DAGBLAD VOO Taak en doel van de Landwacht Nederland. Zware afweerstrijd bij llmenmeer en Leningrad. Nog geen groote gevechten der landingstroepen. Nieuws in 't kort. Quisling bij Hitier. Verduister van 17.30-8.30 u. Bescherming van leven en goed, bestrijding van politieke moordenaars. STAD EN OMGEVING. Castricum, Zuidscharwoude. Noordscharwoude. Schermerhorn. J\ ^Avezzano Rojjne^/ivoii Sutmona I 4inturno Capua tr** CASERTA (4404)® Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.T, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarscbe editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3390 Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 25 JANUARI 1944 ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 146e Jaargang, No. 20, 2 pagina's Prijs der gewone advertenties in deze éditie min. f 1.40, elke m.M. meei f 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 2.10, voor het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cent. Verliezen der- vijandelijke marine. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Jan. (DNB) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Bij Kertsj gingen de bolsjewisten opnieuw tot tamelijk sterke aanval len over en probeerden zij tevens nieuwe strijdkrachten aan land te zetten. Zij werden met zware, bloe dige verliezen afgeslagen. In een penetratieplek zijn nog hevige ge vechten gaande. i Tusschen Pripet en Berezina mis lukten ook gisteren alle doorbraak pogingen der bolsjewisten. In de zware afweergevechten van de laatste dagen hebben zich hier on°e^ bevel van luitenant-kolonel Klasing het grenadierregiment 446 met de hieraan toegevoegde bewakingsbataljons 738 en 793 en het tweede bataljon van het grenadierregiment 464 onder bevel van kapitein Emmerling bijzonder onder scheiden. Ten noorden van Newel stortten herhaalde, door tanks gesteunde aan vallen der bolsjewisten in ons af- weervuur ineen. Ten noorden van het Ilmen-meer en ten zuidwesten van Leningrad leveren onze troepen nog steeds een zwaren afweerstrijd. Zij sloegen de met overmachtige VERKLARINGEN VAN TOJO. TOKIO, 25 Januari (D.N.B.) - In de begrootingscommissie van het Lager huis heeft minister-president Tojo gis teren verklaard, dat Japan slechts een eisch aan Indië heeft te stellen, n.l. de losmaking van de Engelschen en Ame rikanen, alsmede de verwezenlijking van 't beginsel „Indië voor de Indiërs." Japan verwacht zeer spoedig den dag waarop Indië, volledig en duidelijk, onafhankelijk als vrije natie van Oost- Azië optreedt. Een anderen eisch heeft Japan aan Indië niet te stellen. Tojo herinnerde er aan, dat Japan aan de voorloopige regeering ,Vrij Indië" reeds heeft toegestaan haar vlag te hijschen op de Andamanen en Nicobaren, zoo dra de voorloopige regeering zulks op zijn plaats acht. Op die manier is de voorloopige regeering .Vril Innië" van Soebhas Chandra Bose niet zonder eigen gebied alvorens zij haar voet op eenigerlei deel van Indië zelf heeft ge zet. De Japansche regeering is vastbe sloten, de Indische onafhankelijkheids beweging voledige hulp van alleriei aard te verleenen, ten einde de verwe zenlijking van de onafhankelijkheid zoo spoedig mogelijk tot stand te bren gen. Op een vraag inzake het afstaan van vier Maleische staten aan Thailand verklaarde Tojo, dat dit is geschied uit sympathie met de Thailandsche bevoll king, die deze gebieden verloren heeft aan de Britten. Daarom heeft Japan be slot endeze vier staten bij het Thailandl sche gebied in te lijven, al is dit ook in het geheel niet zooals hij zich wel bewust is, in het economische belang van Japan. Deze regeling, die geschied is zonder acht te slaan op materieele belangen, is evenwel de belichaming van den geest, die spreekt uit de ge meenschappelijke verklaring inzake Groot Oost-Azië. VOOR ONS VOLK. 's-GRAVENHAGE, 25 Jan. - In de week van 1015 dezer is voor onze minder bedeelde volksgenooten een bedrag van meer dan dertig mille. n.l. f 34.531.16 bijeengebracht buiten col lectes om. Dit bedrag is samengesteld uit giften van een paar gulden tot een van vierduizend gulden. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat de termijn voor aanvra gen voor de tweede uitkeering van Winterhulp onherroepelijk 31 dezer sluit. Slachtoffer van de duisternis. Toen Zondagavond omstreeks tien uur de 39- jarige portier der Ned. Spoorwegen, N. Dissel, wonende ln de Plaspoelstraat te Letdschendam, zich per rijwiel naar de remise aan den Westervlietweg aldaar wilde begeven, is hij vermoedelijk door de duisternis misleid in de Vliet geraakt en verdronken. HUIZE .GRAVENSTEEN' TE LEIDEN. Ook voor het behoud van deza Ne derlandsche Cultuurwaarden strijden onze Vrijwilliger» GL/H/P m KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 17—45 jaar, kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor: de Waffen-SS, SS-wachtbataljon ln Amers foort, Landstorm Nederland, Krtegsmari- ne en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen, tusscben 193(L Jaar, die aan- meldingsplichtig ztin voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan Ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding Is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 26.1.44 9- 14 40 uur Den Haag, Dierentuin, Benoor- denhoutscheweg. strijdkrachten uitgevoerde, den ge- heelen dag voortdurende krachtige vijandelijke aanvallen af of vingen deze op. Hierbij werden alleen ten zuidwesten van Leningrad 57 Sovjet-tanks vernie tigd. In enkele sectoren wordt met bin nengedrongen vijandelijke gevechtsgroe pen verbitterd gestreden. Ten zuidoos ten van Leningrad ontruimden onze troepen, door den vijand niet gehinderd, een vooruitspringende bocht in het front en betrokken zij nieuwe, gereedgemaak te stellingen. De strijd in Italië. Aan het Zuid-Italiaansche front mis lukten herhaalde sterke, over een breed front uitgevoerde aanvallen van den vijand na zware gevechten. In het Iandingshoofd van Nettuno hebben zich nog geen groote ge- vechtsnandelingen ontwikkeld. Vij andelijke verkenningsstrijdkrach ten werden teruggeworpen. Duit- sche gevechts-, torpedo- en jacht vliegtuigen vielen de oorlogssche pen van de vijandelijke landings- vloot aan. Een torpedojager werd met zeker heid, een andere waarschijnlijk tot zin ken gebracht. Een kruiser, een ander klein oorlogsvaartuig en een landings boot van 2500 brt. werden getroffen. Boven het Italiaansche gebied werden door luchtdoelartillerie en jagers 8 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen en kele Britsche vliegtuigen bommen neer op West-Duitschland. Boven de bezet te gebieden in het westen werden drie vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Reserve-luitenant ter zee Pollmann, commandant van een duikbootjager, heeft in de Middeliandsche Zee zijn tiende vijandelijke duikboot vernietigd. Kwaadaardige ziekten in Noord-Afrïka. Onder de Noopd-Amerikaansche neger troepen heerscht een onbekende ziekte, welke zekere overeenkomst met me- laatschheid vertoont en vermoedelijk van syphilistischen aard is. Ook onder de blanke Engelsche, Amerikaansche en Fransche troepen en de bevolking breidt deze ziekte zich op onrustbarende wijze uit. In de drie ziekenhuizen te Algiers heeft men reeds honderden gevallen in behandeling gehad, echter zonder resul taat, daar men tot op heden tevergeefs heeft geprobeerd het juiste geneesmiddel te vinden. Branden. Vermoedelijk door kort sluiting is Dinsdagavond te Wierden (Ov.) de boerderij van Dam Wichers in den Kippershoek afgebrand. Het woonhuis en de stalgelegenheid ging in vlammen op. Het vee en de inboedel konden worden gered. Zondagmiddag is brand uitgebroken in het door drie gezinnen bewoonde huis van den landbouwer J. Moes aan de Langewijlc te Dedemsvaart. De' brand ontstond in de woning van de wed. Scha len, die bezig was haar kachel op te stoken, toen plotseling de pijp naar be neden viel. Alle drie woningen zijn uit gebrand. Zaterdagavond werd een schoorsteen brand ontdekt bij een perceel aan het Noordeinde te Wormerveer. De bovenver dieping is geheel uitgebrand, terwijl beneden veel waterschade was ontstaan. Zaterdagavond heeft in de Den Briel- straat te Amsterdam een felle brand ge woed. Twee houten loodsen, die vroeger als paardenstallen hadden gediend en waar nu papier was opgeslagen, werden een prooi der vlammen. Kindertransport loopt op mijn. Een Sovjet-Russisch schip, dat een transport Italiaansche kinderen aan boord had en naar Iran onderweg was, is bij het Suez- kanaal in een Engelsch mijnenveld ge raakt en ten onder gegaan. Tot op heden is nog niet bekend, hoeveel kinderen bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Aan boord waren 750 kinderen, variee- rende van 5 tot 15 jaar. Hollandsche bankier pleegt zelfmoord. Naar de Brtisseler Zeitung meldt, heeft de Nederlandsche bankier Floris Termeu- len, die volgens genoemd blad in nauwe relatie met de uitgeweken Nederlandsche koningin stond en in de Vereenigde Sta ten haar belangen vertegenwoordigde, zelfmoord gepleegd, door zich van de 20ste étage van zijn bureau in Wallstreet naar beneden te storten. Verliezen der Amerikaansche lucht macht. Volgens ,,Folkets Dagbladet" schrijft het Amerikaansche tijdschrift Time naar aanleiding van de zware ver liezen der Amerikaansche luchtmacht ten gevolge van de jongste aanvallen op Duitschland: „Na de aanvallen op de Amerikaansche bommenwerpers op Duitschland zien de barakken op de Brit sche vliegvelden er spookachtig leeg en verlaten uit. Het moreel van onze vlie gers zinkt na eiken aanval, ofschoon de ondervinding leert, dat een deel der ver misten zich in Duitschland in gevangen schap bevindt". GEKNOEI MET SUIKERTOEWIJZINGEN. De landbouwer, de tuinder, de veeboer en de visscher hebben de voortbrengselen van akker- en tuinbouw, de veeteelt en de vis- scherij ter beschikking te stellen van de organen, die de voedsel voorziening van ons volk regelen; de verwerker, de handelaar en de detaillist dienen zich te houden aan de voor de distributie gestelde rege len. Alleen dan kan onder de hui dige omstandigheden de voedsel voorziening verzorgd worden op een zoo goed mogelijke wijze. Een banketbakker te D e n H e 1- d e r hield zich niet aan de voor schriften en verkocht toewijzingen voor suiker. Hij kon dat zonder schade voor zijn bedrijfsvoering doen, omdat hij voor de bakkerij kon putten uit een achtergehouden voorraad suiker. De tuchtrechter te A 1 k m a a r, die deze zaak te behandelen kreeg, heeft den banketbakker de lang niet malsche boete van f 30.000 op gelegd, zoodat het geknoei met de suikertoewijzingen den man zeker geen voordeel heeft gebracht. Bovendien heeft de tuchtrechter denzelfden banketbakker veroor deeld tot een boete van f 10.000, omdat deze zich door onjuiste op gaven suiker had 'verschaft, welke voor een ander doel dan waarvoor het zoete product bestemd was, is gebruikt. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Jan. (DNB) In tegenwoordigheid van den Rijksminis ter en chef der Rijkskanselariij, dr. Lammers, en van den Leider der Par tijkanselarij, Reichsleiter Bormann, heeft de Führer den Noorschen minis terpresident, Quisling, voor een vrij langdurig onderhoud ontvangen. Een aantal belangrijke vraagstukken be treffende het Europeesche vasteland en de toekomst der Germaansche vol ken werd besproken in den geest van de" gemeenschappeliiken strijd. Vervolgens ontving de Führer ook de Noorsche ministers Fugglesang, Lie en Whist, die in het gezelschap van Quisling waren. Van Duitsche zijde waren Rijkscommissaris Terboven en de SS-Obersturmbannführer Neumann aanwezig. HUIS LEEGGEHAALD DOOR INBREKERS EN... DE POLITIE. De economische politie had aanwij zingen ontvangen, dat in een perceel aan de Vossenstraat te Hilversum een clandestiene distilleerderij zou zijn ge vestigd. Donderdag begaven eenige po litiemannen zich naar dit perceel, welks bewoners afwezig bleken, te zijn. Zij drongen het huis binnen en vonden in de badkamer een compleet en goed functioneerend distilleerapparaat. Het toestel, 50 liter juist gestookte jenever en een hoeveelheid essence werden in beslag genomen. Toen de bewoners Zaterdagmiddag thuiskwamen, wachtte hun echter een dubbele verrassing. Behalve de politie bleken er n.l. ook inbrekers op bezoek te zijn geweest. Alles was overhoop gehaald en de woning vrijwel leegge plunderd. De buit van de dieven, wel ken zij op een grooten wagen moeten hebben vervoerd, bestond o.m. uit het tafelzilver, kostbare voorwerpen en sieraden, schilderijen, den geheelen keu keninventaris, den inhoud van de lin nenkasten, negen dekens, eenige tafel en vloerkleeden en een stofzuiger. Bu ren hadden wel Donderdag- en Vrij dagnacht eenig gestommel in de wo ning gehoord, maar zij hadden veron dersteld, dat de politie in de woning vertoefde, om de komst van de clan destiene distillateurs af te wachten. ZWARE STRAF VOOR KNOEIENDEN SCHOENENHANDELAAR. De inspecteur van de prijsbeheer- sching te 's-Hertogenbosch heeft den schoenenwinkelier J. van Sint Fiet, te Maastricht wegens het verkoopen van schoenen zonder bon, wegens prijsop drijving en leveren van schoenen van zeer slechte kwaliteit, veroordeeld tot een geldboete van f 8000, tot f 800 kos ten en verbod om het beroep van schoenenwinkelier uit te oefenen gedu rende twee jaar; zijn zaak wordt voor dienzelfden tijd gesloten, bovendien werden bijna 2000 naar schoenen die in beslag genomen werden, verbeurd verklaard. 25 Jan.: Zon op 8.34 u., onder 17.11 u. Maan op 8.26 u., onder 17.07 u. (16.24 u. n. m.) In bijzondere tijden bijzondere maatregelen. Het voorbereidende werk, dat noodzakelijkerwijze aan de oprich ting van de bij verordening van den I3en November 1943 ingestelde „Landwacht Nederland" moest voorafgaan, heeft tbans zijn beslag gekregen. De Landwacht zal bestaan uit twee diensten: een beroepsdienst een een hulpdienst. De beroepsdienst omvat een vast kader en gekazerneerde eenheden, terwijl de leden van den hulpdienst slechts in hun vrijen tijd hun dienst verrichten "zullen. De leden van den beroeps- en hulp dienst beide zullen een grondige poli- tioneele opleiding ontvangen, opdat de zekerheid verkregen wordt, dat zij al len zonder onderscheid naar behooren de uit hun bevoegdheid voortvloeiende taak kunnen vervullen. Deze taak en bevoegdheid, zooals zij ik vastgelegd bij verordening van den Rijkscommis saris en nader bij beschikking van den commissaris-generaal voor de veilig heid, is dit zij nogmaals nadrukkelijk vastgesteld van zuiver politioneelen aard. Dit in tegenstelling tot den Land storm Nederland, welke een militair karakter draagt. De taak van de Landwacht bestaat in de ondersteuning van de normale politie in haar opgave de orde en de rust van de Nederland sche bevolking te handhaven. Hiertoe ontvangen de leden naast hun practi- sche opleiding gedegen onderricht in de voor politie-organen noodzakelijke wetskennis. Taak van de Landwacht. Nu moet de Landwacht allerminst beschouwd worden als een verlengstuk van de gewone politie, als een soort hulppolitie. Integendeel, zoowel door den Rijkscommissaris als door den commissaris-generaal voor de veilig heid is de taak van de Landwacht nauwkeurig omschreven met: bescher ming van het leven en goed van natio- naal-socialisten en de ordelievende be volking, bestrijding van politieke moordenaars en saboteurs en beveili ging van de voedselvoorziening en van openbare inrichtingen tegen overvallen en sabotage. Hierdoor treedt het eigen en bijzondere politioneel karakter van de Landwacht duidelijk op den voor grond. Zij is, om het zoo eens uit te drukken, een gewapende nationaal- socialistische beschermingsorganisatie van de Beweging, als uitsluitende draagster van den politieken wil van het Nederlandsche volk. Dringend behoefte aan deze organisatie. Het behoeft geen betoog, dat er aan een zoodanige formatie dringend be hoefte bestaat. De gebeurtenissen heb ben dit voldoende bewezen. Dit alles KERKNIEUWS. Ger. Kerk. Dr. H. A. C. van der Linden, uit Ooltgensplaat, die bedankt heeft voor het beroep te Alkmaar (2e predikantsplaats) heeft het beroep naar Zutphen aangenomen. WEER DE FIETSEN. Gisteravond 8 uur werd voor een perceel aan den Westerweg, ten na- deele van den heer Peters, een rijwiel ontvreemd. Voor de zwijntjesjagers, die onbe heerd staande rijwielen een poos obser- veeren, zijn deze, ook al staan ze op slot. niet veilig. IN BESLAG GENOMEN. De economische dienst van de Alk- maarsche politie, heeft twee ameuble menten in beslag genomen, die door particulieren tegen veel te hoogen prijs waren gekocht en verkocht. Zoo wel tegen de koopers als de verkoo- pers is procesverbaal opgemaakt. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Door de politie is procesverbaal op gemaakt tegen twee rijksambtenaren wegens valschheid in geschrifte. Zij hadden een z.g. raapvergunning voor het lezen van aren valschelijk met de handteekening van den landbouwer voorzien en daarboven een valsche ver klaring getypt, waaruit bleek, dat iemand 75 kg tarwe had gelezen. TE LAAT OP STRAAT. Tegen een aantal jeugdige personen die zich in strijd met de voorschriften van den burgemeester, op verboden tijd, zonder geleide, op den openbaren weg bevonden, is procesverbaal op gemaakt. HOE BESTAAT HET! Vroolijk gearmd, sterk onder den in vloed van Bacchus, in trouwe broeder schap, trof de politie gisteravond om 9 uur aan de Keetgracht, twee inwo ners aan, die ter ontnuchtering in het politiebureau moesten worden ingeslo ten. HANDELSREGISTER. Wijzigingen: Alkmaar: „Jako", Tricot- en Kousen handel, Langestraat 33, (Fil.), hoofdzaak te Amsterdam, rechtsvorm gewijzigd. Alkmaar: C. Bots' Borstelfabriek N.V., Heerenstraat 6, rechtsvorm gewijzigd. Langedijk: J. Kuiper Jzn., Handelskade 2a, Nrd.-Scharwoude, expeditiebedrijf, rechtvorm gewijzigd. Langedijk: Fa. J. Kuiper, (eigenaar C. Kuiper), Handelskade no. 2, groothandel in groenten enz., en auto-transport, rechtsvorm gewijzigd. Langedijk: D. Visser, Dorpsstraat, Dijk 2, zaadhandel, enz., rechtsvorm gewijzigd. Oude Niedorp: J. Biersteker, Dorps straat 31, garagebedrijf enz., rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Akersloot: Mej. A. Teeling, Julianaweg 220, manufacturen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Evert J., z. v. C. Th. Koe nen en A. de Groot. Overleden: F. M. de Jong, wedu we van A. J. Mertens, 68 jr. C. Boer- sen, w<ed. v., T. Truin, 75 jr. J. Hoog moed, 5 mnd. E. Beekman, wed. van J. Voets, 73 jr. G. Bakker, wedr. van C. Kleverlaan, 80 jr. A. C. Stavenuiter, geh. m. P. J. Mooij, 31 jr. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 uur voorstelling (Har monie Donderdag geen voorst.), Woens dag 2.30 uur, Matinée. Cinema Theater, De Muilkorf (hum.) alle leeftijden. Aikm. Bioscoop Theater, Een Meisje re geert (rom.) alle leeftijden. Harmonie Theater, Isabella (rom.), 18 jr. Victoria-Theater, Lach dan Paljas (rom.) 18 jaar. Dinsdag 25 Jan. 7.15 u. .Gulden Vlies. Dansorkest van Piet van Dijk e. a. 8 u. Kapelkerk. Kerkconcert Feike Asma en Louis Zimmermann. RQwieldlef gevat. - Toen onze plaats' genoot de heer K. eenige boodschap pen in Alkmaar deed, kwam hij tot de onaangename ontdekking dat zijn rij wiel, hetwelk zich voor een winkel pand bevond, eensklaps was verdwe nen. Toen hij de terugreis per trein wilde maken, zag hij toevalligerwijze dat zijn karretje bevracht was „en in den bagagewagen was gedeponeerd. On middellijk werd de politie met deze ont dekking in kennis gesteld. Een tweetal rechercheurs slaagde er in, den dader te vatten, toen deze het karretje in ontvangst wilde nemen. wil evenwel niet zeggen, dat de Land wacht is opgericht, omdat de Neder landsche politie in haar taak tekort geschoten zou ,zijn, integendeel, deze heeft zich trouw en vol plichtsbetrach ting ten overstaan van land en volk van haar taak gekweten In bijzondere tijden echter worden bijzondere maat regelen vereischt. De huidige bewogen tijdsomstandigheden met hun uitzon derlijk karakter van lasten en plichten voor enkeling en gemeenschap maken zoodanige bijzondere maatregelen noo- oig. Ondanks alle duidelijk betoonde en gewaardeerde loyaliteit is 't bestaan de politie-apparaat niet machtig genoeg om afdoende op te treden tegen de voor Nederlandsche begrippen onge kende duistere praktijken van sabo teurs en moordenaars, herhaaldelijk zijn er feiten voorgevallen, die de noodzakelijke rust in dit land in erger lijke mate verstoren Alle ordelieven de en weldenkende Nederlanders wij mogen met zekerheid aannemen, dat deze 90 pet der bevolking' uitmaken worden hierdoor ernstig verontrust en keuren deze toegespitste verhoudingen ten zeerste af. Zij beseffen maar al ie zeer, dat hierdoor het welzijn van land en volk ten sterkste wordt bedreigd. Het is daarom ontoelaatbaar, dat eefl kleine minderheid door haar on bezonnen daden de geordende maat schappij in gevaar brengt. Dit kan niet langeT getolereerd worden. Daarom is de Landwacht opgericht. Zij komt niet tegenover het bestaan de politie-apparaat te staan, maar zal hiermede samenwerken in het belang van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk. Leden uit de W.A., S.S., P.O. en den Jeugdstorm, die daarvoor krachtens hun lichamelijke k- geschiktheid, ontwikke ling en leeftijd in aanmerking komen, zullen hetzij in den beroepsdienst het zij in den hulpdienst opgenomen wor den. Van allen wordt verwacht, dat zij in het besef van hun verantwoordelijk heid ten opzichte van land en volk tot de Landwacht toetreden en dat zij hij de toëkomstige vervulling van hun taak disciplinair handelen in den hier boven geschetsten geest; Jaarvergadering „De Toekomst". De tuinbouwvereeniging „De Toe komst" hield Maandagmiddag haar al gemeene jaarvergadering in de zaal van den heer P. Kramer. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz heeft in zijn openingsrede de talrijke aanwezigen verwelkomd op deze ver-" gadering, waarin voornamelijk huis houdelijke zaken van de vereeniging zullen kunnen worden behandeld. De voorzitter herinnerde aan het ontstaan van de zetkoolregeling, waar door het zuiver houden van het zaad be\'orderd wordt, waarna hij opmerkte, dat er thans zooveel heele akkers met zetkool beplant zijn, welke meestal niet zoo geselec teerd zijn als wij dat gewend wacea Het is zeer gewenscht, dat er een ver bod van het zaadtelen in het groot voor het Geestmerambacbt wordt uit gevaardigd, niet alleen om de ver bastering maar ook in verband me1 in sectenschade. Van de zijde der N A. K G. wordt getracht de door de tuin- bouwvereenigingen getroffen zetkool- regelingen ongedaan te maken, doch hiertegen zal door de tuinbouwvereeni- gingen die daartoe een commissie hebben gevormd geageerd worden, zoodra dit noodig is. De bedrijfsuitkomsten besprekende, zeide de voorzitter, dat de kooloogst te gering en de kwaliteit niet best is, zoodat de prijzen te laag zijn, hetgeen zeer te betreuren is. In verband met te verwachten be- mestingsmoeilijkheden ried de voorzit ter aan zooveel mogelijk te baggeren en bij het opmaken van het teeltplan met moeilijkheden rekening te houden. De secretaris deelde in zün jaarver slag o.m. mede, dat het ledental met vier is gestegen tot 80. De heer W. Muller bracht verslag uit van de werkzaamheden van dar» kring van correspondenten, v. d. plan- tenziektenkundigen dienst. Men besloot dezen kring weer een subsidie van f 5 te verleenen. Medegedeeld werd, dat de tuinders bij overschrijding van hun electrici- teitsrantsoen zich niet tot het P.E.N. moeten wenden, maar naar het vei lingkantoor dienen te komen, aange zien die zaak over de veilingen loopt. Ten aanzien van de pensionneering van de tuinders deelde de voorzitter mede,. dat dit vanwege den Vierbond via dè prov. commissie v. d. veilingen bij het Centraal Bureau aanhangig zal worden gemaakt, opdat de accountants dienst van het C.B. deze zaak in studie kan nemen. De rekening van den penningmees ter, den heer M. Schrijver, sloot op een totaal van f 903,84, met een nadeelig saldo van f 236. De rekening van de kunstmestadmi- nistratie sloot op een totaal van f 7284,09 en een nadeelig saldo van f 21,01. Beide rekeningen werden goedge keurd. De aftredende bestuursleden, de hee- ren S. de Boer Kz., Jb. Kroon Az. en P de Geus Jz., werden met zoo goed als algemeene Stemmen herkozen De verschillende commissie werden herbenoemd. Men besloot dit jaar geen contribu tie te heffen zoowel voor de vereeni ging als voor den ijsboeier. Voorstellen voor de algemeene ver gadering van de L.G.C. waren er niet. Bij de rondvraag werd de wensche- lijkheid uitgesproken, om zich in sa menwerking met de andere tuinbouw- vereenigingen tot de visschersvereeni- ging te wenden met het verzoek haar leden te verbieden op de akkers te loopen, aangezien anders strenge maat regelen moeten worden getroffen. De visschers maken het wel wat erg bont tegenwoordig. De tuinders zullen zelf toezicht houden. Ook werd erop aangedrongen geen rommel van de akkers in de slooten te werpen. Dat is zeer hinderlijk. Voorts werd gesproken over het te kort aan ploegpaarden, waardoor het land niet op tijd „om" komt. Men besloot, wanneer men serum kan krijgen, weer een rattenverdelgings- dag te organiseeren. De heer W. Muller wees er op, dat het korthouden van de graskanten der akkers aan te bevelen is, aangezien de ratten daarin dan niet zoo nestelen. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting. Bedankt. - De heer P. Kroon Kz.. alhier, heeft bedankt als lid van den dorpsboerenragd voor Langedijk. Feestavond DTS. - De sportvereeni- ging DTS heeft Zondagavond in „Con cordia" te Noord-Scharwoude in beslo ten kring een feestavond gehouden voor de leden en de donateurs. Het feest begon al om vijf uur 's middags, maar het programma was zoo aantrekkelijk en interssant, dat het veel te gauw tien uur was. Men had gerust nog -yrel eenige uren kunnen doorgaan, want ook alle nummer' kon den niet worden uitgevoerd Men had zich voor dezen avond de medewer king verzekerd van eenige leden var de tooneelvereeniging „Jong Leven" en het muziekensembie van mej De Geus, terwijl verscheidene leden van DTS op het tooneel kwamen en toonden, dat zij ook op het gebied van de „kunst" iets konden presteeren! Muziek en zang, balletten, tooneel, acrobatiek enz. wisselden elkaar in bonte rij af en de aanwezigen hebben, zooals wel telkens bleek uit het daverend applaus, ten zeerste genoten van hetgeen dezen avond geboden werd. Het was een avond, die den onderlingen band tus schen de leden en de dona.eurs onge twijfeld weer verstevigd heeft. Zou het nu de tijd zijn, om de zoo zeer gewenschte supporters-vereeniging op te richten? Wij twijfelen er niet aan, ol dit zal slagen. Schaakmat II—Oppositie I. - Schaak mat II speelde in de clubcompetitie een wedstrijd tegen Oppositie I van Heiloo en moest met 2,5—7,5 het onder spit delven. De gedetailleerde uitslag was als volgt: J. Ootjers—F. C. Laas 0—1 J. SmitJ. Zander 0—1 F. Scholtes—C. Mohr 0—1 J KamperJ. van Don 01 C. Krijgsman—C. Viser 1/2—1/2 W KoordesN. Otter 0—1 J Heidsma—J. Koopman 1—0 P. Rustenburg—J.Westrienen 1—0 A, Coppens—G. Franse 0—1 G. van Loenen—C. v. d. Wetering 0—I Wintercompetitie Schaakmat. - De uitslagen van de voor de wintercompe titie van Schaakmat gespeelde partijen luiden: le klasse: H. Hart—H. Stins i0; J. Kroon—H. Schut 1/2—1/2: W. Kaan— D. Koprn 1—0; J. Kroon—H. Stins 0— 1; J. Ootjers—J. Smit 1/2—1/2; J. Smit H. Hart 10; H. BouwensJ. Smit 1—0. 2e klasse: Jb. Bakker—F. Scholtes 1—0; G. van Loenen—F Scholtes 0—1; J. Lindeboom—Jb. Bakker 1—0; C. Krijgsman—A. Koppens 1—0; K. de Vries—J. Kamper 1—0; W. Koordes— K. de Vries 1/2—1/2. 3e klasse: A. J. de WitJ. van Hout 0—1; G. Vader—J. de Reus 1—0; N. v. d. Abeele—P. Rustenburg 0—1; P. Rus tenburg—N. v. d. Abeele 1—0; W Mul ler—C. Kliffen 1—0. Ouderavond. - In de openbare school werd Vrijdagavond een Ouderavond gehouden. Van 78 uur was door het hoofd der school aan de ouders gele genheid gegeven het werk van de kin deren te bezichtigen en werden door de oudste kinderen eenige versjes gezon gen en gedichtjes voorgedragen. Om 8 uur opende de heer J. Koster, voorzit ter, den avond. Hij heette de talrijk aanwezige ouders welkom, in 't bij zonder den heer Langhorst, hoofd der school te Stompetoren, die zijn mede werking zou verleenen door tal van opnamen uit het polderland de Scher mer op doek te brengen. Spr. zeide, dat het plan bestaat meerdere malen een ouderavond te houden en dat een prettige samenwerking bestaat met den heer Slabbekoorn, hoofd der schooi, aan wien hij de verdere leiding op droeg. Deze bracht in de eerste plaats dank aan de ouders, die hij allen had bezocht en hoopte met hen prettig samen te werken, opdat geregeld con tact bestaat tusschen ouders en onder wijzers. Ook de Ver. Volksonderwijs dankte hij voor het mooie Sinterklaas feest, dat dank zij de milde gaven van ouders en belangstellenden goed is geslaagd; ook met de Ver. de Naaikrans werd aangenaam samengewerkt, welke vereeniging met Sint Nicolaas aan de kinderen kleedingstukken had gege ven. Spr. zeide dat er een achterstand was in de leermiddelen; Volksonder wijs en de Naaikrans hadden hiervoor een bijdrage gegeven, terwijl aan de gemeente een verzoek was gericht voor aanschaffing van leermiddelen. Spr. was op de school met handenarbeid begonnen, waar de leerlingen dol op zijn. Hij heeft een nieuwe methode in gevoerd .voor het natuurkundig onder wijs en met de hoogere klassen werkt hij meer met de praktijk van het le ven. Met deze methoden houdt hij de kinderen actief bezig en moeten zij niet alleen luisteren. Vervolgens hield de heer Langhorst een inleiding over zijn onderwijs met het filmprojectietoestel op de school te Stompetoren „de Heemkunde" en vertoonde tal van platen uit dit mooie polderland, welke allen door hem wer den toegelicht. Een plaat werd ver toond van de Schermer uit 1635, bene vens tal van landschappen en mooie boerderijen, o.a. Huize Wittenburg, waar vele reigersnesten zijn, een por- celeinkast van de fam. Posch, de oude en de nieuwe bemaling, de zuivelfa brieken enz. Hét bestuur werd aangevuld met 3 leden, waartoe werden verkozen de hee- N. Waterdrinker, S. Plevier en Mevr. Akkerman Bij de rondvraag werd door den heer Waterdrinker naar voren getracht de oprichting van een schoolfonds, wat al gemeene instemming verwierf. Mevr. Schoen wilde graag voor de ver af wonende kinderen den middagschooltijd om half 2 do enaanvangen, wat door 't hoofd der school in overweging zal worden genomen. Het geheel was een goed geslaagde avond en de dank, welken 't hoofd d. school den heer Langhorst bracht voor zijn medewerking, was wel verdiend. iani j,,. i v&tè' Kaart van Pelt Nettuno en omgeving waar de Geallieerden troepen geland hebben. i

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1