokt is. Het verloopt thans in een halven cirkel van een punt ten westen van Oranienbaum tot zuidelijk van Le ningrad. Vooralsnog schijnt dus het eenige resultaat voor de Russen hier in te bestaan, dat zij de omsingeling van Leningrad eenigszins hebben ver licht. Verder is het aan het geheele front, waar sedert drie dagen dooi is inge treden, betrekkelijk rustig, al kan elk oogenblik de strijd in andere sectoren weder oplaaien. In het bijzonder in het gebied van Witebsk, den zuidelijken pijler van het noordelijke frontdeel, schijnen sterke Russische troepencon centraties te wijzen op een hervatting van de aanvallen, die het roode leger tot dusver met zoo weinig succes op dit bolwerk heeft ondernomen. De militaire corespondent van het DNB schrijft: Twee gebeurtenissen van Zaterdag nacht geven den luchtoorlog een in teressante noot. n.l. het Duitsche. af- weersucces boven het Duitsche Rijks gebied en de Duitsche luchtaanval op Londen. In kringen van deskundigen wat betreft den luchtoorlog is men er van overtuigd, dat de aanval van Vrij dagavond van Anglo-Amerikaansche terreurbommenwerpers weer bedoeld was voor de Duitsche hoofdstad en dat Maagdenburg slechts een z.g. uitwijk doel was. De opzet en de uitvoering van de vijandelijke luchtoperatie doen dit duidelijk uitkomen. Dat de voorge nomen aanval op Berlijn niet kon wor den uitgevoerd, werd veroorzaakt door het feit, dat de Engelsch-Amerikaan- sche formaties reeds zeer spoedig na haar vertrek door .de nieuwe types van het Duitsche nachtjagerswapen werden opgevangen en op haar weg tot aan Berlijn „doeltreffend" werden bege leid. Vóór Berlijn kwamen nog andere factoren hierbij, waardoor de vijande lijke vliegtuigen niet alleen verhin derd werden zich te concentreeren, doch die leidden tot het opgeven van de strijdformatie in de lucht. Slechts enkele bommenwerpers slaagden er derhalve in om tot boven de Duitsche hoofdstad door te dringen, terwijl het gros van de vijandelijke toestellen uit eengeslagen uitweek naar het luchtge bied boven Maagdenburg-Anhalt en daar zijn bommen neerwierp. Het aantal neergeschoten Amerikaansche bommenwerpers is in zooverre belang wekkend, omdat dit een bewijs te meer is voor de voortdurend stijgende curve in de verliezen van het Engelsch-Ame- rikaansche luchtwapen. De aanval op Londen. De tweede interessante gebeurtenis is de Duitsche luchtaanval van Vrijdag op voor den oorlog belangrijke doelen in Londen. Deze aanval ging boven het kader van de door de Duitsche luchtmacht in den laatsten tijd uitge voerde storingsaanvallen. Hij werd in twee etappes uitgevoerd. Hij verliep wat den tijd betreft zoo. dat hij in het Londensche luchtgebied zoowel om streeks 23.00 uur als ook omstreeks 03.00 uur doeltreffende tot uiting kwam. Het is geen groote aanval van Duitsche formaties geweest, maar toch een onderneming, die wel de aandacht verdient. Want tijdens dezen aanval kwamen totaal nieuwe formaties in actie. Vooral de aandacht verdient de verklaring van welingelichte militai ren, dat deze na een langen tijd van afwachten ondernomen eerste vrij groote Duitsche luchtaanval op voor den oorlog belangrijke doelen in de Brit sche hoofdstad op geen enkele wijze in verband kan worden gebracht met die voorbereidingen en maatregelen, die de Duitsche oorlogsleiding neemt met het oog op het vergelden van de Anglo-Amerikaansche terreuroverval- len op Duitsche steden. Uit Chicago wordt gemeld, dat de vrouw van den vroegeren Amerikaan- schen handelsattaché aan de ambassade der Ver. Staten in Tokio, Williams, Zater dagnacht in hotel Drake te Chicago is vermoord. Toen mrs. Williams met haar dochter haar hotelkamer betrad, werd zij door een achter de gordijnen verscholen vrouw met een revolver doodgeschoten. De politie, die de daderes tot dusver niet heeft weten op te sporen, vermoedt, dat het een man in vrouwenkleeren geweest is. Omtrent de motieven van de daad tast men nog in het donker. BEKEND REGENBOOGZEILER VERDRONKEN. De bekende Sneeker regenboogzei ler P. van Dijk, die ook geregeld in de teamwedstrijden Holland-Friesland op de Kaag uitkwam, is Zaterdagavond te IJsbrechtum, door de duisternis misleid, met zijn fiets te water ge raakt en verdronken. Hij was 35 j'aar oud. JEUGD STORMUITZENDING. Dinsdag 25 Januari van lfc4518.55 uur spreekt over den zender Hilversum I een jeugdstormer in de jeugdstormuitzending tot de rijpere jeugd over het onderwerp ,,Een jonge held herdacht". Amsterdammers stalen textielfabriek leeg. De Bossche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen drie Amsterdamsche zware jongens, den mu sicus P. N., den stoker M. van D. en den schilder H. B., die met een vrachtauto naar Helmond waren vertrokken, waar zij een inbraak pleegden in een textiel fabriek. De buit was zoo groot, dat een deel moest worden achtergelaten en be stond o.m. uit meer dan 5000 strengen breigaren. De rechtbank heeft alle drie tot twee jaar veroordeeld. Koning Michael geopereerd. Koning Michael, die aan een breuk lijdt, heeft, na door de geneesheeren te zijn onder zocht, besloten zich aan een operatie te onderwerpen. De operatie is in het kas teel. Foischon (Sinaia) uitgevoerd. De ko ning heeft de operatie goed doorstaan. Het geallieerde offensief op den wes telijken vleugel van het Italiaansche front schijnt ditmaal alle vorige in om vang en hevigheid te overtreffen, en 't ziet er naar uit, dat thans alles op al les gezet wordt om de sterke Duitsche bergstellingen, die den weg naar Rome versperren, te overmeesterep. Opmer kelijk is het feit, dat de Amerikanen, die op den westelijken vleugel den voor- naamsten last van den strijd droegen, thans vervangen zijn door Engelschen. Italiaansche troepen, die eenigen tijd geleden op het tooneel waren versche nen, worden thans niet meer waarge nomen. Het voornaamste bolwerk op den weg der geallieerden is nog steeds Monte Cassino. Echter ook de val van deze stad zou nog niet beteekenen, dat de weg naar de vlakte van Rome dan voor de geallieerden vrij is. Op dezen weg bevinden zich nog altijd moeilijke natuurlijk hindernissen, waarvan de Duitschers ongetwijfeld een nuttig ge bruik zullen maken voor het opbouwen van een nieuwe verdedigingslinie. Ter wijl tot dusver de aanvallen meer van de zuidoostelijke bergstellingen uit werden ondernomen, concentreeren de geallieerden hun aanvallen thans meer in het gebied direct aan de kust. De grootste hindernis vormt hier de rivier De Guarigliano, ten noorden waarvan de Duitschers hardnekkig tegenstand bieden De persdienst van de N.S.B. meldt: In het kader van de rondreis door alle kringen van de Nationaal-Socialis- tische Beweging der Nederlanden be zocht de Leider Zaterdag j.l. den kring Kennemerland-Noord en voerde het woord op een kringappèl te Alkmaar. Aan de grens der. gemeente werd de Leider ontvangen door verschillende autoriteiten. Na de inspectie van for maties W.A. en Jeugdstorm werd het Kringhuis bezichtigd. In een des middags gehouden verga dering stelde dé Leider vast, dat het nationaal-socialisme in Nederland de overwinning zal behalen, wanneer de leden pal blijven staan en verder gaan op den ingeslagen weg. Want wat wij, aldus de Leider, in de twaalf jaren van strijd hebben voorspeld is steeds uit gekomen. Vaak hebben wij onze waarschuwende stem laten hooren, doch men wilde niet naar ons luiste ren. Wij wezen op het communistisch gevaar en nu zien wij, dat wij gelijk hebben gehad. Wjj hebben den Joden een goed te huis in West-Indië aangeboden. Met verontwaardiging werd dit van de hand gewezen. Nu zouden de Joden het graag hebben aangenomen, maar nu is -het voor hen te laat. Wij wezen op de schandelijke voedselvernietiging en hebben gewaarschuwd, dat wij hiervan nog eens spijt zouden krijgen. Gij ziet, dat wij gelijk hebben gekregen. Wij wezen op onze slechte bewapening en men wilde niet luisteren. Het gevolg was vier-en-een-halve dag oorlog en bezetting. Onze tegenstanders mogen dankbaar zijn, dat de Duitschers drie jaar tijd hebben gehad onze kust te verdedigen. Dit geeft ons hoop. dat de invasie niet hier zal komen. Hoe ver der weg hoe beter, daar ben ik Ne derlander voor. Vervolgens sprak de Leader uitvoe rig over het ontstaan van de wereld revolutie. Men zei, dat het ging om Danzig en den corridor, maar nu zou den de Polen graag hebben toegegeven. Nu is het voor hen achter te laat, dank zij Engeland, dat den oorlog verklaar de zoogenaamd om Polen en de kleine naties te helpen. Dit is echter geen oorlog om Danzig en den corridor, doch een botsing tusschen kapitalisme en communisme eenerzijds en nationaal- socialisme anderzijds. Met het zingen van het zesde vers van het Wilhelmus werd de bijeen komst gesloten. Na afloop ontving de Leider familie leden van gevallen frontstrijders en vrijwilligers met verlof in het vader land, met wie hij zich langen tijd on derhield. Zwendel bij manufacturenzaak te Anna-Paulowna. Wanneer een manufacturer in de wandeling „de boterboer" wordt ge noemd en het dochtertje van een van zijn broers, mede-eigenaar der zaak, naar den naam van „Henny boterbon" luistert, geeft dit in dezen boterschaar- schen tijd eenigszins te denken. Er klopte dan ook inderdaad iets niet bij de firma gebr. Kos, de grootste manu facturenzaak in Anna-Paulowna en omgeving, waar zooal niet boter „bij de visch", dan toch veelal boter, pa ling, sigaretten, shag, spek, suiker, boonen, enz. of bonnen bij den prijs moesten worden gegeven om voorra dige textielwaren te kunnen bemach tigen. De Gebr. Kos en hun personeel gin gen hierbij volgens een bepaald sy steem te werk. Zij brachten de klanten eerst in een dwangpositie door botweg den verkoop van artikelen van goede samenstelling te weigeren en lieten hen daarna met bonnen of levensmid delen, boven den prijs, over de toon bank komen. Een vrouw, die voor haar in Duitschland werkenden zoon abso luut een winterjas noodig had. moest bijv. als extra prestatie een levensmid delenkaart overhandigen. De op der gelijke wijze verkregen voedingsmid delen en bonnen werden onder de fir manten met hun gezinnen en de win kelbedienden verdeeld. De zaken gingon zoo goed, dat de firmant J. Kos op een gegeven moment vijf pond boter over had, welke hij ten einde raad maar voor f 85 verkocht. Deze voorbeelden illustreerden duide lijk de wijze, waarop de firma Kos van haar sleutelpositie in dezestreek sinds midden 1941 reeds misbruik maakte. f 60.000 boete. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching veroordeelde de vennootschap onder firma Kos tot betaling van f 60.000 boete en f 5000 proceskosten, sloot de zaak voor vijf jaar en verbood den firmanten gedurende deze periode het beroep van manufacturier uit te oefenen of handel te drijven in textiel. Het Gulden Vlies. Men kan zich moeilijk een andere danskunst van het Oosten voorstellen dan die, welke het gezelschap van Si- nar Laoet Zondagmiddag in het Gul den Vlies ten tooneele bracht. Wie in staat is deze dansen, in al hun eenvoud en wondere symboliek te begrijpen, zal een middag van diep kunstgenot heb ben beleefd. Zooals de ziel van Indone sië' is bedachtzaam, verstild, pein zend en ingekeerd tot zichzelf zoo zijn deze dansen. Hier is een definitieve vergroeiing, een feillooze harmonie met het wezen van den Javaan en met het wezen van het landschap, dat hem om ringt en temidden waarvan hij leeft. De ziel van den Indonesiër doet denken aan geruischloosheid; zijn voetstap is geruischloos er is ook geruischloos heid wanneer hij in den dans zijn ver sluierd innerlijk tot uitdrukking brengt. Het zou een verbluffende tegenstel ling kunnen vormen, war er het mo gelijk was om terstond na elk dezer dansen van Indië een van Spaanschen bodem met klepperende castagnet ten en warrelende rokken op te voeren. Hoe fel en kleurrijk zou dan het bruisende van het Pyreneesche ko men te staan tegenover de grijze rust, de zachte gelatenheid van het Oosten. De temperamentvolle Spanjaard tegen over den temperamentloozen Javaan. Of beter gezegd: de juichende breidel loosheid tegenover de bedwongenheid, als een alom bebloemde berg naast een stil water met diepen grond In het eerste nummer de dans van den Javaanschen krijger opende de danser Toemjati een wijd vergezicht. Hij keek, wanneer hij de hand boven de oogen legde, uit over een wereld vol verborgenheden en in zijn houding en gebaren, weerspiegelde zich de ho rizon, Waarom? Waardoor? Wie zal het zeggen. Hier kon men het betoo- verende waarnemen, dat in alle kunst is gelegen. Onder Toemjati's eenvou dige gebaar verdween het tooneel; hij danste niet meer op planken, maar in de Indische werkelijkheid. Men -voelt het zoo of men voelt het niet. Redeneeren erover heeft geen zin. De „Badende" van Lai-La-Na was van een bekoorlijke reinheid hoewel niet zoo suggestief als de voorafgaande dans van haar kunstbroeder. De „Masker- dans" waarin de lievelingsvrouw van een Oostersch vorst door een teleurge- stelden banneling tot zelfmoord wordt gedreven was van klassiek-Oos- tersch gehalte; vooral de d?nseres met haar betoomde gebaren en haar geke- tenden oogopslag gaf een indrukwek kend beeld van een in den ban van het noodlot geraakte vrouw. Een uitverkochte zaal heeft hier en daar met toegewijde aandacht dit exo tische dansen gevolgd; doch over het algemeen ontbrak er het juiste beerip nog voor. H. P. VAN DEN AARDWEG. GESLAAGD. Geslaagd voor het examen Spaansche handelscorrespondentie van de Neder landsche Associatie voor Practijkexamens de heer W. van Dortmond te Amster dam, vroeger alhier. Geslaagd voor het practijkexamen boek houden, de heer S. v. Buren, thans te Leeuwarden. Ex-marechaussee stal zeventien fietsen. De officier van justitie bij de Bossche rechtbank heeft Vrijdag tegen den kan toorbediende J. van D. uit 's-Gravenhage, die niet minder dan zeventien fietsen had gestolen, 21/2 jaar gevangenisstraf geëischt. De man deed eertijds geruimen tijd dienst -als marechaussee. GLASTRO'S MYSTERIE REVUE. Een talrijk publiek was Zondagavond in het Gulden Vlies om de vele myste rieuze experimenten te zien van Glastro (Mr. Hedi), die met zijn assi stenten het geheele programma voor zijn rekening had genomen en de be zoekers met de eene toer nog meer verbaasde dan met de andere. Van de meest bekende goocheltoeren, tot de ingewikkeldste problemen werden door Glastro in vlot tempo vertoond en steeds weer vroeg men zich af: Hoe is dat mogelijk? Wij noemen uit de ruim dertig nummers slechts de verras sende verwisseling in Holland-China, de wonderkubus, waarbij twee heeren uit het publiek assistentie verleenden, de ontvluchting uit de gepantserde koffer, de flitsende dood, het geheim zinnige schilderij, de Chineesche guil lotine, de crematie in het jaar 2000 en de grap in de kapsalon, die inderdaad door allen met. verbazing werden gade geslagen. Glastro bleek over een groote rijk dom aan attributen, décors, enz. te be schikken. die aan de experimenten een bijzondere attractie verleenden. Het luide applaus, dat telkenmale opklonk, was welverdiend. G. C. van Gulik. OPERA-CONCERT TE NOORD-SCHARWOUDE. Aan dit concrt werkten mede de so listen: Marie Kliffen, sopraan, Theo Bay- le, bariton en Gerard Groot bas, met Herman Zaal aan den vleugel. Kort geleden troffen we Jaap Stotijn en 4 makkers aan in Oudkarspel; nu 3 solisten in Noord-Scharwoude. De Langedijk ontwaakt. De zaal was zeer goed bezet, en nu zullen velen gekomen zijn om Maria Kliffen, maar wanneer alle nummers met de grootste aandacht worden gevolgd, wanneer het applaus steeds stijgende is, dan werkt daar toch wat anders mee, dan bewijst men te kunnen waardeeren, dat daar iets heel goeds gegeven wordt. Hoe heerlijk dat goede artisten zich in stellen om hun kunst nu ook eindelijk overal in de provincie te brengen; hoe veel rijker wordt alles weer daardoor, hoeveel mooier wordt het leven weer door al deze heerlijke muziek. Ik heb Marie Kliffen na haar optreden in de operette grondig beoordeeld. Nu ik haar gehoord heb in aria's en duetten van opera's is mijn overtuiging nog sterker geworden, dat hier een buitengewoon muzikale zangeres zich is komen melden. Alles is even diep doorvoeld, van edele kwaliteit en ontroerend schoon. Trouwens anderen beginnen haar ook te waardee ren: ze is uitgenoodigd te zingen in Arn hem, Groningen, Rotterdam, alles mét orkest. Ze zong uit „Tosca", „der Frei- schütz", „Don Carlos" en nog duetten. Bayle, met zijn bijzonder schoone bari ton, dat milde en toch zoo prachtig vol le timbre, zong „Ein Maskenball" en hoe vooral ook „proloog uit Paljas". Edel en gedistingeerd. Groot heb ik verleden week pas beoor deeld, en weder frappeerde mij zijn aan trekkelijk bas-gluid. Zoo dikwijls wordt een diepe bas zoo dreir^rigalles even zwaar en vermoeiend. Bij hem echter al les glans en leven en vol bezieling. De heer Zaal begeleidde op waardeer bare wijze, muzikaal en ad rem. Tot slot twee opmerkingen: De Lange- d'jk moet leeren op tijd aanwezig te zijn en gewoonte is een concert 2 uur te laten duren. Gezelligheid, goed, maar muziek bovenal. Jac. Jansen. Ons voetbaloverzicht kan dezen keer kort zijn: er zijn in onze omge ving betrekkelijk weinig wedstrijden gespeeld, terwijl ons bovendien op het oogenblik nog een aantal uitslagen ontbreekt. Echter, hoe weinig gegevens wij dan ook hebben, eenige uitslagen zijn van groot belang geweest. In de 2e klasse A verloren de Alkm. Boys van Sant poort met 10, terwijl W.F.C. tegen O.S.V. met een gelijk spel genoegen moest nemen, en in de 3e klasse A vergooide Q.S.C. al raar kansen op den titel door van Beverwijk te ver liezen.... Slechts twee wedstrijden in de 2e kl. A dus. Maar beide van groot belang. Op zich zelf is het gelijke spel van W.F.C. tegen O.S.V. niet slecht, maar de Wormerveerders hadden geen puntenver lies meer mogen hebben, omdat zij nu weer iets op K.F.C. achter komen. Beide clubs hebben nu evenveel wedstrijden ge speeld en K.F.C. heeft een voorsprong van 5 punten. Er moeten echter nog 7 wedstrijden gespeeld worden, zoodat er nog van alles kan gebeuren. De Alkm. Boys hadden moeten winnen, wilden ze een kans maken op ontsnap pen. Echter Santpoort bleek een goede verdediging te hebben en haar voorhoede kon één keer het doel der tegenstanders vinden, hetgeen juist voldoende was, om de tweede punten binnen te halen! De stand is hier nu: K.F.C. 13 10 2 1 31—13 22 W.F.C. 13 6 5 2 25—15 17 O.S.V. 14 7 2 5 31—27 16 R.C.H. 13 6 2 5 29—28 14 W.-Frisia 13 4 5 4 21—27 13 Alcmaria 14 5 3 6 2429 13 Santpoort 14 6 0 8 40—31 12 Z.F.C. 12 4 3 5 22—24 11 Kennemers 12 4 3 5 1822 11 H.B.C. 13 3 3 7 35—39 9 Alkm. Boys 13 1 4 8 17—31 6 Wanneer Q.S.C. niet oppast, loopt zelfs de tweede plaats nog gevaar en zou het w§l eens kunnen gebeuren, dat Beverwijk haar nog passeerde. Gisteren zag Q.S.C. geen kans, om de Beverwijker achterhoe de te passeeren en het slikte een 02- nederlaag, zoodat het thans 4 verliespun- ten meer heeft dan Zaandijk! Geen der andere clubs heeft nog een kans op den titel, maar wel mogen wij wijzen op het fraaie succes van Schagen, dat den uit wedstrijd tegen G.V.O. tot een overwin ning bracht. En G.V.O. is geen ge makkelijke tegenstander! De stand is thans: Zaandijk 12 8 2 2 349 18 Q.S.C. 14 8 2 4 22—13 18 Beverwijk 14 8 1 5 47—22 17 K.V.V. 14 6 3 5 26—20 15 G.V.O. 13 7 1 5 23—27 15 Schagen 14 6 2 6 34—31 14 H.R.C. 13 4 1 8 20—29 9 D.E.M. 12 2 3 7 17—39 7 Succes 12 0 5 7 649 5 In de 3e klasse B nam Helder in Bloe- mendaal genoegen met een gelijk spel. T.Y.B.B. klopte de Terrasvogels, Zand- voortmeeuwen bleken juist iets te sterk voor H.F.C. (21) en Halfweg won van Schoten met 20. Ten slotte werden in 3 D de wedstrij den Purmersteijn—V.V.A. (3—2) en S.D.W. W.M.S. (0-1- gespeeld. De kleine, maar nuttige overwinning van de Purmerenders heeft ons eventjes verrast, ook al is V.V.A. niet sterk. Leiders wonnen. In de westelijke eerste klasse stelde V.S.V. teleur door van het zwakke Gooi met 36 te verliezen. Deze zege van de Gooiers geeft hun een kleine kans om te ontsnappen, zulks ten koste van R.F.C., dat met 70 van V.U.C. verloor. De Volewijckers hadden weliswaar heel veel moeite met A.D.O., doch wonnen ten slotte met 21, ofschoon een gelijk spel de juiste verhouding was geweest. Nog eventjes en deze Amsterdammers zijn kampioen! In het oosten is Go ahead de leiding kwijt. De Deventernaren verloren van de Ensch. Boys met 13 en terzelfdertijd won Heracles met 1—0 van Enschedé, zoodat de Almelosche club thans één punt voorsprong heeft. In het Zuiden wonnen nu eens alle lei dende ploegen, zoodat de stand eens niet veranderd is. We verwijzen overigens naar de uitsla gen. Biljarten. DERDE KLAS KAMPIOENSCHAP. Het kampioenschap derde klas is in derdaad terecht gekomen bij van Dijk uit Helmond, die na de twee eerste dagen reeds de leiding had. Toch kreeg hij Zaterdag en Zondag twee nederlagen te incasseeren en wel van zijn groo- ten concurrent Kruithof uit Baren- drecht en van den Bredanaar Stoffe- len. Deze laatste was weer bijzonder op dreef. Voor de tweede maal maakte hij in acht beurten de 225 vol. De goede kwaliteit van het gepres teerde uit zich het beste in het feit, dat van de acht deelnemers er zes pro- moveeren naar de tweede klasse, om dat zij een beter eindgemiddelde dan 9 hadden. Honing uit Winkel werd 6e met 3 gewonnen partijen en een alg. ge middelde van 8.12. DISTRICT I. De Volew.ADO SpartaXerxes StormvogelsHBS EDO—DWS DFC—Hermes DVS 2—1 2—4 2—5 0—i 2—4 DISTRICT II. 't Gooi—VSV 6—3 VUC—RFC 7—0 DISTRICT III. PECTubantia 11 NEC—AGOVV 3—2 WageningenQuick 01 HeraclesEnschede 1—0 Ensch. B.Go Ahead 3—1 DISTRICT IV. Willem II De Spechten 40 MVV—Roermond 5—2 PSV—Maurits 4—0 NOAD-BVV 1—3 NAC—LONGA 3—4 DISTRICT V. HSCLeeuwarden 12 Tweede klasse A. WFC—OSV 0—0 SantpoortAlkm. B. 10 Tweede klasse B. De Spart.Hercules 80 DOS—Volendam 6—0 Derde klasse A. BeverwijkQSC 20 GVOSchagen 34 Derde klasse B. Bloemend.—Helder 22 TYBB-Terrasv. 2—0 De Zandv.meeuwen HFC 2—1 Halfweg—Schoten 20 Derde klasse D. 3urmersteijnWA 3 —2 SDWWMS 0—1 Vierde klasse C. Vitesse 1922—IEV 1—3 Res. tweede kl:,sse A. Stormv. 2—WFC 2 1—2 EDO 2—AFC 3 4—2

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1