SPORTREVUE VAN DE WEEK. STAD EN OMGEVING P" Te Westerveld werd gisteren het stof felijk overschot gecremeerd van den heer H. Lindeboom, die gedurende lange jaren als typograr^ in dienst was 'bij de Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herm. Coster Zoon, en die deze week, hoewel ernstig ziek, nog vrij plotseling overleed. Films van deze week. Turnwedstrijden in Amsterdam. Heiloo Bergen. St. Pancras. Lange dijk Schoorl. Ondkarspel Alemaria Victrsx I Alkmaarsche Boys I. NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN D.A.W. DAMRUBRIEK. PUZZLE. Marktberichten. CREMATIE H. LINDEBOOM. Toen de kist opgebaard was sprak de directeur van het bedrijf, de heer C. Krak^ woorden van afscheid tot hem, die zich in zijn lange loopbaan èn als vakman èn als mensch aller achting had verworven. Lindeboom ging. be scheiden als hij was, steeds rustig zijn gang, maar hij deed dat met een ijver en plichtsbetrachting, welke spreker steeds zeer gewaardeerd had. De over ledene zal in het bedrijf bij iedereen nog lang in herinnering blijven. De chef van het technisch personeel sprak woorden van afscheid namens alle cdllega's, waarna - een schoonzoon van den heer Lindeboom in sympathieke woorden voor de belangstelling dankte. Onder zacht orgelspel daalde daarop de kist. Een goed mensch was naar zijn laatste 'rust geleid. EEN ZEERIDDER VERJAARDE. De Koning der Blauwe Zeeridders, Janus Kuiper, is op z'n acht-en-tach- tigsten verjaardag -niet vergeten. In tegendeel, zoowel in persoon als in den vorm van stoffelijke verrassingen hebben velen bewezen dat ze den ouden Jutter trouw blijven, ook al»is deze dan geëvacueerd. Alle bekende Nieuwediepers waren Donderdag op het verjaars-appèl in de Nassaulaan aanwezig, en uit Den Helder waren heel wat goede vrienden gekomen om Janus de hand te druk ken. En doorgaans ging deze handdruk gepaard met het aanbieden van een kleiner of grooter cadeau, i Die va rieerden tusschen pakjes tabak en een barometer, tusschen een origineelen aschbak, bloemen en eetbare - zaken. Er was veel te veel om op te noemen. Daarbij ontbrak ,,Moed Volharding Zelfopoffering" niet (het bestuur was uit Den Helder gekomen) en evenmin de Noord-Zuidhollandsche Redding Mij. En er was een kleine lawine post! Janus verzocht cns allen bekenRen, allen gullen gevers zijn ellerharteliik- sten dank te betuigen, aan welk verzoek wij gaarne voldoen. En wij voegen er den welgemeenden wensch aan toe, dat de grijze schipper ook z'n volgen den verjaardag, den 89sten dus, in een even voortreffelijke gezondheid zal mogen vieren! ONVERBREEKBARE BANDEN. Cinema Theater. Voor deze Zarah Leander„film be stond reeds gisteravond een groote be langstelling. Zooals men misschien weet is deze film vervaardigd naar het be roemde stuk „Heimat" van Herman Sudermann, in ons land vroeger meer dere malen opgevoerd onder den titel: „Haar thuis" of Magda. Alle groote actrices in verschillende landen hebben indertijd de rol van Magda gespeeld. Magda, de jonge vrouw, die het huis van haar vader, de overste von Schwartze verlaat, om later als gevier de zangeres in haar geboorteplaats te rug te keeren. Zij verzoent zich dan met haar vader doch bij verrassing kruist opnieuw von Keiler haar pad. Hij is de vader van Magda's kind en de eer van den overste eischt een huwelijk tusschen beiden. Het conflict verscherpt zich doch vindt ten slotte een oplossing na. de indrukwekkende uitvoering van de Matthaeus-Passion. Zarah Leander geeft een bijzondere creatie van Magda. Zij speelt en zingt voortreffelijk in deze film, Heinrich George als de overste staat haar sterk ter zijde, maar ook de overige rollen zijn zeer goed bezet. Een film, die opnieuw veel indruk zal maken. Het voorprogramma bracht zeer veel nieuws uit binnen- en buitenland en een natuuropname over Zoutwinning in Japan. G. C. v. Gulik. ARTISTEN-HUWELIJK. Victoria Theater. Wanneer men een vrouw heeft, die een beroemd revuester is, komt men als man eenigszins in de schaduw te staan. De componist uit dez§, film die toch werkelijk zeer bruikbare revue- muziek schrijft heeft het gevoel, dat hij zijn werk alleen m ar geplaatst krijgt door de protectie van zijn vrouw. Hij wil in het huwelijk niet altijd num mer twee zijn en brengt zijn musika- len arbeid dus bij een vriend een schilder die het voor het zijne zal laten doorgaan en wanneer het wordt aangenomen tot de première voor componist zal spelen. Dat brengt de noodige verwikkelin gen als de vriend die geen noot van muziek kent gedwongen wordt hier en daar iets uit zijn werk voor te spe len en het zelfs^ te dirigeeren en het wordt nog erger als de beroemde vrouw de persoonsverwisseling op het spoor komt en echtgenoot en vriend voor hu moristische verrassingen stelt. Een vlotte amusementsfilm met zeer fraaie revue-opnamen waarin Lizzi Waldmüller en Albert Matterstock 'de hoofdrollen spelen. Vooraf o.a. prachtige opnamen van een ingesneeuwde expeditie. Tj. NJ Adema. DE EED VAN STEPIIAN RAKITIN. Harmonie Theater. Deze sterke speelfilm is voor één week geprolongeerd en opnieuw zullen velen de spannende geschiedenis van Stephan, den pleegvader van Dimo en Dimka, volgen. Het spel is bijzonder. Heinrich George dient in de eerste plaatsge roemd in de titelrol. Maar bok Gisela Uhlen en Will Quadflieg als de pleeg kinderen en Werner Hinz als de lui tenant maken de film tot een zeer goed werk. Een uitgebreid voor-programma met diverse journaals vormt de inleiding tot het hoofdnummer. WAT WIL BRIGITTE? Alkm. Bioscoop Theater. Leny Marenbach vervalt in deze film de titelrol. Zij is een charmante Bri gitte, die heusch wel weet wat zij wil Zij spreidt een dosis durf en doortas tendheid ten toon en weet ten slotte, 'zij het na vele komische verwikkelin gen en opwindende gebeurtenissen, het door haar begeerde doel te bereiken. Zij wordt daarbij op zeer amusante wijze ter zijde gestaan door Albert Matterstock als Stefan, Fita Benkhoff en Georg Alexander als het echtpaar Forbach, Carl Wery als de directeur en Harald Paulsen als een pracht van een huisknecht. Zij maken te zamen de film tot een alleraardigst geheel. Vooraf een uitgebreid programma met diverse journaals.. ALRMAARSCHE GLASVERZEKERING. In 't Gulden Vlies had Donderdag middag de algemeene vergadering plaats van de Onderlinge Alkmaarsche Glasverzekering. De opkomst was zeer gering, zooals trouwens telken jare het geval is. De voorzitter, de heer H. Bruin sprak bij de opening der vergadering zijn voldoening uit over dat Wat de verzekering in het afgeloopen jaar, ondanks de vele moeilijkheden, nog had kunnen doen. De notulen en het jaarverslag van den secretaris, den heer W. J. D. Ap pel, werden onder dankzegging goedge keurd. In het laatstgenoemde stuk constateerde hij, dat het jaar 1943 voor de onderlinge verzekering méér schade aan gebroken ruiten heeft gebracht dan ooit te voren was voorgekomen. Da heer Appel kondigde daarin zijn ont slagname aan, na een 31-jarig bestuurs lidmaatschap waarvan hij 10 jaar het secretariaat bekleedde. Hij achtte thans den tijd gekomen om zijn plaats af te staan aan een ander. De voorzitter betuigde den heer Ap pel den dank van het bestuur voor hetgeen deze in zijn functies heeft ge daan voor de verzekering. Het besluit om af te treden was niet onverwacht gekomen, maar spr. vond het desonank' jammer, dat de heer A. meende te moeten heengaan. Spr. wenschte hepi nog vele jaren van goede gezondheid. Aan de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H Lind, ontleenen wij: De breuk beliep een bedrag van 4476.59; het saldo was 365.10, er werd van betrokkenen terug ontvangen 391.07, zoodat de vereeniging te betalen had 3720.42 De onkosten van het fonds bedroegen 857.38. Het reservefonds bedroeg 10021.29. de rente 156.96. Het jaarverslag van den commissa ris-boekhouder, den heer D. J. Wol- dendorp, deelde o.a. mede: De breuk was in 1943 abnormaal groot -en be reikte het ongekende cijfer van 3720.42, tegenover 2338.81 over 1942. Er werden iri 239 perceélen ruiten vernieuwd. Hoewel de moeilijkheden in de glasvoorziening groot zijn, kon den de gebroken ruiten, al duurde het soms even, toch nog vrij vlug worden vernieuwd. Het totaal verzekerd be drag op 31 Dec. 1943 bedroeg 83.787 tegen 79.117 over 1942, verdeeld over 554 deelnemers met 600 perceelen. De inlegbas'is, d.w.z. het bedrag -waarover de premie berekend wordt, steeg van 5753 tot 6232. Op advies van de commissie van onderzoek werden de financieele be scheiden goedgekeurd. De omslag over 1943 werd vastgesteld op 95 pet., n.l. 72 pet. voor breuk, 13 p'ct. voor onkostep en 10 pet. voor re glementaire storting in het reserve fonds, dat daardoor stijgt tot ƒ10.341.13 Tot lid van de commissie van onder zoek voor 1944 werd gekozen de heer R Velthlffijs, tot bestuurslid (vac.- Appel) de heer G. H. W. ter Hoeven. In de plaats van laatstgenoemde werd in de commissie van onderzoek be noemd de heer Ch. Vennik (aftr.) BENOEMD. Tot bestuurder van de kantoren der Twentsche Bank in het rayon Alkmaar is in de plaats van den heer P. Visser, die onlangs is overleden, benoemd de heer L. Kleiboer, tot dusverre bestuur der van het kantoor te Venlo. De heer Kleiboer heeft onder zijn be heer gekregen de kantoren te Alkmaar, Den Helder, Edam, Hoorn, Purmerend en Schagen. WAARSCHUWING. Ondanks de waarschuwing, eenigen tijd geleden, dat het publiek verplich't is ge vonden oorlogstuig ln te leveren, omdat het streng verboden is deze onder zich te houden, werd gisteravond door de po litie de 17-jarige jongen P. B. aangehou den, die ln het bezit was van een staaf- brandbom. Met een andere jongen bad hij het ding tot ontploffing gebracht in de Kitsteeg, waardoor schade aan percee len aldaar ontstond. MELK VOORZIENING VOOR SCHOOLKINDEREN. Met ingang van Maandag 15 Mei 1944" moeten weer alle leerlingen van de bij de schoolmelkvoorziening betrokken scho len, die gestandaardiseerde melk op school willen nuttigen, distributiebonnen voor gestandaardiseerde melk inleveren, en wel één bon ter waarde van 13/4 L. per veertien dagen. Door den kinderen een bon voor ge standaardiseerde melk mede te geven ten behoeve van de schoolmelkvoorzie ning, stellen de ouders en verzorgers hen in staat gebruik te maken van den nut tigen maatregel van verstrekking van melk op school, terwijl de totale hoeveel heid melk, welke voor een gezin beschik baar is, geen vermindering ondergaat. In plaats van thuis,, nuttigen de leerlingen, die van genoemden maatregel gebruik maken, gerekend over een maand, 1/4 ge deelte van hun melkrantsoen (dus 3'/i L. per maand) op school. In het bijzonder onder de tegenwoordige omstandigheden verdient het ten zeerste aanbeveling, dat de leerlingen gedurende den schooltijd in de gelegenheid word°n gesteld om een zoo nuttig voedingsmiddel als melk, te gebruiken. EEN JUBILARIS. Den 22sten Mei herdenkt de heer W. Bakkum. Zouticade no. 1, bedrijfsebef bii .de orgelfabrikanten fa. Bernard Pels Zn., Verdronkenoord alhier, den dag, waarop hii vóór 25 jaar bii. genoemde firma in dienst trad. Ter zijner intentie zal dien dag te 8.15 uur een H- Mis uit dankbaarheid worden opgedragen in de Parochiekerk van den H. Laurentius. H. O. V. Onder auspiciën van de Haarlemsche Orkest Vereeniging zal het Ballet „Til ly Sylon" op Zaterdag 20 Mei a.s. 's middags te 3 uur een uitvoering geven in de „Harmonie" te Alkmaar. Het ballet wordt aan den vleugel begeleid door Caroline Luitjes. Er zullen dansen worden uitgevoerd op muziek van Bizet, Chaminade, De bussy, de Falla, Grieg, Pierné, Schubert, Schumann en Strauss. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Mei. ALKMAAR. Geref, Kerk, 10 uur ds. Von Meyenfeldt: 5 u. ds. Idema (catech. Zondag 22, coll. alg. chr. doeleinden). Rem Gem., geen dienst (verbeterde opgaaf.) HEILOO, Geref. Kerk (in Evang-.gebouw), 8.30 uur ds. Idema; 4 uur ds. Von Meyen feldt (catech. Zondag 51, coll. alg. chr. doeleinden). Oud-krth. Kerk (in Witte Kerkje), v.m. 8 uur H, Dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, Oud-kath. Kerk (in Herv. Kerk) 3.30 uur H. Dienst ZUID-SCHARWOUDE, 10.30 uur de heer Van Santen. BROEK OP LANGENDIJK, 10 uur cand. Meilink v. St. Pancras; 4 uur ds. Meeter v. Amsterdam. Geref. Kerk, 10 en 3 uur ds. Donner. Doopsgez. Gem., 10 uur ds. Milatz van IJmuiden. Chr. Geref. Kerk, 10 uur (bev. nieuwe lidm.) en 3 uur ds. Henstra v. Haarlem. N.-NIEDORP, Doopsgez. Gem.. 8 uur da Rothfusz-, zangdienst. -Geref. Kerk, 7.30 uur ds. Visch. NOORD-SCHARWOUDE. Geref. Kerk 10 en 4 uur ds. Van Arkel, Het moge dan waar zijn, dat we nog midden in de competitie zitten voor het voetbalkampioenschap ,van Nederland cn dat de overgroote be langstelling nog steeds naar deze wed strijden uitgaat, het moge dan waar zijn, dat de bekerwedstrijden ons nog eenige weken zullen 'bezig houden, dat kan ons toch niet beletten, om deze week dit artikel te openen met de lichamelijke opvoeding, zooals het Ned. Gymn. Verbond deze ziet. We willen het hier natuurlijk niet hebben over het nut der gymnastiek, nog minderover de groote vlucht, die het N.G.V. heeft genomen .in de laatste jaren, maar we willen hier meer wijzen op een belangrijken wed strijd, welke Zondag a.s. te Amster dam wordt gehouden. De Amsterdamsche turnbond heeft een moeilijken tijd achter den rug en het ziet er naar uit, dat men daar uit de depressie is geraakt. Weliswaar kent men óok in de hoofdstad het lokalen- vraagstuk even goed als in andere plaatsen, weliswaar hebben de Amster damsche vereenigingen ook aderlatin gen ondergaan, maar men schijnt toch over het diepste punt heen te zijn. Zondag nu houdt de Amsterdamsche turnbond districtwedstrijden en het zijn speciaal de inschrijvingen van „bui ten", die deze wedstrijden zoo aantrek kelijk maken. Zoo zullen bij de heeren deelnemen de Alkmaarder M. Volkers van De Halter en de Zaankanter J. de Graaf van Simson uit Koog aan de «Zaan. Volkers is gehandicapt door ge- jprek aan oefengelegenheid, maar zal desondanks zeker geen slecht figuur maken. De Graaf daarentegen moet ais een ernstige candidaat voor den titel worden beschouwd, al zal de Amster- oammer H. J. Vos hem het vuur na aan 'de «chenen leggen. Bij de dames zal het vermoedelijk ook een duei worden tusschen -Amster dam en de Zaan, resp. tusschen mej. .T. Landru en mej. R. v. d. Lingen. De Koogsche zal dus de eer van ons ge west moeten hoog houden. De jonge Kiaas Boot van De Halter uit Alkmaar komt weer uit in de groep jeugdfurners en er bestaat gerechte hoop. dat hij zijn kampioenschap van het vorig jaar prolongeert. Bij de meis jes is geen favoriete aan te wijzen, omdat de meeste deelneemsters tot de nieuwelingen behooren. Nog één algemeene opmerking: de deelnemers, die 70 pet van het maxi mum aantal punten behalen, zijn ge rechtigd, om deel te nemen aan de nationale kampioenschappen. De wedstrijden beginnen om 1 uur in de Turnhal te Amsterdam. DOS eerste-klasser? De strijd om het voetbalkampioen schap van Nederland wordt morgen voortgezet met de ontmoetingen VUC— Heerenveen en VolewijckersLonga. Spanning zit er natuurlijk niet meer in, want de Amsterdamsche ploeg wordt toch kampioen. Alleen, als het Longa zou gelukken, om de Volewijckers te kloppen, zou er nog eenige kans zijn, dat de titel bij een andere club terecht komt. Maar Longa wint niet. En Heerenveen wint ook niet, al geven we toe, -dat VUC's kracht natuurlijk sterk verminderd is. Van meer belang is voor ons echter de wedstrijd DOS—OSV. al staat de Oostzaansche club ook voor een on mogelijke taak. Ze moet met minstens vijf doelpunten verschil winnen, wil ze nog een kans maken, en niemand ge looft, dat de Oostzaners daartoe in staat zijn. We mogen daarom wel rekenen, dat Dumortier en de zijnen morgenmiddag eerste klasser zijn. En eerlijk gezegd. Utrecht heeft meer recht op een eer ste-klasser dan Oostzaan In het Noorden zal MFC trachten op eigen terrein Wieringerwaard te over winnen. Reeds in den uitwedstrijd won MFC en we mogen dus wel aannemen, dat ook thans de beide puntjes terecht komen bij de Medembliksche club. Die dan nog een kans heeft om ADO '20 van de eerste plaats te verdringen. Verder spéélt het reserve elftal van de Alkm. Boys een kampioenswedstrijd thuis tegen OSV II en zal trachten te winnen. Dat moet o.i. mogelijk zijn. Resten dan nog eenige competitie restanten. Zooals reeds eerder gezegd, op zich zelf onbelangrijke wedstrijden. Maar aangezien é.én er van een plaat selijke ontmoeting is, zal daar tenmin ste nog behoorlijk gewerkt wqrden. We bedoelen den wedstrijd tusschen Alc- maria en de Alk, Boys. Beide clubs zul len zich geheel geven al was het alleen maar uit sportieve concurrentie. Tenslotte wordt er in Deventer de districtswedstrijd Oosi-Zuid gespeeld, waarvoor natuurlijk groote belangstel ling bestaat, We zouden hier van den voetbal kun nen afstappen, als we niet nog even een laatsten" competitiestand moesten publifceeren. Het is de eindstand van 3B, waar de vertegenwoordigers van ons gewest zoo'n fraai figuur hebben gemaakt. Helder werd kampioen, DTS van Oudkarspel werd tweede en Kin- heim vierde. Men zie zelf: Klasse 3B, seizoen 1943-1911. Helder 18 14 3 1 31 59—26 D.T.S. 18 9 3 6 21 42—34 Zandvoortm. 18 9 2 7 20 49—33 Kinheim 18 7 4 7 18 39—48 T.Y.B.B. 18 7 3 8 17 41—49 Terrasvogels 18 6 4 8 16 24—36 Schoten 18 6 3 9 15 40—49 H.F.C. 18 5 4 .9 14 38—33 Bloemendaal 18 4 6 8 14 32—43 Halfweg 18 5 4 9 14 24-37 Zwemmen in Alkmaar! De Alkmaarsche Waterratten houden a.s. Donderdag. Hemelvaartsdag, hun jaarlijksche nationale zwemwedstrij den, waaraan de beste zwemmers en gen verricht en verbeteringen, aange bracht. We wijzen in dit verband op de nieuwe perrons, die vergroot zijn, op de nieuwe grasmaten, op de ver plaatsing van de speelwerktuigen, op de goed afgeschutte zandbakken, ter wijl tenslote en dit is zeker van groot belang de technische water zuivering weer verbeterd werd. 't Is "alleen maar jammer, dat de zwemkuip niet twee keer zoo groot is, want dat het Zomerbad zich in een groote belangsteling mag ver heugen, is de vorige jaren wel be wezen. Wandelt mee met S.A.V.! De Sport- en Amusementsvereeniging S.A.V., die haar leden telt onder het personeel van V. en D. te Alkmaar en Hoorn, heeft in den betrekkelijk korten tijd van haar bestaan al vele malen van zich laten hooren en zon de* uitzondering steeds zoo, dat de naam met eere genoemd mocht wór den. We hebben de S.A.V.-ers in actie gezien op het tooneel en hóé! we hebben ze een zwemwedstrijd zien inrichten, welke klonk als een klok, we hebben ze wandeltochten zien organiseeren, welke als een voorbeeld voor het geheele land gesteld mochten worden en we hebben ze gezien achter de coulissen. Dat wil zeggen, we we ten iets van het voorbereidende werk, dat de SAV-ers verrichten, voordat 'een uitvoering of een wedstrijd gehouden wordt. Daar wordt wekenlang ge zwoegd in de ateliers, om décors e. d. te maken. Daar wordt wekenlang ge arbeid, om een wandeiparcours in elkaar te'zetten en een belooning te ontwerpen. Daar wordt beraadslaagd, daar worden nieuwe ideeën aan de hand gedaan. En het gevolg is altijd: SAV brengt steeds iets nieuws, steeds iets aparts. Zoo ook nu weer. Met Pinksteren houdt deze vereeniging een wandel- marsch of liever; aan haar is door de Noordhollandsche wandelbond de or ganisatie van twee wandeldagen op- ge'".agen. Wandelen, dat is e ntuur leeren ken nen. En us voor deze maal een eieren- trip. Want immers, iedere vogel legt een ei in de Meimaand en Pinksteren valt in Mei. En wat doet SAV nu? Het dwingt de wandelaars, om de vogels nader te leeren kennen! Het heeft op het parcours verschillende controleposten ingericht en deze dwingen den wan delaar als het ware om iets naders van de vogels te weten te komen! En bovendien heeft het wandelzegels ont worpen in de vormen van eieren, pre cies naar de ware groote en ware kleur. Deze zegels komen terecht in het wandelboekje van eiken deelne mer en een deskundige heeft er voor gezorgd, dat er ook nog een duidelij- ken tekst bij komt. Dat op zich zelf zou natuurlijk al voldoende zijn, om een massale deel name te mogen verwachten. Maar SAV doet nog meer. Het laat zijn deel nemers wandelen tot uiterlijk 2 uur en dan, een kwartier later, presenteert het in het Gulden Vlies een SAV- revue van de bekende kwaliteit. En wie eenmaal een SAV-revue gezien heeft, weet, w.at dit zeggen wil. Ons dunkt, met deze enkele regels kunnen we wel volstaan. Goede wijn behoeft nu eenmaal geen krans en SAV is immers een elitemerk?! We kunen besluiten met den slag zin, welke SAV zelf thans voert: Wandelt mee met S. A. V. op Pinkster één of twee! VOETBALPROGRAMMA. Districtswedstrijd: Oost-Zuid. Kamp. v. Ned.: VUCHeerenveën; Volewijckers —Longa. Promotie 2e k!.«' DOS—OSV; Borne Be Quick, Promotie 4e kl.i MFCW.Waard. Competitie 2e kl. A: SantpoortWFC; Alemaria—Alkm. Boys. Reserve 3e kl. A: Alkm. Boys II OSV II (kamp.). „NOORDHOLLANSCHE". Twjsk—MFC II; Al cm. V—Limmen II; LSVV II—DTS II; SEW III—Spor ters II: Dirksh. II—VZV II; Schagen IIIGeel Zwart II; HRC V—HRC IV. Kampioensch.W.-FriezenZouaven Grassh.-RKDVO. Bekerwedstr.: KWSchagen; SEW Sporters; Sijbek.W.-Frisia II; BKC—HRC II; Atlas—Texel. NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN TE ALKMAAR. De Alkmaarsche Waterratten organi seeren Donderdag (Hemelvaartsdag) hun traditioneele nationale zwemwedstrij den in de Overdekte. Wanneer men de lijst der inschrijvingen ziet, merkt men, dat alle Nederlandsche kopstukken op zwemgebied hebben ingeschreven, zoo dat de kwaliteit en de kwantiteit een nationaal kampioenschap waardig is! Om slechts enkele nummers te noe men: de 100 m. rugslag heeren levert ongetwijfelt een fel gevecht op tus schen Metman (1.15.4), Slikker (1.15.5) en Maus (1.15.6). De tijden tusschen haakjes zijn de beste, welke deze zwemmers dit seizoen maakten. Kijkt men verder naar de 200 m. schoolslag dames en wijzen we dan op de vlogende serie: Haveriag (3.01.8), Nijland (3.008), v. Vliet (3.09) en v. Wijk (3.09), dan ziet men, dat al weer een fraaie strijd te verwachten is en dan de 100 m. rugslag dames met Galliard (1.16), Westhelle (1.18) en Veldhuyzen (1.20), en de 3 x 50 m. wisselslag heeren met Slikker (2.00), Dijkstra (2.03.1) en Smitshuyzen Sr., vermoedelijk de snelste van dit trio. Zoo zouden we nog meer namen en tijden kunnen noemen, maar 't is voor- loopig wel voldoende. DAW kan verze kerd zijn van snelle series, die de recordtijden zeer dicht zullen benade ren, zoo niet evenaren, zwemsters uit Nederland deelnemen. Veel hoeven we van deze wedstrijden hier niet te zeggen, maar dat ze be schouwd kunnen worden als een voor gevecht van dé nationale kampioen schappen mag toch wei even naar vo ren gebracht worden. (Men zie overi gens bijzonderheden, elders in deze ru briek). Intusschen kunnen de?e zwemmers zich verheugen in een geheel schoon gemaakt bad. Immers, toen eenige dagen geleden in het bad een kijkglas sprong, moest er 300.000 liter water worden afgevoerd, voordat men tot herstel kon overgaan. De directie be sloot toen, om het geheele bassin leeg te .laten loopen en een groote schoon maakbeurt aan alles te geven. Dat is gebeurd en daarna is er weer' 550.000 liter bronwater in gebracht, dat na tuurlijk eerst gezuiverd werd en daar na op temperatur 'gebracht moest worden. Dat dit geen kleinigheid is, bewijst wel, dat men niet minder dan drie dagen noodig had, om de kuip weer vol te krijgen. En de zwemmers in de Overdekte spartelen thans weer in helder water, dat aan alle eischen. voldoet! Het Zomerbad wordt Zondag ook geopend. En ook hier zijn in het ge sloten seizoen de noodige herstellin- INBRAAK. Gisteren is er ingebroken in het hulp ziekenhuis van den Luchtbeschermings dienst „De Nieuwe Doele". Een groot aantal lakens, handdoeken en 'textielwa- ren wordt vermist. H.S.V.-nieuws. - Morgen speelt HSV 'n vriendschappelijken wedstrijd tegen het sterke Limmen I. In de nu afgeloo pen competitie werd niet éénmaal van Limmen gewonnen. De thuisclub is dus op revanche belust. De thuisclub komt met een nieuwe opstelling uit. Het be looft dus een interessante partij voet bal te worden. De gestrafte met den koorde. Op den druk bezochten parochie-avond in „De Rustende Jager" voerden eelfige jongeren een mirakelspel naar het Fransch van Henri Ghéon op, getiteld: „De klucht van den gestraftefllmet den koorde". Pastoor Van Beers heette de aanwezigen welkom. Het stuk speelt tusschen het jaar 1008 en het jaar 2000 en bij een verlaten herberg op den weg naar Compostella ii) Spanje, waarheen velen zich bege ven om hulp te zoeken bij Sint Ja cob, die mirakels verricht. Tot deze pelgrims behooren vader Schültz uit het land van den Rijn (vertolkt door G. Stockmann) en zijn zoon Peter (I. Bijl). De vader hoopt, dat de heilige wat gedachten zal zaaien in het hoofd van den jongen, die simpel van geest is. Als beiden in «een veriaten herberg zijn ingeslapen, stellen de waard Es- camillo (W. Schotten) en zijn vrouw Carmen (Tr. Bijwaard) een onderzoek in naar den inhoud van de tasch der pelgrims om hun nieuwsgierigheid te bevredigen. Het zien van de beurs met geld wekt hun hebzucht op. Hoe dit geld, zonder het te stelen, te doen te rechtkomen in eigen zak? Carmen weet raad: hun zilveren huwelijksbe ker stopt ze in de reistasch en als dan de rechter komt, worden de niets ver moedende pelgrims beschuldigd van diefstal. Bij het dan volgende rechts geding, waarbij Sj. Schotten als rech ter en G. Witte als gendarme en ad vocaat-generaal fungeerden, wordt de zoon tot den strop veroordeeld en de goederen in het valies verbeurd ver klaard ten profijte van den bestolene. Het edele echtpaar heeft dus het geld. maar dan komt gewetenswroeging. Zij trachten hun geweten met allerlei drog redenen in slaap te sussen, maar het einde is toch, dat het oude vonnis wordt gewijzigd: de namen worden eenvoudig veranderd enhet --recht, de waarheid hebben gezegevierd. Te vens is «een oude profetie in vervul ling gegaan: het verstand van Peter zou terugkeeren, als hij eerst werd op geknoopt. Het wonder is geschied. Met een hartelijk applaus gaf het publiek uiting aan zün groote waar deering voor het gebodene. Tulnbouwbelang. De vereeniging „Tuinbouwbelang" groep Z.C.K. hield een ledenvergadering op Donderdag 11 Mei, in het lokaal van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer b. v. d. Wou- de. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd, omdat dé secretaris-penningmees ter is overleden. De voorzitter memo reerde de groote verdienste, die de heer Booij voor de vereeniging heeft gehad. Doordat wegens de tijdsomstandighe den de fabriek geen meststoffen kan af leveren en de vereeniging evengoed voor onkosten komt te staan, werd besloten tl.— per aandeel van de leden te heffen tot dekking der kosten. Door het bereiken van de leeftijdsgrens bedankten de heeren D. v. d. Woude en K. Duif als bestuurslid. Een vacature is ontstaan door het joverlij den van den heer Booij. In deze vacatures werd voor zien door de benoeming van de heeren K. Ploeger, Jb. de Vries en Jb. Kloos terboer. Beproeving sirenes. - De beproeving van de luchtbeschermingssirenes zal in deze gemeente geschieden op Maandag 15 Mei a.s. tusschen 14 en 17 uur. Het signaal „Luchtalarm geëindigd" zal daarbij gegeven worden. Zaadkoolbanen en luizenplaag. - Als één der nadeelen, welke door verschei dene tuinders naar voren worden ge bracht ten aanzièn van de groote per ceelen zaadkool, welke men thans in het Geestmerambacht aantreft, geldt de luizenplaag. Deze zaadkoolbanen zouden haarden zijn voor de ontwikke ling van de luis, welke zooveel schade aan de kool toebrengt. Er zullen onderzoekingen worden gedaan vanwege den Plantenziekten- kundigen dienst of deze bewering waar heid bevat. Wanneer straks de tijd daarvoor aangebroken is, zullen luizen tellingen worden gehouden opdat men kan vaststellen of er in de naaste om geving van de velden met koolzaad meer luizen voorkomen dan op groote ren afstand. Met wat zand en water Is veel onheil te voorkomen. - De Districts-Inspec- teur voor de luchtbescherming in N.- Holland en Utrgcht, de heer K. Rijpma te Haarlem, hield Dinsdagavond in. De Roode Leeuw voor een talrijk gehoor een causerie over luchtbescherming Spreker zeide, dat de praktijk wel dui- delijk twee dingen heeft geleerd: le dat het gevaar overal dreigt, overal op de loer ligt en lacht om de indeeline in gevarenklassen; 2e. dat het aantal te betreuren slachtoffers noodeloos groot Is, omdat men vaak niet wist wat te doen en te laten. Bij brisantbommen bijv. dient men te rekenen met de kegelvormig omhoog gerichte scherf- werking, waardoor vooraj bovenver diepingen hebben te lijden. Men blijve dus laag bij den grond. Bij de bespre king van tijdbommen en onontplofte granaten Werd den aanw zigen op het hart gedrukt, deze voorwerpen niet aan te raken. Kettingbommen zijn een pro duct van de verbeelding. Van de brand- verwekkende middelen kregen de staaf- brandbommen allereerst een beurt. Na de technische werking te hebben ver klaard, wees spr. er op, hoe gemakke lijk het gevaar is te bestrijden als men maar heeft een koel hoofd en wat water en zand. Met een paar 5 ponds zakjes zand en wat water doet men wonderen redt men een huis, een straat van den ondergang. Ook bij de bestrijding van phosphorbrandbommen is water en zand noodig. Spr. waarschuwde er tegen deze borrr niet te lijf te gaan zonder eerst zijn ademhalingsorganen te be schermen, door een natten doek voor neus en mond te binden. Alles werd steeds geïllustreerd met voorbeelden uit de praktijk. Spr. eindigde zijn met de meeste aan dacht gevolgde causerie met allen op het hart te drukken er toch rtkening mee te houden, dat er Iets kan gebeu ren en daarom zijn voorzorgsmaatrege len te nemen. Met een koel hoofd, wat zand, en'wat water is veel onheil te voorkomen. Schager Editie. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna, d. v. C. J. Ar- noys en P. J. Bliek. Antonia C. M., d. v. F. de Vries en J. Jonker. Lya, d. v. W H. P. Pastoor en T. Hoogvorst. Engelina T., d. v. J. Buiter en F. Hul- zinga. Michael V., z. v. W. P. Coolhaas en M. J van Zaken. Elisabeth W, d. v. J Ens en A. van Zanten. Engelina M., d. v. J. G, Mink en C, van Duin. Getrouwd: Gerrit Kuijper en Chris tina J. Koning. Overleden: Jacob Ramakers, 55 jr., echtgenoot van A. J. van Keulen. Ja cobus Offers, 73 J., echtgenoot van D. J. Koopman. Hout-elftal tegea het gemeenteperso ncel 45. - IA een zeer geanimeerden wedstrijd tusschen het elftal van den höuthandej, Eecen en een elftal van ge meente-ambtenaren is het aan de laatst genoemden gelukt de zege te behalen, In het begin zag het er naar uit, dat de ambtenaren een nog grootere zege zouden behalen. De voorsprong was tijdelijk 31. Het Hout-elftal liet het er niet bij zitten en maakte nog vóór de rust gelijk. Na de rust werd er weer zeer energiek gewerkt. De ambtenaren namen weer met twee goede doelpun. ten de leiding. De Hout-mannen kon den echter, ondanks al hun inspanning, slechts éénmaal het doel vinden, zoo- dat het gemeentepersoneel de overwin ning behaalde. Naar booze tongen beweren zijn na dezen wedstrijd beide elftallen van hout oftewel zoo stijf als een plank. Wiscliwerltsn r»n Br. I'.êlier No Laat de wasch niet te lang koken. Verhitten van de witte wasch tot de damp- er al komt, is voldoende. Heeft U een ketel met sproeier, dan 15 min. laten ko» ken. 1 eetlepel waschpoeder per I. water- Sterk wringen beschadigthetgoed. Vlug uit de ketel halen (geen nacht laten staan), dan vaak en grondig u. spoelen - warm, lauw, koud.tothetwaterhelder Sf)lx£/' blijft. Let vooral op mijn f volgenden wenk. 4 N.V. Zeepfabrieken Wh DE HAAS EN VAN BRERO ZONDAG A.S. 2.30 UUR HEMELVAARTSDAG VAN Voorverkoop aan de Overdekte. BURGERLIJKE STAND GRAFT. Geboren: Johanna, d. v. C. Blaauw en F. J. Buurs. Anne G,, d. v. N. H« Haas en T. Rijpstra. Anna C. M., d. v. P. de Langer en A. M. Berkhout. Clasina M., d. v. C. Verdonk. en C. Vleerlaag. Overleden: Hendrik Kool, oud 79 j., echtgen. v. N. Metselaar. Maar-, tje Boekei, oud 67 j., echtgen. v. S. Grasboer. Isaak Ris, oud 81 j„ wedn. Oplossing Probleem 1847 (a en b) V' vorige rubriek). a, Groote bord. Zw. 13 sch. op: 3, 5, 7, 9, 17, 18, 20, 23, 25, 26, 28, 32, 36. Wil: 12 sch. op: 14, 29, 30, 34, 35, 37, 39, 41, 42, 43, 46, 48. Opl. 1. 37—31 (ZW. 36 X 49). 2. 48—43 (zw. 49 x 24) 3. 30 x 19 (ZW. 26 x 37) 4. 46—41 (zw. 37 x 46). 5. 39—33 (zw. 28 x 30^ 6. 19 X 37 (zw. 46 X 12). 7, 35 x 2! b. Kleine bord. Zw. 8 sch. op: 88, 73, 61, 63, 64, 51, 41, 31. Wit 8 sch. op: 54, 42, 43, 44, 32, 22, 24, 12. Wit aan zet speelt 2434, zw. 83—74? Waarna wit wint door: 22—23 (ZW. 41 X 22). 42—52 (ZW. 61 X 23), 34 X 32!! Uit den wedstrijd Noord-Holland— Amsterdam. Wij laten hier eerst volgen het verloop van de partij Beers—Keiler na den Sien zet van zwart. Stand: zw. 9 sch. op: 3, 8, 13, 16, 18, 19, 21, 23. Wit 9. sch. op: 30, 32, 33, 34, 35, 38, 42, 47, 49. Het vervolg was 35. 30—25, 20—24, 36» 33—29, 24 x 33, 37. 38 X 29, 3—9, 38. 25—20, 9—14, 39. 20 x 9, 13 X 4, 40. 49—43, 8—12, 41. 43—39, 12—17, 42. 29—24, 19 x 30, 43. 35 X 24, 17—22, 44. 24—20, 22—28, 45. 42—37, 18—22, 46. 20—14, 22—27, 47. 34—30, 27 x 38, 48., 30—24, 21—27. 49. 47—41, 16—21, 50. 24—19, 28—32, 51. 37 X 28, 23 X 32, 52. 39—33, 38 X 29, 53. 19—13, 27—31t 54. 13—8, 21—26, 55. 8—2, 31—37 remse, Ter oplossing voor deze week: t Probleem 1848 van Joh. de Bree. Zw. 8 sch. op: 2, 7, 10, 18, 19, 20, 25, 30 en dam op 45. Wit 10 sch. op: 16, 21, 27, 28, 29. 33. 34, 42, 43, 47. b. Kleine bord: Zw. 3 sch, op: 61, 52, 31 en dam op 51. Wit 3 sch. op: 42, 21* 12 en dam op 44. Voor beide geldt: Wit speelt en wint. Oplossing volgende rubriek. ONZE EERSTE MEI OPGAVE. Rangschikking der' cflfers. Het gevraagde getal van 10 verschillen de cijfers moet deelbaar zijn door de getallen van 2 tot en met 18. Het kl. gem. veelvoud van de getallen 2 tot en mets 18 is 12252240. Om een getal van 10 cij fers te krijgen moet men dit getal met 82 vermenigvuldigen. Dat wordt 1004683680; Dat is dus het kl. getal van 10 cijfers dat door de getallen van 2 tot en mq,t 18 deelbaar is Maar alle cijfers zijn nog niet verschillend. Door er nu telkens 12252240 bij te tellen en de verkregen ge* tallen na te gaan kan men zien wanneer men een getal krijgt van i0 verschillende cijfers. Men vindt dan 2438195760. Twee maal dat getal geeft een nieuw antwoord n.l. 4876391520. Andere mogelijkheden zijn nog 3785942160 en 4753869120. Verschillende goede opl. kwamen bin-< nen. Maar het aantal, dat ze alle vier vond was niet zoo groot. Aan de oplossers. Wij maken er de oplossers nog evert attent op, dat men om voor den puzzle- prijs in aanmerking te kunnen komen, minètens drie oplossingen in de maand waarop de prijs betrekking heeft, moet inzenden, ongeacht het aantal punten,' dat men reeds heeft. Wie in twee opeenvolgende maanden geen oplossing inzendt, wordt van de hjsC afgevoerd. ONZE NIEUWE OPGAVE. (No. 2 der Mei-serie). Een lettergreep-puzzle. Van de hieronder gegeven 59 lettergre pen kunnen de 17 woorden gevormd wot' den die vbldoen, aan de verder gegeven omschrijvingen. Heeft men de juiste woor? den onder elkaar gezet, dan onderzoek men welke twee verticale rijen van boven naar beneden, iets bekends te lezen geven (de ij telt voor één letter). Lettergrepen. 1 a a a ad am -r an be be beel bol dan dant de die ff ge ge gen in ju ker -4 kla kun lee li lig lo luk u mo naar nae ne ne ni - niet no o on on oo pe -1 po ren stek steld ter ter the ti tra um um vens vrij werk wil —zei zi zoe. Omschrijvingen. 1. grove zijde, 2. gedwongen, 3. beken' merk gramofoonplaten, 4. daarenboven* 5. tusschenvoegen, 6. verfstof, 7. verster-' king, 8. vleier, 9, toegevoegd dienaar, 10. soort populier, 11. onnatuurlijk, 3* avonturier, 13. meetkundige figuur, 14. on: derwijsinrichting, 15. versteende zeescheln 16. plan van een bouwwerk, 17. muziefr term. Welke zijn de bedoelde woorden en wa geven twee verticale* rijen te lezen? Oplossingen (2 punten) kan men inzen: den tot uiterlijk Vrijdag 19 Mei, 12 uur aan het Bureau dezer Editie onder mottOj Puzzle-Rub riek. MARKT LEEUWARDEN. LEEUWARDEN, 12 Mei. 83 stieren, vette koeien, 180 melk- en kalfkoeien, jj pinken, 6 graskalveren, 491 nuchtere Kal veren, 163 weide schapen, 77 lammer' 6 vette varkens 258 kleine biggen. Tota aanvoer 1306 stuks. LAMMERENMARKTEN. De jaarlijksche zes groote Lammere markten op Texel zullen dit jaar worde gehouden op de Maandagen 15 en 22 Me Dinsdag 30 Mei en de Maandagen 5, en 19 Juni. Wnd hoofdred TJ N Adema, Alkma tevens afd buitenland; Haagsch corr" pondent en politiek medewerker H. J- Marinus, Amsterdam (HAMA); chef v dienst Jac. Broersen te Hoorn, tev«n afd binnenland; kunst, letteren en tenschappen H. P. van den Aardweg Alkmaar; sport J, Werkman te Alkmaj Prov. nieuws: D. A. Klomp te Alknig Verantw. voor de adv.rubriek VI. getlie te Koog aan de Zaan; voor plaatselijke adv.: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 2