DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND SEMA I0ERS Eénmanstorpedo's zoeken hun prooi op Leider van Arbeidsfront neemt handschoen op ai uw ?robe ÏGEN! |19 Juli m Stofzuigers iagd. ipaiaties p. ladder. Lien Co., Verzaakte plicht Nieuv/sie wapen der Duiische marine Fel oplaaiende alweergevechten in West en Zuid Bezoek van Roosevelt aan Rome? Honderden dooden door ontploffing, Strijd tegen benden in Frankrijk. 's Avonds 10 uur binnen Met ingang van 25 Juli Wim Anderiesen overleden apanners vielen nog één keer op Saipan aan Radiopraatje Max Blokzijl «Kal Wij publiceerden gisteren Verbitterde strijd bij Caen. Handen Mislukte overval op Huis van Bewaring Overval op postkantoor te Rotterdam Oekraine-sigaretten Levensmiddelen voor gevangenen tau rgoniBfël Op len Swart Co.» lefaamde experts het gebied van Hing stooraen en pn, een speciale I voor alle bewo- Ivan Alkmaar en J service. Matige Ind goed werk! OORN Qovd ersum. ALKMAAR 13256 m (patent trip) r„ :d net Yopper^tak, capaciteit. |ttik-OUDORP25 in 13rood, Icht, zooals jein, aarde- |z. Inbreng m. 2 strooma- ^R. Feiken, 34. fe.g.a.n. f 5, flO, bpaud f 20. Ma- igracht 39. kantjapon I. 40/42 f 65. Van laulaan 7. len vest o. kw. iKuhl, Nieuwe- Itel f 10; 2 in- 2.50 p. St. C. Jjosstr. 9. Iten linnenkast In 2 crap. 50; Irklok f 50. J. fweg. 288 m. kussen, v. Baar, Vo- kast f 50; j.- a 12 jr. f 5; f 3. A. v. d. neg 249, Alg. |e mantel f 70. IDijkgraafstr. 26. f 3.50; lindeh. nikk. theepot Jd. Brink, Wes- llg. Begraafpl. [12.50, 15; 2 in- f 6. Wed. G. A. landstr. 2. lours f 15; 1 pr. to J Daalder, 30. lie d.sch. mt. 39 r. br. suède d.- hak f 6.50. Iighstr. 6a. binnen- en bul- Iderzitje 6; 2 I prima wekker fman, Oude- f 4; 2 ijzeren en f 3 p. st.; J 2.50. Sunder- ■ht 129. pnhok f 25; bol- T.50. K. Ruiter, Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - voordam C 9. Bureau ALkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 19 JTTLT 1944; AtKMAARSCHE EDITIE. 146e Jaargang, No. 167, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar. Früs der gewone advertenties mia. S 1.40, elke m.m. meer J 0.10. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 2.10, voor het geheele Rijk X 2.63. Losse nummers 5 cent. Schr. - In verband met de „Lombok herdenking" in Augustus a.s. schrijft een oud-Lombokstrijder aan „De Te legraaf" het volgende: In Augustus en September .a.s. zal het vijftig jaar geleden eijn, dat ons leger in Oost-Indië en de Koninklijke Marine tegen Lombok optrokken. Al zal van een feeste lijke viering 'van dit gebeuren on der de huidige omstandigheden uiteraard geen sprake kunnen, zijn, zoo verheugt het toch, dat naar men onlangs heeft kunnen lezen, officieren bijeen willen komen, om onderling dit feit te herdenken. Blijft thans de yraag: Kan er nu ook iets gedaan worden ten be hoeve van onderofficieren en minderen die destijds het hunne tot den strijd in den vreemde bijdroe gen? Het is niet de bedoeling feest te vieren, maar om bijvoorbeeld de moeilijkheden van hen die in be hoeftige omstandigheden verkee- ren, te verlichten. ..Velen zullen er niet meer zijn, naar schatting thans nog ongeveer 150 (in 1934 waren er in Den Haag ongeveer 600). Welk overheidsorgaan of particulier doet in deze richting den eersten stap? „Het is niet de bedoe ling feest te vieren, maar om b. v moeilijkhej den van hen, die in b e- hoeftige omstandighe den verkeeren, te ver lichte n". INDERDAAD, dit staat er, alhoewel het nauwelijks te gelooven is. En het is waar, er verkeeren inderdaad verschillende oud-Indiëstrijders in be hoeftige omstandigheden, doordat een voorbije democratische regeering ver zuimde, deke menschen door een fat soenlijke pensionneering in het bezit van een onbezorgden levensavond te stellen. En dit heet de dank van het Neder- landsche Volk aan z'n zonen, die on der een onbarmhartige tropenzon be reid waren hun leven te offeren voor het meerdere welzijn van het Moeder land, zooals zij dachten, doch hetgeen achteraf bleek te zijn voor het meer dere welzijn van een kapitalistisch- democratisch-liberalistische kliek in het Moederland. Nederland op z'n lamlendigst! Ik behoef hier geen vurig pleidooi te houden ^voor onze Indische oud-mi litairen. Iedereen weet wat zij hebben gepresteerd, van hoog tot laag. CR kan maar één ding gedaan worden en dat is goed maken, wat een plichtverzakende regeering vóór 1940 t.a.v. onze oud-Indiëstrijders naliet, n.l. dezen volksgenooten een onbe zorgden levensavond te waarborgen. Dit mag echter niet ontaarden in een democratische bedelpartij, doch deze kwestie moet als een regeerings-aan- gelegenheid gezien worden. Het Germaansche devies „Mijn eer heet trouw" is niet van vandaag, doch het stond ook reeds geschreven in de vanen van ons koloniale leger. En waar trouw met trouw beloond moet worden, dient het Nederlandsche Volk dezen in behoeftige omstandigheden Verkeerenden oud-Lombokstrijders de trouw te bewijzen, door van zijn re geering te eischen aan dit onrecht spoedig een einde te maken. is opge- Moed en doodsverachting noodig Naar Interinf van welingelichte Duitsche marinezode verneemt, ls den laatsten tijd voor de Ornemonding herhaaldelijk gebruik gemaakt van Duitsche éénm&nstorpedo's. Van de zelfde zijde verneemt Interinf, dat hiermede het geheim van de strijd middelen der marine, van welker successen de Duitsche weermachts- beriehten van den laatsten tijd meer malen melding maakten, helderd. De Marinemedewerker van Interinf, kapitein ter zee Hansen, die zoo juist van ^een bezoek aan het operatieterrein van de Duitsche éénmanstorpedo is teruggekeerd, doet interessante me.ié- deelingen over dit wapen, dat onlangs in de Seinebaal met groot succes tegen de geallieerde invasievloot is gebruikt Kapitein Hansen zeide, dat de één manstorpedo op het oog zeer eenvoudig maar inderdaad een opmerkelijke constructie beteekent. Zij bestaat uit twee gewone torpedo's, van welke de eene, die men „drager" noemt, de ge vechtstorpedo, welke onder haar hangt, naar het doel brengt. Op den kop van den drager, welke kop ongeveer 1-50 m lang en 0.75 m breed is, is een koepel van onsplinterbaar glas aangebracht, waar onder de torpedoschutter zit. Deze ruimte is natuurlijk zeer beperkt en laat slechts de meest noodzakelijke handgrepen toe. Tusschen zijn beenen heeft de schutter de stuurinrichting Twee kaliumpatronen ververschen voortdurend de lucht onder den lucht en waterdichten koepel. De schutter heeft dezelfde^ proviand bij zich ali op duikbooten gebruikelijk is. Als de torpedo voor den aanval uit vaart, kan men behalve den lagen koe pel, die meestal ook nog onder water ligt, niets van haar zien, zoodat de schutter in alle kalmte het meest waardevolle doel kan uitkiezen en in de onmiddellüke nabijheid ^larvan kan komen. Dan maakt hij met een" handle, die eveneens tusschen zijn beenen is aangebracht, de gevechtstorpedo los. die, electrisch voortbewogen, met groote snelheid op haar doel aanstuurt De schutter wordt beschermd door een masker, dat gevoed wordt door de beide kaliumpatronen, en beschikt over een reddingsinstallatie voor duikers, waaraan hij zich steeds kan toevertrou wen, nadat hij den glazen koepel heeft afgeworpen en den drager heeft ver laten. Over het doel van deze torpedo'* zeide kapitein Hansen, dat men een wapen_ moest hebben, dat zonder veel verlies aan tijd en kosten kan worden vervaardigd en gebruikt kan worden tegen scheepsconcentraties, zooals dat met succes gebeurd is bij Anzio en in de Seinebaai. Voor de bediening zijn natuurlijk flinke mannen noodig, die vrijwillig bereid zijn, al hun moed en doodsverachting te geven en hun wapen te gebruiken tegen een reusach tige overmacht. Eigenlyk niets nieuws. Voor vertegenwoordigers der buiten- landsche pers heeft kapt. lt. Weide- mann een uiteanzetting gegeven „over den éénmanstorpédo, waarbij hij ver klaarde, dat deze eigenlijk niets nieuws is, doch een doelmatige samenkoppe ling van twee torpedo's. In de boven ste, waarop een hermetisch geslote"! glazen koepel is bevestigd, zit de be dieningsman Onder hem zit de strijd- torpedo, die door hem op het vijande lijke schip wfordt afgevuurd. Het ge heel wordt op de een of andere plaats aar* het strand in beweging gezet, waar na de bedieningsman geheel op eigen vernuft en vindingrijkheid is aange wezen. Hij heeft slechts gering zicht door den glaskoepel, die door het wa ter wordt overspoeld. De torpedo is be trekkelijk langzaam. Urenlang is de jonge strijder aan zich zelf overgelaten Van zijn moed, vastberadenheid en handigheid alleen is het succes afhan kelijk. Niemand kan het onderweg con troleeren. De gemelde successen bewij zen echter, dat de vrijwilligers zich niet aan hun taak onttrekken, hetgeen tevens bewezen wordt door het feit. dat verschillenden niet terugkeeren. Welke verliezen zij den vijand heb ben kunnen toebrengen is helaas niet na te gaan. De tegenstander zwijgt daarover. Mijnenvegers veren steeds opnieuw uit, om de scheepvaartwegen te zuiveren van vijandelijke mijnen en.... naar beneden te halen wat binnen het bereik van hun afweergeschut komt O-H/P m Weermachtbericht. Sovjets over den Njemen teruggeworpen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Juli. (DNB). - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Normandië heeft de afweer- slag in het gebied ten Zuidwesten van Caen en ten Noordoosten van Saint Ló door het optreden van nieuwe strijdkrachten aan -beide zijden de grootste afmeting aange nomen. Ten Zuidwesten van Caen werden alle groote vijandelijke aanvallen tot staan gebracht. Waar de vijand tijdelijk onze stel lingen kon binnendringen, werd hij in onverwijlde tegenaanvallen ver dreven. Bijzonder hevig waren de vijandelijke doorbraakpogingen in het gebied ten Noordoosten van Saint Ló, die door zeer krachtig artillerievuur werden ondersteund. Het gelukte de vijand daar pas na uiterst zware verliezen onze linies tot den Noordelijken rand van de stad terug te drukken. Slagviiegers ondersteunden de alweergevechten van 't leger in 't landingshoofd. Des nachts werden vijandelijke troe penconcentraties en artilleriestel lingen met goede uitwerking aan gevallen. In het Fransche gebied werden we derom 167 terroristen en bandieten in den strijd vernietigd. De verschillende malen in het weer- machtsbericht gemelde vernietiging van vijandelijke schepen door nieuwe strijdmiddelen van de Duitsche marine moet worden toegeschreven aan het gebruik van torpedo's, die door één man naar den vijand gebracht worden. Bij dit optreden heeft zich de matroos- Obergefreite Walter Gerhold bijzonder onderscheiden. Hët vergeldingsvuur op Londen duurt yoort. Italiaansche front. Ook in Italië namen de afweerge- vechten op de tot dusver vermelde brandpunten steeds meer in hevigheid toe. Vooral ten Zuidoosten van Livor- no, ten Noorden en Noordwesten van Vo'lterra, in het gebied aan veerskan- ten van Arezzo en ten Zuiden van An- cona ondernam de vijand talrijke aan vallen, waarbij hij echter slechts ge ringe terreinwinst kon behalen. Oostelijk front. In het Zuiden van het Oostelijk front Vielen de Sovjets ten Oosten van den bovenloop van dén Boeg opnieuw met sterke strijdkrachten aan. In tegenaan vallen sloegen onze divisie^ alle vijan delijke doorbraakpogingen uiteen, In den centralen sector hebben onze troe pen op verscheidene plaatsen de bols jewieken, die tot dei» Westelijken oever van den Njemen waren doorgedrongen, over de rivier teruggeworpen. Ten Westen van Wilna, in het merengebied ten Zuiden van Dunaburg. ten Noor den van de Duna, in het penetratiege- bled van Opotsjka, alsmede ten Zuiden van Ostrof. probeerden de bolsjewie ken ook Maandag door ons.front heen te breken. Al hun aanvallen stortten echter bloedig ineen. Hierbij werden alleen in den sector ten Noorden van de Duna 62 vijandelijke tanks stukge schoten. Slagvliegers vernietigden. 37 vijandelijke tanks en meer dan 300 voertuigen. ArtillerieUchters van de marine beschadigden op het Peipus- meer 3 Sovjet-Russische kanonneer- booten. Bij de gevechten aan het Oostelijk front hebben zich in het Zuiden de Frankisch-Sudetenduitsche 88ste divi sie infanterie onder bevel van gene- raal-majoor graaf von Rittberg en in het Noorden de Rijnlandsch-Westfaal- sche 329ste divisie infanterie onder be vel van luitenant-generaal Mayer door bijzondere hardheid en taaihqjfi her haaldelijk onderscheiden. Des nachts werden bij een vijande- lijken luchtaanval op Kirkenes 37 Sov jet-Russische vliegtuigen in luchtge vechten neergeschoten en daarmede meer dan een derde deel van de aan vallers vernietigd. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen bommen op Ber lijn." Uit Amerikaansche kringen te Rome verneemt men, dat Roosevelt binnen kort een bezoek aan Rome zal brengen. De vertegenwoordiger van Roosevelt bij het Vaticaan, Taylor, heeft reeds opdracht gekregen overeenkomstige stappen bij het Vaticaan te onderne men. Men wijst erop, dat Roosevelt met het oog op de Amerikaansche ka tholieken wier stemmen bij de presi dentsverkiezingen van beslissende be- teekenis zijn, er veel belang aan hecht, door het hoofd van de katholieke kerk te worden ontvangen. Men mag aan nemen. dat ook de Paus een bezoek van Roosevelt op prijs zal stellen, aangezien hij hierddbr in de gelegen heid zou worden gesteld zijn bezorgd heid inzake de bolsjewiseering van Italië en de uitlevering van Polon aan de Sovjets kenbaar te maken. Uit New York wordt gemeld: In het munitiedepot der Amerikaansche mari ne in Port of Chicago bij Martinez in Californië heeft een ontploffing plaats gehad, die honderden dooden én ge wonden heeft gevergd. Het aantal doo den wordt op 600 geschat. Dg zieken huizen van Martinez liggen vol gewon den, van wie velen tot het vlootperso- neel behooren. De luchtdruk was op een afstand van 50 mijl te bespeuren en honderden ruiten sprongen. Uit het bureau van den sheriff te Martinez verluidt, dat het stadje Port of Chicago practisch met den grond is gelijk ge maakt. Er waren 2.000 negersoldaten ondergebracht. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is niets bekend. (Interinf). Het Internationale In- formationsbüro meldt; Verscheidene Fransche bendegroepen zijn gisteren bij Clermond Ferrand en bij ".imoges tot den strijd gedwongen en vernie tigd, 167 bendeleden vonden den dood. Talrijke wapens, vooral machinegewe ren en machinepistolen, benevens ver scheidene honderdduizenden patronen van Britsche herkomst vielen in han den der Duitschers. Ook werden vrij groote hoeveelheden springstoffen en een aantal vrij groote vrachtauto's, waarmede de bendegroepen waren uit gerust, buitgemaakt. t Vervroegd sluitingsuur. Beschikking van den Commis saris voor de Veiligheid over de vervroeging van het sluitingsuur en het tijdstip waarop men zich niet in de open lucht mag ophou den voor de bezette Nederlandsche gebieden: Met ingang van 25 Juli 1944 wordt voor de bezette Nederland sche gebieden het sluitingsuur vervroegd tot 21 uur en het begin van het tijdstip waarop men zich niet in de open lucht mag ophou den vervroegd tot 22 uur. Verdergaande plaatselijke be schikkingen, die reeds van kracht zjjn, worden hierdoor niet he in vloed. Den Haag, 19 Juli 19(1. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid: (get.) KAUTER, ii-Obergruppenfiihrer en General der Polizei. Na een kortstondige ongesteld heid is Maandagnacht op 40-jarigen leeftijd in het Westerziekenhuis te Amsterdam overleden de bekende oud-internationaal en oud-speler van Ajax W. G. Anderiesen. Vrijdag was de overledene opgenomen in dit ziekenhuis in verband met een •longontsteking. Hij was eere-lid van Ajax en vanaf 1931 werkzaam aan de Nederlandsche Bank. Met Wim Anderiesen is één der grootste voetballers, welke Neder land ooit heeft voortgebracht, heen gegaan. Vijftiem seizoenen heeft Anderies n in de eerste klasse gespeeld, waarvan hij tienmaal het afdeelingskampioen- schap met zijn club Ajax behaalde en vijfmaal kampioen van Nederland werd met deze club. Niet minder dan 47 ma.al kwam hij uit voor ons nationale elftal. Een tijdlang is hij ook aanvoer der van Ajax en van het Nederlandsch elftal geweest. Op 3 April 1940 zegde hij het actieve voetbal vaarwel met den wedstrijd A'dam-Den Haag, welke ten bate van het Finsche Roode Kruis werd gespeeld Sedert korjen tijd fungeerde hr als oefenmeester van de voetbalvereeni- ging Z.V.V, te Zaandam. Toen Anderiesen in 1925 voor het eerst in onze nationale ploeg opgeno men werd. werd dat e;n mi „lukking cn iedereen meende, dat hiermede ook zijn loopbaan als internationaal wel zou zijn afgesloten. Anderiesen dacht er echter anders over. Dankbaar maak te hij gebruik van de voortreffelijke technische leiding waarover Ajax be schikt, en mede nierdoor slaagde hij erin geleidelijk zijn spel te verbeteren. Zoo werkte hij zich op tot de topklasse en hli werd de beste spil in ons land. In 1938 wilde hli zich reeds uit het internationale voetbal terugtrekken, doch het bleek toen. dat hij nog niet gemist kon worden, waarna hij nog verschillende wedstrijden heeft ge speeld. Zijn spel kenmerkte zich meer door degelijkheid, dan door kunstvaardig heid. Tusschen twee goochelaars met den bal, zooals Van Heel ep Bas Paau- we, met welk tweetal hij twintig in ternationale wedstrijden heeft ge speeld, moest zijn spel bij eenigszins oppervlakkige beschouwing een weinig soepelen indruk maken. De keuzecom missie en zijn medespelers wisten ech ter wel beter. Eerst in latere jaren heeft- men algemeen zijn spel naar waarde geschat. Wat Anderiesen voor de reputatie van het Nederlandsche voetbal op internationaal gebied heeft gedaan, is dan ook stellig niet gering. Zwaar-gewonden pleegden harakiri Met een driewerf „Banzai" voor den keizer heeft de opper bevelhebber van het Japansche garnizoen Saipan zijn troepen op 7 Juli aangevoerd voor een laat sten grooten tegenaanval op de Amerikanen. Aan dezen aanval namen ook alle gewonden deel, die nog konden loopen, terwijl de zwaargewonden, ongeveer 3090, tevoren harakiri hadden ge pleegd. Het kleine leger bracht met zijn plotselinge offensief groote verwarring teweeg in de vijande lijke gelederen en bracht hun buitengewoon groote schade toe. Alle Japansche soldaten, waar onder de opperbevelhebber, gene- raai-luitenant Saito, alsmede .de opperbevelhebber der Japansche marinestfijdkrachten, schout-bij- nacht Toedjimoera, stierven den heldendood. In aansluiting op bovenstaande hebben de chefs van de persafdeeling van leger er. vloot Dinsdag een gemeenschappe lijke verklaring uitgegeven met uitvoe rige bijzonderheden over de gevechten op het eiland Saipan. Hierin wordt me degedeeld, dat het eiland op 11 Juni voor het eerst werd aangevallen, nadat een machtige vijandelijke speciale formatie in de wateren der Marianen was ver schenen. Nadat ap 12. Juni wederom een lucht aanval op Saipan was gericht, volgde op 14 Juni een beschieting van het vlieg veld bij Oleai In het Zuidwesten van het eiland. De vijandelijke formatie, die was verschenen, bestond uit meer dan 10 vliegkampschepen, 8 slagschepen en on geveer 70 groote transportschepen. Vroeg in den ochtend op 15 Juni begon de vijand een zwaar bombardement uit de lucht en vanaf de vloot te- bescher ming van de landingsoperaties in den sector van Oleai, waaraan minstens 300 landingsvaartuigen deelnamen. Twee maal werden de aanvallers met ver-, liezen teruggeslagen, doch later slaag- deifi zij er in vasten voet aan krijgen. ï)en Japanschen land te vliegtuigen lukte het een vijandelijk slagschip en een kruiser tot zinken te brengen, ter- wiji verder een groot aantal landings vaartuigen tot zinken gebracht of ver nield werden. Herhaalde luchtaanvallen van den vijand, tezamen met beschieting door oppervlakteschepen, leidden tot toenemende verliezen der Japansche for maties, zoodat de Japanners op 19 Juni gedwongen waren hun gevechtslinie te verkorten^ Intusschen begon de vijand op 20 Juni het vliegveld van Oleai te gebruiken. Tegelijkertijd viel het vlieg veld Aslito in handel, van den vijand Op 19 en 20 Juni kwam het in het Zuiden van den Stillen Oceaan tot een gevecht tusschen een speciale Japansche forma tie en de vijandelijke vloot. De resul taten daarvan zijn reeds bekend. Op 26 Juni vielen de stellingen op den Tepe- choberg in handen van den vijand. Op 28 Juni namen de aanvallen in kracht toe, terwijl het Japansche geschut ver nield en dé munitie bijna uitgeput Was. Donderdag om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 in de serie Brandende Kwesties over het onder werp: „Brief van het Oostelijk front". Da kruisbessenpluk in West Friesland is momenteel in vóllen gang CNF/Kuiper/Pax m Zoolang de papierbeperking ons noodzaakt, onzen lezers bij toerbeurt ééns per week de krant te onthouden, zullen wij voor hen in deze rubriek het belangrijkste nieuws van dien dag in het kort nogmaals opnemen. Dinsdag. 18 Jiili. - Het weermacht- bericht maakte melding van nieuwe Britsche aanvallen ten Z. W. van Caen. Deze aanvallen hebben echter geen succes. In Italië gingen de puinhoopen van de stad Arezzo verloren. Aan het Oostelijk front nam de afweerslag ten O. van den bovenloop van den Boeg in hevigheid toe Bij Grodno hebben de Duitsche troepen zich na stelselmatige ontruiming van de stad, op den W. oever van der* Njemen gedistancieerd. Amerikaansche bommenwerpers vie len o.a. Saarnrüeken. Augsburg en München aan. 43 Vijandelijke vliegtui gen werden vernietigd; De c nieuwe Duitsche opperbevelheb ber in het Westen, generaal von Kluge, heeft verklaard, dat in je eerstvolgen de dagen zware aanvallen van den vij and verwacht worden, doch dat de Duitsche troepen gereed staan, om hun harde slagen toe te brengen. De uitwerking van de V. 1 is dusda nig, dat in de eerste week van de ver schijning van dit wapen in Londen meer slachtoffers vielen dan in de eerste week van de invasie aan het front! In Amsterdam en Rotterdam zijn een aantal terroristen en saboteurs dood geschoten; 7 in Amsterdam, omdat 0aar op 15 Juli eert laffe moordaanslag was gepleegd op leden der bezettende macht; in Rotterdam wegens een moordaanslag op den afdeelingsleider van den burgerlijken stand aldaar. Er bestaat weer gelegenheid tot aan stelling bij de Ned. politie. Gegadig den van 18—33 jaar kunnen nadere in lichtingen krijgen aan de hoofdbu reau* van politie te Amsterdam, Rot terdam. den Haag, Utrecht,,Groningen. Haarlem. Eindhoven en Arnhem. BOEREN, werkt mede aait de vet- voorsiening van Uw volk: Scheurt vóór 10 Aug. In Normandië duurde de groote slag met toenemende hevigheid voort. Zwaartepunten zijn nog steeds 't gebied van Caen en van St. Lp. Terwijl het tweede Britsche leger de kern van zijn aanvalskrachten ten Zuid westen van Caen in den strijd wierp, waar in het gebied Maltot—Vendes de verbitterde strijd heen en weer golft, (verscheidêne plaatsen wisselden meer malen van eigenaar) voert het eerste Amerikaansche leger concentrische aan vallen uit op St. Lö. Vanuit het Oosten, het Noorden, bet Noordwesten en het Westen liepen sterke tankformaties van de Amerikanen, met sterke ondersteu ning door zwaar artillerievuur en golven jachtbommenwerpers en slagvliegers, storm tegen de Duitsche verdedigings linies. In een verbitterden strijd moesten eenige vooruitgeschoven posities worden opgegeven. Op verschillende plaatsen wisten de Amerikanen penetraties tot stand te brengen, waarom Dinsdagavond nog werd gestreden. MEDEDEELING VAN HET NSKK GRUPPE LUFTWAFFE. De aandacht wordt erop gevestigd, dat alle verzoeken ofn inlichtingen over dienstneming en/of aanmeldingen moeten worden gericht aan het NSKK Gruppe Luftwaffe, Ersatz-Dienststelle, Lange Vij verberg 10, Den Haag. Voor alle kwesties betreffende de ver zorging van de NSKK-mannen in het al gemeen dient men zich te wenden tot den Fürsorgeoffizier van het NSKK, Lw., Lange Vijverberg 10, Den Haag. Dezër dagen zat in den trein een vrouw tegen een andere vrouw te pochen op haar „mooie beeldige" handen. Met welgevallen bekeek zij ze en liet ze bekijken. Zij waren blank en mollig; men kon gelooven, dat zij van marsepein waren. Maar waarom, vroeg ik mij af, was die vrouw trotsch op die han den? Waarom verborg zij ze niet angstvallig en waarom verzonk zlf niet van schaamte toen anderen die laffe, karakterlooze kopjes-thee-aan- vatsters zagen? Wat ziet de mensch vaak het lee- lijke voor mooi en het mooie voor leelijk aan! De waarde van de vrouw ik bedoel van de 1 e v e n'd e vrouw weerspiegelt zich in haar handen. Geen schooner, edeler hand dan de hand, die het gelaat van het werk draagt^en dus volgens de begrip pen der zemelaarsters „leelijk" is Wanneer ik een vrouw zie met „mooie" handen, word ik altijd wan trouwend het zijn gewoonlijk de handen van hen, wier wijsvinger gewend is anderen het werk aan te w ij z e n en voor de rest zelf in den schoot te liggen! OVIDIUS- J In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft een volkomen mislukte over val plaats gehad op het Huis van Be waring naar het Kleine Gartman- plantsqen te Amsterdam. Om 2.30 uur kwamen daar twee auto's met tezamen twaalf man, die de bewakers overrom pelden en naar binnen drongen. Daar werden zij echter opgewacht door een Duitsch commando, dat met automa tische wapens dé indringers te lijf ging, waardoor vijf man gedood en vier man zwaar gewonde werden. De drie overi ge overvallers werden gearresteerd. Maandagmiddag om vijf uur is een overval gepleegd in het postkantoor aan den Soetendaalscheweg te Rotter dam, door vijf gewapende mannen, die met pistolen dreigden en eenige geld- trommels leegroofden, waarin onge veer 30 000 a 35.000 was opgebor gen. Later wer'Ö in de omgeving een man aangehouden, die een koffertje bij zich had, waarin een bedrag van 33.000, eenige sieraden, een aantal geladen pistolen, maskers en gummi handschoenen waren geborgen. Ver moed wordt, dat het geld de buit van het postkantoor is en dat de man op den uitkijk heeft gestaan. De dienst perszalen van het Neder landsch Oostinstituut meldt: Voor de eerstvolgende distributieperiode der Oekraine-sigaretten zijn met ingang van 21 Juli van de roode bonkaart do nummers 39 en 40 en van de blauwe bonkaart nr. 34 geldig verklaard. De aandacht wordt erop gevestigd, dat op 1 Augustus a.s. van de roode bonkaart de nrs. 15, 16 en 17 en van de blauwe bonkaart nr. 9 hun geldigheid verliezen. Hierop zal men na dien da tum geen Oekraine-sigaretten meer kunnen krijgen. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis maakt bekend, dat het inzamelen van levensmidd Ten voor den dienst voor speciale hulpver leening van het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van gevangenen hier te lande is verboden. De dienst voor speciale hulpverleening zet overigens, binnen het kader der gege ven mogelijkheden, zijn werkzaamhe den voort. Strijd tegen den kapitalistischen vijand „De kapitalistische vijand voor Euro pa's poorten". Aldus is de actie geti teld, welke het Nederlandsche Arbeids front dezer dagen heeft ingezet en bin nen welker kader te Amsterdam, in Bellevue, een openbare vergadering was belegd, waarin de leider van het N. A F., de heer H. J. Woudenberg, het woord voerde. Breeder en ernstiger dan gewoonlijk noemde de Arbeidsfrontleider het on derwerp, dat hij in deze bijeenkomst wilde behandelen. Wij zijn gewend, wat klein te zien en daarom kunnen wij ons de ontzaggelijkheid van de worsteling om Europa moeilijk voorstellen. Liefst zouden de meesten van ons zich volko men isoleeren, maar dat kan nu een maal niet in een volksgemeenschap, die zoodanig is geworden, dat het lot van den Europeaan ook het lot van den Nederlander is. in het kort ae diepste oorzaken van het huidige wereldconflict belichtend, wees de spreker op oen toestand waar in ruim tien jaar geleden het Duitsche volk zich bevond, tot er een man. een eenvoudig arbeider, opstond, niet met groote woorden en holle leuzen, maar met een nuchteren zin vooi de reali teit. Hij maakte zijn volk duidelijk, dat niet kapitaa, en goud maai arbeid hei wezenlijke is van het volksbestaan. De ze geweldige revolutie ontlokte zooveel weerstand, dat deze tenslotte in een hevigen strijd ontbrandde. Voor ieder die iets verder kijkt, is het duidelijk, dat deze oorlog er een is tusschen ka pitalisme en socialisme Zijn betoog vervolgende, wees de heer Woudenberg er op. dat de kapita listische vijand vóór de poorten staat, maar ook daarbinnen, als een vijfde colonne, hetgeen de spreker met enke le voorbeelden wilae staven Weliswaar is net niet mogelijk de loonen te verhoogen met een ver hooging over de geheele linie zou trou wens de arbeider geen pondje boter en geen aardappel méér krijgen maar het N. A. F. strijdt voor het bestaans minimum. Nu waren bij een meelfa briek - te" Schiedam de loonen f4—f5 lager dan elders, hetgeen het N. A. F ter kennis van den Gemachtigde voor den Arbeid bracht, die d?ar met in gang van 19 Juni j.l. èen nieuwe, ver hoogde loonregeling voorschreef. Daar op kwam van de directie der fabriek het dreigement, dat de verstrekking van gratis brood aan de arbeiders zou wor den ingetrokken. Het N. A F. werd militant, vroeg een bedrijfsappèl te mo gen organiseeren, doch dit verzoek werd afgewezen. Daarop aldus de leider van het Arbeidsfront hebben wij met behulp van onzen geluidswagen, voor de poort der fabriek een bedrijfsappèl gehou den, dat een schrijven, van een advocaat tot gevolg had. Weer trokken wij er mfet den geluidswagen heen en twee dagen later volgde een deurwaardersexploit. Voor de rechtbank te Rotterdam gedag vaard, wil de "rechter ons de kwestie onderling doen uitzoeken. Maar, aldus de heer W.oudenberg, dat doen wij niet. Want als er hier van een onrechtma tige daad sprake is, dan zeker van de zijde van den fihi'"kant. In elk ga'al heeft de Gemachtigde voor den Arbeid hem wegens nier doorvoeren van de voorgeschreven loonregeling een boete opgelegd die niet zuinig is Voor diegenen, die misschien zon den denken, dat het N. A. F. weer tot den klassestrjjd was terugge keerd, wilde de spreker erop wij zen, dat de oude vormen van socia lisme alle ten grondtoon hadden: neem de bezittingen af, dan is alle ellende voorbij. Zij zijn er niet In geslaagd, konden ook niet slagen. Daartegenover staat het nieuwe so cialisme van dien eenvoudigen Duit- schen arbeider: Laat den menschen hun bezit, maar zorg, dat zij het gebruiken voor de gemeenschap. Zoo is ook de opvatting van het N. A. F„ aldus de heer Wouden berg. Wie het niet goed gebruikt, gaan wij te lijf, nu met geluidwa gens, .maar eens nog op een andere wijze. Wij wilien geen klassenstrijd, maar willen zij dien, dan kunnen Sie ons krijgen. (Applaus). Het is onderzijds noodig, aldus ein digde de heer Woudenberg, kleur te bekennen. Deze oorlog wordt door Duitschland niet verloren, omdat die zelfde, eenvoudige arbeider, die het „wonder" in het Duitsche -volk wrochtte, thans ook aan het hoofd staat van al die soldaten. Wij winnen dezen strijd voor het N. A. F. en ook tegen die kapitalisti sche vijanden die vóór of binnen de poorten van Europa staan. Met een enthousiast applaus be tuigden de aanwezigen hun instem ming. De provinciale leider van het Ar beidsfront, de heer W. Piersma, dfe ook het openingswoord had gesproken, dankte ten slotte den heer Wouden berg voor zijn gloedvol betoog.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1