DAGBLAD VOOR Herderlijke brief van kardinaal Van Roey. BEELD VAN DE INVASIE. Protest tegen de luchtaanvallen. Gemotoriseerde compagnie te Amerfoort. Extra keuringen. Aanvallen en tegenaanvallen aan het Zuid- Italiaansche front. Nieuwe aanvalsmethode der Amer. jachtvliegtuigen. Zeven doodvonnissen tegen saboteurs. Nieuws in 't kort. A/s een bijenzwerm bedreigt zij Europa's kusten. Talrijke adies ie verwachten. STAD EN OMGEVING. DE OVERVAL TE HOOGKARSFEL. Twee doodvonnissen voltrokken. Etalagegoederen moeten geprijsd. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland- N.V. Alkmaar - Voordans C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 23 MEI 1914. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 146e Jaargang, No. 119, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER,* Alkmaar. Prijs der gewone advertenties in deze editie min. 1.40, elke m.m. meer 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2,10, voor het gehèeie Rijk 2.63. Loss# nummers 5 cent. BRUSSEL, 22 Mei. (Belga-Press). Zondagmorgen is in alle kerken van het' land eenherderlijke brief van kardi naal Van Roey, primaat van Belgi-ë, voorgelezen. Deze brief is een dringend verzoek, tevens een protest, met betrekking tot de luchtbombardementen, die dood en verwoesting zaaien in België. De kardinaal -zegt, dat hij zich zou willen richten tot de regeeringen van het Britsche Koninkrijk en van de Ver. Staten van Amerika en tot de openbare meening van de verbonden mogendheden, in het bijzonder vooral tot de Belgen in Engeland en in de Ver. Staten. Als getuige van de bombardementen in België en van de uitwerkingen, die zij teweeg brengen, in de onmogelijk heid na te gaan wat er buiten de grenzen geschiedt, kan en wil hij slechts spreken van zijn land. De kardinaal wil de waarheid in alle openhartigheid en loyaliteit zeggen, om dat hij er zich van bewust is de levens belangen van het Belgische volk te dienen en zijn gevoelens te vertolken. Sedert ongeveer één maand is België dag en nacht het voorwerp van voort durende luchtaanvallen en als gevolg van de wijze waarop zij uitgevoerd worden, doen deze aanvallen iederen keer.stroomen bloed,vloeien en veroor zaken zij ongehoorde en onherstelbare verwoestingen in de stedelijke en landelijke agglomeraties. Duizenden landgenooten vonden een vreeselijken dood onder de puinhoopen. Reeds ver- toonen de bijzonderste steden van Bel gië in gansche wijken nog slechts puin hoopen. Aloude steden, b.v. Meche- len en Leuven, zijn voor een derde of voor 'de helft vernietigd, met inbegrip van verschillende kostbaarste monu menten. Over bijna de gansche oppervlakte van het land heerschen dood en ver slagenheid. Men zegt, dat dit alles ten doel heeft de door den vijand gebruikte verkeers middelen en fabrieken te vernielen, maar met> uitzondering van zeldzame gevallen worden brisant- en zelfs brand bommen blindelings, lukraak, zonder eenig onderscheid op verscheidene vier kante kilometers van bebouwde agglo meraties neergeworpen. Is het noodig, dat formaties vliegtui gen in groote zwermen, in het bijzon des 's nachts,x duizenden bommen op gansch de stad doen neerkomen om spoorweginstallaties, gelegen aan den rand van een stad, te treffen? Hoe kan deze handelwijze voor het verstand en het menschelijk geweten gerechtvaardigd worden? Men zegt ons: vertoeft niet in de 'nabijheid van stations en van vertak kingen der spoorwegen. Maar men ziet dat bommen slachtoffers maken tot op verscheidene kilometers afstand van deze objecten. On^e medeburgers, zegt de kardi- ppoi leven dan ook in een toestand van volkomen en voortdurende onzekerheid. Overal héerscht een doodelijke paniek stemming. In deze uiterst benarde oogenblikken doe ik een dringend be roep op het verstand en het geweten der verantwoordelijke leiders. In naam van België verzoek in hun, have en goed van de burgers te ont zien daar anders de beschaafde wereld zich eens met afschuw rekenschap zal geven van cfe ontzettende behandeling, die een onschuldig en loyaal land heeft moeten^verduren. De kardinaal verwacht, dat zij die begrijpen, dat de tragische gebeurtenis sen ons beter moeten maken, zich met edelmoedigheid en een totale overgave aan de tallooze geteisterden zullen wijden. Hij wijst op de priesters en geeste lijken, jonge mannen en meisjes, de mannen en vrouwen, voor wie geen en kele opoffering en geen enkel gevaar groot is om hulp te brengen aan de slachtoffers. Wij allen staan bloot, aan hetzelfde gevaar, allen zijn wij reeds getroffen of kunnen morgen getroffen worden, niet alleen op stoffelijk gebied, doch ook in hén, die ons dierbaar zijn en zelfs in ons eigen leven. Weigert dus niet uw hulp aan de on gelukkigen, die alles verloren hebben en profiteert niet van hun ongelukkigen toestand door hen te exploiteeren. De kardinaal zegt ten slotte: het is te hopen, dat deze gebeurtenissen u zullen losmaken van de ijdelheden en nietigheden dezer wereld en u zullen dwingen de essentieele belangen van uw ziel en zaligheid te overwegen en u terug zullen brengen tot God. ofwel u nauwer met Hem zullen verbinden. Want dan, hoe smartelijk deze gebeur tenissen ook mogen zijn. zullen zij voor u vrucht hebben gedragen en aan uw bestaan de hoogste beteekenis en de schitterendste verdiensten hebben ge geven. De herderlijke brief is onderteekend door J. E. Kardinaal van Roey, aarts bisschop van Mechelen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Voor iederen gezonden Nederlander in den leeftijd van 17—40 jaar is het mogelijk dienst te nemen in een geheel gemotoriseerde compagnie bij het SS- Wachtbataljon te Amersfoort. Oplei ding en eventueele inzet geschieden in Nederland. Rijbewijs is niet noodzake lijk. De opleiding voorziet hierin. Voor nadere bijzonderheden omtrent extra levensmiddelen en kolen, familie- onderhoud enz. wordt verwezen naar de mededeeiing over de «...dra-keurin gen voor de Waffen-SS, waar men zich tevens kan melden. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehou den op Dinsdag 23 Mei te Amsterdam van 9—14 uur, Nebenstellc der Waffen- SS, Dam 4 en Woensdag 24 Mei te Den Haag van 9—14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS. SS-wacht- bataiïlon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Germaan- sche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de of ficiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljet-, ten voor de heen- en terugreis zijn ver krijgbaar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Sa- roleastraat 25; Groningen, Heerestraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatzkommando. Korte Vijverberg 5, Den Haag. VERBITTERDE STRIJD OM PONTECORVO. Terreuraanvallen op Rijn- landsch-Wesifaalsch gebied. JAGERS NEMEN AAN DEN TEKREUKOORLOG DEEL. BERLIJN, 22 Mei (DNB). De Ame- rikaansche jachtvliegtuigen, die gister middag boven het noordelijke gebied van het Duitsche Rijk verschenen, heb ben een nieuwe aanvalsmethode toege past, waarop men vandaag van be voegde Berlijnsche zijde nadrukkelijk de aandacht vestigt. De formaties Amerikaansche jachtvliegtuigen zijn er op ondubbelzinnige wijze toe overge gaan in scheervlucht jacht op burgers te maken en hebben hun taak van be geleidende bescherming opgegeven. Noch militaire objecten, noch bewa- peningsf abrieken, troep'enverblij fplaat- sen of iets van dien aard vormden hun doel, doch zij richtten hun aanvallen met de boordwapens op de landelijke bevolking in de dorpen, die zich op het moment van den aanval meestal op weg naar de kerk bevond of wande lingen maakte. Daarbij werden door de Amerikaansche vliegers ook kinde ren beschoten, die langs de wegen of op speelplaatsen aan het spelen waren. Ook boeren op de akkers of het 'vee in. de weide werden als doel hunner boordwapens gebruikt. In de Mark Brandenburg werd een vrouw met een kinderwagen bescho ten. De vrouw en het kind van een half jaar vonden den dood. Volgens de tot- dusver beschikbare berichten zijn in de Mark Brandenburg zes burgers, onder wie twee kinderen, aangevallen en zwaar gewond of gedood. In Thüringen schoten de jachtvliegtuigèrf op voet gangers in de steden, vooral in Jena, waar een persoon door een schot in het hoofd gedood werd. De politie had de grootste moeite de inzittenden der neergeschoten vliegtuigen, die zich met het valscherm in veiligheid hadden ge bracht, uit handen der bevolking te houden. In militaire kringen in de Rijks hoofdstad verklaart men, dat niets be ter het onmilitaire karakter van de vijandelijke methoden in den luchtoor log kan aantoonen, dan dit gebruik van de jachtvliegtuigen. Klaarblijkelijk ls het manoeuvreeren met de bommen werpers bij de terréuracties zoo ge vaarlijk voor de Anglo-Amerikanen geworden, dat zij er thans toe overgaan ook hun jagers aan den terreuroorlog te doen deelnemen. Tijdens de gevechten in den Zuide lijken sector van het Oostelijk front, ^r-pantsergrenadiers trekken door een brandend dorp, om den wijkenden vijand op de hielen te blijven PK Geller/O/H/P m UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 22 Mei. (DNB). - Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: „Aan het Italiaansche zuidelijke front bleven sterke vijandelijke in fanterie- en pantserstrijdkrachten met het zwaartepunt in den sector LenolaPontecorvo aanvallen. De vjjand, die herhaaldelijk de plaats Pico was binnengedrongen, werd in een onverwijlderi tegenaanval ^eer verdreven. Ook in het gebied ten noordwesten van Pontecorvo dreven tegenaanvallen den vijand naar het zuiden en ruimden zijn "gisteren ver kregen bruggeboofd oVer den Liri op. Om Pontecorvt wordt ver bitterd gestreden, waarbij de vijand zware bloedige verliezen leed zonder dat hij resultaten behaalde. Een formatie Duitsche gevechtsvlie gers heeft in den afgeloopen nacht ge motoriseerde colonnes van den vijand in het gebied van Fondi me+ goed resul taat aangevallen. Bij de zware gevech ten der laatste dagen heeft zich een luchtdoel batterij der luchtmacht onder bevel van eersten luitenant Barg door bijzondere dapperheic onderscheiden. Aan het Oostelijk front.' Van het Oostelijke front wordt slechts melding gemaakt van plaatselijke ge vechten. Aan den benedenloop van den Dnjestr werd ten zuiden van Dubosari een rivierbocht vrijgevochten en werd de daar ingesloten bolsjewistische ge- vechtsgroèp vernietigd. Formaties Amerikaansche jactitvlië- gers ondernamep gisteren aanvallen op plaatsen en personentreinen in noord en midden-Duitschland. Er ontstonden/ verliezen onder de bevolking. Lichte batterijen lu?htdoelgeschut van de lucht macht en marineluchtdoelgeschut scho ten 32 vijandelijke vliegtuigen omlaag. In den afgeloopen nacht richtten Brit sche bommenwerpers, zonder dat er uit zicht was op de aarde, een terreuraanval EEN STEUN IN DEN RUG kunt gij aan de Nederlandsche front strijders geven, door uw plicht te doen bij de collecte voor Frontzorg, op 27 Mei a.s., of door storting op girorekening 106156 ten name van Frontzorg Rotterdam. Meldt u aan als collectar bij het betrokken buurtschapshoofd van den Nederlandschen Volksdanst. op het stadgebied van Duisburg en ver scheidene andere plaatsen in het Rijn- landschWestfaalsche gebied. Er werd schade aangericht. De bevolking leed verliezen Ondanks moeilijke afweerom- standigheden -werden 33 viermotorige t.erreurbommenwerpers vernietigd. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen afzonderlijke doelen in oost- Engeland aan". TWEEDE DISTRIBUTIE-STAM KAARTEN VOOR SCHIPPERS EN WOONWAGENBEWONERS. 's-GRAVENHAGE. 22 Mei. Schip pers die in het Centraal Bevolking register zijn opgenomen, dienen zich ter verkrijging van nieuwe tweede distri butie-stémkaarten en inlegvellen te wenden tot den burgemeester van de gemeente, waar zij verblijf houden. Zij ontvangen daar een formulier voor de aanvrage van de kaarten voor zich en hun gezinsleden. Drie weken na de inlevering van dit formulier dienen de schippers hun verblijfplaats schrifte lijk te melden aan *de Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters, Z.O. Bui tensingel 138 te 's-Gravenhage. Zij kun nen zelf den distributiedienst bepalen waar zij en hun gezinsleden dan per soonlijk de nieuwe tweede distributie stamkaarten in ontvangst zullen nemen. De met C gemerkte tweede distributie stamkaarten. welke reeds aan schip pers zijn uitgereikt, zullen niet geldig worden verklaard en bij de uitreiking der nieuwe exemplaren' weer door den distributiedienst in ontvangst worden genomen. Het nieuwe, aan de schip pers te verstrekken, inlegvel, zal hen in de gelegenheid stellen bij den distribu tiedienst van hun ligplaats elke vier weken de bonkaarten in 'ontvangst te nemen. Woonwagenbewoners en alle andere personen, die in het Centraal Bevol kingsregister zijn opgenomen (met uit zondering van schippers), kunnen zich in den vérvolge ter verkrijging van hun tWeede distributie-stamkaarten, wenden tot het Bevolkingsregister Van een der volgende gemeenten: Arnhem Eindhoven. Êmmen, Enschede. 's-Gra venhage, Groningen. Maastricht of Utrecht. Zij zullen ook in die gemeente de bonkaarten, welke bij het in wer king stellen van de tweede distributie stamkaarten daarop verstrekt worden, in ontvangst moeten nemen. DRESDNER KREUZCHOR. 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. Het Dresdner Kreuzchor zal niet, zooals aanvankelijk gemeld, op 31 Mei te 's-Gravenhage in de Groote Kerk, maar in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen ontreden. 'S-GRAVENHAGE, 22 Mei. Officieel wordt medegedeeld: De beklaagden Isaak Hendrik Rup- pert. Willem Jorritsma, Gerrit Joseph Roukens, Wouter Jaspers, Petrus Ge- rardus Frederik Snelleman en Abra ham de Kriek, allen uit Rotterdam, zijn als saboteurs door het Duitsche Obergericht ter dood veroordeeld. Zij hebben opruiende communistische namfletten vervaardigd en versnreid en contributies geïnd voor de illegale C.P.N. Het vonnis is voltrokken. De boekhouder Cornells Spitters uit Waalwijk ls door het Duitsche Ober- gericht In de bezette Nederlandsche gebieden ter dood veroordeeld, om dat hli in het ongeoorloofde bezit was van munitie en getracht heeft een lid van de Duitsche we^rma^ht te verleiden hem twee pistolen te ver- koopen. Het vonnis is voltrokken. Het proces tegen de zes beklaagden, dat' drie da<?en heeft geduurd, gaf een in drukwekkend beeld van de geraffineerde techniek, die de leidende functlonnaris- sen van het communisme, overeenkomstie de aanwijzingen uit Moskou, toepassen voor het omwentelen van de Eurooeesche orde. Met uitzondering van Ruppert en Jorritsma zijn de beklaagden reeds ge- ruimen tijd vóór de ontbinding van de C.P N lid geweest van de communistische partij en hebben zij in het oartii-apoa- raat gewerkt Mo^kouscbe agitators zijn er in geslaagd de beklaagden eerst er toe te verleiden, nu en dan en later voort durend contributie en steungelden te be trien. Toen de beklaagden door deze strafbare handeling in bun net waren geraakt, werden zij er toe aangezet zelf illegale bijdragen te incasseeren en op ruiende tijdschriften te verspreiden. Rupoert werd. doordat hij kennis maak te met jonge communisten, voor de com munistische omwentel j n gspo gi n gen ge wonnen Hij toonde zjch bij den commu nistisch en woeTarbe'd zóó actief, dat hü tenslofte opklom tot een van de leidende noslties in het Illegale par+ü-apnaraat t*> Rotterdam Jorritsma die afkomstig is uit ^en ordeliik burgerlijk milieu, leerde oo de Rotterd hooceschool 'n ouderen .Tood- sohen s+udent kennen, die hem onder voorwendsel samen nationaal-p^inomfcfhe nrivaatsfndies te willen verrichten, voor de dwaalleer van het communisme won Op aandrang van Runnert liet .Tnrrltsm» ■deh later er toe vprle'den gedurende vrü 1 an gen tijd opruiende coAmuntstisehe oamf'ctten op een stencilmachine te ver vaardigen. De beklaagden hebben tildens het pro ces. overeenkomstig de door Moskou ge geven aanwiizingen. zooveel mogeiiik te ontkennen en ^dat te b^ken^er» wat niet ontkend kan worden, met aPe middelen fefracht d° toedracht te ver doezelen of hun aandeel hieraan tenmin ste te verkieipen Slechts onder den rt-ruk van de getuigenverklaringen charge hebben zü bun deeir.=rrune s'n de com- mimfsficché plannen Ter>t*e«,even Het Obergqrieht beeft de 6 beklaagden wegens sabotage ter dood veroordeeld De oresident heeft bij het uitspieken van het vonnis verklaard, dat de n P N.. even als de communistische partij in andere landen, van, het betdn af aan het doel heeft nagestreefd de bestaande sta ets en maatsohanoePike orde mpt gewe'd ten val te brengen en In plaats hiervan een dictatuur van het proletariaat naar Rov- jetmodel in te stellen Als middel om d4t doel te bereiken, n.l het ondermijnen van de orde en vernietigen van Euro oeesche staatsbestel, ruide zij d° voUcs- masaa op en bracht hagr tot be derf door onscrupuleuze onderaardsche woéPngen en in hot bdzondcr door op ruiende propaganda in woord en ge schrift. De communistische nartij deinst hierbh niet terug voor moord en brand, stichting Voor het communisme is elk co'ddel. ook al 1s het nog zoo verwerne- lifk. voor het bereiken van ziin doel voed Het parool lu'dt" sabotage tegen 'iederen orhs Derhalve maakt iedereen, die in den een of anderen vorm deelneemt aan de iPoo.alp communistische activist, zich schuldig aan sabotage Fr is rj'pt alleen dan sprake van sabotage wanneer d-'den van geweld en aanslagen op menschen en voorwerpen ziin gepleegd, doch nok wan-, neer het striven van de verhnd°n com munistische oartii door het hetaVn van solidariteitsbijdragen e.n contributies als mede door het verspreiden van opruiende nam-fiöttrtn wordt gesteund. De 24-jarige Spitters nam in den herfst van 1943 het besluit om zich een wapen te verschaffen, om zoo op politieke te genstanders wrfak te kunnen uitoefenen In October 1943 ontmoette hij op straat in zijn geboortedorp een hem onbekenden Duitschen soldaat. Hij sprAk hem aan en vroeg hem of hij niet een burger- costuum zou willen koopen Tijdens de verdere besprekingen verklaarde Spitters den soldaat, dat hij hem ook zonder geld aan een costuum zou kunnen hel pen, wanneer hij hem daarvoor een le gerpistool met minstens 30 patronen gaf Overeengekomen werd, dat de soldaat den volgenden dag het we pen en de mu nitie zou meebrengen. Toen zij elkaar den volgenden dag ontmoetten, zeide het lid van de weermacht, dat hij het pistool niet bij zich had. Hij zou het echter 's nachts kunhen brengen «wanneer de compagnie voor een oefening zou zijn uitgerukt. Bij deze gelegenheid zeide Spitters. dat hij toch moest zien nog een tweede pisool en zooveel mogelijk mu nitie te kunnen bezorgen Hiervoor zou hij een zomerjas krijgen. Bij een andere ontmoeting met den Duitschen soldaat, diezijn supérieuren van het gebeurde in kennis had gesteld, werd Spitters gear resteerd. Tijdens een huiszoeking vond men daarop in de woning van Spitters in epn kleine ksst een kistje. Hierin be waarde Spitters 25 pistoolpatronen. Den sleutel van de kast had hij voortdurend bij zich DUITSCH GESCHENK AAN FINLAND. HELSINKI, 22 Mei. (ANP). - Namens het Duitsche ministerie 'an buitenland- sche zaken en den Duitschen dienst der volksgezondheid is een waardevolle col lectie boeken overhandigd aan den rec tor der universiteit van Turku. Deze collectie omvat vele honderden werken op elk gebied der medische wetenschap, leer- en handboeken en tevens standaard werken bijv.^op het gebied der geschie denis van de medicijnen. Deze voor Fin land unieke medische bibliotheek met een winkelwaarde van meer dan 600.000 Finsche marken is bestemd voor de me dische faculteit der universiteit van Turku, welke faculteit begin van dit jaar is opgericht. Tevens is aan het Duitsche instituut van deze universiteit, dat zoowel bestemd is voor studenten als voor anderen, die hun tennis van de Duitsche taal en cultuur willen verdie pen, een bibliotheek van duizend deelen Duitsche literatuur en filosofie ten ge schenke gegeven. Jongen verdronken. Zaterdagmiddag is op het 's-Gravelandscheveer een 7-ja- rig jongetje, wonende in de Utrechtsche Dwarsstraat te Amsterdam, bij het vis- schen te water geraakt en verdronken. Personeel van de politleboot heeft later het lijkje opgehaald. Luchtaanval op Boulogne. Boulogne was Zaterdag opnieuw het voorwerp van een hevig Britsch-Amerikaansch bom bardement. Tot nog toe werden 30 dooden en 60 gewonden uit de puinhoopen ge haald. Meer dan 600 woningen zijn ver nield. De vraag, wanneer de invasie komt, is reeds aanleiding tot talrijke specu laties geweest, aldus de Berlijnsche A.N.P.-correspondent. HieTbij zweeft den meesten menschen het beeld voor oogen van een grootscheepsche opera tie. die eensklaps op een of meer pun ten van het Europeesclie vasteland zal inzetten. De militaire schrijver luite nant-kolonel Von Olberg is van mee ning, dat deze voorstelling onjuist #is. De komende invasie, zoo betoogt hij in de Berliner Börsenzeitunfc, zal er ge heel anders uitzien. Als een bijen zwerm bedreigt zij de kusten van Europa. Nu eens hier, dan weer daar kan een steek worden toegebracht. Commando troepen kunnen, zooals bij St. Nazaire, alleen in veel groojere sterkte, aan de Zuid-Fransche kust of in Noorwegen, in de Duitsche Bocht, bij Saloniki of in Portugal landingspogingen ondernemen, wellicht zelfs een bruggehoofd vormen, zooals dit bij Netluno gelukte. Luchtlan- dingstroepën, wellicht ter sterkte van verscheidene divisies, kunnen op een punt achter de Duitsche afweerfronten landen, doch dit alles is volgens den schrijver nog geen Invasie. Pas uit het geheel zal zich deze ontwikkelen en elke afzonderlijke speldeprlk kan tot het groo te offensief uitgroeien. W)J moeten er rekening mede hou den, aldus de schrijver, dat onze te genstanders op talrijke plaatsen tege lijk of in snelle opeenvolging aanval len ondernemen. Zfl zullen trachten, door afleidingsmanoeuvres op groote schaal te bewerkstelligen, dat Duitsche troepen worden verplaatst, zoodat zij op punten van beslissende beteekenis ontbreken. Zoo zal de invasie het beeld opleveren van talrijke acties, nii eens met sterke, dan weer mët zwakke strijdkrachten. Doch één hiervan kan ten slotte slechts den op de beslissing gerichten grooten slag brengen. Deze echter speelt zich vol gens den schrijver zonder eenigen twij fel aan den Atlantikwall af. Tedere in vasie, die tot de beslissing moet leiden, vereischt een voortdurend gewaarborgden voor weken en maanden in gereedheid gebrachten toevoer van troepen, munitie, levensmiddelen en ander oorlogsmateriaal Noch van Afrika, noch van Klein-Azië uit kan derhalve nauwelijks een op een beslissing gerichte groote operatie door de geallieerden worden begonnen, wan neer zij eenige zekerheid willen hebben, dat zij slagen Enkel en alleen de Brit sche eilanden zijn étappegebied en vlieg tuigmoederschip voor een zoo geweldige onderneming, als de groote strijd onte genzeggelijk vereischt, wanneer hij ten gunste der geallieerden moet worden be slist. Geveehten van langen duur. De Duitsche leiding, zoo besluit Von Olberg, is er zich van bewust, dat de Invasie niet In één dag, niet in één week afgeloopen zal zijn, doch zich wellicht over maanden zal uitstrekken en dat waarschijnlijk pas na lange en harde ge vechten duidelijk zal worden, waar in werkelijkheid de beslissende slag is be gonnen. HET GULDEN VLIES. Optreden van Desta en Menen Op zekeren dag kreeg de Godin van de Danskunst van een n^g grootere Godin de macht om twee menschen- kinderen te scheppen. En de Godin van de Danskunst schiep twee zusjes; zij gaf hun een schoon en soepel lichaam zij begiftigde hun met sterke beenen, die zoo vlug w^ren als een waterval; zij schonk hun een schoon gelaat en een gang, zoo zwevend en zacht als een zefier in den avond; vervolgens gaf zij de lichamen der zusjes de bewegelijk heid van een bij, die haar rite vol brengt in het maanlicht. De Godin van de Danskunst bekeek het werk harer handen met welgeval len. Maar het was nog -niet gereed. Nog schonk zij de zusters een schat van prachtige gewaden en iets van den veroverenden glimlach va.i zichzelf. Toen zeide zij tegen de eene: Gij zult Desta heeten," en tegen de andere: Uw naam zal Menen .zijn." En wederom bezag zij het werk van haar handen en zij was tweevoudig tevreden.. Toen plaatste zij de meisjes vóór zich en zeide: En nu, kinderen, dèns!" En de meisjes met hun soepel, schoon lichaam, -hun watervlugge beenen en hun fwevende voeten dart ten, gehuld in de kleederen van zilver en goud, en sommige zelfs als geweven uit rozebladeren. Zij dansten en plotseling werd de Godin van de Danskunst verdrietig,want deze mooie mensehen- kinderen bleken toch niet van haar geslacht te zijn. En de Godin van de Danskunst keek en keek en begreep eerst niet waaraan deze teleurstelling kon liggen. Maar eensklaps ontdekte zii het: zij had Desta en Menen veel schoonheid en vaardigheid geschonken, maar zij had vergeten hun een hart te geven! De Godin van de Dénskunst weende bittere tranen. Toen kwam een nóg oudere en nog Met OE. TWEE BEKOORL'JKE I ',4 A.BESSUNÖCH& ZUSTER.S I 5- MENEN EN O EST A (Teekening G. Dekker) wijzere Godin, de Godin van het Le ven, en deze legde haar hand op den schouder der schreiende en zeide: Ween niet, zuster, want gij hebt v/el verzuimd deze kinderen een hart in. hun schoon lichaam te leggen, maar Uw fout zal door het Leven, waarvan ik de Godin ben, zelf hersteld kunnen worden. De smarten en het geluk van het leven zullen in Uw Desta sn Menen wellicht eenmaal het warme hart doen groeien, dat hun thans nog ontbreekt en hun kunst onbezield en onontroerbaar doet zijn. Blijf daarop wachten. En ook wij wachten totdat hét leven de zusters Desta en Menen, die schoonheid, gratie en* techniek bezitten, tot waarachtige kunstenaressen gevormd zal hebben. H. P. VAN DEN AARDWEG. Officieel wordt medegedeeld: Het Duitsche Obergericht in de bezette Nederlandsche gebieden heeft de Nederlanders Anton Kra nenburg en Dirk Eliza W. i e - r i n g a wegens sabotage ter dood veroordeeld. De veroordeelden heb ben in den nacht van 31 Augustus op 1 September 1943 te zamen met andere mededaders, voorzien van maskers en vuurwapens, een aan slag gepleegd op een ge meentehuis, de bewakers met doodschieten bedreigd ca geboeid en een wegens valschheid in geschrifte gearresteerde gevangene met geweld bevrijd. Het vonnis is voltrokken. De overval, die de veroordeelden Kra nenburg en Wieringa hebben gepleegd, herinnert aan Amerikaansche gangster methoden en zou zich in Chicago hebben kunnen afspelen. Te zamen met andere mededaders drongen dé misdadigers ge maskerd en voorzien van twee pistolen in den nacht van 31 Augustus op 1 Sep tember 1943 het Gemeentehuis van Hoog- karspel binnen om met geweld een man te bevrijden, die daar in arrest werd gehouden op de beschuldiging persoons bewijzen te hebben vervalscht. De da ders overweldigden de aanwezige lucht- beschermingswa'cht, braken de deur naar de cel van den gevangene open en be vrijdden hem. Volgens het tot in alle bijzonderheden van tevoren nauwkeurig uitgewerkte plan kregen de veroordeel den Kranenburg en Wieringa tot taak, de uit 3 personen bestaande luchfbe- schermingswacht onschadelijk te maken. Kranenburg eri een onbekende bedreig den de mannen van de luchtbescherming met opgeheven pistolen. Intusschen wer den door Wieringa en een andere mede dader de mannen der luchtbeschermings- wacht met de handen op den rug ge boeid en zittend op hun stoelen vast- Zooals dezer dagen bekend is ge maakt, moeten met ingang van 25 Mei 1944 alle uitgestalde goederen op voor het publiek duidelyk zichtbare wijze zijn geprijsd. Dit geldt voor alle tak ken van handel, dus ook voor den kunsthandel, den handel in antiek, schilderijen, kunstnijverheidsvoorwer- pen en alle andere ten vefltoop aan geboden waren. Overtreding van deze beschikking kan worden opgevat als een poging tot prijsopdrijving. Te dure tweedehandsgoederen. Reeds in Juni 1942 werd een prijsrege ling voor gebruikte goederen bekend ge smaakt, waarin werd bepaald, dat voor deze goederen maximaal 75 pet. van de nieuwwaarde mag worden gevraagd. Dit geldt dus voor diegoederen, die in ge bruikswaarde practisch niet voor nieuwe onderdoen, Ts de toestand echter minder goed, dan dient ook de prijs in even redigheid te worden verlaagd. Wapneer men thans de prijzen beziet, die voor tweedehandsgoederen in tal van zaken worden gévraagd, wanneer men ziet hoe op veilingen de prijzen omhoog springen, dan beseft men, dat ingrijpen thans dringend noodzakelijk is. Dit zal binnenkort den ook rigoureus geschieden. Den handelaren wordt in hun eigen be lang aangeraden de prijzen van hun goe deren te herzien. IN INDIë GEÏNTERNEERDE N.S.B.-LEDEN. UTRECHT, 22 Mei. De persdienst van de N.S.B. meldt: De in den laatsten tijd van het Ne derlandsche Roode Kruis uitgegane dagbladberichten en kennisgevingen aan familieleden, wettigen de conclusie dat vele (wellicht alle) eereleden der Be weging dat zijn zij die in Mei 1940, alleen op grond hunner nationaal- socialistische overtuiging, door de voor malige Indische regeering werden ge vangen gezet ook n a de bezetting van Indië, tegen de stellige verwach ting, in interneeringskampen opgesloten gebleven zijn. Ouders, echtgenooten en kinderen dezer eereleden wordt verzocht om, voor zoover dit nog niet is geschied hunne materieele en moreele zorgerf toe te vertrouwen aan den Gemach tigde van den Leider voor Indische Zaken, adres Floris Grijpstraat 31 te Den Haag. De volledige lijst der eere leden komt voor in den Nationaal- Socialistischen Almanak 1943. gebonden. Intusschen bevrijdde een tweede groep daders den gevangene. -Toen Kranenburg en Wieringa ver namen, dat dé bevrijding gelukt was, maakten zij zich met hun mededaders uit de voeten. De mannen van de luchtbescherming lieten zij geboeid achter, nadat zij van tevoren nog de telefoonleiding onbruik baar hadden gemaakt. Wegens deze toedracht werden Kranenburg en Wie ringa als saboteurs onlangs ter dood veroordeeld. DAPPER MEISJE. Gistermiddag 20 min. vóór twee had een voerman een vierwielig voertuig op luchtbanden neergezet voor een perceel aan den houtweg. De man was bezig een baal stroo af te laden en begaf zich met dit doel achter de woning van den ont vanger. Hij had den wagen op de hand rem gezet, doch tijdens zijn afwezig heid was er een 3-jarig knaapje op den bok gesprongen en met den wagen gaan rijden. Een dertig' meter verder nam hij de bocht te kort, waardoor de wagen omviel en de laadbak tegen afscheidingsmuurtjes van tuintjes der aangrenzende woningen terecht kwam, zoodat die muurtjes werden vernield. Het paard schrok en ging er met het lemoen en de voorwielen vandoor. Evan verder werd het door een 15-iarig meisje, W. Brakel «uit de Lindenlaan, gegrepen, die de leidsels aan den be stuurder kon overgeven. Het jongetje, dat van den wagen was gevallen, had geen letsel bekom.en. i ONGEWENSCHT Vel? menschen schijnen nog last te hebben met "een wet, die eigenlijk een ieder ingeboren moest zijn: namelijk die der zwaartekracht. Zoo kon het van~ morgen in de Langestraat gebeuren, dat een handkar, die waarschijnlijk met on voldoende vakkennis was opgeladen, naar voren dompte. Dit feit zou op zich zelf bijna niet vermeldenswaard geweest zijn, wanneer de last niet bestaan had uit een kist vol leege flesschen, die ver brijzeld werden, en indien de trieste glasscherven niet aan den straatkant waren blijven liggen. Vooral in dezen tijd van bandeh- schaars'chte en bijna zoollooze schoenen, dient er dringend op gewezen te worden, dat deze gevaarlijke attributen zoo spoe dig mogelijk dienen te worden verwij derd. ZEDENMISDRIJF. Alhier is aangehouden de 44-jarige P. B., verdacht van ontuchtige hande lingen met zijn minderjarige dochter, welke handelingen hij al geruimen tijd moet hebben gepleegd. MOTORJEUGDSTORM IN ALKMAAR. Welke ware jongen verlangt nooit eens vurig om op een echte motorfiets over de wegen ie razen, om zijn krach ten eens te meten met een echte motor? De Stormers behooren in ieder geval tot hen, die hun hart er aan verloren hebben. Sinds kort leggen ze zich er op toe om onder de deskundige leiding der Motor-W.A. door te dringen in de geheimen van den motor. Alkmaar be zit een Motor-Jeugdstorm! Het is na tuurlijk niet mogelijk van den eenen dag op den anderen een goed motor rijder te worden. Eerst moeten begrip en toewijding voor het technische won der bijgebracht worden. De .Stormers krijgen dan ook vooreerst te maken met de theorie, die leert hoe alles in. elkaar zit, aangevuld met practisch on derricht, bestaande uit het uit elkaar halen en weer samenstellen der onder- deelen, aan de hand van losse motoren. Vervolgens zullen ze zich bezig moeten houden met instructie over colonne rijden, verkeerswetten enz. Maar dan komt de bekroning van het werk, dan komt de groote heerlijkheid: het zelf- rijden! De Streekleider kan den jon gens de hoop geven, dat ze, wanneer ze zoover zijn, ook de beschikking zul len hebben over echte motorfietsen. Men begrijpt dat de jongens zich met geestdrift aan hun nieuwe taak wijden! (Voorlichting „Jeugdstorm".) H. O. V. Op Zaterdag 3 Juni a.s.,, 's middags te 8 uur zal de Haarlemsche Orkest Ver- eeniging een Beethoven-Matinée geven In de „Harmonie", dat verzorgd wordt door den pianist Cor de Groot. Vóór de pauze zal hij de Sonate in D. gr. terts Op. 28 en de Sonate in d. kl. terts Op. 31 No. 2 ten gehoore bren gen. Na de pauze zal Cor de Groot de Sonate pathétique in c. kl. terts 'Op. 13 en tot slot nog 3 contradansen spelen. DIERENBESCHERMING. Zondag zwervend te Alkmaar aan getroffen een jonge Bouvier, zwart grijs gestippeld. Eigenaar wordt verzocht zich te melden bij den Inspecteur Dierenbe scherming, Baanstraat, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 3