District-tenniswedstrijden te Alkmaar. STAD EN OMGEVING Films van deze week. Noordscharwoude. Oudorp. Langedijk. Warmenhuizen. Imkersdag te SchoorI. Predikbeurten. Wettelijke regeling minimum hypotheekrenten. Distributienieuws. 2 kg nieuwe aardappelen. DAMRUBRIEK. PUZZLE. tl BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft 'de volgende besluiten genomen: a. tot toekenning van een bijdrage in de kosten van de verbetering van de woning Van der Woudestraat 67 aan Mw. T. van 't Hof alhier; b. tot goedkeuring van de rekening over 1943 van het Burgerweeshuis alhier. TEXTIELGOEDEREN VOOR LEVENSMIDDELEN GERUILD. De zaak van gebroeders Kos in ma nufacturen, huishoudelijke artikelen en meubelen te Anna-Paulowna, opgericht door hun vader en door de zoons ge moderniseerd, had zich voor de polder bewoner en die in den verren omtrek ontwikkeld tot een zaak van groote be- teekenis. In 1943 ging het gerucht, dat men op de punten alleen textielgoede- ren van oude kwaliteit kon bekomen, wanneer bonnen voor levensmiddelen of levensmiddelen werden toegegeven Dit gerucht bleek ten deele op waar heid te berusten. De prijsbeheersching greep in. De drie gebroe lers werden weken in voorarrest Besteld, zij kregen een boete van 60.000, de zaak in tex- tielgoederen werd voor 5 jaar gesloten en bovendien werd hem 'n verbod op gelegd om gedurende dien tijd in tex- tielgoederen te handelen. Herhaaldelijk had hun zaak boven dien wegens overtreding van de distri- butieregelingsbeschikking 1941 op de rol van den economischen rechter ge staan, maar telkens was de behandeling om gegronde redenen uitgesteld. Vrij dagmiddag heeft die behandeling ein delijk plaats gehad en toen bleek ons. dat de gebroeders, dank zij hun gezon de economie, over flinke voorraden be schikten en regelmatig een dag per Week hun klanten op de punten ook goederen van oude kwaliteit hadden geleverd en op andere dagen, ten bè- hceve van hun drie gezinnen en hun bedienden, ruiltjes hadden gedaan met cliënten, die daartoe zelf met voorstel len waren gekomen. Zoo hadden zij voor 69 een karpet verkocht met een levensmiddelenkaart toe, 2'/, kg. boter aan iemand verkocht met wien zij aan vankelijk voor andere levensmiddelen hadden willen ruilen en met een bak ker een manchesterbroek van oude kwaliteit voor 10 pond suiker willen ruilen. i-. Zij bekenden meerdere ruiltjes te hebben gedaan, doch uitsluitend ten behoeve van levehsmiddelen voor de j eigen gezinnen. t De officier mr. Feitsma, was dan ook van oordeel, dat de overtredingen niet bij de prijsbeheersching thuis behoorden, maar bij de gewone justitie. Spr. vond f het zelfs onjuist, dat in deze zaak de Nederlandsche justitie was uitgescha keld. Het geval met de levensmidde lenkaart vond hij een geval van uit buiting en zeer ergerlijk, aangezien nie mand een levensmiddelenkaart kan missen. Spr- wenschte evenwel reke ning te houden met de opgelegde straf en vorderde daarom tegen ieder van de I 7 REIS IN HET VERLEDEN. Victoria-Theater. De regisseur Hans H. Zerlett heeft in deze film teruggegrepen naar het thema, dat indertijd in: „Het Balboek je" de aandacht trok. Hij heeft het in: „Reis in het Verleden" op origineele wijze uitgewerkt. Hier de moeder, een nog aantrekkelijke jonge weduwe, die om haar muzikale dochter van een liefde voor haar dertig jaar ouderen muziekleeraar te genezen, met deze dochter op reis gaat. Oude foto's uit haar jeugd brengen haar op het idee vroegere vereerders te gaan opzoeken, om te zien, wat na twintig jaar van hen geworden is. Interessant is het te zien, hoe zij den tenorzanger, daarna den ex-student, thans dierenarts, ten slotte den vroeger zoo beroemden Carlo Ernst, weder terugvindt, wat elk op zich zelf een leerzaam levens beeld vormt. Wat heeft het leven van hen gemaakt? Tragisch is de geschie denis van Carlo Ernst. Het verhaal heeft den regisseur gelegenheid ge geven uitstekende muziek in deze film te brengen. Speciaal pianomuziek van bijzonder gehalte. Margot Hielscher heeft de gelegen heid, die haar werd geboden in een hoofdrol uit te blinken, dankbaar aan gegrepen en van de dochter Anita een weloverdachte creatie gegeven. Het ingetogen spel van Olga Tschechowa viel eveneens op, evenals het rustige en mooie spel van Theodoor Loos, terwijl Ferdinand Marian van den aan lager wal geraakten Carlo iets bijzonders maakte. Een goede film. Het voorprogramma bracht in het „Nieuws" een reeks van de eerste op namen der invasie, duidelijke en in teressante beelden. Verder was er nog een terugblik in de filmindustrie, met films van veertig jaar terug en een opname van oefeningen van hospitaal soldaten in het gebergte. G. C. van Gulik. DE PSEUDO-GRAVIN. A.B.T. De film van vroeger zocht het voor namelijk in de ingewikkelde intrige. Naarmate deze gecompliceerder en vernuftiger is uitgedacht, mag de film meer geslaagd heeten, De moderne film daarentegen tast naar de kern van het leven, naar de geheime oor zaken van bijv. geluk, liefde, heim wee. De handeling wordt meestal tot een minimum teruggebracht. Terwijl in de ouderwetsche film de tafreelen elkaar in een bonte afwisseling opvol gen, gaat van de moderne film een zekere rust uit. De Pseudo-gravin, met in de hoofd rol Marte Harell, is wat dit aangaat zeer ouderwetsch. Het is een aaneen schakeling van toevalligheden per soonsverwisselingen. vervalschingen en diplomaten geslepenheid. Een film, die geen problemen stelt, die elke op voedende werking mist en die er over 't geheel genomen niet in slaagt het publiek een avond bezig te houden. W. J. van der Molen. CIRCUS RENZ. Harmonie-Theater. De film Circus Renz is opnieuw ge prolongeerd tengevolge van de groote belangstelling, die voor deze film nog steeds bestaat. ALS DE ZON WEER SCHIJNT. Cinema-Theater. Het hoofdnummer voor dit theater is gisteravond toch nog op tijd gearriveerd en zoo hebben de bezoekers de verfil ming van Stijn Streuvels' werk: De Vlaschaard, met veJ belangstelling kun nen volgen. Deze film, die zoo echt de verbondenheid van den boer met zijn grond in beeld brengt, frok hier reeds eerder groote belangstelling. Eugen KlÖpfer's creatie van den ouden boer is opmerkelijk. „Als de zon weer schijnt", zal ook ditmaal stellig weer velen boeien. broeders tlrie weken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger mr. dr. Buiskool ving zijn betoog aan met er op te wijzen dat de zaak ten onrechte tot een ge ruchtmakende was gemaak. De zaak was in den omtrek bekend als een zaak met een uitstekende reputatie. Op het platteland is de bevolking beter van levensmiddelen voorzien dan in de stad en daarom is zelfs de hande ling met de levensmiddelenkaarten niet zoo onmaatschappelijk als de officier veronderstelde. Als antwoord aan den rechter, die het had betreurd, dat de voorraden nog steeds verzegeld waren gebleven en dus aan het publiek ont houden, betoogde pleiter, dat de eeni- ge hoop van de getroffenen is, dat de vrede spoedig komt en dat zij nog wat behouden om weer in hun branche werkzaam te komen. De rechter mr Krabbe veroordeelde de verdachten overeenkomstig den eisch van den officier, waarmede deze geruchtmakende zaak tot haar ware proportie was teruggebracht. HET MIDDENSTANDSDIPLOMA BEHAALD. Bij de te Alkmaar en Schagen gehou den examens voor het Middenstandsdiplo ma slaagden van de Alkmaarsche ?4!4» denstandsavondschool. directeur de li» H. W. Holsmuller, de navolgende 42 mam* sisten: Van den 2-jarigen cursus: de dames N J. Kramer, B. Post, J. Th. Scheppers- de Waard. G. T. Schot, M. J. Wolzak, allen te Alkmaar, M Mooij te Heiloo, T. Weij te Bergen en de heeren R. Barne- veld. M. Kleverlaan. E. Overdijk, W, Kle verlaan. E. Overdijk. F. Scheppers, H. Smit, W. H Stoop. R. v. d. Vliet, H. A. Overtoom, allen te Alkmaar, C. Jonker en J. M. v. d. Zwan te Heiloo, G. Jonker te St.-Pancras en A. Kieft te Groot- Schermer. Van den 1-jarigen cursus: de dames J. Mantel te Schoorldam, C. J. Bruin, J. C. v. d. Meulen, E. Visser—Stam, H. Reemer en R. C. Jansen, allen te Alk maar. A. Haakv. d. Lans en N. C. Er- kelens te Heiloo en de heeren C. Bier man, J. Boots, W. D. Groet, P. J. Smo- lenaars, J. H. A. Tasche, D de Waard, J. Timmerman, N. H. de Visser, C. Swart, J. A. Dekker. J. G. Siegers, W Klaasse Bos, allen te Alkmaar, C. H. Jonker te Ursem, J. Wit te West-Graft- dijk en A. Nieuwland te Schoorldam. OP STAP UIT ANGST. De 17-jarige A. B. W. en de 16-jarige J. B. waren niet geslaagd voor het eindexamen van de Ambachtsschool. Uit vrees voor de gevolgen besloten zij als leerjongens naar België te trekken. Voorzien van een rugzak hadden zij het al gebracht tot Weert, waar zij echter door de politie, op verzoek van de on gerust geworden ouders, werden aange houden en op transport naar Alkmaar gesteld. KORTSLUITING. Tengevolge van kortsluiting in de voedingsdraden van de accu geraakte gister aan den Helderscheweg een op cylindergas loopende auto in brand. De auto brandde geheel uit. De brandweer wist erger te vcorkomen. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL TE ALKMAAR. Toegelaten tot de 1ste klasse: B. v. Ammers, C. G. de Bakker, A. M. Q. Bax, H. C. Bedijn, J. Blok, W. de Boer, A. Boers, J. L. P. Bonnet, M. Boogaard, P. Borst, J. Bos, J. H. Christiaanse, I. E. P. Cohen, C. C. Cornelisse, W. Daal der, F. Debets, P. Dekker, J. C. Dijk stra, G. Edel, L. Fahner, J. J. Feitsma, W. de Haan, G, G. Hartog, F. J. den Hollander, C. G. Hopman, A. J. Kiers, G. Kloosterboer, W. Klop, G. Kommer, J. E. Kooy, M. L. Koorn, P. L. Koster, C. Langedijk, A. Liekeles Oebles, F. M. Moll, H. J. v. Noord, P. S. de Nijs, H. A. Olie, S. Parma, C. Pauls, G. Prins, J. T. Prins, W. L. Rivière, M. Roozendaal, N. P. Roozendaal, W. Schoehuys, E. Schots, J. A. H. Stokreef, M. Th. Swa- ger, W. Tasche, L. E. Tengbergen, H. J. V/aal, K. Wagenaar, E. Wayboer, D. Wie- linga. A. Hoogcarspel, J. A. Haasbroek, J. C. Oudes, E. M. v. Bragt, E. J. Bruytt, W. Buis, M. A. Burger, G. J. Dijkstra, W. Finkensieper, J. de Graaf, I. Jonker, A. G. Keesman, C. M. Klerk, N. C. Knaap, J. B. Kramer, J. J. Kroon, M. M. v. Leuvensteijn, B. Laas, G. J. v. d. Plaat, J. Pos, J. J. Schuyt, J. Slot, G. Smit, C. E. Spandau, A. J. Vos, F. H. Vos, E. Waalewijn, S. Werner, T. Wie- dijk, G. Winkel, S. B. Wit, P. P. Smit, T. Wijker, H. Langedijk, P. de Langen. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: C. H Adem^, G. Bakker, Tj Bijlsma, K. Bos, E. v. Gorc'um, T. Harfnghuizen, A. P. Kist, A. P, Kuperus, E. Muller, J. A. Paling, P. J. Schroevers, W. G. Schroe- vers, K. v. d. Sluis, J. Spoelstra, J. Vol kers, W. v. Aggelen, M. Bastmeijer, M. T. Bootsma, R. v. Brecst Smallenberg, Tj. v. Breest Smallenberg, T. Elout, C. Hoeben, W. K. de Jonge, J. Keyzer, P. Mars, D. G. Passer, C. J. Rol, M. Uiten- bosch, N. J. Akkerman, O. R. Bennen, H. Boonacker, A. J. v. Gorcum, J. v. d. Horst, D. Jager, P C. Kloosterboer, D. Knap, J. E. Meyer, A. Minnesma, L. de Pee, G. v. d. Sluis, J. C. Tol, L. de Waal, E. Bossema, J. v. Bragt, H. J. Bregman, F. J. H. Buiskool, R. Donia, P. H. Groot, G. Hammes, J. H. Keizer, M. Kuperus, E. H. Losekoot,, S F. L. Nou- wen, E. E. Out, G. J. Schumer, R. J. Swanenberg de Veye, P. H. de Jong, J. M. v. 't Sant. W, J. Rempt, L. Schreuder, M. W. Bijlsma, A. Roosendaal, Th. de Vries. Van de 2e naar de 3e klasse: H. J. H. Benard, J. B. Bijlsma, N. van Beek, J. P. Boschman, N. A. M. Böttger, L. v. Donkelaar, E. Haasbroek, M. C. Jonker, J. H. Kiers, J. C. v. d. Lagemaat, J Lammes, J. de Reus. H. C. Rolff, J. v. d. Sar, M. F. Smid, H. B. Stokreef, E. A. Vink, W. IJanse, M. v. d. Baan, Tj. R. P. Bijlsma, J. Christiaanse, J. Elder- mans, M. C. Hodjes, A. A. Idema, J Kos, P. Mantel, N. Mooy, J. C. Schipper, P. Tabak, J. v. Til, M. de Vries, T. Wa genaar, J. Kruisman, C. Bastmeyer, G. N. Duinker, D. Fahner, J. Feeke, P. C. Flens, P. C. Koning. M. Lammerschaag, A. S. H. v. d. Land, H. J. R. Pastoor, J. C. Raven, G. G. de Roos, C. F. de Ruyter, J. N. v. Stipriaan, J. S. Texel, A. A. Visser, H. Visser, H. v. Vliet, F. Keesman, T. Klerk, A. v, d. Mey, J. J. Mokron, J. Rusch. P. Vennik, J. Wessel, J. Winder. J. Pool, J. N. v. d. Stadt, J. L. Roggeveen. Van de 3e naar de 4e klasse: K. Ak kerman, J. C. Dito, S. J. Glastra, A. J. v d. Grient, J. C. Havermans, M. A. Jonker, E. Kits, S. W. Kok. D. Moolhui- zen, R. Niehaus, J. J. v. d. Plaat, K. de Roos, C. F. Schene, W. Schmidt, T. W. Schreuder, A. Smid, H. Spruyt, N. H Wessel, H. Boendermaker. J. Bruyn, N. v. Dok, Ch. v. Duin, K. de Geus, Ph. H. Grasser, J. Groen, M. K. Hartgrink, G Iepenga, B. Koorn. M. v. d. Laan, G. E. Masee, E. Sjoerdsma, J. C. Verburg, E. M. Vermeulen. W. v. Bommel, A. A. Christiaanse. P. H. Dijk. H. Dullemond, J. Keyzer, J. A. Losekoot, F. Rab, J. Verburg. J. P. de Vries, A H. Vroom, A. J Butijn, M. K. Pels, G. N. Bijleveld, M. C Buisman. H. M. v. Rosmalen. H. Bos, W. J. Dieleman, G. C. O. lest, J. Kindt, E G Swanenburg de Veye, Th. Kok, T. Wulp. Van de 4e tot de 5e klasse: C. Beeld man, C. Biskanter, W. Buisman, E. A. Dekker, A. M. Geene, P. C. Houtkooper, J. Jacobs, D. A. E. P. de Jongh. N. Kaan, P. Korver, R. G. Langneberg, C. F. Loos, J. W. Meijer, H. Roos, M. SchoorI, W. R. Steur. J. Verstraete. J. G. Visser, P. A. v. Wieringen, A. M. Stam. F. Blom, A. H. v Bolhuis, F. W. Bootsma, J. K. "Cos, J. C. Bras, P. S. Dokter. A. Eriks, J. v. Essen, H. Harder. C. M. Hoogen- boom, C, Kaai, K. C. Knaap, M, Kooy, K. J. Kroon, P. van Loo, F. M. Polak, J. W. SchoorI, A. Schutte, A. J. Tellier, J. Vasbinder, D. H. Gerssen, P. Grootes, A. J. v. d. Korst, T. J. Met, T. F. Pot- gieser, T. Roep, P. K. Rol, S. Roozendaal, H J. Ruiter, C. van Schagen. GYMNASIUM. De uitslagen van de overgangsexamens van het Gymnasium zijn als volgt: Van I naar II: H. F. Ferwerda, J. G. H. Hoytink, A. I. Kleymeer, M. Kriek, K. Kroes, A. ter Laag, S. Meyer, J. W. Ort, D. Ris, J. W. Schuurman, E. C. Tuinstra, E. M. Vroom, F. C. Wilder- vanck, L. de Wit. Afgewezen 7, voorw. 3. Van I naar II: P. Berkhouwer, A. Ber- man, P. Blankers* J. H. C. Geusebroek, J. G. H. Geusebroek, M. G. H. Hogen- stijn, M. de Lange, F. Leijsen, K. M. V. d. Sterre, W. A. Ubbens. Van II n?ar III: H. Albertz, J. Arnol- dus, J. Beeker, H. Bestevaar, K. Besijn, J. Butter, L. Dorgelo, F. Fels, B. Groe- neveld, D. Harder, T. Kaars, M. Knook, A. van 't Laar, M. van Leyden, J. Lo- vink, G. J. Ludding, W. Merkelbach, T. Meurs, M. Schenkeveld, B. v. d. Sluis, M. Visser, S. Volkers, P. Vooren, O. Wiarda. Afgew. 2, voorw. 3. Van III naar IV: A. Boerrigter, A. Boxem, I. Caro, E. Habiecht, G. Hoe- neveld. P. Kockx, R. ter Laag, F. Moens, E. Slot, W. Swaan, K. Valkhoff, M. Vis ser, T. Vroom, A. Wit, G. Wynne. Af gew. 2, voorw. 3. Van III naar IV: W. Beeker, H. Ber- man, R. Engelman. H. Everts. W. Kloos, J. Meyer, A. Oortman, M. de Pree, D. Tuyn, J. Ubbens, H. Uiterdijk, G. Veen- huizen. Van IV naar V: A. van Bolhuis, I. van Bronkhorst, H. Bruin, B. Bulstra, H. Daalder, J. Dirkmaat, T. Feitsma, J. Ka mermans, H. Kastein. E. Koelma, L. Kos ter. R. Lunshof, H. v.. d. Meulen. K. Pa scha, L. Rotgans, G. Schenkeveld, W. Schipper, J. de Veer, B. Visser, B. Wie- lenga. Afgew. 4, voorw. 3. Van V naar VI: G. v. d. Abeele, D. Barten. K. Buis, H. Eyssen, G. Hoekstra, J. Koning, A. Korteweg, K. v. Loenen, M. Schenkeveld. J. v. d. Sterre, L. Struyk, F. Visser, H. KI. Wsssink, H. Wiggers. Afgew. 3. AGENDA. BIOSCOPEN. Eiken avond 7.30 u. voorstelling. Zon dag doorloopend van 2 u. af. Woensdag 2.30 u. Matinee. Alkm. Bioscoop Theater: De Pseudo-Gra- vin. (com.) 14 jaar. Cinema-Theater: Als de zon weer schijnt. (rom.) 14 jaar. Victoria-Theater: Reis in het Verleden. (rom.) 18 jaar. Harmonie-Theater: Circus Renz. (rom. circusfilm). Alle leeftijden. Zaterdag. 7.15 u. Gulden Vlies. Operette: De Neef uit Batavia. Zondag. 2.30 en 7.15 u. Gulden Vlies. Operette: De Neef uit Batavia. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 2 Juli is de apotheek van Mevr. Schouten—Oele, Koorstraat 47, geopend, welke in de week van 1 t.e.m. 7 Juli tevens den nachtdienst zal waar nemen. k De geopende apotheken zijn 's avonds na 7 uur gesloten. Nog twee voorstellingen van „Die lus tige Witwe". - Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de operette-vereeniging Caeciliabesloten -om, in verband met de zeer groote belangstelling voor de operette „Die lustige Witwe" nog twee voorstellingen in „Concordia" alhier te geven. Geslaagd. - De heer C. H. Russcher, gemeente-ontvanger alhier, slaagde op 29 Juni .1.1. te Utrecht voor het exa men gemeente-financiën. Geboren: Anthonius G., z. v. A. Groot en M. A. Oudhuis. Anna E., d. v. H. Bekker en G. Kramer. Jacob J., z. v. J. Wiersma en M. Slotemaker. Catharina A. E. M., d. v. P. A. J. Ruiter en W. C. G. M. Dekkers. Johanna M., d. v. J. N. Komen en M. Bruin. Jo hannes N., z. v. G. J. Tromp en M. Ko men. Catharina C., d. v. P. C. Mul en M. Bakker. Catharina G. M., d. v. S. J. Hink en C. G. Mors. Margriet N. E., d. v. P. J. Meereboer en G. J. Bronkhorst. Ondertrouwd: Jan Levendig en Marie J. M. Schwiep. Hubertus Com mandeur en Catharina Bekker. Overleden: Pi eter Berkhouwer, weduwnaar van Grietje Borst. Maria P. Dekker, echtgenoote van Cornells Brusus. Woensdagavond hield het Nutsdep. afd. Warmenhuizen een algemeene ver gadering in zaal Slikker. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer A. Kroon, de vergadering met een woord van welkom, waarin hij de geringe belangstelling betreurde. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester vermelden wij: ontvangsten 200,71. uitgaven 105.69. batig saldo 95,02. Rekening bibliotheek: ontvangsten ƒ266,141/», uitgaven ƒ68,25, batig saldo 197,89'/». Na gehouden controle bleek alles in orde te zijn en dankte de voorzitter den penningmeester voor zijn goed be heer. Een woord van dank werd gebracht aan de trouwe medewerksters bij het boekenruilen, mej. P. Delver en mej. Rie de Moor. Bij de behandeling begrooting 1944- 1945 bleek deze in ontvangst en uit gaaf te sluiten op 221.52 en werd dus goedgekeurd en vastgesteld. Besloten is een partij nieuwe boe ken aan te koopen voor de komende leesperiode. Daar de rondvraag niets opleverde volgde sluiting. Een leerzame bijeenkomst. Uit wijden omtrek trokken Zaterdag de bijenhouders naar den bijenstand vc..i den heer C. Smit alhier, om de les bij te wonen, die de heer K. J. Dek ker, assistent bij den Rijkstuinbouwcon- sulent te Hoorn, aldaar zou geven. De imkers voelen nog steeds de waarheid van de woorden van Freiherr von Ber" lipsch, een vooraanstaand imker uit de vorige eeuw: „Vóór alles leert the orie, anders blijft gij uw leven lang practische stumperds". Hier viel wat te zien en te hooren. Eenvoud en doelmatigheid. In lange rijen stonden de volken op gesteld in woningen, die de aandacht trokken door haar eenvoud en doelma tigheid: een bodemplank, een romp van stroo met acht Simplex-ramen zonder afstandsblikjes en een stroo- mat als dakbedekking. Alles goed, goed koop en gemakkelijk voor de reis. De heer Dekker begon met er op te wijzen, dat de bij niet als huisdier is te dresseeren, zij blijft haar natuur drift volgen en de mensch mag gissen naar de drijfveer van haar doen en la- t n, de imker mag hypotheses opbou wen, trachten te verklaren met voe- dingssaptheorie of iets anders, aan de natuurdrift is niets te wijzigen, hoog stens is bijv. het zwermen af te leiden of te verdringen (tijdelijk) door bouw en haaldrift. Spreker schetste hoe vroeg in het jaar het broednest zich begon te ontwikkelen, en de boom a.h.w. hoe langer hoe dikker werd, tot plotseling alles stop stond Het hoogtepunt was bereikt, het volk wou zwermen, de soort moest worden in stand gehouden De bijenhouder ziet zijn belangen ge schaad. Wat te doen? Op den bijenstand van den heer Smit volgt men de volgende bedrijfsmetho- de. Na de vroegdracht o j fruit en kool zaad en vóór er naar de klaver wordt gereisd, wordt van een volk (ook al is dat niet heelemaal zwermrijp) een kunstzwerm genomen, een z.g. vlieger: in een kast met leege ramen wordt de oude koningin met wat jonge bijen ge bracht en gezet op de plaats van het oude volk, dat een nieuwe plaats krijgt en zoodoende zijn vliegbijen verliest. De vlieger verhuist nu naar de klaver. Zoodra in het afgezwermde volk een jonge koningin aan het eierleggen be gonnen is, gaat dit ook naar de klaver om daar weer met de eerstgemaakte vlieger te worden vereenigd, wat bij eenige dracht gemakkelijk gaat zonder eenigen voorzorgsmaatregel: de oude koningin wordt gedood, een half uurtje later dit volk geplaatst op het nieuwe met de jonge koningin, dat de plaats inneemt van het nu moerlooze. Verschillende puzzles vroegen dezen middag nog om een oplossing. Hoe 's het bijv. te verklaren, dat het eene stuk koolzaad wel honigt en het ande re niet? De heer Dekker wees er op. dat een plant alleen veel nectar af scheidt, als zij in gunstigen voedings toestand verkeert en dit laatste liet, gezien het gebrek aan kunstmest, nog al eens te wenschen over. Op verschil lende perceelen fruit en koolzaad had men deze ervaring opgedaan, evenals ook op gescheurd grasland. De invloed van de millioenen zwarte vliegjes op den nectaroogst is nog een raadsel. De heer R. ter Brugge, voorz. van de afd. Heiloo en omstr. van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Ne derland, was de tolk van al de aanwe- gen, toen hij in zijn slotwoord den heer Dekker hartelijk dank zei voor zijn voorlichting. VOOR ZONDAG 2 JULI 1944. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 u. Prof. G. Sevenster (voor ds. Prins v. Wijngaarden); 5 u. ds. Kleyne. Kapelkerk. 10 u. ds. Tuinstra (H. Doop). Rem. geref. gem., 10.30 u. ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegr.), 10.30 u. prop. Smitheus Bange v. Am sterdam; 5 u. prof. ds. Stegenga v. Am sterdam. Oud-Kath. kerk (in Luth. kerk) 2.30 u. H. Dienst. Doopsgez. kerk, 10 u. ds. Kuiper. Geref. kerk, 10 u. ds C. von Meyenfeldt (Bevestiging ambtsdragers); 5 u. ds I. Idema. Zondag 26. In beide diensten collecte Evang. Provincie. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr.. 9.30 en 4 u. dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B., Woensdagavond 8 u. Evangeli satiesamenkomst, de heer v Oostveen. Vrije geref. gem., Doelenstr. 3, 10 u. ds. Ruys. Ond. Gebedsgenezing; 5 u. ds. Ruys: De mensch na den dood. Woensdag 2.30 u. St. Jacobsstraat 22. OMGEVING. BERGEN. Ruïnekerk, 3 u. dr. Tuinstra. Geref. kerk, 10 en 5 u. ds. v. Minnen. Maranatha, 10.30 u. de heer J. Kal v. A metourt am DIRKSHORN. 3 uur ds. C. M. de Jong. DRIEHUIZEN, 10.30 u. ds. J. M. de Jong; 8 u. 's avonds Opvoering Leeken- spel Martha en Maria door Herv. Jon geren van Stompetoren o.l.v. ds. de Jong EGMOND-BINNEN, 10.30 u. ds. Veen- huysen. EGMOND AAN DEN HOEF, Oud-Kath. kerk (in Herv. kerk) 10.30 u. H. Dienst. GRAFT, dienst te West. GROET, 10.30 uur ds. C. M. de Jong. GROOT-SCHERMER, 10 U. dienst. HEILOO, 10 u. ds. Bloemhoff (tekst 1 Kor. 2:9 De wonderbare gave Gods); H.N. Evang. a'd Kerkelaan, 10 u. dr. Emmen van Haarlem; Geref. kerk (in evang.gebouw), 8.30 u. Leesdienst; 4 u. ds. C. von Meyenfeldt, Zondag 3. In heide diensten collecte Evang. Provincie. Oud-Kath. kerk (in 't Witte kerkje) 10.30 u. H Dienst. HEERHUGOWAARD, 10.30 U. ds. de Mooy. (Koorzang). KOEDIJK. 10 u. ds. Roobol. LIMMEN. 10 u. ds. Kleyne. NIEUWE-NIEDORP, 3 u. de heer v. Noordennen. Doopsgez. gem., 10.30 u. de heer v. Santen v. Oudkarspel. NOORDSCHARWOUDE* 10.30 U. da. Rothfusz, v. N.-Niedorp. OTERLEEK, zie Stompetoren. OUDE-NIEDORP, 3 u. de heer v. San ten. SCHERMERHORN. 10 u. ds. Loysen. SCHOORL. zie Groet. STOMPETOREN, 10 u. de heer S. Lod der van Alkmaar. URSEM. 2.30 u. ds. v. d. Kreeke. WARMENHUIZEN, 2.30 u. ds. Bloemhoff. WINKEL, 3 u. ds. de Mooy. ZUID-SCHERMER, geen dienst. De persdienst van het departement van financiën deelt het volgende mede: Reeds in April 1942 werden de no tarissen in kennis gesteld met richtlij nen inzake minimum-hypotheekrenten, welke de overheid in acht genomen wenschte te zien bij de afsluiting van eerste hypotheken op gebouwde eigen dommen. Voor zulke hypotheken be hoorde een rentevoet van ten minste 4 pet. 's jaars te worden overeengeko men. Een en ander vloeide voort uit den wensch om een te sterke daling van den rentevoet te vermijden, teneinde groote schokken in de ontwikkeling van het rentepeil te voorkomen, wan neer na het einde van den oorlog een opwaartsche druk zich, gelijk verwacht mag worden zou kunnen manifesteeren. Als algemeene norm werd een rente peil van 3pet. aanvaard (ook voor pandbrieven) waarbij de hypotheek rente op minimaal 4 pet- gesteld diende te worden om aan het hypotheekbank wezen dat een belangrijke taak bij den wederopbouw zal hebben te vervullen, niet de levensbasis te ontnemen. Van deze richtlijnen kon de naleving niet door de wettelijke sancties worden ge waarborgd, hetgeen een onbevredigen- den toestand in het leven riep. Thans is dan ook overgegaan moeten worden tot het uitwerken van een wettelijke regeling, waarvan de afkondiging eer lang kan worden tegemoet gezien. Onder de aandacht van belangheb benden wordt gebracht, dat daarbij een voorziening wordt getroffen, in gevolge welke ter zake van eerste zoowel ais verdere hypotheken, die van heden 27 Juni 1944 af worden aange gaan in strijd met de beginselen van het af te kondigen besluit, van rechtswege een rente van 4 pCt. 's jaars zal zijn verschuldigd. Tevens wordt er op gewezen, dat ook het vol doen en aannemen van 'n lagere rente dan 4 pCt. 's jaars, ingeval een rente van 4 pCt- of meer is overeengekomen of wettelijk vastgesteld (het in den voorgaanden zin bedoelde geval) is verboden, terwijl overtreding zal kun nen worden gestraft met een geldboete van ten hoogste vijftigduizend gulden. De Secretaris-Generaal van het De partement van Financiën zal overigens de bevoegdheid hebben zoowel in het algemeen als voor een bepaald geval uitzonderingen op de bepalingen van het besluit toe te staan, uiteraard eerst nadat het zal zijn afgekondigd. Hier over zullen t.z.t- nadere mededeelingen volgen. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat de bepalingen van het besluit ter voorkoming van opdrijving van hypo theekrenten onverminderd van kracht blijft. Meer dan 1 30 inschrijvingen. De komende Zaterdagen en Zon dagen zullen in het geheele land de z.g. districts-kampioenschappen van d/en N.L.T.B. gehouden wor den en als reeds zoovele jaren zul len die van het district Noord-Hol land weer in Alkmaar gespeeld worden. Nu moge het waar zijn, dat in dertijd het clubgebouw door brand vernield is, daar staat tegenover, dat het gemeentebestuur, toen er toch eenmaal opgeruimd moest wor den. de zaak goed heeft aangepakt, met als gevolg, dat het tennispark met drie fraaie banen verrijkt is, banen, die wat ligging en entoura ge betreft, wel de allerbeste zijn van het complex van acht. Van deze acht zal die. welke thans ligt op het voormalige terras, wel de voor naamste vvedstrijdbaan worden en hier zullen dan ook de hoofdpar- tiien gespeeld worden. Het aantal inschrijvingen t-Jraagt ruim 130, een getal, dat nog nooit eer der bereikt is. Alle materiaalschaarsch- te ten spijt groeit dus de tennissport. Doch wat meer zegt, de kwaliteit stijgt nog sneller. Op het oogenblik onder werpt zich vrijwel elke speler aan een behoorlijke training en het nut daar van blijkt thans zeer duidelijk. De wedstrijd-commissie, bestaande uit de heeren van Keeken. Buma en Kusters, heeft heel veel moeite gehad, om het programma kloppend te maken en zij heeft het zich nog eens extra moeilijk gemaakt door het ac^epteeren van een nieuw systeem, nieuw althans voor de Noordhollandsche tournooien. Zij heeft n.l. behalve in het dames dubbelspel de acht sterkste spelers vrijgesteld van de twee eerste ronden, zoodat zij pas in de derde ronde aan de beurt komen. Daarnaast heeft zij in elke categorie spelers „geplaatst". Het gevolg is dus, dat de sterksten niet direct tegen elkaar uitkomen, dat dus niets-zeggende 60, 6O-overwin ningen tot de uitzonderingen behooren. Het gevolg is bovendien, dat de min dere goden nu een kans krijgen, om meer dan een ronde te overleven. Zij doen dus méér wedstrijdroutine op en dat moet tenslotte zijn nut hebben in de toekomst. Voor de week van I tot en met 8 Juli. Voor de week van 1 tot en met 8 Juli a.s. zal op de met 28 genummerde aard appelbonnen van de stad- en landkaar ten I kg aardappelen per bon beschik baar worden gesteld. De met „28 Toe slag" gemerkte bonnen van de toeslag- kaart, geven in dezelfde periode recht op kg aardappelen. Het is toegestaan reeds op Zaterdag 1 Juli op deze bonnen aardappelen te koopen of af te leveren. In de komende week zal het aardappe lenrantsoen in het geheele land dus 2 kg bedragen, zooals ook het vorig jaar het geval is geweest bjj het in consump- tiebrengen van de aardappelen van den nieuwen oogst. Men moet er rekening mee houden, dat het aardappelenrant soen de komende week niet aangevuld zal worden met brood of eenigerlei an der compensatiemiddel. Het rantsoen zal bestaan uit nieuwe aardappelen, die niet zooveel afval opleveren als de aard appelen van den ouden oogst. Het ver dient aanbeveling, de nieuwe aardappe len in de schil te koken, teneinde het afvalpercentage te verminderen en de voedingswaarde te verhoogen. Generator-anthraeiet en -turf. Van 1 tot en met 31 Juli 1944 geeft elk der met de woorden „generator- anthraeiet een en dertigste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 H.L. (max. 75 kg) anthraciet- nootjes 4 of 5. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generator-turf een en dertigste perio de" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Distributie persgas Van 1 Juli tot en met 31 Augustus 1944 geeft elk der met „persgas Juli— Augustus" gemerkte bonnen recht op het koopen van het aantal eenheden persgas, dat overeenkomt met het op die bonnen aangegeven aantal. Bonaanwjjzing voor kaarsen. De met „60 verlichting" en „70 ver lichting" gemerkte bonnen der petro- leumkaarten respectievelijk S 121 en S 221, geven van 1 Juli 1944 af tot nader te bepalen datum recht op het koopen van 1 rantsoen kaarsen (300 gram). Losse bonnen voor motorbrandstof- Zij, die in het bezit zijn van een geldige machtiging voor motorbrand stof, ontvingen tot dusverre, tegen in levering van deze machtigingen van de distributiediensten vergunningen met coupons. Van 1 Juli 1944 af worden in plaats van deze vergunningen met coupons losse bonnen voor motorbrand stof in omloop gebracht, ter waarde van 1 en van 5 liter. Deze bonnen hebben een geldigheids duur van een maand en dragen een periode-opdruk (Juli 1944 is 49e perio de, Augustus 1944 is 50e periode enz.), benevens den letter A of B. De distributiediensten reiken van 1 Juli 1944 af aan rechthebbenden, wier namen op de machtiging zijn ingevuld, tegen inname van bovengenoemde machtigingen losse bonnen uit voor de helft van de op de ingeleverde mach tiging vermelde hoeveelheid A-bonnen en voor de andere helft B-bonnen Voor de maand Juli 1944 zijn geldig de A- en B-bonnen van de 49ste periode. Brandstoffen voor kookdoeleinden. Van 1 Juli 1944 tot en met 31 Aug 1944 geeft de bon 23 K F van de kook- kaart „U 405" recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf- De verbruikers zullen met de op de zen bon aan te schaffen brandstoffen een maand moeten toekomen, daar het in de bedoeling ligt op 1 Aug. a.s. een vierden bon van de kaart „U 405" aan te wijzen. BonaanwUzing honden- en katten brood. Van 1 Juli t/m. 31 Juli 1944 worden op bon no. 13 van de Distributiekaart voor Honden dezelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon no. 13 van de Distributiekaart voor Kattenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode IV» kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Juli 1944 is bon no. 13 ongeldig. Bonaanwjjzing generator blokken Van 1 Juli tot en met 31 September 1944 geven de met ,.K" gemerkte bon nen. als bedoeld in artikel 2 van de Generatorblokjesbeschikking 1942 no. 1, recht op het koopen van 50 kg. genera torblokjes Op bonnen van vooraf gaande perioden mogen na 30 Juni 1944 geen generatorblokjes meer worden af geleverd. Tenslotte heeft de wedstrijdleiding een urentabel ingesteld, zoodat iedere speler weet, hoe laat hij of zij spelen moet. Aan den anderen kant zullen da spelers verplicht zijn, op tijd aanwe zig te zijn; zoo niet, dan worden ze uitgeschakeld. Vanmiddag begint het tournooi met een lange serie dames- en heeren-en kelspel. Zondagmorgen wordt met d# dubbels begonnen. Het heeft geen zin, nu reeds ee* voorbeschouwing te geven over de „kampspelers". Het zij genoeg, te ver melden, dat Honig afwezig is, zoodat de strijd in het heeren-enkelspel ge heel open is. Overigens verwachten we niet al te veel verrassingen. De vrijgestelden van de le en 2e ronde zijn: Heeren-enkelspel: Beek, Stumpel. Kokkes, Schmidt, Buiskool, Deetman, Buma en mr. v. Leyden. Dames-enkelspel: mej. Koppen, mej. v. Walbeek, mej. Pranger, mej. Klok, mej. Sonneveldt, mej. Bronder, mevr. Schuurman en mej. de Wit. Heeren-dubbelspel: Deetman en Verroen; Beek en Dijkstra; Schuurman en Kokkes; P. Langendijk en v. d. Ploeg; Kaars Sypesteyn en Kroon; Buiskool en Stumpel; Schmidt en Kerssemakers; D. en M. v. Leyden. Gemengd dubbel: mej. A. de Wit en Stumpel, mej. Eyken en Buiskool, mevr. Schuurman en Kokkes, mevr. en de heer Postma, mej, N. de Wit en Kroon, mej. v. Walbeek en mr. v. Ley den, mej Koppen en Koning, mej. Pranger en P. Langendijk. Oplossing Probleem 1854 (a. en b.) U vorige rubriek. a. Groote Bord. Zw. 5 sch. op: 20, 21, 26, 34 36 en drie dammen op 16, 30, 35. Wit li sch. op: 32, 33, 38, 39, 42, 43, 44, 47, 48. 49, 50. (Fantasie-probleem). Opl. 1.32— 27 (zw. 21 x 32), 2. 38 X 27 (ZW. 16 X 15), 3. 43—38 (zw. 34 X 32), 4. 42—37 (ZW. 32 X 41), 5. 44—40 (ZW. 35 x 44). 8. 50 X 39 (ZW. 30 x 43). 7. 49 x 38 (zw. 15 x 42), 8. 48 x 46Ï De zwarte schijf op 20 was niet aange geven. Deze is noodig om den tweeden zet van zwart 16 x 29 te coupeeren. b. Klein bord. Zw. 8 sch. op: 74, 62, 63, 64. 52, 53, 42 43. Wit 9 sch. op: 32, 34, 21, 22, 23, 24, 12, 13, 14. Opl.: 1. 32—41 (ZW. 52 x 31), 2. 22—33 (zw. 43 x 22), 3. 12 X 54 (zw. 31 x 12), 4. 34—44 (zw. 64 X 43), 5. 13— 22 (zw. 12 x 33), 6. 23 x 84! Combinaties. I. Zw. 15 sch. op: 10, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 20, 22, 25 27, 28 30, 35, 36. Wit 14 sch. op: 26, 29, 31, 34, 37, 38, 39, 40, 44, 46, 47, 48, 49, 50. Wit wint door: 4741, 4641, 48—42, 26—21, 34—29, 37—32. 39 X 8, 40—34, 44 x 4! II. Zw 13 sch. op: 3, 4, 8, 9, 11, 12, 13, 18, 21, 22. 26, 27, 31 Wit 15 sch. op: 14, 15, 19, 20, 23, 24, 29, 32, 38, 40, 41, 42, 46, 47, 49 Winnende afruil van 9 om 9 door: 38—33, 49—43, 41—37, 33—28, 29 X 38, 24 x 33, 20 x 29, 15 X 24, 47 x 18! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1855 van A. Roos te Alkmaar. Groote bord. Zw. 11 sch. op: 7, 8, 9, 10, 11, 14, 17, 21, 25, 27, 36 en dam op 26. W 11 sch. op: 18 24, 28. 29, 32, 34, 38, 40, 41, 45, 47. b. Kleine bord. Zw. 9 sch. op: 71, 72. 73, 74, 63, 64, 52, 54, 44. W. 9 sch. op: 43, 31, 32, 33, 34, 22, 23, 13, 14. Voor beide geldt: wit speelt en wint. Opl. volgende rubriek. Onze vierde Juni-opgave. Welke Beroepen? De acht bedoelde beroepen waren: 1. Loodgieter, 2. Vrachtrijder. 3. Stucadoor. 4. Journalist. 5. Hofmeester. 6. Assura deur. 7. Eiectricien. 8. Dameskapper. Een puzzle, die door velen met genoegen is opgelost Toekenning Juni-prijs. De Juni-puzzleprijs f 2.50 is gewonnen door den heer G. van Musscher, Kenne- merstraatweg 62 B te Alkmaar met 171 punten en 4 goede Juni-opl. Deze prijs is van Maandag af bij de Hoofd-Administratie van het Dagblad voor Noord-Holland in ontvangst te nemen. Onze nieuwe opgave. (No 1 der Juli-serie). Een moeilijke lettergreep-puzzle. Hieronder vindt men in alphabetische volgorde 49 lettergrepen. Daarvan kun nen de 12 woorden gevormd worden, die voldoen aan de verder gegeven omschrij vingen. Welke zijn die woorden en welk woord vormen de eerste letters, gelezen, van boven naar beneden? Lettergrepen. Be bel ca co de do do es fe ger gi go gri ho in in in ja la le li li me na ne ni ni o pa pel ra ra ran rei ren se ta te ter ter telt ti tle to trie tu us ver zil. Omschrijvingen. 1. Iets wat voorkomt In de schors van den berkenboom. 2 Chileensche goud munt. 3. Bekende mooie vogel. 4. Vraag om opheldering of inlichting. 5. Naald- boomen. 6 Romeinsch dichter. 7. Ge heel en al. 8. Niet te scheiden. 9. Staande kandelaar van kristal. 10. On-, schendbaarheid. 11. Waternimf. 12. On derdeel van de wiskunde. Oplossingen (2 punten) tot uiterlijk Vrijdag 7 Juli 12 uur aan het Bureau de zer Editie onder motto: Puzzle-Rubriek. Plv. hoofdredacteur: Jac. Broersen te Hoorn; chef nachtredactie: J. Werkman te Alkmaar; kunst, letteren, rechtbank: H. P. v. d. Aardweg te Alkmaar; prov, nieuws: D. A. Klomp te Alkmaar; red.- secr.: Tj. N. Adema. Verantw. voor de adv.rubriek W. Ra- getlie te Koog aan de Zaan; voor de plaatsel adv.: T. Bus, Alkmaar. 'MOEDER HEEFT 3ÊZOEK EN SCHENKT ïqSST EEN KOPJE THEE, /"IS HET ECHTE?" VRAAqT DE BEZOEKSTER. "neehoor...surro<;mi VERKLAPPEN WIEPEN VINC.OIE IN EEN HOEKJE MS, VAN DE KAMER SpELEN "SURROGAAT,.. JAWEL*. MAAR.THEESURROqr VAN SIMON DE WIT! "i ■r-rvOf

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 2