Zwarte handelaars komen in 't nauw! St. Pancras. Noordscharwoade. PREDIKBEURTEN. Langedijk. De Rijp. Evacuatie of verhuizing. Een vraag aan jonge landarbeiders. DAMRUBRIEK. PUZZLE. Burgerlijke Stand. FILMS VAN DEZE WEEK iFAMAS.?koffle NOORDHQLLANDSCH ELFTAL- f-, LEID8CK ELFTAL VITE35E-A.S.0. Het Amerikaansche volk en de oorlog. Castricam. Voeibalvaria. Meer en meer worden de zwarte hr.ndeiaren in liet nauw gedreven en steeds ineer worden de grooten onder hen door de opsporingsambte naren gegrepen. Vrijdagmiddag werd in samenwer king met de Alkmaarsche politie een der grootste zwarte smokkelaars gearresteerd. Het was de Limbur ger Van Thor, jlie tezamen met een ander een kantoor in Amsterdam had en vandaar uit enorme hoeveel heden kool en erwten naar Duitsch- land transporteerde, bij wagonladin gen tegelijk. Ook deze Van Thor zal zich straks moeten verantwoorden voor den economischen rechter te Alkmaar. DE ARMENRAAD TE ALKMAAR C.A OPNIEUW UITGEBREID. Bij besluit van den Secretaris Gene raal van het Departement van Binnen- landsche Zaken is goedgevonden te be palen, dat aan het ambtsgebied van den Armenraad te Alkmaar c.a. te re kenen van 1 Januari 1044 worden toe gevoegd de gemeenten: BLOKKER, BERKHOUT, GRAPT, OTERLEEK, DE RIJP, SCHERMERHORN, SIJBEKARSPEL en VENHUIZEN. Hiermede is het ambtsgebied van den Armfenraad sedert April '43 andermaal en wel met 8 nieuwe gemeenten uitge breid, zoodat het ressort thans 19 ge meenten omvat. Naar de Secretaris van den Armen raad, de heer Figée, mededeelde, wordt nog door onderscheidene andere ge meenten aansluiting overwogen, zoodal binnen afzienbaren tijd verdere uit breiding van het ambtsgebied kan wor den verwacht. BESLUITEN BURGEMEESTER.' De Burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten genomen: a. tot intrekking van het RaadsbesluiT van 18 October 1934 betreffende het verleenen van bijdragen in de zieken- fondspremiën van werkloozen in ver band met het vervallen der bijdragen in die premiën van het algemeen af- deelingsziekenfonds; de gemeente heeft thans de regeling opnieuw vastgesteld in dien zin dat de gemeente thans het aandeel van bet ziekenfonds mede voor haar rekening neemt, derhalvé 2'3 van dë premie voor werkloozen en de helft van de prerqie voor de door den dienst voor maatschappelijk hulp-, betoon ondersteunden; b. tot bepaling van het bedrag per leerling, als bedoeld in art. 55bis der Lager Onderwijswet 1920 voor 1944 op 9.91 voor het openbaar gewoon lager onderwijs, 8.37 voor het openbaar voortgezet gewoon lager onderwijs. 9,41 voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs, onder welke bedragen is opgenomen een bdrag van 0.50 voor administratiekosten; c. tot wijziging der gemeentebegroo- ttng voor 1942 en 1943 in verband met de verantwoording der Rijksbijdrage ter vervanging van de schoolgelden voor het l.o. AANGEHOUDEN. In verband met de arrestatie van P D. uit Hoorn, die een bedrag van 1100 van zijn kostjuffrouw te Hoorn had ontvreemd, is door de Alkmaarsche politie aangehouden de Alkmaarsche 20-jarlge mejuffrouw K., die zien schuldig had gemaakt aan heling. Zij had van D. een bedrag van 160 als geschenk aangenomen, wetende, dat dit van diefstal afkomstig was en zij is naar Hoorn overgebracht. 50ste ORGELBESPELING FEIKE ASMA. Dinsdag 7 Maart, 's avonds 8 uur, zal de heer Feike AsmS in de Kapelkerk zijn 50ste orgelbespeling in Alkmaar geven, hierbij inbegrepen de kerkcon- certen met solisten. v De heer Asma zal dien avond ten gehoore brengen. Choralvorspiele van Kellner en Bach. Tocata van Krebs, Trio in Es. en Fuga in g van Bach, Concerto 7 in bes van Handel. Pasto rale van Jan Nieland, In tempo dl Me- nuette van v. Opstal, Aria Serioza van Karg-Elert, Intermezzo van Widor en Fantasie Ps. 24 van Zwart. Dat op dezen jubileumavond evenals op de vorige concerten velen van hun belangstelling zullen blijk geven is te verwachten. GESLAAGD. Voor het „Centraal Bureau voor Ste nografie Groote en Machineschrijven'' gehouden op 1 Maart te Amsterdam, slaagden voor Kantoorstenegraaf(e) de dames: H. "W. Groeneveld, M. de Wit W. Dusseljee, B. A. Kramer, C. T. De nijs, M. Voorthuysen. A. Michielen, T de Vries, G. Möller, E. C. Schermer allen te Alkmaar; de dames A. van der Kommer, C. W. Amels, A. T. Amels, G, Vrede, allen te Winkel; mevr. J. van den Berg te Limmen; de dames G. Aarse, H. v. Daatselaar te Bergen; J. Klein Teeselink te Noord-Scharwoude; D. Rooker te Heerhugowaard en A. Beers te Heiloo. NUTSSPAAiyiANK TE ALKMAAR. Maandoverzicht Februari 1944. In den loop der maand Februari werd op de spaarbankboekjes ingelegi 230.763,71 (v.j. 215.088,77) en terug betaald 102.345,50 (v.j. 117.610,89! alzoo meer Ingelegd dan terugbetaald 128.418,21 (v.j. 97.477,88). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bij den aanvang van het jaar f 6.040.239,03, bedraagt thans 6.362.053,55 (v.j. 4.430.718,75). Het aantal in den loop van Februari nieuw uitgegeven boekjee bedraagt 181 (v.j. 142). Ingetrokken werden 38 (v.j. 47) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij den aanvang van het jaar 17293, bedraagt thans 17712 (v.j. 15608). Van dit aantal behooren 11234 (v.j 10003) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 4123 (v.j. 3454) aan personen elders woonachtig en 2355 (v.j. 2151) aan schoolsp&arders. Onder de in Februari nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 19 boekjes (v.j. 12) voor, jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1. In Februari bedroeg het aantal pos- ten van inleg 2478 (v.j. 1987), dat van terugbetaling 720 (v.j. 759, tezamen 3198 (v.j. 2746). De lediging in den loop der maand Februari van 367 (v.j. 277) spaarbusjes leverde een bedrag van 4478,22 (v.j 2937,21) aan kleine besparirifeen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij den aanvang van het jaar 3410, be draagt thans. 3391 (v.j. 3132), PIANO-AVOND GERARD HENGEVELD. Op zijn recital, Maandagavond 6 de zer iri Schouwburg 't Gulden Vlies, zal de bekende pianist Gerard Hengeveld werken van Bach, Mozart, Schumann (Carnaval op 9), Franck en Chopin ten gehoore brengen. DE TWENTSCHE BANK N.V. In de op 3 Maart j.l te Amsterdam gehouden jaarlljksche algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank N V. werd het ver slag over 1943 uitgebracht. De balans per 31 December 1943 en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd qn het dividend vastgesteld op 3Vj pro cent (v. j. 4 V; procent). De heeren prof. m G. W. J. Bruins en C van Stolk. die als commissarissen aan de beurt van aftreden waren, wer den herkozen. In de plaats van den heer H. Roelvink, die wegens het be reiken van de leeftijdsgrens zijn man daat heeft neergelegd, werd de heer Joqn Gelderman tot commissaris ge kozen ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zendag 5 Maart is de „Apotheek Wanna Ritsevoort", Rltsevoprt 5, ge opend, welke in de week wan 4 t.e.m. 10 Maart tevens^-den nachtdienst zal waarpemen. De andere apotheken .zijn 's avonds na 7 uur gesloten. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 uur voorstelling. Zon dags doorloopend van 2 uur af. Woensdag 2.30 uur matinee. Alkmaarsch Bioscoop Theater: De Heer- scher (rom.) 14 jaar. Harmonie-Theater: Met huiselijk veil.eer (comedie) 18 jaar. Victoria-Theater: Jeugd (rom.; dram.) 18 Jaar. Cinema-Theater: Schoonmama weet het kom.) 14 Jaar. Zaterdag 4 Maart. 2 uur Gulden Vlies, verg. Alkm. Export- veiling. 7.30 uur, Gulden Vlies, Gez. Ben ter Hall. „Daar houden de vrouwlies van". Zondag 5 Maart. 6 uur, Stompetoren, uitvoering Aurora. 7.30 uur. Gulden Vlies, Gez. Ben ter Hall. „Daar houden de vrouwtjes van". Maandag S Maart. 7.30' uur, Gulden Vlies, Piano-avond Ge rard Hengeveld. Vergadering Commissie van Beheer Langedijker Gasfabriek. - De Com missie van Beheer der gemeenschap pelijke gasfabriek van Langedijk en Sint-Pancras vergaderde Dinsdag on der voorzitterschap van burgemeester Kroonenburg van Sint-Pancras. De commissaris der provincie berichtte, dat er geen bezwaar bestond tegen het tewerkstellen van personeel op ar beidscontract. Deze deelde voorts mede, dat de segr.-gen. van binnen- landsche zaken .afwijzend staat tegen over het verleenen van een- Kerstgra tificatie, doordat een algeheele her ziening van de salarissen in voorberei ding is. Het besluit tot het verleeenen van 1 deze gratificate werd naar aanlei ding van dez'n brief ingetrokken. De Jtegrooting voor het dienstjaar 1944 is goedgekeurd terugontvangen. Van het personeel der gasfabriek was een ver zoek ontvangen voor hen een zelfde kinderbijslagregeling in te voeren als d e welke voor het personeel der ge meente Langedijk geldt. Bij de thans geldende regeling, de gewone rijksre geling, zijn de kosten f 300 per jaar. De gemeente Lqngedijk draagt het volle risico en wanneer het gasbedrijf dezelfde uitkeeringen zou doen als de gemeente, zou dit in de huidige om standigheden een bedrag van f 2800 per jaar vorderen. Wanneer er meer kinderen komen zouden de kosten nog hooger worden. Verho'oging van den gasprijs is niet toegestaan, zoodat een zoodanige verhooging der uitgaven ntet te dragen is. Aangezien de ioonen aan de gasfabriek zeer behoorlijk zijn, acht het bestuur het verzoek niet voor inwilliging vatbaar. sBet voorstel vpn het dag. bestuur werd met alg. stem men aangenomen. Voor den jongsten bediende werd een salarisregeling vastgesteld. De gebruikelijke af- en overschrijvingen voor het dienstjaar 1943 werden hierna vastgesteld. Aan het einde der vergadering heeft de directeur nog eenlge mededeelingen gedaan. De steenkoolvoorziening gaat nog steeds goed. De cokes is zoo goed als uitverkocht. In de laatste drie maanden werd ruim 21000 H.L. cokes verkocht. De kleine oven is thans ge heel vernieuwd. De 5-kameroven is nu onderhanden. Het onaangename gevolg hiervan is, dat niet voldoende gas ge produceerd kan worden om aan de sterk gestegen behoefte te voldoen. Men is genoodzaakt geweest speruren gedurende den- middag in te voeren. Men hoopt evenwel spoedig de produc tie te kunnen opvoeren tot het dage- lijksche verbruik, doordat 100 ton giet- cokes van de Hoogovens ter beschik king is gesteld. Al het mogelijke wordt gedaan onu- den vijfkamerovjen weer spoedig in bedrijf te kunnen stellen. Voor de verwijdering van naphtaline uit het gas Is een naphtalinewasscher aangebracht, doch tot nu toe ISf-dë hiervoor benoodigde olie nog niet ter beschikking gesteld. Politie. - Gevonden: zilveren dames armband en bril met garnituur. In lichtingen verstrekt opperwachtmees ter K. Wilbrink. Be heer Erkamp jubileert. Op 11 Maart hoopt de heer H. J. Erkamp, thans Inspecteur installatiekeuring van het P. E. N. te Enkhuizen, zijn 26-jarig Jubi leum, in overheidsdienst te vieren. Vele Langedijkers zullen zich nog den heer Erkamp herinneren, aangezien "hij van af 1920 tob. aan de overdracht van het gemeentelijk electriclteitsbedrijf aan het P. E. N. ala eerste lijnwerker bjj het G. E. B. werkzaam was. Bedankt. Naar wij vernemen heeft de heer J. v. d. Abeeie alhier bedankt als plaatselijk leider van het Nederl. Arbeids front. De heer A. Kwadijk is thans waarnemend leider. Opera-concert. - Woensdag 8 Maart zal in „Concordia" alhier weer een operaconcert wor.den gegeven. Ditmaal werken hieraan mede Loutse de Vries, coloratuur-sopraan, Jan van Mantgem, tenor. Theo Baylé, bariton en Gerard Groot, bas. allen eerste solisten van de Amsterdamsche Opera. Zi) zullen, aan de piano begeleid door den solo repetitor van de Amsterdamsche Opera, Ko van der Heide Wijma, de meest bekende opera- en operette aria's en duetten zingen, o.a. uit de opera's Rigoletto, Paljas, Figaro, II Barbiere eft Carmen en uit de operet tes Der Bettelstudent, Der Zigeuner baron en Die Fledermaus. Voor zeer velen zijn dit geen onbekende namen, zoodat verwacht mag worden dat er voor dit concert veel belangstelling zal bestaan. De onderlinge competitie van Dam- lust. Th.NJe Haas ongeslagen kampioen der eerste klasse. De stand der com petitie van de damvereeniging Damlust is thans als volgt: ls klasse: Th. de Haas (kampioen) 15 13 2 0 28 P. Zoomen 14 8 2 4 18 G. Óuijtema 13 5 5 3 15 Joh. Pluister 14 5 5 4 15 N. Jol 15 6 3 6 15 Joh. Huijtema 12 5 3 4 13 C. Schuffelen 15 1 7 7 9 Jac. v. d. Welle 12 2 4 5 8 P. Mienes 16 1 3 12 5 2e klas: Jac. Grootjes (kamp.) 18 15 1 2 31 G. Vroling 17 13 1 3 27 P. v. d. Molen 18 13 0 5 26 A. Goudsbloiji 18 9 4 5 ,22 D. Welner 18 8 4 6 20 J. Weel 16 9 1 6 19 J. Waijboer 17 4 1 12 9 W. Glas 17 3 3 11 9 W. Hoedjes 16 2 2 12 6 G. Bakker 17 0 3 14 3 voor Zonda f 5 Maart. ALKMAAR, Geref. Kerk, 10 uur, ds. v Meyenfeldt; 4 uur, ds. Idema (Zondag 18). Collecte theol. fac. V.U. Kapelkerk, 9 uur, dr. Tuinstra; 10.30 u., ds. prins van Wijngaarden; 5 uur, ds. Kleyne. Rem. geref. gem.. 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegr.), 10.30 uur, ds. Brandt van Haarlem. Doops- gez. kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper (na af loop vertoeving).o Herst. Ap. Gem, Toussaintstr., 8.30 en 4 uur, dienst. - Ned. Chr. Gem.sch.b. tn W. en B., Woens dagavond 7.30 uur. herdenkingssamen komst; Zaterdag (4.30 uur, bidstond, oude gracht 208. Oud-kath. kerk (in Luth. kerk, Oudegracht), 8 uur, H. Dienst met meditatie. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN HEILOO, Geref. Kerk, 10 uur, ds. Ide ma; 3 uur, ds. v. Meyenfeldt (Zondag 45) Coll. theol. fac. V.U. SINT PANCRAS, 9.30 uur, cand. Mei link; 3 uur, jeugddienst, ds. Callenbach v. TJmuiden. BROEK OP LANGENDUK,*110 en 3 uur, ds. Koole. Doopsgez. gem., 10 uur, ds, De Vries van Hoorn. Geref. kerk, 10 en 3 uur, ds. Donner. Clir. ger. kerk, 10 en 3 uur, leesdiepst. NIEUWE NIEDORP, Doopsgez. gem., geen dienst. -• NOÓRD-SCHARWOUDE, Geref. kerk, 10 en 3 uur, ds. Van Arkel. WARMENHUIZEN. Geref. kerk, 5 uur, ds. Greving (in „Ons Huis"). SCHOORL, Geref. kerk, voor de te- werkgestelden, I uur, ds. Bosma (in de Herv. kerk). Onderwijs. Tot onderwijzeres aan de r.k. school, alhiej, is benoemd mej. G. M. A. Droog te Uden. UIT DE KORENSCHUUR VAN NOORD-HOLLAND. Weer 30 mud tarwe in defi zwar ten handel» Een groote vrachtauto, beladen met 30 mud tarwe uit- de Wieringermeer, suis de verledei^ herfst op een Septemberdag langs de breede wegen van den Wierin germeer- en Anna Paulownapolder. Plot seling een gekraak en een geknars van remmen en de zwarte vlucht was ontij dig geëindigd. De auto lag onder aan een dijk, zwaar beschadigd en een der mede reizigers lag ernstig gewond onder de zakken tarwe. Hij bleek eenlge ribben gebroken te hebben en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Toen de politie ter plaatse kwam bleek haar al gauw, dat men hier te doen had met het frauduleus vervoeren van zwar te tarwe en dus werd het ongeluk zelf een geval van den tweeden rapg. Het bleek dan, dat een. zekere Van Deursen uit Haarlem de partij tarwe ge kocht had, dat een zekere Lont, landbou wer in de Wieringermeer, 't grootste deel der partij geleverd 'had en dat er eenige tusschenpersonen noodig geweest waren, om dp tarwe te koopen. Daar was allereerst Jan Pankras uit Heerhugowaard, die samen met een zeke ren Jongkind uit Heei^iu go waard de tar we gekocht had van Jan Toren uit Wie- ringen en deze op zijn beurt had in elk geval 23 H.L. weer gekocht van den land bouwer Lont uit Wieringen, - Het zag er allemaal zeer verdacht uitjt doch voor den economischen rechter bieek al spoedig, dat de meeste personen slechts als tusschenpersonen optraden. De uiteindelijke kooper van Deursen werd conform den eisch veroordeeld tot 5 maanden gev. met aftrek van 5 maan den voorarrest en 'na een pleidooi van mr. Syomps; Jan Pankras hoorde 2 maanden en 2 weken tegen zich eischen met aftrek van eenzelfden tijd preven tieve hechtenis en mr. de Groot smaakte het genoegen, dat de rechter met dezen eisch accoord ging; tegen Jongkind werd 3 maanden geëischt en na 'n pleidooi van mr. dr. Buiskool, jflie er op wees, dat deze man 4 maanden in het ziekenhuis had gelegen, werd hij veroordeeld tot zes weken met aftrek van 4y.weken preven tieve hechtenis; Lont werd conform den eisch veroordeeld tot 300 gulden of 60 dagen en zoo restte alleen nog de zaak tegen Jan Toren en Jan Vermeulen uit Wieringen. In de zaak tegen Toren moest Vermeulen als getuige optreden en juist op het moment, dat hij een valsche verklaring zou afleggen ten gunste van Toren, viel hij flauw.... Zoodat over eenige weken het slot van dit drama behandeld zal worden. Men schrijft ons van bevoegde zijde: (Teneinde een vlotte uitvoering der sociale verzekeringswetten te bevor deren en de schadeloosstellingen op tijd te kunnen doen üithetalen, is het in hun eigen belang noodzakelijk, dat werkgevers en verzekerden bij evacu atie of verhuizing alle stukken op de sociale verzekering betrekking heb bende, medenemen en hun adreswijzi ging zoo spoedig mogelijk aan de be trokken organen opgeven. a. De adresverandering moet wor den opgegeven; Aan de Rijksverze keringsbank,. te Amsterdam, afdeeling Ongevallenwetten door hen die krach tens de Ongevallenwetten' eenigerlei uitkeering ontvangen; hierbij vermel den: ongevalsnummer, naam en voor naam, datum van adreswijziging, oud adres en nieuw adres. b. Aan den Raad van Arbeid, onder wiens gebied zij behooren: 1. Door alle werkgevers, wier arbei ders», ingevolge de Ongevallenwet 1921 zijn verzekerd: door de werkgevers, die hun arbeiders ingevolge de Land en Tuinbouwongevailenwet hebben verzekerd bij de Rijksverzekerings bank en door de werkgevers, die hun arbeiders ingevolge de Ziektewet bij een Raad van Arbeid hebben verzekerd. Hierbij vermeiden: rentenummer, naam naam en voornaam (voornémen), da tum adreswijziging, oud adres én nieuw adres, eventueel datum staking van het bedrijf en de wet daaronder zij vallen. 2. Door arbeiders, lie krachtens de Invaliditeitswet zijn verzekerd, aan )jie een rentekaart is uitgereikt, ook Indien zij hun rentekaart tijdelijk aan hun werkgevers hebben afgedragen.. Hierbij vermelden: rentelfummer, naam en voornaam (namen), datum van adreswijziging, oud adres en nieuw adres. 3. Door verzekerden, die een vrijwil lige ouderdomsverzekering hebben ge sleten en nog premie betalen. Hierbij vermelden: rente- of polisnummer, naam en voornaam(namen), datum adreswijziging, oud en uieuw adres. 4. Door verzekerden, die van een Raad van Arbeid ziekengeld ontvan gen. Hierbij vermelden: ziekmeldings nummer, naam" en voornaam(namen). datum adreswijziging, oud en nieuw adres. c. Aan het postkantoor, waar de ren te tot nu toe werd ontvangen; 1. Door hen, die een definitieve ren te of een rente aan nagelaten betrek kingen ontvangen. Behalve aan de Rijksverzekeringsbank - zie hiervoren dus ook mededeeling- aan het post kantoor. Hierbij vermelden: ongevals nummer, naam en voornaam(namen). datum adreswijziging, oud adres en nieuw adres. 2. Door rentetrekkers ingevolge de 'invaliditeitswet en de ouderdomswet. Hierbij vermelden: rente, of polisnum mer, naam en voornaam(namen). da tum adreswijziging, oud adres en nieuw adres. Voor de meesten uwer beteekent het verlaten van de lagere school het einde .van den schooltijd. Misschien, dat er later nog eens gelegénlreid bestaat voor het volgen van het -herhalings- ondèrwijs of van een landbouwcursus, dbch daarmee houdt het dan ook op. Is het ook eigenlijk wel noodig om verder te studeeren? De eigenlijke be roepsopleiding vindt toch in de prak tijk plaats en dat ze goed is. bewijst wel de. hooge stand, dien het land bouwbedrijf in ons land heeft kunnen bereiken. Toch leeft in velen van u de drang, zich verder te ontwikkelen en het verlangen om niet altijd op de laagste plaats te hoeven blijven staan. Om het eens zoover te brengen, dat men zelf de leiding mag overnemen. Bijvoor beeld als landbouwkundig ingenieur of als directeur eener stroocarton- of zuivelfabriek. Er bestaan tientallen mogelijkheden op dit gebied en van daag aan den dag besljssen alleen uw helder verstand en uw" geschiktheid er over of u voor zoo'n betrekking in aaniperking komt of niet. In een schiftingskamp van het Langemarck Studium, dat vijf dagen duurt, kunt U te weten komen, of dit bij u het geval is of niet. Ais de uitslag gunstig luidt ontvangt u een kostelooze opleiding voor het door u gewenschte beroep. In de komende maanden houdt het Langemarck Studium een schiftings kamp dat uitsluitend toegankelijk is voor jongelui tusschen 16 en 24 jaar, die werkzaam zijn in het landbouw-, veeteelt- of het kweekersbedrijf.. Inlichtingen over de deelname aan dit kamp, kunt u zonder eenjge ver plichting aanvragen bij het Lange marck Studium. Lange Vijverberg 8, Den Haag. Oplossing probleem 1837 vorige rnbriek. Stand: Zw. 11 sch. op: 8, 7, 10, 13, 15, 18, 23, 28, 20, 35, 36. Wit 11 ich. op: 21, 25, 32, 38, 39, 41, 43, 44, 47, 48, 50. Opl. 12520 (zw. 28 x 46), 2. 48—42 (zw. 15 x 24), 3. 42—37 (zw. 46 X16), 4. 4711 (zw. 36 X 47), 5. 5014 (zw. 47 x 33), 6. 39 x8 (zw. 16 X 10), 1. 45x1 (zw. 3x12), 8. 1 x 41! Combinaties. I. Zw. 5 sch. op: 13, 16, 21, 22, 26 Wit 5 sch. op: 29, 36, 37, 38, 39. Als Wit speelt 29—24 komen belde partijen op dam en is remise de meest waarschijn lijke uitslag. Wit speelt echter 29—23! Zwart 22—27. Nu wit 23—18, zw 13x22, wit 3933 en Wint! II. Zw. 9 sch. op: 3, 11, 12, 13, 16, 19 21, 23, 24. Wit 9 sch. op: 25, 27, 32, 33, 34, 38, 39, 42, 48. Wit speelt: 25—20. 32—28, 33—29, 29—24, 34 X 25, 25—20 42—38 en 48 S 6. Het eindspel is na zw 30 gewonnen door wit C—1, zw. 914 wit 1—23 en 2329, enz. Ter oplossing van deze week: Probleem 1838 van Max Donwes. Zw. 12 sch, op: 5, 7, 9, 12, 13, 14, 17, 19, 20, 22, 34, 36. Wit 12 sch. op: 16, 21. 23, 25; Ü6, 2B. 29, 33, 37, 38, 40, 47. Wit speelt en wint. Opl. volgende rubriek. Combinaties of problemen, zelf ge maakt, kan men steeds inzenden aan het Bureau, van dit blad te Alkmaar ender motto: Damrubriek. Onze Vierde Februari-Opgave. Welke vermenigvuldiging? De twee sommen waren: 64378 en 59012 59012 64378 De som der cijfers van abode is 28 of een 9 voud 1. Vermenigvuldigd met w, v, t en s (u o), krijgt men achter eenvolgens een 9 voud -I- 2, 9 voud 1 9 voud en 9 v 5, waafuit volgt da; w 2. v -= 1, t 8 en 8 5. stuvw is dus 19012. In de tweede verm, ls de som van stuvw 17 9 voud 1. Verme nigvuldigd met e, d, c, b en a krijg» men achtereenvolgens eea 9 v fk 9 r 7, 9 v - 3, 9 V 4 en 9»-w waaruit volgt, dat e 8, d - 7, c 3. b i en a 6. abcde is dus 64378 Dit is de eenige opl., die aan de op gave in verband mat de gegeven tus- ichen haakjes geplaatste getallen vol doet. Velen- hebben zich tot een ver keerde oplossing laten verleiden. Toekenning Februarl-prijs. Bij 't controleeren der lijst .bleek, dat de Februari-prijs a f 2.50 is gewonnen door den heer J. P. Geus te Koedük 112 met 184 p. en 4 goede Febr. opi Deze prijs is van Maandag af aan het Bureau dezer Editie (Hoofdadministra tie) in ontvangst te nemen. Onze Nieuwe Opgave (No. 1 der Maart-serie). Welke plaatsnamen? Als elk der volgende lettergroepen pén letter meer had, kon men er door verschikking der letters een plaats naam van maken. Welke letter voegt gij aan elke groep toe, welke plaatsna men ontstaan dan en welke plaatsnaam kunt gij vormen uit de toegevoegde letters7 1. Krijdore. 2. neervet. 3. dagirlanen 1. nadera. 5. rhon. 6. durelewen. 7. humels. 8. kunizhen. 9, Kregenbinon. 10 Keelbune. Oplossingen (2 punten) Inzenden tot uiterlijk 10 Maart 12 uur aan het Bu reau van deze Editie onder motto; Puzzle-Rubriek. LANGEDIJK Geboren: Jan C., X. v. J. Glas en M. J. C. Wagenaar. Jacobus, z. v. Jac, de Jong en C. Hof. Jan, z. v. P. de Boer en D. Stlns. Jannetje, d v. D. Drost en J. M. C. Tuinman, Ondertrouwd: J. Klopper en M. Biersteker. J. Huibers en M. Wage naar. Overleden: P. Hollenberg, 43 J. P. v. d. Welle, 17 j. HEILOO. Geboren: Maria C. G„ d. v. T. S. Koppes en G. Schut. Maria H., d, v. N. van Duin en H. Stam. Hendrik J„ z. v. P. J. R. Pesser en H. A. Har- tog,-Pieter C.. x. v. H. Heinis en M. Van Petten, Arpia C. A., d. v. D. Lan gedijk en A. Mui. Elizabeth d. v. H. Radix en P. Hoogland. Adrlanus T z. v. J. C. Vreeker en C. E. Sijs. An na E. P., d. v. M. P. Bakker en A. Schol ter... Ria, d. v. J. de Jong en N. Molenaar! Maria 3. C„ d. v. H. P Greuter en M. J. van Grlnsveh. Ondertrouwd: c. Reljnders en B Stam. A. J. Toebes en J. M. van Mar- rlssing. Getrouwd: A. Wijker en D. Grave- maker. Overleden: J. G. C. van der Eng, 11 jr. G. Schellinger, 60 jr., geh. met T. Peereboom. J. ter Velden, 67 jr., wed. v. W. Temper. DE HEERSCHER. Alkm. Bioscoop-Theater. Eén der groote films van Emil Jan- nings, die in de titelrol buitengewoon spel geeft als Matthias Clausen, de hoofdfiguur uit „Zonsondergang" van Haupftman. Clausen is een man, die alles schijnt bereikt te hebben en die op zijn le vensavond een jonge vrouw ontmoet, die hem het wonder van de nieuwe -jeugd schenkt. Maar zijn kinderen en aangetrouwde kinderen maken bem dit late geluk niet gemakkelijk. Zij willen zelfs trachten hem onder cura- teele gesteid te krijgen. En dan gebeurt het zelfs dat Inken Peters hem den ring terugstuurt, dien Clausen haar voor het leven geschonken had. Maar' toch zal zich ten slotte nog een wereld van liefde en toewijding voor hem openen. Men verzuime deze mooie, ernstige fgm niet. Emil Jannings noemden wij reeds, doch wij zouden de geheele lijst van uitstekende krachten moeten noemen. Marianne Hoppe als Inken, Herbert Hiibner ais Klamroth de egoistische schoonzoon en Hilde Körber als Bitti- na treden naast de hoofdfiguren al bij zonder op den voorgrond. Een voorprogramma met goede jour naals ging vooraf. MET HUISELIJK VERKEER. Harmonie-Theater. Dit is de film van kapitein Barkhahn, die zich aan wal gevestigd heeft, doch steeds vol plannen en ideeën zit, die op niets uitloopen. Tenslotte richt hij een pension op, waarin hij kamers ver huurt met huiselijk verkeer. Wat daar echter de dolkomische gevolgen van zijn, heeft hij niet kunnen voorzien en hij is dolblü als hij tenslotte vaeer stuurman kan worden on hit schip van zijn schoonzoon, kapitein Breuer, die de dochter Kathe op aardige wijze verovert. Ludwig Schmitz speelt de hoofdfi guur op een wijze, die ge niet gauw zult vergeten en ook den naam van de zen acteur zult ge stellig onthouden. Ol- ga Limburg als zijn vrouw, die 't Keul- sche dialect zoo goed spreekt, Karin Hardt als de dochter, Hermann Speel- mans als Peter Breuer, Else von Möl- lendorff als Helga en ook Rudolf Plat te en Herman Pfeiffer staan Schmitz zoo goed ter zijde, dat een zeer ver makelijk geheel verkregen wordt, dat ieder zeker zal amuseeren. Een goed Ned. Nieuws, een uitge breid en interessant Ufa-journaal vol afwisseling, benevens een interessante film over een Berlijnschen Zondag met o.a. veel sportopnamen, gaan aan het hoofdnummer vooraf. G. C. v. Gulik. SCHOONMAMA WEET HET! Cinema-Theater. Oftder dit motto wordt een film voor gezet, waarin nu eens niet op de schoonmoeder geschimpt of gescholden wordt. En toch.de schoonmoeder, waarom het hier gaat (mevr. Böhler, aantrekkelijk en zeer aannemelijk voor gesteld door de bekende filmster Ida Wiigt) werd pas na teleurstelling wijs. Hiérvan nu vertelt deze door Hans Deppe geregisseerde en door tal van acteurs en actrices vlot gespeelde film, terwijl intusschen vele uit een gelijk- luideriden naam voortvloeiende vergis singen op het witte doek worden uit gesponnen In elk geval is „Schoonma ma weet het" een film met vele vroo- lijke momenten, die den bezoekers tot gullen lach brengen Vooraf -gaan o.a. hft geïllustreerde binnen- en buitenlandsch nieuws en foto's van dex verwoestingen in Nij megen en Enschedé. G. H, W, ter Hoeven. jeugI». Victoria Een ontroerend jonge Kriatina Së derbaum ls als het ware de aangewezen persoon, om van de hoofdfiguur Aen- chen uit deze film een prachtige uit beelding te geven. Zij ia het buitenech telijk kind van de zuster van pastoor Hoppe, die zich na haar moeders dood het lot van dit jonge kind aangetrokken beeft. De zonnige, levenslustige Aen chen is dol op haar oom, die haar nim mer een verwijt over haar afkomst maakte. Dit in tegenstelling met haar biechtvader, den jongen, strengen kape laan v. Schigorski, 'n star, dogmatisch mensch. Hij maakt het meisje het leven moeilijk door toespeling op de dooi haar moeder bedreven zonde, voor wier zielerust zij, de dochter, boete moet doen. Buiten medeweten van pastoor Hoppe heeft hij een plaats !n het klooster te Breslau voor haar aan gevraagd. Een wanhoop maakt zich van Aenchen meester. "Wanneer dan haar jonge neef Hans in de pastor'e verschijnt en uit hun kindervriendschap een zuivere liefde groeit, wordt de ge dachte aan het klooster voor Aenchen steeds dreigender. De kapelaan, die 't met deze liefde nl.et eens la, voorspelt haar een soortgelijk lot als haar moe der. Hierdoor bereikt haar wanhoop 't hoogtepunt, waarna zij een eind aait haar leven maakt. Naast Krlstlna Söderbaum domineert in deze rolprent de figuur van Eugen Klöpfer, die 'n prachtigen menschelijken pastoor Hoppe geeft. Werner Hinz heeft de ondankbare taak, den strengen kapelaan uit te beelden, doch zorgt voor een uitstekende vertolking. De geschiedenis in haar geheel is voor dezen tijd niet erg aannemelijk, doch daarvoor speelt zij ook in het jaat 1890! Vooraf binnen- en buitenlandsch nieuws, opnamen van de verwoestinge' te Enschedé en Nijmegen en een koste lijke teekenfilm. -- R. A. DInkelberg. j nabij'. K0FF1E-SURR0GAAT tEcn fieurigê BPteïing RerRent men gauw, oaete etiinttn vatt „ie (Pauw." Verdr. Oord hoek Hekelstrtel. 2439. ALKMAAR. ZONDAG a.s. 2.30 uur öp het Gem. Sportpark te Alkmaar BEZOEKT morgen te Castrlcum den kampioenswedstryd op terrein VITESSE; De belangrtfkste wedstrijd in de omgeving. STOCKHOLM 3 Mrt. Nya Dag- ligt Allehanda publiceert een bericht van United Press, volgens hetwelk de stemming onder het Amerikaansche volk is omgeslagen nu de Amerikanen door het verloop van den oorlog tot- dusver in hun verwachtingen zijn te leurgesteld. De meesten hadden ge dacht. dat in den zomer van dit jaar de oorlog in Europa geëindigd zou zijn en thans spreken de pessimisten ln de Ver. Staten al van 1946.. De toenemen de bezorgdheid van de bevolking wordt niet alleen veroorzaakt door de voort durend grooter wordende verlieslijs- ten, doch ook door de dagelijksche' troepentransporten naar de verschil lende fronten in alle mogelijke landen. Deze transporten hebben groote ver keersmoeilijkheden veroorzaakt, daar het park van rollend materiaal niet uitgebreid kan worden. Voorts heeft de voortdurend stijgende behoefte van de Industrie aan steenkool en electri- citeit geleid tot een gevoelige schaarschte aan brandstoffen. De ben- zinerantsoeneering is drastisch en wordt in verband met de Amerikaan sche verhouding bijzonder- scherp ge voeld. Het gebrek aan woningen is ontzettend groot en de vleesch- en vet- voorziening komt tn de verste verte ntet overeen met de normale behoef ten. Ook wordt de lijst met goederen, die gerantsoeneerd worden, steeds grooter. GEMEENSCHAPSZALEN VOOR BUITENLANDSCHE ARBEIDERS. BERLIJN, 3 Maart. - De B-corres pondent van het ANP meldt: Binnenkort zullen te Berlijn twee- honderdvijftig gemeenschapszalen voor buitenlandsche arbeiders worden geopend. Zij zullen het karakter van kameraadschapshuizen dragen, waarin de arbeiders der verschillende naties zich des avonds en op vrije dagen ont spannen kunnen. Kantongerecht Alkmaar. Gisteren stond terecht de landboüwer J. V., al hier, die ter zake van de verduiste- rings-voorschriften om een gerechte lijke beslissing had verzocht. Voor ver dachte was verschenen als gemachtig de de heer J. Stuifbergen te Limmen, die verschillende punten in de ten (astelegging bestreed. Tenslotte werd de opgelegde boete van t 25 door den kantonrechter tot f 8 teruggebracht. COMPETITIE. Een klein competitiepro gramma is vastgesteld in district I. In de 3e klasse B Halfweg—Kinheim (een gelijkwaardige ontmoeting) en in 3D Hol- landia—J.H.K., waarbij de thuisclub favo riet is. In de 4e klasse A zal Texel wel van Atlas winnen en dan weldra kampioen zijn. Wieringerwaard kan thuis van Vrone winnen en Oudesluis heeft een goede kans tegen Watervogels. In de 4e klasse C speelt Vitesse *22 te gen ADO '20 om het algemeen kampioen^ schap der 4e klasse C. We houden het op ADO, omdat Vitesse dit seizoen nog al verzwakt is. VVB—Zeevogels zal wel een overwinning voor de thuisclub wordenl BEKERWEDSTRIJDEN. Een paar re gels over de bekerwedstrijden. Toen de N.V.B. verleden jaar begon met een nieuw systeem: een voor-competitie met 56 clubs, hebben we dit systeem toe gejuicht. In de praktijk bleek, dat de belangstelling er sterk op vooruit gegaan was. Maar toch hebben we één bemer king: clubs, dieB kampioen geworden zijn, moeten worden uitgeschakeld! En dat is jammer. Een voorbeeld: HFC en Helder zijn de twee kampioenen van 2A. Beide hebben zeéén wedstrijd gespeeld (door Helder gewonnen) en als Helder de volgende week weer/ wint of gelijk speelt of des noods verliest met maximum 5—2 of 4—1 of zoo, ls HFC verder uitgeschakeld. En kan ook toekijken bij de bekerwedstrij den. We gelooven, dat het niet heelemaal juist geweest is, om bepaalde clubs uit te schakelen. Zou het wellicht aanbeveling verdienen om ln de toekomst dit systeem te houden, maar met de voorcompetitie reeds in het najaar te beginnen? Wnd hoofdred Tj N Adema, Alkmaar, tevens afd. buitenland; politiek redac teur H. J J Marinus, A'dam fHAMA); chef van di.enst Jac. Broersen te Hoorn, tevens afd binnenland; kunst, letteren en wetenschappen H. P. van. den Aard weg te Alkmaar: sport J. Werkman te Alkmaar. Prov. nieuws; D. A. Klomp te Alkmaar. Verpniw voor de adv rubriek W. Ra- gctlle te Koog son de Zaan; vcoi de plaatselijke adv.; T. Bus, Alkmaar,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 2