De tweede boterbon. Landschapsschoon in Hollands Noorderkwartier Dr. Göbbefs STAD EN OMGEVING Nieuwe aanvallen bij de Sereth. Overdekte Verduister v. 21.15 6. Handhaving van rust en orde in Bulgarije. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE EDITIE. VRIJDAG 5 MEI 1944. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Prijs der gewone advertenties in deze editie min. 1.40, elke m.m.' meer 0.10. Tarieven voor de gebeele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2,10, voor het gebeele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cent. Burean Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330, Giro 187294. 146e Jaargang, No. 105, 2 pagina's. Zooals op Vrijdag jl. werd gepubli ceerd, zou op Zaterdag 6 Mei de tweede boterbon voor het tijdvak van 30 April tot en met 13 Mei '44 worden bekend gemaakt. In verband hiermede wordt thans de bon „Boter 19b" aangewezen. Deze bon is geldig tot en met 13 Mei a.s. en geeft, evenals de reeds aangewezen bon „Boter 19a" recht op het koopen van 125 gram boter of 125 gram mar garine of 100 gram bak- en braadvet of 100 gram rundvet. Men houde er reke ning mede, dat men genoegen zal .moe ten nemen met het artikel, hetwelk de handelaar in voorraad heeft De Zuidwestpolder, tag van „Alles hang" is finaal t'. H.H. Behan- na bestudee- un exemplaar lissen voor een )ot, gelieven dit e zenden aan i onder motto aliteits-actie". der Zuiderzee en haar oevers wordt be houden wat mogelijk is; anderzijds dat bij het maken van den Zuidwestpolder naar vermogen nieuwe schoonheid ont staat. Zoo lang de polder nog niet is ge maakt kan dat alles nog gebeuren; daar om moet er nu alle aandacht aan wor den geschonken en er moeten reeds nu voldoende maatregelen worden genomen om de volledige harmonie der deelen te verzekeren. Dat is van groot nationaal belang, hetgeen in vele gevallen vroe ger helaas over het hoofd is gezien en toen werd daardoor onherroepelijk groot verlies geleden. Bij dit werk moet zoo iets voorkomen worden en het kan ook voorkomen wor den, in het belang van het algemeen en tot heil van ons geheele land en volk. Bij de bestudeering van het plan is gebleken, dat bij alle genoemde organi saties in deze algeheele en goede over eenstemming bestaat. Betreurd wordt, dat er èeen Kanaal langs de kust van Edam naar Schar dam, op hetzelfde peil als het Gouw- meer, zal komen. Dit is jammer met het oog op het scheepvaartverkeer en het watertourisme, terwijl ook uit het oog punt van landschapsschoon een rand- kanaal is te prefereeren boven 'n kanaal door den polder. Indien tegen een rand- kanaal onoverkomelijke bezwaren mochten bestaan, dan zal- het kanaal door den polder ruim van afmeting moe ten zijn en voorts landschappelijk en stedebouwkundig goed moeten worden verzorgd. (Wordt vervolgd.) De commissie voor Landschapsschoon in Hollands Noorderkwartier, waarin vertegenwoordigd zijn diverse historische en oudheidkundige genootschappen uit dit gewest, de Vereen, tot Behoud van Na tuurmonumenten, de Stichting het N.- Holl. Landschap, de Bond Heemschut, de Nederl. Nat. Hist. Vereen., de Vereen, v Waterschappen in N.-Holland, het Staats- bosehbeheer,, de afd. N.-Holland v d Ned. Heide Mij., enz., heeft haar aan dacht geschonken aan de plannen voor de droogmaking van den Zuidwestpolder, speóiaal voorzoover betreft de wateren langs de grens van den polder en Hol lands Noorderkwartier. Bij de bestudeering hiervan werd sa menwerking verkregen met het gemeen tebestuur van Hoorn en de Bouwplan commissie voor Hoorn, alsmede met de Verbonden Nederlandsche Watersportver- eenigingen, terwijl vanwege het Histo risch Genootschap ,,Oud We^t-Friesland" de Commissie van het Landelijk Schoon het vraagstuk, in verband met een goede oplossing t.a.v. Hoorn, mede in studie nam. Voorts werd bij de bestudeering van de plannen de volledige en zeer gewaar deerde medewerking verkregen van den heer ir. De Blocq van Kuffeler, hoofd van den Dienst van Zuiderzeewerken, die zeer welwillend de noodige inlichtin gen verstrekte over de plannen voor de droogmaking van den Zuidwestpolder en zich -gaarne bereid verklaarde tot nader overleg. Alle hierboven genoemde organisaties staan op het standount. dat naast het water- en landbouwkundige deel van het werk dat ongetwijfeld technisch zeer goed verzorgd wordt ook het aesthe- tisch deel, zonder hetwelk geen harmo nisch geheel verkregen wordt, alle aan dacht moet hebben. Het is van onschatbare waarde voor ons geheele volk en voor de oneindig velen, die er te allen tijde van zullen willen genieten, dat de schoonheid van het nieuwe gebied zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Voor de Zuiderzeedroogmaking, als na tionaal werk, waarvoor het Rijk zéér groote geldelijke offers brengt, mag dit gevraagd worden. Er moet ernstig naar worden gestreefd, dat eenerzijds van het bestaande schoon AANGEHOUDEN. Door de politie is aangehouden de dienstbode F. S. alhier, die van haar mevrouw kleine snuisterijen had ont vreemd. DE KAASMARKT. Na maanden zonder eenige aanvoer beleefde Alkmaar heden weer het heugelijke feit, dat weer kaas op de markt werd aangevoeld. De aanvoer bestond uit 2 stapels fabriekskaas 40 en 20 plus en 1 stapel boerenkaas 40 plus Prijzen 56 en 43.50. De stapels fabriekskaas, werden aan gekocht door de combinatie de Boer en Edel en de Zuivelhandel De Keijzer, Alkmaarsche firmajs. BIJZONDERE EVANGELISATIESAMENKOMSTEN. Door den Gemeenschapsbond te Alk maar wordt van Maandag 8 tot Woensdag 10 Mei een reeks bijeenkomsten gehou den, die des middags plaats vinden in het gebouw Heul 3 en des avonds in Waak en Bidt. In deze samenkomsten zal inzonderheid worden gesproken over de vraag - waarom God den nood der wereld toelaat. Als sprekers worden verwacht: dr. Tuinstra van Alkmaar en de Evan gelisten Dubbeldam van Rotterdam, Tijs- sen van Deventer, Visée van Utrecht, Bergsma en Van Oostveen van Alkmaar. De bekende solozangeres mevr. -Labber- té Kits van Arnhem heeft haar mede werking toegezegd. Heiloo. KONIJN EN PRIKKELDRAAD. De politie te Beverwijk hield een 32- jarigen inwoner van Heiloo aan, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een konijn en een rol prikkeldraad. De langoor had hij te Dimmen buitge maakt, en de rol pun:draad te Wijk aan Zee, De politie heeft het konijn, dat reeds aan een inwoner was verkocht, in beslag genomen, evenals de op. brengst, zijnde 20. De kooper van het konijn was geheel te goeder trouw en gaat dan ook vrij uit. Botsing. - Een achteruit rijdende vrachtauto, die aan den Heerenweg moest draaien, ging iets teveel achter uit waardoor de bestelwagen de zij wand van een aldaar staande schuur kraakte, en de schuur op sommige plaatsen werd ontwricht. De schade werd onderling geregeld. Uitreikiokaai Distributiedienst ver plaatst. - Het uitreikiokaai, dat voor heen was gevestigd in café „De On derneming" is tijdelijk verplaatst naar de tooneelzaal van „De Rustende Ja ger". Houders van bonkaarten dienen dus daar hun nieuwe levensmiddelen kaarten af te halen. Langedijk. Eerste hulp bij ongelukken. - Dins dagavond hield de afdeeling Lange dijk van de E. H. B. O. haar alge-, meene jaarvergadering in een lokaal van de voormalige o. 1. school te Zuid- Scharwoude. Medegedeeld werd dat van de R. K. E.H B.O. bericht is ontvangen, dat deze vereeniging een zuurstofkoffer heeft aangeschaft, welke voorloopig gestationneerd is bij den heer S. Tromp te Oudkarspel. Later komt de koffer in Zuidscharwoude. De agenda voor de districtsvergade ring werd hierna besproken. Men be sloot de candidatuur mevr. Muller van Eekeren te steunen. Aan mej. E. Pasterkamp, die zoo vele jaren als secretaresse voor de vereeni ging gewerkt heeft, werd een mooie herinnering aangeboden. Daarna bracht mevr. de Vet 't jaar verslag over 1943 uit. Fr werd 24 maal hulp verleend bij ongevallen, waar van een met doodelijken afloop. Het financieele verslag van den penningmeester, den heer A. Visser, gaf aan dat er een kassaldo was van 147.25. Op advies van de kascommis- sie werd den penningmeester décharge verleend. De heeren Joh. Mol en P. v. d. Mars werden benoemd tot kasnazieners. De heer Joh. Mol bracht rapport uit van de controle der materialen. Het materiaal was in goeden staat aange troffen. Mevr. Paarlberg en mej. G. Keeman zullen het volgende jaar het materiaal nazien. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden dé aftredende leden, mevr. Bouwens en de heeren J. Visser Jz. eij P. Molenaar met bijna algemeene stemmen herkozen. De eérste oefenavond zal worden gehouden op 6 Juni op het terrein van de fa. Eecen te Oudkarspel. Men besloot pogingen te doen om ter gelegenheid van het 12V*-jarig be staan van de afdeeling iets te orga- niseeren. Broek oo Langemdiïk. Benoemd. - Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school is be noemd de heer A. Goedhals te Enk huizen. Duitsche U-booten in de Zwarte Zee bestoken voortdurend den vijand, Moeilijk is de opdracht, de schepen, die de Sovjethavens niet verlaten, aan te vallen Toch gelukt het, zooahs een met zijn boot teruggekeerde com mandant bewezen heeft. Van den vlaggestok waaien de overwinnlngs- wimoels PK Schramm/PBZ/R/P m ALKM. KAMERMUZIEK- VEREENIGING. Deze vereeniging gaf in de concert zaal van de „Harmonie" een kamer- muziek-avond, uitgevoerd door het ,.Röntgenkwartet". We zijn in Alkmaar de laatste maanden zoo overvoerd met solo-pianisten dat we de A. K. V. wel dankbaar mogen zijn voor haar keuze. Jammer genoeg heeft men deze daad niet voldoende begrepen. De zaal had nu stampendvol moetan zijn, dit was een gepaste belooning geweest voor het actieve bestuur van de A. K. V. en voor de vier artisten. Intusschen, die er geweest zijn heb ben en kotftelijken avond gehad, een avond van edel kwartetspel. Het *,Röntgen-kwartet", bestaande uit de heer Röntgen, le viool, Nijland, 2e viool, de Zoete, altviool, en Preuyt, cello, is ingesteld op de poëtische op vatting van de muziek. Dit brengt voort 'n beheerschten, fijnen, gevoeligan en edelen toon, maar schiet tevens te kort daar, waar door tegenovergestelde krachtan een volle, sterke en ook hartstochtelijke toon wordt gevraagd. Door deze opvatting kwam het kwartet in G-dur, van Schubert, wel het aller beste tot zijn recht. Dat was prachtig van toon en opvatting, en samenspel, en de techniek, b.v. van de stokvoe- ring, die in dit werk de meest hooge eischen stelt, was letterlijk af. Het bekende kwartet in F-dur, van Dvorak, werd ook gespeeld op een wijze die allen lof verdient, maar als geheel ging er door de te eenzijdige opvatting toch tè weinig meesleepende emotie van uit, hoewel alles tot in het fijnste was afgewerkt. En hoe prima in technische, en gevoelige waarden het kwartet in' C-moll van Beethoven werd gespeeld, was alles te verfijnd en niet sterk menschelijk gevoeld zoo als we Beethoven kennen. Beethoven kan niet uitgevoerd worden in den geest van Schubert. De 2e viool, alt en cello imponeeren door de groote rust die van hen uit gaat. De le viool trekt onprettig steeds de aandacht door zijn drukke lichaams bewegingen. Het zal het ensemble ten goede komen, dit af te leeren. Zuiver kwartet-spel eischt van ieder lid een absolute overgave', de meest mogelijke zelfbeheersching, in geen enkel op zicht bevoorrechting van den een boven den ander. Ieder zich zelf, maar samen één in de uitvoering van het werk. Jac. Jansen. GEMEENTELIJKE MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS. In aanwezigheid van talrijke genoo- digden had de jaarlijksche uitreiking van diploma's plaats. Een einddiploma werd uitgereikt ~an de volgende leer lingen: Guurtje Aarse, Agatha Deugd, Jacoba Jes, Truus Kamper, gatha Moerbeek, C. Otjes, J. Plomp, Grieda de Reus, J. de Roos en Annie van Zand bergen. Bevorderd werden van klasse I naar klasse II: Henny v. d. Aak»ter, A. de Boer, G. Boermans, Corry Groothuizen, Leny van Leeuwen, F. Leeuwenkamp, Annie Mulder, J. Ooyevaar, Ali Stoop, Th. Walberg. Van klasse II naar klasse III: D. Bos- klopper, Th. Graaff, Ank Jansen, W. Narold, Li Roobeek, J. Roobeek, Mies Spiekermann, A. v. d. Wardt en J. Woudman. Van klasse III naar klasse IV: Diet Aarse, Coba Buren', P. Hauwert, Nel Jimmink, Rie van Marie, A. van Spanje en Th, Veen. Van klasse IV naar klasse V: P. Bak- kum, J. S. Blees, J. Brandsma, Lena Bruin, Gré Groeneveld, Stijntje Lam, A. Roesink, J. Schoen, Niesje Stroom- berg en L. Wijker CLANDESTIEN VERVOER VAN RUNDEREN. In samenwerking met de controleurs van den C. C. D. heeft de politie alhier een vrachtauto aangehouden, waarmede van uit Friesland, drie koelen en een stier werden vervoerd, bestemd voor een clandestiene slachting te Zaandam. De slagersknecht J. H. uit Zaandam had deze runderen met behulp van een koopman Z. uit.Bolsward gekocht. Deze koopman wist te ontkomen, doch de slagersknecht en de bestuur der, een zoon van een expediteur uit Friesland werden gearresteerd 'en de runderen in beslag gnomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Klasina R., d. v. W. Bergsma en A. Visser. Hendricus L. M., z. v. G. N. Buren en A. Th. M. Bots. Elisabeth M., d. v. M. Bult en M. Louter. O n d e r t r o u w d Martinus Hemels en Stientje Moes. Dirk van Dijk en Trijntje Kok. Hendrikus A. Bilars en 'Maria A. C. Sünder. 1 Overleden: Pieter Nierop, geh. m. A. Schreuder, 71 jr. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 uur voorstelling. Zon dag doorloopend van 2 uur af. Woensdag 2.30 uur Matinee. Harmonie-Theater: De Eed van Stephan Rabitin (rom.) 18 jaar. Victoria-theater: Artistenhuwelijk (muzi kale comedie), alle leeftijden. Cinema-Theater: Het meisje met de drie vaders (com.), 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Eens op een nacht (com.) 18 jaar,. Zaterdag 6 Mei. 3 uur, Harmonie, Concert Corry Koppen •m Sfjfp xtwgfl xigügeiêh Tj N. Adema, Alkmaar, enlar.d; Haagsch corres- iek medewerker H. J. J- dam (HAMA); chefvan -rsen te Hoorn, teven* kunst, letteren en we- p van den Aardweg t$ r Werkman te Alkmaar. A. Klomp te AUunaa.. de adv.rubriek W Ra- aan de Zaan; voor de T. Bus, Alkmaar. is de Landstorm Nederland. is het teek en van den Land storm Nederland. zijn de mogelijkheden "by den Landstorm Nederland. is het kader van den Land storm Nederland. is ook aanwezig by den Landstorm Nederland. VRIJE KERELS VAN NEDERLAND! In de voorafgaande dagen hebben wij u in een vijftal opeenvolgende artikeltjes een inzicht gegeven van de doelstelling van en het leven bij den Landstorm Ne derland. Er zullen vele mannen zijn. die dit ge lezen hebben met de gedachte; „Wat gaat mij dat aan? Laten anderen zich maar druk maken! Tic wil er niets me de te maken hebben!" Met marynen, die zoo over hun land en volk denken, willen wij niet nraten. Wij willen praten- met kerels, die nu eindelijk inzien dat hier een groot ge vaar dreigt voor Nederland. Kerels, die weten, dat wanneer Europa, dus ook Nederland, nu niet zijn socialisme kan doorzetten, dit nooit meer gebeurt en Europa zal beleven de verwordenheid van het menschdom, namelijk den on dergang van den werker. Kerels, die het beter met hun land voor hebben dan de „vaderlandslievende" li beralen en democraten van de overzijde, die bombardementen, waarbij onze vrou wen en kinderen vermoord worden, ter wijl de mannen ver In het buitenland hun plichten voor Europa vervullen en hen niet leunnen helpen, goedpraten, zelfs goedkeuren! Dat zijn dezelfde volksmisdadigers, die onzen fieren geest willen kapot maken, omdat wij een bedreiging voor hun stel sel beteekenen. Zij zien dan hun dure, groote huizen en luxueuze bars in el kaar storten en er arbeiderswoningen voor in de plaats komen. Zij bezoedelen de namen onzer voor ouders, die altijd met open vizier gestre den hebben. Zij willen van onze jeugd „gangsters" maken, omdat dit in hun kraam te pas komt., En dat heusch niet terwille van het welzijn van Nederland en volk. Dat is de eeuwige vloek, die op hen rust, en hen zal vernietigen, omdat dit onmogelijk ongestraft kan gebeuren. Er bestaan voor ons maar twee moge lijkheden. Of we worden de springplank voor de geallieerde strijdkrachten met de daar aan verbonden totale vernietiging van ons land, waarna we zelf maar moeten zien hoe we uit de ellende komen, of Nederland is een van de Europeesche lan den, die staan als een hecht geheel, met een gezonde basis 1;ot herstel van de door dezen oorlog geleden schade. Wilt gy verantwoord zijri tegenover uw familie en nageslachten, dan rest u slechts één taak: Op de bres voor bet vaderland, In den Landstorm Nederland! T el-2^29 [EO LINGEN i Murati cie Englisch >00000000000^ den 17-jarigen leeftijd). Een betere op leiding, een betere leerschool, een be tere ondergrond om later op voort te bouwen, dan de Kriegsmarine biedt, is niet denkbaar. Hier toch wordt de jeugd gevormd tot kerels, waar het vader land later trotsch op kan en zal zijn, vastberaden, keiharde, betrouwbare steunpilaren voor de komende generatie. Vele ouders in Nederland geraken in den laatsten tijd steeds verder van hun zonen verwijderd, doordat zij geen be grip hebben en ook veelal niet kunnen hebben voor hetgeen in de jeugd van heden leeft. Zij beseffen niet, dat de oorlogsjaren hun kinderen heel anders hebben gemaakt, heel anders moesten ma ken, dan zij zelf in hun jeugd zijn ge weest. Deze oorlogsjaren, deze jaren van strijd, dapperheid, van offerbereidheid, hebben in de jeugd van heden een geest doen herleven, die sedert tientallen van jaren in het Nederlandsche volk volkomen dood is geweest, de geest van het he roïsme. Begrijpt dit ouders, en begrijpt dan te vens, dat hoe zwaar het u ook veelal vallen zal, uw dierbaar kind af te staan, u het nimmer zult kunnen verantwoorden hem in dit opzicht eenigerlei moeilijkheid in den weg te hebben gelegd. Door het heroïsme der jeugd zal Ne derland uit de duisternis van het heden straks komen te staan in het stralende licht der nieuwe toekomst. Eens zal in de geschiedenisboeken over dezen grooten tijd geschreven worden en ook dan zal de jeugd, zooals steeds, vol spanning den heldenstrijd van het voor geslacht doorleven. Maar vóór dien tijd, over 10, 15 of 20 jaren, zullen uw eigen kleinkinderen op school hooren vertellen over een dwaze wereld met veel goud en vele producten, maar met nog meer ellende, werkloosheid en andere wantoestanden. Zij zullen hoo ren vertellen van den strijd van kleine groepen idealisten tegen sociale onge rechtigheid, van den groei dezer groe pen tegen alle, voor hen natuurlijk vol komen onbegrijpelijke, verdrukking in. Met spanning zullen, zij dezen strijd op den voet volgen. Met schaamte zullen zij van zekere periodes in Nederlands ge schiedenis kennis nemen,- maar ten slotte zal ook hun hart van trots en blijdschap sneller kloppen bij het vernemen van de heldendaden der Nederlandsche strijders aan de Europeesche fronten te land en ter zee. En velen dezer kinderen zullen dan met van blijdschap stralende oogen en met van geluk trillende stem kunnen uitroe pen: Ook myn vader was daarby! Ouders in Nederland, toekomstige groot ouders, kunt u zich verantwoorden wan neer straks uw kleinkinderen zullen moeten vernemen, dat hun vader, door uw schuld, niet behoorde tot hen, die be reid waren te strijden voor hun vader land? Wilt u het uw zoon, als toekomstigen vader, aandoen, dat hij straks met het schaamrood op zijn kaken zal moeten ver klaren „helaas kind, neen, i k was er niet bij"? Ouders in Nederland, opvoeders van Neerlands jeugd, denkt over dit alles eens rustig na. Staart u niet blind op wat vroe ger was. laat u niet misleiden door val- sche voorlichting, maar tracht de zaken te zien zooals zij zijn, los van alle bij komstigheden. Zware offers zijn gebracht, worden nog dagelijks gebracht en zullen ook in de naaste toekomst nog gebracht moeten worden. Hoe zwaar deze offers zullen zyn, nie mand kan dit zeggen, maar wetende, dat het gaat om het voortbestaan van het volk, dat ons lief is, om de toekomst van de jeugd, zullen zij te dragen zijn en dus gedragen worden, als het kan door allen, zoo niet, dan alleen door helden. >000000000000 jescliali in dieser Nacht) ïperamentvolle jon- e, die een ontzet- sticht en in een zoowel als komische brengt. film. 18 jaar. hlITIG VAN STUK ndagavond 100 gram. A tot 2 A-bonnen. Duikbootsuccessen in de Noordelijke IJszee. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN BEN FüHRER, 4 Mei (DNB). Het opperbevel van de weermacht deelt Riede: Voor Scbastopol en aan den be- neden-Dnjestr werden plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgesla gen. Ten oosten van de Sereth zette de vijand zijn aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Alle pogingen der Sovjets om door onze stellingen heen te breken, werden ook gisteren in verbitterde gevech ten en door vastberaden tegenaan vallen verijdeld. 64 vijandelijke pantserwagens werden hierbij ver nietigd. Formaties Duitsche en Roe- meensche gevechts- en slagvlieg tuigen brachten den aanvallenden bolsjewisten zware verliezen toe. In herhaalde -aanvallen vernietig den zij nog 31 vijandelijke pant serwagens, talrijke stukken geschut en een groot aantal ravitailleerings- voertuigen. Sterke eskaders gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht vijandelijke verkeersdoden en troepen in het gebied ten noordwesten van Jassy. Het onder bevel van luit.-kolo- nel Nordmann staande jachteskader Mölders meldt zijn 8000ste overwin ning in de lucht. In het landingshoofd van Nettuno werd 'n na krachtige voorbereiding door artillerie en granaatwerpers onderno men vijandelijke aanval afgeslagen. Duikbooten vielen in de Noordelijke IJszee een naar Engeland varend, door torpedojagers en vliegtuigen van een vliegtujgmoederschip krachtig be schermd convooi aan. Zij brachten 8 torpedojagers en con- vooivaartuigen tot zinken en torpedeer den vijf schepen met een gezamenlijken inhoud van 30.000 brt. Twee dezer schepen zonken onmiddellijk. Het zin ken van de overige schepen kan met zekerheid worden aangenomen. Tijdens deze operaties, die verschei dene dagen^ duurden, hebben zich de duikbooten onder bevel van de lui tenants ter zee eerste klasje Lange en Herrie bijzonder onderscheideh. Duitsche motor-torpedobooten torpe deerden ln de Adriatische Zee in den nacht van 2 op 3 Mei een vijandelijke torpedoboot. Bij den afweer van Britsche lucht aanvallen op midden-Frankrijk werden in den afgeloopen nacht 51 viermoto rige vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Kapitein Bergman, staffel- kapitein van een eskader nachtjagers, vernietigde alleen zes viermotorige bommenwerpers. Enkele Britsche storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bom- toen neer in het gebied van Mann heim. ►NINGSWEG. [iet mogelijk. dit blad. normaal in bedrijf, heel schoongemaakte rachtig nieuw water, erbad en Overdekte 6 Mei: Zon op 6.50, onder 21.14 uur. Maan onder 5.51, op 19.01. 9 1274 1307 1319 1325 4 1754 1776 1787 1803 R 2036 2098 2133 2185 0 2560 2598 2603 2614 1 2937 2955 2992 3034 ,1 3307 3339 3392 3407 ;fl 4048 4080 4122 4126 6 4341 4347 4353 4374 H 4601 4611 4679 4680 i9 4887 4903 4934 4947' 57 SRfi 5388 5420 5428 3 lel 5793 5803 5866 05 Glit 6266 6272 6293 49 6507 6523 6643 6645 77 6890 6891 69o6 6966 34 7137 7149 7180 7183 ,70 7678 7690 7691 7692 94 8117 8156 8213 8236 1? 8465 8506 8528 8533 186 9057 9100 9134 9153 '36 9455 9513 9538 9»3 760 9761 9778 9863 9871 167 10071 10079 10082 10108 355 10408 10463 10481 10930 747 10752 10753 10701 10779 163 11087 11175 1U89 11224 175 11390 11421 11517 11528 825 11846 11889 11932 U958 143 12191 12230 12234 12241 482 12491 12500 12531 12535 755 12764 12770 12802 12810 147 13168 13171 13189 13197 ,429 13438 13449 13456 13462 1934 13963 13996 14031 14046 362 14364 14418 14527 14556 760 14770 14776 14785 48» 090 15095 15110 15127 15152 295 15296 15311 15382 15413 636 15051 15682 15700 15716 112 16148 14155 16161 10199 493 16503 .6564 16565 16650 831 16919 16943 16966 16971 210 17212 17230 17237 17238 425 17431 17432 17439 74a4 667 17671 17705 17747 17749 138 18150 18167 18210 18236 458 18462 18487 18572 1S580 763 18781 18808 18846 18864 155 19196 10217 19220 19276 547 19555 19567 19574 19584 869 19916 19965 19975 19992 ,269 20299 20329 20367 20402 742 20757 20762 20814 20840 108 21159 21177 21198 212o8 555 21567 21608 21715 21727 976 21991 22006 22022 22053 263 22296 22303 22319 22340 570 22577 22612 22622 22663 986 23005 23013 23030 23081 ,333 23337 23402 23501 23o37 785 23815 23817 23881 24019 200 24244 24262 24267 24300 473 24492 24502 24532 24556 964 25117 25142 25158 25171 ,441 25455 25482 25557 >840 25898 De commissaris van politie in So fia, Sokolof, heeft aan journalisten verklaard, dat de Bulgaarsche politie de scherpste maatregelen neemt voor het handhaven van de openbare rust en orde en dat zij hierbij door alle goede Bulgaren wordt gesteund. Zoo is b.v, in een dorp niet Ver van Sofia een bende, bestaande uit twintig ter roristen, door de bevolking zelf aan gevallen en vernietigd. Naar de commissaris verder mede deelde, zijn in den laatsten tijd in So fia verscheidene marodeurs doodge schoten. Een aantal geneesheereu, die bij luchtalarm niet hun plicht deden, zijn tot dwangarbeid veroordeeld. Even zoo is de echtgenoote van den voor- maligen minister-president én minister van Oorlog uit den tijd van Tzaar Ferdinand, mevr. Sultana Petrowa, we gens defaitistische propaganda naar een kamp overgebracht. Wal staan kem de streepen goed1 Trotsch als een pauw stapte hjj door de straten, toen ht) een jaar geleden voor de eerste maal het uniform aanhad. Nu liep hi) ntóst zyn schoenen. Geen wonder, met zilveren streepen was hij teruggèkomen. Onderofficier, straks officier... - Wat een perspectieven ope nen zich! Volg zijn voorbeeld. Vul eerst onderstaande bon in, U ontvangt dan nadere inlich tingen. Tragisch ongeluk. Te Utrecht was het 11-jarig meisje E. G. uit de Soera- bajastraat in de J. P. Coenstraat bij vriendinnetjes op bezoek. De kinderen vertoefden' in een bovenkamertje en wa ren bezig met het instudeeren van een voordracht, met het oog op vaders ver jaardag. Plotseling kwam een groote hönd de kamer binnenloopen. De 11-ja- rige E. G. schrok en sprong op een bed. dat voor een venster stond. Zij viel daar bij tegen een raam, dat openvloog, met het gevolg, dat zij naar buiten viel en op straat terechtkwam. Door de zware kneuzingen, welke zij daarby bekwam, was zij op slag dood. Tramontsporing kostte een der passa giers het leven. woensdagmiddag is onder het viaduct op den Zeeburgerdijk te Amsterdam een wagen van lijn 10 uit de rails geloopen, waardoor .eenige pas sagiers van de balcons op straat/ vielen. Een man kreeg 'n schedelbreuk en werd naar het O. L. Vrouwegasthuis gebracht, waar hij na korten tijd overleg ADRES WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Waffen Uitknippen en inzenden aan Ersata-kommando Niederlande. Korte Vijverberg 5, Den Haag. WE HEBBEN ALLEN DEN HEILIGEN PLICHT ONS GEZIN EN ONS BEZIT TE BESCHERMEN. VO£G DAAROM DE RAADGEVINGEN OJP ZELFBESCHER- MINGSGEBJEIL

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1