I I Bruggehoofd van de Orne tot Cotentin. 6 DAGBLAD VOOR eise Vijandelijke vloot lijdt gevoelige verliezen. 11 Doorbraak naar Cherbourg mislukt. Vijand beschikt over 400.000 man troepen. Na zes nachten en vijf dagen van de hardste gevechten hebben de geallieerden met gebruikmaking van 18 be proefde en voortreffelijk bewapende élite-divisies en met ondersteuning van talrijke zware slagschepen, dui zenden bommenwerpers en aanvullende speciale forma ties, zboals pionierbrigades e.d., een bruggehoofdstélling in handen gekregen, die reikt van den Westelijken oever van den Ornemond tot aan de Oostelijke kust van het schiereiland Cotentin (ten Z.O. van St. Mère-Eglise)De diepte van deze positie schommelt tusschen 12 en 20 K.M. Pogingen van den vijand, in de diepte ruimte të win nen, werden verijdeld. Alleen naar het Westen, in de richting Isigny, is den vijand in een smalle kuststrook de vereeniging met de Amerikanen in het bruggehoofd ten N. van Carentan gelukt. Daar werden echter alle ogingen, naar Cherbourg op te rukken, veriideld. n totaal heeft Montgomery tenminste 350.000 tot 400.000 man in den strijd geworpen. Hierin zijn niet begrepen de bemanningen van de oorlogsschepen, het personeel der transport- en landingsvaartuigen en het personeel van de geallieerde luchtmacht, die in totaal nog vele tienduizenden manschappen uitmaken. Geallieerde aanval op Caen. KEURINGEN. BEKENDMAKING. Belangrijke schilderijen tentoonstelling. Verduister van 22-5.15 uur. Nieuwe luchtlandingstroepen vernietigd. Vijand verloor reeds 80.000 ton. Harde zeegevechten. Willem II wini den NVB-beker. Hoornsch toto-record gebroken. I i n dienst t en. ontvan* sttijd 1 Jaan rkstelling ini gq|ding ea [Iaaimachines gunning, bij'- en, Alkmaar. XVEILING m. Vrijdag 16 ïi, Zondag 10i uur. 5 J maakt bekend, t „sperrgebiet hun geldigheid ;eldigheidsstem- heperkte „Aus- ngsregister van Imheid bestaan het Raadhuis uur. fc aan de Kerk- jhmadwarsstraat, ■raat, de Jau %n Speijkstraat, he Corn. Dito- "lalenstraat, den van den Polder- 1 De Wetstraat, Irtstraat, de De ikstraat, de Ce- de Niasstj;aat, F raat, den Mid- enstraat en de aan de Buijs Huijgenstraat, Ide Hugo de Brakkeveldweg, straat, de Ane- rïoemstraat, de •aat, de Bloern- jU.pinestraat, de de Asterstraat aan de Loods- s, de Oostsloot- Molenstraat, de ■straat, de Vla- roondwarsstraat, aat. de Koning- at Me Stations traat, de Plant te Californiestr., at, de PaVmstr., Breewaterstraat. Ten aan de Kei- Jat, de Schagen- Elaas Duitsstraat, Ti dwarsstraat, de I Goversdwarsstr., L sluisdijkstraat, Steengracht en Ln a^n de Zuid- hhaven. de Kei- Irgraeht. de Bas il de Vischmarkt, ierstraat, de Vij- de Hartestraat, le Stakman Bos- 1 der Duijn van ;ie van Limburg Beukelszstraat aan den Ruijgb- leester Houwing- emeenschapslinie naast de „Aus- 2n overgelegd, die niet in net eschreven, zal Dinsdag 27 Juni Ilers van firma s de R.W. (Deze Bauleitung wor ts vinden*. :r geslachtsnaam geslachtsnamen i geslachtsnamen :ens van 9-11-15 »en Dagausweis usweis worden !n ander bewijs lenging van de Ider komen kan ;chieden bij hun doch alleen ge- e „Ausweisstene' Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bnrean Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. MAANDAG 12 JUNI 1944. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 146e Jaargang, No. 135, 2 pagina's. Hoofdredactenr: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar. Prijs der gewone advertenties in deze editie min. 1.40. elke m.m. meer 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63, Losse nummers 5 cent. INVASIÊFRONT. Montgomery heeft intusschen het zwaartepunt van zijn operatief optreden naar den westelijken vleugel verschoven, Tusschen Bayeux en de Vire heeft een sterke Britsche bank wig als algemeene richting de stad St. Lö genomen met de bedoeling van daar de verbinding in N.W. richting met de monding van de Vire tot stand te brengen. Deze aanval werd gesteund door valschermtroepen in het gebied ten Z. van Valognes, welke tot taak hadden het Duitsche afweer- front in den rug aan te vallen Het is duidelijk, dat de Amerikanen tot taak hebben, de vesting Cherbourg aan te vallen, aangezien Montgomery zonder Cherbourg niet in staat is, de eigenlijke gevechtsopdracht van zijn legergroep: de vorming van een groot uitval-bruggehoofd op het schiereiland Cotentin ten uitvoer te leggen. de geheele toestand voor en na positief en vol vertrouwen beoordeeld, hoewel men zich realiseert, dat de gevechten der komende dagen nog zeer zwaar zullen zijn, temeer omdat de Anglo- Amerikanen het gebruik van hun lucht macht voortdurend uitbreiden. Als een bijzonder positieve factor "wordt het feit genoemd, dat de stellingstroepen van den Atlantischen Wall zich overal voortreffelijk weren en binnen het groote brugsehoofd tusschen de monden van Orne en Vire talrijke steunpunten met volledig succes tegen de telkens her haalde aanvallen der Britten en Ame rikanen verdedigen. Twee plaatsen vrijgegeven. De Britten waren Zaterdag genood zaakt met een sterke pantser-eenheid naar den oostelijken oever te trekken en van het zuiden uit op den Duitschen versperringsgordel los te stormen, dien Duitsche grenadiers van het noorden uit tusschen de kust en de rest van een in het Bois de Bavent aanwezige Britsche gevechtsgroep gelegd hadden. Na vele vergeefsche 'aanvallen, waarbij 24 pantserwagens vernietigd werden, gelukte het de Britsche ge vechtsgroep twee plaatsen binnen te dringen, zoodat de Duitsche strijd krachten zich enkele kilometers naar het noorden moesten distancieeren Zondagmiddag bevond zich echter de- oostelijke oever van den Ornemond nog altijd onder Duitsche controle. Doorbraak naar Cherbourg mislukt. Omtrent den toestand van het invasie front vernam het lnterinf Zondagmid dag, dat het den Amerikanen niet ge lukt is van St. Mère Eglise uit naar het westen door te stoóten. Het be langrijkst is echter het feit. dat de Amerikanen, ondanks de krachtigste concentratie van hun pantserformaties en talrijkp zeer zware gevechtswagens, er niet in geslaagd zijn, den aanval Volgens de berichten van Zon dagavond is het te verwachten, dat de geallieerden thans een aanval op Caen van plan zijn. Zaterdag werden achter de Duitsche linies ten N. van Caen vrij sterke landingen van perso neel en materiaal waar genomen, dat met vrachtzweef- - vliegtuigen was aangevoerd. Dien nacht werden ook ten Z. van Caen tot achter de Duitsche linies vrij sterke formaties valschermtroe pen neergelaten. Daar gelijktijdig het hier aan wezige Britsche legercommando in het gebied ten N. en N.W. van Caen een nieuw zwaartepunt heeft gevormd, neemt men aan, dat het geallieerde opperbevel zich in het bezit van deze stad wii stellen. Opmerkelijk is het intusschen, dat in het geheele gebied tusschen de mon dingen van Orne en Vire sedert den eersten dag van de invasie nog talrijke Duitsche bunkersteunpunten met suc ces zich handhaven tegen alle over- rompelingspogingen. Herhaalde pogin gen van de Britten om de bunkerstel lingen na uiterst felle artilleriebeschie ting te bestormen, werden afgeslagen. De eigenlijke mogelijkheid tot aan land gaan was dus beperkt in hoofdzaak tot de riviermondingen van Orne en Vire en een smallen sector van het brugge hoofd, waar eenige Duitsche batterijen door het vuur van z^er zwaar scheeps geschut zijn uitgevallen, zoodat hier eer. smalle lacuna in den Atlantischen Wall geslagen is. Vol vertrouwen. ïn Duitsche militaire kringen wordt Bi} onz* Vrijwilligers. Een der veten, die door on?e mennen builen gevecht werden gesteld PK JarolWÖ/H/P m Het 8S-Erzatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de "Waffen-SS, SS-Wachtbataillon In Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS ln Nederland. Personen tusschen 19 en 35 Jaar, die aanmeldingspliclitig zUn voor de tewerkstelling, kunnen zlcb eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld Officier in de Waffen-SS kan leder worden, die na tenminste êèn jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zün: gedrag, karakter, presta tie. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot Je verzorging van familieleden, duur der opleiding. extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle Inlichtingen .en gratis reisbiljetten voor de heen- en te rugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56; Heealen, Saroleastraat 25; Groningen Heerestraat 46; Enschedé, «engeloschestraat 30, en het SS-Ersatzkommando, Den Haag. Korte VU verb, 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHTBATAIL LON TE AMERSFOORT WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN «CH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 13.6.44 8—12.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1, 15.6.44 8—12.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. ,t15—18.00 uur, venlo Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 8—12.00 uur, Arnhem, Café Royal. 52 8~13.00 uur, Amsterdam, Dam 4. *0.6.44 8—12.00 uur, Utrecht, N.V. Huls, Oudegracht 245. 15—17.00 uur, Amersfoort, Pol. Durcbgangslager, Leusderweg, naar het noorden in de richting Mon- tebourg-Quineville uit te voeren. De tusschen beide plaatsen loopende weg werd door hen weliswaar na lang durige en zware gevechten op één plek bereikt, maar elke poging om verder naar het noorden terrein te winnen, kon door de taai vechtende Duitsche verdediging bloedig verijdeld worden. Montebourg en Quineville bevinden zich in Duitsche handen. De gehoopte doorbraak in de richting van Cher bourg werd daarmede ook gisteren weer tot een met zware verliezen ge paard gaand fiasco, "jvelks beteekenis op het oogenblik nog lang niet over zien kan worden. VIER NEDERLANDERS TER DOOD VEROORDEELD. 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. Naar de Höhere ft und Polizeiführer „Nordwest" bekend maakt, heeft het Polizeistandgericht in Amsterdam de volgende Nederlanders ter dood veroor deeld: 1. den beeldhouwer Gerrit v. d. Veen uit Amsterdam, geb. 26-11-1902; 2. den onderwijzer Paul Güermonprez, geb'. 28-12-1908. zonder veste woon plaats; 3. den beeldhouwer Johan Limpers uit Amsterdam, geb. 2-8-1915; 4. den danser Karei Pekelharing, geb. 6-4-1909, zonder vaste woonplaats. De veroordeelden waren lid van een organisatie van weerstand die in 1942 in het leven was geroepen en over een groot deel van Nederland was verspreid De veroordeelden v. d. Veen en Limpers hadden een voor illegaal levende kun stenaars bestemd opruiend tijdschrift uitgegeven. V. d. Veen had sedert 1942 een bureau ter vervaardiging en uit reiking van persoonsbewijzen voor on dergedoken personen gehouden. Limpers had van het begin van 1943 af tezamen met den veroordeelde Pekelharing een groep jonge mannen om zich verzameld aan wie opdracht gegeven werd tot het uitvoeren van overvallen op distributie kantoren en* op Nederlandsche politie ambtenaren De groep werd voor haar daden van terreur telkens door Limpers voorzien van wspens en munitie. De veroordeelde v. d. Veen heeft deel-, genomen aan den gewapenden overval op het bevolkingsregister van Amster dam in Maart '43. Hij heeft deelgenomen aan den gewapenden overval op de al gemeene landsdrukkerij in Den Haag op 29 April 1944. waarbij formulieren van persoonsbewijzen geroofd zijn. Güermon prez en Limpers waren betrokken bij den springstof aanslag op de Electro Zuur- en Waterstof fabriek in Amsterdam-Nrd. op 31 Maart 1944, benevens bij de mis lukte gewapende overvallen op het dis tributiekantoor te Amsterdam in de Bor- gerstraat op 12 Jan. en 12 Maart 1944. De veroordeelde Limpers, die nog opgeruid heeft tot rndere overvallen op distribu tiekantoren, had bovendien de plannen uitgewerkt voor de moorden, waartoe door de organisatie van weerstand was besloten op personen, die openbare func ties bftklep-dden en hij had de uitvoering der moordaanslagen mogelijk gemaakt door den daders de noodige vuurwapens ter beschikking te stellen. De veroordeel de Pekelharing heeft met het hem door Limpers verstrakte wapen een moord ge pleegd. Limpers heeft den veroordeelde Pekelharing een lijst met minstens 6 na men van personen doorgegeven, die ver moord moesten worden. De veroordeelden v. d. Veen. Limpers eri Pekelharing had den bovendien gepoogd een vrij groot aantal gewapende overvallen te doen op Nederlandsche gevangenissen om terro risten, die door de Duitsche Sicherheits- polizei gevangen genomen werden, te be vrijden. i De doodvonnissen die overeenkomstig de bepalingen van de verordening op de bescherming der orde geveld zijn we gens voortgezette sabotage en onbevoegd bezit van vuurwapens en^munitie, zijn na onderzoek van de gratiekwestie voltrok ken. BEWAART OUDE DISTRIBUTIE STAMKAART. Zooals reeds is bekend gemaakt zal de tweede Distributiestamkaart bij de uitreiking van distributie-bescheiden met ingang van 12 Juni in gebruik worden gesteld. Met den meesten nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de oude distributiestamkaart en de daarbij behoorende vervolg-inleg- vellen zeer zorgvuldig bewaard die nen te worden. Aangezien o.a. de gegevens van deoude distributie- stamkaart nog geraadpleegd moe ten worden bij de verstrekking van schoenenbonnen e.d., wordt ieder in zijn eigen belang aangeraden het bovenstaande nauwkeurig op te volgen. ACCIJNS OP GEDISTILLEERD VERHOOGD. Bij besluit van den Secr.-Generaal van het Dep. van Financiën is met in gang van 15 Juni de accijns op het gedistilleerd verhoogd van 250,— tot 275,— per hl. ad 50 pet. Voor uitvoeriger mededeelingen zij verwezen naar de Ned. Staatscourant van 9 Juni. Zaterdagmiddag vond in het Frans Halsmuseum te Haarlem de officieele opening plaats van de Regionale Ten toonstelling van Beeldende Kunst, ge organiseerd door de Nederlandsche Kul tuurkamer, Gewest Noord-Holland. De burgemeester van Haarlem, die het plan had - deze tentoonstelling per soonlijk te openen, was op het laatste oogenblik genoodzaakt geweest wegens drukke ambtsbezigheden bericht van verhindering te zenden. Het woord werd gevoerd door mr. Van IJzeren, die het doel dezer regionale tentoonstellingen in het kort schetste. Door een jury, bestaande uit mevr. Van Itterson en de heeren Colnot, Boot, Gratama, v. d. Vlist en Polet, was het ingezonden werk der Noordhollandsche schilders waarbij uiteraard de jongeren het sterkst vertegenwoordigd waren be oordeeld. De werken, die het best be vonden werden, hebben thans een plaats gekregen in de tentoonstellingszalen van het Frans Halsmuseum. De ge- exposeerde doeken zullen echter op nieuw gekeurd en geschift worden en het waardevolste zal men bestemmen voor een tentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam. In alle provin cies van het land wordt dezelfde me thode gevolgd, zoodat de groote Am- sterdamsche tentoonstelling, die men in de toekomst jaarlijks in het Rijks museum hoopt te houden, een beeld zal geven van het beste werk der jonge Nederlandsche schilders. Bij een eerste wandeling door de beide tentoonstellingszalen bekeken wij werk van den Hoornschen schilder Jan Ho- man. van Pietro Armati (een schuil naam?), van mevr. R. Nagtegaal—Bos- nak en van J. W. A. Westerhoven. Wij zullen dezer dagen nog uitvoeri ger over deze artistieke gebeurtenis schrijven .ambccy Het weermachtbericht van Zondagr luidde: In Normandië. tusschen de Orne en de Vire, waar de vijand voortdurend versterkingen aanvoert, duren de zware en verbitterde gevechten voort. De pogingen van den vijand, in de diepte ruimte te winnen, werden met zware verliezen verydeid. Alleen naar het Westen, in de richting Isigny, is den vijand in een smalle kuststrook de vereeniging met de Amerikanen in het bruggehoofd ten Noorden van Carentan gelukt. Daar werden alle pogin gen van den vijand, naar Cherbourg op te rukken, verijdeld. Overal in het vijandelijke landingshoofd blijven talrijke van onze steunpunten en nesten van verzet in een taaien verbeten stryd gewikkeld* Opnieuw achter ons front neergelaten vijandelijke luchtlandingstroepen werden voor het grootste deel vernietigd. halve den succesvollen afweer van plaatselijke vijandelijke aanvallen ten Noordwesten van Jassy en ten Zuid oosten van Witebsk geen gevechtshan delingen plaats. Formaties gevechts vliegtuigen bestookten in den afgeloo- pen nacht het Bolsjewistische aahyoer- verkeer met goed resultaat. Zware schade en, groote branden ontstonden voeral op het belangrijke spoorweg knooppunt Smerinka. Enkele Britsche vliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen in de gebieden van Berlijn en Wiener- Neustadt. Drie vliegtuigen werden neergeschoten. Bij de zware gevechten in het vijan delijk landingshoofd en bij de vernie tiging der in het achterland neergela ten vijandelijke valscherm- en luchtlan dingstroepen hebben zich het Rhein- landsch-Westfaalscne regiment grena diers 736 onder bevel van kolonel Grug, de 352ste divisie infanterie onder bevel van luitenant-generaal Kraiss en het 'valschermjagersregiment 6 onder bevel van majoor von der Heydte bij zonder onderscheiden. Voor het invasiefront nemen de nach telijke gevechten van lichte Duitsche zeestrijdkrachten met den sterk over- machtigen vijand in hardheid toe. Onze torpedobooten vielen in de och tenduren- van 10 Juni in de Seine-baai een vijandelijke formatie torpedojagers aan. Na een fel artillerieduel stjeten zij bovendien op torpedomotorbooten, waarvan 1 werd tot zinken gebracht en twee zwaar beschadigd. Ondanks zeer sterke vijandelijke bescherming brachten torpedomotorbooten van de aanvoervloot van den vijand 9 volge laden transportschepen 'met een geza- menlijken inhoud van 23.400 brt. eh 1 torpedojager tot zinken. Bovendien werden een landingsschip van 3000 brt., een schip van middelbare grootte en een artillerieboot door torpedo's ge troffen. Een duikboot bracht voor de westkust van Bretagne uit - een bevei ligingsformaties een ""ij an de Lij ken tor pedojagers tot zinken. Ook voor, de Nederlandsche kust en 'in de Duitsche Bocht ontstonden pa trouillegevechten met Engelsche torpe domotorbooten, waarvan 1 in den grond wérd geboord. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in den nacht van 9 op 10 Juni een passagiersschip van 9000 brt. en een vifandelijken torpedojager. Een ander transportschip van 6000 brt. werd zwaar beschadigd. Kustbatterijen van het leger brachten voor de Oost kust van het schiereiland Cherbourg een vijandelijken torpedojager tot zin ken en beschadigden twee andere ern stig. Een sterke vijandelijke formatie mijnenvegers werd in dezelfde wate ren door goed gericht vuur tot zwen ken genoodzaakt. De vijand heeft gis teren boven het landingsgebied 68 vliegtuigen verloren. Nieuwe aanvallen in Italië. In Italië ondernam de vijand door pantserwagens ondersteunde aanvallen op onze nieuwe stellingen, die Ooste lijk van het Meer van Bolsera tot een penetratie leidden. Pogingen om den Tiber over te stefcep werden bij Orte met verliezen voor den vijand afgesla gen. In een zeegevecht vóór het eiland Elba werden twee vijandelijke torpe domotorbooten vernietigd. Aan het Oostelijke front yonden be- Het Duitscne Weermachtbericht 1 van Zaterdag luidde: De gevechten in het vijandelijke bruggehoofd van Normandië Re- men door de van beide kanten aan gevoerde nieuwe strijdkrachten steeds meer in felheid toe. Een poging van den vijand om vlak ten Zuiden van de monding der Seine bij Trouville te landen is mislukt. Een oorlogsschip werd tot zinken gebracht. De overige werden ge dwongen den steven te wenden. Onze zuiveringsgevechten op den Oostelijken oever van de Orne ma ken goede vorderingen. Vijandelijke tegenaanvallen bij Touffreville zijn mislukt. In het gebied Caen-Bayeux duren zware pantsergevechten voort. Het is den vijand daar na verbitterden strijd gelukt om onze beveiligings linies, waarachter onze reserves op- marcheeren,* terug te dringen. Op het schiereiland Ch rbourg wordt verbitterd gevoehten. Onze troepen leveren schitterend slag tegen sterke vijandelijke strijd krachten en tegen een overmachtig luebtwapen. Aan het geheele front handhaven zich vele door den vijand ingeslo ten weerstandsnesten en steunpun ten in hardnekkige .gevechten. Gedurende de eerste drie dagen zijn ruim 200 vijandelijke tanks vernield en verscheidende duizenden gevangenen binnengebracht. Bovendien leed de vij and, vooral zijn luchtlandingstroepen, uiterst zware verliezen aan doodefi en gewonden. Duitsche zeestrijdkrachten en gevechtsvliegers hebben gisteren de vijandelijke landingsvloot zware ver liezen toegebracht. Een zeegevecht. Aan den westelijken uitgang van het Kanaal ontmoetten lichte zeestrijd krachten een overmachtige formatie vij andelijke kruisers en torpedojagers. In den loop van het vele uren durende harde gevecht werden een vijandelijke kruiser en een torpedoboot jager door tor^edotreffers zwaar beschadigd. Een eigen torpedobdótjager ging verloren. Bij gevechten, van onze beveiligings strijdkrachten met vijandelijke motor- torpedobooten voor de landingsplaatsen en op het Kanaal werden verscheidene vijandelijke booten beschadigd. Drie van onze patrouillebooten gingen ver loren. Wat de vjiand heeft verloren. Sedert 6 Juni zijn door marine- en luchtwapen benevens kustbatterijen van marine en leger 2 kruisers, 3 torpedo- bootjagers, 6 transportschepen met 38.000 brtvijf landingsschepen voor pantserwagens met tezamen een inhoud vafi 15.700 brt. en 7 landingsbooten •voor pantserwagens met een inhoud van 2.600 brt. tot» zinken gebracht. Door treffers van torpedo's, bommen en gra naten werden beschadigd: een zware kruiser, 3 andere kruisers, b torpedo- bootjagers, 5 motortorpedobooten. 8 transportschepen met een inhoud van 41.000 brt. en 14 speciale landingssche pen. Bovendien werden talrijke kleinere landingsvaartuigen en stormbooten tot zinken gebracht of beschadigd. Velt. vij andelijke oorlogs- en landingsschepen zijn op onze mijnversperringen geloo- pen. De hierdoor ontstane verliezen an den vijand bedragen minstens 20 vrij groote en middelgroote éénheden en daarbij komen talrijke kleine landings vaartuigen. Gevechten bij den Tiber. In Italië lag het zwaartepunt uer ge vechten ook gisteren weer in den front sector ten westen van dm Tiber. De tegenstander viel hier onze achterhoe detroepen aan met sterke pantserstrijd krachten en drong na feilen strijd Vi- terbo binnen. Ten oosten van den Tiber volgt de vijand ook verder slechts dralend onze distancieeringsbewegingen in de Sabijnsche bergen en, op de zui delijke hellingen van de Gran Sasso, opgehouden door achterhoedetroepen en talrijke wegvernielingcn. Bij de zware afweergevechten der laatste dagen hebben zich een gevechts groep van de Duitsche 4e divisie val schermjagers onder bevel van majoor Gericke, doeltreffend gesteund door stormpantsers van de stormpantseraf- deeling 216, benevens deelen van het Italiaansch-republikeinsch-fascistische regiment valschermjagers Folgore en Italiaansche afweergeschuttroepen in Duitsche afiweerbatterijen, bijzond-r on derscheiden. Zware gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 9 op 10 Juni scheepsconcentraties vóór Nettuno aan gevallen en daarbij .6 vijandelijke sche pen beschadigd. Uit het oosten worden behalve plaat selijke gevechten in het gebied ten noorden van Jassy en in het voorter- iein der Karpathen gaen bijzondere gebeurtenissen gemeld. ïn het achter- waartsche gebied vai. den noordelijken sector werd een actie tegen benden door beveiligingstroepen van het leger en Letlandsche politieformaties t ge vechten, die zeven dagen hebben ge duurd, onder moeilijke terreinomstan- dighëden met succes beëindigd. Sterke bendestrijdkrachten werden uiteenge slagen en den vijand vrden zware verliezen aan dooden en gewonden toe gebracht. Bovendien verloren de bols jewieken 850 gevangenen en talrijke wapens van allerlei soort. Terreuraanvallen. Amerikaansche bommenwerpers heb ben in de ochtenduren van 9 Juni een terreuraanval ondernomen op de stad München. Luchtverdedigingsstrijdkrach ten schoten 35 vijandelijke vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht hebben af zonderlijke Britsche vliegtuigen bom men geworpen op het stedelijk gebied van Berlijn. Mussert soldaat van de Duitsche Weermacht bij een invasie in Nederland. In de openbare vergadering van de N.S.B., welke Zaterdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam is gehouden, heeft de Leider onder groot enthousiasme van de stamp volle zaal zijn houding bepaald in geval van een eventueele invasie van de geallieerde legers in Neder land. „Er zijn er", zoo zeide Mussert, „die zich zullen afvragen: En waar zult gy, Leider, zijn, wanneer de invasie hier in ons land komt? Staat uw auto al klaar? Ik kan hun zeg gen mijn kameraden, ik heb mijn besluit genomen. Als de invasie komt, zal ik onder alle omstandig heden in Utrecht zijn. Vanochtend heb ik een nieuwe uniform gekregen, dat van vrijwil lig soldaat bij de Duitsche weer macht Dit uniform zal ik aantrek ken, zoodra de inva&ie hier komt*" In zyn groote rede bracht de Lei der verder hulde aan de Neder landsche treinmachinisten en sto kers, die hij „echte Hollandsche kerels" noemde, die zich door de moeilijke omstandigheden niet laten weerhouden hun plicht te doen. Verder dankte Mussert de Duitsche weermacht voor het feit, dat zij onze kust 'in staat van verdediging heeft gebracht. Had zy dit niet ge daan, dan zouden ongetwijfeld de legers reeds lang ons land tot oor- logstooneel hebben gemaakt. Ten slotte wees c Leider op de trouw van de Jerlandsche natio- naal-socialisten in Mei 1944, toen de dreiging van alle kanten toenam en er tweeduizend leden meer zyn bijgekomen dan afgegaan, waarmede de vastberadenheid der nationaal- socialisten in moeilijke «ogenblik ken duidelijk is geteekend. Morgen komen wij op deze rede uitvoerig terug. POLITIEK WEEKPRAATJE. Het politieke weekpraatje van Max Blokzijl, heden uit te zenden over Hil versum 1 om 18.4& uur, draagt tot titel: „Terreur der minderheid". RICHARD STRAUSS 80 JAAR. Feestconcert in Amsterdam. In tegenwoordigheid van den Rijks commissaris, rijksminister dr. Seys In- quart, heeft het Concertgebouworkest ter gelegenheid van den tachtigsten ver jaardag van Richard Strauss. Zondag middag in het Concertgebouw te Am sterdam een feestconcert gegeven onder leiding van Eugen Jochum. Solist was de pianist Cor de Groot, die met vol maakt meesterschap de Burleske voor piano en orkesj; speelde. Jochum en de Groot werden stormachtig toegejuicht. Het orkest voerde verder uit „Till Ueienspiegel", „Der Btirger als edel- mann" en „Don Juan", alle" werken van Richard Strauss. BONAANWIJZING BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Abusievelijk xs dezer dagen vermeld dat bon 22 KF van de Kookkaart U405 van 2 Juni tot en met 1 Juli 1944 recht geeft op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Genoemde bon geeft recht op deze artikelen van 1 Juli, tot en met 13 Juli a.s. We zullen ons vandaag, wat de Sport- rubriek betreft, moeten beperken tot de voornaamste gebeurtenissen, waar bij we de bijzonderheden slechts in enkele regels vermelden. Voetbal: Door een 92-overwinning op 'Troene Ster is Willem II bekerhoud- stér 1944 geworden. Het klasseverschil was te groot, om een boeiend schouw spel te verwachten, al gaf Groene Ster tqt de rust goed partij. Deze kwam met 11, doch na de hervatting kon Groene Ster het niet me-r bolwerken en ging met 29 onder In Groningen speelde en Groningsch. elftal tegen een Zwaluwen-combinatie. Aan beide zijden gebruikte men jonge spelers, die vooral in de tweede helft een uitstekenden wedstrijd speelden. De ontmoeting eindigde onbeslist (11)' Groningen was over 't algemeen iets sterker. Het Ned. Politie-elftal speelde Zon dag te Nijmegen tegen NEC. 't "V((as een vlotte wedstrijd met goed open spel der politiemannen. »Jok hier was hét resultaat een gelijk spel. Wielrennen: In het Olympisch Stadion te Amsterdam werden Zondagmiddag wielerwedstrijden gehouden. Het hoofd nummer, een ontmoeting van zes stayers in twee ritten over 40 Km., Verd gewonnen door van Amsterdam. Tweede werd v. d. Voort en derde Bakker. De achtervolging werd gewonnen door Jan'Pronk, die in de finale Piet Evers klopte met 20 meter en een zeer fraaien tijd van 27,2 maakte. In Utrecht werd de Ronde van Utrecht gereden voor amateurs en nieu welingen. Bij de amateurs zegevierde v. Beek uit Óostzaan, terwijl v. d. Els- hout uit Made eerste werd bij de nieu welingen. Hennink uit Alkmaar plaats te zich in deze categorie tweede. Biljarten: Bij de voorwedstrijden voor het kampioenschap van Nederland le klasse groot biljart eindigde de Alk maarder Hoogland op de zesde plaats, zoodat hij de finale niet bereikte. Ge plaatst werden in de %indwedstrijden naast de bekende le klassers v. Eijme- ren, Metz. de Ruyter en Kobus. NEDERLAND—SERVIë 7—1. Voor ruim vijfduizend toeschouwers heeft de Nederlandsche combinatie uit Berlijn in. het -Wannsee-stadion te Berlijn een overwinning van 7—1 op de sterke Servische combinatie behaald en daar mede haar vooraanstaande positie in de internationale voetbalwereld in de Duit sche hoofdstad onderstreept. Het totorecord is opnieuw gebro ken. Natuurlijk weer op een kleine baan en wel thans in het hooge noorden te Uithuizen, waar het kampioenschap van Groningen op de korte baan werd verreden. Het paard Eppo Ooststar bracht defini tief als plaatspaard de kapitale som van 339. In dit verband herinneren wij er aan, dat te Hoorn op 21 Mei j.l. Fantast met een toto-uitkeering voor plaats ad ƒ174.60 een record boekte, dat thans glansrijk gebroken is. Welke baan is thans aan de beurt?

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1