EEN BEATRICE, Een schoone vrouw en de Justitie. l KENT GE nog EVAN NELLE'S= Een vergelijking. ,MMA. V—VVB koffiesurrogaat DIE KOFFIEMERKEN SEVAN NELLE nrmn KOFFIESURROSAAT die vele aanbidders bezat. MARIA TESSELSCHADE 350 jaar geleden geboren. En meester Heinen huiverde Verduister van 18.45-6.45 u. VERHAAL UIT MADRID DOOR H. P. VAN DEN AARDWEG. Marktdag te Alkmaar. 3b<*- f/afs da*, TU/litëL 3e klasse A, B eS ompetitie om één Dus Zaandijk, en onder elkaar van deze drie de winnaars der TOG, Rapiditas en srmoedelijk) Ie 4e klasse A, B competitie om klasse (de alg. vermoedelijk ADO voor de winnaars »n E (Zilvermeeu- Zaanlandia), voor ie klasse F en G, n de 4e klasse H ls van de 4e klasse i klasse M en N. ook voor de res. «3 van de res 2e len een heele com- in de res. Ie 3e klasse A, B, fompetitte om één klasse; die van de G om één plaats J=n die van de res. lm één plaats in de Ier 't algemeen de I te groot is: 331/3 |el wat anders dan e! In zekeren zin. ing voor de kam- Ir voor de dubbele fe jaar achter el fken van hun klasse. 1 ol meer de dupe degradatie dit jaar lormale omstandig- [ir.g misschien nog |R DEN N.V.B. voorwaarden voor grooten bond be- js bepaald, dat I aanmerking komen |in de twee laatste i o ens chap hebben [ste competitie-afd. andere bepalingen |n bestuurderen le- 1 mededeelingen van nd van den N.V.B. 1 BILJARTERS MPETIT1E! [geleden hebben we Imelding van ge- meer actie kwam biljartwereld. Er [chillende clubwed- i de belangstelling nde Dank zij de den Ned Biljart- lit van eenige Alk- l kon men daarna Jit het instellen van Petitie voor de Alkm. laangesloten zijn hij 1 is deze competitie [onnen! Met goede Iries, iraaie spel ht groot aantal toe- tactie' is natuurlijlc li Henk Hoogland, loen le klasse klein- Jin Z.EK.Z.?, doch liet zeggen, dat deze lmpioen wordt. Het lit de ploegen elkaar Eooals over enkele Ren wel zal blijken. I belangstelling het Ititio volgen en zijn Idat hij goed aan- ititie het begin kan Ind biljartleven in llZOEN BEGINT! ïdag begint het tvie- Trtcommissie van de Is toestemming ver- |i verrijden van o.m. (rijden: 19 Maart pe- DTS: 2 April baan- hgen; 9 April baan- ■ingen en Utrecht; ■rijd te Nijmegen en |6 April baanwedstrijd er reeds een aantal pstgesteld, w.o. 2o ti van Maastricht, 18 J te Venlo en 23 Apr. |um in den Bosch. aangevraagde wed- fcog een beslissing BESTAAN DER f.T.C. Jstrijden tegen Luto. [Balkenende, ATTC's lort welkomstwoord T traden ATTC I en Uerst tegen elkaar In Tj'fO, die onbetwist- |s. kon deze ontmoe- Iraaie wijze met 19 toonde zich in zijn |aanvalsspel de beste, Irachtig verdedigings- foeze de speler is, die feat. Van ATTC moe- benjamin Piet Leering [en spannenden strijd \n daarmee de eer pt zich in zijn partij leen incident een mo- ng ontgaan en won (ïaarschen kampioen set. Ottenbros her- I zijn ouden vorm. lingsspel is wel fraai. |ef. Het dubbel Blee- een gelukkige corn- brie keer achtereen h competitiewedstrijd hans echter moesten k tegen het uitste- pndse—De Lange liö- Brandse en De Lange fcartij, toegelicht door [propagandistisch oog- paarde had. 1 bij de pakken neer- lel bereiken, vooral F de Lange, die haar [ze ontmoeting was len stimulans om ver- 1 de dank, die ATTC s slot van dezen ge- jida-avond aan d: It, was zeer zeker op lendelftDEM lemendKlnheim nerend—WA Imersteijn—ABIM |maar aSt. Victor a Gouden Kruis. 2Limmen 1 3VZV 2 Zelc—St. Victor V—N, Niedorp. 2 Wanneerop een verpakking de naam W. A. Schotten voorkomt, dan heeft deze waarde. Dan bestaat de in houd uit goede waar. samen gesteld uit zuivere, verant woorde grondstoffen. Voor beelden daarvan zijn W A. Scholten's Albumona. Butaroma. Transparanta. sago, verpakt aardappel meel, etc. W.A. SCHOLTEX's j a ardappelmeeltabrieken Vraagt voortaan MOLENAARS K1NDERBLOEM ter vervanging van Molénaar's Kinder meel, waarvan wij de productie tijdelijk moesten stopzetten. Molenaar's Kinder* bloem is een zeer goed voedsel voor baby's en kinderen - licht verteerbaar, voedzaam en smakelijk. Uitsluitend ver krijgbaar op de rijstbonbene vens op de be schuitbon (1 pak (3 3 beschuit- bonnen). TUD'L'JK Z'JN ZE NIET VERKR'JGBAAR MAAR MET KUNT U'TOOEN Over het geboortejaar van Maria Tesselschade, derde dochter van den Amsterdamschen dichter-koopman Roe mer Visscher, heerscht bij de kenners eenig verschil van meening. Ik houd het op professor Jan te Winkel, die over 21 Maart 1594 spreekt. Drie en een halve eeuw geleden dus zag een kind, dat voorbestemd was op te groeien tot een knappe, geestige en lieve vrouw, in een heerenhuis op de hoofdstedelijke Gelderschekade het levenslicht. Dat een kind, voorbeschikt om schoon en lieftallig te worden, geboren wordt, is sedert het paradijsverhaal niets bijzon ders, en ook op de Gelderschekade zul len er zoo wel meer zijn geweest. Maar Maria Tesselschade was ook voorbe stemd om verschillende harer tijdge- nooten tot daden van schoonheid te in- spireeren. Maria Tesselschade was een Beatrice, die vele Dante's onder haar aanbidders mocht rekenen. In het huis van Roemer Visscher was het een gaan en komen van geleerden en kunstenaars. „Zijn vloer werd^,' naar het woord van een geestdriftig dichter, „betreden, zijn dorpel werd ge sleten van schilders, kunstenaars van sangers en poëten!" En temidden van dit luisterrijke gezelschap bewogen Maria Tesselschade en haar elf jaar cudere zuster Anna zich als stralende sterren, die met hun licht in menig kunstenaarshart de extase ontstaken En daarbij zong hun vriendin, Fran- cesca Durante, als een nachtegaal in den maneschijn.... Deze bekoorlijke vrouwen -- en voor al Maria Tesselschade, zoo geheeten, omdat kort vóór haar geboorte de han delsschepen van haar vader tijdens een noodweer bij Tessel een groote averij opliepen zijn decoratieve figuren in het leven en werk onzer zeventiende meesters „Wie vertrouwd wil raken" zegt professor Prinsen, „met Hooft, Vondel, Breeroo, Huygens, Cats, om van de mindere goden niet te spreken, ziet telkens weer Anna en Maria Tes selschade". In het „Meerhuyzen" aan den Amstel van Spieghel, op het „Mui- derslot" van Hooft en in „Het Saligh Roemershuys" van Roemer Visscher hebben zij geschitterd met hun gratie en vernuft. Maria Tesselschade haar naam roept het kleurig visioen op van een hofhouding van hoofsche kunstenaars en doet denken aan het borduur werk van 't schalksche en geestige woordenspel van galante mannen en schoone vrouwen. Haar naam, en die van haar zuster zijn, wanneer men het zuiver bekiik4 onafscheidenlijk verweven met de Ne- derlandsche Renaissance: de geestelijke wedergeboorte der Klassieke Oudheid De Romeinsche vrouw was in den tijd der keizers zoo vrij geweest als zij het zelf maar verlangde. Zij wedijverde met den man op de gebieden van kunst en wetenschap. Bij de ontluikende Re naissance begonnen vele vrouwen in Frankrijk en Italië, en ook elders, die vrijheid te hernemen. Wetenschappen en kunsten werden door hen opnreuw beoefend, zonder dat zij er hun na tuurlijke gratie bij hoefden te verhe zen. In Nederland, waar de Renais sance zich aanvankelijk met vrij gronte hardnekkigheid tot den. kring der ge leerden was blijven beperken, bleven de vrouwen nog in de eerste plaats huismoeders, voor wie de beoefening van kunsten gelijk stond met. het be drijven van ïjdelheid. Eerst bij het be gin der zeventiende eeuw kwam daarin een kentering. F.r ontspon n een zekere emancipatie van de vrouw, en door de uitstekende, vrijzinnige opvoeding, die Visscher zijn dochters gaf. konden zü (Uit archief gemeente Alkmaar» onder hun tijdgenooten als voorbeelo voor velen gelden. Zij borduurden schilderden, studeerden talen, dichtten, musiceerden, en „in haer vaders tuyn, alwaer een grachte met water was," hadden zij leeren zwemmen. Maria Tesselschade nimmer heeft er in ons land meer een vrouw geleefd, die, zoozeer als zij, in staat was de be roemdste mannen harer dagen onder den invloed van haar bekooorlijke en beminnelijke begaafdheid te brengen. H. P. VAN DEN AARDWEG. Neen, U zult het plaatsje Wardel niet kennen. Het ligt daar heelemaal onder tegen de Belgische grens, daar, waar handen nog „hèand" en voeten „vuut" heeten en waar de goed „opgevoejerde" bewoners elkaar niet „Houd-oe wor!" begroeten. En mocht U, met deze ken nis gewapend, op zoek willen gaan naar het vlekje Wardel, dan zou U toch de grootste moeite hebben om het te vin den. Het is namelijk zéér nietig. Toch heeft deze nietigheid iets op merkelijks Zij houdt er namelijk liefst twee lagere scholen op na, te weten een „vuile" en een „nette"! Alle „net te" kinderen gaan dus naar de „nette" school de rest gaat naar de andere. Overbodig om te vertellen, dat „vuil" en „net" water en vuur is en het kwam soms tot „twisten", waarbij die van de Hoekschen en Kabeljauwschen maar stoeipartijtjes waren. Totdat vorige week Maandag de bei de scholen in één gebouw zijn onder gebracht. De kolenschaarschte had de jongelui vereenigd! Zoo zitten nu de „vuiltjes" tusschen de „netten" en „ut accordeert bizunders". O, er vliegen nog wel eens venijnige blikken en gif tige scheldwoorden over en weer en voor de "liefhebbers schiet er nog best eens een blauw oog of een zeifde kleur scheen over, maar dat mag geen naam hebben. Neen, meester Heinen is best te spreken. Behalve over dat eene Meester Heinen is niet voor niets drie en twintig jaar op de „nette" school, ,,'t Is 'nen propperen mens" wordt er van hem gez.gd. En terecht, want deze goe- je man gruwt alle onreinheden, hij krijgt er huiveringen van over zijn rug. Derhalve heeft hij de eerste dagen na de „fusie" nogal eens gehuiverd, want er zijn enkele exemplaren onder de gas ten, die den naam van hun school eer aan doen. Niet, dat je nou zoo ineens kunt zien, wie „net" en wie iets anders is, maar bij een nauwkeurige inspectie komt er wel zóo het één en ander aan het licht. Vooral die handen! Reeds den eersten dag begon meester Heinen met standjes uitdeelen voor on- gewasschen handen en ging daar mee vol ijver door. Den derden dag stuurde hij er 'n paar naar huis „om óie jatten (hij schrok er zelf van) eens flink af te schuren." Het heeft allemaal n;et ge holpen. Toen de reinheidsapostel den vierden dag onder het rekenen zijn dis cipelen van dichtbij ging bekijken, ont dekte hij, dat Gratje van den kastelein aan het schoorsteenvegen geweest moest zijn. Dat was te erg. Gruwelijk! Hij liet Gratje voor den troep aantre den met zijn voorpootjes omhoog. Grat je liep rood aan, de klas was stil. Zweeg. Op de eerste bank zat Tieske van 't Hul met zijn kopke te schudden. Heinen zag het en riep hem onmid dellijk te hulp: „En, Tieske, wat zegde ge daar nou wel van?" Tieske schudde zijn hoofd «n wijsheid en zei vol afkeer: „Wa'n vuil haand." En hij voegde er heel beteekenisvol aan toe: „Ut lijket wel vuut Toen huiverde meester Heinen voor de zooveelste maal dien dag. En in ge dachten sloot hij met zichzelf de wed denschap af, dat Tieske's voeten het nog wel eens van Gratje's „haand" zouden kunnen winnen GABRI DE WAGT. 19 Maart: Zon op 6.46 uur, onder 18.51 uur. Maan op 3.57 uur, onder 12.18 uur. 20 Maart: Zon op 6.44 uur, onder 18 53 uur. Maan op 4.48 uur, onder 13 28 uur. Tusschen de oudeophaalbruggen, Voor huizen door den tijd verweerd, Liggen de beurtschepen aan stuggen, Gespannen touwen vastgemeerd. Door stoom gedreven snelle lieren Hijschen de zware vrachten op, Die dreigend door het luchtruim zwieren, Gevangen in een touwen strop. Er is bedrijvigheid van wagens, Een rust'loos, ratelend gerij. Een zenuwachtig, driftig jagen, Geroep van: „Hé daar, ga op zij." Door open pakhuisdeur besprankelt Het zonlicht balen, hoog getast. Er komen mannen uit gewankeld, Gebogen onder zwaren last. Al dieper zakken traag de booten, De laatste vrachten rijden aan. De ruimen worden afgesloten. De schroeven vangen aan te slaan. Er rink'len bellen, toeters blazen, Dan opent langzaam zich de brug. De schepen glijden weg, verwazen De rust keert aan de gracht terug. H. F. VAN ALKEMAERE. Nadr. Verb. JJARKIES DE LA BOJANTE, minister van Justitie, liep me* groote pas sen in zijn luxueus werkvertrek op en neer. Op zijn zwarte schrijftafel lagen tal- looze papieren, die noodzakelijk nog vóór den middag bestudeerd en getee- kend moesten worden. Maar het was Bojante onmogelijk om rustig in zijn overdadig versierden leunstoel te gaan zitten en zijn dagelijkschen arbeid te beginnen. Het beeld van de bekoorlijke danseres Carmen Hozua de gevierdste én meest begeerde partij van het geheele schiereiland wilde hem maar niet uit de gedachten. Hij had haar gisteren ontmoet op de luisterrijke soirée, die José Marion ge geven had ter eere van het bezoek van den beroemden Italiaanschen schrijver Enrico Tossella, die naar Spanje geko men was om een serie lezingen over zijn mgen werk te houden. Senor Marion, die bij uitstek de gave bezat om de glorie van Madrid bijéén te brengen, had ook dezen keer niet tever geefs zijn best gedaan. In de salons van zijn ruime en prachtige woning aan den stat'gen Boulevard Grande was het, zooals de opgetogen en hoffelijke Tos sella aan het souper verklaarde, een parade geweest van louter „schoonheids koninginnen" Maar de la Boiante had slechts oogen gehad voor Carmen Elk van haar be vallige bewegingen had hij gevolgd met bewonderende en verteederde blikken en plotseling had hij zijn glas parelende champagne in de hoogte geheven en een enthousiasten dronk uitgebracht op de charmantste en geniaalste aller kun stenaressen, wier voeten niet, gelijk die der gewone stervelingen, over de aarde liepen, maar zweefden! Het was Carmen Hozua, die wel is waar aan hulde en vleierij gewend was, toch duidelijk aan te zien geweest, dat die woorden gesproken door den machtigen en galanten bewindsman haar zéér aangenaam waren. En de la Boiante had ook terstond zijn belooning gekregen. Carmen was op hem toege- stapt., had haar fijne vingers in Lijn hand gelegd en hem, met een verrukke- 1 ijk en glimlach om haar lippen, bedankt voor zijn hoofsche en onverwachte com pliment. Zii waren spoedig in geanimeerd ge sprek geraakt. Carmen had geestdriftig verhaald over haar kunst, over haar geboortestad Granada en over haar rei zen door Europa, die een aaneenscha keling van triomfen geworden waren En de la Boiante had iets, wat hij tegen een buitenstaander nog nimmer deed in den breede uitgeweid over zijn ambt. over de verantwoordelijk heid. die het hem oplegde, en over de slapelooze nachten, die zijn wensch. om wijs en rechtvaardig te zijn hem reeds gekost had. Carmen had, met haar ivoren waaier spelend, aandachtig geluisterd en bei den waren zóózeer in hun yernstige on derwerpen verdiept geweest, dat de lokkende dansmuziek uit één der nabije zalen niet eens tot hen was doorge drongen. Eensklaps had Carmen gezegd: „TJ bent ontzettend streng, sommigen spre ken zelfs van hardvochtig, senor de la Bojante, en als u mij vraagt, dan geloof ik, dat met tact en zachtheid van de menschen méér te maken is!" De la Boiante had zijn schouders op gehaald en geantwoord: „Op misdaad d-ent de straf te volgen, dat is een lo gische en eeuwenoude wet!" „Maar wat logisch en oud is, is daar om nog niet goed", had Carmen tegen geworpen, „ik blijf er bij. dat men. en bovenal een rechter, geduldig en toe geeflijk moet zijn. Een slecht mensch wordt niet inééns volkomen braaf dat is onmogelijkdat heeft tijd noodigdat moet gróèien. De kunst, die den blik milder en helderder maakt, heeft mij dat geleerd En had Car men Hozua veelbeteekenend besloten ,,ik zou nooit een man kunnen liefheb ben, die daar anders over dacht dan ik". HE LA BOJANTE werd in zijn over peinzingen gestoord door een be scheiden klopje op de deur. „Entrar!" Een bode trad binnen en ging eer- Diedig in de houding staan: „Excellentie, Pedro Parci, die een week geleden ge arresteerd is, en wien u een onderhoud hebt toegestaan, staat met twee agen ten op de gang". Minister de la Bojante streek zich over het voorhoofd. Dat was waar ook! Pedro Parci, zoon van fatsoenlijke ouders, die wegens diefstal geknipt was, zou hij vandaag ontvangen! Enfin. „Laat den kerel binnenkomen, alléén!" De la Bojante ging voor zijn bureau staan en wachtte zwijgend totdat de deur weer achter Pedro Parci gesloten was. Toen begon hij uit te varen: „Mooie geschiedenis met jou! Hebben je oppassende ouders je dèèrvoor groot gebracht? „Excellentie", riep Pedro Parci schor en bevend, „ik ben „Verleid, wilde je zeggen", snauwde de la Bojante, „ja, dat praatje kénnen wedoor slechte vrienden zeker? De gewone uitvlucht!" „Ik zweer u, dat het zoo is, Excel lentie!" „Daar zal je de gevolgen dan van die nen te dragen, vriend! Ik heb bovendien in de stukken gelezen, dat het niet de eerste maal is, dat je gestolen hebt" „Ik heb vrouw en kinderen!" kreet Parci wanhopig en handenwringend. „Waar je je nóóit veel om bekommerd hebt", hoonde de minister, „neen man, maak je geen illusie Op de misdaad dient zonder pardon de straf te volgen Dat is mijn vaste De la Bojante voleindigde den zin, dien hij gedurende zijn loopbaan al on telbare keeren gesproken had, niet Want op hetzelfde oogenblik was hem ae liefelijke gestalte van Carmen Hozua voor den geest verschenen en in ge dachten had hij opnieuw haar bedrei ging gehoord: ,.Ik zou nooit een man kunnen liefhebben, die En toen voltrok zich in minister de U Bojante een merkwaardige ommekeei. Hij legde zijn hand op Parci's schou der: „Ik wil een afspraak met je ma ken. Ik geef je de kans om, zonder de ge\angenis, weer een behoorlijk mensch te worden Begrijp me goed ik eisch niet, dat je onmiddellijk eerste-klas wordt. Dat gèèt nietdat moet zijn tijd hebben.... gróèien Een misdadiger wordt niet. inééns braaf. Maar doe je best. Ik zal ie zaak niet verder ver volgen Hier en de la Boja.tte greep in zijn binnenzak heb ie twee biljet ten van duizend peseta's. Over een kwart'er gaat een vliegtuig naar Frank rijk. Ga, en tracht daar langzamerhand weer een nobele kerel te worden!" „Ik ben dus vrij?" jubelde Pedro Parci onthutst. „Ben ik niet duidelijk genoeg ge weest?" lachte de minister, terwijl hij Pedro het geld in de hand stopte. Parci sprong naar voren, en éér de la Boiante besefte wat er rnet hem ge beuren ging, had de vurige Pedro Parci hem ai m®t C^stuiaansche vreugde en hartstocht omhelsd. PEN half uur later was de la Bojante met een uiterst tevreden gemoed aan het werk. Bij de eerstvolgende ge legenheid immers zou hij Carmen Hozua kunnen vertellen, dat hij, dank zij haar, een grootsche overwinning op zichzelf behaaid had. Wederom werd de la Bojante door zijn bode gestoord. „Ja?" „Een pakje, Excellentie, zoo juist ge bracht, en er staat „spoed" op!" De bode verdween en de la Bojante verbrak met rappe vingers het touwtje verwijderde het papier entastte bliksemsnel naar zijn vest. Want vóór hem lagenzijn eigen gouden hor loge en ketting! En op een bijgevoegd briefje las hij: Excellentie, Ik ben het niet met u eens, dat een dief niet weer dadelijk een geheel fatsoenlijk man kan worden. Dat kan hij wél! En ten bewijze hiervan zend ik u hierbij zoowel uw horloge als uw ketting terug, die ik u ontstolen heb, terwijl ik u omhelsde. Wanneer uw redeneering opging, had ik kun nen volstaan met de terugzending van slechts één der beide gerolde voor werpen. PEDRO PARCI." OFFICIEELE PUBLICATIE. Geen melasse voor Inkullingsdoeleinden. Ten gevolge van de krappe voorraadpo- sitie zal dit jaar voor inkuilingsdoeleinden geen melasse ter beschikking worden ge steld. Aanvoer van vangsten der binnenvisscherij Het Bedrijfschap voor Visscherijproduc- ten maakt bekend, dat te rekenen van 27 Februari 1944 af als vischafslagen en handelaren, bedoeld in art. 4, lid 1, van de verordening op de binnenvisscherij 1944, worden aangewezen de vïschafslagen en handelaren, aan welke binnenvisschers ingevolge aanwijzingen van genoemd Be drijfschap krachtens het VIsscherijbesluit 1941 verplicht zijn, hun vangsten aan te voeren en af te leveren. De suikerpremie voor aardappelverbouwers. In de publicatie van het Teeltplan Ak kerbouw 1944 ls medegedeeld, dat den verbouwers van aardappelen een suiker premie zal worden toegekend. Hiervoor zullen de volgende richtlijnen gelden Slechts die telers ontvangen de premie, die 1. dit jaar ten minste een even groo te oppervlakte bebouwen met aardappelen als in '43; 2. een minstens even groote oppervlakte suikerbieten verbouwen als in '43. De premie zal bedragen 1 kg. sui ker per 1000 kg. voor menscheliike con sumptie goedgekeurde aan de-V.B.N.A. af geleverde aardappelen (de"' vroege en voor consumptie bestemde fabrieksaardappelen hierbij inbegrepen), benevens voor de door de aardappelmeelfabrieken afgeno men en op meel verwerkte aardappelen op basis van 400 gr. De telers zullen hun arbeiders in de suikerpremie moeten laten meedeelen. Distributie van beschuit. In verband met de wijziging in de dis tributie van beschuit, welke meebrengt dat op de beschuitbonnen en de geldige rantsoenbonnen voor beschuit voortaan uitsluitend- beschuit of kindervoedingsar tikelen kunnen worden betrokken, word* de aandacht van belanghebbenden op 't volgende gevestigd: le. de distributiediensten reiken voor taan voor ingeleverde nummerbonnen voor beschuit en geldige rantsoenbonnen voor beschuit uitsluitend toewijzingen be schuit uit, welke recht geven op het koo- pen van beschuit of kindervoedingsartike len. Het is dus niet meer toegestaan, dat beschuitbonnen worden ingeleverd voor een ontvangstbewijs voor tarwebloem of -meel of voor een toewijzing gebak. 2e. Bakkers, die zelf beschuit bakken of verkoopen, kunnen beschuitbonnen voortaan dagelijks inleveren onder een zgn. bakkersnummer van het Hoofdbe drijfschap voor Akkerbouwproducten (Meelcentrale). Winkeliers e.d., die geen bakkersnummer hebben, kunnen hun be schuitbonnen, evenals tot dusverre, een maal per week inleveren. 3e. Tn afwijking van het onder le. ge stelde is bepaald, dat van 19 Maart t.m 8 April a s, op den bon „Beschuit 14" uit sluitend verkrijgbaar is 62tys gram kinder meel of gort of havermout of voedings suiker. Deze bon dient derhalve door 't publiek in aantallep van minstens 4 stuks of veelvouden daarvan te worden aange boden. De distributiediensten reiken op ingeleverde bonnen „Beschuit 14" een toewijzing voor rijst of desgewenscht ha vermout uit. Hierbij dient door belang hebbenden rekening te worden gehouden met het feit, dat één bon „Beschuit 14" de waarde heeft van een kwart rantsoen Tn verband met deze wijze van uitreiking van toewijzingen moeten de bonnen „Be schuit 14" met een afzonderlijk ontvangst bewijs model 242—02 worden tngeleverd Hierbij moet, al naar gelang de detaillist 'n toewijzing rijst of havermout wenscht het aantal rantsoenen van bon „Beschuit 14" op dit afzonderlijk ontvangstbewijs MD 24202 worden ingevuld achter „rijst" resp. „havermout". 4e. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat de bon „Beschuit 13" alsmede geldige rantsoenbonnen voor beschuit, overeen komstig het hierboven onder Ie vermelde recht geven op 70 gram beschuit of 75 gram kinderbiscuits of 100 gram voedings suiker In poedervorm of 125 gram voe dingssuiker in vloeibaren vorm of 831/3 eram kindermeel of 83 1/3 gram geheel uit de vruchten van tarwe bereide tarwe bloem of 831/3 gram speciaal als kinder- voedsel bereide gortbloem. Bij den aan koop van laatstgenoemde artikelen d*°n* het publiek tenminste 3 bonnen of een veelvoud daarvan aan te bieden; voor voedingssuiker in vloeibaren vorm dienen tenminste twee bonnen of een veelvoud daarvan te worden aangeboden. Verbod rondleiden van dekhengsten. Den houders van voor dekking van mer- riën goedgekeurde hengsten is het inge volge het paardenbesluit 1941, hengsten- houderij, behalve in Limburg, Noord- Brabant en Zeeland, verboden deze heng sten voor dekking te gebruiken op een andere plaats dan op het erf aangeduid in de hem als hengstenhouder verstrekte vergunning. Met uitzondering van de genoemde pro vinciën is het gebruik van een hengst voor dekking derhalve uitsluitend beperkt tot het erf aangegeven in vorenbedoelde vergunning. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat naleving van dit voorschrift nauwkeurig zal worden gecontroleerd en bli overtreding van het verbod tegen den betrokken hengstenhouder strafvervol ging zal worden ingesteld. Uiteraard kan aan een verzoek om ont heffing van het verbod, waaromtrent nog geen beslissing is genomen, door den hengstenhouder niet het recht worden ontleend, dat hij van het verbod is vrij gesteld. Electrische koelkasten. Blijkens bekendmaking in de Staatscou rant van 14 Maart 1944 is de bestaande regeling voor de fabricage van koelkas ten in dien zin gewijzigd, dat voortaan alle electrische koelkasten tot en met 250 liter inhoud nog slechts met een daartoe door den Directeur van het Bureau voor de Metal enverwerkende Industrie ver leende vergunning mogen worden ver vaardigd. dus nu ook de tot nu toevrijge laten fabricage van 10 pet van de pro ductie. berekend over het basisjaar 1 Juli 1938—30 Juni 1939. Gips. Voor verkoop en aflevering van gips toestemming noodig van dten directeur van het Rijksbureau voor Bouwmateria len. Verbruikers dienen voor aankoop van gips te beschikken over een gipsbon, welke zij bij de volgende instanties die nen aan te vragen: voor de bouwnijver heid: bij den Algemeen Gemachtigde voor den Wederoobouw en Bouwnijverhe* 1 (beneden f 500.— bij gemeente-, bouw- en woningtoezicht, boven f 500.— bij de pro vinciale bureaux goedkeuring werken)- voor tandartsen, artsen en ziekenhuizen (voor zelf verwerking): bij het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen: voor de schoenindustrie: bij het Rijksbureau voor Huidenen Leder; voor de dakpan- nenindustrie: bij de Vakgroep Dakpan- nenindustrie: voor de overige glas- en Keramische Industrie: bij het Rijksbureau voor Glas, Keramiek en Houtproducten: voor andere verbruikers: bij de laagste bedrijfsorganisatie, bij welke zij zijn aan gesloten. of als deze geen contingenthou der Is, bij het Rijksbureau voor Bouw materialen. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELÏNGEN. Verzorging aardappelkuilen. Telers van aardappelen worden er op gewezen, dat zij verantwoordelijk zijn voor een doelmatige bewaring der door hen geteelde en nog op de bedrijven voor radige aardappelen. Door een oordeelkun dige omwerking en sorteering of het ne men van andere maatregelen (b.v. ont doen van spruiten, aanbrengen van lucht kokers, etc.) kunnen en moeten zij er toe medewerken, dat géén aardappelen voor de menschelijke consumptie verloren gaan. Toeslag stikstoftoewijzing. Alle aanvraagformulieren voor de toe slag stikstoftoewijzing, die na 1 April a.s. binnen komen kunnen niet meer in be handeling genomen worden. Voor 1 Maart hadden de formulieren reeds ingediend moeten zijn bij den P B.H. Degenen, die dus het formulier nog In hun bezit heb ben, worden aangeraden, het ten spoedig ste bij hun P.B.H in te leveren. Ontvangstvergunningen koolrapen enz. Voor koolrapen, voederwortelen en pas- tlnaken kunnen gQen ontvangstvergunnm- gen model KVP meer worden afgegeven DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND, C. KEG's GROOTHANDEL N.V. - ZAANDAM De Heer'5 Chocolade- en Biscuitfahrieheii zei de groenteboef In alle vakken, in alle be drijven hoort men over Flo- rita zeggen, dat dit nn ein delijk een surrogaat is, dat èebt op thee lijkt. Zonder suiker zoet genoeg 1 Tien Flo- rita-tabletten kosten 12} ct. THEETABLETTEN met den echten theesmaak ft» KOFFIE HAMDELMd. .MATA6MM" ADAM wiepje en wiNf, mo<;en VOOR MOEDER BOODSCHAPPEN doen c;eld STUF IN HUN UANDJEC^AANNw 2E SAMEN NAAR. /S SIMON DEWIT.'DAAR VIND IK HET'T PRETTIGSTZEC.T WIFP!"_OMOAT 0E JUFFROUW ZOO AARDlC, IS '."VULT WINq AAN. "NU,DAAR BEN IK HET MEE EENS HOOR! MOEDER IS NIET VOOR NIETS AL ZOOVEFL JAREN TROUWE KLANT PROV. PUBLICATIE VAN HET DEP. VAN LANDBOUW EN VISSCHER». Inlevering restanten winterzaalgranen. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt bekend, dat de te lers hun restanten winterzaaigranen ten spoedigste, doch uiterlijk vóór 15 April 1944 dienen in te leveren bij het A.V.A., afdeeling Noord-Holland, waarvoor zij zich kunnen wenden tot den Inname Bu reauhouder in hun district. Van de in levering zijn uitgezonderd de origineele granen, met dien verstande, dat de teler zich tot den P.B.H. in zijn district dient te wenden met het verzoek (onder over legging van de daarvoor benoodlgde be wijsstukken) de in zijn bezit zijnde hoe veelheid te mogen behouden. OFF. PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. PrUzen voor biezen schoeisel. De Gemachtigde voor de Prijzen maakt bekend, dat in afwijking van bekendma king no. 270 betreffende biezen schoeisel, de voor biezen schoeisel, -zolen en -gar nituren vast te stellen kleinhandelsprijzen eerst met ingang van 17 April 1944 van kracht zullen worden. OFF. PUBLICATIE IN DE VAKGROEP SUIKERINDUSTRIE. Koopen van suikerbleten. De Vakgroep Suikerindustrie maakt be kend, dat ingevolge mededeeling van den Gemachtigde voor de Prijzen bij den koop en verkoop van suikerbieten over schrijding van den richtprijs ad. f 26 per 1000 kg., behoudens de gebruikelijke prijs verschillen In verband met de plaats van levering, niet geoorloofd Is. Volgens mededeeling van den Gemach tigde voor de Prijzen zal tegen overtre ding worden opgetreden. Dit verbod be treft zoowel den kooper als den verkop- per. - i,; /j -.-ja

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 3