Samma. "-KUB; [)E VERRASSING OVER DE WEIDE-WATERMOLENTJES. K<$ 4 8 jke leiders. KRUSCHEN De vlucht van Kornelis Kooltuin. 3 Groningen RONA* DE HEER... h«t g«ra*r Tegen vee- If rheuma helpt 1RIM in, AutS VZCTRIX I [C. I |e klasse. hebben een goede ■nen het de tegen- gken. WFC en de wit- om WFC's kansen In. Wel zal dat niet laar juist een kam- gt het tegen Alen»» gerantwoorden. en heeft een goe» |eelen inzet. De ove- van belang voor he onderste plaats. |rdig uit het gedrang geheel veilig kun- uit van West-Frisia borloopig wil het er dat de Enkhuizer3 Alkmaarsche Boys langrijken wedstrijd Itede, waar ze HBC Ben der laatste kan- larders, maar aange- Ire van veilig staat. Tal alles op alles zet ten te veroveren. En pt de thuisclub favo- 3e klassers- Jekening houden met pn Zaandijk op DEM. pht worden, dan zijn Jjden in de 3e klasse ■ikt belang. Dat wil strijd in verschillen- niet zwaar zal zijn! Ineme maar eens de gen—Beverwijk. De in eer in stellen, om lijk er onder te hou- lijk zal eveneens met linen in het veld ver gen de bezoekende poodat we een kleine verwachten, i van belang met het le plaats. De Helder- ïsterk genoeg om dit Ije te winnen. I B gaan de kampioe- lij Schoten en zullen I met de volle winst I. DTS heeft nog een »de plaats, maar dan beginnen om Zand- J kloppen. Deze Meeu- lag in Oudkarspel op Innen op heftigen te- pn. We meenen de kansje te mogen ge- ygt Kinheim en de o.i. nog juist de L-n halen. |urlijk van TYBB. Vierde klassers. fee A houden wij het I de thuisclubs, omdat Voordeel in den regel et geven. En zoo ver- |deine overwinningen N. Niedorp, BKC op Iels op Atlas en Texel Ird. Echter er behoeft lig te gebeuren of de Tbkeerd en we moeten enige verrassingen pu le C zal IEV trachten I winnen, wat niet al lal g&an. De Zeevogels pse en zijn favoriet, muis vermoedelijk van len. |gens he programma. ItJ. n. Adema, Alkmaar, enland; politiek redac- arinus, A'dam (HAMA); Jac. Broersen te Hoorn, lenland; kunst, letteren H. P. van den Aard- sport J. Werkman te lieuws: D. A. Klomp te de adv.-rubrlek W. Ra- aan de Zaan; voor de T. Bus, Alkmaar. E. C 1—Behagen 1 der 3Al km. B. 8 C Watervogels 2 F. idijk 1—Meerr. "A I ïmen 1—Petten 1 oorl 1—Zeevogels 2 E. ""s* m. B. 4—VIOS 2 p. B. 1Limmen 2 maar 1—Schoorl 2 IF. n Zelo Grassh. 2 V 1—Hugo. B. 1 'S 2—Winkel 2 ksh. 1—LSVV 2 IH. Bavo 1 Alw. Forward 2 SM. V 2—Vitesse 2 5N. iedijk J—DTS 4 VV 3VZV 2 lunioren: m 3—Alcm. V. a a—Holl. b hager. a—St. Victor a .kmaar aAlcm. V. b YY' *1 zal die man opz'n nen» kijken, als hij een» géén thee van Florita krijgt. En géén vonder! Floritai. nog dedrank, die het meest op echte thee lijkt. Je denkt beslist, dat een kopje Florita een kopje thee ia. Per 10 tabletten 12 J, cent theetabletten met den echten theesmaak H.V. KOFFlf HANDELMU. „MATAGA1PA" A DAM De hoeveelheid Voedsel behoeft U niet te verhoogen, wèl de waar devolle bestanddeelen ervan. Die vindt U in dit doosje: Kalk en zes andere voedingszouten. t .DrogA K 1.-25 per 100 tabletten NOURYPHARMA- D E VENTER DOUWE EGBERTS KOFFJE-SURROGAAT Maak 'n spoedig einde aan die IsweiGessde rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kruschen zuiveren Uw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levenskracht toe, waardoor de oorzaak van Uw rheu matische pijn wordt weggenomen. De pijnen zuilen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Gezondheid voor een cent per dag Bij Apoth. en Drog. 0.41, 0.76, i.47 JTl XT A r\T*JT A door Tj. N, ADEMA. ocSey (heerenj. .'asten eerste klasse E. :FC—Laren i FairHilversum psterdam—Alkmaar Boe herkent U de voedingswaarde V kunt zelf Uw levens middelen nietonderzoeken. Dat is ook onnoodig. Let er eenvoudig op, of de naam W. A. Scholten op de ver pakking voorkomt. Die ga randeert de voedingswaarde van Butaroma, Albumona, T ransparanta. sago, verpakt aardappelmeel, etc, W. A. SCHOLTEN» •Aerilappetwiwtfeé'ieRftl We waren H.B.S.-ers en we zaten op mijn kamer en overlegden wat we den directeur op zijn vijftigsten verjaardag zouden geven. Het was een idee van Bob, want die was erg slecht in aardrijkskunde, een vak, dat door den directeur gedoceerd werd en hij hoopte, dat hy zelf aange wezen zou worden om het. cadeau te overhandigen en dat die attentie van gunstigen invloed op zijn rapportcijfers zou blijken. Eerlijk gezegd waren wij geen van allen erg met het voorstel ingenomen, want ons zakgeld was in die dagen niet groot en de directeur was een strenge, aristocratische oude heer, dien we meer vreesden dan dat we zoo bij zonder met hem sympathiseerden Maar Bob was in die ""agen mijn beste vriend en ik pleitte met zooveel enthousiasme, dat we er in slaagden de jongens, die op mijn kamer bijeenge komen waren voor het plan te winnen We zouden een lijst maken en de jongens van alle klassen er op laten teekenen en veertien dagen later had den we een bedrag van elf guiten zes- en-zestig-en-een-halven cent bij elkaar, een respectabele som als men bedenkt, dat de laagste inschrnving twee centen en de hoogste het kwartje van Bob was geweest. x Voor een goed horloge was het be drag niet toereikend en dat had de directeur natuurlijk zelf wel, evenals een vulpen, een inktpot of een meer schuimen pijp, die trouwens heelemaal niet in aanmerking kwam, omdat me neer Verhaeren onder de jongens meer bekend als de Rooie Kool niet rookte. Na eindelooze debatten viel onze keus op een globe en de geschiedenis- leeraar, dien wij in vertrouwen hadden genomen en die het een heel goed idee vond, ging met vijf van ons naar een boekhandel om er een te koopen en als hij er niet bij geweest was, zou de Rooie Kool de directeur bedoel ik nooit een aardbol hebben gekregen, omdat er een schattig balletdanseresje van porcelein stond, dat we veel mooier vonden en dat precies elf gul den en vijftig cent kostte. Maar de geschiedenisleeraar vond een balletdanseresje minder geschikt althans om het door jongens aan den directeur te laten geven en dus kochten we de eenige globe die er was en waarvan het onderstuk ontbrak, maar zoo spoedig mogeiyk bijgeleverd zou worden. Zij kostte twaalf gulden en het was al weer goed dat de geschiedenis leeraar er bij was, omdat die de ont brekende drie-en-dertig-en-een-halven cent kon bijpassen. x De globe werd netjes in houtwol verpakt en ik zou het cadeau bewaren en tevens een klein toespraakje ont werpen, dat Bob bij de overhandiging zou kunnen uitspreken. Dat was nog allesbehalve eenvoudig. want mijn vader had het te druk en mijn moeder ook, want de vader van Aaltje, onze dienstbode, was een dag later jarig dan den directeur. Dat was een eenvoudige visscher, die last van rheumatiek had en waarvoor mijn moeder, naar de aanwijzingen van het meisje, een geschenk zou koopen, dat niet alleen aangenaam maar ook nut tig zou wezen. Mijn moeder legde belde pakjes ln haar kast en hielp my daarna met het toespraakje dat de jongens toen ik het voorlas buitengewoon geschikt vonden en waarvan ze dachten, dat de Rooie Kool er wel diep van onder den indruk zou komen. x Ik zie ons allen nog binnenkomen in het gymnastieklokaal, waar aan het einde een klein podium was getim merd, waarop de jubilaris in een ver sierden leunstoel zat en de leeraren in een haiven kring om hem heen stonden. We duwden Bob vooruit, maar hij was erg zenuwachtig, want de Rooie Kool en hy waren eigeniyk gezworen vijanden en Bob had den streng on derzoekenden blik, dien de directeur door zijn brilleglazen op hem wierp, eigenlijk nooit goed kunnen verdragen. „Zeer geachte directeur," stotterde Bob, die op dat oogenblik nog het meest op een rooie kool leek, „op Uw vpftigsten verjaardag zijn we hier bü- eengekomen om U te zeggen hoe hoog wy Uw lessen in prijs achten". „Op prijs stellen," souffleerde ik. „Hoe hoog wü Uw lessen op prys stellen," verbeterde Bob. „Wij hebben er ernstig over gedacht, welk cadeau wij U op dezen blijden feestdag zou den geven, want het moest iets zyn, dat van onze toegenegen warmte ge tuigde". „Van onze warme toegenegenheid, stommerik." fluisterde ik. „Van onze warme toegenegenheid," zei Bob hy had er in zijn zenuw achtigheid nog haast „stommerik" bij gezegd. „Zooals de aarde om de zon draait, zoo draaien wy eiken dag om U heen". Ik zag helaas geen kans meer hem nog langer te souffleeren. Het was ho peloos, want op het papiertje stond: Zooals de aarde om de zon draait, zoo zijt gij het middelpunt van ons dage- lijksche schoolleven. „Wy hebben," vervolgde Bob, „iets gekocht, dat U een prettige afleiding zal bezorgen, aanvaard het als een be wijs van onze verflauwde belangstel ling in Uwe lessen dat moest nota bene „onverflauwde belangstelling" zijn. Wij hopen, dat U voortaan iederen dag by het aanschouwen van dit ca deau aan ons zult terug denken. Wy kunnen U thans alleen nog maar het bovenstuk geven, maar wat er van on der nog byhoort zal U zoo spoedig mo gelijk door den winkelier worden toegezonden". x Bob zuchtte van verlichting dat hij het zwaarste deel van zijn taak achter den rug had, maar terwijl de directeur vol verwachting het touwtje door sneed, voelde ik, dat ik bleek werd en dat er koude rillingen over myn rug begonnen te loopen, want het pakje, dat daar opengemaakt werd, was wel even groot als het onze, maar ik zag nu voor het eerst, dat het papier een heel andere kleur had. Deftig en afgemeten, terwyi de leeraren ln spanning toekeken, maakte de Rooie Kool het papier los. Een halve minuut later zakte zijn mond open en hij keek met zulk eén vernietigenden blik den armen Bob aan, dat ik verwachtte den jongen van schrik door den vloer te zien zakken. Met een van afschuw vertrokken ge laat hield de jubilaris daarna met de linkerhand een rood baaien borstrok omhoog en in zyn rechter had hij een pakje B.Z.K., de beste pruimtabak, die Aaltje in de heele stad voor haar vader had kunnen vinden. Een vprhaal uit den Spaanschen tijd door G. H. LEEN. Als een hooggetorend eiland in een zilveren zee ligt daar op dieil morgen in Januari van het jaar 1558 het ste deke Alkmaar tusschen de glinsterende weiden, achter de geelbruine duinenrü. Vroeg al is de zon gekomen en straalt met voorjaarswarmte de nevels voor zich uit, wèg van tusschen de huisjes en wèg van het groene land, waar de wolken dezen winter geen sneeuw hebben doen neerdwarrelen dan ,op slechts eenige dagen omtrent de voor- büe jaarwisseling. Een warme wind is uit het zuiden gekomen, heeft het wol lig kleed opgenomen en er hier en daar bü hekken en schuurtjes flarden afge scheurd. die zyn blijven hangen. Dien morgen is het in de stadsgracht een kabaal, dat de wacht by de poort eens uit zün venster kükt. Een eenden familie heeft het voorjaar in 't lijt, want gekwekker en gesnater trilt over het gladde grachtwater omhoog naar de kale boomtakken achter de wallen, waar musschen en spreeuwen sjirpend dooreen zwermen. In een stil hoekje tusschen het poorthuis en de brug dan sen muggen. De wacht wendt het hoofd naar het donkere binnenste van het vertrek en zegt iets tegen zyn maat, die bp een smeulend vuur met schokkende arm bewegingen aan een stuk hout snijdt. De ander staakt hierop zün arbeid, kükt naar buiten in het tintelende licht en bromt onwillig een antwoord: „Het is een slecht jaar voor het li chamelijk wel onzer burgers, Pie- ter Korneliszen het kon ook wel eens een slecht jaar worden voor hun geesteiyk welzijn", voegde hij er na een kleine pauze somber aan toe. „De hemel weet, dat wij spoedig de doods klokken zullen hooren en wat zal ons dan beschoren zyn. Het staat slecht met onzen christelijken leeraar Lau rens Zas". Hierna nam de man zijn werk weer op en sneed driftig in het hout, zoodat rm, Bij honderdtallen hebben, sinds eeuwen, de kleine watermolentjes hun goede diensten bewezen bij het verwij deren van overtollig water uit de wei landen van ons laag gelegen polder land. Ten onrechte worden ze, in de Zaan streek, veelal pet- molen geheeten, een benaming die een andere soort watermolentjes in herinnering brengt, welke eertijds bij de molens, waar in wit papier werd gefabriceerd, het benoodigde water, voor de papierbe reiding, oppompten uit petten (oude be naming voor put ten) die het heldere water, op verschil lende diepte aanwe zig, in de gewensch- te hoeveelheden op leverden. Laatstgenoemde molentjes waren evenwel grooter en anders van model en constructie dan die waarvan hier verder sprake zal zijn. Met den laat- sten wit-papiermo- len is alzoo ook de laatste petmolen verdwenen, doch zijn naam heeft men niet vergeten en is werd trouwens al vóór dien tijd op kleine weide- molentjes overgedragen. Elders zijn de bedoelde molentjes be kend onder den naam van aanbren- gertje, een betiteling, die evenmin als juist mag worden beschouwd.' Onder die benaming heeft men te verstaan een molen die een anderen molen water toemaalt of aanbrengt, zooals dat bij een z.g. getrapte bema ling het geval is. I. Het onderhavige molentje brengt ech ter geen water aan, doch zet water uit, zooals dat in vakterm heet. Bij groote windmolens wordt dat uitslaan genoemd en hierbij heeft men er aan te denken, dat de eerste watermolens uitsluitend met schepraderen waren uitgerust. Weidemolentje. Teekening F. Mars, Wormerveer. De schoepen van zoo'n waterrad slaan, bij de aantasting van het water, daarop neer, vandaar de eigenaardige benaming. Doch genoeg hierover. Het gaat niet om den naam, doch over het wezen van het, sinds enkele jaren, in 't gedrang gekomen weicje-molentje. Sedert, in de Zaanstreek, zijn „groote broers," weleer eveneens bij honderd tallen aanwezig, nagenoeg zijn verdwe nen, is het kleine molentje de figuur bij uitnemendheid, die de leeggeworden, vlakke „velden" siert en verlevendigt; een feit, dat elkeen wien het niet ge heel aan schoonheidsgevoel ontbreekt, telkenmale bij een blik over de lan derijen moet opvallen. Het is dan ook een verrassend leven dige aanblik, welken die lustig draaien de molentjes ople veren, wanneer ze, na 'n periode van zwaren regenval, hun wieken reppen ten einde 't teveel aan water tot nor maal peil terug te brengen. Vooral wanneer ze dan in goeden staat van onderhoud verkee- ren en een frisch laagje verf of teer op hun „huid" niet ontbreekt, zijn die kleine dingen een lust voor het oog. Dat daaraan nog al eens iets ont breekt is betreu renswaardig, niet alleen voor den be schouwer, maar ook voor den eigenaar, die, door verkeerde zuinigheid, zich zelf onnoodig nadeel be rokkent. Want even min als een slecht gevoed mennsch zijn werk behoorlijk ver richten kan, mag men van een gedeel telijk of geheel verwaarloosd molentje verwachten, dat het in staat is te doen, waartoe het oorspronkelijk bij machte was. Nu zijn deze aardige molentjes leelijk in 't gedrang gekomen, doordat een ijzerconstructeur te kwader ure op het idee kwam om wind-wa termolentjes (of wat daarvoor door moet gaan) van ijzer te vervaar digen. Doch daarover een volgende maal. j de spaanders in wijde bogen wegspat- ten. Nu en dan. als er een in het sche merig haardvuur sprong, belichtte even een schijnsel zijn hoekig gelaat met den zwarten baard. Zonder antwoord stond de hellebaar dier bij het venster op om op den wal zich de stramme leden te rekken. Hij genoot van de zon en het was hem een straf hier den ganschen dag werke loos om den toren rond te hangen met den vromen, zwijgzamen Johan Dirksz als eenig gezelschap. Deze was een goed kameraad, maar in zichzelf ge keerd. Zijn eenig tijdverdrijf was het snijden van smartelijk-schoone cruci fixen uit fijne houtsoorten. Johan Dirksz was een kunstenaar, doch hij miste de zonnige vreugde, die dezen menschen veelal eigen is. Heel zijn somber en droef karakter legde hij in het beelden van het gefolterde lichaam aan het kruishout en het aanschouwen van ieder gereed werk deed tranen van ontroering zijn oogen glanzen. Over de daken van het stadje dave ren dreunend de bronzen klokkeklan- ken. Door het plotseling galmen wa ren de torenkraaien opgeschrikt en ze vlogen in wijde cirkels om de kerk. Pieter Kornelisz staakt zijn wande ling in de zon en zoekt zijn kameraad op in de torenkamer. Op de tafel ligt half gereed het kruis en met de vuis ten samengebald staat, bij de nagloeien de asch in den haard, Johan Dirksz, biddend voor de ziel van zijn bemin den leeraar Laurens Zas. „God hebbe zijn ziel", mompelt Pie ter en meteen staat hij weer buiten. Snel heeft zich de mare verspreid: Laurens Zas, de pastoor van Alkmaar is overleden! Hij wordt geroemd als een vroom bedienaar van het geloovi- ge volk en als een christelijk leeraar. De intrede van den nieuwen pastoor deed al spoedig alle verdriet om het verscheiden van Zas vergeten. Immers Kooltuin is pastoor gewor den. Wie kent hem niet? Een jongeling uit Alkmaar geboor tig heeft zich hét priesterlijk kleed doen omleggen en zal nu zijn eigen volk in het geloof voorgaan. Hoog roemt hij Zas, zijn leermeester, als een doorgeleerd man en tegenover ieder houdt hij hem in hooge waarde. De burgerij verheugt zich en is trotsch op den Alkmaarschen zoon. „Wat hebt ge toch oegen Kooltuin Johan Dirksz?" vraagt nog dienzelf den dag Pieter Kornelisz aan zijn wachtgenoot, als de aanstelling van den nieuwen pastoor bekend geworden is. Met duisteren blik staart Johan Dirksz uit het venster. Als hij spreekt, vult zijn stem het kleine vertrek. Het vergeelde portret van een kerkelijken vorst schemert boven de deuropening en een zonnestraal sproeit in duizend schitteringen uiteen op het staal van een bundel pieken, die aan den muur gehangen is. „Kooltuin is een ketter", besluit hij tenslotte zijn aanklacht. „Ziedaar, waarom heeft hij sedert November van het vorig jaar geen mis gelezen? De eerwaarde Zas was oud en ziek en Kooltuin zag zijn kans schoon. Gij weet dat niet, Pieter Kor nelisz. Uw zuster was niet huishoud ster bij onzen pastoor. En wat voor reden houdt hij tot het volk.' Het is tijd voor het noenmaal...", zegt hij dan, terwijl hij knikkend in de deuropening blijft staan. Droef staart hij naar den grond. „Een Alkmaarsche jongen, Pieter Kornelisz, dat is het ergste Veertien dagen later naderen Nico- laus a Castro, de kettermeester en zijn rakkers de stad. Het gele gelaat met den zwarten puntknevel danst als een duivelstronie in de -hel boven op de als vlammen flakkerende manen van den galoppeer enden volbloedhengst. De wacht op den toren heeft hen op gemerkt. „Een groep ruiters nadert de stad!" De roep wordt langs den stads muur herhaald en verder lijkt het rus tig. In de torenkamer heeft echter Johan Dirksz zijn duistere kalmte laten varen en in een razende opwelling hèeft hij zijn nieuw werk opgenomen en in het vuur geslingerd, zoodat de vonken de kamer instoven. „Pieter Kornelisz, daar is a Castro!" „Wat, a Castro? a Castro?" herhaalt de aangeroepene langzaam. „We moeten ingrijpen, voor het te laat is", zegt Johan Dirksz hartstoch telijk en meteen rent Lij de deur uit. De zware laarzen bolderen op de trap en hij is al in de richting van de kerk verdwenen, voordat Pieter Kornelisz een antwoord heeft kunnen vinden. Deze is verbaasd. Gisteren nog schold Johan Dirksz Kooltuin voor een vui- gen misleider van het vrome volk en nu zal hij a Castro een hak gaan zet ten? Welnu, hij kan zijn gang gaan. Pieter roert niet in drek. Hij weet zijn mond te houden, En Pieter Kornelisz hield zr mond, want des nachts, nadat Castro de geheele stad had afge speurd naar den verdwenen priester, verliet een handwerksgezel in alle stil te den toren bij de stadspoort. Hij zwaaide met zijn muts naar het flauw- verlichte venster in den ronden muur, waarachter hij zijn redder wist. Of Alkmaar Kornelis Kooltuin ooit weergezien heeft, vermeldt de historie niet. Men zegt dat hij naar Emden ge vlucht is. „Welaan, Kameraad", zeide eenigen tijd later Johan Dirksz tot Pieter Kor nelisz, „ik haatte dien Kooltuin, maar a Castro zal geen Alkmaarsch burger in handen krijgen". PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Voederaardappelen. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt bekend, dat de uit gegeven aankoopvergunningen voor voe deraardappelen met ingang van 16 Ja nuari 1944 zijn vervallen in verband met het afkondigen van de Verordening Voe- deraarappelen 1943. Vanaf dien datum mogen de voederaardappelen vrij door de verbruikers worden betrokken, hetzij van telers hetzij van kleinhandelaren die als detaillist in voederaarappelen bij de V. B. N. A. zijn aangesloten. Telers mo gen voederaardappelen verkoopen aan veehouders of aan de V. B. N. A. of aan bij de V. B. N A. aangesloten hande laren. De bij de V. B. N. A. aangesloten grossiers in voederaardappelen mogen de aardappelen hetzij van telers, hetzij van V. B. N. A. -betrekken en deze ver koopen aan hetzij een anderen grossier, hetzij aan een detaillist in voederaard appelen. Geleidebiljetten kunnen, zoolang voor het afgeven geen nadere regeling is bekend gemaakt, worden aangevraagd bij den betreffenden Plaatselijken Bureau houder. Extra stlkstoftoewUzing voor contract teelt van landbouwgewassen voor zaadwinning. Het Bureau van den P. V. C. voor Noord-Holland maakt aan de contractte lers van voor zaadwinning bestemde land bouwgewassen, t.w.: suikerbieten, voe derbieten, koolrapen, herfst- of stoppel knollen, landbouwwortelen, merg- en voederkool, raygras benevens andere grassen, oogst 1944, bekend, dat uitslui tend de telers, die in het bezit zijn van een door het hoofdbedrijfschap voor Ak kerbouwproducten afgestempeld teeltcon tract tezamen met de uitgereikte teelt vergunning in aanmerking komen voor een toeslag-stikstof toewijzing. De aan vraag hiervoor wordt tegelijkertijd ge daan met de aanvraag voor toeslagstik- stoftoewijzing „Bouwplan 1944", hetwelk nog nader gepubliceerd zal worden. Te lers, welker contract nog niet is afge stempeld en die dus nog geen teeltver gunning hebben ontvangen, dienen hun teeltcontract vóór 1 Februari 1944 op te zenden aan het Hoofdbedrijfschap Akker bouwproducten, afd. Algemeene Land- bouwaangelegenheden, Plein 4, 's-Graven- hage. Op het contract moeten de vol gende gegevens duidelijk zijn vermeld: 1. Naam, volledig adres, benevens provincie van inwoning van den teler. 2. Soort en juiste oppervlakte van het gecontracteer de gewas. 3. Het districts- en registratie nummer (vroeger Org. Nr.). Contracten welke hieraan niet voldoen, of te laat bij het Hoofdbedrijfschap binnenkomen, zullen niet meer ln behandeling worden genomen. Aankoopvergunningen voor paarden voor de stad Amsterdam. Met Ingang van heden moeten de in Amsterdam gevestigde beroepsvervoer ders, eigen vervoerders en vervoerders van personen hun aanvragen tot verkrij ging van aankoopvergunningen voor paarden niet meer Indienen bij den Plaatselijken Bureauhouder, doch bij de Bedrijfsorganisaties, t.w. de Nederland- sche Organisatie en de Vakgroep voor Beroepsgoederenvervoer, de Eigen-Ver- voers-Organisatie en de Vakgroep Perso nenvervoer. Betrokkenen kunnen zich ieder naar den aard van hun bedrijf voor het verkrijgen van aanvraagformulieren wenden tot de volgende personen: den heer C. Kaan, distr.-secr. van de N. O. B., Beursgebouw, Kamer 23a, Amsterdam, iederen werkdag van 9—5 uur, behalve Zaterdag; den heer J. Elstrodt, distr.- secr. van de E. V. O., Beursgebouw Ka mer 41, Amsterdam,* lederen werkdag van 9—5 uur, behalve Zaterdag; den heer B. Groenevelt Jr., distr.-secr. van de Vak groep Personenvervoer, p.a. Amsterdam- sche Rijtuig Mij. N.V., Overtoom 399, Am sterdam, alleen Donderdags van 2—4 uur. Loopende aankoopvergunningen blijven geldig en ln behandeling zijnde aanvragen worden afgehandeld. OFFICIEELE PUBLICATIE. Bonnen „Boter 06A'\ Slagers moeten de van hun klanten ont vangen bonnen „Boter 06A" op Maandag 3i Januari, Dinsdag 1 Februari of Woens dag 2 Febr. a.s. bij de plaatselijke dis tributiediensten inleveren ter verkrijging van vettoewijzingen, waarvan geen hoek is verwijderd. Deze toewijzingen, geven uitsluitend recht op het koopen van ge smolten rundvet. De Inlevering dient te geschieden met een afzonderlijk ont vangstbewijs MD 242—01. Eventueele res tantbonnen moeten zij tezamen met de toewijzingen doorgeven aan de plaatselij ke toewijzingscommissie. De aflevering van het rundvet aan het publiek kan van 6 Febr. t.m. 4 Maart a.s. plaats hebben. Bonnen 1/10 rantsoen boter. In afwijking van het destijds gepubli ceerde is thans bepaald, dat op de rant soenbonnen voor 1/10 rantsoen boter uit sluitend boter mag worden afgeleverd. Detaillisten dienen deze bonnen ln veel vouden van 5 stuks tezamen met andere voor boter aangewezen bonnen ln te le veren Leb ensmi ttelka rten. Detaillisten moeten de bonnen der groe ne „Lebensmiddelkarten der Deutschen Wehrmacht in den Niederlanden", welkr tot en met 23 Jan. j.l. geldig waren, vóór 6 Febr. a.s. bij de plaatselijke distributie diensten inleveren ter verkrijging van toewijzingen of rantsoenbonnen. Zoo noo- dig kunnen zij tezamen met deze bonnen bonnen der nieuwe, bruin gekleurde Le- bensmittelkarten inleveren. OFF. LANDBOUWMEDEDEELINGEN. Rundveeleveringsplicht by boelhuls. Onder de aandacht van belanghebben den wordt gebracht, dat van lederen rund veestapel welke door het houden van boelhuis wordt verkocht, eerst de leve ringsplicht 1944 moet worden voldaan. Deze bedraagt 130 kg. voor ieder rund bo ven één jaar, gerekend volgens het per 1 Dec. 1943 op het desbetreffende be drijf aanwezige vee. Teneind den P. B. H. in staat te stellen, de noodzakelijke maatregelen te nemen, dient men tijdig bij zijn P. B. H. aangifte te doen dat men boelhuis wtenscht te houden, of an derszins zijn veestapel wenscht op te rui men. Doet men dit niet, en blijkt dat de verschuldigde vleeschlevering van 1944, alsmede eventueele restanten van vorige jaren niet zijn voldaan, dan worden on der geen enkele voorwaarde geleidebil jetten voor het te vefvoeren vee naar de nieuwe eigenaren afgegeven. Hierbij zij opgemerkt, dat stieren boven 1 jaar wor den aangeslagen voor 220 kg., doch bij verkoop aan derden voor fokkerij, de le veringsplicht van 220 kg. wordt overge dragen aan kooper. De prys van sinaasappelen. Verkoopprijs van Importeur aan gros sier f89.13 per 100 kg.; verkoopprijs van grossier aan winkelier f98.— per 100 kg.; verkoopprijs aan consument f 0.12 p. 100 De prys van zuurkool. Met Ingang van 24 Januari 1944 be draagt de prijs, waartegen los uitgewogen zuurkool aan den consument mag worden verkocht, 10 ct. per 1/2 kg. D« Tijd heefl nimmer glJlgesieaó. Hij gaat zijn vast* weg; Kijk maar eens even naar de Zaan En kijk maar eens naar Kegi Men weegt, men pakt *n men sorteert. 1 Gaat 'itlei machinaal; Secuur, hygiënisch «n goedkoop, •Voor 'n huisvrouw: ideaaL CLINGE DOORENBOl 1 i GEEN NAHEFFING in onderdeel I (persoonlijke ongevallen) en onderdeel II (norm. risico's tot f. 100.000.-) Zooals her zich thans laat aanzien zal ook in onderdeel III (overige risico's) over het 2e halfjaar 1943 geen na- heffing behoeven plaats te vinden. De rekening van dit onderdeel kan echter eerst na 1 Maart worden vastgesteld. Onderlinge Nederlandsche Molestverze kering Mij. SNEEK Kantoor A'dam: Kelzeragr. 399, Tel. 30315 weet zijn tradities verankerd in de imposante Martini toren Nederland hécht aan tradiiies, zooals het vader- landsche kopje koffie. Gelukkig dat Niemeijer ze ook nü nog voort zet in zijn voor treffelijk snrrogaat PALM Rona is de kinderdrank! De „Rona* - carameldrank heeft een heerlijke smaak en is voor Uw kinderen een ideale bijvoeding. Recept Van\Ao»fc)^

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 3