f Wk Aanbod. DAGBLAD VOOR 22 Juni ontbrandde het groote zomer- offensief der Sovjets.' Vergeefsche Amerikaansche aanvallen -Niemeijer's dokter zal \a"zeggen e gruyter >TEN staatsloter||. Juli a.s. B Briische sprookjes. De stem der SS. Garnizoen van Wilna doorgebroken. Bureau voor „Ausweise verplaatst. WHebsk werd beschoien door 100 000 kanonnen. Amerikanen lijden bloedige verliezen. Uitwijkbewegingen in de Pripetmoerassen ongestoord verloopen. De noodzaalc van het scheuren van grasland. Blik op het Oostfront. Reclame en schoonheid Tijdelijke papierbeperking. STAD EN OMGEVING. In DELFT markeert de slanke toren een de Nieuwe Kerk het stadsbeeld. Delft zonder Nieuwe Kerk ware alt de Nederlander zonder zijn geurig bakje troost. En het is juist zoo prettig dat we P daarvan ook nn nog dageljjlu geniete» kunnen, dank zq koffiesurrogaat egt de dokter, - voedt kleine met kinder- |el van de Grutter, j aren goed bekend. Ook j nog uitstekend, door samenstelling uit ech- fijne bloemsoorten. )FD AGENTSCHAP, Jed. Staatsloten, klas a f 16. klas af 8. klas a f 4. klas a f 1.60. klas a f 0.80. „De Tijdgeest", rem. Langedjjk. iof per giro no. 239824 pzending. ik: jats Tesselschehek. >ek van Holland" MSKERK BIJ B'WIJK. ij dagavond 79 uur ert §0—12 uur. Op andere ■Ir. EVEESDIJK, Rijks-. 53, Alkmaar. lo.1/20 lot 4.—. angst van postwissel or? 1. BROMMER—KRAFT. 7ringei met bok 150. P* *ker, Westerweg C 112a, I -1°°- Mahonieh. leuningstoel f 20, ipiegel f7.50, 1 2-pers. ge* lilderde waschtafel f 10. advoort, "Westerweg 60. 1 zwart marmeren pendule it 2 coupes f 50, 1 2-arms pniamp f 15, 4 mahonieh. felen f40. Zandvoort, Wes- Jweg 60. 'ersterker en een pick-up loo. Gevr. gramofoonplaten. nsschool „Trianon", Ver- onkenoord 65. |:.g.a.n. donkerbl. rok mt f 25; corset gr. mt f 10; J pus je f 7; 2 heerenhoeden ■j 25, f 10. Geertsma, Tie- |nwal 5. ÏCinderledikant f 30; looper [15; br. heerenhoed mt 5T ),'l2; gr. zwarte heerenhoed 58 f 25. Kohier, Western Ég 47. In at el ot en Deanne Durbin- rbd a f 10; 2 tondeuses 4 il5 De Moei, Rulterstr. 35. 3iken tafel f 12; leeren fanstoel f 8; trap (7 treden* 10. J. Stoop, Clarissenbuurt !-pers. ledikant met 3-d^g. egras matras f 95; 2 ra. eden a 2.50; 1 w. k. edje f 2; 2 schilderstukjes f 2.50 en f 5. Hoytink, nel. Pontstraat no. 4. Pracht Salonpathefoon met aten f 82.50; m. pathéfoon et platen f 62.50; Pathé- J eergever f 2.50. Verhage, ie. Beetsweg 50, Heiloo. Vuurduvel f 20; Godinka- iel (emaille) f 45. P. Lod- -r, v. d. Woudestraat 73. Racket m. pers f 20; br. 1. flfsl. damessch. ar. mt 40 I 15. A. Winkel, C. W- f-uinvisstraat 1. p'Heele viool incl. kist f 80. evr. de Geus, Kweerenpad (6.30—7.30 uur). _l-d. pabywaschkom f 15| ooie kaasstolp f 12.50, em f 10; gr. theepot f 10; Hg.a.n. melkkan f 10. G. Jnuist, Stuartstraat 69. Hand werktafel f 15; Ther ms osflesch f 5; damspel met ecnen f 10; prima dichts mhangwagen f 150. Gw Inuist, Stuartstraat 69. ||2-pits gasstel f 15. Koeman, Juij terstraat 21. Z.g.a.n. matelothoed (wit lljstestroo) f25. v. Dok, Hout* iavenstraat 6. Uitgave; Dagblad Voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. ZATERDAG* 15 JULI 1944. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 146e Jaargang, No. 164, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar. Prijs der gewone advertenties in deze editie min. 1.40, elke m.m. meer 0.10. Tarieven voor de gebeele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cent. Schr. Vier jaar lang heeft een groot gedeelte van het Nederlandsche •Volk geluisterd naar de fantastische sprookjes uit Engeland. Vier jaar lang heeft deze- categorie volksgenooten ver trouwd op datgene, wat hun bij monde van den één of anderen jodenbengel door radio'oranje werd toegelispeld en nog hebben velen blijkbaar niet door, dat zij belogen en bedrogen zijn. Nog steeds gelooven zij aan een be vrijding met Schotsche whiskey. Bra- ziliaansche koffie. Marokkaansche li keur, Amerikaansche camel, Indische thee, Chineesche zijden kousen, Havanna sigaren en, oh ironie, Russische kaviaar. En niemand van deze goedgeloovige broeders en zusters komt eens op het idee, wat, verder te kijken dan de grens van het egocentrische kringetje, waarin dagelijks wordt rond gedraaid. Zouden zij dit echter' doen en de situatie in Zuid-Italië eens onder de loupe nemen nu de „bevrijdirtgs-maatregelen" der An- glo-Amerikanen (door de Russen uit gevoerd) daar ietwat doorgewerkt heb ben, of naar^Normandië zien, waar Brit ten en Amerikanen eveneens aan het „bevrijden" zijn geslagen, dan zouden zij, deze op Albion bouwende dames en heeren, als zij nog niet stapelgek zijn, moeten inzien, dat die „bevrijding" van Europa nu niet direct overeenkomt met datgene, wat hun gedurende vier jaren door den kleurigen zender aan de overzijde van het Kanaal verteld en.... beloofd is. 7ELFS mijn illegale collega's van de illegale pers in Nederland is dit op gevallen en zij hebben er in min of meer heftige betoogen de Nederland sche emigranten-kliek in Londen op gewezen, dat radio-oranje, al9 spreek trompet van de Engeische regeering, zich op een werkelijk kinderlijke wijze heeft laten spannen voor het propa- ganda-karretje der Britten, met het gevolg, dat een aantal „goede Neder landers" in het vaderland zich lang zamerhand onaangenaam bij den neus genomen voelen. Deze, zich bij den neus genomen voe lende volksgenooten, bezitten echter, helaas, niet den zedelijken moed om zich in het openbaar van den Britschen be drieger te distancieereh. Dat zij het stiekum doen wordt bewezen door de stijgende oplaag van de nationaal- socialistische uitgaven en periodieken, welke stijging niet in verhouding staat tot den gestadigen .aanwas van leden der N.S B. en W„ doch daar ver boven uitgaat. Niettemin mag geconstateerd wor den, dat er een stap in de goede rich ting gedaan is, al is deze stap dan een zeer aarzelende. Het blijkt, dat tal van zich bedrogen voelende volksgenooten iets gaan zien van de werkelijkheid, die vele, vele Engeische zeemijlen ver wijderd ligt van de sprookjes uit Albion. HE waarheid is, dat de redding van Europa afhangt van het zich inzet tende en opofferende nationaalsocia- lisme, niet alleen aan de fronten, doch ook daar achter. Dit nationaalsocialisme vermag de volkeren, die er in gelooven, dB kracht te geven, welke zij noodig hebben om yol te houden Het dichtst bij de hand liggende voorbeeld daarvan is de vlieger-terreur op Duitschland uitgeoefend. Het Duit- sche volk verloor daarbij zeer zeker zijn goede stemming, maar het zal nim mer en nooit zijn staalharde houding verliezen, die het sinds jaren de wereld toont, en die geboren is uit een natio- naai socialistische levensbeschouwing. Indien ons Volk slechts zijn krui deniersgeest kon laten varèn en zich deze levensbeschouwing eigen kon ma ken, waardoor ook hier te lande ein delijk eens sprake zou zijn van een positieve houding t.o.v. het gebeuren, hoe anders zou Nederland dan in de I Europeesche waardeering komen te staan. UARD móet Europa worden, staal- hard, wil het de bolsjewistische wals, die nu tot aan de poorten van het Avondland is gerold, tegenhouden. Want het behoort eveneens tot de Brit sche sprookjes, dat deze Russische'wals niet is een alles» vernietigend instru ment van het communisme ter bevor- deiing van de wereld-revolutie, doih een zegenrijk apparaat van „vadertje" Stalin. - Dat de liefhebbers van sprookDes uit 'Albion nog tijdig mogen inzien, dat deze „bedtime-stories'^ ten doel hebben [Europa's waakzaamheid tegenover het bolsjewistische gevaar te doen verslap pen, opdat het een willig speeltuig zal .worden in handen der Komintern. Voor Engeland, dat den oorlog reeds Verloren heeft, hoe hij ook afloopt, is dit nog de eenige mogelijkheid; n.l. Europa te laten ondergaan, om slechts het eigen veege lijf te redden uit den chaos, waarin wij allen onherroepelijk zullen verzinken, wanneer het bolsje wisme de landen van het Europeesche continent zou overspoelen! Luistert Zondag 16 Juli van 11.30—11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der Onderwerp: „De plaats $er H". Interinf. meldt, dat het Duitsche garnizoen van Wilna zich na vernie ling van alle voor den oorlog belang-, rflke installaties en met medeneming van alle oorlogsmateriaal voltallig een weg gebaand heeft naar het gros der Duitsche strijdkrachten. De door braak door de Sovjet-stellingen ten westen van de stad werd Donderdag volbracht. Het garnizoenf slaagde er daarbij in, deelen der vijandelijke strijdkrachten te verdrijven en een niet onaanzienlijk aantal gevangenen en.-een aanzienlijken buit in de Duit sche linies te bréngen. De Sovjets leden zware verliezen aan dooden en gewonden, terwyi de Duitsche ver liezen gering bleven tengevolge van de vuurkracht en het aanvalsélan der volkomen intacte garnizoens- troepen. [Van de zijde van den Weermachts- Vvelhebber in Nederland wordt mede geld, \dat het bureau voor „Aus- feise" te Schagen is verplaatst naar P^maar, Ortskommandantur, Kenne- ferstraatweg. De diensturen zijn van |3Q—13.00 uur en van 15.001&0Q uur. (C.-D.) Eigenlijk moet de strijd in Normandië als het belangrijkste worden beschouwd (die dan ook nog steeds ondanks de dramatische ontwikkeling, welke den 22sten Juni in het Oosten heeft ingezet, in het Duitsche legerbericht op de eerste plaats komt) daar de Duitsche strategie erop is gericht eerst met de geallieerde strijdkrachten af te rekenen en dan een beslissing tegen de Sovjets te forcceren. De betrekkelijke stabilisatie echter, welke ondanks de uiterst hevige gevechten aan het invasiefront iS ingetreden, heeft er toe geleid, dat niet alleen de aandacht van het groote publiek, maar ook die van militaire en politieke kringen zich voornamelijk concentreerde op den gigantischen slag, die sinds 3 weken tusschen het oprukkende Roode leger en de zich taai verdedigende Duitsche weermacht geslagen wordt en waarin zich crises hebben voorgedaan en in afnemende mate nog voordoen, die te Berlijn geenszins worden ontkend. Gematigd optimisme. Op het oogenblik beschouwt men de algemeene situatie in bevoegde Duit sche kringen kennelijk met gematigd optimisme. Men/geeft zich er reken schap van, dat het overwicht aan ma teriaal aan Sovjet-Russische ?ijde de weermacht zal dwingen tot verdere uitwijkmanoeuvres over te gaan. Aan den anderen kant protesteert men met klem tegen de conclusie, die vooral de Zweedsche pers aan deze opvatting heeft vastgeknoopt, dat Duitschland thans zijn troepen zoo spoedig moge lijk uit Estland, Letland en Litauen zal evacueeren. De Baltische landen, zoo verklaart men, zullen verdedigd worden zooals Roemenië, Hongarije en Polen verdedigd zullen worden, nl. als een integraal deel van Europa. Een conseguentie, die de Duitsche leiding met nuchtere zakelijkheid uit het verloop van den strijd in het Oosten en het Westen en het Zuiden getrokken heeft, is, dat Duitschland voor de noodzaak staat om zijn oor logsmateriaal quantitatief aanzienlijk op te voeren. Bevoegde sprekers ge ven te verstaan, dat er een geweldig bouwprogram wordt opgesteld, het welk hoe dan ook verwezenlijkt moet worden, dngeacht of de vijand al zijn macht in de weegschaal werpt, om dit door luchtaanvallen te beletten. Analyse van het offensief. Het groote Sovjet-Russische zomer- offensie werd .inds lang verwacht. In de voorbereidingen vielen drie zwaartepunten te onderscheiden'. Ors- ja, Tarnopol en Jassy, gebieden die met hun achterwaartsche verbin dingen dan ook herhaaldelijk door het Duitsche luchtwapen zwaar werden gebombardeerd. Begin Juni opende generaal Govorof, opperbevelhebber van het Leningrad- leger, een offensief op de Karelische landengte, dat aanvankelijk slechts een omvang had van plaatselijke actie, maar tenslöïte toch tot de verovering van Viipuri leidde. Parallel met deze actie opende, zoo dra Govorof tot het gebied van de z.g. Mannerheim-linie was doorgedrongen, generaal Meretzkof een offensief van iets gr'ooteren omvang tusschen het Ladoga- en het Onegameer, klaarblij kelijk met het doel zijn strijdkrachten met die van Govorof te vereenigen en dan gemeenschappelijk in Finland op te rukken. Den 22sten Juni eindelijk, den der den verjaardag van het uitbreken van den oorlog tusschen Duitsch land en de* Sovjet-Unie, ontbrandde het groote zomeroffensief der Sov jets en wel in het gebied van Orsja. Het derde Wit-Russische leger onder generaal Sjernikofski rukte op in de algemeene richting Borissof, het tweede Wit-Russische leger onder generaal Sjakarof met als strategisch doel Mogilcf. Twee resp. drie dagen later begon het eerste Baltische leger onder ge neraal Bagramian een opmarsch in de richting van Polozk en het eerste Wit-Russische leger onder generaal Rokosofski in de richting van Bo- broeisk. In den loop der laatste weken ont brandde de strijd geleidelijk over een front van circa 500 "km., dat de Sovjets thans nog schijnen te willen uitbrei den door aanvallen oPi^Üen uitersten Noordelijken vleugel, waar géneraal Jereminko met het tweede Baltische leger tot een offensief is overgegaan en op den uitersteh Zuidelijken vleu gel, waar het Duitsche legerbericht melding maakt van hevige aanvallen in het gebied van Gome!, die terugge slagen en daarna weer hervat werden, maar waarvan dient te worden afge wacht, of het hier een werkelijk niéuw offensief betreft dan wel een actie van zuiver plaatselijk karakter. Veel Sovjet-materiaal In den strjjd. Zooals gezegd werd het Sovjet-Rus sische zomeroffensief verwacht. Dat wil echter niet zeggen, 'dat het - -t het verrassende element had. hetwelk het natuurlijke voordeel is van den aanvaller, die immers zijn sterkste krachten op een bepaald punt kan sa mentrekken, terwijl de verdediger er voor moet zorgen, dat hii overal sterk genoeg is om den schok op te vangen. De tweede verrassing was de onge kende hoeveelheid materiaal, .welke de Sovjets in den strijd wierpen. Hun opeengehoopte materiaal, artillerie, tanks en vliegtuigen, overtrof alles wat voorheen ooit aan het Oostelijke front is opgetreden. Zoo werd Wi- tebsk b.v. bestormd door 14 tankdi visies. Het trommelvuur, dat het of fensief inleidde, werd uitgebraakt door meer dan 100.000 kanonnen. tiet verloop van den strijd is be kend. De Duitsche legerleiding volg de ook thans weer de methode iedere duimbreed grond hardnekkig te verde digen, om den vijand zoo zwaar moge lijke verliezen toe te brengen en hem op dte manier geleidelijk te laten „leegloopen". Interinf. meldt over den toestand aan het invasiefront: De zware verliezen, die het tweede Britsche leger in de eerste helft der week geleden heeft bij zijn vergeefsche pogingen om^ de versperringsstellingen in het gebied van Caen te nemen, heb' ben er toe «geleid, dat de Engelschen ook Donderlag in het geheele gebied van hun invasiesector gedwongen waren tot volledige rust. Alleen hun batte rijen houwitsers en de zware artillerie der voor de monding der Orne liggende oorlogsschepen namen de voorste Duit sche stellingen en het opmarschgebied der Duitsche reserveformaties den ge- heelen dag onder levendig vuur. Daarentegen heerschte in het Ame rikaansche invasiegebied levendige ge- vechtsacriviteit. Ten oosten van St. Ló cïeden sterke formaties infanterie, die gesteund werden door tanks, aanvallen op de Duitsche linies. In zware gevech- ten van verscheidene uren, waarbij de Duitsche verdedigers vaak van het blanke wapen gebruik moesten maken, konden alle aanvallen worden afgesla gen. De verliezen der Amerikanen wor den ongewoon zwaar genoemd Ook ten westen van de Vire kwam het tusschen Pont Hebert en den zui delijken rand van het Bois de Hommet tot verbitterde gevechten met opdrin gende Amerikaansche aanvalscolonnes. Hier behaalden de Amerikanen op en kele plekken penetraties, overigens echter werd het meerendeel der felle aanvallen reeds op het voorterrein der Duitsche linies bloedig afgeslagen, of schoon liet opperbevel van het eerste Amerikaansche leger de aanvallende formaties door een bijzonder sterk ge bruik van artillerie had gesteund. Tusschen de Prairies Marecageuses de Georges en de Normandische west kust verliepen de concentratiebewe gingen der Duitsche formaties op een Verkorte linie, ondanks zeer scherpen Amerikaanschen druk. overal volgens de plannen. Pogingen, aanvallen te doen in de distancieeringsbewegingen, mis lukten overal ondef- bloedige verliezen In totaal werden hier 17 .Amerikaan- sche tanks vernietigd, het grootste deel door strijdmiddelen voor den korten afstand. Weermachtbericht Pinsk ontruimd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 Juli (DNB- Het opperbevel der weermacht maakt bekend „In het Westelijke deel van het Normandische landingshoofd heb ben de Amerikanen nieuwe for maties In den strijd geworpen, en hun aanvalcn mét het Zwaardpunt in de richting van St. Ló voort gezet. In het verloop van verbit terde gevechten heeft de vijand met zware verliezen onze troepen in eenige sectoren in niet belang rijke mate teruggedrongen. Het gelukte hem op geen enkele plaats de nagestreefde doorbraak te for- ceeren. De zware gevechten duren met onverminderde hevigheid voort. Beveiiigingsstrijdkrachten der Duitsche marine schoten voor de Nederlandsche kust twee Britsche motortorpedobooten in brand. Een eigen patrouilleboot ging verloren. Zwaar vergeldingsvuur blijft op het gebied van groot Londen liggen. In Italië beperkte de vijand zich Donderdag tot aanvallen in het gebied ten Noorden van Volterra <n aan weerskanten van de Tiber in den sec tor Cita Di Castello. Den geheelen dag werd hier verbitterd en met afwisse lend resultaat om eenige hoogtestel lingen gevochten. Ondanks krachtig gebruik van menschen en materiaal bleef de terreinwinst van den vijand onbeteekenend. In het achterwaart sche frontgebied en in het gebied van Noord-Itaiië werden verscheidene bendengroepen en sabotagegroepen vernietigd. Oostelijk fr nt. In het Zuiden van het OostcLike front sloegen Duitsche en Hongaarsche formaties in het gebied van Kolomea plaatselijke aanvallen der bolsjewie ken af. Ten Westen van Luzk hebben onze divisies zich volgens bevel uit een vooruitspringende frontboog gedis- tancieerd en in nieuwe stellingen vij andelijke aanvallen afgeslagen. In verband met onze uitwijkbewegingen in het gebied van de Pripetmoeras sen, die ongestoord door den vijand verloopen, werd de stad Pinsk ont ruimd. In den Centralen sector ver ijdelden onze divisies nieuwe door braakpogingen van de -bolsjewieken. Het zwaartepunt van den strijd lag hier ten Oosten en Noorden van Grodno, waar sterke viiandèliike pant ser-, infanterie- en cavallerieforma- ties tot 15 staan gebracht v-erden. De dappere bezetting van de oude Littausche hoofdstad Wilna onder bevel van haar commandant lt.-ge" neraal Stahel is na een tegenstand van vijf dagen tegen overmachtige vijandelijke strijdkrachten volgens bevel door den Sovjet-Russischen omsingelihgsring heengebroken en heeft zich al vechtende een weg ge baand naar de in het Westen onder bevel van kol. Tolsdorf gereed staan de Duitsche troepen. Plichtsbetrach ting eh standvastigheid van deze beide gevechtsgroepen verdienen de grootste waardeering. Bii de gc vechten om de stad heeft zêéh ook een afdeeling luchtdoelgeschut van de luchtmacht onder kapt. Muller voortreffelijk geweerd. Ten Zuiden van Dunaburg alsmede tusschen de Duna en het meer Pei- pus werden talrijke aanvallen der bolsjewieken met afgrendeling .-an plaatselijke penetraties uiteengesla gen. Formaties slagvliegers mengden zich ook gisteren doeltreffend in de gevechten te land en vernietigden in scheervlucht talrijke tanks, stukken geschut, en voertuigen van den vijand. Amerikaansche bommenwerpers richtten gisteren wederom een ter- reuraanval op München. Door strijd krachten der luchtverdediging werden 29 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Afzonderlijk vliegende Brit sche vliegtuigen wierpen des nachts bommen op Rijnlandsch-Westfaalsch gebied. Voordeelig voor de voedsel- positie. Ten einde onze bevolking van 9 mil- lioen zielen d.i. 270 per KM2. in den eerstkomenden tijd zoo goed moge lijk te kunnen voeden, zal, naast de verbeterde inname en distributie van de productie, de opbrengst aan menschelijk voedsel dienen te worden uitgebreid. Om dit laatste te kunnen bereiken zal het noodig zijn, ophieuw 50.000 hectaren grasland te scheuren. Gescheurd gras land met graan beteeld levert een hoer veelheid menschelijk voedsel op, die driemaal zoo groot is dan de productie van hetzelfde oppervlak via de koe. 30.000 ha. van dit te scheuren land zullen met graan worden bebouwd, -waardoor een winst van 60.000 ha. graslandproduc tie wordt verkregen. De overige 20.000 ha. te scheuren grasland, welke met koolzaad zullen worden bebouwd, be- teekenen een winst aan vet van 140.000 hd. graslandproductie, daar gerekend mag worden op een opbrengst op dit ogenblik van 100 kg. botervet per ha. via de koe en- 800 kg. vet per ha. koolzaad. Van het gescheurde areaal zal dus in totaal een winst aart menschelijk voed sel van 200.000 ha. graslandproductie mogen worden verwacht.- Bovendien mag per ha. koolzaad gerekend worden op een productie van rond 1200 kg. koolzaadkoek, die de melkproductie ze ker met 3 maal 1200 kg: of 3600 kg. zal doen toenemen. Daaruit blijkt, dat de productie van de wegvallende koe per ha. reeds meer dan gecompenseerd wordt door de krachtvoerproductie. De voordeelen van de voorgenomen scheuripg van grasland voor de voedselpositie springen zoo dui delijk in het oog, dat alles op alles moet worden gezet om tot een goed resultaat te komen, teneinde den voed.ngstoestand van ons volk op eenigszins redelijk peil te handhaven. De boeren moeten een offer brengen. Van de boeren moet daarom dit offer on danks bezwaren van moeilijkheden met arbeidskrachten, paarden en werktuigen, worden gevraagd. Met de vele bezwaren is zooveel als maar eenigszins mogelijk is rekening gehouden, doordat gekozen zijn de minst arbeidvragende gewassen: koolzaad en graan. Voorts kan de scheurplicht, behoudens voor land be stemd voor koolzaad, over geruimen tijd worden verdeeld. Ten aanzien van de arbeidskrachten zal de Gemachtigde voor den Oogst desnoods moeten bij springen. Niettemin wordt veel van de bereidwilligheid van den boer gevergd. Het is dus redelijk; dat den boeren een zekere compensatie wordt gegeven voor het offer, dat zij in het algemeen be lang dienen te brengen. Het woord „offer" zal den stedeling wellicht wat te zwaar in de ooren klinken. Hij denkt nog te veel aan zich in weelde badénde boeren. Doch hij dient te bedenken, dat nog steeds het overgroote deel»van onze boeren bij hard en lang werken een niet meer dan redelijk bestaan geniet, bij bepaalde categorieën komt men daar aan zelfs nog niet toe en dat zwarte handel en geknoei siechts het werk is van een beperkt aantal boeren,* die door hun collega's met den vinger wor den nagentfczen. Omdat dus de boer1 inderdaad een of fer moet brengen, is bepaald, dat zooveel, mogelijk rekening zal worden gehouden met ieders bedrijf o.a. een niet al td rigoureus ingrijpen voor de veeboeren en dat de volgende tastbare voordeelen aan de boeren-zullen worden verleend' Voor de extra teelt van koolzaad zal de betrokken boer ontvangen een scheur- premie van 500.— voor elke ha ge scheurd grasland, waarop koolzaad wordt verbouwd, benevens een extra hoeveel heid koolzaadkoek, overeenkomende met het kwantum zaad, dat hij op het be treffende land heeft geproduceerd. Daar deze koek echter eerst in den winter van 1945 op '46 beschikbaar zal kunnen zijn, vgprdt hem in den komenden win ter reeds een voorschot gegeven van 400 kg per ha plus 400 kg. gedroogde pulp, zoo mogelijk verwerkt tot 800 kg kool- zaadpulpkoek. Daarnaast za! een onthef fing van hooiieveting verleend worden van 1000 kg per ha met koolzaad te be bouwen nieuw gescheurd land. Voor de teelt van andere voedingsgewassen op gescheurd grasland wordt .per ha een scheurpremie toegekend van 400.— voor aardappelen en 300.voor de overige gewassen; terwijl voor al deze andere gewassen een- suikerpremie wordt toegekend van 30 kg per ha. Ofschoon men er op rekenen mag. dat de boeren zich over het algemeen be hoorlijk van hun plicht zullen kwijten, worden degenen, die niet voldoende of in het geheel niet medewerken, met zeer zware straffen bedreigd. Met de medewerking van onze boeren mag worden verwacht, dat het ontwor pen plan zai slagen, zoodat ook in den eerstkomenden tijd een volk van 9 mil- lioen door middel vaneen feitelijk te klein oppervlak in eigfen voeding kan voorzien. Om wat reeds gepresteerd is mag de boerenstand aanspraak maken op de erkentelijkheid van het Nederlandsche -.'oik. Deze laatste inzet van den boeren stand voor zijn volk moge nu en tater aanleiding zijn tot waardeering van den boer dóór zijn volk. Hij heeft daar recht od als verzorger van de voedselvoorzie ning door alle tijden heen, óók ais ^de nood aan den man komt. Buitenlandsch overzicht. Kff De situatie aan het Oostelijk front vraagt het meest de aandacht, maar niettemin blijft het Westen toch hoofdfront. Ziedaar in het kort de for mule waarin men de huidige situatie kan samenvatten. Het op 22 Juni be gonnen bolsjewistische offensief heeft inderdaad ongedachte vorderingen maakt en de frontlijn verplaatst tot Wilna. Wat zijn hiervan de oorzaken? Men moet deze zoowel aan bolsjewis- tischen als aan Duitschen kant zoeken. Bij- het uitvoeren van een aaneenge schakelde reeks flankeerende bewe gingen, welke de Duitschers -- -rngen sterke steunpunten als Minsk n Mo- gilew prijs te geven, heeft de bolsje wistische legerleiding bewezen in de afgeloopen jaren zeer veel van haar tegenstander t'e hebben geleerd. Ook steunt zij op een groot mate- riaal-overwicht, vooral aan snelle ge motoriseerde strijdkrachten. Aan Duit schen kant Lt.-gen. Dittmar deelt dit mede heeft men op grond van de ervaringen van den afgeloopen winter niet kunnen rekenen op een aanval juist gericht tegen een front- séctor, die bij de vorming var opera tieve reserves in het Duitsche centrum zooveel krachten had moeten afstaan, dat hier bij het begin van het bols jewistische offensief de afweer onvol doende was. De Dufcche leiding heeft trouwens steeds,, getoond experimenten te schuwen en zich niet tot prestige winsten te laten verleiden. Bovendien was de oorlog zoowel in het Oosten als in het Westen in het stadium der beslissingen gekomen, wat de vorming der grootst mogelijke operatieve reser ves tot een %isch maakte, dwingender dan ooit. Dit alles neemt niet weg, dat de toestand in het Oosten van Duitsche zijde als ernstig wordt be schouwd. echter niet als wanhopig. Want al mag men Uit een vertra ging van het tempo van het bolsjewis tische offensief in de laatste dagen geenszins afleiden, dat de kracht er van zou zijn verminderd, het valt niet te loochenen, dat de Duitschers het verder liggende doel, waarvoor zij de groote offers aan gebied en ruimte brachten, toch hebben bereikt: de Duitsche reserves zijn ontkomen aan een vernietigende bolsjewistische om singeling en staan, ongeschonden, in gevoegd in het, zoowel naar het Oos ten als naar het Westen en Zuiden gekeerde apparaat van den operatieven Duitschen afweer. Intusschen heeft de centrale sector van het Duitsche Oostfront, onder opperbevel van ge- neraal-veldmaarschalk Model, over 'n Schoonheid en reclame zijn twee dmgen. die gewoonlijk erg tegen elkaar vloeken, waarmede ik na tuurlijk niet beweren wil, dat een reclame nooit iets met het schoone te maken zou hebben men be hoeve hierbij slechts te denken aan de vele zeepsoorten en waschpoe- ders, die den volke regelmatig aan geprezen worden. Maar alle gekheid op een stokje Op het wereldberoemde Alk maarsche Waaggebouw hangt op het oogenblik een zeer onschoon bord met een reclame voor brand- bluschmiddelen! Ik vraag mij naarstig af welke aestheet beoefenaar en behoeder van schoonheid en in dit geval van stedenschoonheid daar voor toestemming gegeven heeft. Nog één stapje verder en over morgen heeft men het standbeeld van Jan Pieftrszoon Coen in Hoorn een borstrok aangetrokken, om de bevolking te toonen. dat deze of gene firma nog zulke prima textiel- goederen op bon en vergunning levert. En nog twéé1 stapjes verder' en aan de wieken van de Z ansche molens komen, 'oij wijze van recla me, hedendaagsche sokophouders te hangen, die nog een zekere mate van elasticiteit hebben. Over reclame gesproken V^_ OVIDIUS. front van 500 km, »lengte en op sommi ge. punten 200 km. diepte het hoofd te bieden aan een massalen bolsjewisti- schen aanval, die zich in 3 hoofdrich tingen ontwikkelt: naar het Noord westen in de richting van Dunaburg, dat op 180 km. van Riga en dus van de Oostzee ligt, dan over Lida naar Grodno en Byalistok en tenslotte noor delijk van de Pripet naar Pinsk. De frontlijn van dezen aanval loopt wigvormig van Polotsk t over Wilna naar Kowel. Het is op deze beide hoekpunten, dat de bolsjewisten den centralen Duitschen sector uit da scharnieren pogen te lichten, waar mee het aansluit bii de Noordelijke en Zuidelijke sectoren. Dat de Duit sche leiding, na feitelijk door den bolsjewistischen stormloop verrast te. zijn, dit duidelijk inziet, geeft dit haar 'n richtsnoer voor het inzetten harer operatieve reserves. Want het is ten slotte aan de operatieve reserves der strijdende partijen om den oorlog te beslissen, maar dan toch allereerst meer in het Westen. Dezerzijds woi drongen, flat zij Naar van Overheidswege wordt medegedeeld, is door een tijdelijke schaarschte aan courantenpapier, een beperking van den omvang van alle dagbladen noodzakelijk. Deze beperking houdt voor het „Dagblad voor Noord-Holland" in, dat het Zaterdagnummer van vier,, op twee pagina's wordt gebracht, terwijl voorts op de Dinsdagen, Woensdagen 'an Donderdagen een groep lezers van ons blad .op één dezer dagen zijn krant niet Ont vangt- Daartoe worden de lezers in drie groepen gesplitst, opdat de ver- eischte bezuiniging gelijkelijk over alle lezers verdeeld wordt, waarbij geen enkele uitzondering wordt ge maakt. wordt er op aange- die op één dezer bovengenoemde dagen hun krant ontvangen, deze na lezing afstaan aan een lezer die op dien dag tot de uitgestotenen behoort. Op Maandag, Vrijdag en Zaterdag, dus in de nummers waarin „Be kendmakingen" zijn opgenomen, alsmede de bonnenlijst, en land- bouwmededeelingen worden afge drukt, ontvangt iederesn zijn krant. Voorts wordt ten behoeve van die lezers die geen krant ontvingen, da gelijks een kort overzicht gegeven van het nieuws van resp. Dinsdag, Woensdag of Donderdag. Vertrouwende dat onze lezers een open oog hebben voor de moeilijk heden waarvoor wij ons geplaatst zien, waarbij dezerzijds alles ge daan is om tot een voor iederen lezer zoo billijk mogelijke oplossing te komen, spreken wij de hoop uit. dat de bovengenoemde maatregelen van korten duur behoeven te zijn. Directie en Hoofdredactie. Turnen. DRIEKRÏNGEN-WEDSTRIJD. Wanneer de Turnkring „Alkmaar en Omstreken", ondanks de vele moeilijk heden met de oefenlokalen, trainings uren e.d., toch nog een goed getrainde ploeg Zondag in Koog aan de Zaan zal laten uitkomen, is dit zeker een keurige prestatie van de heeren J. Jonker en F. Nol, resp. leider van de dames- en de heeren-afdeeling. De Alkmaarders, die reeds door bo venstaande omstandigheden zwaar ge handicapt zijn tenslotte is oefening voor dergelijke wedstrijden een eerste vereischte hebben nog meer tegen slagen te incasseeren gekregen, doordat bij de heeren Wim Veldstra, wegens ziekte, verstek moet laten gaan en bij de dames mevr. Van KeulenFranke en mej. I. Spigt eveneens wegens ziekte met kunnen deelnemen. En ondanks dat hebben wij het groot ste vertrouwen in beide ploegen, die er aldus uitzien: Dames: mej. R. van Geene, mej. N. Schinkel, mej. A. de Waal, mej. K. Post, mej. M. Rampen en mej. A. Poezfe (allen van „De Halter"); mej. J. Dijs (Be-Quick, Bergen): mej. N. Mad- "derom (Turnlust, Alkmaar). Heeren: M. Barsingerhorn, P. Staas- sen en Jac. Lensen (allen Turnlust, Alkmaar); M. Strijbis, K. Boot Jr.. J. Langenberg en M. Volkers (Halter, Alkmaar) en C. Smit. (DASKO, War- menhuizen. Den laatsten keer moesten de Alkmaar ders met de laatste plaats genoegen nemen. En hoewel wij. er niet aan twij felen of de Zaansche Turnkring waarin o.m. J. de Graaf en de dames mej. Katz en Van Lingen opgesteld zijn zal wederom als eerste eindi gen. toch verwachten wij althans van de dames een tweede plaats. De heeren hebben méér tegenstand. Wanneer eir voldoende supporters mee gaan zij vertrekken des morgens om acht uur zullen de Alkmaarders zeker tot een goed eindresultaat kunnen komen. Tennis FINALES TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN. Zondag worden op de Alkmaarsche tennisbanen de finales verspeeld van de Noordhollandsche tenniskampioen schappen. Het programma is" als volgt- 'samengesteld (wijzigingen voorbehou den): 10 uur. 1. mevr. Eveleens en H. v. Leyden—mej. Eyken en mr. Buiskool: 2. mej. Koppen en Koningmej. Pran ger en P. Langendijk;, 3. Beek—Kokkes; 4. Deelman—mr. D. v. Leyden (hoofd- baan.) 11 uur: 5. Finale heeren-enkelspel (winnaars van 3 en 4 tegen elkaar, hoofd- baan); 6. winnaars 1—mevr. v. Baas- bank en De Vletter: 7. dames A. de Wit en Koppen—dames v. Walbeek en Kroon: 8. dames Eveleens en N. de Wit —dames Pranger en Postma. 12 uur: 9. Finale dames-enkelspel: mej. Koppen—mej. A. de Wit (hoofd haan). 13 uur: 10. Buma en Dekker—D. en H. v. Leyden: 11. Finale damesdubbel: winnaars van 7 en 8 (hoofdbaan) - 14 uur: 12. winnaars 2mej. v. Wal beek en mr. v. Leyden. 15 uur: 13. Finale gemengd dubbel: ïrinnaars van 6 en 12 (hoofdbaan). 16 uur: 14. Finale heerendubbel: Beek en Dijkstrawinnaars 10 (hoofdbaan). BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft besloten met den Burgemeester van Spanbroek een gemeenschappelijke re geling aan te gaan omtrerft de toelating van leerlingen uit die gemeente tot de openbare lagere scholen te Alkmaar. Voorts heeft de Burgemeester het Politieambtenaren-reglement gewijzigd met betrekking tot de schorsing van politieambtenaren als maatregel van orde. 25-JARIG JUBILEUM. De heer J. F. Herrebout, hoofdconduc teur bij de Nederlandsche Spoorwegen, herdacht Vrijdag den dag, waarop hij vóór 25 jaar bi^ de Spoorwegen in dienst trad. De feestdag werd in zijn woning Wollebrandtstr. 21, in familiekring door gebracht. Sinds de electrificatie van het baanvak AmsterdamAlkmaar is de heer Herrebout op dit baanvak werkzaam en door zijn sympathiek optreden geniet hij een groote populariteit, die in tal van bloemstukken en gelukwenschen tot ui ting kwam. De stationschef, de heer Bennema, de chefcommies, de heer Haring en de chef van het plaatskaartenbureau, de heer Kusters, kwamen den jubilaris persoonlijk hun gelukwenschen aanbieden, terwijl de stationschef hem namens de directie com plimenteerde en hem de oorkonde en de gebruikelijke enveloppe vereerde. Namens het personeel werd den heer Herrebout een fraaie bloemenmand aan geboden, terwijl in den loop van den dag tal van collega's hun opwachting kwamen maken. GESLAAGD. Bij het gehouden eind-examen van de Middelbare Technische S.'ho'»! te Amsterdam slaagden voor weg- A waterbouwkunde, de heeren A. B. Benard en Cl- A. M. Kóllman alhier. Te Amsterdam slaagde voor het exa men Vakbekwaamheid de heer ,P Schot alhier. Bij de gehouden theoretische eind examens aan het Amsterdamsche con servatorium slaagde de heer J. C. van der Peet alhier. Hesp. voor Algemeene Paeda^ogiek, Clarinet Methodiek-Ana lyse en Muziekgeschiedenis. BERGER MEISJESSCHOOL. Voor het eind-examen (4-j. cursus) der Berger meisjesschool zijn geslaagd de dames: W. Doggenaar, A. G- Edel, I. Elenbaas, A. van Rossum, A. de Haan, fi". de Lange, H- Niehaus, G. Scholten -en T\ Waiboer. Voor het eindexamen der 5e (zelf" standige) klasse slaagden de dames: H. Breukelen, A. Kloosterboer, A- Dijkstra, A. Ypma, E. de Lange, R. Heuseveldt.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1