STAD EN OMGEVING. Broek op Langendijk. Noordscharwoude. Zuidscharwoude. Heïloo SPORTREVUE VAN DE WEEK. Films van deze week. Marktberichten. Voor den konijnenliefhebber. De verrichtingen van D.A.W. op Hemelvaartsdag. Hooge uitbetalingen te Drachten. Alkm. Boys II V. V. A. II Alcmaria Victrix II K. V. V. I mwi: RIJWIEL TE BEKOMEN. Sedert 12 April staat er in de rijwiel stalling van het Centraal Ziekenhuis •en dame-rijwiel merk Empo, dat ls af gesloten. De eigenaar kan dit aldaar met medeneming van het sleuteltje be komen. 94 METER DIEP. sv De werkzaamheden voor de norton- ï>omp in de Langestraat, hoek v. d. Boschstraat, zijn thans zoover gevor derd, dat de ijzeren buizen, die een doorsnede hebben van 50 c.M. op de gewenschte diepte van 94 M. zijn aan gebracht. Hierna wordt een houten buis met een filter aangebracht, waar na de ijzeren buis er weer uitgetrok ken wordt. Op twee andere plaatsen in de gemeente worden nog dergelijke pompen geslagen. BELLET JETREK. Gedrieën stevenden twee meisjes van S en 5 jaar en een jongetje van vier in de Pastoorsteeg, hand aan hand op de pastorie aan. Zij beklommen de stoep en de oudste, die juist bij het in een koperen kom gevatte electrische bel letje kon komen, drukte op 't knopje. Mijn nieuwsgierigheid was gewekt en onwillekeurig fantaseerde ik over het onderhoud van het kleine drietal met den pastoor. Tot mijn niet geringe verwondering, begaven de kleinen zich evenwel, zonder om te zien oogen- blikkelijk in de richting van het Vlaan- derhof. De meid, die vrij spoedig de deur opende, keek ten zeerste ver baasd, toen ze niemand op de stoep zag staan. In de straat zag ze niemand anders dan de op nog omkijkende hand aan hand voortschrijdende kleuters. Toen ze de deur weer hoorden dicht doen, keerden de kleinen vol pret op hun schreden terug om hetzelfde spel letje te herhalen, dat ik toen maar ver hinderde. Bedeesd dropen de belhamel- tjes af en ik overpeinsde, dat het kwaad den mensch is ingeboren, al moest ik mij inwendig ook verkneu kelen over de jolige snoetjes der kleu ters na het bedrijven van hun kwaad. AANGIFTE LEERLINGEN OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op een fn dit nummer voor komende advertentie met betrekking tot bovenvermelde aangelegenheid. ATTENTIE. Wegens opheffing van de schoenen- beurs verzoeken wij dengenen die in het bezit zijn van een schoenenruilbon, de zen bon met het daarop vermel de bedrag te komen innen bij het kan toor van den Nederlandschen Volks- dienst, Hulppost Moeder en Kind, Langestraat 87, Alkmaar, op Maandag den 22en Mei namiddags van 24 uur. Nederlandsche Volksdienst. DANSAVOND DESTA EN MENEN. Maandagavond a.s. zullen de dan seressen Desta en Menen in „Het Gul den Vlies" optreden. Dit zal stellig voor Alkmaar een belangrijke gebeur tenis worden. Want de kunst dezer dan seressen, die ten onrechte „Parijsch" genoemd worden, want hun wieg stond in Ethiopië, heeft iets zeer bekorends. Men heeft gesproken over „technische wonderen" en over een „meesterlijke ballettechniek". Met haar elegante kunst en haar overstelpenden schat van kleurrijke, feeërieke costumes, brengen de exoti sche zusters het sprookje en den droom eener 1001-nacht-sierlijkheid in de werkelijkheid van de wereld, als een oase van schoonheid, lieflijkheid en verbeelding. PRIJSBEHEERSCHING TE LANGENDIJK IN ACTIE. Te Langendijk vloog een kruidenier, die jam en peulvruchten te duur ver kocht, tegen de lamp. Hij werd door opsporingsambtenaren der Prijsbeheer- sching geverbaliseerd. Zij bekeurden eveneens een grossier, die kunsthoning voor 800,per 100 kg. aan den man bracht, hoewel de hoogst toelaatbare prijs slechts ƒ61,40 per 100 kg. be droeg! Eervol ontslag. - Aan den heer J. v. d Walle, onderwijzer aan de o 1. schooi alhier, is in verband met zijn benoe ming te Olst met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend. Beroep niet aangenomen. Ds. M. C. Koole, Ned. Herv. predikant alhier, heeft voor het beroep naar Overschie bedankt. Bekerwedstrijd. - Zondag wordt op het LSVV-terrein de belangrijke be kerwedstrijd LSVV IDTS I gespeeld. De wedstrijd begint om half drie. De uitslag van dezen wedstrijd zal zeer zeker met belangstelling tegemoet worden gezien. DTS verloor haar eer sten wedstrijd tegen Vrone met 1—0, terwijl Vrone eergisteren met 82 door LSVV werd geklopt! Kolven. - Op Hemelvaartsdag hield de kolfvereeniging Gezellig Samenzijn een onderlingen wedstrijd met voorgift. De uitslag was: le prijs C. Bruin 154 pnt.; 2e pr. D. Rijper Jr. 149 pnt.; 3e pr. J. Komen 146 pnt.; 4e pr. W. Vader 144 pnt.; 5e pr. P. Hof 143 pnt.; 6e pr. D. Rijper Sr. 140 pnt.; 7e pr. G. Mettes 138 pnt.; 8e pr. A. Schipper 137 pnt., 9e r. J. Kramer 135 pnt. en 10e pr. Jn. Vroling 134 punten. Gevonden voorwerpen. - Bruin lede ren portemonnaie, horloge met ketting, schop met steel, springtouw, grijze wol len dameshandschoen, blauwe wollen bivakmuts, kinderportemonnaie, speel goedkonijn, rozenkrans, doublé armband (schakels met steentjes), blauw ratiné dameshandschoen, bruin lederen portemonnaie inh. f 1.05, id. inh. f 4. Inlichtingen Mar.kazerne, Heiloo BURGERLIJKE STAND. Geboren Wilhelmus A. B., z. v. A. L. van der Schuijt en P Blomberg. Reina E., d. v. P. Visser en K. Stam. Franciscus G., z. v. W. Komen en M. Wellens. Cornelia J., z. v. C. Mulder en C. de Waard. Johanna C., d. v. C. Mulder en C. de Waard Eitje J., d. v. G. Keppel en J. R. Geertsma. Ondertrouwd Petrus Beukers en Margaretha Bruin. Johannes Egeter en Johanna A. Zoomer. Simon P. A. Jan nes en Neeltje Speur. Jan Nat en Hui- berta de Jong. Getrouwd: Jan F. Ansink en Hfl- legonda van het Hof. Jan Rus en Intje G. S. Koetzier. Overleden: Antonie C. Schuitema ker, 68 j., echtgen. van M. de Leeuw. Engeltje Dekker, 53 j., echtgen. van C. Buis, overleden te All^fcaar. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ALKMAAR, Gr. Kerk, n.m. 7 UlUr, ds. v. d. Waal. jeugddienst (verb, opgave). Ger. kerk, 10 uur, ds. Idema: 5 uur, ds. Von Meyenfeldt (Catech. Zondag 23), coll. bijbelverspreiding. BERGEN, Evang. Maranatha, geen dienst (verb, opgave). HEILOO, Ger. kerk in Evang.gebouw a. d. Kerkelaan, v.m. 8.30 uur, ds. Von Meyenfeldt; 4 uur, ds. Idema (Catech. Zondag 51), coll. bijbelverspreiding. SCHOORL. zie Groet. GROET, 10.30 uur, ds. De Jong. LIMMEN. 10 uur, ds Tuinstra. BROEK OP LANGENDIJK, 10 en 3 U., ds. Koole. Ger. kerk, 10 en 3.30 uur, cand mr. Mulder van Leiden Chr Ger. kerk, 10 en 3 uur, ds. Van Dijken van Aalten Doops^ez, gem., 10 uur, prop. De Groot van Alkmaar. ZUID-SCHARWOUDE. geen dienst. N.-SCH ARWOUDE, Ger. kerk, 10 en 4 uur, ds. Van Arkel. OUDORP, geen dienst. N.-NTEDORP, Doopsgez. gem„ 10.30 u„ da. Rothfusz. W ARMENHUIZEN, Ger. kerk, 5.30 u., ds. Bosma. HISTORISCH GENOOTSCHAP „OUD-WESTFRIESLAND". Jaarvergadering op 2 Augustus. In de bestuursvergadering van 't His torisch Genootschap „Oud-West-Fries land" op Woensdag j.l. in de Chirurgyns- kamer te Enkhuizen werd het pro gramma voor de a.s. algemeene ver gadering vastgesteld. Deze zal gehou den worden op Woensdag 2 Augustus te Alkmaar. ONVERBREEKBARE BANDEN. Cinema Theater. Deze uitstekende film van Zarah Leander is voor één week geprolon geerd, wat ons na het succes in de eerste week niet verwonderde. Wij heb ben de vorige maal reeds op deze sterke film gewezen en wie Zarah Leander, Heinrich George en zoovele anderen nog niet in „Heimat" zag, ver- zuime thans de gelegenheid niet. Een goed voor-programma met jour naals gaat aan het hoofdnummer vooraf. MOEDERLIEFDE. Alkmaarsche Bioscoop Theater. De moederliefde is deze film verper soonlijkt door de moeder van den zan ger Mario Sarni, een vrouw, die de liefde voor haar eenigen zoon, met het grootste offer, waartoe een moeder in staat is, bezegeld. Mario dreigt n.l. de jonge vrouw, die hij zoozeer liefheeft, te verliezen als Donato tijdens Mario's afwezigheid, zich te veel met een ander occupeert. Maar met veel tact en schranderheid weet de moeder de jonge vrouw weer in het goede spoor te brengen, echter met opoffering van haar eigen leven. In deze film trekt tevens een schit terende opvoering van Verdi's opera „Othello" de aandacht. De prachtige zang van Benjamino Gigli zal weer ieder bekoren. Maar ook het spel van Emma Gramatica in de moederrol is iets bijzonders. Een film, die men met genoegen zal zien en be luisteren. Een uitgebreid programs met veel nieuws van binnen- en buitenland gaat aan de hoofdfilm vooraf. MINNEBRIEVEN. Vivtoria Theater. Het uitnemende vlotte spel van alle medewerkenden in deze alleraardigste geschiedenis is een attractie op zich zelf. Konrad Tiedemann, gelukkig ge trouwd en vader van een zeventien jarige dochter, geraakt een moment van het rechte huwelijkspad af. Hij gaat eenige avonden met de jonge mode-teekenares Hilde Wagner uit en schrijft haar brieven, die hij overschrijft uit het boekje: „Minnebrieven van be roemde Mannen". Datzelfde heeft hij vroeger ook gedaan tegenover zijn vrouw. Deze verstandige vrouw merkt het toevallig. Maar zij zegt niets. Kon rad komt echter van de eene moeilijk heid in de andere, vooral als hem blijkt dat Hilde eigenlijk het meisje is van zijn privé-secretarls. Dat alles ten slotte terecht komt is te danken aan de zeer verstandige en begrij pende vrouw van Konrad. Hermann Thimig, dien wij in langen tijd niet op het witte doek zagen, was uitstekend als Konrad. Maar niet min der dient Kathe Haack genoemd, die haar reputatie volledig bevestigde. Een charmante Hilde Wagner van Suse Graf, een alleraardigste dochter van Bruni Löbel en een vlotte Robert Wie- land van Paul Hugschmid completeerden met enkele prima bijrollen, dit amu sante geheel. Een uitgebreid journaal met binnen- en buitenlandsch nieuws en een aar dige teekenfilm gingen aan het ge slaagde hoofdnummer vooraf. G. C, van Gulik. DRIE WEKEN HUISKNECHT. Theater Harmonie. Het doet het vaderlandsche hart goed na alle Duitsche, Italiaansche en Vlaam- sche films van den laatsten tijd, de filmhelden op het witte doek weer eens Hollandsch te hooren spreken en men mag zich zeker afvragen waarom het zoo lang geduurd heeft eer Nederland sche cineasten weer eens aan het werk zijn getogen om ons op het kunstter rein der film weer eens een werk van eigen bodem voor te etten. Bij de première van deze film, waar voor Henk Bakker de man van de tallooze dillettantentooneelstukken het scenario schreef, is de Hollandsche pers in roerende eenstemmigheid op het Profilty-product aangevallen. Er deugde nu letterlijk niets van. Het stuk was een prul. de acteurs waren goed voor het tooneel, maar prullen voor de film, wij hadden geen be kwame Hollandsche cineasten, noch regisseurs, noch zooveel andere onont beerlijke hulpkrachten en het resul taat van aller samenwerking was dan ook een wanstaltig product, waarop de Hollandsche filmindustrie allesbehalve trotsch kan zijn. Wij hebben na dit verpletterende oor deel de film gisteravond bekeken en ziet, het viel mee. Zeker, het is geen meesterwerk en er zullen voor de ci neasten, die de knepen van het vak kennen, wel allerlei onderdeeltjes zijn waaraan zij zich vreeselijk kunnen ergeren, maar een feit is het, dat het publiek een stampvolle zaal de film vriendelijk heeft ontvangen en er blijkbaar alleszins over voldaan was en dat is het wat de auteur, en de men- schen, die deze film gemaakt en in den handel gebracht hebben, ten slotte noo- dig hebben. Het beeld was over het algemeen scherp, de woorden waren goed ver staanbaar en het is alleen te betreuren, dat het voortdurende kasteeldécor meer malen den indruk van verfilmd tooneel geeft, terwijl ook de momenten, waar op men van sommige spelers o.a. Piet Bron de lippen ziet bewegen en het geluld hoort, niet heelemaal overeenstemmen, wat eenigszins hin derlijk is. Overigens kunnen wij een bezoek aan deze Hollandsche film zeker aanbeve len, al is het scenario wat al te veel van het soort der goedkoope dillettan- tenstukjes, maar daaraan konden de artisten natuurlijk ook niets ver anderen. Paul Steenbergen als de jonker, Ma- thieu van Eysden als de knecht. Piet Bron als de rijk geworden slager, Coba Kelling als zijn vrouw en Wiesje va.i Klaveren als de dochter, doen hun best op het witte doek even populair te wor den als op de planken. Zij zijn er nog niet in geslaagd, maar wat niet is, kan nog komen en zelfs het pogen zoo zegt men is schoon. Vooraf o.a. een Hollandsche teeken film. die we liever niet voor den twee den keer zien. Er is op dat gebied door onze teekenaars en technici wel iets beters te bereiken. Tj. N. Adema. Zie toe dat V de distributiebescheiden krijgt waar V recbt op bebtl Wat U na derhand mist wordt niet aangevuld! Bij de opening der vergadering wijd de de voorzitter een woord van waar deering aan de nagedachtenis van wij len den heer Jb. Portegijs, die van af de oprichting van het Genootschap hiervan bestuurslid was geweest. Behalve de behandeling der agenda voor de algemeene vergadering kwa men nog velerlei andere onderwerpen in bespreking, betrekking hebbende op het werk van het Genootschap voor het behoud van cultuurmonumenten en het landschapskarakter van West- Friesland, fi.a. ook het registreeren van wat nog in woonhuizen en boerderijen aan antiquarisch materiaal aanwezig is ter aanvulling van de Voorloopige Lijst der Rijks-Commissie voor Monu mentenzorg. Met genoegen werd geconstateerd, dat de Bundel, die in 1942 had moeten verschijnen, no. XVII. nu in druk is en spoedig de leden zal bereiken. MARKTOVERZICHT SCHAGEN. Een verstelde markt loopt nooit zoo druk en de Woensdag vóór Donderdag (Hemelvaartsdag) maakte daarop geen uitzondering. Voor de taxatie waren er op dien dag aangevoerd 48 stuks rund vee. De prijs van het gebruiksvee, 32 st., varieerde van f 300 en f 575; 7 pinken wa ren er van f 200f 300: 2 nuchtere kal veren van f 35—f 50. van het totaal van 48 werden er 7 overgenomen door de centrale. De prijs van het stamboekvee liep tot f 1000. Er was wel vraag naar gebruiksvee; het scheen echter, dat de kwaliteit niet altijd naar genoegen was. Op de markt van de centrale, die op Vrijdag vervolgd werd, waren aange voerd 85 koeien, 3 stieren, 2 pinken, 4 graskalveren en 8 varkens. Hieronder waren heel wat kwaliteitskoeien. Op de wolveemarkt was de aanvoer nog niet groot. Een te klein aantal uit gegeven aankoopvergunningen schiint hier een goeden handel nog steeds in den weg te staan. Voor de goede ramlamme- ren werd f 15—f 25 betaald, wat nu nog niet bepaald een goede prijs ls te noe men. Ooilammeren werden genoteerd van f75—f 100: dat ging dus wel iets beter. Geschoren schapen tot f 250. Eveneens nog weinig aanvoer op de biggenmarkt. maar er werd beweerd, dat dit de volgende week Donderdag ver anderd zal zijn; er wordt dan een be- lanrriike aanvoer verwacht. Als er dan voldoende aankoopvergunningen zijn uitgereikt, is hier een oplevende handel te verwachten. Op de konlinen- en pluimveemarkt weinig verandering te bespeuren. Een kalme handel met de bekende slacht- prijzen. MARKTBERICHT LEEUWARDEN. 75 stieren; 130 vette koeien; 139 melk en kalfkoeien; 16 pinken! 3 graskalve ren; 430 nuchtere kalveren; 365 weide- schapen; 535 lammeren; 13 vette var kens; 263 kleine biggen. Totaal aanvoer 1975 stuks. Overzicht: Stieren, vette koeien, melk koeien, pinken, nuchtere kalveren vet te varkens aanvoer kort Biggen ruim, kalmer. Schapen en lammeren ruim, kalm. prijzen hooger MARKTBERICHT SCHAGEN. 3 stieren Centrale: 32 geldekoeien (ma gere) taxatie f 300—f 575: 85 idem (vette) Centrale; 7 pinken f 200—f 300; 2 pinken Centrale; 4 graskalveren Centrale: 2 nuchtere kalveren f 35f 50; 4 schapen (magere) f 250: 17 rammen f 15—f25; 15 ooien f75—f 100; 8 vette varkens Centra le: 18 biggen taxatleorijs178 konijnen fl per kg.; 8 kippen f 0 90 oer kg. PUZZLE. Onze tweede Mei-opgave. Een lettergreep-puzzle. De 17 bedoelde woorden waren: 1. Fl- lozel, 2. Onvrijwillig. 3. Odeon, 4. Be nevens, 5. Interpoleeren, 6. Aniline, 7. Bolwerk, 8. Oogendienaar, 9. Adjudant, 10. Klaterabepl, 11. Gekunsteld, 12. Ge lukszoeker, 13. Trapezium, 14 Athenae um. 15. Ammoniet, 16. Bestek, 17. An dantino. De tweede en vijfde verticale rij geven te lezen: In den nood leert men zijn vrienden kennen. Een puzzle met vele goede oplossingen Onze nieuwe opgave. (No. 3 der Mei-serie). Het gevraagde woord. 't Lijkt vreemd als wij zegen: dat 65 en 26 en 48 en 14 en 34 en 14 en 5 het gevraagde woord opleveren. Maar de verklaring is tamelijk eenvoudig. Men zoekt 7 woorden van 9 letters, die vol doen aan de verder gegeven omschrij vingen Van het eerste woord neemt men dan eerst de zesde en dan de vijfde letter (65). van het tweede ^voord eerst de twee de en dan de zesde letter enz., van het laftste woord alleen de vijfde let ter. Precies in de aangegeven volgorde achter elkaar gezet geven die letters 't woord7 Omschrijvingen. 1. Kaarsenhouder, 2. blijde boodschap, 3. telt vele muziekbeoefenaars, 4. deel van een voetbalelftal, 5 zonder kleur, 6. moeten altijd nauwkeurig behandeld worden 7 zegt men dikwijls bij een kennismaking. Welke 7 woorden zijn bedoeld en wat is het gevraagde woord? Oplossingen (2 punten) kan men inzen den tot uiterlijk 26 Mei 12 uur aan het Bureau dezer Editie onder motto Puzzle- Rubriek. DAMRUBRIEK. Oplossing probleem 1848 (a. en b.) vorige rubriek, a Groote bord. Zw 8 sch. op: 2, 7, 10, 18, 19, 20, 25. 30 en dam op 45. Wit 10 sch. op: 16, 21, 27. 28, 29, 33, 34, 42, 43, 47. Opl. 1. 16—3| (zw 30 X 37), 2. 47—42 (ZW. 45 X 32), 3. 27 X 38 (ZW. 7 x 27), 4. 42 X 4!- b Kleine bord Zw 3 sch. op: 61, 52, 31 en dam op 51. Wit 3 sch. op: 42, 21. 12 en dam op 44. Opl. 1. 44—13 (ZW 52 x 33). 2. 12—22!! op 31 x 12 volgt 13 x U. Zw. 33 x 12 en wit 11 x 11 over 14 en 71. Op 33 x 12 volgt 13 x 11, zw 31 x 12 en 11 x 11. Uit den wedstrijd Noord- Holland—Amsterdam. In de partij aan het derde bord tus- schen J. H Vos en H. Laros, resp. met zwart en wit, kwam na den 40sten zet van zwart (Vos) de volgende stand voor: Zw 10 sch. op: 6, 11, 12. 13. 16 19, 23. 24, 29, 35. Wit 10 SCh. op: 26, 27, 28, 30, 32. 33, 38, 42, 44, 45. Het vervolg was: 41, 45—40. 12—17? Laat wit nu de combinatie volgen: 44—39, 39 x 50. 33 X 24 en 28 x 8 dan volgt van zwart 17—22, 16—21 en 11 x 2 met groote winstkans. Wit had dit doorzien en speelde als 42en zet eerst 26—21 (zw. 17 x 26) en daarna 44—39, 39 x 50 enz. wat hem de winst van de par tij opleverde. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1849 van W. M. te Westdam. Zw. 9 sch. op: 8, 11, 12, 16, 17. 18, 19, 20, 27 en dam op 44. Wit 11 sch. op: 26, 28, 30, 33, 34, 36. 38, 40, 42, 46, 49. b. Kleine bord: Zw. 5 sch. op: 41 42, 43. 44, 34. Wit 3 sch. op: 21, 23, 13 en dam op 24. Voor beide geldt- Wit speelt en wint. Opl. volgende rubriek. TROMMELZUCHT. Zooals wij reeds eerder schreven, ls er groote voorzichtigheid In acht te nemen bij het voeren van versch groen voer. Indien de konijnen na een periode, waarin geen versch groen ter beschik king stond, hiervan plotseling een groote hoeveelheid krijgen, dan komt in het spijskanaal te veel plantenvocht. ook wei eelvocht genaamd. In dat cel- vocht bevinden zich vele voedings stoffen, die een gemakkelijke voedings bodem vormen voor een soort bacte riën die gassen preduceeren. Deze bacteriën ontwikkelen zich zeer snel en er komt dan zeer veel gas vrij. Maag en darmen worden met gas gevuld en zetten sterk uit. De dieren hebben dar, dikke b.uiken en, omdat men, als men de dieren in zoo'n stadium oppakt, een klokkend geluid hoort, is men wel ge neigd „waterbuiken" te spreken. Jonge dieren met trommelzuchtbuiken ster ven in 9 van de 10 gevallen binnen een paar uur. Het voeren van groote hoeveelheden vochtrijk groenvoer, gebroeid of gegist Een poesenfamilie in een boom I Het spreekwoord zegt „Een kat in het nauw maakt rare sprongen" Dit spreekwoord kan ook van toe passing worden gebracht op de poes van den heer Ossebaar aan den Stationsweg te Oosthuizen. Het dier leefde op niet al te beste voet met den hond van de buren en men wijt het daaraan, dat het beest haar vijf jongen ter wereld bracht tn een wilgenboom, weike aan da slootkant van het erf van den heer Ossebaar staat. Voorwaar een uniek geval. voer werkt de trommelzucht sterk in de hand, evenals bedompte hokruim- ten. Vochtrijk groenvoer, waaronder wij verstaan versche klaver roode en witte kool, sla, spinazie en bletenloof mag met anders dan in kleine hoeveelheden verstrekt worden en die dieren moeten steeds over goed hooi of erwtenstroo de beschikking hebben Aangezien hei ziekteproces bij trommelzucht zeer sne) verloopt, is er helaas vaak niet veel aan te doen. Door de gasontwikkeling wordt de maag zoo groot, dat de adem haling en de ademhalingsorganen in do borstkas in hun werking belemmerd worden en uiteindelijk de maagwand scheurt Bij groote dieren zijn soms de darmen gescheurd Hier geldt dan ook weer net als bij alle konijnenziekten „voorkomen is be ter dan genezen". Een geregeld matig voeren van minerale kool door het weekvoer is een goede voorzorg tegen lasvorming, een teveel zal tot verstop ping leiden. De bast van boomtakken en bij voorkeur die van vrucht) ,omen bevat veel bindende stoffen wat een ge lijkmatige ontlasting oevordert. Het kan geen kwaad de dieren van tijd tot tijd eens eer, boomtak of twijg in het hok te geven, dit heeft tweeërlei doel- het bevordert de spijsvertering en re gelt de ontlasting en het is goed voor de tanden van de dieren. Van tijd tot tijd moet een konijn knagen om zijn snij tanden kort en scherp te houden. Men moet er echter voor oppasser takken liguster ovalivoleum (een bekende heester) in het hok te gooien, daar deze zeer vergiftig zijn. Door het overstelpend aantal vragen en in verband met de geringe plaats ruimte hebben wij in overleg met on zen deskundigen medewerker besloten den lezers in dringende gevallen schrif telijk van antwoord te dienen. Men zende zijn vragen dus in aan Red. Dagbi. v. N.-H., Voordam 9, Alk maar. Motto Konijnenrubriek A t h 1 e t i e k. A.V.A. IN DE WIERINGERMEER. Bij de Donderdag te Middenmeer ge houden atletiekwedstrijden, die de eerste van het seizoen waren, heeft A.V.A. reeds eenige mooie successen kunnen behalen. Bij de junioren viel vooral Blom op. Na langen tijd de leiding te hebben ge had, moest hij tenslotte met de 4de plaats genoegen nemen, terwijl J. Groen hier 5de werd, uit een veld van 18 deelnemers. Bij de 80 m. meisjes werd R. Greeuw 3de in haar serie. Bij het kogelstooten voor dames wist A. Heep een fraaie 2de plaats te beha len uit een groot aantal athleten, ter wijl T. de Moor bij het vèrspringen met een mooien sprong van 4.61 m. le werd. Bij de heeren wist F. Breek de 100 m. op fraaie wijze te winnen in den zeer snellen tijd van 11.7 sec., terwijl hij bij het discuswerpen 2e werd met een worp van 31.02 m. T. Pijke werd 2e in zijn serie 100 m.. terwijl G. P. v. Bee- kum op de 400 m. als 3e eindigde. Bij het kogelstooten werd J. v. Bee- kum 2e met een goeden worp van 9.32 m. Bij de 800 m. heeren kwam M. J Knaape goed naar voren door van kop af te winnen in den tijd van 2 m. 17 sec. Tot slot deed de A.V.A.-ploeg, be staande uit G. P. Beekum, T Breek, T. Pijke en C. de Boer, mee aan de Olym pische Estafette, tegen sterke ploegen als die van H.E.O. en Den Helder. Na feilen strijd werd Den Helder eerste voor A.V.A., doch het verschil was zoo klein, dat de zelfde tijd van 4 min. 11.3 sec. genoteerd werd. Biljarten. ALKMAARSCHE BILJARTERS SPELEN COMPETITIE. De Alkm. biljarters hebben met groote voldoening gezien het uitstekende fi guur dat H. Hoogland gemaakt heeft in den wedstrijd te Leeuwarden (2e klas groot biljart cadre). Alleen door de laatste partij tegen K. de Ruyter te verliezen is Hoogland op de 2e plaats gekomen en door zijn mooi gemiddelde gepromoveerd naar de le kl. In Alkmaar wordt nog lustig compe titie gespeeld (einde 15 Juni). In de voorwedstrijden voor de kamp. le, 2e, 3e en 4e kl. schiet men al aar dig op. In de eerste klasse wordt zeer goed gespeeld. J. Moeijes en A. de Wit spe len hun partijen meermalen met ge middelden boven de 10. Deze twee spelers hadden tot Woensdag nog geen enkele partij verloren. Daarom was er Donderdag voor de ontmoeting tus- schen deze twee spelers in café de Boer groote belangstelling. De zenu wen speelde beide spelers parten in deze partij. Moeyes had langen tijd de leiding, maar de Wit kwam er meer en meer in Toen Moeyes tweemaal een ongelukje met zijn queue had speelde hij iets minder vast. Gp 260 passeerde de Wit Moeyes en het einde was dat de Wit de 300 volmaakte In 33 beurten. Moeyes op 262 had nog den nastoot, maar hij miste deze. Gem. de Wit 9.09, Moeyes 8.-. Ook G. Wessels, C. Hoed, Burger, Adams en Lüdeke maken in deze afd, een goed figuur. Het programma is wat overladen, maar dat wordt 't volgend seizoen be ter. Misschien wordt dan ook het kamp. v. Alkmaar uitgebreid tot een kamp. v. Kennemerland. In de tweede klasse valt het spel over het geheel niet bepaald mee. In de derde klasse treden J. Smit van de Optimisten, C. Middelbeek en P. Rolie van Edcelsior op den voor grond, In de vierde klasse zijn dat Kle verlaan en D. Leeuwenkamp. In de clubcompetitie Eerste klasse heeft Z.E.K.Z. op fraaie wijze den eer sten prijs verworven. Drie Ruiten werd 2e en Alcmaria derde met 1 punt voor sprong op de Optimisten, die echter weer een iets beter gem. hadden. In de 2e kl. heeft Excelsior op uit nemende wijze de eerste plaats bezet. De huldigingsavond slaagde bijzonder. Er waren vele bloemstukken. C. Hoed trad als lid toe. Vermoedelijk komt Excelsior spoedig in de le klas. Drie Ruiten werd tweede in deze klas. De eersteklaswedstrijden voor de persoon lijke kampioenschappen worden ge speeld in Café de Boer. De man die terug kwam. Een jaar of vijf, zes geleden. Een stoere Noordhollander, een rasechte Westfries trok Nederland door en toer de door België, Duitschland en Zwe den. En boekte succes op succes. 't Was een eenvoudige, sympahieke jongen, die zijn hart verpand had aan de wielersport. Op het knusse Alkmaar sche baantje reed hij achtervolgingen en eigen-kracht-wedstrijden over 10, 20 of meer kilometers. Op den weg ech ter leefde hij zich uit. bleek zijn groo te kracht. Want deze Westfries was wegrenner in de allereerste plaats. Als nieuweling werd hij hard in België, waar hij sober leefde en zoo veel mogelijk kermiscoursen meereed. Als amateur werd hij bekend in Ne derland, zóó bekend zelfs. dat de N.W.U. hem in de wegploeg opnam, die onze kleuren in Zweden moest verdedigen. En daar. ver van huis be haalde hij vrijwel alle eere- en eerste prijzen. In Keulen kwam hij aan den start voor een monsterrit over bergen en door diepe dalen. In Valkenburg ze gevierde hij over den Cauberg. En hij werd prof. En won ronden en criteria. Hij won ze vooral dén, als het parcours uiterst zwaar, de natuurele menten buitengewoon moeilijk waren Een schoone toekomst leek voor hem weggelegd. Totdat ineens de renner de wie lersport vaarwel zei en op de vracht auto ging zittenSchulte en Pelle- naars en Van Amsterdam en den Bras waren 'n gevaarlijken concurrent kw'it, gevaarlijk, omdat de jonge prof nog pas in opkomst was. Dat was Ab Bosma, de Alcmariaan. o Op den zolder in zijn woning hingen nog altijd de frames en de wielen van zijn wegkarretjes. En in de prijzen- kast schitterden nog steeds de bekers en medailles. En in Nederland zijn nog altijd weg wedstrijden en kan men nog altijd le zen over een Schulte en een Bel en een Middelkamp. En Ab Bosma Verleden jaar bij de Ronde van Alk maar sprak ik hem. Hij stond ln de buurt van den jurywagen, „bekeek" de course enbegon te leven. Daar zag hij zijn oude vrienden op hun kar retjes! En 't duurde niet lang. of Ab bemoeide zich er mee. gaf wenken en raadgevingen. En jij? vroeg ik na enkele mi nuten. Zat ik d'r maar weer tusschen! zuchtte hij, 't Kan nog best! opperde zijn jonge vrouwtjej. Toen beloofde hij me, dat hij het volgend seizoen.... o En nu zitten we midden in dat vol gend seizoen. Ab heeft woord gehou den. Een paar maanden geleden hee.'t hij zijn training hervat, een week ge leden ontving hij zijn rennerslicentie en thans staat hit weer op de lijst van de Ronde van Alkmaar, die over een week verreden wordt! Maar verwacht nu geen wonderen van dezen renner! Hij is nog niet hard genoeg, hii heeft zijn vorm nog niet bereikt. Hij doet het kalm aan, om geleidelijk weer op te klimmen. En dan zal hij toonen, wat hij kan. De man, die terug kwam.... o Lezer, heeft U gisteren gelezen, wat Ovidius schreef? Over de schoon- springster? „In de seconden van ver zonken berekening vóórdat zli de groote buiteling waagt, heeft zij stellig alles, wat niets met den sprong te maken heeft, vergeten". Ovidius is geen sportman, kent Joris van den Berg en Karei Lotsy vermoedelijk al leen bij naam. Hij zal waarschijnlijk nooit de „Mysterieuze krachten in de Soort" gelezen hebben, nóch Joris' boek over Moeskops. Hij zal misschien nooit gehoord hebben over Lotsy's donderredes. Maar deze Ovidius heeft onbewust de concentratie in de sport ontdekt. Hii heeft begrepen, dat zon der een volledige overgave een top- D'nstatip niet mogelijk is. Daarom geven wij dit woord van Ovidius hier nog eens ter overdenking aan alle sportbeoefenaars. o Onze veteranen hebben op Hemel vaartsdag gevoetbald. Vanuit Den Hel der en Alkmaar, uit Schagen en Pur- merend, ja uit vele plaatsen waren de vroegere voetbalsterren naar Zaandam getrokken, waar ze oude bekenden ontmoetten en tegen die oude beken den streden met een vuur, dat deed denken aan de jaren van weleer. Ze streden tot dat een tekort aan adem hen den strijd deed staken. En ze vochten voor hun aloude club. En na men strafschonpen met dezelfde ani mo en dezelfde zenuwachtigheid, die me- waarneemt bij het schoolvoetbal. De resultaten? Och, ze zijn bijzaak. Het voornaamste was, dat de oudjes eenige uren in de buitenlucht gehold en gezwoegd hebben en zich weer jong gevoeld hebben. Misschien dat de heertjes den volgenden dag ont dekt hebben, dat ze erg. erg oud ziin geworden De gelukkige winnaars waren Alc maria a, KW a. HRC a, EVC a. Zil vermeeuwen a. Verkade a. Alkmaar a. KFC b. Alcmaria b en Zaandijk b. De „jongens" kregen allemaal mooie speldjes I VOETBALPROGRAMMA. Techn. dag: Noord-West. Prom, le kl. Vitesse-Borne, TSCUW Prom. 4e kl. ADO '20—Wieringerwaard Prom. res. 3e kl.; WA 2Alkm Boys 2, KFC 3Zandv. Meeuwen 2. Competitie 2e kl.: ZFC—RCH; KFC— W -Frisia. Noordhollandsehe: Koedijk—Vios, MFC 2—Twisk: SVW 2Alcmaria 6; Helder 4—HRC 4; Helder 5—HRC 5;. NHVB-beker: Alcmaria 2—KW 1. SEW—Alw. Forward; W.-Frlsia 2An- dijk 1: Helder 2Atlas 1. Gouden kruis: W. Friezen 1Geel Zwart 1. DE JEUGDSTORM HIELD EEN SPORTDAG. Hemelvaartsdag is voor den Jeugd storm niet ongemerkt voorbijgegaan. Terwijl een deel der jongens een flin- ken marsch maakte, legden de meisjes zich toe oo de athletiek. Daartoe wa ren de Stormsters en Meeuwkes uit West-Friesland. Den Helder. Schagen. Alkmaar en Zaanland samen gekomen cp het Alkmaarsche Sportpark, om een echt sportfeest te houden. Daarbij wa ren tegenwoordig de gewestelijke meis- iesleidster en twee leden van haar staf. Om tien uur werd de dag geopend met het hijschen van de vlag op het Wieierbaanterrein. Daarna begon men met de sport wat tot ver in den mid dag duurde, behoudens een pauze om Hoofdredacteur H. M C. Schroder, Alk maar; wnd. hoofdred. TJ. N. Adema, Alk maar: chef van dienst Jac. Broersen te Hoorn; kunst, letteren en wetenschappen H P. van den Aardweg te Alkmaar; sport J. Werkman te Alkmaar; prov. nieuws D A. Klomp te Alkmaar. Verantw. voor de adv.rubriek W. Ra- getlie te Koog aan de Zaan; voor de plaatsel. adv.: T. Bus, Alkmaar. gezamenlijk, In het Streekkwartier van! den Jeugdstorm aan de Nassaulaan, eett voortreffelijken stamppot te veror- Deren. Verder wedijverde men gedurende! den geheelen dag met elkaar op allo mogelijke gebieden, als harloopen, speerwerpen, balwerpen, vèrspringen enz. Het ging niet alleen om het behalen: van prijzen, maar ook om het afleggen! "an proeven voor het sportdraagteeken, dat de Jeugdstorm heeft ingesteld al» aanmoediging tot lichaamsontwikkeling. Dat men daarmee resultaten behaalt, blijkt wel uit het feit. dat aan da meeste eischen glansrijk werd vol daan. Het einde van den feestelijken dag! werd gevormd door het uitreiken der behaalde prijzen. Daar de meisjes vol gens leeftijd in groepen waren inge deeld. waren er heel wat winnaars, waarvan West-Friesland het leeuwen deel leverde. Het waren de volgende: uit Alkmaar Schuurman; uit Schagen, Robol en uit West-Friesland: Breve, Schoonhoven. Jonker, T. en J. Vos, V, Meurs, Houdijk, Mantel en Verstrate. Toen de meisjes na het plechtige -vlag- strijken weer naar huls gingen, kon men cp hun blijde gezichten lezen, dat ze een fijnen dag achter den Eug hadden. Zwemmen. Ongetwijfeld was de race tusschen' Slikker en den „grooten" Smitshuyzen op de 3 x 50 m wisselslag persoonlijk de mooiste van den middag en de eruit voortvloeiende prestatie van den Alk maarder 1.59.1 een buitengewoon suc ces, toch mogen we de resultaten van: de andere DAW-ers niet uit het oog verliezen. Zoo werd A. Boxem op de 100 m; borstcrawl jun. 2e in den mooien tijd! van 1.06.2. Hij bewees hiermee dat zliA tijd van 1.07.3 van eenige weken gele den géén uitvlieger was, zooals hij het zelf bescheiden uitdrukte, maar dat htji werkelijk een woordje meespreekt te midden van de „keien". Ook J. van Bennekom is op den goeden weg. Hij noteerde op hetzelfde nummer 1.08.9, waaruit blijkt, dat hij het nog best kan. Een ander persoonlijk succes werd! behaald door K. v, d. Meer, die de 100 m rugslag aflegde in 1.20.1, waarmee hij zijn eigen besten tijd bij DAW met bijna 1 sec. verbeterde. Slikker werd op dit nummer 3e in 1.16.8. Op de 200 m schoolslag dames no teerde D. v. Os 3.29.9, waarmee ze 2e in haar serie werd. Joke Boom zwom. de 100 m rug dames in 1.36.9. Voor haar doen is dit vrij goed, doch ze kan. nog beter. Op de 3 x 50 wisselsl. estaf. dames werd DAW vertegenwoordigd door J. Boom, D. v. Os en T. de Rover. Hun tijd was alweer om en bij de 2.04, dit maal 2.03.8. De heeren estafetteploeg op de 4 x 100 m werd tweede achter „Haarlem" in den uitstekenden tijd van 4.32. De zwemmers waren: J. v. Bennekom, K. v. d. Meer, A. Boxem en A. Slikker. De door hen gemaakte tijd komt neer op een gemiddelde van 1.08, wat een bijzonder mooie prestatie is. Door deze mooie successen op de verschillende nummers legde DAW zelf beslag op den uitgeloofden „Victrix"- beker. D.A.W. kan met voldoening te rugzien op een uitstekend geslaagden; zwemmiddag. Paarden. Op Hemelvaartsdag werden te Drach ten draverijen gehouden, waarbij fHnke uitbetalingen te noteeren vielen. Zoo betaalde het paard Clemente in de eerste heat van den Voorjaarsprijs het prachtige bedrag van 56.60 winnend. De uitslagen luiden: Openingsprijs: 1. Happy Saint w 4,80, pl. 1.60; 2. Gonda Scott 1,40; 3 Dictator 1.40. Voorjaarsprijs: le heat: 1. Clemente W f 56,60, pl. 4,40; 2. Bruno 3.—; 3. Darwin 3,90; 4. Gregor Axworthy G. 10.60. 2e heat: 1 Bruno w. 3,90, pl. 1,60, 2. Gregor Axworthy G. 3,3. Dar- I win 1,60. 3e heat: Goudster B. w. 3.20, pl. I f 1,70; 2. Gregor Axworthy G. 1,60. 4e heat: 1. Goudster B. w. 1,36,1 Toto definitief; 1. Goudster B. w, f 2.90, pl. 2,—; 2. Bruno 6,40. Mei-prijs: 1. C. Albatros w. 2,10, pl. 1,10; 2. Doriëthe 1,10. Kortebaan, afdeeling A: le serie: Herman J. 1,20; 2e serie! Herold Mc. G. 1,40; 3e serie: Do- riethe 2,10; 4e serie- Baron Harvestet 15,90; finale: Herald Mc. G. 2.50. Toto definitief: 1. Herold Mc. G. w. 3,50, pl. 1,50; 2. Herman J. 1,49; 3. Doriethe 1,90; 4. Baron Harveste: 10,—. In de afdeeling B. kon alleen voo! definitief worden gespeeld De seriei werden gewonnen door Herman J., Do riethe, Hanover, Gregor en Eduard. Tot. definitief: resp. w. 3,60, pl 1,90, 2,20 en 2,—. Het zeldzame feit deed zich voor, dat op het paard Eduard noch winnend noch plaats was gespeeld, zoodat geen uitbetaling kon plaats hebben. ZONDAG a.s., half drie: Promotie-competitie. ZONDAG A.S. 2.30 UUR: Entrée 25. Jongens 10 et. KALK MlT D.... hel advies van den dokter) Kalk is een onmisbare bouw stof voor elke moeder en haar kindje. Vitamine D hóórt daar bij.... om die kalk te laten opnemen. Neem daarom DAGRAVITde Kalk/D- tablettenl O.A. de Graaft Handel Industrie

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 2