DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND OOP. DE PAUW Rembrandt-dag ie Amsterdam. Groote afweerslag in Midden-ltalië. Landelijke Sportdag iPMANS' HJZZLE. Herv. Gemeente. Telef. 2451. en Suikerwerken IK HET iDIPLOMA? ,t 114, ALKMAAR imaakvaatjes ij Bakker XING. .BAKKERS! IN OPTIEK |.V, ALKMAAR De Rembrandtpenning. Prof. Dr." Jan de Vries ontvangt den legpenning. Weermachtbericht. Doorbraakpogingen der Sovjets verijdeld. Bommen op Roemenië. Vergeldingsvuur op Londen. Verduister v. 22.005.45 u. Nieuws in 't kort. van den Jeugdstorm te Hilversum. Mussert over de Cultuur. Ned. record 1500 M. geëvenaard. Kampioenschap van West-Friesland. Bommen te Jeruzalem. Courses te Groningen. Kritieke momenten op de N.H. kampioenschappen. Ml [C Uitgave: Dagblad voor Noord-KoUand N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Bed. 3330. Giro 187294. MAANDAG 17 JUtr 1944". ALKMAARSCHE «MTIfi, 146e Jaargang, No. 165, 2 p igina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDE|t, ^Alkmaar. Prijs der gewone advertenties min. 51.40, elke m.m. meer J0.10. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 5 2.10, voor het geheele Rijk 5 2.63. Losse nummers 5 cent. iOMT MAMMA ZT PAPJE VAN ïserve-bon en A ichuitbonneru veede Juli-Opgavt. (letters. doelde woorden waren: velen, 3. Trommel. 4. Ver- iad, 6. Beramen. 7. Zaan- fer. 9. Kanteel, leze woorden onder elkaar, de 'middelste letters den. rpn grootsten en meest he ller Rembrandt. Jpgave (No. 3 der jull-sert^ at zestal. -ndt men een zestal z.g. ■Uit de letters, die er op het beroep van den heer |men te stellen, jtijs, Aalsmeer. (Iemand die |t geld). Suctor, Epe. (Stuurt 233a fetraat op). ïband. Werkendam. (Is een fer)* elmans, Ter Aar. (Is een i 't veld). kgever, Ijlst, as een heel Ie). kin, Raalte. (Zorgt dat alles lat). Jpen zijn bedoeld? |2 punten) tot uiterlijk Vrij- uur aan het Bureau dezer Lotto: puzzle-Rubriek. in de Groote Kerk. TUINSTRA. Juli, 7.15 uur: |we Nederlandsche :rry Kievits, Toon |de Koning, Just Johnny Steggerda lloff en Toon Hermans noes van komische atjes, leuke liedjes adietjes Plaatsbespreken fcailzaak. bl. v. N.-H. te Hoorn. ïrschillig wat. bl. v. N.-H. te Hoorn. upon met Uw naam den heer H. W. Bleekerskade 4, eur van de 1AARSCHE UDSAVONDSCHOOL |t gratis een pros examen 1944 slaag cursisten. „'oor een heereh- jen U nu nog met ing van dienst zijn. teiltjes 1.50, prima 3.— en 4.—. 4368 ALKMAAR. alles GEREINIGD pl.m. 14 dagen, yerven en stoppage. IOEK HEKELSTR., EST verkrijgbaar! Waagpiein, Alkmaar. atelier is geheel ten behoevenden. Wij doen gelijk is. TEL. 3875. De Secretaris-Generaal van het De partement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft Zaterdagmiddag ter gelegenheid van de Rembrandtherden- king in de aula van het Koloniaal In stituut te Amsterdam bekend gemaakt, dat voor dit jaar de Rembrandtleg- penning uitgereikt is aan professor Jan de Vries, hoogleeraar te Leiden. Hiermede blijkt, dat het bij dit offi cieel eerbetoon de bedoeling is de gren zen zoo wijd rhogelijk te trekken en niet straf vast te houden aan het engere begrip van „kunstenaar". De toekenning van den Rembrandtpenning aan prof. de Vries is daarmede ter stond reeds een "daad van verheldering geworden. De succesvolste verbreider, de origineelste en talentvolste propa gandist van de Germaansche Kunsten en WetenschSbpgn zal in de toekomst voor deze onderscheiding in aanmer king kunnen komen. Ook zijn en dit is het merkwaar dige aan de toekenning van den Rem brandtpenning grondslagen van ethi- sehen aard verbonden. De Secretaris- Generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft dit niet met zooveel woorden ge zegd, doch er wél op gezinspeeld. De Germaansche deugd is vóór alles: trouw. In den persoon van Rembrandt heeft deze deugd haar edel ste ontplooiing beleefd. Rembrandt is ook toen het water hem tot aan de lippen steeg aan zijn beginselen van artisticiteit en menschelijkheid trouw gebleven. Transigeeren is iets wat Rembrandt van Rijn niet kende en nog minder begéérde te kennen. Concessies heeft hij nooit gedaan. Toen het hem duidelijk geworden was op welke wijze hij de waardeering en ie- iangstelling van zijn tijdgenooten en daarmede financieelen welstand verwerven kon, is hij toch trouw ge bleven aan de „waarheid", die hij zelf heieed. x x X De Rembrandtpenning. uitgereikt aan professor Jan de Vries is, als symbool, de drager van kunstzinnige, weten schappelijke en moreele kwaliteiten. Het is volkomen ondenkbaar, dat de Rembrandtpenning eenmaal geschon ken zou kunnen worden aan den man het kan overigens bok een vrouw zijn die uitsluitend uitmunt door prestaties in Kunst of Wetenschap en niet door hoedanigheden van karakter én moreele bedoelingen. Zoo kon deze legpenning verheven worden tot een nationaal eere-metaal van nobel gehalte. Het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten heeft ter herdenking van den geboortedag van onzen groot sten schilder een Rembrandt-dag ge organiseerd, die door de omstandighe den aan beperkingen was gebonden en geen mogelijkheid overliet om de werken van den meester in het licht der belangstelling te plaatsen, maar die volgens departementale bedoeling zal moeten uitgroeien tot een schoone, natuurlijke traditie. In een sobere plechtigheid in de aula van het Koloniaal Instituut te Amster dam vond de Rembrandt-dag een zijner hoogtepunten. Een fraaie versiering van goudsbloemen gaf een fleurig uiterlijk aan de bijeenkomst. De belangstelling voor de herdenking van officieele zijde was groot. Men zag ó".m den Leider en Mevr. Mussert, den Secretaris-Generaal van het departement van Justitie, Prof. dr. Schriecke, den gevolmacfmigde van den Rijkscommissaris voor de stad Am sterdam, dr. Schroder, den Commissa ris van de* provincie Noord-Holland, mr A. J. Backer, en den president van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeen schap, den heer A. van Maasdijk. Nadat leden van het Concertgebouw orkest onder leiding van Jan Koetsier de intrede voor koperinstrumenten van Joh. Wagenaar ten gehoore hadden gebracht, nam de waarnemend Secretaris-Generaal van het departement van V. en K., jhr. mr. S. M. S, de Ranttz, het woord. Hij wees erop, dat door de vele wereldge beurtenissen der laatste jaren de belang stelling van vele Nederlanders op het verleden is gericht. Zij hebben zich af gewend van het heden en teruggegrepen naar het verleden. In dezen geest wordt Rembrandt thans niet ^erdacht Want in deze oogenblikken, waarin de strijd om het zijn of niet-zijn van Europa wordt gestreden, kan en mag me-< zich niet af- keeren van,- het heden. Uit de geschiede nis echter 'moet.imen leering trekken voor het heden om zoo daden te kunnen stel len Daarom Is deze Rembrandt-dag er ook. Want thans kunnen wij ons bezinnen op de cultureeïe waarden, juist nu de Europeesche cultuur uit het Oosten en het Westen wordt bedreigd. Het karakter van den Meester. Jhr. de Ranitz, schetste vervolgens de groote eigenschappen van Rembrandt, waartoe behooren zijn trouw en strijd vaardigheid. In heel dit leven treffen ons die eigenschappen. Rembrandt was trouw aan zichzelf en aan zijn levenstaak. Hij groeide in zijn strijd en hij stierf als een eenzame reus Rembrandt was een toonbeeld van trouw. Hij heeft de groote Italianen ge kend en bestudeerd, maar hij bleef zijn eigen aard trouw. Hij was een verzame laar van alle vreemde dingen Hij had Het Duitsche wcermachtsbericht van Zondag luidt: In Normandië zijn hevige Britsche aanvallen op een Duitsche heuvelstel ling ten Zuidwesten van Caen met zware verliezen voor den vijand ineen gestort. Een tijdelijke penetratie werd in een onverwijlden tegenaanval opge heven. Sterke Amerikaansche aanval len mislukten bij St. Lö, Pont Hebert en aan den weg Carentan-Periers, waarbij talrijke, tanks werden stukge schoten. Op een penetratieplek ten "Westen van de Vïre duren de verbit terde afweergevechten nog voort. In het Westelijke deel van het schiereiland Cherbourg werden ver scheidene aanvallen op onze nieuwe stellingen afgeslagen. Strijdkrachten geveehts- en slagvliegers vielen vijan delijke troepenconcentraties alsmede bezette plaatsen en vliegvelden in het landingshoofd met goede uitwerking aan. In de gevechten om Caen hebben zich de negende M-pantserdivisie „Hohen- staufen" onder bevel 'van M-Standarten- filhrer Stadler en de tiende H -pantser divisie „Frundsberg" onder bevel van Oberführer Harmei, tezamen met troepen van het leger door bijzondere dapperheid onderscheiden. In verdediging en aanval brachten beide divisies den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal Daarbij werden door deze divisies teza men 140 tanks stukgeschoten. Het zware vuur der V. 1 op Londen duurt voort. Italiaansche front. De groote afweerslag In Midden-ltalië woedde Zaterdag met bijzondere hevig heid in het gebied van Peccieli en Arez- 2o. Na een verbitterden strijd hebben onze troepen zich hier naar nieuwe heu velstellingen gedistancieerd Aan den Ti ber zijn verscheidene vijandelijke aanval len mislukt, terwijl in het gebied van Sassoferrato de vijand door succesvolle plaatselijke ondernemingen van onze bergtroepen gevoelige verliezen leed Vechtveerbooten van de Duitsche marine beschadigden in de wateren der uitmon ding van de Arno verscheidene Britsche torpedomotorbooten. Oostelijk front. In de strijdgebieden van Tarnopol en Loetsk sloegen, onze divisies de door ster ke pantserstrijdkrachten ondersteunde aanvallen der bolsjewieken af. In een tegenaanval werden enkele penetratie- plekken met verniëtiging van talrijke tanks opgeheven of verkleind. Tusschen Pripet en Njemen alsmede bij Grodno hebben onze troepen in hevige gevechten doorbraakpogingen van den vijand ver ijdeld. Ten Westen van Wilna zijn aan vallen van Sovjet-Russische verkennings strijdkrachten mislukt In de meren ten Zuiden van de Duna zijn bolsjewistische aanvallen met zware vijandelijke verlie zen ineengestort Ten Noorden van de Duna sloegen onze troepen in verbitterde gevechten talrilke aanvallen der bolsje wieken af en brachten den vijand zware verliezen aan tanks, toe. Op een penetra- tieolek duren de zware gevechterf voort Eskaders slagvliegers brachten den vij and zware verliezen toe aan menschen en materiaal. In den centralen sector van het Ooste lijke front werden overdag en des nachts 83 Sovjet-Russische- vliegtuigen vernietigd Lichte Duitsche zeestrijdkrachten brach ten in het Oostelijke deel van de Fin- sche Golf een bolsjewistischen mijnenve ger tot zinken, schoten een tweede vaar tuig in brand en beschadigden twee pa trouilleschepen. Voor de kust van Noordelijk Noorwegen brachten beveili- gingsvaart.uigen van een Duitsch konvooi twee Sovjet-Russische torpedomotorboo ten tot zinken en maakten krijgsgevange hen. Een Amerikaansche formatie bommen werpers vloog Roerpenië binnen en wierr bommen op het gebied van Ploesti Strijdkrachten der Duitsche en Roemeen se luchtverdediging vernietigden 12 vij andelijke toestellen. Gisternacht wiemen afzonderlijk vlie gende Britsche vliegtuigen bommen op 't gebied van Berlijn en op net Rijnlandsch- Westfaalsche gebied. Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdag luidde: In den sector van Caen verliep de Vrijdag zonder bijzondere gevechts handelingen. Op grond van de op vo rige dagen geleden zware verliezen on dernam de vijand slechts plaatselijke aanvallen Oostelijk en Noordoostelijk van St. Lö, alsmede in den sector tus schen Pont Hebert en Saint-Eny. Hij werd overal met aanzienlijke verlie zen afgeslagen. Afdeelingen slagvlieg tuigen steunden de gevechten van het leger op het landingshoofd en vielen vijandelijke garnizoensplaatsen en con centraties met goed gevolg aan. In luchtgevechten werden 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In het Fran- sche gebied werden wederom 37 ter roristen in gevechten vernietigd. Londen ligt onder een zwaaf vergel dingsvuur. Aan het Italiaansche front hervatte de vijand met sterke geconcentreerde strijd krachten zijn groeten aanval ^op onze stellingen tusschen de Ligurische kust en Poggibonsi. In verbitterde gevechten we ken onze troepen enkele kilometers naar het Noorden uit. Poggibonsi ging na zwa re straatgevechten verloren In den sec tor ten Zuidoosten van Arezzo en aan weerszijden van den Tiber werden hevige vijandelijke aanvallen deels in den tegen aanval afgeslagen Noordelijk van Fabria- no en Westelijk van Filottrano werden onze gevechtsvoorposfcen op de hoofdstel ling teruggenomen. Bewakingsvaartuigen der marine brachten in de Golf van Ge nua een Britsche torpedomotorboot tot zinken. Penetraties afgegrendeld. In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front gingen de bolsjewisten in het gebied van Tarnopol en Loetsk over tot den verwachten aanval. Zij werden Vrijdag in zware gevechten, waarbij tal rijke tanks vernield werden, afgeslagen* enkele penetraties werden afgegrendeld In den centralen sector weerden zich onze hardnekkig vechtende divisies tegen de voortgezette bolsjewistische doorbraak pogingen door energieke tegenaanvallen Tn 't merengebied ten N van Wilna, aan weerszijden van de Duna alsmede in he< gebied van Opotsika werden de over een breed front voortgezette dnorb^aaknogin- gen der sovjets in hoofdzaak bloedig af geslagen Onze troepen zuiverden enkele oenetratie-nlekken. De luchtmacht mengde zich op de brandounten met sterke afdeelingen slag vliegtuigen in den striid en vernietigde 'n scheervluchten talrijke soviettanks» kanonnen en voertuigen Door jacMvlie gers en luchtdoelgeschut werden 87 vii- andeliike vliegtuigen neergeschoten De* nachts opereerden gevecht*, en nachtslag- vliegtuigen met goed gevolg /tegen den 'vilandelijken aanvoer en troepenconcen traties. Een formatie Amerikaansche bommen werpers heeft een terreuraanval npderno men on Roedanesf Tinir p>- Hongaarsche luchtverdedigingsstrijdkrach- ten werden 12 vijandelijke viïefftui«<=»" "Pfniolrl lipten - ''Tl -1 -N—U- ke "Rrifsehe vliegtuigen hommen op het gebied van Hannover vallen. Italiaansche, Fransche en Duitsche mees terwerken. Hij bezat uitheemsche schat ten. Hij speurde naar het ongekende en haalde het naar zich toe. Maar deson danks bleef hij altijd zichzelf. In zijn leven en werken toonde hij een typisch- Germaansch karakter, maar toch kan men Rembrandt alleen als Hollander zien Hij hoorde thuis in het dynamischeAm sterdam, waar het hart van Nederland klopte. De geweldige kracht, welke ons volk ontplooide en welke nog lang stand hield, nadat de splijtzwam reeds werkte, is slechts te verklaren, dóórdat ons volk een grooten nationalen strijd had gevoerd, welke het zelfbesef en het gevoel van eigenwaarde deed rijpen. Deze strijd ging om een geheel nieuw beginsel, hetwelk men heden zou noemen het zelfrespect van de natie. Ons volk, dat in dezen strijd alleen stond en niet gbholpen werd, vond hierin zijn kracht. Maar zoodra de spankracht van dezen strijd verminderde, openbaarden zich de ont bindende factoren. Vervolgens schetste jhr. de Ranitz den teruggang, veroorzaakt door de verzadig de koopmansmentaliteit. In ons volk zijn echter altijd blijven leven de krachten, die kunnen leiden tot een nieuwen cultu- reelen bloei. Sinds de Haagsche school is wel gebleken, dat er nog scheppende kracht bestaat. De Rembrandt-Iegpenning. De taak van den Staat ten aanzien van de cultuur kan slechts een helpende zijn. De Staat kan nimmer een nieuwe cul tuur doen ontstaan. De Staat kan er slechts toe medewerken, dat schadelijke invloeden bestreden worden, invloeden, welke vreemd zijn aan onzen volksaard, of louter commercieele invloeden, welke elk cultureel streven in de kiem kunnen smoren. De Staat kan ook waardevolle cultuuruitingen stimuleeren. Als zoodani ge stimulans moet ook gezien worden de Rembrandt-Iegpenning. Sprekend over de laatste vijftig jaren wees jhr. de Ranitz er op, dat de kun stenaars zich dikwijls hebbrn laten inspi- reeren c'oor krachten, die vreemd zijn aan ons volk. Sinds 1940 is echter de om heining doorbroken. Er is een cultuur- wende gekomen, die eens een tweede Renaissance zal blijken te zijn en die on gekende krachten zal ontwikkelen. In deze cultureeïe wende speelt prof. dr. Jan de Vries een groote en voorname rol. Door zijn scheppend en herscheppend vermogen mag men zijn levenswerk met Europeesche maat meten. Hij is een volksvoorlichter. Hij bracht tot het volk wat voor het volk verborgen is geweest Hij werkte voor de geestelijke toekomst van ons volk. Daarom wilde jhr. de Ranitz een Rembrandt-Iegpenning aan prof. dr. Jan de Vries aanbieden, in het volle vertrouwen, dat ook zijn 'verdere arbeid zal strekken tot heil van ons volk. Jhr. de Ranitz overhandigde hierna de legpenning aan prof de Vries, die in en kele woorden voor deze bijzondere on derscheiding zijn dank betuigde. Prof. Snijder aan het woord. Hierna voerde de president van den Nederlandschen Kultuurraad prof dr G. A. S. Snijder, het woord. Hij zeide o.m., dat wij. Nederlanders. Rembrandt erkeriT- KRANSLEGGING OP HET GRAF VAN REMBRANDT. Ter gelegenheid van den Rem- brandtdag heeft Zaterdagmiddag om 2 uur de wnd. Secretaris-Generaal van het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten Jhr. Mr. S. M. S. de Ranitz, een krans gehecht aan het graf van den grootmeester der Ne derlandsche schilders in de Wester- kerk. Het was een sobere doch uiterst zin- en piëteitvolle plechtigheid, waarbij mede eenige vooraanstaande functionarissen van genoemd De partement aanwezig waren. nen als onzen grootste, terwijl de we reld Rembrandt zi$t als een der waarlijk grooten. Voor ons is hij de grootste, om dat Rembrandt het volledigst en vólko- menst was waarnaar wij, Nederlanders, streven. Voor de wereld was hij één der waarlijk grooten. En waarom? Omdat zijn kracht zich mede te deelen aan zijn me- demenschen zóó geweldig en overtuigend Is, dat deze zich daaraan niet kumien onttrekken, omdat hij daardoor in waar heid zoo hoog boven het gemiddelde uit steekt, dat hij inderdaad tot in de regio nen der weinigen en eenzamen reikt. Groot is hij voor de wereld in de eer ste plaats door zijn absolute hoogte, waardoor hij voor iedereen mogelijkhe den van verwezenlijking opent, groot, zooals Goethe, zooals Shakespeare, zooals Dante en Homerus groot zijn, die leder op eigen wijze eerbiedwaardige hoogte bereikten. Het spreekt echter van zelf, dat wi# de hoogste wil bevroeden, ook den grond, waarop zij zich verheft, moet zien. en zoo zal iedere groote ook zijn per soonlijk landschap aan de anderen op leggen. Daardoor wordt Rembrandt's werk de* verwezenlijking van zijn per soonlijk leven voor de anderen tevens de wegwijzer tot dieper begrip van het we zen van het volk, waaruit Rembrandt voortkwam en waarin hij zijn leven lang wortelde. Dat is de onsterfelijke en onverganke lijke dienst, die iedere groote zijn volk bewijst, wegwijzer te zijn tot het eigen volk, geestelijk trefpunt met andere vol ken. - Spr. wilde verder ons volk herinneren aan' zijn eigen aard. Het zijn niet de taal en de geschiedenis, die ons alleen bin den. maar de. grondslag is van biologi- schen aard. Daarom is dit appèl om be grip voor eigen wezensnoodzakelijk. In het fe.it. dat een Duitsche schrijver eens °Rembrandt den grootsten Duitschen schilder noemde, wilde prof Snijder de doorwerking zien van de Rijksgedachte. Spr. zeide tot slot, dat wij moeten too- nen dat hier een ..Volkstum" leeft, dat waarde heeft en een eigen plaats in neemt. De bijeenkomst werd besloten met een uitvoering onder Jan Koetsiers leiding van het largo en allegro voor strijkor kest van Henk Badings en de couverture uit de suite d gr. t voor strijkers van Joh Seb Bach 18 Juli: Zon op 5.38, onder 33.53. Maan op 4.03, onder 30.35. Dood van Herriot tegengesproken. Verscheidene Parijsche bladen spreken vandaag het onlangs in de Fransche pers verschenen bericht over, den dood van Eduard Herriot tegen Zij voegen er aan toe. dat Herrlot's gezondheidstoestand uit stekend is. Geen wedstrijden rtieer achter motoren. De Nederlandsche Wielren Unie heeft van den Rijksgevolmachtigde voor de sport bericht ontvangen, dat de autoriteiten alle wedstrijden achter motoren hebben verboden. Von Papen In Turkije. - Op desbetref fende vragen Is in de Wilhelmstrasse ver klaard. dat ambassadeur Von Pnpen nog steeds In Turkije Is en wel In het zo merverblijf der Duitsche ambassade. Van een vertrek van Von Papen naar Duitsch- land is hier niets bekend. De reis van den Turkschen ambassadeur te Berlijn naar Ankara wordt in politieke kringen der rijkshoofdstad een „routinebezoek" genoemd. Der traditie getrouw werden ook dit jaar weer de landelijke sportwedstrij den van den Jeugdstorm gehouden. De omstandigheden, waaronder deze thans plaats vonden, verschillen wei hemels breed van die der vorige jaren. Óp het oogenblik zijn aller oogen gericht op den gigantischen eindstrijd, waarin over het lot van Europa zal worden beslist en alle andere gebeurtenissen geraken daardoor eenigszins op den achtergrond. De Jeugdstorm gevoelt den ernst van dezen tijd in ai zijn ge ledingen; vele stormers vertrokken naar verschillende weermachtsonder- deden en vele stormsters doen dienst bij het Roode Kruis. Hierdoor worden talrijke goede krachten zeer gemist. Doch ook bij deze wedstrijden is het parool de oorlogsinzet: Ons hoedt de frontsoldaat in al wat is en wordt. Wij groeien naar zijn kracht in 't teeken van de sport. Aldus bracht de vlaggenspreuk tot uiting de geestdrift der jeugd om weer baar te zijn in den strijd voor Vplk en Vaderland. En plechtig klinkt de eed en gelofte waarin de jonge Nederlander belooft zijn kracht in te zetten voor 't geloof aan de Volksgemeenschap, eerlijk en vol overtuiging. In het geloof te strijden voor de toekomst onzer Vilksche lotsge- meenschap, belqyen wij op eerlijke wijze aan onze weerbaarheid uiting te zullen geven. (Sporteed), Zoo, waren dan Vrijdag en Zaterdag ca 2000 Stormers en Stormsters, Meeu wen en Meeuwkes uit alle deelen van het land bijeen in het sportpark te Hil versum. De eindwed^trijden vonden Zater dagmiddag plaats nadat, 's morgens in een overdekte zweminrichting de zwemwedstrijden waren gehouden. Zoowel in het badhuis als op het sportpark heerschte een prettige, kameraadschappelijke geest, die een ■groot aandeel heeft gehad in het wel slagen van deze kampioenschapswed strijden. In het Sportpark Hét Sportpark was versierd met vlag gen van den Jeugdstorm, 't ,Oranje-Blan- je-Bleu en de hakenkruisvanen. Daar- tusschen boden de veie sporttenues en uniformen van deelnemers en toe schouwers een fleurigen aanblik. Om 2 uur opende de Hoofdstormer van Geelkerken dezen Sportmiddag met den wensch dat de wedstrijden ge heel zouden mogen slagen. Hierna vonden de atletiekwedstrij den pteats die alle met de grootste be langstelling werden gevolgd. Vooral 't hardloöpen. de estafette en de roofbalwedstrüd aan het slot van den middag hadden ieders belangstel ling. De Leider komt Tjjdens den laatsten wedstrijd betrad de Leider het Sportpark, van alle zijden luide toegejuicht. Na den opmarsch. geleid door tamboers en hoornblazers, nam de Leider het woord. Hij betuigde zijn spijt, niet den ge- heelen dag aanwezig te hebben kun nen zijn. daar de sluiting van de Rem- brandt-week in Amsterdam hem al daar noodig gehad had. De Leider vergeleek daarna Rem brandt als drager van de Ned. Cultuur door de eeuwen heen met de huidige jeugd; beider leven bevat strijd en worsteling. Gij moet van jongs af Ieeren zien, aldus de Leider, dat ge dat het meest waardeert, waarom ge hebt geleden en gestreden. In den strijd worden de talenten opgewekt en ont waakt de wil om het Volk te die nen. Voortkomende uit, levende in en behoorende tot het Volk, zoudt gij verdorren ais een uit de aarde ge rukte plant, indien men U buiten het eigen Volk sou willen stellen. In dezen strijd moet ons de lichame lijke ontwikkeling, waartoe de:. sport een goed midde] is. steunen en sterken. Wees dan trotsch pionier te zijn bij Uw inzet voor Volk en Vaderland. Het Volk zal U dankbaar zijn en later- be ter begrijpen dan nu. De prijsuitreiking. Na deze toespraak vond de uitrei king der prijzen plaats; de eerste-prijs- winnaars werden nog extra beloond, daar zij hun sportbelooning uit de handen van den Leider persoonlijk mochten ontvangen. Het bleek, dat de geheele kampioen schappen waren gewonnen door het gewest Noord-Holland met totaal 18754 p. vóór GelreSticht met 131'/a p. en Zuid-Holland met 109Vi p. In het kader van de Rembrandt-week is Vrijdagavond in het kabinet van den Leider een kleine bijeenkomst gehou den, waarbij een aantal vertegenwoor digers van wetenschap en cultuur aan wezig waren. Mussert heette in een korte toe spraak de aanwezigen welkom %n wees er op. dat het verschil tusschen bols jewisme en nationaal-socialisme ook o.m. hieruit bestaat dat a) het natio naal-socialisme religeus is en het bols jewisme anti- of tenminste a-religieus; b) het nationaal-socialisme eerbied heèft voor historie, traditie en cultuur van het volk en zich geen toekomst van een volk kan denken, die niet wortelt in het verleden. Voorts betoogde de Leider, dat de staat nooit cultuur kan scheppen, dat de Staat echter tot taak heeft de voor waarden waaronder de culuur kan op bloeien, zoo gunstig mogelijk te ma ken.1 Tenslotte dankte de Leider de aanwe zigen voor hun arbeid op cultureel en wetenschappelijk gebied in het afge- loopen jaar. Namens de aanwezigen dankte de wnd. Secretaris-Generaal van het De partement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr S. M. S. de Ranitz. den Leider voor zijn woorden en verze kerde hem, dat in den geest van deze .woorden zal worden verder ge werkt. Slijkhuis leverde Zaterdag de beste prestatie, ooit door een Nederlander op de 1500 meter geleverd, door dezen afstand af te leggen in 3 m. 55.9 sec. Toch ves tigde hij geen nieuw nationaal record, aangezien hij dat van Frits de Ruyter slechts met 1/10 sec. verbeterde, waardoor officieel slechts van evenaren kan worden gesproken. Deze topprestatie was intus- schen mede te danken aan den record houder. De Ruyter bood zeer fraaien tegenstand aan zijn rivaal, De Holland man lag steeds aan den kop, uitstekend volgde De Ruyter hem evenwel op den voet. Na 1300 M trachtte Slijkhuis zich los te maken, maar tevergeefs. De Ruyter hield vast. Pas 30 M" vóór de eindstreep kon de Leidenaar eenig terrein winnen en de zege veilig stellen. Het verschil be droeg nauwelijks 2 meter. Voor De Ruyter werd 3.57.6 genoteerd, door welke presta tie hij weer favoriet is voor het kam pioenschap 1500 meter, dat hem vorig jaar door Van Olffen werd ontnomen. Slijk huis zal op dezen afstand namelijk niet starten. Deze fraaie strijd was d$ eenige attrac tie van de door Sagitta op de Sintelbaan te Amsterdam georganiseerde B-kampioen schappen voor dames, hoewel er daar nevens een invitatie over 60 meter was, waarop mevr. F. Blankers zegevierde en een dito polsstokhoogspringen. Dammen. Zondag is voor een talrijk publiek de wedstrijd om het kampioenschap van West-Friesland- (hoofdklasse) voortgezet met de 4e ronde in Café ,,Hecker' te Alk maar. De uitslagen waren: MeesterRa- venstijn 1—1, Kruider—Bizot 0—2, Oud— Leibbrand 11, Rab—Grooteman 0—2 (deze partij vond plaats in Den Helder). De stand is thans na de 4de ronde: Grooteman 7 fint. uit 4; 2. Bizot 5 pnt. uit 4; 3. en 4. Leibbrand en Meester elk 4 uit 4; 5 Oud 3 uit 3; 6. Kruider 3 uit 4; 7. Rab 1 uit 2: 8. Ravenstijn 1 uit 3. De eerste partij van den promotiewed- strijd 2e klasse tusschen Bakkum en Mie nes is geëindigd in een ovefWinning voor Mienes. Grieksch schip op een mijn geloopen. - Voor de haven Bodroem aan de zuidwest kust van Turkije, tegenover de Dodeka- nesos, is het Grieksche ss. Hellas op een mijn geloopen en gezonken. De opvaren den werden gered. „RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL". Maéndag 17 Juli om 18-45 uur houdt Max Blokzijl via Hilversum I zijn poli tiek weekpraatje, getiteld: „Ik ontwerp een anoniemen brief". DE KRANT BIJ ÏJOERBEURT. Wij herinneren aan onze mede- deeling in het Zaterdagnummer, dat- Dinsdag, Woensdag en Donderdag de krant in enkele wijken NIET bezorgd wordt; dat gebeurt bij toer beurt. Wij verzoeken vriendelijk elkaar zooveel mogelijk te helpen met het doorgeven van de exem plaren. DIRECTIE en HOOFDREDACTIE. I De Britsche berichtendienst meldt uit Jeruzalem, dat de stad Vrijdag kort na middernacht werd opgeschrikt door verscheidene hevige bomontploffingen. Ongeveer tien gewapende mannen dringen 't politiegebóuw in 't centrum van Jeruzalem binnen en legden op verschillende plaatsen bommen neer waarvan er 12 ontploften. Er zijn twee dooden en een aantal gewonden. Bij de Zondag te Groningen gehouden draverijen en rennen stond de heat om den Grooten Prijs van Nederland in het middelpunt der belangstelling. Een te leurstelling was het, dat van de aange geven 13 paarden in dit nummer er slechts vijf startten. De courses leverden een overwinning in twee heats op voor O Lapize, die in de tweede heat uitste kenden §teun had van zijn ex-stalgenoot Fried. De uitslagen luiden: Rentinusprijs: I. Hanover Peter w f 2.70 pl. f 1.30; 2. Istar f 1.30; 3. Hanneke Scott f 1.70. Remulusprijs: 1. Gazelle Scott w. f 27 pl. f 2.70^2. Hea Scott f2,40; 3. Guy Hanover f 1.10;»4. Emma Signal f 1.60. Groote Prijs van Nederland: le heat: 1 O Lapize w. f 1.50: 2. Nemetor fl.50; 2e heat: 1. O, Lapize w. f 1.80 pl. f130; 2. Fried f 1.90 Toto definitief: O Lapize w. f 1.70 pl. f 1.30; 2. Fried fl.50. Rengerdaprijs: 1. Mac Mellan w. f 12.50 pl. f6.30; 2. Serdab f4.20. Reginaprijs: 1. Freddy Scott in stalvër- band met Hanneke Scott beiden w. f 2.30, Freddy Scott pl. f140; 2. Zoon van Da vid Guy 5 2.—; 3. Harri Scott 5 1.60; 4. Friedensbote f 2.40. Rippardaprijs: 1 Grand Prix w. f3.70 pl. f J.50: 2 Pipelette f170; 3. Kif Kif f2. Robert E Lee prijs: 1. Abdullah Scott w. f 2 pl. f 1.10; 2. Monsieur Le Major f 1.20; 3. Eulogie Scott fl.50. Tennis. Prachtige strijd in het gemengd dubbel. Dichte rijen toeschouwers hebben een min of meer sensationeelen strijd mee gemaakt in de finale gemengd-dubbel. Zü zagen, hoe mevr. van Baasbank en de Vletter kansloos met 2—5 achter stonden tegen mej. Pranger en Lan- gentlijk en hoe het laatste duo in de achtste game twee keer op set-point stond. En toen keerden de kansen! Het werd niet 6—2. maar 5—3.... Mevr. van Baasbank serveerde, kwam op 30—15 door een fraaien passeerbal, en via 30—30 werd het 54. Evén later was de stand gelijk. En toen begon een heroïeke ^.strijd tus schen twee gelijkwaardige dubbels, waar bij echter mevr van Baasbank en de Vletter bijna onmerkbaar beter werden, hun slagen een goede lengte gaven en op 6—5 kwamen! Een lange strijd om de vol gende game: mej. Pranger serveerde prachtig, forceerde driemaal deuce en won: 6—6. En toen ging het beurtelings: 7—6 voor Pranger—Langendijk, 7—7, 8—7 voor van Bassbank—de Vletter, 8—8, ten slotte 9—9 en 10—9 voor mevr. van Baas bank—de Vletter, die op de service van mej. Pranger op 0—40 gekomen, hun voorsprong geheel verloren zagen gaan, doch eindelijk hun volhouden beloond zagen: 119! Een dankbaar publiek beloonde beide dubbels met een hartelijk applaus. De reactie kwam snel. In minder dan een half uur hadden mej. Pranger en Langendijk de tweede set met 60 ge wonnen. zoodat een derde beslissende set noodig was. Tot 2—2 ging het gelijk op toen bleken mevr. van Baasbank en de Vletter over meer uithoudingsvermogen te beschikken, of liever ze buitten toen hun taktiek der vorige sets uit. Immers, het plaatsen van dit duo was zoo goed, zoo overlegd geweest, dat Langendiik steeds maar weer moest loopen van links naar rechts, van voor naar achter, en dat be teekende de beslissing, 't Werd in korten tijd 5—2: nog even een korte opflikkering maar 't gaf niets. Mtet 6—2 wojanen mevr Baasbank en haar broer Jietkampioen schap. 'k Ben wel 5 pond afgevallen! zei Langendijk na afloop en hij verklapte daarmee, hoeveel energie deze strijd ge kost had Fn wij hadden inmiddels den rnooisten strijd in het gemengd dubbel ge zien; een finale volkomen waardig. Beek kampioen Hoe geheel anders* was het met het heeren-enkelspel. Nadat Beek eerst Kok- kes had overwonnen en mr. D. v. Leyden korte metten had gemaakt met Deet)|ian (die dezen Zondagmorgen geheel uit vórm wasi. kwamen de favorieten om den titel tegenover elkaar. Het waren twee uiter sten: Beek. snel en hard, v. Leyden slow en tactisch Maar laatstgenoemde, met veel meer wedstrijdroutine, strafte het harde spel van Beek al gauw af en stond in korten tijd met 4—2 voor. En het kritieke, beslissende moment kwam! Beek waagde alles, sloeg nog feller (en met een prachtige lengte!) en na een lang duel wérd het 4—3, en heel snel daarop 4r-4! Even was Van Leyden de kluts kwijt en dat kostte hem ook nog de Volgde game (5—4 voor Beek). Nog verzette hij zich tegen de komende nederlaag. Hij serveerde zelf, kwam op 4515, bleef toen voortdurend achter in het veld en verloor! Met 64 werd Beek overwinnaar. De tweede set bezorgde den aanhang van Beek een rilling, 't Ging als ge smeerd tot 3—1. Toen, op een zwakke service van Beek, werd het 3—2, maar het antwoord van den Alkmaarder was volkomen; hij kwam op 45—15, toen een lob van Van Leyden hem dreigde te ver rassen Maar terugloopendc, sloeg Beek dén bal formidabel hard terug en vol komen onhoudbaar: 4—21 Eenzelfde situa tie in de volgende game en eenzelfde antwoord: 5-*2! Toen kwam bijna het drama. v. Ley den serveerde, kwam met 3045 (match point!) achter, haalde op, sloeg weer uit en scheidsrechter vergiste zich één momentje: hij gaf Beek de game, ter wijl het deuce was.... Natuurlijk her stelde hij zich onmiddellijk, doch Beek's concentratie was weg en in plaats van 6—2 werd het 5—3, daarna zelfs 5—4 Net op tijd hervond Beek zijn spel en op de service an Van Leyden sloeg hij een love-game en won zoo voor de eerste maal den titel. Het dames-enkelspel bracht een oer- kalme en rotsvaste mej. Ali de Wit te genover Rie Kappen, die geen antwoord wist op het base-linespel "van de Enkhui- zer speelster. Erg boeiend was het niet, hetgeen in de cijfers tot uitdrukking komt, e—1, 6—1. Waarmee mej. de Wit voer de vierde maal in successie het kampioenschap veroverde. Deze twee finalisten kwamen'als dub bel in den eindstrijd dames-dubbel uit tegen mevr. Eveleens en mej. N. de Wit. De eerste set. was voor het dubbel de Wit—Koppen met 6—1; de tweede set bracht meer spanning en ofschoon mej. A. de Wit en mej. Koppen reeds met 4—2 leidden, wisten haar tegenstanders den achterstand geheel op te halen. Toen echter de -Wit—Koppen de negende game hadden geWonnen. was het pleit beslecht: met 6—1 kwam de tweede set aan haar en daarmee de titel. Toen kwam als slot het heerendubbel tusschen Beek—Dijkstra en de gebr. Van Leyden. 't Werd een teleurstellend slot. De twee „Alkmaarders", "op zichzelf goede spelers, vormden geen hechte com binatie en konden geen antwoord vinden op de volkomen op elkaar ingespeelde gebr. v. Leyden.Openlngen konden zij niet maken en het afstraffen van de eenige zwakte in het dubbel kon niet door ge brek aan het juiste strijdwapen: de lob. "Beide v. Leyden's werden n.l. telkens na4af ,^et ?,et getrokken en steeds weer mislukte elke poging van Beek en Dijk stra, om met een hooge lob. geheel ach-' terip geplaatst, de Zaankanters tot reti- reeren te dwingen." Integendeel, elke „lob-poging" werd radicaal afgestraft Zoo werd het snel 6—2 voor de v. Ley- di8.a d^.arna keel langzaam spe lende - de tweede set min of meer ca- deau gaven, om in de final-set hun over- macht nog eens duidelijk uit te drukken: De eindresultaten waren: Heerenenkelspel: Beek sl. mr. 6. v. Leyden 64, 6—4. Dameserikelspel: mej. A. de Wit sl. nel. Koppen 6—1, 6—1. Heerendubbelspel: mr- D. en H, van Leyden sl. Beek en, Dijkstra 6—2. 2—6. 62. Damesdubbel: mej. Koppen en mej. A de Wit sl. mevr Eveleens en N. de Wit 6—1, 6—4. Gemengd dubbël: mevr. van Baas bank en de Vletter sl. mej. Pranger en Langendijk 11—9, 0—6. 6—2. De prijsuitreiking geschiedde direct na afloop door den heer Van Keeken, die de kampioenen huldigde en woor den van dank sprak tot de sv.- lers. de scheids rechters, het pu bliek, het Alkn* gemeentebestuur, den groundsman v. d. 'Mand en zijn mede-leden der wedstrijdcommissie, heeren Buma en Kusters.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1