DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Moordaanslag op Hitier gepleegd MPOEDER THEATER Dader behoorde tot officierenkliek Puinhoopen van*St. Lö prijsgegeven Een erbarmelijke kliek voormalige generaals de 3e week an 2 uur af. 30 uur Matinee, CBEVEEK SUSSEN. ng Caté Holstraat No. 8. l als parket Ook Generale Siaf moest uitgeroeid worden Führer zelf kreeg eenige lichte brandwonden Eervolle iaak voor Himmler Hitier spreekt 1ot Duitsche volk Eikenloof voor Hans Dorr Japansche regeering afgefreden Krachtiger kabinet verwacht Zware afweergeveebten ten oosten van Lemberg en ten noorden van Brest-Litowsk Den geheelen nacht vergeldingsvuur Reactie in andere landen Wij publiceerden gisteren Cholera-epidemie in Britscn-Indië DE NIEUWE BONNEN. Toelichting op de bonnenlij st Extra keuringen Marine trouw aan haar eed Verduister V. 22.005.45 u. STAD EFTOMGEVING. M IZEND ZIET ZIJ UII«.* Luiwagen ziet reikhalzend uil nflatf »nt waarop zij aan den slag kam •pschoarschle is een van de grootst® tden, waarmede een propere huis- ins te kampen heeft. KLOKPOEDER» t huis van binnen en van buitere Iredacteur: Jac. Broersen ta oachtredactle: 1. Werkman kunst, letteren, rechtbank: Aardweg te Alkmaar; prov, A. Klomp te Alkmaar: red.- Adema. voor de adv.rubriek W. Ra» oog aan de Zaan; voor de T. Bus, Alkmaar. technische opleidingen! peciale afdeelingen voor: uw- en waterbouwkunde. bctro- en radiotechniek. rktuigbouwkunde. cht1- en SCHEEPSBOUW. nnenhuisarchitect. erieurverzorging en vele dere technische studies! 'oorts: S- en natuurkunde. leergangen s*aan onder ling van bevoegde docen- terwijl elk stud'e-onder- ;1 in handen is van een icialist op dit bijzondere rein. >p aanvraag gratis iitvoe- prospectus voor de stu- uwer keuze. 1derl. college voor .gem. studieleiding, ian de Wittstraat 201-203, Leiden. Ichriltelijke leergangen). roerend mooie film SÖDERBAUM in ANNA 0AMMANN TOfGANG 18 JAAR eljjlts van 12 uur. !0 uur af. ELDERS, 14 DAGEN GESLOTEN. jlazènwasscherij il'en onze schoenwinkel-, ig gesloten zijn Augustus a.s. LANGESTRAAT 80. WESTERWEG 27 lorna 1945 Öoekhouden rnber 1944 AUGUSTUS, htingen dagelijks. <0 5 uur PER M2. p/a. KONINGSWEG n 25 uur. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voord am C 9. Burean Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. VRIJDAG 21 JULI 1944. ALKMAARSCHE EDITIE- 14Ge Jaargang, No. 169, 2 pagina's.» Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRoDER, Alkmaar. PrUs der gewone advertenties min. S 1.40, elke m.m. meer S 0.10. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 2.10, voor het geheele Rijk tS 2.63. Losse nummers 5 cent. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 JuH: Op den Führer is heden een springstof-aanslag gepleegd. Uit zijn omgeving werden hierbij zwaar gewond luiï.- generaal Schmumdt, kol. Brandt, medewerker Berger. Lichtere verwondingen bekwgmen luii-generaaï Jodl, de generaals Korten, Buhle, Bodsnschatz, Heusinger, Scherff, de admiraals Voss, Von Putikamer, Kapifan- zur-See Assmann en lt.-kol. Borgmaan. De Führer zeli heeft behalve lichte brandwonden en kneuzingen geen verwondingen bekomen. Hij beeft onverwijld daarop zijn werk hervat en voigenè program den Duce ontvangen voor een vrij langdurige gedachtenwisseling. Korten tijd na den aanslag arriveerde de Rijksmaar schalk bij den Führer. Uit een toespraak, welke Hitier hedennacht-tot het Duitsche volk richtte, bleek, dat één der gewonden is overleden. De Führer deelde verder mede, dat de aanslag werd gepleegd door een hoofdofficier, behoorende tot een kleine kliek officieren, die tevens den ge- heelen generalen staf hadden willen vermoorden. De bom sprong op slechts korten afstand van den Führer. Naar het Duitsche Nieuwsbureau verneemt,'ïs het complot van de mis dadige officierskliek volkomen mislukt. De aanstichters hebben na het mis lukken van den aanslag deels zelfmoord gepleegd, voor het oiverige worden zij door bataljons van het leger gefusilleerd. -- Onder hen, die doodgeschoten zijn, bevinden zich ook de pleger van dén aanslag, kolonel graaf Von Stauffenberg. Nergens zijn incidenten voorge komen. De overige personen, die door hun houding aan deze misdaad schul dig zijn, zullen ter verantwoording worden geroepen.- gestorven. Ik zelf ben volkomen ongedeerd tot op zeer kleine schaaf wonden, kneuzingen of brandwon den na. Ik vat dit op~als een bevestiging van de opdracht der Voorzienigheid, mijn le vensdoel te .blijven volgen zooals ik tot- dusver gedaan heb. Want ik kan ten over staan van de geheele natie plechtig be kennen, dat ik sedert den dag. waarop ik in de Wilhelmstrasse mijn ambt aan vaardde, maar één enkele gedachte heb gehad, naar beste weten en geweten mijn plicht te vervullen en dat ik, se dert het mij duidelijk werd, dat de obrlog onvermijdelijk was en niet meer kon worden uitgesteld, eigenlijk alleen maar zorg en arbeid heb gekend en tallooze dagen en doorwaakte nachten alleen voor mijn volk heb geleefd. Er .is in een tijd, waarin de Duitsche legers de zwaarste worsteling door staan, evenals in Italië nu ook in Duitschland een zeer kleine groep ge weest, die nu geloefde, evenals in 1918 den dolkstoot in den rug te kunnen toebrengen. Zij heeft zich ditmaal ech ter zwaar vergist. De bewering van deze usurpators, dat ik niet meer leef, wordt thans op dit oogenblik weerlegd, waarin ik tot U, mijn beminde volks- genooten, spreek. De kring, dien deze usurpators vormen, is zeer klein Deze heeft met de Duitsche weermacht en vooral ook met het Duitsche leger niets te ihaken. Het is een zeer kleine De Führer heeft hedennacht voor de Duitsche radio de volgende toe spraak gericht tot het Duitsche volk. Duitsche volksgenooten. Ik weet niet, voor de hoeveelste maal thans een aanslag op mij be raamd en uitgevoerd is. Wanneer ik thans tot U spreek, dan geschiedt dit echter vooral om twee redenen: 1. opdat gij mijn stem hoort en weet, dat ik zeif ongedeerd en ge zond ben; 2. opdat gij echter ook nadere bijzonderheden verneemt over een misdaad, die in de Duit sche- geschiedenis haar weerga niet vindt. Een zeer kleine kliek eerzuchtige, gewetenlooze en tevens misdadige, domme officieren heeft een com plot gesmeed, om mij uit den weg te ruimen en om tegelijk met mij den staf van de Duitsche Weer machtsleiding uit te roeien. De bom, die door kolonel graaf Von Stauf fenberg Aas neergelegd, kwam op twee meter afstand aan mijn rech terzijde tot ontploffing- Zij heeft een aantal mijner dierbare mede werkers zeer zwaar gewond, één is groep misdadige elementen die thans onbarmhartig worden uitgeroeid. Ik beveel derhalve op dit oogenb'ik: Ten eerste, dat geei^ enkele ci viele instantie een of ander bevel mag aanvaarden van een dienst- i.istantie, die deze usurpators zich aanmatigen; ten tweede, dat geen enkele mili taire instantie, geen enkele leider van een troep, geen enkeïe soldaat mag gehoorzamen aan een of ander bevel van deze usurpators; dat in tegendeel een ieder verplicht is, den overbrenger of den gever van een dergelijk bevel of onmiddellijk te arresteeren, öf bij verzet oogcnblikke- iijk te vernietigen. Ik heb, om definitief orde te schep pen, tot bevelhebber van he. leger in het vaderland rijksminister Himmler benoemd. Ik heb Generalobérst Gude- rian benoemd tot lid van den generalen staf, om den door ziekte op het oogen blik afwezigen chef van den generalen staf te vervangen, en een tweeden be proefden leider van het Oostelijke front tot zijn assistent benoemd. In alle andere dienstbureaux van het Rijk komt geen wijziging. Ik ben ervan%overtuigd, dat wij met het vernietigen van deze zéér kleine kliek van verraders en samenzweerders nu eindelijk ook in den rug van het va derland de atmosfeer scheppen, die de strijders aan het front noodig hebben. Want het is onmogelijk, dat terwijl aan het front honderdduizenden en millioe- nen. brave mannen tot hun laatsten ademtocht strijden, in het vaderland een zeer kleine groep eerzuchtige erbar melijke creaturen deze houding voort durend tracht te dwarsboomen. Dit keer wordt hiermede nu zoo afgerekend, zooals wij dat als nationaal-socialisten gewend zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat iedere fatsoenlijke officier, iedere dap pere soldaat, dit in dit uur zal begrijpen. Welk lot Duitschland getroffen zou hebben, wanneer de aanslag Vandaag gelukt zou zijn, daarvan kunnen zich misschien maar zeer weinigen een voor stelling maken. Ik zelf dank de Voor zienigheid en mijn Schepper, ftiet omdat zij mij behouden heeft mijn leven is alleen zorg en is alleen arbeid voor mijn volk doch ik dank Hem alleen, omdat Hij mij de mogelijkheid gaf om deze zor gen te kunnen blijven dragen en met mijn werk verdér door te gaan zoo goed als ik dat voor mijn geweten kan ver antwoorden. Iedere Duitscher, geheel onverschil lig wie hij is, heeft den plicht meedoo- genloos tegen deze elementen op te treden, hen óf onmiddellijk te arres- teererf óf, wanneer zij op welke wijze dan ook verzet zouden bieden, zonder meer te vernietigen. De bevelen aan alle troepen zijn uitgevaardigd. Zij worden blindejings uitgevoerd over eenkomstig de gehoorzaamheid, die het Duitsche volk kent. Ik begroet in het bijzonder U, mijne oude strijdmakkers, nog eens van har te, nu het mij weer vergund is ge weest aan een lot te ontkomen, dat.niet voor mij iets vreeselijks in zich ver borg, doch dat wel voor het Duit sche voik verschrikkingen gebracht zou hebben. Ik zie daarin ook een vinger wijzing van de Voorzienigheid, dat ik mijn werk moet blijven voortzetten en derhalve zal blijven voortzetten. BOEREN, werkt mede aan de vet- voorziening van Uw volh: Scheurt vóór 10 Aug. De Führar heeft het Eikenloof met Zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan den ||- Sturmbannführer Hans Dorr, regi mentscommandant in de -Pantserdi visie Wiking. Naar Domei Donderdag meldde, is het Japansche kabinet, dat on der leiding stond van generaal Tojo, "Woensdag afgetreden. Het kabinet voldeed niet meer aan den steeds sterker wordenden wensch der Japansche natie, om aan den oorlog deel te nemen, d. w. z. aan den totalen oorlog, waarbij geen offer te groot is en geen moeilijkheden onoverwinnelijk zün. Het Japansche volk verwacht thans de vorming van een krachti ger en positiever regeering. Terstond in aansluiting op het ge zamenlijke aftreden van het kabinet- Tojo heeft de Tenno nog denzelfden dag den lordgrootzegelbewaarder, mar kies Kido, ontvangen, waarbij de Ten no vermoedelijk de eerste instructies ga'f voor de vorming van een nieuw kabinet. Dienzelfden middag had mar kies Kido reeds een vrij langdurige ge dachtenwisseling met „oudere staats lieden" welke tot den avond voort duurde. Hieraan werd o.m. deelgeno men doof prins Konoje, admiraal Oka- da, den president van den geheimen staatsraad, dr. Hara, en ook admiraal Yonai. Reeds in aansluiting op deze conferentie werden admiraal Yoriai en generaal Koiso aan den Tenno voorge steld voor de vorming van een nieuw kabinet. De twee staatslieden werden door den Tenno in audiëntie ontvan gen. die hen met de kabinetsvorming belastte. In de zestigjarige kabinetshistorie van Japanss dit niet de eerste maal, dat twee mannen belast worden met de vorming van een kabinet. Na het aftre den van vorst Ito in Juni 1898 besloot de toenmalige conferentie der Genro's de beide graven Okoema en Itagaki aan den Tenno voor te stellen als opvolgers van Ito. Zij werden ook met de forma tie belast. Graaf Okoema aanvaardde toen de functie van minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, terwijl graaf ItagakL tegelijkertijd mi nister van Binnenlandsche Zaken werd en de beide weermachtsministeries op zich nam. W eermachtbericht UIT HET. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Juli (DNB). - Het opperbevel van de Duitsche weerniacht maakt bekend: „In Normandië heeft de vijand zijn aanvallen in het gebied ten Oosten en Zuidoosten van Caen met krachtige ondersteuning van tanks, artillerie en vliegtuigen Woensdag den geheelen dag voort gezet, zonder dat het hem gelukte de beoogde doorbraak te bereiken. Na verbitterde gevechten, die den geheelen dag in St. Ló woedden, werden de puinhoopen van de stad prijsgegeven. Vijandelijke aanvallen vanuit de stad naar het Zuiden, alsmede sterke plaatselijke aanval len van de Amerikanen verder ten Noordwesten, stortten met zware verliezen ineen. Slagvliegers on dersteunde^ f de afweergevechten van de troepen te land. in doeltref fende scheervluchten en vernietig- 'den tien vijandelijke tanks. In luchtgevechten werden 16 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Ge- vechts- en des nachts opereerende slagvliegtuigen vielen vijandelijke concentraties ten Noorden van Caen met goede uitwerking aan. In opslagplaatsen van munitie en ma teriaal ontstonden branden en ont ploffingen. In den nacht van 18 op 19 Juli schoten nachtjagers boven Noord-Frankrijk 30 viermotorige Britsche bommenwerpers omlaag. Batterijen van het kanaaleiland Aldcrney schoten een escorteeretf- den vijandelijken torpedojager in brand, die na hevige ontploffingen in de diepte verdween. In het Fransche gebied werden weer 151 terroristen in gevechten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurde den geheelen nacht voort. In Italië is de vijand in verbitterde, voor hem met bijzonder groote verlie zen gepaard gaande gevechten, het Zui delijke deel van Livorno en de volko men verwoeste havenwerken binnen gedrongen, waar hevige straatgevech ten ontbrandden. In de avonduren werden onze troepen, op "stellingen ten Noorden van de stad teruggenomen. Ten Noordwesten van Poggibonsi mis lukten talrijke aanvallen van den vij and. Ten Westen, van Ancona gelukte het den vijand, na verbitterdeS gevech ten, op den Noordelijken oever van de rivier de Esino met betrekkelijk zwak ke krachten zich te nestelen. Zijn met bijzondere kracht langs den kustweg ondernomen aanvallen stortten daar entegen alle ineen. Oostelijk front. In het Zuiden van het Oostelijk front zijn onze divisies in het gebied ten Oosten van Lemberg in zware afweer gevechten gewikkeld. Vijandelijke doorbraakpogingen in de richting van de stad zelf werden opgevangen. Bols jewistische strijdkrachten, die vah Kowel uit opdrongen, werden aan -den Boeg tot staan gebracht. Ook in den centralen sector duren ten Noorden van Brest-Litowsk hevige gevechtên voort. In het gebied van Grodno zijn Sovjet-Russische gevechtsgroepen, die naar den Westelijken oever van den Njemen waren overgezet, in tegenaan vallen teruggeworpen. In het merenge bied ten Noordwesten en Noorden van Wilna, alsmede tusschen de Duna en Ostrof, werden sterke aanvalien van de bolsjewieken in wisselvallige ge vechten uiteengeslagen en werden eenige penetraties afgegrendeld. Al leen in den sector van één corps wer den hier in de laatste zeven dagen 215 vijandelijke tanks vernietigd. De Stabs- gefreite Unger in een afdeeling pant serjagers heeft gisteren met zijn ge schut elf zware Sovjet-Russische tanks stukgeschoten. De luchtmacht ondernam talrijke aanvallen in scheervlucht op vijande lijke concentraties en colonnes en ver nietigde weer talrijke tanks en meer dan 230 gemotoriseerde en bespannen voertuigen. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden 56" vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen richtten zware aanvallen op de Sovjet- Russische steunpunten voor de ravi- tailleering Molodeczno, Nowosokolniki en Welikije Loeki. Formaties Amerikaansche bommen werpers ondernamen van het Westen en het Zuiden terreuraanvallen op West-, Zuidwest- en Zuid-Duitschland. Vooral in de woonwijken van de .re den München, Koblenz, Schweinfurt enSaarbrücken ontstond schade. De bevolking leed verliezen. Door strijd krachten der luchtverdediging werden 61 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Des nachts vielen Britsche stoorvlieg- tuigen 't stadsgebied van Bremen aan". jjHet bericht van den aanslag op den rührer wordt reeds door alle Madri- leensche avondbladen als „laatste nieuws" op een opvallende plaats ge publiceerd. Het eerste oordeel, dat men na het bekend worden van het bericht, hoorde, was, dat in den aanslag niet alleen het slechte gewetsn van de vij anden van Duitschland met betrekking tot recht en onrecht in dezen oorlog, doch ook de vrees" tot uiting komt, die Duitschlands vijanden koesteren ten aanzien van de verdere ontwikkeling van den oorlog. Telegrammen uit Noorwegen- Het bericht van den aanslag op den Führer verspreidde zich als een ioopend vuurtje door de Noorsche hoofdstad Het werd overal met gevoelens van afschuw opgenomen. Overal gaf, men lucht aan de verontwaardiging over dergelijke verwerpelijke methoden. Op merkelijk zijn de vele telefoongesprek ken met. vooraanstaande Duitsche per soonlijkheden, waarin Noren uit aile lagen der bevolking spontaan uiting gaven aan hun vreugde en voldoening over het misiukken—van den aanslag. Grieksche volk onder den indruk. Het blad Eiefteron Vima schrijft: Met groota ontroering heeft hst Grieksche volk ^liet bericht gelezen van den aanslag op Adolf Hitler. Op het oogenblik, waarop de groote strijd, dien de Führer aan het hoofd van Duitschland en zijn bondgenooten voor Europa voej;t, zijn hoogtepunt is ge naderd, werkten arglistige vijanden aan den ondergang van den Führer. De Voorzienigheid heeft echter niet toegestaan, dat deze m'sdaad met suc ces bekroond zou worden. Het spreekt van zelf, dat het Grieksche volk zich overhet mislukken van den aanslag verheugt. Ook in Belgrado is het bericht van den aanslag op den Führer met de grootste verontwaardiging opgenomen. Het Servische volk geelt 6uiting aan zijn vreugde over het mislukken van dén aanslag op den Führer, Telegram van Hacha. StaatspresidSht dr. Hacha van Slowakije heeft het volgende telegram aan den Führer gezonden: „Dank zij een wijze beschikking Js U aan den door laffe en snoode moor denaars gepleegden aanslag ontkomen. De Voorzienigheid'heeft gewild, dat U voor het Duitsche rijk en Europa be houden bleef om Uw grootsche werk te kunnen voltooien. Ik wensch U mede namens de regeering van het protectoraat op, de hartelijkste wijze geluk met Uw redding en ik hernieuw hierbij de verzekering van mijn trouwe toegenegenheid". Donderdag 27 Juli. - Het weermacht- bericht van 26 Juli maakte melding van geallieerde aanvallen op alle fronten. In Normandië ging de vijand tot den grooten aanval over en drong de stad St. Ló binnen. Daar ontwikkelden zich hevige straatgevechten en tenslotte ontruimde de bezetting de stad. die slechts één groote ruïne geworden was. In Italië distantieerden de Duitsche troepen zich naar den noordelijken oe ver van den Arno, terwijl de volkomen verwoeste haven werd prijsgegeven. Aan het oostelijk front viel de vijand aan in de- richting Lemberg, terwijl de Sovjets eveneens weer aanvielen ten westen van Kowel. De verliezen van den vijand rijn buitengewoon groot. In België en Noord-Frankrijk werd het burgerlijk bestuur ingevoerd. Rijks commissaris werd de gouwleider Grohe en weermachtsbevelhebber gene raal Grase. De Rijkscommissaris heeft ziin ambt inmiddels aanvaard et een redevoering^ en een toespraak tot de secretarissen-generaal. Generaal-veldmaarschalk Kesselring werd als veertiende soldaat van de Duitsche weermacht onderscheiden met het eikenloof met de zwaarden en de briljanten bij het ridderkruis van. het ijzeren kruis. ROOSEVELT AANVAARDT ZIJN CANDIDATUUR. Naar Reuter van „een vlootbasis aan de kust van den Stillen Oceaan" meldt, heeft Roosevelt in een tot het demo cratische convent te Chicago gerichte radiotoespraak medegedeeld, dat hij de candidatuur voor een vierde ambts periode aanvaardt. Uit het bericht blijkt, dat Roosevelt zich bevindt op een reis, „die roet het oog, op: de noolzakelijk- heden van den oorlog geheim is ge houden." Officieel wordt medegedeeld, dat in de provincie Binar een cholera-epide mie heerscht, die zich ieeds over vier districten heeft verspreid- In de laatste drie maanden zijn er in totaal al 34.808 sterfgevallen gemeld. (Uitknippen en bewaren.) VAN 23 JULI TOT EN MET 5 AUG. Brood: 31A en 32A, elk 4 rants.; 31B en 32B, elk 1 rants. Beschuit: 31 en 32, elk 1 rants. Bloem: 182 en 183, elk 1 rantsoen bloem, brood of gebak. Gort: 184, 125 gr. Gemengd meel: 185 125 gr. Kindervoedsel: D 60 250 gr. gort. E 60 250 gr. kindermeel of voe dingssuiker. Boter: Ï1A en 31B, elk Vrantsoen boter. Kaas: 186 100 gr. 20+ of magere Meljjc: 31 en 32 (1 3/4 1.). Taptemelk: 31 en 32 (1 3/4 1.). Vleesch: 31A en 32A, elk 1 rants.; 31B en 32B, elk 1/4 rants. Aardappelen: 31 (1V« kg.). Toeslag 31 -(1 kg.), beide geldig t.e.m. 29 Juli. Suiker: 187 500 gr. Jam: 188 250 gr. Vervangingsmiddelen: 189 1 rants. Kinderdrankpoeder: C61. D61 en E61, elk 300 gr. Versnaperingen: 31 150 gr. Tabak: 31 en 32, elk 1 rants, sigaren, tabak of sigaretten. f Op deze bonnen mag reeds op 21 Juli van 12 uur, af gekocht worden, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Nog geldig zijn: 179 Alg. (eenh. toi letzeep) tot 5 Aug., 153, C59, D50 en E50 (waschp.) tot 5 Aug.; 18», C58, D58 en E58 (waschp.) tot 5 Aug.; E59 (toiletzeep) tot 5 Aug.; 32A (boter) tot 19 Aug.; R 05 Tabak (scheerzeep) tot 2 Sept. Van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s is op de bonnen „boter 31A" en „boter 31B" 128 gram boter per bon verkrijg baar- Destijds is bekend gemaakt, dat van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. vette inplaats van magere kaas beschikbaar zou worden gesteld. Ter verkrijging d^zer vette kaas moest de bon „Alge meen 154" vóór 2 Juli j-1. bij den leverancier worden ingeleverd. Voor het genoemde tijdvak zou dus geen bon voor magere kaas worden aangewezen- Thans kan worden medegedeeld, dat voor het tijdvak van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. bovendien nog op de normale wijze een bon voor magere kaas zal worden geldig verklaard. Het zoo even genoemde rantsoen vette kaas moet dus als extra-rantsoen worden besobouwd. Weer vette kaas. Van 20 Augustus tot en met 2- Sep tember a-s. zal wederom 100 gram vet te kaas ter beschikking gesteld wor den. Ten einde hiervoor in aanmerking te komen moet men bon „algemeen 181" vóór 30 Juli a.s. bij zijn leverancier in leveren. Aflevering vóór 20 Augustus a.s. is niet toegestaan. voor Waffen-44 (Wiking), H-Wachtbatail- lon. Landstorm Nederland, Germaansclie M in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Maandag 24 Juli 8—13 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. Dinsdag 25 Juli 8—13 uur, Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te wor den. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-ft kan leder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Ook voor» de gemotoriseerde compagnie bU het H-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waf- ien-H: Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen, Heerestraat 46. Enschedé, Hengeloschestraat 30. Eveneens bij het Ü-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg. 5 en Marineannahmestelle, West, Utrecht, Plompetorengracht 24. Eénmanstorpedo (Telefoto PK Bölsf/HH/St./P m) Göring spréékt: Scherpe bevelen tot de luchtmacht Rijksmaarschalk Göring heeft de vols# gende toespraak tot de luchtmacht ge richt: Kameraden der luehtmacht, Een ongelooflijk gemeene moordaan slag is vandaag door een kolonel, graaf von Stauffenberg, in opdracht van een erbarmelijke kliek voormalige generaals, die wegens hun even laffe als slechte leiding weggejaagd moesten worden, op onzen Führer gepleegd. De Führer is door de Almachtige Voorzienigheid als door een wonder gered. Deze misdadigers probeeren nu als usurpators door vervalschte bevelen de troepen in verwarring te brengen. Ik beveel derhalve: In het Rijk leidt op mijn lastgeving Generaloberst Stiimpf als opperbevelhebber van de „Luftflotte Reich" alle formaties van de luchtmacht binnen de grenzen van het rijksgebied. Uitsluitend mijn en zijn bevelen moeten worden uitgevoerd. De Reichsführer Himmler moet door alle bureaux van de luchtmacht op ver zoek zoo krachtig mogelijk gesteund worden. Koeriersvluchten, onverschillig met welke vliegtuigen, mogen alleen met mijn of zijn verlof worden gemaakt. Of ficieren en soldaten, onverschillig van welkenpfcang, evenals burgers, die voor deze misdadigers werketf én die bij U komen om U.te overreden om aan hun erbarmelijke plannen deel te nemen, moeten- onmiddellijk gearresteerd en neergeschoten worden. Wanneer U zelf wordt uitgestuurd om deze verraders uit te roeien, moet gij meedoogenloos door tasten. Het zijn dezelfde armzalige lieden, ®ie het front probeeren te verraden en te saboteeren. Officieren die aan deze misdaad deelnemen, plaatsen zich bui ten het volk. buiten de weermacht, ver zaken iedere soldateneer en verzaken eed en trouw. Hun vernietiging zal ons nieuwe kracht geven. Tegenover dit verraad plaatst de luchtmacht haar gezworen trouw en innige liefde jegens den Führer en haar onvoorw'a„rdelij- ken strijd voor de overwifining. Leve onze Führer. dien de Almach tige God vandaag zóó zichtbaar heeft' gezegend. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 20 Juli. (D.N.B.) De opperbevelhebber van de marine, groot-admiraal Dönitz, heeft tot de sol daten van de marine de volgende toe spraak gericht: Soldaten van de marine, Een heilige toorn en een matelooze woede vervult ons door den misdadigen aanslag, die aan onzen beminden Führer het leven had moeten kosten. De Voor zienigheid heeft anders gewild. Zij heeft den Führer behoed en beschermd en zoodoende ons Duitsche vaderland in zijn lotsstrijd niet verlaten. Een krank zinnige kleine kliek van generaals, die met ons dappere leger niets gemeen heeft, heeft in laffe trouweloosheid de zen moord beraamd, hiermede jegens den Führer en het Duitsche volk het gemeenste verraad plegend. Want deze schurken zijn alleen de handlangers van onze vijanden, die zij in een karakter- looze, laffe en valsche berekening die nen. In werkelijkheid in hun domheid grenzeloos. Zij gelooven, door den Führer uit den weg te ruimen ons van onzen harden doch onveranderlijken strijd om het bestaan te kunnen bevrijden en zij zien in hun verblinde ang stige geborneerdheid niet, dat zij door hun misdaad ons in een ontzet- tenden chaos zouden storten en ons weerloos aan onze vijanden zéuden uitle veren. De uitroeiing van ons volk, het tot slavernij brengen van onze mannen, honger en een naamlooze ellende zou den de gevolgen zijn. Een pnzegbaren rampzaligen tijd zou ons volk beleven, oneindig veel vreeselijker en zwaarder dan de hardste tijd maar zijn kan, dien onze huidige strijd ons kan brengen. Wij zullen dezen verraders verder wer ken onmogelijk maken. De marine staat, haar eed getrouw, in beproefde trouw rondom den Führer en zal onvoorwaardelijk optreden en strij den. Zij aanvaardt alleen van mij, den opperbevelhebber der marine, en haan eigen militaire leiders bevelen, tenein de misleiding door vervalschte op drachten onmogelijk te maken. Zij zal onbarmhartig iedereen vernietigen, die zich als verrader ontpopt. Leve onze Führer, Adolf Hitler! 22 Juli: Zon op 5.44 u„ onder 21.47 u. Maan op 7.50 u., onder JJ3.07 u. 23 Juli: Zon op 5.46 u., onder 21.46 Maan op 8.56 u., onder 23.29 u. BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Akmaar heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleen/d aan den heer J. Akkerman als leeraar in het boekhouden aan de Gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheidson derwijs alhier en zulks met ingang van 1 October 1944- De Burgemeester heeft voorts beslo ten tot verpachting van een perceel tuingrond te Bergen, groot 0-24.80 H.A. aan J. Brakenhoff aldaar voor dén prijs van 20,— per jaar. „PROBÉBETRIEB" des Luftsehutz-Alarmgerats (Sirenen) findet am Samstag, den 22. Juli 1944, in der Zeitzwischen 13.00 und 15.00 Uhr Statt. Es wird der lange Dauertón (Ent- warnungssignal) einmal (eine Minute) zu hóren. Findet der Probebetrieb aus besonde ren Gründen nicht statt, ,so erfolgt neue Bekanttgabe. Der örtliche Luftschutzleiter, B. A. VAN DER SLUYS. „PROEF ALARM". Op Zaterdag 22 Juli 1944 zullen de luchtbeschermingssirenes tusschen 13.00 en 15.00 uur bij wijze van proef in wer king worden gesteld. Daarbij zal het signaal „luchtalarm geëindigd" (één minuut gelijkmatige toon>» gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proef- alarm een nieuwe bekendmaking. De Burgemeester, Plaatselijk Luchtbeschermingsleider, B. A. VAN DER SLUYS. ORGELCONCERT KAPELKERK. Bach-herdenkinr. Ter herdenking van den grooten con - ponist Johann Sebastian Bach (Mrt. 16!'5 21 Juli 1750) zal Feike Asma a.s. Dinj- dagavond in de Kapelkerk een orgelcol ■- eert geven. Op het programma staan alleen vermeld werken van Bach. Het werk van Bach kan men in alle opzichten e^n vrijwel ongeëvenaard hoogtepunt noemen in de muziekgeschie denis. Zijn monumentale orgelwerken, met grondig doorwrochte fcolyphonie, Praeludiën, Toccaten, Fugen, velé Ko raalvoorspelen werden meest gecompo neerd in dén tijd, dat Bach werkzaam was aan het hof van Hertog Wilhelm te Weimar (1708—1717). Door Feike Asma zullen uitgevoerd worden Praeludium et Fuge in C., 6 prachtige Chor-alvorspiele, Dorische Toc cata, en het derde Brandeirburgsche concert voor orkest, door Feike Asma bewerkt voor orgel. K I

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1