dwbiw VOOR HOOROmUKD Nederlandsche Nat.-Socialisten betuigen hun trouw Groep verraders zwak en onbeteekenend Hitier, de grondlegger van het nieuwe Europa Indrukwekkende manifestatie te Amsterdam Eenr wonder gebeurde Dagorder van den Führer tot het Leger Luchtterreur in ons land Sportwereld nam afscheid van Wim Anderiesen Afweerslag met groote verbittering in het Oosten Sovjets bereiken oostelijken rand van Lemberg Kortrijk door bombardement geteisterd Vergeldingsvuur op Londen Trouw van leger en volk aan den Führer I Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voor cl am C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. M* AND AG 24 JULI 1944. ALKMAARSCHE EDITIE. 146e Jaargang, No. 171. 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar. Prijs der gewone advertenties min. 11.40. elke m.m. meer 10.10. Tarieven voor de geheeie oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar S 2.10, voor het geheeie Rijk I 2.63. Losse nummers 5 cent. frouw aan den Führer, trouw aan het nationaalsocialisme onder alle omstandigheden. Dat was het wat de Nederlandsche nationaal socialisten, die het Concertgebouw te Amsterdam Zaterdagavond tot de uiterste hoeken vulden, tot uiting wilden brengen. De Leider getuigde in zijn rede van het onwrikbare geloof en den onwrikbaren wil, die de volgelingen van Adolf Hitier in ons land bezielen en door geestdriftigen bijval en langdurig gejuich gaven de aanwezigen herhaaldelijk blijk van hun instemming met elk woord, dat Mussert sprak over de vastbeslotenheid - om den Fiihrer te volgen in zjjn grooten strijd. Zoo werd deze bijeenkomst in bet Concertgebouw een indrukwekkende manifestatie van trouw, een betooging door mannen en vrouwen, die niet Willen verzaken aan het geloof in hun ideaal, hun geloof aan den man, die hun dit ideaal heeft gegeven en dien zjj erkennen als den Führer aller Germanen, en hun geloof aan den Leider, die hun voorgaat in den strijd, dien zjj in het Vaderland hebben te strijden voor dit ideaal. Van hun trouw en hun geloof getuigden zij, maar eveneens van hun dankbaarheid, dat de Voorzienigheid zoo zichtbaar den Führer zegende en hem als door een wonder redde. Zelden heeft men hartstochtelijker toejuichingen gehoord dan toen er gewaagd werd van de vreugde en de dankbaarheid, die eiken uationaalsocialist bezielen pmdat de Führer behouden bleef. Slechts één woord: Trouw! Deze bijeenkomst stond door de en tourage ook in het teeken der verbon denheid. Tusschen de nationale vlag gen van Nederland en Duitschland prijkten op een wit fond de emblemen yan de Nederlandsche en Duitsche nationaalsocialistische bewegingen, de iwolfsangel en het hakenkruis, en daar onder was de beeltenis aangebracht' van den Führer. Langs de balcons had men spandoeken gehangen, waar op slechts het ééne woord: trouw! Nadat de stampvolle zaal, onder lei- 'ding van Melchert Schuurman en be geleid door de W.A.-kapel, strijdliede ren had gezongen, betrad na den op- marsch der vlaggen, de Leider, in -ge zelschap van alle kopstukken der Be weging en van vele vertegenwoordi gers der DuitsChe weermacht, Staat en Partij, de zaal, luide toegejuicht .door de aanwezigen. De gewestleider, H. Ouwerkerk, be groette den Leider en sprak een kort openingswoord. Hij zeide. dat de e- beurtenissen van deze week de natio- naalsodialisten sterk \hebben aangegre pen. Maar er heerscht dankbaarheid, omdat de Fühij^r gespaard bleef en als één man willen tij hem! thans zeggen: „Führer, wij blijven U trouw. Op de Nederlandsche nationaalsocialisten valt onder alle omstandigheden te reke nen!" j Minutenlang applaus en gestamp volgde op deze betuiging van trouw. Stormachtig was ook de begroeting welkt' den Leider bij zijn verschijnen op het podium ten deel viel. Aan het houzee-geroep kwam schier geen einde. IN den namiddag van 20 Juli 1914, zoo ving Mussert zijn rede aan, gebeurde dit wonder, dat op Z me ter afstand van den Führer een bom was neergelegd, die door haar ontploffing één doode, enkele zwaar gewonden en enkele licht gewonden maakte, maar den Führer ongedeerd liet. Dat moet toch tot de ziel van iedereen spreken. Het was een verraad. Alleen aan een goede zaak kan men verraad plegen. Men doet zich als mede stander aan de goede zaak voor, maar op zeker oogenblik blijkt men in dienst te staan van de tegen partij. Dat is verraad. Maar het merkwaardige doet zich voor, dat het verraad niet gepleegd wordt, of er gebeurt een wonder. Zooals ook op ZO Juli 1944 gebeurde. De middelen^, van het verraad zijn verscheiden. Men kent den laster en de verdachtmaking, maar ook de bom en de revolver. Voor ons is dit verraad ook niet vreemd. Wij hebben het ge kend van 1937 en na 1940. Het kwam, zooals altijd, in de moeilijke oogen- blikken. Het verraad heeft een belangrijke rol gespeeld in den oorlog. Toen Rom mel aan de Egyptische grenzen stond, pleegden de Italianen verraad en Rom-"| mei wachtte- tevergeefs op de sche pen die hem benzine moesten brengen. Het verraad van Badoglio moest een beslissende slag beteekenen. En nu een jaar na Badoglio's verraad is deze bomaanslag gekomen. Dit is het werk van enkelingen. Het verraad wordt nooit gepleegd door de massa. Daarom stellen wij ook tegenover dit verraad onze trouw. Want naast het verraad van den enkeling staat de trouw van de massa. Ook die trouw heb ik leeren kennen door de roerende bewijzen, die velelP| mij ervan hebben gegeven. De trouw van mannen op eenzame posten, de trouw van menschen, die op hun sterf bed door bedienaren des geloofs ge dwongen werden, de Beweging af te zweren, de trouw van hen die gingen naar de fronten. Wij kennen de trouw van den soldaat, van den arbeider en van het volk en voor ons spreekt wel het meest thans de trouw van den jongen soldaat, die in de eenmanstor- pedo stapt. Hij weet, dat zijn kans om terug te keeren, gering kan zijn. Maar hij gaat, omdat hij trouw is. En zooals hij trouw is, zoo is ook de massa trouw. Slecht wordt vaak de trouw beloond en de geschiedenis is er. om te bewij zen dat ondank 's werelds loon is. In dit verband wees Mussert op Wil lem den Zwijger, wiens geheeie leven in dienst van zijn volk stond. De plaats waar hij viel te Delft, verkeert thans in een verwaarloosden toestand. Dat is de dank van het nageslacht. Verder herinnerde spreker aan het lot van Johan van Oldenbarneveldt en de on omkoopbare gebroeders de Witt, aan de behandeling van De Ruyter, die een verrader werd genoemd en gan Dome- la Nieuwenhuis. Wanneer men het voor zijn volk op neemt, heeft men het niet gemakke lijk. Als men zijn volk verloochent, is dat anders. Prins Bernhard heeft let ongetwijfeld niet moeilijk. Wij weten, zoo zeide Mussert ver der, dat wij voor een goede zaak vech ten, omdat onze bronnen: Godsver trouwen, Arbeid en Liefde voor Volk en Vaderland goed zijn. Daarom zet ten wij ons leven op het spel voor het nationaalsocialisme, wetende dat het goed is. Geloof niet, dat het volk ons haat. j Er is slechts een kleine categorie die ons haat, en die staat geheel buiten het volk. Wel is er de haat van het communisme. Maar zelfs dezen haat moeten wij niet met haat beantwoor den. Wel moet'en wij met harde hand deze menschen tot goeden arbeid bren gen. In den. eeuwigen strijd tusschen goed en kwaad zullen wij het hardst wor den beproefd voor de toekomst van ons volk. Wij zullen die beproevingen doorstaan en dan zal onze dag komen, die geen bijltjesdag zal zijn, maar een dag waarop wij elkaar de hand reiken Want het volk verlangt geen bijltjes dag, die een product is van ophitsers. De aanslag gaf ons een schok. DE aanslag op den Führer heeft ons een schok gegeven. Hoe is het moge lijk, dat zooiets wordt gedaan door menschen, die beweren hersenen te hebben en het goed met hun volk te meenen? Immers, als het nationaal socialisme valt, wordt Europa morgen het Europa van Stalin, dan wordt Moskou de hoofdstad van Europa en dan krijgt men in Europa een menge ling van Europeanen, Russen, Tartaren en Mongolen. Het is dwaasheid te verwachten dat het communisme alleen in Oost-Euro pa zou blijven en in ons land niet zou komen. Maar er is er één. die ons voor het bolsjewisme behoeden zal en dat is de Führer, de schepper van het nationaal-socialisme, van wien wij de overwinning verwachten. Wij erkennen den Führer als den Europeesehen opperbevelhebber in den strijd om het bestaan van Europa. In hem zien wij den grond legger van het nieuwe Europa en van het verbond van vrije volkeren van Europa. Als de misdadige aanslag zou zijn gelukt, zou van Europa niets meer ziin terecht gekomen, Daarom zijn wü dankbaar, dat de aanslag is mislukt en stellen wü tegenover hetverraad onze oprechte trouw. MUSSERT herinnerde aan den in 1942 afgelegden eed door de functionna- rissen, waardoor zij trouw beloofden aan de beginselen, aan de bronnen, aan het Volk, aan het Vaderland, aan het Germaansche lotsverbond en aan den Germaanschen Führer, door God geroepen om Europa te beschermen. Die eed geldt, zoo zeide de Leider, voor mij en de geheeie Beweging thans meer dan ooit. Da Führer is nu in zijn hoofdkwar tier en doet daar zijn* werk en plicht. Wij zijn hier tezamen en willen er van getuigen, dat wij gelooven, dat de nationaalsocialisten een roeping heb ben te volbrengen, dat wij vaster dan ooit gelooven, dat God aan Europa den Führer heeft gegeven om het van de.i ondergang te redden. En het wonder van de redding van den Führer is een bewijs van de juistheid van ons geloof. Wij gelooven, dat de tijd niet ver meer is, of de nacht wijkt en de zon gaat op. De tijd nadert, dat Europa uit de dreiging zal zijn verlost en de opbouw kan beginnen. Tegenover het verraad van enkelin gen staat de trouw van millioenen als een onwrikbare phalanx achter den Führer. Mussert bracht een driewerf houzee uit op den Führer, dat door de aan wezigen werd overgenomen. Tot slot herinnerde de Leider aan den verjaardag van den Rijkscommis saris, dr. S'eyss-Inquart. Beter clan U, zoo zeide Mussert, kan ik beoordeelen, wat de Rijkscommissaris voor ons Ne- derlfenders heeft willen doen en gedaan heeft. Hij heeft, ondanks alle moeilijk heden, gedaan wat hij kon in ons be lang. Onder luide instemming van de geheeie zaal zeide de Leider, een tele gram van gelukwensch van de Neder landsche nationaalsocialisten aan den Rijkscommissaris te zullen zenden. De indrukwekkende bijeenkomst werd besloten met het gezamenlijk zin gen van de zesde strophe van het Wilhelmus. De Führer heeft Vrijdag na de volledige uitroeiing van het complot in zijn kwaliteit van opperbevelheb ber van het leger den volgenden dag order tot het leger gericht, dien het Duitsche Nieuwsbureau volledig heidshalve hier nog eens publiceert. „Soldaten van het leger! Een kleine kring gewetenlooze officieren heeft op mij en den staf van de weermachtsleiding een moordaanslag gepleegd, teneinde het staatsgezag in handen te krijgen. De voorzienigheid heeft deze misdaad laten mislukken. Door het onmiddel lijke daadkrachtige ingrijpen van trouwe officieren en soldaten van het leger in het vaderland werd de kliek verraders binnen enkele uren vernietigd of gearresteerd. Ik heb niet anders verwacht. Ik weet, dat gij evenals tot dusver in voorbeel dige gehoorzaamheid en trouwe plichtsvervulling dapper strijdt, tot dat wij, ondanks alles, aan 'tjeinde de overwinning zullen hebben be haald." Vrijdag was het Oosten van het land opnieuw het doel van Anglo-Ameri- kaansche luchtterreur-aanvallen. Door het werpen van brandbommen op een stad werden een rusthuis en, eenige woonhuizen verwoest, een meisjesschool zwaarbeschadigd, 3 meisjes gedood, 2 zwaar en verscheidene andere licht gewond- Bovendien werden bij aanval len met boordwapens in scheervlucht dp een autobus en een taxi 5 Neder landers gedood. De Nederlandsche sportwereld heeft Zaterdag met weemoed afscheid geno men van een ridder onder de sport- menschen, van den oud-internationaal en oud-Ajaxied Wim Anderieseh. Op de Ooster-Begraafplaats, vlak bij de velden van Ajax, waarop hij zoo vele triomfen mocht vieren, vond de zoo vroeg verscheidene zijn laatste rustplaats. Talloozen bewezen hem hier de laatste eer. Sportvrienden waren uit alle deelen van het land gekomen. Met uitzondering van Bakhuys was de geheeie vriendenclub het Nederland sche elftal uit de roemrijke periode van 1931-1936, onder leiding van den voor zitter van den N.V.B., den neer K. J*J. Lotsy en andere bestuurleden van den bond aanwezig, zoo mede de voltallige T.C. en K.C. Ook het scheidsrechters- corps v/as vertegenwoordigd, o.a. door dr. J. F. van Moorsel. Nog andere voet balelftallen waren volledig gekomen om afscheid te nemen van hun vriend: het Ajax uit - den tijd van Anderiesen, en het Ajax van heden en hc, eerste elf tal van het Zaandanische Z.V.V., dat gedurende eenige jaren door Anderie sen werd getraind. Onder de zachte tonen van weemoedig orgelspel droeg men de met vele kran sen gedekte baar naar de groeve. De spelers vanhet Ned. elftal, als Caldenhove, Weber, Van Heel, Paauwe, Van Male, Wels, Vente, Kick Smit en Mijnders, waren hun ontroering nau welijks meester, toen de kist langzaam in de diepte verdween. Een vriend was van hen heengegaan. Die heer K. J. J. Lotsy schilderde m treffende bewoordingen wat Wim voor de vriendenclub had beteèkend. Hij eischte van zich zelfopoffering, over gave en ernst. Wim zag zijn taak niet alleen als captain van het elftal, doch Gaulefer Grohe, die door den Führer tot Rijkscommissaris voor de bezette gebieden van België en Noord-Frank rijk is benoemd HoHmann/Stapf/P m mede als vertegenwoordiger van zijn land. Wim was een burcht van, vriend schap en een burcht van trouw. We zullen hem niet vergeten en trachten aan zijn vrouw en kinderen terug te geven, wat hij ons gaf. Wim, rust zacht. Namens Ajax voerde de heer M. J. Koolhaas het woord, die het eerelid ett den spil van zijn club dankte voor alles wat hij voor rood-wit deed. De heer H. Valk. voorzitter van ZVV, vertolkte de gevoelens der Zaansche vrienden. Na den moordaanslag Dagorders van bevelvoerders Uit de toecfracht kan men verder zien, dat de genoemde groep inderdaad zeer zwak en onbeteekenend m®et zijn f geweest, want niet alleen mislukte de ^moordaanslag, ma^r de generaals heb ben ook in geen enkèle afdéeling van het leger, de luchtmacht of de marine ondersteuning gevonden. Hun plan, dat voor zoover men op het oogenblik kan beoordeelen, uiterst dilettantistisch uit gevoerd is, mislukte en zij kregen de eenige straf, die zij in dat geval konden verwachten. Zij zijn gefusilleerd of hebben zelfmoord gepleegd. Ook kol.- generaal Beck is dood. In de Wilhelmstrasse worden de ge volgen van de putschpoging niet onbe teekenend genoemd, want men neemt aan, dat thans eén zuivering zal plaats Weermachtbericht BRUSSEL, 23 Juli (Belgapress). In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. is de stad Kortrijk, die reeds ver scheidene malen het mikpunt was van de Angelsaksische terreuraanvallen, nogmaals op vreeselijke wijze getroffen. Geen enkele bewoonde wijk bleef ge spaard. Bommen van zeer zwaar kali ber, waaronder honderden tijdbommen, kwamen in alle wijken van de stad terecht en richtten er ontzaglijke ver woestingen aan, terwijl volgens de tot dusver binnengekomen berichten reeds 182 lijken werden gevonden. De eerste Angelsaksische aanval ver woestte één wijk van de stad, maar ongeveer een half uur later werd ge heel de stad met bommen van zeer zwaar kaliber bezaaid. Aanzienlijk zijn de verwoestingen, die werden aange richt. Meer dan de helft van het schoone marktplein werd met den grond gelijk gemaakt. De St. Michielskerk werd vol ledig verwoest, evenals de O.L.V.-kerk waar alleen het beeld van O.L. Vrouw van Groeninge (O.L. Vrouw van de Gulden-Sporen) kon worden gered. Het Stadhuis werd voor het grootste ge deelte vernietigd. Het Ouderlingengg- sticht St. Carolus werd op vernieti gende wijze getroffen. De Berg van van Kortrijk, brandde totaal uit. De historische 80 m. lange hallen zijn totaal uitgebrand, daar zij getroffen werden door fosfor- en brisantbommen. Men mag zonder overdrijving getuigen, dat a' de voornaamste gebouwen van de sta-i werden vernield of zwaar bescha- d'gd. Vijand had geen succes bij Caen Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidde: In Normandië werd Zaterdag ten zui den van Caen verbitterd om eenige plaatsjes gestreden, die verscheidene malen van eigenaar wisselden en ten slotte in onze handen bleven. Bij aan vallen ten zuidwesten van Caen behaal de de vijand een plaatselijke penetra tie, die werd afgegrendeld. De 21e pantserdivisie onder bevel van gene- raal-majoor Feuchtinger, die sinds het begin van de invasie zich altijd weer had onderscheiden, heeft zich in de ge vechten der laatste dagen ophieuw bij zonder geweerd. In zuidoost-Frankrijk werden in een sterk door benden on veilig gemaakt gebied 268 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur^blijft op het gebied van Groot-Londen liggen. In Italië ondernam de vijand ook Zater dag slechts talrijke plaatselijke aanvallen die werden afgeslagen. In eenige sectoren waren de gevechten in de avonduren nog aan den gang. In het oosten woedt de afweerslag met groote verbittering voort. In het gebied van Lemberg bereikten de vijandelijke aanvalsspitsen den oostelijken rand der stad. Verder ten noordwesten stooten ge motoriseerde formaties der bolsjewieken naar den San en westelijk van den bo venloop van den Boeg in het gebied van Lublin door. Onze divisies bieden hier den opdringenden vijand overal ver bitterden tegenstand. Ook tusschen Brest-Litowsk en Grocb- no zijn hevige gevechten aan den gang. Talrijke aanvallen der bolsjewieken wer den afgeslagen, de binnengedrongen vij and werd tot staan gebracht. Noordwes telijk van Grodno werden de bolsjewie ken in een tegenaanval verder naar het oosten teruggeworpen. Ten noordoosten van Kowno vingen onze dappere grena diers herhaalde aanvallen van de Sov jets op. Tusschen Dunaburg en het Pei- pusmeer werden sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten van de bolsjewie ken in hoofdzaak afgeslagen, waarbij 50 tanks werden stukgeschoten. In twee pe- netratieplekken zijn nog hevige gevech ten aan den gang. Na verwoesting van alle voor de oorlogvoering van belang zijnde installaties, werden de puinhoopen van Ostrof en Pleskau ontruimd.' Eska ders slagvliegers grepen doeltreffend in de gevechten te land in en brachten den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal. 59 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Des nachts vielen formaties gevechtsvliegtuigen het station Molodeczno aan. Er ontstonden uitgebrei de branden en zware ontploffingen. Een formatie Amerika airéche bommen werpers wierp bommen in het gebied van Ploesti. Door Duitsche, Roemeensche en Bulgaarsche luchtverdedigingsstrij dkrach- ten werden 28 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag luidde: In Normandië ondernam de vijand Vrijdag oostelijk en zuidelijk van Caen vrij sterke, door tanks gesteun de, aanvallen, Waarbij hij op eenige punten in onze hoofdgevechtslinie kon binnendringen. Reeds des avonds was echter het verloren gegane terrein door tegenaanvallen onzer troepen weer in ons bezit en een vijandelijk bataljon vernietigd. Sterke tankconcentraties van den vijand ten Z.O. van Caen werden doeltreffend door artillerie bestookt. N.W. van St. L6 mislukten heftige plaatselijke aanvallen van den vijand. Gevechtsvliegtuigen brachten Westelijk van Brest zware schade toe aan een vijandelijken torpedojager en schoten een Britsch escortevliegtuig neer. In hetv Fransche gebied werden 37 terroristen in den strijd vernietigd. Bij den afweer van aanvallen van vijan delijke vliegtuigen en totpedomotorbooten op een convooi in de Duitsche Bocht scho ten mijnvegers, bewakingsvaartuigen en afweergeschut der koopvaarders 5 vijan delijke jachtbommenwerpers neer. Voor de Nederlandsche kust brachten zij zware schade toe aan twee Britsche torpedomo- torbooten. Drie eigen vaartuigen gingen verloren. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. De Putschpogingr van een kleine groep Duitsche generaals, waaronder de vroegere chef van den Generalen Staf en chef van het Truppenbüro der legerleiding, kol.-generaal Beek, tot de leidende persooniykheden behoorde, is ongetwijfeld een van de grootste sensaties van den oorlog. In kringen, die mejt het hoofdkwartier van den Führer contact onderhouden, verklaarde meii Zaterdagmiddag, dat Adolf Hitler slechts door een groot wonder aan den dood ontsnapt is. Weliswaar zpn nog geen nadere bijzonderheden over den aanslag bekend gemaakt, maar uit de tot nu toe gepubliceerde mededeelingen kan men óntleenen, dat de daders, die in Berlijn „grafelijke reactionnairen" genoemd worden, tot een groep van lieden behoorden, waarvan men in het kamp van de vijanden van Duitschland steeds oppositioneele daden verwacht heeft. Welke beweeg redenen deze reactionnaire groep tot den aanslag hebben gedreven, is nog niet duidelijk. vinden, die tot een activeering der oor logsinspanningen zal leiden- Een deel der putschisten bekleedde invloedrijke posities, welke zij, naar men in Berlijn verklaart, gebruikt hebben om de Duit sche oorlogvoering schade te berokke nen. Dit zal thans niet meer mogelijk zijn. De eenige- kleine ïeactie, die in Duitschland kon optreden, is thans ver nietigd. Zij had absoluut geen invloed op het volk en op het leger. Het is dan ook niet te verwachten, dat de aangelegenheid sensationeele ge volgen op binnenlandsch of buiten- landsch politiek gebied zal hebben. Generaal Guderian spreekt het leger toe. De chef van den generalen staf van het leger, Generaloberst Guderian, heeft Zondagmiddag voor den Groot- Duitschen omroep den elders op deze pagina gepubli deerden order voorge lezen, dien de Führer op 21 Juli aan het Duitsche leger heeft uitgevaardigd In aansluiting daarop hield General oberst Guderian de volgende toespraak tof. het leger: „Na den dagorder van den Führer aan zijn leger te hebben bekend gemaakt, voeg ik namens het Duitsche leger daar aan het volgende toe: Enkele ten deele op non-actief zijnde officieren hadden den moed verloren en uit lafheid den weg der schande verkozen boven den weg van plicht en eer die uitsluitend den fatsoenlijken soldaat past. Het leger heeft zichzelf gezuiverd en de onbehoorlijke elementen uitgestooten. Aan alle strijdende fronten -an in het vaderland wordt koortsachtig en opof ferend voor de overwinning gewerkt.. Volk en leger staan hecht verbonden achter den Führer. De vijand vergiste zich, toen hij geloofde, op een splitsing nj.de generaliteit van het leger te zijnen gunste te kunnen rekenen. Ik sta jegens den Führer en het Duitsche volk borg voor de hechtheid van de genia liteit, van het corps officieren en van de manschappen van het leger ten aan zien van het eenige doel, de overwin ning te bevechten onder de leuze, die de eerbiedwaardige veldmaarschalk von Hindenburg ons vaak inprentte: de trouw is het kenmerk van de eer. Leve Duitschland en onze Führer Adolf Hitler. En nu volk: aan het geweer". Boodschap van generaal-veld- maarschalk Von Kluge. De opperbevelhebber West, generaal- veldmaarschalk Von Kluge, heeft de volgende boodschap gericht tot de sol daten van het Westen: „Een kleine kring van afgezette officieren heeft een heimelijken moordaanslag op onzen Führer gepleegd. De Führer leeft, hij heeft tot het Duitsche volk en zijn sol daten gesproken. De misdadigers zijn onschadelijk gemaakt. In het vaderland heerschen rust en orde. De oorlogsin spanning in het binnenland en de strijd aan de buitenfronten gaan voort. Met verontwaardiging en verbittering hebben wij soldaten van dit complot kennis genomen- Voor ons zal noch een herhaling van het jaar 1918 noch een herhaling van het voorbeeld van Italië mogelijk zijn: Voor ons soldaten van het Westen is er slechts één parool: in In Italië deed de vijand vrijwel over het geheeie front talrijke afzonderlijke aanvallen, die in hoofdzaak werden afge slagen. Alleen aan den uitersten linker vleugel slaagde hij ^rin, onder zware ver liezen aan dooden en gewonden, een wei nig terrein te winnen. Hernieuwde aan vallen op de nieuwe stellingen misluk ten. In het Italiaansche gebied zijn den laatsten tijd 70 terroristen in den strijd vernietigd. Oostelijk front. In het Oosten werden door tegenaan vallen onzer troepen Oostelijk van Lem berg eenige lacunes in het front gesloten. N.W. van de stad behaalden de Sovjets verder terreinwinst. Aan den bovenloop van den Boeg werden de tot den W. oever doorgedrongen bolsjewisten in zware ge vechten opgevangen. Tusschen Brest-Litowsk en Grodno viel de vijand met sterke Infanterie- en pant serstrijdkrachten aan. Hij kon op eenige plaatsen verder oprukken, doch werd in de meeste sectoren met zware verliezen aan dooden en gewonden en met het ver- lies van talrijke tanks afgeslagen. Ten N.O. van Kowno duren de verbit terde gevechten voort. Tusschen het meergebied Z.W. van Dunaburg en het Peipusmeer werden talrijke vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor dp bolsjewisten uiteengeslagen. Op eenige penetratieplekken duren de gevechten nog voort. In luchtgevechten verloor de vijand 83 vliegtuigen. In den afgeloopen nacht wa ren de stations Borissof en Orcha het aanvalsobject van zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen. Op de brandende em placementen vlogen verscheidene munitie- treinen in de lucht. Amerikaansche bommenwerpers dron gen uit het westen en uit het zuiden het Duitsche gebied .binnen en vielen ver scheidene plaatsen in Zuid- en Zuidwest- Duitschland aan. Vooral in de woonwijken van Münehen, Mannheim, Ludwigshafen en Schweinfurt ontstonden schade en verliezen aan menschenlevens. Luchtver dedigingsstrijdkrachten vernietigden 68 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 55 viermotorige bommenwerpers. In den af geloopen nacht vlogen vijandelijke vlieg tuigen boven Noordwest- en Zuidoost- Duitschland en lieten o.a. op het gebied van Berlijn een aantal bommen vallen. Zes Britsche vliegtuigen werden neerge schoten. Duikbooten hebben in zware gevechten 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 74.000 brt. en 2 torpedojagers tot zin ken gebracht.. Een derde torpedojager en vier schepen werden door torpedo's ge troffen. Bovendien schoot een duikboot een viermotorigen bommenwerper neer. j iHETé«TQL|QQHSCHE STRÜDTOOHEEL^ onwrikbare vastberadenheid en on voorwaardelijke trouw aan den Führer den strijd tegen den vijand adn het front zegevierend te voeren. Leve de Führer. Leve Duitschland." Generaal-veldmaarschalk Von Kluge heeft voorts een telegram aan den Führer gezonden, waarin hij ook na mens zijn soldaten zijn gelukwenschen uitspreekt en de verzekering van on wrikbare trouw geeft. Dr. Ley over den aanslag. Reichsorganisationsleiter dr. Ley heeft zich Zondag op een groote bij eenkomst, die door duizenden arbeiders en arbeidsters, werd bijgewoond en door den omroep werd uitgezonden, tot tolk gemaakt van de gevoelens van dankbaarheid, die het Duitsche volk vervullen bij de redding van den Führer. Van millioenen Duitschers, aldus zeide Ley, stokte de adem, toen zij het bericht van den moordaanslag op Adolf Hitler vernamen. Op dat oogen blik besefte het land, wat er van Duitschland geworden zou zijn. als de ze moordaanslag de door de moorde naars beoogde gevolgen zou hebben gehad. Men kan zich van die gevol gen geen voorstelling maken. Met één slag zou een geweldig werk vernietigd, [-alle vooruitzichten van succes en over winning verdwenen zijn. Over mil lioenen Duitschers zouden een name- looze ellende, slavernij, vernietiging, nood en honger zijn gekomen, nog af gezien van het feit, dat de offers, die millioenen soldaten en gezinnen in het vaderland- door hun bloed gebracht hebben, vergeefsch zouden zijn ge weest. Des te dankbaarder waFên wij allen, dat de Führer ongedeerd" is gebleven. Ik ben geen mysticus en ik geloof niet aan» wonderen, maar hier zou ik wil len zeggen, dat God zijn hand in het gebeuren heeft gehad en den moorde naars de bom uit de hand heeft ge nomen. Voor 't plegen van den moord aanslag is een mijn van de allerzwaar ste soort gebruikt, die uit Engeland was geïmporteerd. Op bevel der Mos- kousche joden zonden Engeland en zijn lords de bom, die een misdadig reac- tionnair heeft gelegd. Hier zien wij reactie en bolsjewisme hand in hand gaan. De moordenaars I onderhielden internationale betrekkin gen. Deze wezens riioet men vernieti gen. Een heftige toorn, die diep uit het volk. komt. heeft zich van ons mees ter gemaakt. Wij behooren den Führér en de Führer behoort ons. De moord aanslag heeft opnieuw de nauwe ver bondenheid der groote massa van ons volk met Adolf Hitler geopenbaard. Dr. Ley wees er op, dat de misdadi- gersclique. die thans door den aanslag ontmaskerd is, ook de oorlogvoering trachtte te saboteeren. De etterbuil, zoo vervolgde Ley, is Goddank bijtijds open gesprongen. Dat is niet alleen een ge wonnen slag. dat is de gewonnen oorlog. Levendigen bijval oogstte dr. Ley, toen hij zeide, dat het Duitsche volk thans verlangt, dat de revolutie alles Ltahaalt wat zij verzuimd heeft. Elke [uuitscher moet weten, dat zijn bloed wordt uitgeroeid als hij Duitschland verraadt. Geruchten rond den aanslag. Voor vertegenwoordigers van de bui- tenlandsche pers is Zondag van toon aangevende zijde der Duitsche regee ring mededeelipg gedaan van het vooral in de Zweedsche pers tot uiting ko mende rondstrooien van geruchten over de mislukte poging om een aanslag op den Führer te plegen. De woordvoerder van het Rijkspro- pagandaministerie gaf een bloemlezing van deze geruchten, vooral de berich ten van zoogenaamde Zweedsche reizi gers in Duitschland, die o.a. beweerd hebben, dat in de afgeloopen dagen in. Berlijn geruchten gaan. volgens welke verscheidene regimenten, die in Oost- Pruisen gemuit hadden, voor een deel van den eersten tot den laatsten man doodgeschoten zijn. Dezelfde reiziger beweert, dat in Berlijn practisch de staat van beleg heerscht. Volgens een tweeden reiziger zou diegene, die Don derdag voor de Duitsche radio tot het Duitsche volk heeft gesproken, niet de Führer geweest zijn. Voorts wordt op grond van deze zoogenaamde getuigen beweerd, dat de verwondingen van den Führer beslist? niet licht, doch zeer zwaar zijn. Voorts wordt gezegd,-dat verscheidene honderden officieren te rechtgesteld zouden zijn. Dit zijn, naar de woordvoerder van het Rijkspropagandaministerie ver klaarde, slechts enkele voorbeelden. Men heeft eenvoudig geen tijd genoeg, om alle beweringen en geruchten, die in de Zweedsche pers "worden gelan ceerd, te registreeren. Deze verklaringen hebben op de aan wezige buitenlandsohe journalisten een zichtbaren indruk gemaakt, omdat door practische voorbeelden, die zij zelf voor een deel persoonlijk kunnen controlee ren, de leugenachtigheid _en de tenden tie van een zekere pers gekenmerkt wordt.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1