Invoering van de Z-kaartenprocedure in de voedselvoorzieningsbedrijven. Vrijstelling van de onmisbare arbeidskrachten. Wie er onder vallen. Heiloo PREDIKBEURTEN. Films van deze week. Akersloot. Koediih. Nieuwe Niedorp. Langedijk. Alcmaria Victrix I Kennemers I. -flaoté Ui &uis! Sinaasappelen voor kleine kinderen. Broek op LangenêïjkK St. Pancras. Verduister v. 19.6.30 uur, SPORT. Oudkarspel. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: v 'Op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied, nr. 108/1942, waarbij elke ondernemer verplicht werd desgevraagd inlichtingen te verstrekken omtrent in zijn bedrijf aanwezige arbeidskrachten, is in toepassing gebracht de z.g. Z- kaartenprocedure. Deze procedure wordt thans ook voor het geheele ge bied van de voedselvoorziening ingevoerd. Op deze wijze worden .voor dit bijzonder belangrijke deel van het economische leven de arbeidskrachten vrijgesteld, die noodzakelijk zijn om de voedselvoorziening te verzekeren. Aan de kaartenprocedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te nemen de eigenaren en werkkrachten van land- en tuinbouwbedrijven, dus boeren, tuinders, visschers en de bij hen werkzame personen. Voor deze groepen van personen blijven de uitgegeven gele vrijstellingsbe- - wijzen voorloopig van kracht. Onder de Z-kaartenprocedure voor de voedselvoorzieningsbedrijven vallen thans dus de volgende groepen van be drijven en personen: I. de geheele industrie op het gebied van de voedselvoorziening, zooals deze is ondergebracht in vakgroepen en on dervakgroepen van de volgende be drijfsgroepen: a. binnen- en buitenlandsche akker bouwproducten verwerkende industrie, b. industrie van -oliën, margarine, vet ten en verwerking van dierlijke pro ducten, c derivaten van landbouwproducten verwerkende industrie, !d. ^uivel- en melkproductenindustrie en melkinrichtings- rezen, e. groenten- en fruitverwerkende in dustrie, 2 De geheele groothandel in levens middelen, zcfoals deze is ondergebracht in de vak- en ondervakgroepen van de onderbedriifsgroep groothandel voed selvoorziening en aanverwante gebie den. 3 De tusschenpersonen in de voedsel voorzieningsbranches, om zooals zij zijn ondergebracht in de tot de be drijfsgroep tusschenpersonen beboeren de vakgroepen: a. tusschenpersonen in bloembollen, b. tusschenpersonen in cacao, a.tusschenpersonen in alcoholhouden de dranken, d. tusschenpersonen in granen, e. tusschenpersonen in groenten en fruit, f tusschenpersonen in kaas, g. tusschenpersonen in koffie, h. tusschenpersonen in kruideniers waren, i:. tusschenpersonen in kunstmeststof fen, j. tusschenpersonen in melkproducten.. k. tusschenpersonen in oliën, vetten en oliezaden, 1'. tusschenpersonen in specerijen, m. tusschenpersonen in suiker, n. tusschenpersonen in thee, 0. tusschenpersonen in visch. p. tusschenpersonen in gedroogde zuidvruchten, q. tusschenpersonen in zetmeel. 4 De detailhandel in de voedselvoor-* ziening, zooals deze is ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep detailhandel be hoor ende vakgroepen: a. detailhandel in kruidenierswaren, b. detailhandel in melk, boter, kaas en eieren, e. detailhandel in aardappelen, groen ten en fruit, d. detailhandel in visch, e. detailhandel in wild en gevogelte. f. detailhandel in brood, banket, cho colaterieën en suikergoed, g. detailhandel in vleeschwaren, h. detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, 1 detailhandel in bloemen en planten 5 De ambachtsbedrijven in de voed selvoorziening, zooals deze ziin onder gebracht in de tot de bedrijfsgroep voedselvoorzieningsambachten behoo- rende vakgroepen: a. slagerij, b. brood- en banketbakkerij, c. maalderij. d. loondorscHerij. II. De navolgende groepen: 1. de koel- en vrieshuizen, onderge bracht in de ondervakgroep koel- en vrieshuizen. 2 de vlasverwerkende ambachtsbe drijven (vlasroterijen) 3 de griend- en rietbedrijven, zooals deze zijn ondergebracht in de onder vakgroepen verpakkingsmanden-in dustrie en rietmatten-lndustrie, onder vakgroep biezenmattenmakerijen en -sorteerderijen, 4. ,de boerenleenbanken en haar cen trales, opgenomep in de bedrijfsgroep Tandbouwcredietbanken, 5 het ambacht te plattenlande en de ambachtelijke nevenbedrijven van den landbouw met name: a. dorpssmeden, b. wagenmakers; reparatie-inrichtingen voor land bouwwerktuigen en -machines, d. dorpstimmerlieden, electrotechnische installateurs, metselaars- en dakdek kers, die uitsluitend of in hoofdzaak op het platteland werkzaam, zijn, e. zadelmakers en vervaardigers van tuigen, f. persbedrijven voor hooi en stroo, g grasdrogerijen. Voor zoover ondernemingen uit de onder II. opgesomde -groepen van be drijven reeds aan de doorvoering van de Z-kaartenprocedure hebben deelge nomen, kan daarmede worden volstaan Het is niet noodig. om een tweede maa' Z-kaarten in te dienen. "Wil een ondernemer, hetzij voor zich zelf, hetzij voor zijn personeel, vrijstel ling van arbeidsinzet verkrijgen, dan moet hij een aanvrage daartoe indienen bij de Duitsche instantie, die de belan gen van zijn bedrijfstak behartigt, _in dit geval de „Hauptabteilung Ernah- rung und Landwirtschaft", Juliana van Stolberglaan 45, Den Haag. Duitsche ondernemingen, d.w.z. on dernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid van de eigenareo Rijksduitscher is, alsmede ondernemin gen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pet. ïtïjksduitsch bezit is, of die een Rijksduitschen „Ubernahmetreuhan- der" hebben, dienen hun aanvrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, welke de aanvragen doorgeeft aan de Haupt abteilung Ernahrung und Landwirt schaft in Den Haag. Deze instantie beslist over de aan vragen. De vakgroepen worden in de gelegenheid gesteld om de belangen van de aangeslote. ondernemers te be pleiten binnen het kader van richtlij nen, welke hun na overleg met de vak groepen en de betreffende bedrijf schappen worden verstrekt. De ontvangst van een aanvrage wordt bevestigd door de toezending van een ontvangstbewijs. Het ontvangstbewijs waarborgt, dat de arbeidsbureaux zoo lang de beslissing op het veraoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf onttrekken. Mocht een onder nemer korten tijd na het' indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich on middellijk tot de Hauptabteilung Er nahrung und Landwirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koophandel wen-, den. Bij het verzoek 'moeten worden over gelegd: 1. een wit vragenformulier in drie voud, dat de totale personeelsbezetting weergeeft, 2. voor elke mannelijke werkkracht van 18—45 jaar (eigenaar, directeur of medewerkende familieleden daaronder begrepen) een driedeelige groene Z- kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Ausweise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten worden ingediend, aangezien deze Ausweise met de door voering van de Zekaartenprocedure hun geldigheid verliezen. Aanvraagformulieren dn Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de Vak groepen. de Kamers van Koophandel en de Duitsche Kamers van Koophandel voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. Onjuist, onduidelijk of onvolledig in gevulde aanvragen worden als niet ge daan beschouwd en niet behandeld De vragenformulieren en Z-kaarten moeten met de schrijfmachine of in blokschrift duidelijk en volledig wor den ingevuld, de Z-k°arten van datum en handteekening voorzien. Naast de handteekening op de 7-kaart dient de ondp-Wrpr,in? door een firmastempel, rnet de schrijfmachine of in blokschrift te worden herhaald. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor. elk filiaal een afzonderlijke aanvrage indienen. Op de aanvragen van de filialen moet de zetel van het hoofdbedrijf worden aangegeven. Filiaalbedrijven moeten den omzet van ^e afzonderlijke filia len opgeven, terwijl het hoofdbedrijf slechts die omzetten moet opgeven, die gemaakt worden met afnemers bui ten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenfor mulier moet de Vakgroep, wahrbii de onderneming is aangesloten, worden aangegeven, alsmede het bedrijfschap op welks gebied zij werkzaamis. Ts de ondernemer lid van meer dan één vakgroep, dan moet slechts één daar van worden genoemd en wel die. in welker* artikelen de onderneming den grootsten omzet heeft. "Hetzelfde geldt voor het bedrijfschap. Ondernemingen die bij geen vakgroep zijn „aangeslo ten, omdat b.v. voor hun artikelen nog geen vakgroep is opgericht, kunnen aangeven „behoort tof geen enkele vakgroep." Ondernemingen, die zoowel in den handel, de industrie of het ambacht werkzaam zijn. moeten bij de vraag naar den omzet dezen splitsen in han dels-, industrie- of ambachtsomzet. Rijks-Duitschers moeten in de vra genformulieren met „R.D." worden aangeduid. Joden moeten ook' op de vragenfor mulieren worden vermeld en als „jood" worden aangeduid. Bij de indiening van de Z-kaarten moet er op worden gelet: a. dat elk der drie dee1en gelijklui- dend^ moét worden ingevuld (de afzon derlijke, deelen mogen niet gescheiden worden), en vervolgens moet worden opge geven: b. onder von (van) (toeziend orgaan) Hauptabteilung Frnahmng und Land wirtschaft. Den Haag. b. onder für (voor): Nauwkeurige aan duiding van de firma, met plaatsnaam straat en telefoonnummer indien mo gelijk met stempel, schrijfmachine of drukletters. d. onder als (als): nauwkeurige op gave van de betrekking resp. werk zaamheid van den betrokkene. b.v. eigenaar, procuratiehouder, monteur, bakker, enz., e. onder de nummers 17 de gegevens betreffende den persoon, f. onder Arbeidsbureau (G.A.B.) het voor het b e d r ij f dus niet voor de woonplaats van het personeelslid be voegde Arbeidsbureau, bij filialen het voor de filialen bevoegde Arbeidsbu reau. Inlichtingen geven in twijfel gevallen de arbeidsbureaux. de bur gemeesters, politie of Kamers van Koophandel, g. onder 8a resp. 8 indien op de kaar ten een ruimte 8a niet ig aangegeven* het nummer van het persoonsbewijs. h. onder nummer 9 („früher ausge- übte Tatigkeit")het vroegere be roep, b.v. ongeschoold arbeider, i. onder „Regründung des Antrages" moet de beteekenis van het personeels lid voor het bedrijf kort worden aan- gegeven..^ b.v. de eenige chemicus, b^ste vakkundige pakhuisknecht enz. Ook kan op sociale gezichtspunten worde™ gewezen, b.v. kostwinner van zijn ouders en vijf jongere kinderen. Hier moet ook worden aangegeven, indien de betrokkene reeds is afgekeurd. De vrijstelling van den Arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een benaalden. hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de be treffende vakgroep resp. de 'Duitsche Kamer van Koophandel als de onder nemer een Z-kaart terug, waarop 'de beslissing is aangeteekend. De vrijstellingen, die* naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de Arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet wor den ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de Vak groep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel in de gelegenheid om in overleg met de Hauptabteilung Er nahrung und Landwirtschaft onmiddel lijk daartegen 'op te komen. De verzoeken om vrijstelling van bo vengenoemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 30 April 1944 bij de Haupt abteilung Ernahrung und landwirt schaft, resp. bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam, worden in gediend. Ondernemers, die verzuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daarmede zicllfcelf én hun personeel voor arbeidsinzet elders 'ter beschikking, BESLUITEN BURGEMEESTER. De burgemeester van Alkmaar heeft ke volgende besluiten genomen: a. tot toekenning aan de besturen der daarvoor In aanmerking komende „bij zondere scholen voor lager onderwijs voor 1944 van de voorschotten op de gemeen telijke vergoeding in de kosten van in standhouding, als bedoeld in art. 103 lid 6 der Lager Onderwijswet 192Ó; b. tot bepaling van het bedrag per leer ling, ,over 1943 uitbetaald aan kosten van vakonderwijzers bij het openbaar uitge breid lager onderwijs, overeenkomstig art. 101 bis lid 1 der Lager Onderwijswet 1920, op 17.05; c. tot toekenning aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende bijzon dere scholen voor lager onderwijs voor 1944 van dé voorschottep op de gemeen telijke vergoeding in de kosten van vak onderwijzers, als bedoeld in art. 101 bis lid 1 der Lager Onderwijswet 1920; d. tot vaststelling Van nieuwe school- geldvqrordeningen voor de Middelbare Handelsavondschool, voor de Gemeente lijke Avondschool voor lager nijverheids onderwijs en voor de school voor voor bereidend middelbaar technisch onder wijs alhier; e. tot goedkeuring van de rekening van de Vereeniging voor Gezinsverpleging over 1942; f. tot wijziging van de gemeentebegroo- ting voor 1943, mede in verband met de omzetting van de gemeentelijke instel ling voor maatschappelijk hulpbetoon in een gemeentelijken dienst voor maat schappelijk hulpbetoon met ingang van 1 September 1943; g. tot wijziging van de verordening, regelende de samenstelling en de taak van de commissie van advies voor het beheer van het gemeentelijk sportpark (sportparkcommissie) h. tot verpachting van twee perceelen land nabij het Kwakelpad voor 1944 aan P. Kommer alhier voor f78.53. OPERA-CONCERT in 't Wapen van Heemskerk". Een opera-solisten-concert met vol ledige .orkestbegeleiding was weer nieuw voor Alkmaar. Zoo hebben we dezen keer kunnen genieten van de prestaties van solisten, orkest en diri gent van de Kamer-opera uit Den Haag. Als solisten traden op vijf eerste krachten, n.l. Tops v. d. Berg, sopraan Lidv v. d. Veen, messo-sooraan; Chri.-» Taverne, -tenor; Henk Viskil, tenor: Jos. Burcksen, bariton. 't Geheel stond onder leiding van den dirigent Wim Quispel. Het orkest open de met de ouverture „Freischütz" van Weber; na de nauze werd gespeeld de ouverture „Willem Tell" van Rossini Beide werken werden met groote geest drift naar voren- gebracht, vooral de tweede ouverture overweldigde ons door een tempo, zoo vurig, als we nog niet hoorden. Ik heb al meer geschre ven dat de solisten, zonder uitzonde ring, beschikken over een pracht stem. en dat zij er een voortreffelijk gebruik van weten te maken. Vele liederen uit verschillende opera's zijn gezongen, o.a. uit „Xerces" van Handel.' het beroemde „Largo", prachtig gezongen door Lilv v. d. Veen: „Zauberflöte" van Mozart waarvan Chris Taf erne een heerlijke vertolking gaf. Tops v. d. Berg, hoewel verkouden, gaf in verschillende wer ken, ons alles te genieten van haar mooie stem en opvatting. Buitengewoon waren twee liederen uit „Don Carlos" van Verdi, opmerkelijk door de tref fende klank-effecten in het Orkest, en door de zeer muzikale voordracht van Lidy v. d. Veen en Jos. Burcksen, een nog zeer ionge kracht, maar imponee rend muzikaal. Het duet uit „La Bohème'^van Puc cini bracht een zeldzaam schoonen samenzang van den tenor Viskil en den bariton Burcksen. De vioolsolo in „II Re Pastore" van Mozart werd zeer verdienstelijk gespeeld door den con certmeester Simon Kooke. Vele num mers stonden op het programma. Alle hadden een groot succes. Aan het eind had een langdurige ovatie plaats, voor dirigent, solisten en orkest, die zoo lang duurde tot het slotnummer, het kwartet uit „Rigoletto" van Verdi, ge bisseerd w(erd. Een prachtig concert is het geweest en een geheel geslaagde avond voor de afdeeling van den N D.K., gevestigd te Alkmaar. Jac. Jansen. DIERENBESCHERMING. ..In de omgeving van het station zwer vend aangetroffen een klein ruig zwart hondje. Adres Inspecteur: C. Verwer, Bpanstraat, Alkmaar^ HIJ KON NIET VERDER. De heer H., Geestersingel alhier, trof gisteravond op den Stationsweg ln uit- geputten toestand, een 15-jarigen jongen uit Ijmuiden aan. Aangezien de jongen onmogelijk verder kon, verleende de heer H. hem welwillend nachtverblijf en stel de hij de ouders van den toestand van hun zoon op de hoogte. DIEFSTAL. Ter zake van diefstal van levensmid delen is door de politie aangehouden mej. T., werkzaam in de keuken van het Centraal ziekenhuis. Na verhoord te zijn is zij, daar bleek, dat 't slechts zeer kleine hoeveelheden betrof, op vrije voeten gesteld. t AGENDA." Bioscopen. Eiken avond 7.30 uur voorstelling. Zon dags doorloopend van 2 uur af. Woensdag 2.30 uur matinée. - Cinema-Theater: Circusbloed (rom.) alle legtijden. Alkm? Bioscoop-Theater: Weensch Bloed (operette), 14 jaar. Victoria-Theater: De Witte Droom jljs- revuefilm), alle leeftijden. Harmonie-Theater: Es war elne rauschen- de Ballnacht. (rom.) 14 jaar. Zaterdag 25 Maart. 7 uur, Gulden Vlies, uitvoering Ulvadero: Loods aan boord, 7.30 uur, Rustende Jager, Heiloo, optre den Joop Theunisz. Harmonie, 3 uur, concert H.Q.V. Heinz Krebbers. Zondag 26 Maart. ft 4.30' uur, Gulden vlies, Alkm. Operette Club: La Tzigane. Maandag 27 Maart. 7.15 uur, Rustende Jager, Bergen, WI- nando Mysterierevue. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 26 Maart is de apotheek van B. H. J. Schouten, Emmastraat 64, geopend, welke in de week van 25 t.e.m. 31 Maart tevens den nachtdienst zal waarnemen. De andere apotheken zijn 's avonds na 7 uur gesloten. HSV-Nieuws. - Voor de tweede ronde van de Gouden Kruiswedstrijdenont vangt HSV I morgen het sterke Vitesse II uit Castricum. 't Wordt dus oppassen voor de HSV-ers. De thuisclub komt in dezen wedstrijd, die om half drie be gint, uit in de volgende opstelling: J Dekker; B. Kraakman en J. Biersteker; Th. Groefsema, P. Ke'eman, Th. Zoon* G. Bolten, B. Groefsema, W. v. d. Berg, J. Schut, J. Schuit. HSV II ontvangt vriendschappelijk Limmen II. Dit kan een goede oefen wedstrijd voor 't 2e worden, daar deze ploeg nog enkele zware wedstrijden voor de "competitie heeft te spelen. De A-ac^spiranten gaan bij Berdos A- adspiranten op bezoek. Een gelijk spel letje zou reeds een gunstig resultaat zijn. Jubileum bg de gemeente. 25 jaar ge leden, n.l. 24 Maart 1919, werd ln het toen nog geen 3000 zielen tellende Heiloo, de heer P."Modder benoemd ln vasten dienst bij de gemeentewerken. Werden /toen alle voorkomende werkzaamheden grooten- deels verricht door één man, thans ziet het er, met een bevolking van ruim 10.000 inwoners, wel eenigszins anders uit. En kele jaren geleden, toen de, gemeente reeds was gegroeid tot 8000 inwoners en de rioleering een feit was geworden, kreeg de heer Modder, die den laatsten tijd steeds de rechterhand was van den gemeente-architect, den heer Torken, naast hét vele werk aan de wegen ook het toezicht en verzorging van de zuive ringsinstallatie aan den Kanaalweg. Waar mede we maar willen aanduiden, dat de functie van den heer Modder in de afge- loopen jaren aan belangrijkheid heeft gewonnen. En het is dan ook niet te ver wonderen, dat, hoewel de heer Modder .dit jubileum in intiemen kring meende te kunnen vieren, de gemeente en vele ge meentenaren eranders over dachten en dezen dag voor den jubilaris en diens echtgenoote tot een onvergetelijken heb ben gemaakt, 's Morgens bracht de bur gemeester, vergezeld door den gemeente secretaris, den heer Festen en de gemeen te-architect, den heer Torken, „den heer Modder te zijnen huize een bedoek en uit de gehouden korte toespraken bleek dui delijk, hoe het werk "van den jubilaris wordt gewaardeerd, en hoe hij bij zijn su perieuren is gezien. Ook ir. Hopmans, contr. van het pompstation uit Den Haag, bood persoonlijk zijn gelukwenschen aan. Vele bloemstukken sierden de huiska mer, afkomstig van het gemeentepersb- neel, fanfare, evacuatiebureau en familie, terwijl tevens een fraai bloemstuk was ingezonden door het oude gemeentebe stuur. (jhr. N. v. Foreest, den heer Bruul 'en beide wethouders). Verder werd na mens het geheele gemeentepersoneel behalve, een enveloppe met inhoud een schilderij aangeboden, voorstellende een stukje oud-Heiloo, een karakteristiek werkje van K. de Heer. 's Avonds werd den heer Modder en diens echtgenoote door het fanfarecorps „Eensgezindheid", waarvan de jubilaris lid is, §'en serenade gebracht. VOOR ZONDAG 26 MAART 1944. ALKMAAR. Kapelkerk, 9 uur, ds. Klein. Wassink; 10.30 uur, ds. Kleyne (H. Doop); 5 uur, jeugddienst, ds. Koningsbergen v. A'dam. Rem. ger. gem., 10 30 uur, ds. De Regt, em. pred. Luth. kerk (Oudegr.), 10.30 uur, ds. Lindeijer v. Harlingen (extra coll. Syn. fonds Verb, préd tract.!. Dooosgez. Gem., n.m. 7 uur, dos. Kuiper (Belijdenispreek). Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, 9.30 en 4 uur, dienst. 4 uur, dienst. Ned. Chr. Gem.sch.b. in W. en B., Woensdagavond 7.30 uur, de heer Van Oostveen „De openbaring van Johannes"; Zaterdag .4.30 uur bidstond Oudegracht1 208 Oud-kath. kerk (in de Luth. kerk, Oudegr.), 3 uur, H Dienst. G.G. Het Léger des Heils, 10 uur. Al taardienst, 7.30 uur, Verlossingssamen komst o.l.v. mej. Stierman van R'dam. Vriie Geref. gem., Doelenstr. 3, Zondag 26 Maart v.m. 10 uur „De via dolorosa" en 5 uur „Biduur voor het gewas", bei de malen ds. J. J. Ruys. Woensdag. 2.30 uur, St Jacobsstr. 22. Geref. kerk, 10 uur (biduur voor het gewas en bevesti ging ambtsdrager! en 4 uur, ds. J. F. v. Hulstijn van Slikkerveer. OMTREKi HEILOO, Ger. kerk. 10 uur (biduur voor het gewas) en 3 uur (H. Avondm. en Dankz.). ds. Von- Meyenfeldt. NIETTWF-NTF.DORP. Dooosgez. Gem., 10 uur, da. Rothfusz. ^ref. kerk (zaal ^uirker). 5 uur, ds. Visch. WARMENHUIZEN. G«ref. kerk (in Ons Huis!, 5 uur. ds. Bosma. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze bedrijven de werkkrachten voor arbeidsinzet elders onttrekken, zonde dat de Hauptabteilung Ernahrung unri Landwirtschaft, de vakgroepen resp de DuitscheKamer van Koophandel of welke andere instantie dan ook, hier tegen beswaren geldend kan maken. Met nadruk wordt er dus op gewezen dat die ondernemers, die dezè laatste gelegenheid tot het aanvragen van vrijstelling ongebruikt laten voorbij gaan, het aan zich zelf te wijten heb ben, wanneer hun belangen bij het vrij stellen van hun werkkrachten niet wor den behartigd. Buitenlandsche ondernemingen, d.w.z ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid der eigenaren noch Rijksduitscher noch Nederlander is alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pet. nlet- Duitsch o* niet-Nederlandsch bezit is behooren hun aanvragen, evenals de Duitsche ondernemingen in te dienen bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam of te Rotterdam. Aldaar zijn voor deze ondernemingen ook aan vraagformulieren en Z-kaarten* te ver krijgen. ES WAR EINE RAUSCHENDE BALLNACJiT. Theater Harmonie. Tschaikowsky is nog een onbekend en onbegrepen musicus als hij Cathari- na (Zarah Leander) weerziet, die hem als vroeger liefheeft, maar de vrouw van een onsympathieken spoorweg magnaat is geworden. Haar rijkdom maakt het mogelijk, dat zij de uitgave van zijn werken financiert zonder dat hij weet wie zijn onbekende weldoen ster is, maar als hij in de jaren van opkomst haar huwen wil, moet zij hem teleurstellen, omdat een schei ding van haar rijken man tevens de ar moede .van Tschaikowsky zou beteèke- nen. Een bevallig danseresje (Marika Rökk) zorgt voor wat amoureuze avon tuurtjes, maar de groote liefde blijft tusschen Peter en Katharina tot het laatste moment als zij van haar man weggeloopen naast het door cholera aangetaste lichaam va'n den grooten componist knielt. Tschaikowsky's leven is hier wat ge ïdealiseerd, maar de figuur van dezen musicus wordt op een eenvoudige en overtuigende wijze gespeeld en Marika Rökk en bovenal Zarah Leander ziet men hier in haar beste prestaties. Deze interessante film is als 't ware gedoopt in muziek en wie Tschaikowsky's werk nog niet kent, kan het hier in een reeks goede uitvoeringen beluisteren. Vooraf het gebruikelijke nieuws en een interessante opname VEfn oude klokHJh. Tj. N. Adema. DE WITTE DROOM. Victoria-Theater. De belangstelling voor de bijzondere film: De Witte Droom, met de schitte rende ijsrevue van het ballet van Karl Schater, was in de afgeloopen week zóó groot, dat prolongeeren als vanzelf sprak. Opnieuw zullen dus honderden kunnen genieten van de alleraardigste film, het buitengewone kunstrijden van Karl Schafer en Oily Holzmann en de verrassende revue op h'et ijs. Men vqr- zuime deze film niet. Een uitstekend programma "gaat aan het hoofdnummer vooraf. CIRCUSBLOED. Cinéma-Theater. Dit is weer een van die boeiende circusfilms, die zoo - echt de sfeer en de romantiek van het bonte circusle ven weergeven. Bovendien zag men niet dikwijls een film, waarin de nummers met gedresseerde leeuwen en tijgers op zulk een sensationeele wijze werden vertoond. Maar ook aan andere sensa ties is geen gebrek. Helga, de circusdochter, die voor dierenarts studeert, wordt uitstekend gespeeld door Leny Marenbach, terwijl Rudolf Prack van den dferentemmer Peter Stroll een zeer goede creatie geeft. De verstoorde maar toch weer herstelde liefdesverhouding brengt een blij-eindigend slot aan het „groote nummer". Een film, die in alle opzichten zal .voldoen. J Vooraf veel binnen- en buitenlandsch nieuws in aantrekkelijken vorm. WIENER BLUT. Alkm. Bioscoop-Theater. Alleen om de meesleepende wals „Wiener Blut" op het groote bal op den Hofburg tijdens het Congres te Weenen nog eens te hooren zingen, zooals in deze film gebeurt, zou men de film „Wiener Blut" zeker nog^ eens willen zien. Dat is één en al Weensche stemming en vreugde, Jfclaar er is nog veel meer, dat deze film zoo 'aantrek kelijk maakt. Het spel van Maria Holst en Dorit Kreysler als gravin Wolkers- heim én Liesl Stadler, de echte Wie- nerin, boeit van. het begin tot het ein de. Maar dat doet eigenlijk deze geheel van Weensche sfeer doortrokken film. Hans Moser en Theo Lingen zorgen voor de komische scènes en verder mo gen Willy Fritsch als de graaf en Fred Liewehr als de kroonprins genoemd. Een film, die men met veel genoegen zal terugzien. Vooraf gingen het Ned. Nieuws, met o.a. opnamen van den Heldengedenk dag en van het planetarium te Frane- ker, en het uitgebreide afwisselende Ufa-journaal, G. C, van Gulik. Sluiting: Landfcouwwintercursus. Woensdagavond werd in de o.l. school alhier de „derdejaars" landbouwwin- tercursus met een openbare eindles besloten. Een dip1 oma met. „zeer veel vrucht" ontving Nic. Kaandorp, met „veel vrucht" d-> cursisten Jb. Swart R. Swart. C. van Diepen. N. van Die oen, Joh. Kraakman, W. Kraakman. Theo Laan. B. Dikson, Th.Kaéndofp. N. Kaptein. en met „vrucht" P. Meijer. Jb. Laan, J. Groot Sr.! J. Groot Jr., M. Kerssens en W. van Diepen. Co5p. Boerenleenbank. - Donderdag hield de Coöp. Boerenleenbankhaar 39e jaarvergadering. Het jaarverslag gaf aan dat er per 1 Januari 127 leden waren. 13 Leden hadden een loopende rekening. Er waren op 1 Jan. 1943 261 spaar ders, 31 Dec. waren er 277. Van de 82 voorsehtotten werden er 26 afgelost. De rekening en balans werden na een kleine toelichting van den kassier goedgekeurd, waarna de heer Visser nog enkele inlichtingen vroeg en erop drong om het salaris van den kassier te herzien. De rekening sloot ob een eindbedrag van 442.018.05, terwijl de balans sloot on een bedra'g van f 362.558,15, waar bij een verlies van 908,05. Bij de verkiezing van een bestuurs lid en een lid van den raad van toe zicht werden de heeren H. de Waal en P. Lammerschaag herkozen. Nutsavond. T De vierde Nutsavond van dit seizoen, welke Woensdagavond werd gegeven in de'Prins Maurits, mag alleszins geslaagd heeten. Het Nut bracht ons dezen avond Het Niedorps Amusements-Orkest met Julia de Gruyter. Laatstgenoemde trad een maal vóór en eenmaal né de pauze op Ze.bracht ons eenige schetsen, welke door het publiek ten zeerste gewaar deerd werden. Het sappige Vlaamsch. dat Julia de Gruyter eigen is, kwam voöral in het komische tot zijn recht Na de pauze bracht ze Louike, een schets van Felix Timmermans, die een daverend applaus ontlokte. Het Amusements-Orkest verzorgde een 18-tal nummers, welke over 't al gemeen zeer goed werden vertolkt. Vooral de twee ieugdige accordeonisten hadde'rr -een aandeel in het succes. Een van de beste nummers was zeker de Schubert-fantasie, gearrangeerd door den dirigent Steinroth. Hiér toonde het or kest behalve amusement ook nog goede muziek te kunnen brengen. Het orkest dat in ons dorp en daarbuiten zoo po pulair is, heeft getoond, dat het zijn goeden naam ten volle waard is en Steinroth en zijn orkest kunnen met genoegen op dezen avond terugzien Het Nut had een goede keus gedaan en een ieder keerde voldaan huiswaarts. Een winkelraamtentoonstelling. De afdeeling Langedijk van den Alg. Nederl. Geheelonthoudersbond heeft in de étala ge van het Langedijker Warenhuis een tentoonstelling ingericht, welke zeer de aandacht trekt. Op overzichtelijke wijze is een keur van propaganda-materiaal uitgestald. Talrijke afbeeldingen illustreeren de spreuken Drankgebruik -is anti-sociaal en Geheel onthouding bevordert de sociale wel vaart. Aan deze tentoonstelling is een wedstrijd verbonden- Voor dengqne die het best de bedoeling weergeeft van de spreuk „Geheelonthouding voor zwakken kracht en licht, voor sterken licht en plicht" is een boek beschikbaar gesteld. Ook, of liever vooral in dezen tijd,' nu „er geen drank is", zooals men zegt, doch in werkelijkheid het door den al cohol veroorzaakt leed zeer groot is, Is deze tentoonstelling een zeer noodzake lijke aansporing om zich eens te bezin nen op zijn houding ten aanzien van dit zeer belangrijke vraagstuk. .Uitreiking vitamine C-tabletten. Naar wij vernemen, zal in de komende week een begin worden gemaakt met de uit reiking van vitamine-tabletten aan de leerlingen van de lagere scholen. Zoowel de leerlingen van de kleuterscholen als die van de gewone lagere scholen en de U. L. O. school zullen „hieryan kunnen profiteeren. De kinderen, die de kleuterschool nog niet bezoeken, zullen binnenkort pok vi tamine-tabletten krijgen. De ouders zul len te zijner -tijd hiervoor oproepingen ontvangen. Visschers vergaderen. - In verschei dene vergaderingen van tuinbouwver- eenigingen heeft men klachten ver nomen over het op de akkers loopen door visschers. 'De visschersvereeniging Geestmer- ambacht, welke Dinsdag a.s. haar jaar vergadering houdt, zal een voorstel be handelen om strenge maatregelen te nemen tegen het loopen op het bouw land. Het ziet er dus naar uit, dat aan dezen overlast voor de tuinders spoedig een einde zal komen. ZONDAG A.S., 2.S6 uur: Om den N.V.jB.-beker: f Een eUuVl trammetje. Tocht «o 2 dinge» «tn U •m minimum vao IJjd Icou to bozorgonl Bij de eortto schijnwlan direct Aipiria »em»n! 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. - Voor kindereh van 0 tot en met 3 jaar zul len wederom 500 gram sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. Men -moet hiertoe de bonnen" „Reserve D28" en „Reserve E28" vóór of op 29 Maart a.s. bij zijn groentehandelaar inleveren. De aflevering der sinaasappelen zal zoo spoedig rpogehjk plaats vinden. Benoemd. De heer J. v. d. Walle, on derwijzer aan de o. 1. school alhier is in gelijke functie benoemd te Olst (O.) Bekneld geraakt. De arbejder J. H. uit Qudkarspel is bij zijn werkzaamheden bij de fa. Stenneberg Co. alhier zoo danig met een 'zijner beenen bekneld ge raakt, dat hij met een ziekenauto naar huis moest worden vervoerd. Dr. De Wit verleende de eerste geneeskundige hulp.; Adspirantcn S.S.S. - .Donderdagavond werd in het'lokaal van den heer Bouw- stra de tweede uitvoering vdn de ad- spiranten-afdeeling gegeven onder lei ding van den heer G. de Rie. De zaal was tot in de uiterste hoekies bezet, toen de heer R. Huibers opende. Het programma, geopend -met den vaandelgroet (het topneel was bijna te klein om allen te bergen) werd in een vlot tempo afgewerkt en de verschil lende peuters verrichtten al aardig werk. Vooral het nummer boklijn sprin gen iongens B getuigde van ernstige studie. Ter afwisseling werden eenige voor drachten ten beste gegeven. Vermeld dient dé kleine Cees Sten- nenberg. die met begeleiding op zijn harmonika eenige liedjes zong. Het mu zikale gedeelte werd verzorgd door den heer de Wolf e.a. die 'zich uitste kend van hun taak kweten. De twee adspirantenavonden zijn voor S S.S. een waar succes geweest. Politie. - Gevonden: wollen dasje ert kinderpantoffeltje. Inlichtingen verstrekt opperwacht meester Wilbrink. 26 Maart. Zon op 6.30 n., onder 19.03 n. Maan op 7.54 u., onder 21.46 n. 27 Maart. Zon op 6.27 n., onder 19.05 n. Maan op 8.18 u., onder 23.04 u. Programma DTS. Het programma voor Zondag a.s. luidt als volgt: Oude- sluis 2 uur: Oudesluis l—DTS 1; Oud karspel 2.30 uur: DTS 2—Vios 1; Oud karspel 12.30 uur DTS 3VZV 2; Noord- Scharwoude 12 uur:LSVV b—DXS c. Biljarten. ALKMAARSCHE BILJARTERS SPELEN COMPETITIE. De afgeloopen week is voor de Alk- maarsche biljartliefhebbers èr een ge weest van ongekende hoogspanning. De twee groote rivalen 'Z.E.K.Z. en de Drie Ruiten hebben elkander bekampt in het èlublokaal van laatstgenoemde. Aller be langstelling was geconcentreerd op den strijd tusschen Hoogland van Z.E.K.Z. en Venneker van de Drie Ruiten. Over het algemeen is de partij tegen gevallen en de zenuwen zullen daarin wel een woord je hebben meegesproken. Door de 8—2 overwinning Van Z.E.K.Z. staan beide clubs nu met 22 punten gelijk aan den kop van de ranglijst. Wel een bewijs dat deze competitie aan spanning geen ge brek heeft, temeer waar de Optimisten en f Alcmaria Victrix met resp. 18 en 17 punten op de loer liggen om van moge- liike misstappen der leiders te profitee ren. Intusschen draait het competitierad lus tig verder en staan er vopr de komende week weer eenige prachtavonden te :wachten, zooals Z.E.K.Z.De Optimisten en Alcmaria—De Drie Ruiten, Van de uit-i slagen dezer wedstrijden valt niets te zeggen, al zal Z.Ê.K.Z. alles op alles zet ten om de destijds met 6—4 geleden ne derlaag te wreken. Ook ih de 2e en 3e klasse wordt avond aan avond op sportieve wijze gestreden en ook hier zijn meerdere gegadigden voor het kampioenschap en de prachtige tP rij zen. Zwemmen. DRUK WEEKEIND VOOR D.A.W. Zaterdagavond worden van 61 uur in de Overdekte hindernis wedstrijden gehou den voor leden van DAW t.e.m. 14 jaar. Het belooft een gezellige, sportieve avond te worden, waarop de jongsten eikaars 'krachten kunnen meten. Om 7 uur volgt de competitiewedstrijd DAW I—Kroosdui kers- I. Zondag gaat een 'ploeg DAW-ers naar1 de nationale zwemwedstrijden van De Dolfijn te Amsterdam, waar tevens d« Hauserbeker verzwommen wordt. Deze beker wórdt geivonnen door die vereeni ging, 'die op enkele programmanummers het hoogst aantal punten behaalt. Nu hebben de 'Alkmaarders juist een aantal .geschikte zwemmers voor de betreffende nummers, zoodat ze aardig jvoor- den dag kunnen komen. Illusies voor de bovenste plaatsen behoeven ze, gezien de verdere inschrijvingen, niet te koesteren, maar ze' kunnen zich toch als eei^. mdedinger ontpoppen, waarmee rekening gehouden moet worden. Schaken, SIMULTAANSEANCE HANS KMOCH. Daar aan de onlangs te Alkmaar ge houden simultaanseance van dr. Euwe slechts een zeer beperkt aantal V.V.V.- spelers hebben kunnen deelnemen, is hier de wensch naar voren gekomen, óf deze seance te herha'len, óf een anderen schaakmeester hiervoor uit "te noodig'en. Het is het bestuur van V.V.V. gelukt, hiervoor thans den bekenden (in óns land wonenden) Oostenr. schaakmeester Hans Kmoch te engageeren. De heer Kmoch, die als een zeer sterk simultaanspeler bekend staat, zal op Zaterdag 1 April in de Serre van den Muziektuin, den strijd tegen een 35-tal V.V.V.-ers opne men. Dit belooft voor de schaakliefheb bers weer een interessante middag te worden. Wnd. hoofdred. Tj. N. Adema, Alkmaar, tevens afd. buitenland; politiek redac teur H. J. J. Marinus, A'dam (HAMA); chef van dienst Jac. Broersen te Hoorn, tevens afd. binnenland; kunst, letteren en wetenschappen H. P. van den Aard weg te Alkmaar; sport J. Werkman te Alkmaar, Prov. nieuws: D. A. Klomp te Alkmaar. Verantw. voor de adv.-rubriek W. Ra- getlie te Koog aan de Zaan; voor de plaatselijke adv.: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 2