Agrarische politiek van den nieuwen tijd. De vrijheid eener volks gemeenschap groeit op haar akkers. STAD ENJOMGEVING. Films van deze week. „Onvaderlandslievende schobbers in actie". -MelchertSchuwrman onderscheiden. Noordscharwoude. Langedijk. Lijk gevonden te Rustenburg. PUZZLE. DAMRUBRIEK. Sport, i I I. Men zegt, dat het Nederlandsche volk een nuchter volk is en dat van de nuch- teren de boeren de nuchtersten zijn. Des wege laten wij ons niet vangen door pro- paganda-leuzen en blijven wij „onszelf". Het lijkt er soms op, alsof men het woord „nuchter" gebruikt, maar het be grip „onnoozel" bedoelt. Want bezaten wij een voldoende mate van nuchterheid, dat wil zeggen, var zin voor werkelijkheid, waren wij voor valsche leerstellingen niet vatbaar, dan moest onze plattelandsbe volking allang begrepen hebben, dat in het bijzonder voor haar de „nieuwe tijd" veranderingen teweegbrengt, welke slechts verbeteringen kunnen zijn. Ten deele als gevolg van een gezonden, natuurlijken afkeer van hetgeen weleer politiek heette, voor een grooter deel evenwel door het zich gevangen geven aan kunstmatig opgeroepen verkeerde voorstellingen^ missen zeer velen den goeden kijk op 's werelds beloop. Zij ne men tegenover het „nieuwe" een afwij zende houding aan, zonder te weten, wat zij precies doen. Want wij nemen niet de moeite zich uit het spektakel van oorlog en revolutie en uit den warwinkel van dagelijksche kletspraatjes even rustig te- /rug te trekken en zelfstandig na te den ken. zoodoende zijn er bijvoorbeteld dui zenden boeren en tuinders in Nederland, di,e nog altijd niet weten, wat de natio- naal-socialistische agrartschb politiek on derscheidt van die der liberalistische pe riode. Zij hebben van hooren zeggen, dat dit nationaal-socialisme den menschen hun vrijheid afneemt, dat het de kerk bestrijdt, dat het er enkel op uit is om oorlog te voeren en naar wereldmacht te streven. Dat willen zij allemaal wel ge- looven. Maar dat ditzelfde nationaal-so cialisme al die onpleizierige dingen net niet doet, maar o.a. wel een kerngezonde agrarische politiek voert, een hechte eco nomische en zedelijke orde in de plaats stelt van de liberaal-democratische ver warring en boerenondergang, dat is hun onbekend. Daarom willen wij trachten in enkele artikelen hieromtrent eenige opheldering te brengen of althans onze lezers tot na denken te stemmen. Mochten er bij het kennisnemen van den Inhoud vragen rij zen, waarop men geen antwoord vindt, dan zullen wij die%aarne zoo goed mo gelijk behandelen. Twee belangrijke stellingen. De totale doelstelling van het nationaal- socialisme is: een zoo gezond, sterk en welvarend mogelijke volksgemeenschap, waarvan niet het eene deel te vuur en te zwaard strijdt met het andere deel, maar die inderdaad leeft als een gemeenschap. 'Ieder lid dier gemeenschap heeft tot plicht zijn kennen en kunnen onbelem merd te ontplooien, ten 'bate van eigen en gemeenschappelijk welzijn. Persoonlij ke vrijheid is een' hoog gewaardeerd goed, dat niet mag worden aangetast, zoolang het niet wordt misbruikt om de gemeen schap in haar geheel of andere tot die gemeenschap behoorenden te schaden. Kort samengevat vindt men dit' terug ln het beginsel: het algemeen belang gaat boven het groepsbelang, het groepsbelang boven het eigen belang. In verband met ons onderwerp betee- kent dit, dat de belangen van de agrari sche leden der volksgemeenschap niet mo gen worden opgeofferd "aan die van an dere groepen. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen en de politiek wordt bepaald door hetgeen uiteindelijk aan de Daat het wel en wee van boer en tuinder ten nauwste afhangt van de te voeren agrarische politiek, hebben wij den heer D. v. d. Bos poort bereid gevonden, in een aantal artikelen voor Qns blad een uiteenzetting te geven van de agrarische po litiek van „den Nieuwen Tijd". De schryver is by boer en tuinder voldoende bekend, zoodat een Weiding t.a.v. den persoon van Van de Bospoort gevoegeiyk ach terwege kan biyven. kracht, de welvaart, het geluk van het geheel ten goede ïcomt. En nu zijn er twee waarheden, die de houding van het nationaal-socialisme be palen ten aanzien van de boeren (waar mee vanzelfsprekend ook de tuinders bedoeld worden): le. Voor het gezond houden van het bloed is een krachtige boerenstand noodzakelijk, omdat de stedelijke le vensvorm op den duur de levensver- nieuwende krachten verloren doet gaan. 2e. Eer* volk, dat niet zelf in zijn eer ste levensbehoeften voorziet kan nooit een onafhankelijk volk zijn. Of, anders uitgedrukt: de vrijheid van een volk groeit op zijn akkers. Het is zonder meer duidelijk, dat uit deze stellingen een geheel andere waar deering moet voortkomen dan uit de li berale leer: het gemakkelijkste leven is het beste en: voedsel is ovaral te krijgen; men haalt het bij voorkeur daar, waar men het goedkoopst terecht kan. Wij zullen ons thans eerst even bezig houden met het verband tusschen onaf hankelijkheid en voedselproductie, omdat wij allen als het ware dagelijks practische les over dit thema krijgen. Onze volkstaal heeft bepaalde kernach tige uitdrukkingen, die bewijzen, dat de eenvoudige man van den akker drommels goed weet, wat het eten van de eigen bo terham waard is. Wij zeggen: Wiens brood men eet, diens woord men spreekt, of: Wat je zelf hebt, daar hoef je een ander niet om naar de oogen te kijken, of: Verbouw altijd iets méér dan je op kunt, dan blijf je eigen baas. Elk van deze oude boeren-spreekwoorden betee- kent hetzelfde als onze stelling: Een volks gemeenschap kan pas vrij zijn als zij zichzelf voedt. Nu redeneert men in het liberale kamp met zijn wereldmarkt-theorie anders. Men moet zich vrijmaken van „klein denken": het kan immers voordeeliger zijn elders te koopen dan zelf een bepaald product te produceeren. De ondervinding geeft echter afschrikwekkend commentaar ge noeg op die leer. Crisis op crisis. Enkele grootmachten weten zich de zeg genschap over de productie-gebieöen te verschaffen en daarmee hebben zij, wel en wee van de wereld in handen.' En voor den boer komt dat, vooral in de zich in dustrieel ontwikkelende wereld, neer c wee zonder eind, voor alle volken loopt het uit op volkomen afhankelijkheid van de bezitters-speculanten. Zeker, in den eersten tijd van 'opkomende industrialisa tie en wereldverkeer ging het wel goed met liberale productie- en handelsmetho den. Er werden consumptiegebieden ont sloten, welke alles opnamen, wat ter be schikking kwam. Maar tevens werd aller- wege de productie naar dezelfde prin cipes geprikkeld, terwijl natuurlijke fac toren overal verschillende Invloeden uit oefenden. Dat voerde tot kunstmatige uit buiting van goedkoope mogelijkheden, ten nadeele van de gebieden, waar duurder gewerkt moest worden, wilde een gecul tiveerde bevolking redelijk bestaan. Waar de liberale economische machthebbers zich enkel door persoonlijke winstbelan- gen laten lelden en volksnooden hun in wezen niet rak.'n, ja, waar volksnood soms een middel kan zijn tot goedkoo- père productie en ruimere winstmarges, daar moet wel de liberale economje cri sis na crisis veroorzaken. Losgelaten van natuurlijke levenswet ten.' moet de wereld op drift raken. Re voluties, oorlogen, kldssebotsingen, mate- looze rijkdom aan den eenen, bijtere ar moede aan den anderen kant waren en zijn verschijnselen, welke 'n veelvuldig heid en ernst toenemen met het vorderen van de liberale ontwikkeling.* Zoo %verd het Europeesche landbouwbelang opgeof ferd aan de ontginning van Amerika, Ca nada, de Russische steppen, aan de ex ploitatie van tropische gebieden met niets eischende koelies. En zoo kon het ook zijn, dat een hoog ontwikkeld landbouw gebied als Nederland zijn boeren moest laten verkommeren en hen overleverde aan vreemde kapitaalsmachfcen. Een boerenvolk als het Duitsche werd met ,de liberale zweep den weg naar de industrialisatie opgedreven. En eenmaal geïndustriallsfeerd, moest het met zijn voortbrengselen concurreeren op de we reldmarkt, waar Engeland en Amerika meenden oudere rechten te hebben. Wer den. deze „rechten" bedreigd, dan moest Duitschland uitgeschakeld worden door middel van een oorlog. Dat is de reden, waarom in 1870 Bismarck „het groote ge vaar" heette en waarover in 1914 het kei zerlijk-democratische Duitschland even zeer als in 1939 het nationaal-socialisti- sche Derde Rijk tot een wereldoorlog om zijn naakte bestaan gedwongen -werd. Het verloor den eersten wereldoorlog niet, omdat zijn soldaten minder waard waren dan die der anderen, maar omdat het voedsel tekort kwam, omdat het geen juiste „boerenpoütiek" gevoerd had. De oorlog van heden is de uiterste conse quentie van het liberalisme, dat zich meer dan ooit bedreigd acht. nu de volken tot gezonder inzichten komen, zich niet meer wenschen te laten exfrloiteeren en in hun structuur weer boerenvolken worden. Maar ook zonder den oorlog en zijn blokkade-politiek was de totale afhanke lijkheid van vreemden invloed, overal, waar men niet van eigen bodem zijn brood kon eten, duidelijk te zien. Met name de Nederlandsche regeering had niets te vertellen over het welvaartspeil van het Nederlandsche volk. Zij was af hankelijk van de willekeur der Britsch- Amerikaansche grootmachten: hier werd geteeld, wat zij wenschten en niet geteeld, wat zij om de één of andere reden on- wenscheliik oordeelden. Het levenspeil van den boer en den tuinder werd niet bepaald naar hun bekwaamheid, naar hoeveelheid en kwaliteit van hun voort brengselen, maar naar de vraag of ergens ter wereld gelijkwaardige voedingsmidde len al of niet goedkoop ter beschikking kwamen Van dezen onhoudbaren toestand Is het nationaal-sociallstische onafhankelijkheids streven de logische gevolgtrekking. Het nationaal-socialisme is maar niet ontstaan uit een dwaze machtsbegeerte van den arbeider Adolf Hitler, het is de met de noodzakelijkheid van een onafwendbaar natuurgebe'uren optredende reactie tegen ëen dv>aas bestel van geld-dictatuur. dat van de wereld een oord van noodelooze ellende maakte. En wat men nu overigens tegen be paalde uitingen van dat nationaal-socia lisme wil aanvoeren, van boerenstandpunt bekeken is het net precies, wat we noo- dig hebben. We zullen dit in een volgend artikel nader aantoonen. TENTOONSTELLING JOAN PRAETORIUS IN HET GEMEENTE-MUSEUM. Gisterenmiddag werd in het Gemeen temuseum alhier de schilderijenten toonstelling van Joan Praetorius ge opend. In de gezellig en artistiek in gerichte expositiezaal hangen ongeveer negentig doeken. Zooals reeds in een korte voorbeschou wing in dit blad opgemerkt werd, is de Heiloosche schilder Praetorius een veelzijdig man, en deze indruk werd heden bij het bekijken van zijn afwisse lend oeuvre wederom solide versterkt Praetorius heeft overal, zijn onder werpen gevonden en hij beeldt hen veelal uit met de liefde van zijn-men- sehelijk hart en het uiterste vermogen van zijn fijn en nobel kunstenaarsschap. Stilleven, landschap en figuur zijn alle drie rijkelijk vertegenwoordigd. Het ééne doek is uiteraard meer ge slaagd dan het andere, maar vrijwel alles bewijst en wat al te vroeg, ?n daardoor onrijp, werk, dat beter weg gelaten had kunnen worden, bedekken wij hier graag met den mantel der liefde dat Praetorius kunstenaars schap van een eerlijke, edele en be wogen natuur is. Flonkerend van leven zijn meestal de zonnebloemen, die hij blijkbaar bij voorkeur geschilderd heeft. In de klei ne landschappen er hangen er vele in dit genre toont hij zich een meesterlijk beschouwer en doorgronder van het uitspansel, waarin zijn gevoe lig oog de vele schoone en teere kleur- schakeeringen ontdekt heeft. Er is een prachtig stilleven van Delftsch pcrcelein met een snoer parels en er zijn voorts nog vele andere stille vens, die boeien door kleur en compo sitie. Zoo is er o-a. een vaas met donkerroode rozen, tegen een witten achtergrond, die men vrijuit een meesterstuk mag nhemen. In zacht rose gehouden, heeft Praetorius een biddend meisje geteekend en het is aandoenlijk geworden van vervluch tigende teerheid; de uit het hart ge welde devotie en het kinderlijke ge loof, die de schilder hier stellig heeft willen uitdrukken, hebben een uitmun tende vertolking in lijn en kleur ge vonden. Een ander meisjeskopje treft door soberen, jeugdigen ernst en klas siekheid van gelaatsvorm. Wanneer men de portretten wij 'denken'hier o.a. aan het magnifieke conterfeitsel, dat Praetorius van een zijner dochtertjes maakte van- dezen schilder beziet, moet men wel in ex tase geraken voor de suggestieve wijze, waarop hij in de oogen de weer spiegeling van stemming en karakter weet te leggen. Ook het schijnbaar doode bezielt hij met leven en wil- De vele boomfragmenten, die hij geteekend heeft, vormen daarvoor een schoon en overtuigend bewijs. Het is een blijdschap deze tentoon stelling te mogen bezoeken, want zij schenkt de wetenschap, dat men hier te doen heeft met een gevoelig, zeer talentvol en veelbelovend kunstenaar, die zijn licht misschien t e lang onder de korenmaat hield. WIE KOCHT VRIJDAG EEN FIETS? Een ingezetene dezer gemeente kwam onlangs in kennis met v. d. M. en al gauw bleek dat de Alkmaarder een fiets bezat, die hij wel geneigd bleek te verkoopen. De nieuwbakken kennis wilde den vriend in dit geval wei be hulpzaam zijn en bood aan het rijwiel aan den man te brengen. Eenigen tijd later wendde hij voor een candidaat gevonden te hebben en tegen afgifte van zijn persoonsbewijs en stamkaart als borg, nam hij het kar retje mee. De .fiets en de man konden echter den weg terug niet meer vinden, en de Alkmaarder, die argwaan kieeg, "Of wv. ;X>'3S gaf het geval aan bij de politie. Het bleek een goede bekende van de ze instantie te zijn, want juist 23 April was de sluwe zwijntjesjager uit de gevangenis ontslagen. In een café al hier werd de man denzelfden avond nog gearesteerd als verdacht van verduis tering. Hij bleek al behoorlijk op de nieuwe vriendschap geklonken te heb ben en tamelijk onder de olie probeer de hij de politie te suggereeren, dat de fiets hem was ontstolen.- De politie verzoekt hem, die Vrijdag een Burgers E. N. R. heerenrijwiel kocht, zich in eigen belang bij de re cherche te vervoegen. WAARSCHUWING. Tegenwoordig neemt het hand over l^and toe dat vooral de kruideniers hun waren weer bij de klantep aafl huis gaan bezorgen. De politie zal van af heden tegen dit vergrijp verscherpte maatregelen ne men en zonder waarschuwing zal zij procesverbaal opmaken. N. S. V. O.-KOOR ALKMAAR VOOR DE MICROFOON. Op 3 April jl. heeft het N. S. V. O.- koor te Alkmaar, na een serieuze stu die van ruim een jaar. onder leiding van Jac. Jansen, voor het eerst een concert gegeven, dat door bevoegde autoriteiten op muzikaal gebied zeer gunstig werd beoordeeld. Naar wij vernemen is het koor thans door den Nederlan-dschen Omroep uit- genoödigd, een zelfstandig concert te geven op Vrijdag 23 Juni ê.k., des voormiddags van, 11.30 tot 12 uur. Uit gevoerd zullen worden: Altes Mariën- lied (met pianobegeleiding) van Hans Huber, voorts dri,e canons, onder scheidenlijk van Joh. Brahms en C. M. von Weber, twee composities met pianobegeleiding van Jac. Jansen, nl. De Wind en Elfenzang, en ten slotte een Bruiloftsmarsch van A. J. Söder- mann. Vervolgens kan nog worden mede gedeeld, dat over eenige weken een cultureele muziekavond te Haarlem zal plaats vinden, waaraan het N. S. V. O.-koor van Alkmaar zijn mede werking zal verleenen. Reeds nu, terwijl de strijd om het behoud onzer cultuur nog woedt, moet het cultuurscheppende werk voortgang vinden, opdat er na den oorlog koren gereed zullen staan om de schep pingen van componisten van den nieuwen tijd op .te vangen en op de juiste wijze aan de gemeenschap te brengen. ORGELCONCERT FEIKE ASMA. Het verheugt ons te kunnen mededêe- len, dat de bekende orgelist der Ev. Luth. Kerk te Den Haag, den heer Feike Asma, wederom een serie orgelconcerten zal ge ven in de Kapelkerk. De eerste uitvoering heeft plaats op Dinsdag 20 Juni a.s., aan vang half acht. Werken van J. S. Bach, Bute, Handel en Guilmanf zullen ten ge- hoore worden gebracht. ik BEN DIRECT TERUG. Cinema-Theater. De student Nicolaas Mohr gaat „even" uit om voor zijn laatste geld sigaretton te koopen en zijn vriend die mede eigenaar van dat geld, is wacht met smart op zijn terugkomst. Nicolaas komt evenwel niet „direct" te rug, 'want hij beleeft een reeks wonder lijke avonturen, waarin drie schoone vrouwen de hoofdrollen spelen. Hij treedt - tegen wil en dank als kunstschutter in een variété op, wordt verliefd op een danseresje, dat hij eeuwige trouw zweert en tracht zich vervolgens met goed succes met de dochter van een rijken industrieel te verloven. Als een verloofd en gelukkig man komt hij ten slotte met de sigaretten weer bij zijn vriend en de toeschouwers van deze alleraardigste film hebben zich intusschen kostelijk vermaakt met al zijn dwaze avonturen. De film „trekt" in het begin een beet je, maar zoodra de student Nicolaas op weg is naar den sigarenwinkel, speelt al les zich in een razend tempo af, wat trouwens ook noodig is, daar de regisseur zijn filmheld op één avond datgene laat beleven, waarvoor een mensch in normal le omstandigheden minstens een jaar noo dig heeft. Paul Klinger als de avontuurlijke stu dent en Mary Rahl als de rijke erfdoch ter geven een vlot en amusant samenspel, dat geheel past in het tempo van d Ve film. Tj. N. Adema. HALLO! DOUANE! Victoria-Theater. Het groote succes, dat de boeiende film Hallo! Douane! door haar romantiek en spanning in de afgeloopen week heeft be haald, heeft de directie doen besluiten de film deze week te prolongeeren. Wie haar dus nog niet zag, vindt daarvoor deze week de gelegenheid. CIRCUS RENZ. Harmonie-Theater. Dat de naam „Renz" voor ieder, die iets voor circus en circussfeer gevoelt, nog niets van zijn aantrekkingskracht heelt •verloren, werd gisterenavond bewezen bij de eerste voorstelling te Alkmaar van de film „Circus Renz", die een totaal uitver kocht Harmonie-Theater vond. In stijgen de spanning, door den regisseur Arthus Marie Rabenalt aangebracht, heeft men de episode uit het leven van Ernst Renz, den grondlegger van het beroemde Duit sche circus, gevolgd. De ontwikkeling van drie werkende kermisartisten tof het grandioze circus Renz, dat zoovele jaren een allereerste plaats heeft ingenomen, dank zij de energie en het doorzettings vermogen van den grondlegger in de tweede helft der 19de eeuw, vormde een strijd met het groote Fransche circus Déjean, de ontwikkeling van Bellina tot volleerde prtiste, de geheime jaloezie tus schen' Renz en Harms en zoovlle andere interessante bijzonderheden uit het bonte circusleven zijn op uitnemende wijze in de film verwerkt. Dat zij uiteraard tal van mooie circustafereelen biedt, spreekt vanzelf. Het spel was uitstekend. René Deltgen was als het ware de aangewezen acteur voor Renz. Hij kweet zichop bijzondere wijze van zijn taak. PaulKlinger als farms was een prima tegenspeler en met ngelika Hauff, als Bellina, zal men met zeer veel genoegen kennis hebben ge maakt. Ook de iets minder op den voor grond tredende personen troffen door scherpe uitbeelding, zooals Déjean door Herbert Hübner en Mevrouw Von Gru- naw dodr Allee. Treff. Het geheel is een film, die den liefheb ber van een boeiende en zeer afwisselen de rolprent in alle opzichten zal voldoen. Het voorprogramma bracht een uitge breid „Nieuws" met opnamen uit binnen- en buitenland, en een zeer geslaagde ge kleurde teekenfilm met goede muziek. G. C. van Gulik. butt^Rfly. Alkmaarsch Bioscoop Theater. In het bestaan van een man leeft de lust tot- avontuur, hij vergeet snel, en is thuis in elke haven. Het leven van de vrouw is een bestaan van liefde en voor al van opoffering. Deze geheele film is er de brandende getuigenis van. De bevallige operazangeres Rosi Belloni leert in de roes van een feest een jongen pianist kennen, voor wien de toekomst nog open ligt. Een gelukkige tijd breekt voor beiden aan, als plotseling het ge voel van groote liefde in haar ont.waakt. Doch als zij haar minnaar maanden later wil vertellen dat zij een kind van hem verwacht, is de jonge kunstenaar zoo vol van zijn feigen toekomst die hem naar Amerika lokt, dat zij haar en haar nog ongeboren kind bereid is tijdelijk op te offeren, terwille van zijn carrière, en alles verzwijgt. Haar liefde en haar ver langen nemen ondanks zijn afwezigheid nog toe, terwijl van zijn kant de corres pondentie uitsterft; hij vergeet haar,, maakt carrière en trouwt, zonder haar medeweten een andere vrouw. Als Belloni de titelrol in de opera „But- terfly" vertolkt, komt zij weer in aanra king met haar vroegeren geliefde, en met deze gebeurtenis nadert de film haar cli max: zij speelt voor de oogen van den vader van haar kind de rol, die geheel op de tragedie van haar leven gelijkt en die bijna te zwaar voor haar is, $e zan geres offertzich wëer op en verzwijgt de gebeurtenis uit het verleden van den artist, om zich verder geheel aan de kunst en ha&r kind te wijden. vanger Molen, «'fel ;ifjL -J nagekomen predikbeurten. ALKMAAR, Rem, Geref. Gèm.. 10.30 uur, de heer Cremer v. Rotterdam. BROEK OP LANGENDIJK, 10 UUT, ds. Koole; 3 uur, dienst. N.-NIEDORP, Doopsgez. Gem., 10.30 uur, da. Rothfusz. GRAFT, geen dienst. DE RIJP, 10 uur, ds. Kastein. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 18 Juni is de „Apotheek Wanna Ritsevoort", Ritsevoort 5, ge opend, welke ln de week van yi t.e.m. 23 feJuni tevens den nachtdienst zal waarnemen. De geopende apotheken zijn 's avonds na 7 uur gesloten. AGENDA. Eiken avond 7.30 uur voorstelling. Zon dags doorloopend van 2 uur af. Woens dag 2.30 uur matinee. Harmonie-Theater: Circus Renz (rom. cireusfilm). Alle leeftijden. Cinema-Theater: Ik ben direct terug (hum.) Alle leeftijden. Alkm. Bioscoop-Theater: Butterfly (rom.) 18 jaar. M Victoria-Theater: Halt! Douane! (rom.- sens.) 18 Jaar. Zaterdag 17 Juni. 3 uur, Harmonie, Dansmatinee Maud Kool. Zondag 18 Juni. 2 uur, Gem. Sportpark, Draverijen. 7.30 uiir, 't Gulden Vlies, Optr. Plet Kohier in „Als mannen liegen". Economische Rechter, Alkmaar. Naar wij vernemen heeft de zang leider der N. S. B., H Stunnmann Melchert Schuurman te Alkmaar, gisteren uit handen van M Ober- gruppenführer Rauter het hem voor zijn moedig gedrag aan het Oost front door den Führer verleende IJzeren Kruis 2e klasse ontvangen. Hiermede is wederom een Neder lander beloond voor zijn opofferen- den inzet voor zijn volk. Concert Harmonie Excelsior". Donderdagavond heeft de harmonie „Excelsior" in de zaal van den heer J. de Bakker een concert gegeven. De belangstelling was jammer genoeg niet groot, hetgeen wel te betreuren was, aangezien de harmonie onder leiding van den heen P. Pranger een heel mooi concert heeft gegeven; de aanwezigen beloonden de uitvoerende telkens met een luid applaus, Beproeving sirenes. - De luehtbe- schermingssirenes zullen in deze ge meente tusschen 14 en 17'uur bij wijze van proef in werking worden gesteld. Het signaal „luchtalarm geëindigd" (één minuut gelijkmatige toon) zal gegeven worden. De ULO-School bloeit. Er komt een vierde kracht. - De toeloop van leer lingen naar de ULO-School te Noord- Scharwoude is van dien aard. dat met ingang van 1 September a.s. een nieuwe leerkracht kan worden benoemd. De tuinbouwcursussen zijn geëin digd. - De beide tuinbouwcursussen, welke aan den Langedijk gehouden werden door de Commissie voor Huis houdelijke Voorlichting, zijn thans ge ëindigd. Op den laatsten cursusmiddag werd te Zuid-Scharwoude den leeraar, den heer Koppius van Akersloot, door een der dames namens de cursisten har telijk dank gezegd voor zijn duidelijke lessem Deinspanning, welke men zich heeft moeten getroosten door dezen cursus in practijk te brengen, is een zeer nuttige ontspanning geworden. Den heer Kop pius werd een cadeau aangeboden; mevr. Blom. die gedurende dezen cur sus aan de, deelnemers gastvrijheid in 'haar woning' heeft verleend, werd ver rast met een fraaie plant. Na afloop van den cursus begaf men zich naar Oudkarspel, waar ten huize van mevr. Paarlberg een kleine kook demonstratie werd gegeven door mej. Liefhebber. Wanneer de gezaaide en geplante gewassen volgens de regelen van de kunst volgroeid en geoogst zijn, zuilen zij dus ook gekookt kun nen worden. De heer Keijzer, die den cursus te Oudkarspel geleid heeft, werd door mevr. Paarlberg hartelijk toegesproken. Wij gelooven wel, dat deze cursus sen aan het doel .hebben beantwoord. Burgerlijke Stand. Geboren:'' Louise M., z. v. Theo doras A. Groen en C. Bergen. Maria Cl., d. v. S. Smit en J. Hes. Jan, z. v. J. Mulder en C. Blom. Agatha C., d v. Th. C. Leek en A. Molenaar. Cornelia J. d. v. S. H. Bommer en M. Koopman. Aris.'z. v. H. Bouwens en A. Toepoel. Agatha G., d. v. J. Vlugt en C. G. Bruin. Anny H., d. v. Th. Runia en B. Braam. Ondertrouwd: Dirk Wiering,en Geertje Dirkmaat. Getrouwd: Pieter J. Boekestein en Neeltje Bakker. Overleden: Pieter Dirkmaat, weduwn. van M, Pot. Hark Bouwens. weduwn. van M. Kroon. ONTSLAGEN BURGEMEESTERS- Bij besluit van den commissaris- generaal voor bestuur en justitie zijn ontslagen, met ingang Van 8 Mei 1944: P. Chr. J. Peters alsburgemeester van Medemblik; met ingang van 23 Mei '.44 A. H. van Gelderen als burgemeester van Zaandijk, D. F- C. F. van den Heu vel, als burgemeester van Ursem; A. Slager, als burgemeester van Wormer- veer; G Keyzer, als burgemeester van Urki Het hoofd van de recherchecentrale, Keizersgracht 103-105 te Amsterdam (telefoon 49055) verzoekt namens den groepscommandant der marechaussee te Heer-Hugowaard bekend te worden gemaakt met de identiteit van een vrouwenlijk op 13-6-1944 gevonden op een opgehoogd terrein te Rustenburg (N.-H.) Signalement: 20-30 jaar, lengte 1.63 m., donker haar, kleine neus, onderste gedeelte breed, blauwgrijze oogen, goed onderhouden' gaaf gebit, lidteeken van vermoedelijk blindedarmoperatie op rechter-onderbuik. Kleeding: Donkerblauwe korte man tel, voorzien van donkere ceintuur van lederen schakels, witte blbuse met blauw-groene ruit, merk 2330 Margot 171-44 Frul'ensis mit den 7 Punkten gas-gesla; Erpco Compagnie Köln- Neumarkt gegr. 1901; zwarte lage schoenen, lichte rose onderjurk, witte directoire, merk Butterfly-Bijenkorf, rose cartiisple met in schouderbandje de letter N; lage wollen sokies. Even- tueele mededeelingen wórden met spoed ingewacht bij het hoofd van be doelde centrale. De Koolgalmug vliegt. Bloemkool en plantenbedden bespuiten. - De Plan- tenziektenkundige Dienst deelt mede. dat de eerste vlucht is geconstateerd. Het is noodzakelijk direct alle te velde staande bioemkool en plantenbedden van alle koolgewassen te bespuiten, ter voorkoming van het optreden van ,dr,aaih3_rtigheid. T i Wagon-ladingen frauduleus vervoerd. De economische rechter te Alk maar heeft vrijdag een zeer om vangrijke smokkelzaak te behande len gehad, waarbij de hoofdver dachte met behulp van handlangers kans had gezien om wagonladingen peulvruchten, kooi, aardappelen en andere levensmiddelen naar Duitschland te smokkelen. Om een klein idee te geven van den omvang van deze smokkel- affaire: in Zeeland werd een partij van zes wagons uien in beslag geno men, in Groningen ruim 13.000 kg. peulgn, elders weer 60.000 kg. kool, nog weer op een andere plaats 15.000 kg. aardappelen. En in Medemblik zouden de con troleurs een wagon erwten in be slag genomen hebben, als zij en hun superieuren niet' misleid wa ren geworden door een Duitschen vrachtbrief, die de lading moest dekken Het was de Maastrichtenaar Thor, die de hoofdrol speelde in dit smokkel- drama. Deze meneer hield in Amster dam kantoor met een zekeren Jansen. Meneer Thor was eigenlijk de on schuld zelve. Hij meende, dat de papie ren geheel in orde waren en dat hij dus heelemaal ten onrechte in preven tieve hechtenis zat. Maar er kwam zoo het een en ander aan h^t licht,'dat wij aan de hand van het requisitoir van mr. Feitsma even naar voren zullen brengen- Mr. Feitsiha dan wees er op, dat er gewerkt was onder het mom, dat de gesmokkelde Droducten bestemd wa ren Voor de arbeiders van een groote" fabriek in Duitschland. De handlangers van Thor konden dan ook zonder moeite hun voorraden opkoopen en zelfs tegen een geringen prijs, omdat men bovendien nog al eens vertelde, dat het allemaal *en behoeve was van de „Hollandsche jongens", die in Duitschland werkten Mr. Feitsma bracht hulde aan de ambtenaren, die .deze zaak tot klaar heid hebb'en gebracht, omdat zij daar door een einde maakten aan een 'on verkwikkelijke zaak, waardoor enorme partijen levensmiddelen aan het Neder landsche volk werden onttrokken. „Wij hebben,'' aldus de Officier, „onze producten hard noodig voor onze eigen bevolking en wat de Duitsche regee ring noodig heeft, vordert zij wel op normale wijze. Onze voedselpositie, door de inundatie toch al zwaar getrof- fen, wordt door een handelwijze als thans, nog zwaarder geschokt. Tegen dergelijke individuen moet zeer streng worden opgetreden en deze smokke laars moeten voor geruimen tijd aan de samleving onttrokken worden." Spr. eischte dan ook tegen Thor drie jaar gevangenisstraf De raadsman "an den verdachte, mr. Van Kuyk, meende, dat verdachte hoogstens Wat te lichtvaardig was om gegaan metde Duitsche vrachtbrieven en vroeg dus de uiterste clementie. Mr. Alblas echter was er van over tuigd', dat verdachte heel goed geweten heeft wat hij deed en noemde hem, zooals een bekend staatsman eens der gelijke elementen betitelde: een onva derlandslievende schobber. Deze benaming past geheel op Thor, die daarna door mr. Alblas tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis werd veroor deeld. Thor bediende, zooals reeds is op gemerkt zich van eenige handlangers en één van hep was de tandtechniker Smulders uit Bussum. Deze tandtechniker kreeg o.a. van Thor de opdracht om erwten te koo pen en de Bussumer stelde zich toen in verbinding met een zekeren Tromp uit marktbericht leeuwarden. Leeuwarden, 16 Juni. Veermarkt. 32 stieren, 110 vette koeien. 115 melk- en kalfkoeien, 18 pinken, 7 graskalveren. 259 nuchtere kalveren, 185 weide schapen, 285 lammeren, 13 vette varkens, 440 Kleine biggen. Totaal aanvoer 1452 stuks. Overzicht. Stieren, aanvoer kort. Vette koeien kort. Melkkoeien kort. Pinken kort. Nuchtere kalveren minder. Vette varkens kort. Biggen aanvoer zeer ruim, Handel vlug. Vastgestelde prijzen. Scha pen en lammeren aanvoer minder, han del vlug, prijzen duur. De Veehouderij Centrale nam 100 runderen, enkele scha pen en alle aangevoerde varkens en nuchtere kalveren over. ^Onze Tweede Juni-Opgave. Hoe, oud is elk der vrienden? Een niet te moeilijke puzzle, die bij velen in den smaak is gevallen, getuige het aantal „nieuwe" oplossers. Uit het eerste"gegeven volgt, dat op het oogenblik 3 x den leeftijd van B 4 x den leeftijd van A 235 jaar is. En uit het tweede gegeven, dat thans 4 x den leef tijd cvan B 3 x den leeftijd van A 227 jaar is. 7 x den leeftijd van B 7 x den leeftijd van A 462 jaar. A B zijn sa men het zevende deel van 462 jaar is 66 jaar. Waaruit men na vergelijking met hte eerste gegeven vindt dat A 37 jaar Is. B is 29 jaar. Onze Nieuwe Opgave. (No. 3 der Juni- serie). De juiste samenstelling. Er zijn 25 stukjes karton in verschil lende kleuren n.l. de kleuren rood, blauw, geel, wit en groen, en wel 5 stuk jes van iedere kleur, genummerd 1, 2, 3, 4, 5. pe 25 stukjes moeten in een vierkant gelegd worden, m§ar zóó, dat op geen enkele horizontale, verticale of diagonale rij twee stukjes van dezelfde kleur of met hetzelfde nummer voorkomen. Hoe ziet het aldus samengestelde vier kant er uit? Oplossingen (2 punten) tot uiterlijk Vrijdag 23 Juni 12 uür aan het Bureau dezer Editie onder motto: Puzzle- Rubriek. Oplossing Probleem 1852 (a. en b.) vorige rubriek. a. Groote bord, Zw. 8 sch. op: 3, 9, 12, 13, 14, 19, 30. 32. Wit 8 sch. op: 15, 23, 24, 28, 35, 37. 39, 44. Opl. 1. 39—34 (zw. 30 X 50) 2. 23—18 (ZW. 13 X 33), 3. 37 x 39 (zw 50 x 20), 4. 15 X 4! b. Kleine bord. Zw. 7 sch. op: 73, 61, 62, 63, 64, 52, 34. Wit 8 sch. op: 54, 43, 32, 33, 21, 22, 24, lS. OpJ. 1. 32—41 (zw. 52 X 12) 2. 43—53 (ZW. 63 X 23), 3. 24 x 43 (ZW. 12 x 33), 4. 43 x 22 (zw. 64 x 43), 5. 13 X 51!! Combinaties. I. Zw. 4 sch. op: 8, 16, 30, 34 en dam op 12. Wit. 7- sch. op: 17, 22, 27, 28, 39, 43, 48. Wit speelt: 27—21 (ZW. 16 X 18), 28—22 (zw. 12 x 49), 22 x 2 (zw. 34 x 43) en 2 x 35 wint. II. Zw. 9 sch. op: 7, 8, 9, 13, 14, 18, 19. 24 30. Wit 9 sch. op: 22, 27. 28, 31. 33, 35. 38, 42, 43. Zwart aan zet speelt 18—23?, waarna wit won door: 22—18, 33—28, 38 x 20 en 35 x 11!! Ter oplossing votar deze week: Probleem 1853 van J. Eergier. (Groote bord). Zw. 1 schijf op 35 en twee dammen op 22 en 2?. W. 5 sch. op: 33, 37, 40, 44, 45 en dam op 42. b. Kleine bord. Zw. 4 sch. op: 72. 41, 42, 31. W. 3 sch. op: 71, 64, 43. Voor beide geldt: Wit speelt en wint. Ofi. volgende rifferleK. Srieek, die daarna weer als bemid delaar optrad bij de telers! Op deze wijze gelukte het Smulders spoedig, een wagon erwten te koopen. Voor de aflevering zdrgde hij met Thor, terwijl eerstgenoemde met de verkoo- pers afrekende. Smulders hoorde 15 maanden tegea zich eischen. Mr. Berkhouwer bepleit te een lagere, 'straf en smaakte het ge noegen, dat de Economische rechter er 10 maanden van maakte. Tromp, de volgende verdachte, had niet alleen v gezorgd vpor de wagon erwten, docli bovendien zijn bemidde ling verleend voor den. aankoop van een partij aardappelmeel. De erwten had Tromp gekocht in de Wleringer- meer. Deze verdachte kreeg de vorige week van de Prijsbeheersching een boete van 10.000,— voor den bovengenoemden handel in aardappelmeel. Thans hoorde hij 6 maanden tegen zich eischen. De uitspraak zal later volgen. De veehouder J. J. v. d. Lee uit Medemblik, een 23-jarige jongeman, die zooals de staat van inlichting ver klapte - „behept was van een geld zucht", had ook al een centje willen verdienen in deze smokkelzaak. Hij kocht voor Smulders in de Wieringer- meer 28 H.L. erwten bij drie boeren. De eisch luidde 300,—. Mr, Wind- hausen bepleitte een lichtere, straf en de verdachte werd daarna veroordeeld tot een boete van 150,— of 15 dagen. Zijn broer, die 8 mud erwten had op gekocht voor Smulders, doch er toe vallig niets aan verdiende, hoorde f 100,tegen zich eischen. Het vonnis luidde hier f 75.- of 10 dagen. D a m m e n. KAMPIOENSCHAP VAN W^ST-FRIESLAND.. De twee hoofdklassegroepen re§p. van 8 en 9 spelers hebben de voorwedstrij den beëindigd. De einduitslag in de groep Hoorn is: 1. A. H. Bizot 11 p.; 2. L. Ravenstijn 9 p.; 3. A. Groteman 7 p.; 4. J. Meester 7 p.; 5. P. Groot 6 ^p.! 6. N. Smit 6 p.; 7. Jn. Schuit "5 p.; 8. F. Zwuup 5 p. Voor de finale geplaatst de no. 1 tot en met 4. No. 7 en 8 degradeeren naar de le kl. In de groep Schagen is dexeinduitslag: 1. H. Kruider 10 p.; 2. J. Huytema 9 p.; 3. C. Leibbrand 9 p.; 4. Mart. Oud 9 p.; 5. D. C. W Rab 9 p.: 6. A. J. José 8 p.; 7. Th. de Haas 7 p.; 8. D. Dissel 6 p.; 9. J. Ravenstijn 5 p. Voor de finale zijn geplaatst de no. 1, 8, 4 en 5. (No. 2. heeft zich voor. de finale terug getrokken). De No. 8 en 9 degradeeren naar de le kl. Tusschen de 8 geplaatsten begint a.s. Zondag de eindstrijd. De wedstrijden worden gespeeld in café Hecker, Alk maar op 18 Juni, 2, 9, 16, 23 en 30 Juli en 13 Aug. In de eerste klasse promoveert N. Jol naar de hoofdkl. en in de tweede klasse promoveert C. de Bree naar de le kl. Biljarten. j DE ALKMAARSCHE BILJARTKAMPIOENSCHAPPEN. Zoo is er aan de wedstrijden om het Alkmaarsch biljart-kampioenschap een einde gekomen. Na een wekenlangen, sportieven strijd, is uit iedere klasse een winnaar naar vorerf getreden en mogen wij in de eerste klasse den bekenden sportman Jan Moeijes als kampioen wel kom heeten. Zijn wedstrijden in het tour- nooi met een hoogste serie van 121 bewezen zijn constante vorm. Dat hij in de laatste partij van A. de Wit moest verliezen-, willen wij dan ook in de aller eerste plaats asn de emoties wijden. Hoe fraai deze speler in deze wedstrijden overigens naar voren kwam blijkt duide lijk uit zi.in gemiddelde van F3.85! Een prestatie, die hem ver boven \3e anderen doet uitsteken. Alleen" de Wit met een gemiddelde van 10,07 was een tegenstan der van beteekenis voor hem. In de tweede klasse is het P. Leering, die met 7 gewonnen partijen onbetwist de leiding heeft. Met een algemeen ge middelde van 5,35, gevolgd door P. Surig met 4,97 op de tweede plaats kan ook deze speler op een goed tournooi terug zien. In de derde klasse was de verrassing het grootst. Jaap Smit, de favoriet ln deze afdeeling, verloor ziin laatste partij tegen C. Middelbeek. Noodig was dit niet geweest, en juist daarom zal het voor Smit een teleurstelling geweest zijn, om dat hij door deze nederlaag ondanks een zeer hoog gemiddelde het bijna zekere kampioenschap ln de afdeeling zag vergaan. Thans staat hij op de derde plaats met 4 gewonnen partijen. P. Rolie, die zich daardoor op de eerste plaats zag komen met 5 gewonnen partijen bereikte een gemiddelde van 4.34. Dat van Smit bedroeg 5.12! Middelbeek, die eveneens 5 gewonnen partijen heeft, bezet de tweede plaats met een gemiddelde van 3.92. In de vierde klasse zegevierde Nic. Win der met 6 gewonnen partijen. Ook hier was de strijd spannend. Hieronder volgt de eindstand der eerstge- plaatsten. le klasse cadre. gesp.gew.car.brt.l^.s.alg.gem. p. J. Moeijes 1 A. de Wit 7 6 2Q£5 208 88 10.07 12 J. Homan 7 4 1714 265 48 6,47 8 G. Wessels 7 3 1496 190 54 7,87 6 2e klasse cadre. P. Leering 7 7 1575 294 46 5,35 14 S. Surig 7 5 1552 312 50 4,97 10 Jb. Dekker 7 5 1457 306 34 4,76 10 C.Haakman 7 4 1443 307 42 4,70 8 3e klasje cadre. P. Rolie 7 5 1194 275 35 4,34 10 C. MiddeltA£k 7 5 1137 290 29 3.92 10 Jb. Smit 7 4 1162 225 31 5,12 8 D. Wester 7 4 1118 280 41 3.99 8 ^Sen fleurige flfeeïing flerflenf met\ gauw, «asfe efiénferi nat) „ie (pauw," Verdr. Oord hoek Hekels tr.f tel. 2439, ALKMAAR. Zóó maakt U van Uw pudding een tractatie! Uw pudding kan meer zijn dan een gewone pudding! Uw pud ding Kan een bijzondere tracta tie worden door U./.F.-pudding op Uw bonnen te nemen. Iedere K.Z.F.-pudding heett naast den fijnen vanille- of vruchtensmaak een verrassenden roomsmaak. Dot is het geheim van VJJF. J/T f? PUDDING V. l i.. EN VIA

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 2