DAGBLAD VOOR Een vrachtauto met „zwarte" tarwe. Hitier ontvangt commandanten uit het gebied van Tsjerkassy. Officieren vertelden. Bekendmakingen. Bekendmaking. Volgend voetbalseizoen volkomen normaal. Luchtoorlog neemt grootere vormen aan. Distancieeringsbewegingen aan het Oostfront 11 torpedojagers vërnietigd. Taak en groei van de N.S.B, Codenummer brandstoffen. f HENGSTEN... 1 STAD EN OMGEVING. Zelfbescherming. I Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187394. r» - - lP<* DINSDAG 22 FEBRUARI 1944. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 146e Jaargang, No. 44, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze editie min. 1.40, elke m.m. meer ƒ0.10. Tarieven voor de geheeie op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheeie Rijk 2.63. Losse nummers 5 cent. Ook de divisie Wiking was ingesloten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 21 Febr. (D.N.B.) Na de bevrijding van de ten Wes ten van Tsjerkassy afgesneden Duitsche gevechtsgroep heeft de Ftihrer Zondag in zijn hoofdkwar tier de volgende commandanten van de troepenonderdeelen ontvan gen, die daar ingesloten waren: den commandant van een vooruitge schoven afdeeling, luitenant-gene raal Lieb, die bij de doorbraak door den omsingelingsring de stoot troepen aanvoerde; den comman dant van de SS-pantserdivisie ,/wi- king", SS-Gruppenführer en lüite- nant-generaal der Waffen-SS Gil- le, wiens uit Germaansche vrijwil ligers bestaande divisie zich onder zijn leiding in de zwaarste gevech ten opnieuw zeer bijzonder heeft onderscheiden, en den commandant van de SS-vrijwilligersbrigade „Wal lonië", SS-Hauptsturmführer Leon Degrelle, die na den heldendood van den commandant der brigade het bevel op zich genomen heeft en die zich in de beslissende door- braakgevechten schitterend gehou den heeft. De Führfr heeft genoemden com mandanten persoonlijk de hun uit waardeering voor hun schitterend per soonlijk optreden en den heldhaftigen strijd van hun troepen verleende hoo- ge onderscheidingen overhandigd. Uit handen van den Führer ontving luite nant-generaal Lieb het eikenloof, be- hoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis; SS-Gruppenführer en luitenant-generaal der Waffen-SS Gil- le de zwaarden, behoorende bij het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren Kruis; SS-Hauptsturmführer Leon Degrelle het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Verdere hooge onderscheidingen voor troepencommandanten en manschap pen, die zich eveneens onderscheiden hebben, zijn verleend en zullen door de plaatselijke bevelhebbers worden overhandigd. De Führer liet zich door de com mandanten een uitvoerige uiteenzet ting geven over het verloop van de zware en harde gevechten, die na een wekenlange worsteling bekroond wer den door de succesvolle doorbraak en het ontzet. Dè hierboven genoemde hooge offi cieren hebben op de receptie van de buitenlandsche en Duitsche pers eeni- ge mededeelingen gedaan over het verbreken van den omsingelingsring bij Tsjerkassy. Echter, voordat zij het woord kregen, legde de Reichspresse- chefdr. Dietrich, als inleiding, een kor te verklaring af, waarin hij zeide, dat men bijeengekomen was om op te tre den tegen één van de infaamste pogin gen tot misleiding, die ooit in de mili taire geschiedenis gedaan zijn. Op het moment, dat het den Duitschen for maties gelukt was den omsingelings ring te verbreken en contact met el kander te krijgen, heeft het officieele Sovjetrussische inlichtingenbureau ge meld. dat de omsingelde troepen ge liquideerd waren en heeft Stalin een desbetreffenden dagorder uitgevaar- De Höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Op 15 Februari 1944 Is het Poli- zeistand gericht te Soest, provin cie Utrecht, bijeengekomen en heeft de onderstaande, leden van een groep terroristen ter dood ver oordeeld: 1. de student Cornelia Burger uit Zeist, 2. schoenmaker Cornells Karman uit Baarn, 3. de student Rut Veenen- d a a 1 uit Tiel. Het overtuigend bewijs van hun schuld is geleverd en de veroor deelden hebben bekend o.a. aan de volgende strafbare feiten te hebben meegewerkt: Moord op een ambtenaar van den Crisis Contröledienst Muller op 3 November 1943, alsmede san der overval op het distributiekantoor in Geldermalsen in September 1943. Bovendien waren zij voor een deel in hpt verboden bezit van vuur wapens en hebben zij ophitsende anti-Du'tsche pamfletten verspreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, met den kogel voltrokken. O v De Höhere SS-und Polizeiführer deelt mede: Op 14 Februari 1944 is het Po- lizeistandgericht in Assen bijeen gekomen en heeft de onderstaande leden van een groep terroristen ter dood veroordeeld: 1. de wegwerker Gerben De- siré Oswald uit Harlin- gen; 2. de kantoorbediende Gerrit Schuil uit Harlingen; 3. de timmerman L o 11 e Ron- daan uit Beetgum; 4. de student Folkert Bergs- m a uit Delft. Het overtuigend bewijs van hun schuld is geleverd en de veroor deelden hebben bekend een poging tot moord te hebben gedaan op den Nederlandschen eersten luitenant der politie van Wijnen te Har lingen, alsmede op~ een anderen pro-Duitschen Nederlander. Bovendien hebben zij hun mede werking verleend bij overvallen op verscheidene gemeentehuizen en distributiekantoren. Voorts waren zij in het verboden bezit van vuur wapens en hebben zij anti-Duitsche pamfletten verspreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgeweken, met den kogel voltrokken. digd. De Duitsche militaire berichtge ving heeft zich helaas op dat tijdstip om militaire redenen nog niet kunnen uitlaten. Ondanks alles, zoo verklaar de dr. Dietrich, is het den 17den Fe bruari op verscheidene plaatsen ge lukt den omsingelingsring te verbre ken. Groote kameraadschap. Luitenant-generaal Lieb keerde zifch tegen de voorstelling, die bij vele men schen in het buitenland bestaat, dat tijdelijk ingesloten Duitsche' formaties moreel gebroken zijn. Het tegendeel is het geval. Het is ook bij de omsinge ling van Tsjerkassy gebleken, hoe kalm en bedaard de Duitsche soldaat het oogenblik tegemoetziet, waarop het bevel gegeven wordt uit den ring te breken. Nog tijdens de duisternis zijn op het bevolen tijdstip de eerste, twee de en derde stelling overmeesterd, en na het aanbreken van den dag werd ook de vierde stelling, waar het hardst om gestreden werd, veroverd. De ver liezen, zoo verklaarde luitenant-gene raal Lieb, zijn gering geweest. Op zijn minst is het allergrootste (3eel van de Duitsche soldaten ongedeerd in het front teruggebracht. De kameraadschap tusschen officieren en manschappen heeft ook in deze moeilijke uren haar hoogste vervulling gevonden. Luitenant-generaal Gille kwam be slist op tegen een dwaze tenden tieuze vijandelijke leugen, dat de hoogere officieren zich in veiligheid, hadden gesteld. De dood van gene raal Stemmermann is het bewijs van de onverbrekelijke kameraadschap en trouw tusschen officieren en man schappen. Vastbesloten en kalm zijn de voorbereidingen tot uitbreken ge troffen en ondanks de enorme moei lijkheden is alles op het vastgestelde tijdstip nauwkeurig als een uurwerk verloop en. SS-Hauptsturmführer Degrelle, die deel uitmaakte van een afdeeling der achterhoede, deelde mede, dat in geen geval geheelev formaties Duitsche troe pen, zelfs niet ter sterkte van een compagnie, door den vijand vernietigd zijn. Het is de taktiek van Stalin om bij den aanvang van een omsingeling op zijn minst het drievoudige aantal van de werkelijk ingesloten strijd krachten aan de wereld mede te dee- len, teneinde steeds nog te kunnen be weren, wanneer de troepen ontzet worden, dat de dan ontbrekende twee derden door de bolsjewisten vernietigd zijn. Het is de nationaal-socialistische geest, zoo verklaarde Degrelle, die zich in deze buitengewone overwinning der Europeesche en Germaansche soldaten openbaart. De broederschap en de toe wijding aan den Führer, de toewijding aan het nationaal-socialisme hebben deze overwinning gebracht. Uit deze verklaringen is wel geble ken hoezeer de ingesloten troepen onderdeelen, waartoe ook de divisie Wiking, dat zijn de Nederlandsche vrijwilligers behoort, nimmer aan hun redding hebben getwijfeld. Kame raadschap van alle groepen en man schappen onderling en het besef van deze mannen, dat zij mede voor de beweging van hun vaderland strijden, heeft er ongetwijfeld toe medegewerkt, dat zij uit den stalen ring, die zich steeds vaster om hen sloot, in zoo grooten getale zijn ontkomen. Het Bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Steeds weer worden gevallen ge meld, waarin burgers verboden mi litaire gebieden of onderkomens, kampen, gevechtsstellingen, stellin gen enz. naderen en dan, door den wachtpost aangeroepen, niet onmid dellijk blijven staan. Met allen nadruk wordt de aandacht van de burgerbevolking er opnieuw op gevestigd, dat op ieder, die na sommatie niet onmiddellijk blijft staan, zonder voorafgaande waar- sphuwingsschoten onmiddellijk met scherp w\»rdt geschoten. De som matie van een wachtpost moet steeds ernstig worden opgevat, aan gezien deze het strikte bevel heeft, niet alleen te schieten, maar ook te treffen. Versterkte degradatie wordt toegepast. 's-GRAVENHAGE, 22 Februari. - Het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond heeft ten aanzien van de bekercompetitie 1943-1944 beslo ten dat de vereenigingen, die in ver band met het reeds eerder gepubli ceerde besluit promotiewedstrijden moeten spelen, worden uitgesloten van het deelnemen aan de bekercom petitie. Vervolgens werd ten aanzien van, het volgend seizoen besloten, dat het als een normaal seizoen, zal dienen te worden beschouwd; een versterkte degradatie zal dan plaats hebben om daardoor de afdeelingen wederom op normale grootte terug te brengen. Controleurs C. C. D. dekten de lading! Daar heeft zich in September van het vorige jaar in en om de Wieringermeev een geval afgespeeld, dat weliswaar tot de groote serie der zwarte- handelsprak tijken behoort, maar desondanks meer aandacht trok dan gewoonlijk, omdat de plannen werden uitgevoerd op niet-alle- daagsche wijze. De landbouwer J. Gravenmaker in de Wieringermeer had een flinke partij tar we achtergehouden en wilde deze graag in den zwarten handel verkoopen Welis waar was deze boer niet direct actief lid van het gilde der zwarte handelaren, maar hij was genoodzaakt om naar meer dere verdiensten uit te zien, wilde hij zijn bedrijf in stand houden. 0 Om dat duidelijk te maken, moeten we hier even op de heele zaak vooruit loo- pen en het pleidooi van mr dr. Buiskool uit Schagen aanhalen, met welk pleidooi zoowel officier als economisch rechter vrijwel geheel accoord konden gaan. Boeren moeten een ruilmiddel hebben. Mr. dr. Buiskool dan vertelde, hoe Gra venmaker de tarwe had achtergehouden om een ruilartikel te hebben, zooals vrij wel alle boeren, die "niet over een flink kapitaal beschikken, een ruilmiddel moe ten hebben. Men verlangt van de boeren terecht, dat zij alles doen, om hun land zoo goed mogelijk te verzorgen en om den oogst zoo goed mogelijk te doen ge lukken. maar men vraagt zich niet af, met welke groote moeilijkheden dezelfde boeren te kampen hebben Deze Gravenmaker bijvoorbeeld kreeg voor het dorschen van zijn oogst voor drie dagen benzine toegewezen, terwijl hij veertien'dagen noodig had om al het graan te dorschen. Met de olie is het precies hetzelfde geval. Wil een boer aan zijn verplichtingen t.o.v de voedselvoor ziening voldoen, dan moet hij op clan destiene wijze aan verschillende artikelen zien te komen. Bovendien heeft men nim mer rekening gehouden met het feit, dat de bedrijfsonkosten voor de boeren enorm gestegen zijn, terwijl de prijs der producten op hetzelfde niveau gebleven is. Zij moeten paarden koopen tegen abnormaal hooge prij zen, zij moeten arbeiders te werk stellen, die hooge loonen vragen en zij moeten IVISXIS5ICIT» I rfMOGlLEW^V f, TscherikoW^»-, >410) 0 Onze duikbooten hebbetl in het Noor delijke deel van den Atlantischen Oce aan in taaie en zware gevechten met vijandelijke groepen duikbootjagers en bewakingsgroepen 11 convooitorpedo- jagers tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Febr. (D.N.B.) Ten Zuiden van Kriwoirog, ten Oos ten van Sjasjkof, ten Zuiden van de Berezina en ten Zuid oosten van Witebsk mislukten talrijke, deels door pantser wagens gesteunde aanvallen der bolsje wisten. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Bij een aanval van pantser wagens verloor hij 20 van de 25 aanvallen de pantserwagens. In het Noordelijke deel van het Ooste lijke front voerden onze divisies In I enkele sectoren ter verkorting van het front overeenkomstig het bevel distan- cieeringsbewegingen uit. De opdrin gende bolsjewisten werden teruggesla gen. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front hebben zich de Beier- sche 97ste divisie jagers onder bevel van generaal-majoor Rabe von Pap- penheim en de Oost-Pruisische 24ste pantserdivisie onder bevel van gene raal-majoor Reichsfreiherr Von Edels- heim bijzonder onderscheiden. In Italië duren de heen en weer gol vende zware gevechten in het lan- dingshoofd van Nettuno voort. Onze troepen sloegen verscheidene met steun van pantserwagens ondernomen tegenaanvallen van den vijand af, ver nietigden bij eigen aanvallen een vij andelijke compagnie en slotenten Zuiden van* Aprilia een gevechtsgroep van den vijand in. Hevige doorbraak pogingen van deze formatie en ont- lastingsaanvallen werden afgeslagen Onze vèrdragende artillerie beschoot de havens Anzio en Nettuno met goe de uitwerking. Aan het Zuidelijke front verliep de dag zonder belangrijke gevechtshande lingen. Activiteit in de lucht. Op 20 Februari des middags vielen formaties Amerikaansche bommen werpers verscheidene plaatsen in Noord- en Midden-Duitschland aan. Door brisant- en brandbommen ont stond hier en daar aanzienlijke schade, vooral in Leipzig. 'In de vroege mor genuren van vandaag ondernamen formaties Britsche bommenwerpers bij gesloten wolkendek een terreuraanval op het gebied van Stuttgart. Vooral in de woongebieden van Stuttgart werd schade veroorzaakt. Daarbij werden cultuurmonumenten, kerken en open bare gebouwen vernield. Onze- lucht- verdedigingsstrijdkrachten vernietigden bij deze aanvallen ondanks veel hin der van de weersomstandigheden 49 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers. De Duitsche luchtmacht viel in den afgeloopen nacht met sterke formaties zware gevechtsvliegtuigen opnieuw Londen aan. Groote hoeveelheden bri sant- en brandbommen veroorzaakten wederom uitgestrekte branden en ver nielingen in het stadsgebied. „Volk en Vaderland" van 18 Febr geeft een uitvoerig verslag van het functionarissen-appèl der Vechtstreek j.l. Zaterdag te Vinkeveen, dat door de belangrijke rede van den Leider bij zondere aandacht verdient. Na uit voerig gesproken te hebben over de huidige politieke situatie in Europa en onze toekomstige mogelijkheden in het nieuwe Europa, waarin Van Kleffens ons slechts de rol van bruggehoofd en slagveld ten behoeve van Engeland- Amerika wist toe te kennen, besprak de Leider o.m. de taak van de NSB en haar groei: „Uit deze enorme worsteling groeit als vanzelf de historische taak en roe ping van de Beweging. Zij is, in den waarsten zin van het woord, voor ons volk de eenige kans. die nog rest om met eere het Europa van morgen bin nen tfe schrijden. Doe daarom wat mogelijk is kamera den, zoo riep de Leider uit, om de Beweging sterker te maken. En daarbij denk ik niet aan een geweldigen toe loop van nieuweleden; zulk een mas- sastroom kunnen wij missen als kies pijn. Een ledental van tusschen de twee- en driehonderdduizend lijkt mi; ideaal. Wanneer die goed gevormc worden is de leiding van ons volk ver zekerd! De zuivering van de Betveging van binnengeslopen, slechte elementen, gaat onverdroten voort." Let er op, dat de menschen, die g$ bewegen wilt tot ons te komen, ook in het maatschappelijke leven bekwame, fatsoenlijke Heden zijn, waar de Beweging als zoodanig eer mee inlegt. Anderzijds stellen wij op deze karaktervolle menschen in dit uur te meer prijs, waar de situa tie aan de fronten de ruggegraatloo- zeu en lafaards automatisch afschrikt. Zij, die nu komen, gaan met ons te gronde of zullen mét ons overwin nen: daarom willen wfl Hen als eer lijke kameraden in onze strijd gemeenschap opnemen. Economische rechter te Alkmaar. 's-GRAVENHAGE, 19 "Febr. - He^ publiek en de brandstoffënhande1 wordt er op gewezen, dat het codenum mer van den brandstoffenleverancier dat voorkomt op de oude stamkaart niet door de distributiediensten op dö nieuwe kaart wordt aangebracht en evenmin door den verbruiker of brand- stoffenhandelaar daarop moet worden geplaatst Het" daarvoor bestemde vakje moet vooralsnog oningevuld blijven Het codenummer, dat op de oude stamkaart voorkomt, blijft dus tot na der ten aanzien van de klantenbinding gelden. De brandstoffenleverancier dient zich, zooals is voorgeschreven, voor af levering er van te overtuigen, of hot code-nummer op de oude stamkaart van den desbetreffenden klant overeen stemt met zijn codenummer. Wanneer deze nummers niet overeenstemmen, mag hij niet afleveren. Te zijner tijd zal nog worden bekend gemaakt, hoe aanteekening van het codenummer van den brandstoffen leverancier op de nieuwe stamkaart zal geschieden. KINDEREN KRIJGEN SINAAS APPELEN. 's-GRAVENHAGE, 22 Febr. Voor kinderen van 0 tot en met 13 jaar zal wederom 500 gram sinaasappelen be schikbaar worden gesteld. Men moet hiertoe den bon Versnaperingen 10 vóór of op Zaterdag 26 Februari a.s. bij zijn groentenhandelaar inleveren. De aflevering der sinaasappelen zal met ingang van 4 Maart a.s. geschie den. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: tedere gezonde Nederlander, In den leeftijd van 1745 laar, kan zich aan melden, teneinde gekeurd te worcTen voor: de Waffen-SS, SS-wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van fa milieleden, duur deT opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen, tusschen 18—30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens ahnmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. dit doen, of anders hun bedrijven ver- waarloozen. Tot zoover het pleidooi van mr. dr. Buiskool. Gravenmaker intusschen had dus een 30 mud tarwe en verkocht die tegen een veel te hoogen prijs aan den landbouwer M. v. d. Bel uit _JIoogwoud en deze op zijn beurt wist voor dit partijtje natuur lijk wel een gaatje. De groote moeilijk heid echter was, hoe men de partij op de meest veilige manier zou vervoeren en dus werden twee controleurs van den C.C.D. in den arm genomen. Het waren P. M. van Kooten en E. Kok, beiden uit Amsterdam, die tot op dat oogenblik steeds trouw hun dienst hadden gedaan en altijd plichtsgetrouwe ambtenaren wa ren geweest. Zij kwamen echter in fi nancieel moeilijke omstandigheden en vergaten één oogenblik hun plicht: zij stelden zich beschikbaar om met de be laden vrachtauto mee te rijden en aldus de lading te dekken. Bovendien kozen zij een min of meer veiligen weg, waar con trole tot uitzonderingen behoorde. Maar juist dien dag van het vervoer was er wel controle op de route en de ambte naren, die den wagen aanhielden, lieten zich niets wijs maken en namen alles in beslag. Onmiddellijk daarop werden bei de ambtenaren gearresteerd en geschorst uit hun betrekking. Thans, ruim 51/2 maand na het ge beurde, stonden de verdachten terecht voor den economischen rechter te Alk maar. Begonnen werd met de zaak tegen de beide controleurs, Van Kooten en Kok. Zij bekenden, wat hun ten laste was ge legd en verklaarden, dat zij elk als steek penningen 10 gulden per mud zouden ont vangen, zoodat zij aan de geheeie partij elk 300 gulden verdiend zouden hebben. Hoe waren deze controleurs tot dezen misstap gekomen? Dat was de vraag, die de economische rechter stelde en die ook den officier zeer interesseerde. En het antwoord kwam: beide verdachten waren in moei lijke financieele omstandigheden geko men. Zij waren getrouwd, vader van resp. 2 en 1 kind en verdienden 150 gulden per maand Een salaris, dat misschien niet tot de allerslechtste behoort, maar dat toch aan den zeer lagen kant is. De strafmaat. Mr. Feitsma, officier, had de omstandig heden, waaronder deze controleurs had den moeten werken, alsmede hun verle den, nagegaan en was tot de conclusie gekomen, dat hier twee goede ambte naren zich aan een ernstfg vergrijp had den schuldig gemaakt. Hij kon zich de financieele moeilijkheden van beide ver dachten indenken en al mocht dit niet als excuus dienen, spr kon begrijpen, hoe ten slotte beide ambtenaren tot het ple gen van het misdrijf gekomen waren. Het was daarom, dat hij slechts een ge vangenisstraf eischte van 8 maanden met aftrek van 51/2 maand voorarrest. Mr Meijer, de economische rechter, be gon met op te merken, dat het wensche- Ifjk is in het openbaar eens te verkla ren, dat speciaal de salarissen bij de spoorwegen en bij den C.C.D. schandelijk laag waren gehouden, vooral als men rekening hield met de verantwoordelijk heid van de ambtenaren aan deze instel lingen, Een grondige herziening van deze salarissen is noodig, opdat de amb tenaren hun taak naar behooren kunnen vervullen en niet naar middelen behoeven om te zien, om er iets bij te verdienen. Spr. hield met -deze omstan digheden rekening en veroordeelde beide verdachten conform den eisch. Mrs. Jp en D. Buiskool, verdedigers voor beide verdachten, hadden intusschen de zienswijze van den officier gedeeld en gesteund. De landbouwer Gravenmaker hoorde 3 maanden en 1000 gulden boete tegen zich eischen. Hij werd veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf en een boete van 900 gulden. t De chauffeur, die de partij tarwe ver voerd had, alsmede de kooper van de partij, M. v d. Bel, en de uiteindelijke kooper P. Edel uit Landsmeer, waren niet verschenen. Zij zullen over twee we ken terecht moeten staan. In het Dagblad voor Noord-Hol land ik weet niet meer in welke editie stond dezer dagen het volgende merkwaardige bericht te lezen: „Hier ter stede is een heng- stenvereeniging opgericht. Verschil lende leden zijn reeds toegetreden." Dergelijke regelen geven te pein zen. Volgens het woordenboek der Nederlandsche Taal dient onder een hengst een mannetjespaard verstaan te worden. De vraag rijst thans of de eigenaren dier hengsten wel weten, dat hun hengsten tot die hengstenvereeniging zijn toegetre den. Of ligt de zaak anders en moe+ men bij het woord hengst meer in het bijzonder denken aan een grof en onhebbelijk mensch? Ik heb on langs op de tram te# Amsterdam tegen iemand, die een ander op de teenen trapte hooren zeggen: „Meneer, U bent een hengst!" De vergelijking acht ik overigens al lerongelukkigst, want ik heb nog nooit eenige overeenkomst kunnen ontdekken tusschen een paard en een man, die een ander op de tee nen danste. Doch dit terzijde. Wan neer bij zulk een hengstenvereeni ging zich verschillende leden aan melden, wel, dan is dat een reden tot blijdschap. Want zelfkennis is een groote schrede op het pad naar verbetering. En men zal toch het pad der ver betering op moeten, om tenslotte alle narigheid, zooals oorlogen en dergelijke, de wereld uit te krijgen. Tot welke wijze beschouwingen het woord „hengst" al geen aan leiding geeft! OVIDIUS. HET FRAAIE RAADHUIS TE NAAR. DEN. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche cultuurwaarden strij den onze Vrijwilligers GL/H/Pm Officier ln de Waffen-SS kan leder worden, die na minstens een Jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 23 Febr., 914 uur. Den Haag, gebouw Amlcitia. Westelnde 15 Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de Nebenstellen der Waffen S.S. Amsterdam. Dam 4, Alk maar, Langestraat 56. Heerlen Saroleastr. 25, Groningen, Heerenstraat 46, Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het S.S.-Ersatz- kommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. EEN BELANG VOOR IEDER BURGER. Gistermiddag is in de groote tent, die vóór enkele dagen op het Hofplein is verrezen, een tentoonstelling geopend, welke niet alleen voor de Alkmaarsche burgers, doch ook voor de bevolking uit .wijde omgeving van belang moet worden geacht. Deze tentoonstelling na melijk, uitgaande van de Rijksinspectie v d. Luchtbescherming, is georgani seerd om de burgerij nog eens het nut en de noodzakelijkheid van zelfbescher ming tegen bomaanvallen onder het oog te brengen, iets, wat warempel niet overbodig mag heeten, wanneer men nagaat, hoe laksch en hoe lauw 'men over het algemeen op dit punt nog is. Hiervan getuigde ook de heer Fels, voorzitter van de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. v. Luchtbescherming toen hij een kort welkomstwoord sprak, waarbij hij er o.m. op wees, hoe men voor de voorlichting in deze reeds, alle moeite had gedaan, terwijl er nochtans aan de naleving van de voorschriften nog wel het een en ander mankeerde. Spr. begroette in het bijzonder de auto riteiten en prees zich-gelukkig. dat Alk maar tot de 25 gemeenten behoorde, waar deze tentoonstelling zou worden gehouden. De bomaanvallen, aldus spn, kan men niet tegenhouden, doch men diende het leed en de schade, welke hieruit voortvloeien, to' een minimum te beperken. Hij hoopte dat deze ten toonstelling, welke hiertoe wilde me dewerken, zou strekken tot heil van de gemeente en haar inwoners. Hierop sprak de heer Van Batenburg hoofdinspecteur van de Luchtbescher ming, het officieele openingswoord daarin verklarende, dat waar de rpenschen na vier oorlogsjaren nog niet hebben geleerd zich zelf te bescher men deze tentoonstelling inderdaad noodig moet worden geacht. De les, die hier van uit gaat ls, dat een ieder aar luchtbescherming kan doen en moe' doen, wat mogelijk is met eenvoudige middelen. De tentoonstelling spreekt eigenlijk voor zich zelf en spr. uitte den wensch, dat zij door velen zou wor den bezocht, vooral ook door de leer lingen der scholen. Nadat hij nog een compliment had gebracht aan het be stuur van de afd. Alkmggr voor de wij ze, waarop dit het zelfbeschermings- werk trouw was gebleven, besloot hij met de opwekking om alle burgerkrach ten te mobiliseeren in den strijd tegen de vernietiging. Hierop werd door het gezelschap een rondgang langs de expositie gemaakt Wat er alzoo te zien is. Van al wat deze tentoonstelling aan belangwekkends biedt, willen wij slechts het belangrijkste aanstippen. Tal van raadgevingen zijn hier op sprekende wijze in beeld gebracht. Zoo wordt er b.v. op gewezen, hoe men den plicht heeft het gezin te beschermen, hoe men goed moet verduisteren (licht trekt de vliegers aan) en hoe de verkeersverlich ting verduisterd dient te zijn. Men krijgt aanschouwelijk voorgesteld, hoe een zolder er tegenwoordig wèl en hoe deze er niet dient uit te zien, well- e materialen, zooals water, zand, een vuurzweep, een vluchtkoffer enz., men in huis behoort te hebben. Er is de waarschuwing, tijdens luchtalarm n5èt aan de ramen te gaan staan, men leert er de bestrijding kennen van diverse brandverwekkende aanvalsmiddelen. Bijzonder suggestief is wel uitgebeeld de waarschuwing, na het springen der ruiten de gordijnen te verwijderen, daar deze anders fungeeren ais vuur- vangers, wat tot zeer rampzalige ge volgen kan leiden. Voor het E.H.B.O.- werk en vele andere dingen wordt voorts nog de aandacht gevraagd, ter wijl de ernst van dit alles ten slotte wordt onderstreept door 'eenige schrille voorbeelden van de werkelijkheid. Vol ledigheidshalve vermelden wij nog, dat er voor de jeugd een attractief schuil- kelderspel aanwezig is, waarbij prijsjes worden uitgeloofd. Wie ook maar eenigszins begrip heeft voor de geva ren, waaraan ook de burgerbevolking >in oorlogstijd is blootgesteld, zal hier veel kunnen opdoen, wat onder bepaal de omstandigheden van onschatbaar nut zal blijken. „Zelfbescherming is zelfbehoud". Gisteravond hield in „Het Gulden Vlies" de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, Afdeeling Alk maar, een groote algemeene vergade ring. Het tooneel was smaakvol met groen versierd en op den achtergrond prijk ten, als embleem van de zelfbescher ming, twee schilden voorstellende de kloek met de kuikens. In de pauzes werd pittige muziek ten gehoore gebracht. De heer B. Fels, voorzitter van de afdeeling Alkmaar, opende de vergade ring eri sprak er zijn spijt over uit, dat niet alle leden uitgenoodigd kon den worden, daar de vereeniging hier voor te groot is. immers zij telt thans 4000 a 5000 leden. De zaal was echter geheel met lucht- beschermings-functionarissen gevuld. Na de inleidende rede van den voor zitter was het woord aap den Hoofd inspecteur der Luchtbescherming, den heer Van Batenburg. Spreker legde er den nadruk op, dat Alkmaar de derde gemeente is, waar een Zelfbeschermingstentoonstelling wordt gehouden. In dezen tijd. aldus de heer Van Batenburg, is het noodig elkaar eens in de oogen te zien en den band te sterken. Het doel van de Zelf bescherming is het sparen van men- schenlevens. Nog veel te weinig is men zich hiervan bewust. Altijd nog denkt men, dat de doodende projectielen bij een ander terecht zullen komen. Uit onverschilligheid, nalatigheid, slordig heid en verkeerd handelen, komen nog dagelijks in ons land vele menschen om het leven. Wij moeten paraat zijn, gemobiliseerd tegen het gevaar. Het is ieder levend wezen eigen den strijd om het bestaan tot het uiter ste te voeren. Laat men dan ook de middelen ter hand nemen, die daartoe gegeven zijn. Overtuigend en met tref fende woorden, die aandachtig gevolgd werden, betoogde spreker de groote verantwoordelijkheid van de luchtbe schermingsmannen. Wij strijden, zoo besloot hij, niet om te vernietigen, maar om te behouden. DE DIEF VAN DE WASCH- GOEDEREN. Zooals reeds eenigen tijd geleden is gemeld, hadden van tijd tot tijd dief stallen van waschgoederen plaats van drooglijnen en meestal in arbeiders wijken. Het is nu de recherche mogen gelukken, na langen arbeid, den dief van deze waschgoederen op te sporen. Het bleek te zijn de bekende spiri tusdrinker W. H. Hij werd dikwijls 's avonds aangetroffen in afgelegen plaatsen en stegen, waar hij niets te maken had en werd eenigen tijd ge schaduwd tot men hem kon betrap pen. Hij heeft intusschen al eenige diefstallen bekend. Het waschgoed had hij meestal in Amsterdam verkocht. Een japon is bij hem thuis in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort. DE GASGENERATOR. Gister reed op den Helderschenweg nabij de veiling een met een paard be spannen wagen met hooi, toen juist een vierwielig motorvoertuig met een gas generator passeerde, die een vlam uit wierp, waardoor het paard niet ern stige brandwonden bekwam en het hooi vlam vatte. De wagen moest wor den omgetrokken en omstanders slaag den er in nog heel wat hooi te redden.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 3