DAGBLAD VOOR I Sovjet-aanvallen bij Sebastopol stortten ineen. VERVERIJ W". g O- n. Duitsche legerleiding gewapend iegen elke verrassing. Geen nieuwe bezwarende factoren aan 't Oostfront. Invasie laat niet lang meer op zich wachten. Verduister v. 20.45-6.30 u. Regeering-Badoglio afgetreden? De buitenlandsche diplomaten in Engeland. Aflevering van batterijen. KEURINGEN. Nog sieeds harde sirijd in de ruïnes van Tarnopol. Bolsjewisten op meerdere plaatsen teruggeworpen. Tentoonstelling N.A.F. te Haarlem. Schoenreparaties. Kwijtschelding van straf voor onderduikers. De aanhouder wint. Tien jaar geëischt tegen moordenaar. STAD ENJMGEVING. Laai uv/ fakkel branden 1 Koedijk. Noordscharvwude. W armenhuizen. St. Panerat. Ming l! ke Aid? krijgbaa»* n 8 fijn» citroen, salaad en n 18 cent. alsnog bij iekenbonnen i, Indien zij Bedrijfschap. ontvangen, t te zijn ln- hierover, Bedrijfschap, DUtiekantoor, brieven niet en genomen. wel ingew hooging van slechts dan >men, indien daartoe die dat Ml «U» ar is. na, Alkmaar, itiek redac-i am (HAMA)J n te Hoorn, nst, letteren; den Aard-» Werkman te A. Klomp te riek W. Rat an; voor de kmaar LNGEB. pokmatr. >f een kl, >s. Groote- articulier oor span; d. blad. GEYR. tegen d. blad. GULIK, Heiloo. ;bestplaat bij 56 ukentafel Bergen.; den te s voor». twee- ig hun 3.H. en waar- euring itter. retaris. afge» markt, zulleni er be- bracht, oezicht rengen. I Dz. te FIETS en. >rn-W. int met matras kant met lampekap 5. 2 drikl. 18, EN een par- Westdijk d. «EN, 0. d. Hoef. GER prima f 165. ïelaan 3. TREIN 1500 en ok. v. Stol- üitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 —Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 18 APRIL 1944. ALKMAARSCHE EDITIE. -HOLLAND 146e Jaargang, No. 90, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze editie min. 1.40, elke m.m. meer 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A. kmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cent. Ondanks alle veranderingen aan het oostelijke front vertoont de al- geheele oorlogstoestand by het be gin van de nieuwe week geen nieu we bezwarende factoren, zoo schrqft de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallens- leben. Men «kan nauwelijks ver wachten. dat reeds de eerstvolgende dagen die gebeurtenissen zich zul len voordoen, die aan den oorlog een dramatisch hoogtepunt zullen geven. Maar men moet er op grond van de veelomvattende Duitsche voorbereidingen eenerzjjds en op grond van de concentraties bij de Anglo-Amerikanen anderzijds reke ning mee houden, dat de invasie niet lang meer op zich zal laten wachten. In Duitsche militaire kringen is man er vast van overtuigd, dat het ooste lijke front, ondanks de belasting, waar aan het door de Duitsche leiding uit algemeen strategische overwegingen wordt blootgesteld, voldoende zal standhouden tot het signaal gegeven wordt voor den nieuwen grooten Duit- schen aanval. Men verheelt daarbij van Duitsche zijde geenszins den ernst van den toestand van de afzonderlijke frontsectoren en men vervalt ook niet in de fout, die de vijand maakte in den tijd van de groote Duitsche successen, n.l. de poging om de gebeurtenissen eenvoudig te bagatelliseeren. Maar men is er in kringen van d£ Duitsche generaliteit meer dan ooit van pvertuigd, dat het bij de tegenwoordige verschijnselen, die de bindende weer stand ïn het oosten voor de Duitsche positie met zich medebrengt, slechts om uit den tijd voortvloeiende variabele waarden gaat, die niet buiten de con trole van de eigen kracht liggen. Op alle verrassingen voorbereid. Uit deze zekerheid van houding der hooge Duitsche militairen kan men te recht de conclusie trekken, dat de Duitschers volgens een zeer bepaald plan tewerk gaan, dat voor het jaar 1944 in de eerste plaats voorziet in het rekening houden met de militaire nood zaken in het westen, waarorfder vooral het gewapend zijn tegen elke verras sing met behulp waarvan de vijand toch moet starten, wil hij ten minste ?en beginsucces behalen. Men zegt hier_ bij nauwelijks te veel, wanneer men verklaart, dat deze zoogenaamde „voor rang" tegenover het westen automa tisch gekoppeld zit aan het oosten, d.w.z., dat op het moment, waarop de bolsjewisten bepaalde linies bereikt zullen hebben, maatregelen tegen het oosten merkbaar zullen worden. Dat overigens alle afzonderlijke verschijn selen van dezen oorlog, waaronder ook de gebeurtenissen die zich op het Qogenblik in den zuidwestelijk en drie hoek van de Krim afspelen, pas dan in haar juiste proporties gezien kunnen worden, wanneer men deze bekijkt in het geheele kader van den oorlog, is onlangs- opnieuw bewezen door een ge beurtenis, die nauwelijks 1 onderschat kan worden; n.l. door de Zaterdag te Tokio gehouden vergadering van de 19 April. Zon op 6.35 u., onder 20.45 u. Maan op 5.37 u., onder 16.07 u. 20 April. Zon op 6.32 u., onder 20.47 u. Maan op 6.03 u„ onder 17.30 u. Naar aan den Britschen berichten dienst uit Napels wordt gemeld, zou Badoglio Maandagochtend aan ex-ko ning Victor Emanuel het ontslag van zijn kabinet hebben aangeboden. Hoe wel dit nog niet officieel bevestigd is ?oo wordt in het bericht gezegd, heeft [Victor Emanuel Badoglio belast met de [Vorming van een nieuwe regeering. Koning Victor Emanuel zou het ontslag van het kabinet Badoglio heb- en aanvaard en Badoglio verzocht ebben een nieuw, ministerie te vor en, op breede basis en rekening hou- end met de door alle partijen naar 'oren gebrachte wenschen. Naar het bericht verder zegt, maken 'communisten en socialisten. die zich vereenigd als de sterkste combinatie beschouwen, aanspraak op een der be langrijkste ministeries van het nieuwe kabinet, waarvoor het ministerie van binnenlandsche zaken in aanmerking komt. Naar de Britsche berichtendienst meldt, mogen buitenlandsche diplo maten en koeriers Engeland van Maandag te middernacht af niet meer verlaten; hun „diplomatenbagage" is onderworpen aan de censuur. Van dezen „in verband met het tweede front" getroffen maatregel heeft het ministerie van buitenlandsche zaken Maandagavond mededeeling gedaan. Naar verluidt, geldt een uitzondering alleen voor de diplomaten van de Ver. Staten, de Sovjet-Unie Britsche dominions behalve Eire. en de De directeur van het Bureau voor de Metaalverwerkende Industrie mach tigt fabrikanten van en handelaren in batterijen om in de twaalfde periode, van 16 April tot en met 31 Juli 1944. batterijen af te leveren op grond "an de door zijn buaeau afgegeven re- ^teerende koopvergunningen HG en 1G 3. In verband hiermede kunnen zij, aan wie batterijen zijn toegewezen, zich Jer verkrijging hiervan in den loop van Kenoemde periode wederom tot hun wenden. Afleveringen van batterijen, gedaan op grond van koop ergunningen. voorzien van het stem- 21 ..Speciale toewijzing", mogen niet orden. herhaald. ._j.i technische commissie van de mogend heden, aangesloten bij het driemogend- hedenpact, waarvan het militaire ka rakter uit het gemeenschappelijk ge publiceerde communiqué duidelijk is gebleken. De huidige oorlog is geen onderneming, die militair in een Euro- peesch en in een daarvan gescheiden Oost-Aziatisch conflict verdeeld kan worden. Het is een ondeelbare de ge heele wereld omvattende oorlog. De Duitsch-Japansche plannen zijn hier mede in overeenstemming. En hierdoor wordt voor diengene, wiens bl.k op het ooTenblik star gericht is op den Euro- peeschen oorlog en op de terrein winsten der bolsjewisten, misschien be grijpelijk, waarom de Duitsche leiding den blik naar het wenen richt en daar bij tijdelijk in het oosten terrein prijs geeft. Zaterdag werd te Tokio een bijeen komst gehouden van de technische commissie der landen van het driemo- gendhedenpact. Er hadden beraadsla gingen plaats over verschillende maat regelen' met betrekking tot den ge meenschappelijk gevoerden oorlog van Japan, Duitschland en Italië, alsmede van de andere verbonden mogendheden tegen Amerika en Engeland. Bij onze Vrijwilligers. Niettegenstaande dagelijksch stormloopen der Sovjet-troepen houden onze mannen de spoorlijn ijij PK Hoppe/O/H/P m Het SS-Ersatzkommando deelt mede; Iedere gezonde Nederlander, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Neder land. Personen tusscben 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd ^ijn geschiktheid voor de officiersopleiding beeft bewezen Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de ke^ rgen worden alle inlichtingen verstrekt mét betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25: Groningen, Heerestraat 46; Enschedé, Hengelosche straat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 19 April 9—12.00 uur, Groningen, Heere-straat 46; 15—18.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 20 April 9—14.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April 9—14.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 22April 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Dur cbgangslager, Leusderweg. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 April. - H<t op perbevel van do weermacht maakt bekend: In het strijdgebied van Sebasto pol zijn vijandelijke aanvallen voor onze nieuwe stellingen ineenge stort. Aan den benedenloop van den Dnjestr zijn nieuwe pogingen van de bolsjewieken hun bruggc- hoofden uit te breiden en op nog andere plekken op den westelijken oever van de rivier voet te vatten, mislukt. Ten noorden en noordwes ten van Jassy werden sterke, door pantserwagens ondersteunde vijan delijke aanvallen, afgeslagen. In het gebied Delatyn-Stanislau zijn Hongaarsche formaties met bolsjewistische strijdkrachten in gevecht gewikkeld. Duitsche troepen hebben ten oosten van Stanislau de zich hardnekkig werende Sov jets ten zuiden van den Dnjestr ver der teruggeworpen. Vijandelijke te genaanvallen werden^, afgeslagen. In den Strypa-sector ruimden for maties van het leger en van de Waffen-SS een vijandelijk brugge- hoofd uit den weg en sloegen aan vallen der bolsjewisten af. Bij Tarnopol drongen onze troepen in harde gevechten van het westen uit de vijandelijke, artilleriestellingen bin nen en namen reeds een deel op van de volgens bevel naar het westen uit gebroken dappere bezetting der stad. Andere deelen zijn nog in zware ge vechten gewikkeld met een vijandelijke overmacht. In deze gevechten werden 19 vijandelijke pantserwagens en 31 stukken geschut vernietigd. J.n den afgeloopen nacht vielen ster ke Duitsche formaties gevechtsvlieg tuigen spoorwegdoelen in de noordelij ke Oekraine aan. Ten zuidwesten van Kowel werden de bolsjewieken on danks moeilijke terreinomstandigheden verder teruggeworpen. Ten zuiden van HAARLEM, 17 April. „Het Neder- landsche Arbeidsfront" streeft er naar, een eenheid te vormen van hen, die in de Nederlandsche volksgemeenschap staan, onverschillig op welke plaats. Het vele, dat in korten tijd sedert de oprichting van het N.A.F. reeds be reikt is, geeft ons de zekerheid, dat wij, niettegenstaande wij onder moei lijke omstandigheden moe+en werken, op den goeden weg zijn". Met deze woorden opende Zaterdagmiddag de provinciaal leider van het N.A.F. voor Noord-Holland, de heer Piersma, de belangwekkende tentoonstelling van 't Ned. Arbeidsfront, welke tot en met 23 April in het Frans Hals-museum te Haarlem wordt gehouden. Op de tentoonstelling, welke hierna door de genoodigden in oogenschouw werd genomen, krijgt de bezoeker eerst een inzicht in de algemeene or ganisatie van het Arbeidsfront, speci aal ten aanzien van de verschillende arbeidsgebieden en arbeidsgroepen voor onderscheidene takken van bedrijven, welke groepen zich bezig houden met de sociale problemen voor ieder beroep afzonderlijk. Interessant is de afdee- ling, waar men kennis maakt met de vraagstukken, waarvoor sociale voor mannen in diverse bedrijven geplaatst zijn. Foto's geven een inzicht in de taak der sociale bedrijfsverzorgsters. Een ander hoekje van de tentoonstel ling toont, hoe een werkplaats wél, en hoe zij niét ingericht behoort te zijn. Voorts zijn er fraaie foto's van de vormingsoorden, waar de sociale voor mannen voor hun taak worden voorbe reid^ Belangrijk is ook de afdeeling arbeidsontspanning, welke het moge lijk maakt, dat werkers die zulks noo- dig hebben, kunnen genieten van een vacantie in een rustige, omgeving, om weer geheel op krachten te komen. Ook wordt aangetoond van hoeveel be lang een juiste beroepskeuze, een goede vakopleiding en een gepasts (ntspan- ning voor de jeugd zijn. Verder wordt aandacht gevraagd voor de Nederland sche werkers in het buitenland 'V*er verzorging dank zij de bemoeiingen van het Arbeidsfront geïntensiveerd is. Natuurlijk ontbreekt ook „Vreugde en Arbeid" niet op deze tentoonstel ling. De tentoonstelling, die met veel zorg door den heer Corduwener Is ingericht, is dagelijks van 12 tot 20 uur te ezich- de Berezina, ten oosten van Ostrof en ten zuiden van Pleskau stortten plaat selijke aanvallen van den vijand ineen. Aan het landingshoofd van Nettuno werden plaatselijke vijandelijke aan vallen afgeslagen. Van het zuidelijke Italiaansche front wordt slechts mei- ding suifiaakt van activiteit van ver- kennings- en-stoottroepen. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afge- icopen nacht met goede uitwerking het vijandelijke eilandsteunpunt Lissa voor de kust van Dalmatië aangevallen. Formaties van vijandelijke bommen werpers ondernSmen op 16 April en in den afgeloopen nacht terreuraanval len op de steden Belgrado, Boedapest en Kroonstad. Vooral iri woonwijken ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Door Duitsche en Roe- meensche jagers alsmede door lucht doelartillerie werden 17 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. In antwoord op een desbetreffende vraag werd van bevoegde zijde mede gedeeld, dat een schoenhersteller on juist handelt, indien hij reparaties wei gert op grond van het feit, dat hij nog niet volgens de nieuwe regeling wordt bevoorraad. Hij ontvangt n.l. nu leer volgens de oude regeling en wel op basis van zijn vroeger verbruik. Wel is voorgeschreven, dat de schoenher stellers in de eerste plaats het in hun bezit zijnde reparatiewerk dienen af te leveren. Voorts mogen sinds 1 Maart j.l. slechts reparaties worden aange nomen van degenen, die ajs klant zijn ingeschreven. Het is dus zeker niet juist, dat, tot in Mei cje bevoorrading volgens de nieu we regeling plaats vindt, het in reparatie geven van schoenen niet mogelijk zou zijn. Klachten hierover kunnen schrif telijk, b.v. per briefkaart, worden in gediend bij de vakgroep schóenherstel- lersambacht. Laan van Meerdervoort 848, 's-Gravenhage. Men dient dan duidelijk te vermelden naam. adres en inschrijvingsnummer, alsmede den naam en het adres van den schoenher steller. In een Zaterdagavond te Maastricht gehouden openbare volksvergadering heeft Max Blokzijl medegedeeld, dat hij den laatsten tijd een drukke correspondentie heeft gevoerd met kringen van z.g.n. onderduikers. Hij had daarbij den indruk gekregen, dat velen van hen misleid zijn door de omstandigheden en graag' uit de ver warring wilden loskomen. Na van de betreffende instanties te dezen aanzien de noodige- waar borgen en instemming te hebben ontvangen, kon Max Blokzijl aan deze onderduikers de verzekering geven, dat zij straffeloos zullen kun nen terugkeeren, onder voorwaarde dat zij bereid zouden zijn zich voor een of ander nuttig en positief doel beschikbaar te stellen. Duizenden jonge arbeiders koesteren geen anderen wensch dan hun vak zoo goed mogelijk te leeren, opdat zij later een behoorlijk stuk brood'kunnen ver- dieneji. Honderden zijn er echter, die voelen, dat ze tot iets meer in staat zijn dan tot behoorlijk vakmanschap alleen, dat ze, mits na een goede opleiding, later ook wel een meer leidende posi tie zouden kunnen innemen. Dat zijn de jongelui, die na hun dagtaak nog weer naar de studieboeken grijpen en zwoegen en ploeteren om vooruit ie komen. Al te vaak echter is het tijd- of geldgebrek sterker dan de goede wil. Voor hen nu werd indertijd het Langemarck-Studium opgericht. Ieder, die bewijzen kan, dat hij voor een ver dere studie geschikt is, wat zijn aanleg zoowel als wat zijn persoonlijkheid be treft, kan door deze instelling een kos- telooze opleiding voor het begeerde be roep verkrijgen. Zoowel in de beroepskeuze als in de plaats, waar men zijn beroep later wil uitoefenen, blijft men volko men vrij. Ook de studiekosten enz. be hoeven niet te worden terugbetaald. Elke flinke jonge kerel, die de lagere school geheel heeft doorloopen en zijn kans eens wil probeeren, kan zich aan melden bij het Langemarck-Studium, Lange Vijverberg 8, Den Haag. In een z.g. schiftingskamp krijgt hij dan de gelegenheid zijn geschiktheid te be wijzen, In hooger beroep heeft het gerechts hof te Amsterdam den 25-jarigen kan toorbediende te Wormerveer Wichman van den Brink veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf wegens doodslag, ge pleegd te Westzaan op 10 Mei 1942 op zijn meisje, mej. J. H. Kaat. De Hooge Raad casseerde dit arrest en verwees de zaak naar het Haagsche Hof. Verdachte verklaarde, in drift gehan deld "te hebben en dat het niet juist is, dat hij het meisje op haar verzoek n^eft gedood, hetgeen hij wel eens verklaarn heeft. De waarnemend advocaat-generaal, rnr. van Gilse, wees erop, dat verdachte tot voor kort heeft volgehouden, dat hij het meisje op haar verzoek doodde Nu beweert hij, dat het in het ge heel niet zijn bedoeling was, zijn meisje te dooden. Deze verklaring heeft op spr. niet veel indruk gemaakt, gezien de deskundige wijze, waarop hij te werk is gegaan. Het conflict, dat met het meisje ontstond, vond wellicht oor zaak in de tegenwerking van de ouders van het meisje met betrekking tot het voorgenomen huwelijk. Daarom dient deze verdachte met eenige consideratie te worden behandeld, al blijft hetgeen hij deed een zeer ernstig feit. Spr. eischte thans 10 jaren gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, door te brengen in een bij zondere gevangenis. Het Hof bepaalde de uitspraak op 1 Mei. JUBILEUM BIJ DE GEM. REINIGING. Maandag j.l. was het 25 jaar geleden dat de heei* G. Veldman als arbeider in dienst trad bij de Gemeente-Reini ging. Om 1 uur wjerd de jubilaris met zijn vrouw en kinderen door den burge meester op het stadhuis ontvangen. Het deed spreker genoegen Veldman persoonlijk te kunnen feliciteeren. Bij hem geldt steeds de stelregel: Eerbied voor den Arbeid, ongeacht welke func tie men bekleed. Veldman heeft zijn diensten voor de gemeenschap steeds op eerbiedwaardige wijze vervuld. Na mens het gemeentebestuur bracht de Burgemeester den jubilaris dank voor zijn trouwe plichtsbetrachting en hij overhandigde hem den zilveren legpen ning van de gemeente en de gebruike lijke enveloppe met inhoud. In den loop van den morgen werd de jubilaris te zijnen huize nog toege sproken door den directeur der Gem.- Reiniging en de beide opzichters. Ook hier werden woorden van waardeering gesproken over de manier waarop Veldman steeds zijn werkzaamheden had verricht. Namens het geheele Reinigingsperso- neel werd den jubilaris een enveloppe met 'inhoud aangeboden met het ver zoek hiervoor een cèdeau naar keuze te willen koopen. Uit de vele bloemstukken bleek dat ook familie en kennissen dezen dag niet onopgemerkt voorbij lieten gaan. KERKCONCERT KAPELKERK. Donderdag a.s. om acht uur zullen twee van Neerlands meest bekende hoboïsten, Jaap en Haakon Stotijn, solo-hoboïsten resp. van het Residen tie-Orkest en van het Concertgebouw orkest, met den organist Feike Asma, in de Kapelkerk een concert géven Het is een verblijdend feit, dat deze twee internationaal beroemde solisten op dit laatste concert in de reéks wel ke Feike Asma dit seizoen met ver schillende solisten heeft gegeven, be reid zijn gevonden hun medewerking te verleenen. Het is te hopen, dat ve len van de gelegenheid, die hun gebo den wordt, zullen gebruik maken, om het prachtige samenspel tusschen ho bo's en orgel te beluisteren. Het programma bestaat voor 2 hobo's en orgel uit een trio van Handel, Ario so van Voormolen en een concertstuk „Le Parnasse ou F Apothéose de Co- relli" van Couperin. Voor orgel: Con certo van Tf&lemann, Prelude Pastorale van Kint en het derde Brandenburg- sche Concert van Bach. wat doet de volktuinhouders Vereen. „alkmaar en o." Nu ook voor 1944 de intensieve be werking van onzen bodem, in het be lang van. de voedselvoorzienig van ons volk, van het hoogste belang is en de werkzaamheden in de volks tuintjes reeds een aanvang hebben genomen, hebben wij, ter voorlichting van de zelf tuinders eens een praatje gemaakt met d_n secretaris van de Volkstuindersvereen. „Alkmaar en Omstreken", den heer J. de Bruyn, Westerweg 348, alhier. Onze vereeniging, aldus de heer de Bruyn, staat er voor op de bres, dat het volkstuinwezen op een hooger plan komt. Reeds in 1943 was er een vereeniging en den- Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst en qok in 1944 zal onze vereeniging een nauw contact met dezen dienst onderhouden Wij stellen ons yoor, dat ook dit jaar door den assistent regelmatig rtndgangen worden gemaakt op de verschillende complexen tuingronden onzer vereeni ging en wij zullen daarvan mededee ling doen op onze aanplakborden, zoodat ieder, die adviezen wil hebben betreffende het zaaien, planten, be mesten, onderhoud van tuinen enz er voor kan zorgen op het aangekon digde tijdstip aanwezig te zijn. Voorts ligt het in ons voornemen eens of tweemaal pep maand een z.g. ,tuin- bouwvoorliehtingsspreekuur" te hou den in een lokaal in het centrum der stad, teneinde ieder lid onzer vereeni ging gratis van advies te dienen. Ge zien den toestand van verschillende tuinen is dit wel zeer nQOdig Om de animo voor het tuinieren te vergrooten besloot ons bestuur voorts om in 1944 per volkstuincomplex twee prijzen beschikbaar te stellen voor die leden, die hun tuin het beste hebben onder houden. Deze prijzen zullen bestaan uit het gratis vertrekken van de voor 1944 door onze vereeniging geleverde zaden, pootgoed en kunstmest. Onze vereeniging, zoo ging hij voort, levert aan haar leden zaden, pootaardappe- len. kunstmest, ziektebestrijdende middelen e.dr tegen gereduceerde prij zen. Wij koopen uitsluitend door de N.A.K. goedgekeurde pootaardappelen en ontsmette zaden, zoodat onze leden verzekerd zijn goede waar te ontvan gen en wij verleenen onzen leden op de prijzen bovendien kortingen van 20 tot 25 pCt. Zooals u ziet, aldus de heer de Bruyn, staat onze vereeniging op haar post om den volkstuinders een maxi mum nut en rendement te geven, tegen de laagst mogelijke kosten. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur en het gemeentelijk grondbedrijf kunnen wij de- tuinen voor 1944 tegen belangrijk lagere prij zen verpachten dan dit in 1942 en 1943 het geval was. Uit dit alles blijkt wel, dat iedere volkstuinder verstandig zal doen zijn voordeel te trekken uit hét belang- looze werk, dat het bestuur van de Volkstuindersvereeniging zich in het belang van de voedselvoorziening wil getroosten. Men wende zich dus tot het secretariaat: Westerweg 348. TELEGRAAFDIENST. Men vestigt er onze aandacht op, dat de Telegraafdienst eiken dag ook tus schen 12.30 en 2 uur geopend zal zijn. AANGEHOUDEN. Door de politie is aangehouden me juffrouw K. alhier. Deze vrouw had zich schuldig gemaakt aan het verkoo- pen van distributiebonkaarten. Een kaart ruilde zij met den manufactu rer B., Scharloo alhier, tegen textiel- goederen. De vrouw is ingesloten en tegen B. werd procelverbaal opge maakt. Voorts werden gearresteerd de ge broeders W. uit Oudorp die bij een houthandel hier ter stede verschillende deuren hadden ontvreemd. DRENKELING OPGEHAALD. Hedenmorgen werd In het Luttik- oudorp het? lijk opgehaald van den meelhandelaar de W., wonende aan het Luttikoudorp. De man had 's avonds laat zijn woning verlaten en is ver moedelijk door de duisternis misleid in de gracht terechtgekomen. ALKM. OPERETTE- EN ORKEST VEREENIGING. Na het groote succes dat bovenge noemde vereeniging had met de op voering van de operette „La Tzigane'1 is thans in studie genomen de operette „De Mascotta" van Ed. Audran. Het ligt in de bedoeling deze operette op te voeren met een eigen orkest. Reeds vorig jaar was hiertoe een poging aangewend, doch zonder bevredigend resultaat. Het moet toch in een stad als Alkmaar mogelijk zijn een behoor lijk orkest samen te stellen met als hoofddoel het opvoeren van de ope rette? Het bestuur verzoekt dames-of hee- ren musici, die hiervoor interesse heb ben, zich met hem in verbinding te willen stellen. VERKIEZING AMBTSDRAGERS. Bij de Zondag j.l. gehouden verkie zing der Geref. kerk alhier zijn geko zen tot Ouderlingen de heeren: R. Duyfetter, C. Kieft, D. Sixma en J H. Wiggers en tot Diaken de heer G Last. MOEDIGE REDDING. Een dezer dagen geraakten twee kinderen tijdens het spelen in het nog niet in gebruik zijnde Zomerbad. De 12- jarige Jan Smit, die zijn jongere broertje en zijn vriendje reeds in zin kenden toestand zag, sprong terstond gekleed in het water en wist ae beide drenkelingen op het droge te brengen. De kleine held had reeds geruimen tijd les in schoolzwemmen en zoo blijkt uit dit feit weer zonneklaar hoe nuttig deze instelling is, die vooral bij alle ouders aanbeveling verdient. ZWEMDIPLOMA'S NED. ZWEM. EN REDDINGSBOND. In den loop van het vorige jaar werd het behalen van een zwemdiploma in Nederland officieel geregeld en wel op dusdanige wijze, dat in ieder bad in welke plaats dan ook, dezelfde diplo ma's worden uitgegeven, alies onder controle van den N.Z.R.B. Voordien gaf ieder bad een eigen diploma uit, alle met verschillende eischen, waarbij in de eerste plaats rekening werd gehouden met de meer of mindere grootte van het water oppervlak van het bad zelf. Uit den aard der diverse baden was het b.v. niet noodig om de eischen voor een Overdekte, met zijn kleine oppervlakte en altijd even doorzichtig heldere water gelijk te stellen met een open buitenbad van veel grootere oppervlakte en dikwijls zeer donker water, dat meer gevaar voor de zwem mers oplevert. Om in deze moeilijkheden te voor zien, zijn er dan ook diverse diploma's ingesteld, alle met esn zekeren climax, te beginnen met het eenvoudigste di ploma n.l. het voorbereidend Zwem diploma, dat de meeste zwemmers (sters) zonder moeite kunnen behalen. Direct hierop kan het diploma „Ge oefend zwemmer" behaald worden, wat veel moeilijker is, en waarbij boven dien veel aandacht besteed wordt aan het gekleed zwemmen. Na 't behalen van dit diploma kan men zich ook werkelijk geoefend zwem mer noemen. Dit diploma is dan ook de Dezer dagen sprak ik een jon gen pianist, die eigenlijk kantoor bediende is; ik zou ook kunnen zeggen, dat ik een jongen kantoor bediende sprak, die eigenlijk pia nist is. Het hangt ej maar van af hoe men de zaak bekijken wil. Maar één ding stond vast: hij is kantoor bediende met zijn hersens en pianist met zijn hart. Hetgeen beteekent zelfs de diepste levensproblemen zijn, zooals U ziet, in een soort rekenkundige formule samen te vat ten dat hij liever door het leven gaat als pianist dan als kantoor bediende. Wat met mij ook het ge val zijn zou, als ik teijn muzikale begaafdheid bezat. Ik vroeg hem waarom hij de stem van zijn ziel niet volgde en tot vreugde van zichzelf en de mensch- heid zich geheel aan de kunst ging wijden. Hij knikte naar zijn vrouw en maakte een schuivende beweging met duim en wijsvinger. Zijn sala ris, dat hij als kantoorbediende krijgt, kan hij niet missen. Ging hij geheel in de kunst, dan kon het weieens gebeuren, dat hij een poosje zou moeten honger lijden. Ik werd kwaad op den man, dieft' ik drie minuten tevoren nog lief gehad had, terwille van zijn prach tig spel. dat ontroerde. Ziehier, dacht ik bij mijzelf, weer iemand, die het beste van zijn wezen verkoopt voor wat gemak en geld. 0 Honger "dan een beetje! Dat is niet zoo kwaad. Ook in den strijd en den honger schuilen kunstzin nige elementen. De besten onzer hebben gehongerd en hongeren nog. Mensch, durf te leven! Laat Uw fakkel branden! OVIDIUS. wordende diploma's als het Zwem- vaardigheidsdiploma, Diploma reddend zwemmen en dergelijke. Echter om oefengelegenheid te geven moet er tus schen het behalen van de laatste groe pen naar ean hooger diploma ook een jaar verloopen. 2 Mei a.s. zal bij voldoende deelname in de Overdekte alhier gelegenheid ge geven worden, om de eerste twee di ploma's te behalen. Inlichtingen in deze worden bij de Overdekte gaarne verstrekt, waarbij als doel gesteld wordt, hier zooveel mogelijk Alkmaar- ders van te laten profiteeren, terwijl er nadien leergangen gevormd zullsn worden voor hen die zich verder wil len bekwamen voor het Zwemvaardig- heidsdiploma. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 uur voorstelling (Harmonie-Theater Donderdag niet). Zondag doorloopend van 2 uur af. Woensdag 2.30 uur Matinée (Harmonie- Theater niet). Victoria-Theater: Een man met prin cipes? (com.) 18 jaar. Harmonie-Theater: Liefdespremière (muz. comedie) 18 jaar. Cinema-Theater: Annelie (rom.) 14 jr. Alkm. Bioscoop-Theater: De vierde komt niet (rom.sens.) 18 jaar. Vierkampdag. - Zondagmorgen hield de „Pion" haar Vierkampdag in de zaal Schuit, 's Morgens om 9 uur werd begonnen en 's avonds om half zeven kwam het einde. Er werd met groote animo gespeeld. Aanwezig 56 deelne mers. waaronder één dame. De uitslag was: Winnaar groep 1 W. G. Bakkuin, Dirkshorn, 2Vs pnt.; gr. 2 J. Bakkum, Dirkshorn, 2V, pnt.; gr. 3 K. Molenaar, Koedijk, 3 pnt.; gr. 4 W. Boon, Koe dijk, 2'/s pnt.; gr. 5 Geurts, V.V.V., S pnt.; gr. 6 A. Heeman. Koedijk, 3 pnt.; gr, 7 W. Koordes, Schaakm., 2V2 pnt.; gr. 8 G. Hartland, Koedijk, 3 pnt.; gr. 9 P. J. Smit, Berkhout, 2V2 pnt.; gr. 10 J. v. Hout, Schaakm., 3 pnt.; gr. 11 N. Slemmer, Dirkshorn, 3 pnt.; gr. 12 W. Verkroost, Schaakm., 3 pnt. gr. 13 G. Langedijk, Schaam.. 3 pnt.; gr. 14 C. Dullemond, Schaakm.. 3 pnt. Kerk-concert. Zondagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een muzikale dienst gehouden, waaraan medewerking ver leend werd door Trude Westerouwen van Meeteren, sopraan, Jan Keessen, viool en Meindert Boekei, orgel. De belangstelling voor dit concert was niet onbeyredigend, al had er meer pu bliek kunnen zijn. Met groote aandacht werden de verschillende nummers aan gehoord Meindért Boekei opende het programma met Toccata en fuga d-moll van J. S. Bach, waarna de solo-cantate „Singet dem Herrn" van D. Buxtehude door de zangeres, begeleid door viool en orgel, werd gezongen. Na Ciaccona van Tomaso Vitali voor viool en orgel, volg de de aria uit cantate nr. 57 „Selig 1st der Mann" van J. S. Bach, uitgevoerd door sopraan, viool en orgel. Ds. W. A. Nell hield hierna een korte rede over het onderwerp: „Honderd vra gen en één antwoord", waarbij hij er de aandacht op Vestigde, dat het eenig mo gelijke antwoord op alle vragen over het waarom, hoe en waartoe, gezocht wordt in de kerken. Het tweede gedeelte van het concert begon met een orgelsolo, „Benedictus" van Max Reger, waarna de zangeres met orgelbegeleiding een twèetal 5Ten«*he liederen zong. Jan Keessen en Meindert Boekei speelden vervolgens een aria van Respighi. Mevr. Westerouwen van Meete ren zong hierna nog twee geestelijke lie deren op teksten van Jan Luyken. Een improvisatie op het orgel besloot dit goedgeslaagde concert. Ds. Nell dankte de medewerkenden voor hetgeen zij de zen avond gepresteerd hadden en wekte alle aanwezigen op het hunne ertoe bij te dragen, dat in het vervolg meer van deze concerten ktmnen worden gegeven. Politie. Gevonden een grijze wollen heerenhandschoen; twee grijs gespikkelde wollen heerenwanten. Inlichtingen bij den heer Van der Mars. samenwerking tussciien saze l-sleutel tot een achttal steeds moeilijker Tooneeluitvoering V.O.P. Zondag avond j.l. werd door de tooneelvereenl- ging V.O.P. de tweede uitvoering gegeven van het blijspel ,,'n Wespenneet-, de zaal van den heer Slikker. »veneki Men Paaschdag was de zaal wederom uitver kocht en de vereeniging mocht weer een mooi succes boeken. Concert. - A.a. Donderdag sad tn de Ned. Herv. Kerk alhier een concert worden gegeven door de Gem. Zangv. Zanglust onder leiding van Corn Jon ker. Medewerking verleenen de bas Lourens Bogtman en Jiet Alkm. Dub- belmannenkwartet Zang en Vrlend- 1000. 'ersl. 21.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1