42 DAGBLAD VOOR IONA ROMA als heer Vergeefsche doorbraakpogingen der bolsjewisten. Max Blokzijl spreekt voor de jeugd. I eelfabrieken 'Mh lUITSLUITEND JASSEN. bij: PUTMAN, f44 begint. Terreuraanval op Helsinki. De strijd aan het Oostelijk front De operaties bij Nettuno. Nieuwe aanval van Engelscfi blad op Spanje. Helsinki zwaa»- gebombardeerd. Oproep voor Rijks-Duitschers. Weersportkampen. Slachtveeprijzen door Overheid geregeld. STAD ENOMGEVING. Akersloot Groot-Schermer. 1 DN waarde besteedt >r Ieder pspoeder lcholten'8 hte goederen, zonder Iktijdig ln ontvangst ^ilijk afgeven, van lescheïden verboden, betreffende wettelijke J zijde van het Cen sor wordt er op ge- ossiers, die zich aan ■ling schuldig maken, leng zal worden op- RECATIE VAN DEN DOR DE PRIJZElf. balkenprU. Jldt de PrijzenbeschilK ■Gemachtigde voor de 1 dat niet tot vervol- bvergegaan, wanneer pver de bereiding |s, niet voor een hoo- f 0,25 per 500 gram N. Adéma, Alkmaar, ■and; politiek redao (nus, A'dam (HAMA); Broersen te Hoorn, pand; kunst, letteren P. van den Aard- Iport J. Werkman te pws: D. A. Klomp te adv.-rubriek W. Ra de Zaan; voor de Bus, Alkmaar. 31J: schen te worden, (NAAISTERS en eau van dit blad. ALKMAAR. teven door het I KAMERKOOR DE NOBEL. Jop bij c' rau- 22. Alkmaar, ^br. van 11 tot aonie". |den den leeftijd van één laken in. I k 8 weken. J Houttil. ALKMAAR harde Tabaksplan ter. Levering rem- vastgestelden prijs 'v. voedsel tevens i. Tabakszaad Slits desk. handl. gratis, in Mei. Plaatselijke t. GIRO 298119. Weren, •ine. het wonder- jr de huisvrouw, it voor de huisvrouw Uitgave; Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C9. Bureau Alkmaarscbe editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 181294. DINSDAG S FEBRUARI 1944. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 146e Jaargang, No. 32, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in de*e editie min. 1.40, elke m.m. meer ƒ0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cent. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 7 Febr. (DNB). - Het opper bevel van de weermacht deelt mede: „In het gebied van Nikopol zette de vijand met sterke strijdkrachten zijn aanvallen voort. Onze troepen sloegen de aanvallen af of stoegen enkele opge drongen gevechtsgroepen van den vijand in een tegenaanval terug. In het gevechtsgebied tusschen Kirowograd en Belaja Zerkof ble ven talryke aanvallen der bolsjewis ten, tot op plaatselijke penetraties na, tevergeefs. Daarbij leed de vijand zware, bloedige verliezen en verloor hij 21 pantserwagens. Ten westen van Polonoje mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. Twee bolsjewistische bataljons werden door een pantserdivisie vernietigd. Ten zuiden van de Prïpet-moerassen leveren onze troepen strijd met ver scheidene vijandelijke cavalerie- formaties. Bij Witebsk en ten zuiden van de Berezina zetten de bolsjewis ten hun doorbraakpogingen met overmachtige strijdkrachten voort. Onze divisies behaalden in beide sectoren na verbitterde gevechten opnieuw een groot afweersucces. De gevechten ten noorden van Newel, waar de Sovjets ook gisteren, door pantserwagens gesteund, met sterke strijdkrachten aanvielen, zijn nog gaande. Tusschen het Ilmenmeer en de Finsche Golf hadden eigen ondernemingen, na dat talrijke vijandelijke aanvallen wa ren afgeslagen, een succesvol verloop. In den noordelijken sector van het Oos telijke frbnt heeft een gevechtsgroep, bestaande uit Neder-Silezische jagers, Oost-Pruisische grenadiers en eenheden van een luchtmachtvelddivisie onder be vel van luitenant-generaal Speth zich schitterend gehouden. Hierbij heeft zich het Oost-Pruisische grenadierregiment 3 onder bevel van luitenant-kolonel Hil- gendorff bijzonder onderscheiden. In den afgeloopen nacht werden woon wijken van de Finsche hoofdstad door Sovjetvliegtuigen aangevallen. De strijd in Italië. In het landingshoofd van Nettuno ver liep de dag kalm. De eigen artillerie be stookte concentraties van vijandelijke schepen* voor de landingsplaatsen met waargenomen uitwerking. Bij den aan val van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de landingsplaatsen van den vijand bij Anzio in den nacht van 5 op 6 Februari werden een vijandelijke torpedojager en twee transportschepen van middelbare grootte zwaar beschadigd. Ten noordwesten van Cassino zetten de Amerikanen hun door geconcentreerd artillerievuur gesteunde aanvallen tij dens den geheelen dag voort. In verbit terde gevechten van man tegen man mislukten alle aanvallen met zware ver liezen voor den vijand. Aan het overige front verliep de dag bij wederzijdsche activiteit van verkennings- en stoot troepen kalm. Boven de bezette gebieden in het wes ten werden gisteren 12 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten" Aan de Duitsche verdediging worden zware eischen gesteld. BERLIJN, 7 Febr. DE ANP-cor- respondent meldt: Nadat het Roode Leger een tijdlang, met verwaarlozing van de andere deelen van het front, al zijn aandacht geconcentreerd had op den N. froujt- vleugel, met als gevolg, dat het Duit sche front daar een eindweegs terug gedrongen werd, heeft het zijn aanval len allengs ook weer tot de Z. sec toren uitgebreid. In het bijzonder in de bocht van den Dnjepr hebben zich twee zwaartepunten van den strijd ge vormd, het eene ten W. van Tsjerkassy, d.w.z. in het gebied tusschen Bjelaja Zerkof en Kirowograd, het andere tus schen Kriwoirog en Nikopol. In deze beide gebieden, die strategisch eigen lijk als één geheel kunnen worden beschouwd, staan de Duitschers bloot aan hevige Sovjet-Russische aanvallen, die vooralsnog in het bijzonder tegen den N. vleugel gericht zijn Die op den Z. flank worden voorloopig tegen Ni kopol zelf gericht en tegen het brug- gehoofd, dat de Duitschers nog steeds op den linker Dnjepr-oever bezet hou den. Volgens de Duitsche berichten kon den alle aanvallen tot dusver met suc ces worden afgeweerd en beginnen zich reeds de resultaten van de Duitsche tegenmaatregelen af te teekenen. Voorts oefenen de Sovjet-Russen hevigen druk uit in het gebied ten Z. van de Pripet- moerassen, waar zij na de verovering van Rowno #verder konden oprukken, zoowel langs de spoorlijn naar Kowel als naar Lemberg, zij het ook. nog slechts met hun uit cavalerie bestaande voorhoede. Bij Witebsk, dat met recht als het centrale bolwerk van het ge heele Oostelijke Front kan worden beschouwd, zijn de met een groote meerderheid aan menschen en materiaal ondernomen Sovjet-Rus sische aanvallen zoo hevig, dat aan de Duitsche verdediging uiterst zware eischen worden gesteld. Tot dusver hebben de aanvallers hier nauwelijks terrein kunnen winnen, doch men kan zeggen, dat de toe stand in dezen sector gespannen is. Ook ten N. van Newel duren de hevige Sovjet-Russische aanvallen voort, vooralsnog echter met wei nig resultaat. Aan het front tusschen Ilmenmeer en Narwa zijn de laatste paar dagen geen groote veranderingen ingetreden. De activiteit der Sovjet-Russen schijnt zich voor het oogenblik meer tot zui veringsoperaties te beperken al heb ben de Duitsche tegenmaatregelen voorloopig evenwicht ïn den toestand geschapen. Vooral voor Loega hebben de Sovjet-Russische aanvallen geen verdere resultaten opgeleverd. Terwijl in de Z. sectoren natte sneeuw en regen de wegen onbegaan baar hebben gemaakt, heerscht in het gebied tusschen Witebsk en de Finsche Golf lichte vorst. Hier vormen de be ijzelde wegen een even groote belem mering voor de operaties als de mod der in het zuiden. MILAAN, 7 Febr. (DNB). - Naar Ste- fani uit Tanger meldt is te Gibraltar een zwaar beschadigde Britsche torpe dojager binnengeloopen, die had deelge nomen aan de landingsoperaties in den sector van Nettuno. De officieren van den torpedojager verklaarden over den toestand bij Nettuno, dat het ter be schikking staande eng begrensde gebied van dit bruggehoofd geleid heeft tot een vertraging van de ravitailleering en de sanitaire maatregelen. De toestand in den sector van Nettuno geeft aanlei ding tot bezorgdheid in geval binnenkort gevechten op grootere schaal zouden beginnen. De Duitsche luchtmacht noemden de Enge^sche officieren zeer actief, niettegenstaande de Duitsche vliegers rekening moesten houden met een hevig afweervuur der luchtdoel artillerie. De landingstroepen hebben reeds aanzienlijke verliezen geleden, die niet zonder invloed zijn gebleven op het moreel. BERLIJN, 7 Febr. (ANP). Het Lon- densche Zondagsblad „Observer" heeft een nieuwen, zeer hevigen aanval op Spanje gedaan. Het blad zegt, dat Groot-Brittannië niet slechts van Spanje garanties op het gebied der buiten!andsche politiek moet verlan gen, doch ook een wijziging van zijn binnenlandsch politieke structuur. De zen aanval noemt men in Berlijnsche politieke kringen des te zwaarwichtiger nu hij geschiedt na de Spaansche re- geeringsverklaring en in zekere mate een antwoord aan de Spaansche regee ring vormt. Juist de Observer, zoo verklaart men te Berlijn, is een blad. dat zich over het algemeen onderscheidt door be dachtzame formuleeringen. Niet wei nige van zijn politieke artikelen pleeg den door het „Foreign Office" geïn spireerd te worden. Deze aanval van de Observer heeft intusschen het voor deel, dat hij eens en voor al klaar heid schept. De Britsche kaarten en het spél van Sir Samuel Hoare wor den er door blootgelegd. Het artikel toont aar dat de Britsche beschuldi gingen inzak^ de Spaansche neutra'i- teit in feite slechts voorwendsels zijn om zich in Spanje's interne aangele genheden te mengen. Op Spanje wordt de verdenking van schending der neu traliteit geladen, minder omdat men daardoor de Duitsch-Spaansche vriend schap hoopt te verstoren, doch omdat men Franco en de FaTanxisten ten val brengen en door een Volksfrontregime vervangen wil. In Berlijnsche politieke knngen is men „ervan „overtuigd, dat de reactie der Spaansche eer en waardigheid op dezen aanval niet zal uitblijven. HELSINKI, 7 Febr. (DNB). - Het Fin- sche legerbericht van heden vermeldt, dat meer dan 200 vijandelijke vliegtuigen gisteravond en vannacht in verscheidene golven hevige luchtaanvallen hebben ondernomen op Helsinki. Brand- en brisantbommen veroorzaakten groote schade aan gebouwen en branden in verschillende stadsdeel en en in de naaste omgeving der stad. Volgens tot dusver ontvangen berichten vallen er 38 dood en en 232 gewonden te betreuren. Het krachtige spervuur van den Finschen luchtafweer dwong de aanvallende ma chines, een groot deel van haar bpm- menlast buiten de stad uit te werpen. De luchtaanval van gisteren op Helsinki wordt in de Zweedsche pers uitvoerig besproken. Aftonbladet maakt in dit verband voor de eerste maal gebruik van de uitdrukking „terreur-aanval' Allen personen, die de Duitsche natio naliteit bezitten en tot dusver nog geen vragenlijst hebben ontvangen, wordt aangeraden onverwijld bij de Orts- gruppe, waaronder zij ressorteeren of bij het Deutsche Kreiswirtschaftsamt, een vragenlijst te gaan halen. Deze lijst moet duidelijk leesbaar (met blok- letters) ingevuld en aldaar weer wor den ingeleverd Zij, die verzuimen een dergelijk formulier in te vullen, komen niet in aanmerking voor een nieuwe levensmiddelenkaart, die begin Maart zal worden uitgereikt. 's-GRAVENHAGE, 5 Febr. - Op Dins dag 8 Februari vindt te Den Haag Flein 1813 no. 3 van 8.30 tot 14 uur, een nieuwe keuring plaats voor het vol gende weersportkamp. Hiervoor kunnen zich weer melden alle gezonde Neder- landsche jongens, ditmaal zonder voor afgaande aanmelding. Het reisgeld wordt terugbetaald. Toebereidselen voor den aanval. In het strijdgebied van Witebsk wordt een Akja met de voor den strijd noodzakelijke dingen geladen. In de eerste pleats natuurlijk met munitie voor de machinegeweren PK Bergmann/O/H/P m Verbetering voor de Wieringermeer en Heerhugowaard. Naar wij vernemen, heeft de NACO toestemming verkregen, om een wij ziging in de trajecten van eenige ha- rer autobusdiensten aan te brengen, welke vooral den bewoners van het Nieuwe Land ten goede zullen komen Zoo zal de dienst Schag^nKolhorn Wieringerwaard, welke driemaal p. dag rijdt en te Kolhorn aansluiting geeft op den dienst naar Wieringer meer, binnenkort, waarschijnlijk te beginnen op 14 Februari a.s., vier maal per dag rijden en dan van Kol horn over de Wieringermeer naar Wieringerwaard gaan. Dit zal voor de Wieringermeerders ongetwijfeld een aanzienlijke verruiming geven. De dienst AlkmaarWiéringermeer zal met ingang van denzelfden datum niet meer over den Langedijk, maar door Heerhugowaard gaan, een wijzi ging, welke de bewoners van Heer hugowaard wel zullen weten te waar- deeren. 's-GRAVENHAGE, 7 Febr. - De eenige weken geleden aangekondigde verlaging van de rundveeprijzen heeft haar beslag gekregen. Het Voedselvoorzieningsblad van heden bevat een verordening, waar door de gebruiksveeprijzen zijn geregeld Tegelijkertijd zijn de slachtveeprijzen met een bepaald bedrag verhoogd. De slachtveeprijzen blqven, aangezien zij van qverbeidswege warén vastgesteld, steeds op dezelfde hoogte, terwijl de gebruiksveeprijzen meer en meer wer den opgedreven, zoodat de boer op den duur slechts ten k >ste van groote offers zijn veestapel op peil kon houden. Dit had tot gevolg, dat er een levendige handel in z.g. leveringsbonnen ontstond. Deze bonnen, waarmede de veehouder kon aantoonen. dat hij aan zijn leve ringsplicht had voldaan en die het ge wicht aan geleverde runderen in kilo grammen aangaven, werden den Iaatsten tijd verhandeld ,.egen prijzen, die een veelvoud waren van den voor het slacht vee betaalden prijs Gelijken tred daar mede hielden de gebruiksveeprijzen. die in den vrijen handel voor melk- en kalf- koëien den Iaatsten tijd tot een ongemo tiveerde hoogte werden opgedreven De prijzen voor gebruiksvee en slachtvee liepen op deze wijze steeds verder uit elkander Het sprak dus vanzelf, dat de overheid moest ingrijpen om verder on heil te voorkomen Voor de gebruiksveeprijzen zijn thans drie prijsklassen vastgesteld met bepaal de maxima De siachtveeDrijzen zijn met een benaal d oe^centage omhoog ge bracht Voor be^de groepen van prijzen worden belanghebbenden verwezen naar de offirieele mededeelingen. die in de bladen zijn opgenomen. Door deze reg#ing van de veenrijzen zullen de toenemende wantoestanden in den veehandel, waarvan veelal de vee houder de dune werd: thans u t den weg worden geruimd, terwijl de daarmede samenhangende nieuwe marktregeling tevens de geiegenhe*"d scheot. om ,den veestaoei voorzoover dat onder de hui dige omstandigheden mogelijl* is. op sen kwalitatief hoog peil te houden en tevens ondier de ve^+e^'tbedrnven te verdeeien. zoodat ook de kleine boer in ci"aat is zijn bedrijf in stand te houden Tenslotte zij nog ongemerkt, jat de v°r- hoom'ng der sfaehfveenrijzen geen nrüs- vprhootfing voor bet vleesch tengevolge zal hebben. NATÏONA AT socïat TSME AAN DF MACHT. J.l. Zaterdag Dubiiceërden wij het slot van de artikelenreeks, door onzen noli- tieken redacteur óver bovengenoemd on derwerp geschreven, waarbij in den iaatsten zin een storende fout is gesio nen Men gelieve dezen zin als volgt te 'ezen* ..Dit is geen goedkoope profetie, doch een nuchter inzicht in verhoudin gen. zooals aanval en verdediging, mo gelijkheden en afweer deze aandienen". OORLOGSVERSLAGGEVER W. KUYPER GESNEUVELD. Naar het Algemeen Handelsblad mededeelt, is dezer dagen in den strijd aan het Oostfront gevallen de 47-jarige S.S.-P.K.-man W. Kuyper. De over ledene was een zoon van den bekenden hoogleeraar in de kerkgeschiedenis, prof. dr. H. H. Kuyper, kleinzoon van den grooten dr. Abraham Kuyper Zijn aanleg voor de journalistiek erfde hij van zijn grootvader en zijn zoekers- natuur dreef hem reeds vroeg over de grenzen, waar hij als medewerker* van dagbladen te Londen en Berlijn gerui- men tijd werkzaam was Tijdens diver se reizen deed hij vele ervaringen op. Kort vooriden oorlog keerde hij naar Nederland teug en vond weldra bij de nersafdeelipg der P.T.T. 'n nieuwe taak Over deze periode kunnen tevens zijn beschouwingen in het Haagsche Dag blad „Het Vaderland" worden gememo reerd. Zijn enthousiasme voor het Na- tionaal-socialisme kwam vervolgens tijdens zijn functie als perschef van den N. V. D. tot uiting. Na een zware militaire opleiding bij de Waffen S S heeft hij als P K.-man menige bij drage voor de Nederlandsche pers ge leverd. Tn «November van het vorig iaar vertrok hij van Berlijn naar het front, waar hij in den geweldigen strijd voor zijn ideaal gevallen is. KADEROPLETDING GERMAANSCHE LANDDIENST. Eeuwen geleden trokken Nederland sche boeren en handelaars naar het Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven, steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden den Nederlandschen invloed in hun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in 't blauwe Jeugdstorm-hemd ontmoe ten. Jn totaal bevinden zich reeds 500 Nederlandsche jongens en meisjes in den Germaanschen Landdienst,. om het boerenwerk weer te leeren Later zul len zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grondslag leggen voor een nieuwen Germaanschen boerenstand in deze gebieden. De jongens en meisjes zijn ondergebracht in kampen onder Nederlandsche leiding Over enkele weken begint de oplei ding van kampleiders(sters) voor den Germaanschen Landdienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn, kunnen zich voor opleiding aan melden. Leeftijd 1825 jaar. Aanmelden bij Germaansche Landdienst, Utrecht. Koningslaan 9. DE HALTER-REVUE. De Halter moest Zaterdag zijn twee groote uitvoeringen in revue-vorm geven zonder de medewerking van vier van zijn allerbeste damesleden, dames, die tevens deel uitmaken van het keur korps van het NGV. Er moest dus naar goede plaatsvervangsters gezocht worden en ziet: er is waarschijnlijk niemand ge weest, die het ontbrekende viertal wer kelijk gemist heeft. M.a.w.: de plaats vervangsters bleken alle zonder uitzon dering de oefenstof volkomen te beheer- schen en het pleit voor de innerlijke kracht der vereeniging, dat zij zonder de vier besten een uitvoering kon geven, die klonk als een klok. Nu we toch al direct met het gym- nastiekgedeelte begonnen zijn, mogen we wel even verder gaan. En dan be ginnen we met de opmerking, dat we een oefening aan het paard gezien hebben van de Hal ter-heer en, die van buiten gewoon gehalte was. Er zat een stijgen de lijn in en toen Veldstra zijn nummer had afgewerkt, waren allen meer dan tevreden. Maar wat men daarna zag van Volkers, was wel zoo verrassend goed, zoo verbluffend beheerscht, dat het ap plaus als het ware een ovatie werd. Zelden hebben wij een paardnummer zoo voortreffelijk zien afwerken. Ver der het brugwerk der dames en heeren. Ook hier in beide gevallen werkers, die hun stof geheel beheerschten en die alles in snel tempo afwerkten. Om tenslotte met de geweldige knotsoefe ning der dames te eindigen. Een oefe ning, die tien minuten duurde, die zeer ingewikkeld was, maar die geheel ge concentreerd werd uitgevoerd. Dat mocht trouwens ook wel, want zonder deze concentratie was er niets van te recht gekomen. Men meene niet. dat dit alles was, dat we op gymnastiekgebied te zien kregen, maar het hoogrek heeren, de ringen dames, de ringen heeren en de vrije oefening heeren waren als vanouds: goed, zeer goed, zooals we dat gewend zijn van de Halter We hadden echter met een revue te doen en dus mogen hier behalve de rhythmische oefeningen der dames een lust om naar te kijken.' na tuurlijk genoemd worden de verschil lende balletten. Daar *was allereerst het pilotenballet: een gelukkige vin ding, een goed begin, zoodat het pu bliek al direct in hoogspanning ge raakte. Daarnaast noemen we het ster renballet met zang van mej. Schot en den heer Dekker; wanneer er tijd ge weest was, zou dit .nummer zeker ge bisseerd zijn. En was is er niet geda verd om het Spokenballet, dat mede dank zij de lichteffecten, prachtig werd uitgevoerd. Een eenvoudig ballet Ier keukenmeisjes en een uitstekende dans van Mevr. Jonker en Veldstra beslo ten dit gedeelte van de revue. Tenslotte was er de verbindende tekst, waren er de kleine schetsen op het voorste plan. Het duo. dat hiervoor zorgde, bleek voor zijn taak berekend en oogstte steeds een dankbaar ap plaus. En uiteindelijk waren er de twee finales, die speciaal de eerste voor de pauze vol actie, vol gratie en vol kleur waren. Hulde ook aan het Halterorkest. Voorzitter Reurslag had na den vaandei groet de feestavond geopend met een rede, waarin hij o.m. herin nerde aan het feit, dat de Halter juist deze week 45 jaar bestaat. Hij wees voorts op de behaalde successen in 'iet afgeloopen jaar, dankte den,heer Rijs wijk (NGV-bestuurder), het bestuur van den kring Alkmaar en Omstr. en de afgevaardigden van de zusterver- eenigingen voor hun belangstelling en had nog een speciaal dankwoord voor Turnlust, die op het allerlaatste mo ment de Halter hielo met de tooneel- agnkleeding. waardoor alles tot zijn recht kon komen. Aan het slot van den avond bood hij den heer Boot, directeur, b'oemen aan. evenals aan mevr. Jonker—Jonker die voor de dansen gezorgd had en huldigde tenslotte de revuecommissie, die voor het eerst de Halter-revue had samengesteld. INBRAAK. In den nacht van Zondag op Maan dag is er ingebroken in de groentehal van den heer Wokke aan de Laat. Uit de kassa werd een bedrag van f 100 ontvreemd, terwijl de dieven tevens '■wee kisten apnelen hebben meegeno men. De politie zet het onderzoek voort. PRIJSOPDRIJVING. De heer v. d. P. deelt ons mede, dat hij de witlof slechts buiten de veiling om gekocht had en zich niet aan prijsopdrij ving heeft schuldig gemaakt, daar ze reeds in beslag werd genomen, alvorens hij er iets van verkocht had. Bij het koopen buiten de veiling maken echter zoowel verkooper als kooper zich aan overtreding der prijs voorschriften schuldig. RIJWIELDIEF GEVAT. Een actief lid van het personeel van het Centraal Ziekenhuis zag Za- terdagmorgen op het terrein achter het ziekenhuis een zekeren G.A.. een 32-jarigen schipper alhier, die daar niets te maken had. De man verklaarde zijn aanwezigheid met een voorwendsèl, doch werd niet ver trouwd.. Toen het actieve personeels lid den man later met een rijwiel zag vertrekken en des avonds hoorde, dat een fiets van een zuster gestolen was, stond het voor hem vast, dat A. het rijwiel had gestolen. Aangifte bij de politie volgde en na onderzoek bleek het vermoeden juist te zijn. De man werd gearresteerd. VERGETEN RIJWIELEN. De politie trof gisteravond na 11 uur op de Paardenmarkt twee onbeheerde rij wielen, die blijkbaar waren vergeten. De belangstellenden kunnen ze van het po litiebureau terug bekomen. DE VEEVORDERING. Voor de veelevering werden gister op de markt 42 rundeven, 38 nuchtere kal veren en 4 schapen aangevoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anne L. N. M., d. v. H. A. Dor geloo en N. M. den Ouden. Elsje, d. v. P. C. Schorsij en A. Breed. Catharina Chr. A. M., d. v. J. H. Ver meulen en M. Kfoonenberg. Johannes, z. v. H. Bibo en P. Zomerdijk. Cor nells, z. v. G. A. Josée en M. J. Hees been. Maria F., d. v. J. Halm en A. Doorn. Catharina A. J., d. v. J. D. Frerichs en J Wagter. Overleden Krijntje Wortel, geh. m. A. Smit, 39 j. Verkiezing kiescollege. - Als lid van het kiescollege der Nederl. Herv. kerk alhier is gekozen de heer J. Blokker Jz. Benoemd. - Als opvolger van den heer Bosman is tot opperwachtmeester der marechaussee te Akersloot benoemd de heer Sterkenburg uit Werkhoven (Utrecht) met ingang van 8 Febr. Tooneeluitvoering. - Zondagavond j.l. gaf de tooneelvereen. van „Nut en Ge noegen" te Driehuizen een uitvoering in de zaal van den heer Van Truijen te Groot-Schermer. Opgevoerd werd het blijspel „Trou wen of Betalen". Een echt blijspel met komische verwikkelingen. De medewerkenden zetten hun beste been tje voor een hebben den talrijken aan wezigen een paar genoeglijke uurtjes verschaft. In een door den Jeugdstorm georga niseerde bijeenkomst in hotel Proot te Alkmaar sprak gisteravond Max Blokzijl tot een honderdtal jongeren voor het meerendeel leden van den Jeugdstorm. De streekleider, Bocage uit Benne- broek, richtte een bijzonder woord van welkom tot de jongens en meisjes, die niet in den Jeugdstorm, georganiseerd zijn. „Wij moeten als kinderen van één volk. hoe wij ook tegenover elkan der staan, naar elkander toekomen: de aanwezigen kunnen vrijuit hun mëening zeggen en zullen daarop een antwoord krijgen.' Max Blokzijl ving zijn betoog aan met de opmerking, dat hij zich in de eerste ölaats wenschte te richten tot de jeugd van Nederland, die niet natio- naal-socialistisch georganiseerd is. Toen ik aldus Blokzijl, uit Duitsch- land naar Holland kwam, kreeg ik tot taak, tot het Nederlandsche volk te spreken Mijn 300 radiogesprekken zijn niet zonder gevolgen geweest. Een tienduizend brieven kwamen daarop in. Ik ben ook het^ land doorgetrokken om tot de ouderen" te spreken, die vragen konden stellen, maar dit viel n|et mee. Zij zitten nog vast aan al, wat zij van vroeger hebben meegenomen. Ik kon best met hen opschieten, maar zij min der met mij; er zijn er, die mij zouden willen ophangen, maar ik heb hun dat nooit kwalijk genomen. Anderhalf jaar geleden ontving ik een brief van een achttien jarigen gym nasiast, die met allerlei moeilijkheden zat, mij mededeelde, dat hij bij dén Jeugdstorm wilde en vroeg, of hij Jat tegen den wil van zijn ouders kon doen. Hij verzocht mij, ook eens voor de Nederlandsche jeugd te spreken. Als je jong bent, moet je je aan het: „Eert je vader en je moeder" houden. Maar als nationaal-socialist sta je op het standpunt, dat het belang van het ge heel gaat boven het belang van een groep en dat van een groep boven bet persoonlijk belang. Die jongen wilde meevechten voor zijn vaderland en die ouders en predikanten, die hem tegen wilden houden, vormden slechts een groep. Ik heb tegen dien jongen gezegd: „Je moet het zelf weten. Zanik maar lang aan hun hoofd." Maar hij zei: „Dat duurt me te lang." En ik her innerde hem toen aan Michiel de Ruyter. In den Jeugdstorm zijn al 25.000 jon gens en meisjes georganiseerd en 30.000 vrijwilligers strijden aan de fronten. Langzamerhand ontwaakt de jeugd in Nederland. Het eenige. wat ik dus te zeggen heb, is: „Wanneer je ,zoo ver Dent, dat je de dingen begrijpt en je wilt je bij den Jeugdstorm aanmelden, dan zal ik je niet tegenhouden, maar tegen den wil van je ouders is het moeilijk en dan zou ik zeggen: „Doe het liever niet, want 't is een naar jaar op 't oogenblik. In de kranten wordt al gesproken van invasie en 't is nog niet te overzien, wie wint, al weet ik dit wel." Tot de Nederlandsche jongens en meisjes, die bang zijn voor gevaren, zeg ik: „Blijft er buiten," maar laat de jeugd tenminste niet meedoen met den stommèn haat waarmede wij nat.- socialisten door de ouderen in Neder land vervolgd worden. Laat zij begrip toonen, dat wij strij den voor een ideaal en dit niet doén om rijk te worden. Er zal een tijd komen, dat ook de ouderen ons anders dan als landver raders zién. De jeugd kan niet wachten. Neder land is in nood. In dezen tiid is het gevaarlijk stil te blijven zitten, want het gaat om de toekomst Straks zal de vraag gesteld worden: „Wat heeft de Nederlandsche jeugd gedaan, toen het ons slecht ging?" Voor den nat.- |pc. rechterstoel zal het niet goed zijn, als het antwoord moet zijn: „Zwarte handel gedreven en 's avonds op straat smeerlapperijen uitgehaald Het is niet waar, dat je geen mond meer mag opendoen; dat je, als je zegt, dat de „Moffen" ons onderdrukken, naar de gevangenis gaat of dat ze je naar een concentratiekamp sleepen. Er zijn nu eenmaal dingen, die je in oorlogs tijd niet zeggen mag. maar waarom zou je verder je meening niet mogen zeggen? Dé ouderen zijn bang, de jeugd is het niet en daarom mogen jullie vragen stellen en zal ik antwoorden." De vragen. Van de gelegenheid om vragen in te dienen en te stellen, werd een zeer druk gebruik gemaakt. Niet minder dan een twintigtal schriftelijk inge diende vragen werden door Max Blok zijl voorgeleZe'fT en bearrftVöó'rd, terwijl hij ook nog op een vijftal mondelinge „vragen inging. Het feit, dat in Schagen de jeugd tot en met 15 jaar 's avonds niet op straat mag en in Alkmaar de jeugd tot en met 20 jaar niet, bleek de jon geren hoog te zitten. Een Jeugdstor- mer stelde zelfs de vraag of het niet wenschelijk was, te trachten, dit ver bod voor de Jeugdstormers opgeheven te krijgen, omdat van hen mag worden aangencmeh, dat zij zich op straat be hoorlijk gedragen. Max Blokzijl was hiertegen, omdat z.i. de Jeugdstormers het niet prettig moeten vinden, meer rechten te hebben dan de andere Nederlandsche jeugd. De nat.-soc. moet van het standpunt uitgaan dat hij niet méér rechten, maar wel méér plichten heeft. Men diende tegen de heele bepaling bij de eigen overheid te protesteeren, want dan ziet de heele Nederlandsche jeugd, dat de Jeugdstorm ook voor haar vecht. Naar aanleiding van een vraag, waar om de Nederlandsche Padvinderij ver boden was, antwoordde Blokzijl, dat hii dat ten zeerste betreurde, omdat er in de Padvinderij vele goede eigen schappen zitten, die men in den Jeugd storm terugvindt. Waar de politieke partijen verboden zijn en er achter de Padvinders ouders zitten met een anti geest, en de Padvinderij naar Engeland wees. daar had dit een bijzonderen ach tergrond. Spreker vindt het echter jammer en hij denkt er niet aan, de trekkers en de Padvinderij verwijten te doen. Samen met de trekkers de landjeugd en de arbeidsdienst zullen wij straks het Lentefeest vieren. Op de vraag, waarom de Duitschers de Nederlanders de radio en de tele foon hebben afgenomen, zeide Blokzijl, dat hij gehoopt had, dat ze dit niet hadden gedaan. De Duitschers zijn geen Nederlanders èn begrijpen niet, dat, als men een Nederlander iets ver biedt, hij het leuk vindt, het juist te doen. Spreker had gewild, dat men de uitzendingen van de Flitspuit van Meyer Sluyzer aan de Nederlanders viermaal per dag had voorgezet op gramofoon- platen, overtuigd als hij was.* dat dan na één week geen Nederlander er meer naar zou hebben geluisterd. Zijn raadgeving werd niet opgevolgd en wij zullen ons daarin moeten schikken. Er zijn- trouwens nog achttien geheime blaadjes. De telefoon is afgenomen om bij een eventueele invasie doorzending van berichten te voorkomen. Op de vraag, waarom de Katholieke kerk den Jeugdstorm tegenhoudt ant woordde Blokzijl, dat de Roomsch Katholieke geestelijkheid in Duitsch land een concordaat heeft gesloten. Het is spreker niet duidelijk, waarom in DuitschJand de Katholieke jeugd wel in de Hitier Jugend mag en hier niet in den Jeugdstorm. Het schijnt, dat de Bisschoppen in de verschillende landen het niet met elkaar eens zijn. Wanneer het nat.-soc. den oorlog zal hebben gewonnen, dan zal er hier ook wel met de Katholieke geestelijkheid te praten zijn Wij hebben niets tegen de Katho"eke kerk. Er is geen woord van den Heiligen Vader te vinden, dat het nat-sob: als zoodanig veroordeelt of verbiedt. Een belangriike vraag was ook, waar om Duitsehland vóór drie jaar een ver drag met Rusland sloot en nu de Ne derlanders oproept om te strijden tegen het bolsjewisme. Blokzijl antwoordde, dat het verdrag was gesloten, omdat men het beter oordeelde, eerst met één kant af te rekenen, Het heeft helaas niet lang ge noeg geduurd en dit is wel de reden, waarom Hitier niet naar Engeland is overgestoken. Niemand heeft geweten, dat het bolsjewisme zóó sterk was; nu is het een wereldoorlog geworden, een oorlog van groote beginselen tegenover elkaar. Het gaat nu om Europa. En voor het behoud van Europa dient ieder mee te helpen. Gelukkig is Dyitsch- land niet zonder hulp. De Duitsche sol daat is de beste ter wereld. Duitsch- land vecht voor groote idealen en al duurt het nog drie jaar, het zal win nen. Er komt een tijd, dat het Neder landsche volk zal zeggen: „Wij hebben het begrepen". Er is reeds de belang rijke uiting van den bisschop van Roer- mrract, die in een interview met de Niéuwe Venlosche Courant verklaarde, dat het Episcopaat langzamerhand in ziet het groote gevaar dat uit het Oos ten dreigt en er volstrekt niet op ge brand is, dat dit gevaar nog grooter wordt. „Staat het vast, dat Nederland vrij komt, wanneer Duitschland den oorlog wint?" Nederland is sinds onheuglijke tijden niet vrij geweest. Vóór den oorlog hin gen wij van Engeland en Amerika af, aldus Blokzijl en na den oorlog zullen wij in de eerste plaats van Duitschland afhangen. Duitschland zal zeggen: „Jul lie bent een Germaansch volk., maar degenen, die het meest hebben ingezet, moeten het meest te zeggen hebben Het is dus logisch, dat we niet heele- maal vrij komen. Maar één ding staat wel vast, dat is door Hitier aan Mus- sert verzekerd, dat wij onze gewetens- en godsdienstvrijheid zullen behouden, dat Hitier aan Mussert zal verzoeken, namens het Nederlandsche volk te spreken, dat Duitschland ons niets wil afnemen, dat wij Nederlanders zullen mogen blijven, ons eigen cultuurgebied mogen behouden, maar dat wij zullen moeten samenwerken in de verzekering en de verdediging van een groote, nieu we toekomst. „Hoe komt het, dat de arme Joden uit Amsterdam zijn verjaagd, terwijl de rijke Joden nóg met de tram mee rij den?" Er zijn nog Joden, die zonder ster mogen loopen. Er zijn Joden, die met een niet-Joodsche vrouw zijn getrouwd en er zijn nog Joden, die in het belang van de bedrijven voor de gemeenschap niet uit die bedrijven kupnen worden gehaald. Maar het oogenblik komt, waarin ook deze zullen verdwijnen. Een der jongeren was van oordeel, dat de consequentie eischte, dat men met het bolsjewisme geen verdragen sloot en dat men van de Joden ook geen diensten moest wenschen, ook al gaven die voordeel. Blokzijl antwoordde, dat men zonder nadeel voor de gemeenschap Joden, in bepaalde handwerken nog niet direct kon missen. De Joden hebben ons al twee duizend jaar beduveld en het was dus niet erg, als zij enkele maanden werden beduveld. De nat.-soc. zijn godsdienstig, ge- looven aan Christus; Christus was eerf Jood. Hoe rijmt men dat? Aldus een vraag op theologisch gebied. „Er zijn nat.-soc.," zoo zeide Blokzijl, „die niet gelooven, dat Christus uit een Joodsche moeder geboren werd. Er zijn menschen, die zeggen: „Wij houden ons volledig aan het Oude Testament". Wij, nat.-soc,, laten ieder in zijn ge loof vrij. Ieder moet weten, hoe hij tegenover God staat. Spr. is geen theoloog, maar hij is geneigd te denken, dat het beneden de grootheid van Christus is, Hem aan een ras te ver binden. Voorts beantwoordde Max Blokzijl nog vragen over huwelijken tusschen Hollandsche meisjes en Duitsche man nen, waar hij niets tegen had, omdat ze van gelijk ras zijn, mits de meisjes zich er van overtuigen, dat het geen gehuw de mannen waren. Ten aanzien van het oppikken van onderduikers door N.S.B.'ers zeide Blokzijl, dat hij tegen verklikkerij was, maar dat er grenzen waren, vooral te genover die onderduikers, die hoopten, later de N.S.B.'ers naar het leven te kunnen staan. Tenslotte bleven verschillende jon geren nog voor een huishoudelijk praatje met Blokzijl bijeen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1