DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Haard van verzet blijkbaar in het reserveleger De geschiedenis herhaalt zich De grootste slag van dezen oorlog Dr. Ley keert zich ffl tegen den adel Totaal gebruik van arbeids krachten voor den oorlog .Volksvoorlichting in „Obrlogstijd" u; mmmmm Poolschcomitéopgericht Met steun van Moskou Amerikanen gingen in Normandië tot aanval over Afweerslag aan Oostelijk front neemt in hevigheid toe Landwacht-kompaniechef Elferink begraven Warschau en Weichsellinie de eerste do.elen der Sovjets STAD EN^MGEVING. n Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG„26 .TUL! 1944. AUKMAARSCHE EDITIE. I4fc«y Jaargang, Ncu 173, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar (afw.) Prijs der gewone advertenties min. S 1.40, elke m.m. meer S 0*10* Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag- Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar S 2,10, voor het geheele Rijk 5 2.63. Losse nummers 5 cent. De aanslag op Hitier Absolute rust in het land Het zal neg wel eenigen tijd in be slag nemen vóór aan het licht treedt, welke maatregelen hier zjjn genomen als contra-actie na den aanslag op Hitier en de poging tot omwenteling, aldus de Berlijnsche correspondent van de N.R.C. Hitier heeft in den nacht na het gebeurde in zijn toe spraak tot het Duitsche volk aange kondigd, dat „ditmaal zal worden af gerekend zooals wij dat als nationaal- socialisten gewend zijn." Dit zijn woorden, die over den aard van de maatregelen weinig twijfel laten. Ook de Duitsche pers heeft in de laatste twee dagen in beschouwingen gefulmineerd, niet alleen tegen de samenzweerders zelf, doch ook tegen de kringen, waaruit zij zijn voortgeko men- Dr. Ley, de leider van het Duitsche Arbeidsfront, die iederen Zaterdag een artikel in Der Angriff publiceert, is in zijn laatste beschouwing in een en an der nader getjfeden en heeft daarbij wel van zeer a vérgaande maatregelen gewaagd. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat tot dusver de opvattin gen en de eischên van Ley op zichzelf staan; een actie over de geheele linie in dit opzicht is nog niet te onderken nen. Adel is gedegenereerd. Met alle felheid keert dr. Ley zich tegan den adel, niet alleen tegen graaf von. Stauffenber'g (als bijzonderheid deelt Ley mede, dat deze een Engelsche grootmoeder zou hebben, een von Butler-CIonebough), maar tegen den adel in het algemeen. In zijn artikel zegt hij van deze klasse, dat zfl „gedegenereerd tot op het gebeente, van blauwen bloede tot in het idiote, corrupt tot het af schuwelijke en laf als alle gemeene creaturen" is. In het volgende ge deelte van Ley's opstel worden maatregelen tegen den adel of tegen de reactionnairen aangeduid of voorgesteld. „Als eenige reactionnairen hebben aangenomen zich weer te kunnen om- richten, dan zal hun nu eindelijk duide lijk worden gemaakt, dat hun tijd on herroepelijk voorbij is. Wij zullen dat inhalen, wat aanvankelijk wellicht be wust is nagelaten. Dit vuil moet wor den uitgeroeid. Het is niet voldoende den dader alleen te grijpen en onbarm hartig, ter verantwoording te roepen, maar men moet ook het geheele broed sel uitroeien. Dit geldt vooral voor alie .landverraders in Moskou, Londen en New York. Iedere Duitscher moet weten dat als hij zich tegen het strijdende Duitschland plaatst, in woord of ge schrift, of zelfs metterdaad tot verraad aanspoort, dat hij en zijn familie dan moetan sterven. Dat is hard maar deze harde tijd eischt dat. Wie ons verraadt, wordt uitgeroeid. Dat eischt het dapper strijdende, fatsoenlijke Duitsche volk". Een valsch gerucht. De leider van de conferentie voor de buitenlandsche pers heeft verklaard, dat de geheele aangelegenheid thans achter den rug is. In Duitschland heerscht, aldus werd betoogd, absolute rust. Nergens zijn storingen geweest, alle steden toonen het normale beeld. 'Alleen te Berlijn zouden eenige officie ren en adjudanten de verwezenlijking van de omwenteling hebben nage streefd. Zulks heeft zich dan o-a. ge openbaard in de bezetting van de regeeringswijk. Den commandant van de divisie Gross-Deutschland was medegedeeld, dat de Führer niet meer leefde en dat de weermacht de leiding van den staat had overgenömen en hern was toen opgedragen de regeeringswijk te doen afzetten. De dienstdoende ma joor kon zich echter in verbinding stel len met dr. Göbbels, die hem ervan De Führer heeft op 25 ,Juli 1944 voor het_ gehied van het Groot-Duitsche Rijk cn dienovereenkomstig voor de daarbij aan gesloten en de bezette gebieden een de creet uitgevaardigd over het totale ge bruik van arbeidskrachten voor den oor log, welks essent;eele bepalingen als volgt luiden: De oorlogstoestand dwingt tot Gen vol~ ledige uitbuiting van al}e krachten voor weermacht en bewapening. Derhalve ver orden ik: 1. De voorzitter van den ministerraad voor de Rijksverdediging, Rijksmaar schalk Hermann Göring, moet het gehee le openbare leven in ieder opzicht aan passen aan de eischen van de totale oor logvoering. Ter uitvoering van deze taak stelt hij mij een Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten" voor. Deze moet er in het bijzonder zorg voor dragen, dat alle openbare verrichtingen aangepast zijn aan de doelstelling van den totalen oorlog en geen krachten ont trekken aan weermacht en bewapening. Hij moet het geheele, staatsapparaat met inbegrip van Rijksspoorwegen, Rijkspost en alle openbare instellingen, inrichtin gen en bedrijven, nagaan met het doel om door een absoluut - rationeel gebruik van menschen en middelen, door stop zetting of beperking van voor den oor log minder belangrijke taken en door vereenvoudiging der- organisatie en der procedure fifet maximum aan krachten voor weermacht en bewapening vrij te maken. Ter bereiking van deze doelstel* lingen. kan hij van de hoogste Rijksauto riteiten inlichtingen eischen en hun in structies verstrekken. De op grond daar van door 'de bevoegde hoogste Rijksau toriteiten uit te vaardigen rechtsv.oor- schriften en principieele bestuursveror- deningen worden uitgevaardigd in over eenstemming met den Rijksminister en chef der Rijkskanselarij, den leider der Partijkanselarij en den algemeen gevol machtigde voor het Rijksbestuur. 2 De leider der Partijkanselarij zal de door mij verordende maatregelen kracht dadig ondersteunen door het optreden der partij op grond van de hem ver leende volmachten. Op grond van dit decreet heeft de Führer top voorstel van den voorzitter van den ministerraad voor de Rijksver dediging," Rijksmaarschalk Hermann Gö ring, Rijksminister dr. Göbbels benoemd tot Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog". Donderdag 27 Juli om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in de serie Brandende Kwesties over het on derwerp: „Volksvoorlichting in Oor logstijd".. overtuigde dat de aanslag niet gelukt was, waarop de afzetting werd opga- heven. In het óverige gedeelte van het Rijk zijn ook, volgens de Montagspost, niet de geringste aanwijzingen géweest van een deelneming in .dit opzicht. Bittere nasmaak blijft over. Het is uiteraard onmogelijk zich een 'olledig beeld te vormen van den in druk, dien het gebeurde en de daarop gevolgde maatregelen ^rp het front en in Duitschland zelf mtbben gemaakt. Zulks schijnt men in toonaangevende kringen ook in te zien. Met alle midde len wordt gepoogd een eventueel ver keerden indruk (talrijken zullen toch verwonderd zijn, dat zoo igts kon ge schieden) uit te wisschen Lange hoofd artikelen, zoowel Zaterdag als Zondag, hebben de positieve gezichtspunten, waarop men na de mislukking van het complot meent te wijzen, in alle scherp te naar voren gebracht, waarbij ver zekerd werd, dat thans gebeurtenissen als op 20 Juli niet me£r kunnen voor komen- De haard van het verzet schijnt in het z.g. reserveleger te hebben ge zeten. De bittere nasmaak blijft nu over, schrijft de Völkischer Beobach- ter, dat in Duitschland een handvol mannen, die de officiersuniform droe gen en bij het reserveleger weliswaar geen beslissende, maar wel technisch belangrijke posten bekleedden, een com plot konden sijieden. Zij vermochten toch door hun opvatting en hun stille sabotage, door hun niet medewerken en hun corrupte lpureaucratie zand in het mechaniek te strooien van de be langrijke machine, die den aanvoer van krachten naar het front bedient. Met weerzin heeft de frontsoldaat sedert lang velerlei verschijnselen in de bureaux van het reserveleger waarge nomen en gecritiseerd. Hij zal nu met ontsteltenis vernemen, dat wat hij als uitvloeisel van bureaucratie heeft be schouwd, het gevolg was van bewuste kwaadaardigheid en sabotage! Om hot front hierover nu gerust te stellen schrijft een ander blad, na eerst te hebben aangeteekend dat de gevaren toch grooter waren <ian men wist: Waar het mogelijk was dat op bêlangrijke plaatsen saboteurs zaten, kan van een volkomen uitputting van alle kracht reserves geen sprake zijn. Het voor- naamste.resultaat van den aanslag moet aldus een radicaal onderzoejf van het geheele apparaat van het reserve-leger zijn. Voortaan zou er geen volksenergie meer verloren gaan, doch onmiddellijk naar die plaatsen worden geleid, waar de nood aan den man is. Een mobili satie van alle nog braak liggende reser ves wordt tn dit verband aangekondigd. le Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlog 16651667, 3e Engelsche oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784'en ook nu weer den- zëlfden vijand, Nêerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Trompt de Ruyter,zij gingen ons voor, Zij stierven als helden,wy strijden door! II s _,;r Urenlang wordt het zeegebied op verschillende diepten en in alle richtingen op vijandelijke mijnen doorzocht en hiervan grondig gezuiverd O-H/P m Aanmelaing ais vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle- West, Zweigstelle Niederiahde te Utrecht, bij alle Marinedienststei'len, Hafen en Ortskommandanturen en bij de.verschillende Nebenstellen der Waffen H\ alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. -s- <9 De zender te Moskou heeft een mani fest gepubliceerd van het door Moskou aangesteldePoolsche comité, dat „het eenige wettige orgaan" voor de Polen wordt genoemd. Dit „uit Poolsche patriotten in de' Sovjet-Unie" bestaande comité, zoo wordt o.m. gezegd, is de eerste wettige machtsbron. De emigrantenregering in Londep echter heeft zich, volgens dit manifest, zelf aangesteld, waarbij zij zich geba seerd heeft op een onwettige grondwet. Dë leden dezer emigrantenrjKeeridg worden avonturiers genoemd, diè Po len dicht bii de catastrophe hebben ge bracht. De wetgèving gaat thans over op het „Poolsche Comité der Nationale Bevrijding". Als programpunt behelst het manifest o.m. de „verdrijving dér landverraders van September 1939, op heffing van het grootgrondbezit, her stel van de joden in hun rechten en wraakoefening jegens de Duitschers en de landverraders". Voorts wordt een uitbreiding van de Poolsche grens tót aan de Oder, de inlijving van belang rijke kustgebieden, van Oost-Pruisen en Silezië geëischt. Als waarborgen Na den mislukten bomaanslag op bet leven van den Führer. De Führer en de Duce op de plaats, waar de helscbe machine tot ontploffing kwam Telefoto Hoffmann/Stapf/Pax m Weermachtbericht Vergeldingsvuur op Londen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Juli (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Normandië zijn de Amerikanen Maandag ten noordwesten van St. Ló en ten zuidwesten van Carentan na hevige vuurvoorbereiding en on verpoosde luchtaanvallen met sterke strijdkrachten tot den aanval over gegaan. In verbitterde gevechten werd de vijand met zware verlie zen aan dooden en gewonden afge slagen. In de vroege ochtenduren van Dinsdag zijn Engelsche divisies in het gebied van Caen na zeer sterke voorbereiding door artille rie en luchtmacht tot hun daar ver wachten aanval overgegaan. Er ont wikkelden zich zware gevechten, die steeds in hevigheid toenemen. Des nachts vielen zware 'gevechts vliegtuigen door den vijand bezette plaatsjes in het landingshoofd. vij andelijke concentraties cn het ravi- tailleeringsverkecr met goede uit werking aan. In de wateren ten westen van Brest werd een vijan delijke torpedojager beschadigd. Bo ven bet landingshoofd en de be zette westelijke gebieden verloor de vjj a n cl 21 vliegtuigen. In het Fransche gebied werden bij zuive ringsacties 75 terroristen in gevech ten vernietigd. Het zware vergeldingsvuur op Lon den duurt voort. Italiaansche front. In Italië ondernam de vijand Maandag talrijke plaatselijke aanvallen in het gebied van Pisa, ten oosten van Pon- tedèra en met vrij sterke strijdkrachten ten oosten en noordoosten van Poggi- bonsi, alsmede ten noorden van Citta di Castello. Hij werd overal met zware verliezen afgeslagen. Ten noorden van Citta di Castello in onze stellingen binnengedrongen vijandelijke troepen werden in een tegenaanval weer terug geworpen. Duitsche torpedomotorbooten beschadigden voor de kust van Dal- matië een Britsche torpedomotorboot ernstig. Oostelijk front. In het Oosten gaat de groote afweer slag tusschen den bovenloop van den Dnjestr ende Finsche .Golf met toe nemende hevigheid verder. In Galicië zijn talrijke door tanks en slagvliegers ondersteunde aanvallen van de bolsje wieken mislukt door den taaien tegen stand van onze dappere grenadiers. In beweeglijk uitgevoerde gevechten wier pen pantserformaties vijandelijke aan- valstroepen op verscheidene plaatsen terug, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. In het stadsgebied van Lemberg Wordt nog steeds verbitterd gevochten. Tusschen Boeg en Weichsel houdt de sterke vijandelijkedruk aan. Het garr nizoen van Lublin bood den met over machtige strijdkrachten van alle kan ten aanstormenden vijand verbeten te genstand. Ten noordwesten van Brest Litowsk werden verscheidene brugge- hoofden van de bolsjewieken op den westelijken oever van den Boeg in een tegenaanval opgeheven. Tusschen Bia- lystok en Grodno, alsmede ten noord oosten van Kowno, zijn alle doorbraak pogingen van de bolsjewieken in harde gevechten mislukt. Aan het front van Dunaburg tot aan de FinSthe Golf zijn talrijke, door tanks en slagvliegers on dersteunde aanvallen van den vijand, met zware verliezen ineengestort. 56 vijandelijke tanks werden stukgescho ten. In eenige penetratieplekken zijn de gevechten nog aan den gang. Luchtoorlog. De luchtmacht ondernam ook Maan dag met sterke formaties slagvliegtui gen voortdurend aanvallen in scheer- vlucht ter ondersteuning van de troe pen te land en' vernietigde daarbij nog 59 tanks. Door den afweer van jagers en luchtdoelartillerie verloor de vijand 54 vliegtuigen. Des nachts waren vijandelijke troepenconcentraties en ge reedstaande strijdkrachten in het ggbied van Lublin het aanvalsdoel van zware gevechtsvliegtuigen. Na overdag ondernomen aanvallen door vijandelijke jachtvliegers in het gebied van Zuidwest-Duitschiand. heeft een formatie Britsche bommenwerpers des nachts een terreuraanval onder nomen op Stuttgart. Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben bovendien bommen geworpen op Berlijn en op plaatsen in Oost-Pruisen. Er werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. voor de uitvoering van dit program wordt „De Bond der Slavische Volken" aangegeven. Tegen den wil van Amerika. Uit New York wordt gemeld, dat, volgens berichten uit Washington, staatssecretaris Huil geweigerd heeft zich uit te laten over de instelling van een nieuw „Poolsch Nationaal Comité" Het is echter in de Vereenigde Staten bekend, dat dit comité gevormd is tegen, den wil van de Ver. Staten en door de regeering van Roosevelt niet wordt erkend. Engelsche meeningen. In Engelsche politieke kringen is men. volgens een bericht van Associated Press, van opvatting, dat "de uitgewe ken Poolsche regeering te Londen het spel verloren heeft. Alles wijst' erop, dat de „Poolsche Nationale Raad" in Moskou een grooteren invloed in het Poolsche gebied heeft dan de uitgewe ken regeering in Londen. Ook uiterlijk beschouwd kunnen de bolsjewieken beslissen over de manier, waarop Pool sche gebieden bestuurd moeten worden. Meening der Duitsche pers. De Duitsche pers ziet in de consti tueering van het Poolsche comité te Moskou tot „Poolsche regeering" het verwachte voorloopige einde van een sinds lang waargenomen ontwikkeling. Als bijzonder keinmerkend voor den toe stand wijst de „Bërliner Börsenzei- tung"jerop, dat er thans twee Poolsche vertegenwoordigingen zijn, een bols jewistische en een te Londen, die elkander wederkeerig ieder bestaans recht ontzeggen. Nu een Poolsch-bolsjewistische regee ring gevormd is, zonder dat in de Ver. Staten en Engeland ook maar een be wijs van een ernstig gemeende oppo sitie aan den dag is getreden,' zal toch de toestand ook voor den ontoeganke- lijksten Europeaan wel gemakkelijk te begrijpen zijn. Het blad laat er het licht op vallen, dat het manifest van deMos- kousche Polen vooral een „herstel der joden in hun rechten" behelst. Voor de bewoners van het Poolsche kolonisatie gebied, zoo voegt de „Berliner B'örsen- zeitung" hieraan toe. zou dat de bols- jewiseering, de opheffing van ieder nationaal en cultureel eigen leven, de volksche dood beteekenen. De Beweging, zijn familie en vele kennissen hebben Dinsdag middag de laatste eer bewezen aan den Landwacht-opperstormleiderl chef der kompanie Zuid-Holland M. H. Elferink, die vórige week te Rijswijk door een terrorist werd vermoord en thans op Nieuw Eik en Duinen te^Óen Haag werd ter- aarde besteld. Omstreeks half twaalf had de stoet zich voor het districtshuis opgesteld- Achter den lijkwagen volgden de auto riteiten, onder wie de vertegenwoordi gers van it'Obergruppenführer und General der Polizei Rauter. vertegen woordigers van den Beauftragte der provincie, van partij. Ordnungspolizei, 44, de inspecteur-generaal der Land wacht C. van Geelkerken, de inspec teur mr. A. J. Zondervan. de gemachv tigde van den Leider J. W. Baron van Haersoite van Haerst, de gewestelijke leider der Beweging M. J. A. van Ier- sel, de gewestelijke kommandeur van Gewest 1 der Landwacht, Landwacht- stormbanleider mr. H. A.M. van der Heiiden en Overste Fransen der Staats politie. Op de begraafplaats voegde zich o.m. de burgemeester van Den Haag. prof. dr. H. Westra bij de auto riteiten. Woest hard, wanneer gii uw plicht doetI Aan de groeve voerde allereerst de commandant Ier W.A. te Den Haag, Heerbanleider Henken, het woord. Inspecteur-generaal Van Geelkerken wees er op. dat de wijze waarop ka meraad Elferink om het leven is ge komen. met weemoed vervult. Het spoort ons echter ook aan hard te zijn als wij onzen plicht moeten doen. al dus spreker. Hard, niet als uiting van een haatgevoel, maar hard in verband met de offers, die deze striid van ons eischt. Hard. opdat ons volk i iet ten onder ga en vooral ook opdat de offers niet nog grooter in aantal worden. Van Geelkerken besloot zijn grafrede met er op te wijzen, dat de les, welke uit gebeurtenissen als deze geput moet worde" is. dat de nati snaal-socialist en per slot van rekening een kleine fa milie vormen. De leden daarvan kun nen zich wel eens afvragen: waar ein digt dit op? Itaemand echter gaat heen voor zijn tijd. De Führer zelf zeide dezer dagen nog de Voorzienigheid te danken voor hetgeen zij h m en Euro pa bespaard heeft. In hét licht van deze gebeurtenissen moeten alle klei nigheden wegvallen. Meer dan ooit moeten thans alle nationaal-socialisten zich voornemen elkander te helpen. Van Geelkerken bracht hierna aan kd. Elferin^ namens alle kameraden tan de Landwacht een laatsten groet, Uit de operaties aan de verschillende punten van het Oostelijke front heeft zich thans, naar men in Berlijn verneemt, de grootste slag van dezen oorlog ontwik keld. Met ongekend geweld stooten de bolsjewisten tegen en in de Duitsche linies. Warschau is ongetwijfeld op het oogenblik het eerste en voornaamste doel hunner operaties, welke zich vooral ien Zuidoosten van de stad uitermate snel ontwik kelen en voor het centrum van het gouvernement-generaal een toenemend gevaar gaan beteekenén. - Hun tweede döel is klaarblijkelijk me) de pantsermassa's dwars door het vroegere Poolsche gebied te stooten, de Weichsellinie te bereiken, en deze, zoo mogelyk, te overschrijden. Dit blijkt uit de stootrichting van hun offensief, welke in tegen stelling tot vroeger niet meer Zuidwaarts, maar Westwaarts gaat. In het gebied van het gouvernement-generaal schijnen de bolsjewisten hun groo- ten slag te willen slaan en de Duitsche legers te willen vernietigen. In perscommentaren stelt men vast, dat de vyand het heroverde terrein niet zoo maar krijgt. Het is echter duidelijk, zoo zegt men, dat ook de grootste dapperheid van een leger op den duur een overmacht niet kan tegenhouden* Hieruit volgt, dat men thans niet meer genoegen kan nemen met het spaarzaam versterken der linies, maar dat gr^jotere en vérstrekkende tegenmaatregelen genomen moe ien worden en ook genomen zullen worden. Zij zullen, schrijft de Völkischer Beobachter, bestaan in een sterke concentratie van reserves ver achter het front. Waar de linies van deze reserves zullen liggen, zal\Lfhangen van den tijd, welken men noodig heeft om hen op te stellen en van de schatting van de resteerendo offensieve kracht van den vyand. De voorbereidingen hiertoe zyn begonnen. de legerberichten blijkt, door bewege- lijken tegenstand en plaatselijke tegen aanvallen den bolsjewistischen storm loop tot staan te brengen en de vijan delijke troepen af te matten. Men. neemt aan, dat met het terugtrekken der troepen en het aanvoeren der reserves ook in het centrum een ver stijving der linies zal worden .verkre gen- 1 In verband met de ontwikkeling in het Oosten zijn de verklaringen van den woordvoerder van het Auswartige Amt te Berlijn niet oninteressant. Spre ker verklaarde, dat de buitenlandsche politiek van Duitschland steeds actief is geweest en dat zij het ook in de toe komst zal blijven. Men moet echter steeds voor oogen houden, dat de op perste wet volgens welke de Duitsche regeering handelt, een militair axioma is. Zij gaat uit van het standpunt, dat Duitschland zuivgr militair gezien den oorlog zal winnen. Slechts van dit standpunt gezien, kan men op het oogenblik de buitenlandsche politiek van het Rijk aan een beschouwing on derwerpen en haar activeering begrij pen. Het is duidelijk, dat ook de met Duitschland verbonden landen eenzelf den weg hebben ingeslagen -en dat maatregelen genomen zijn, die tot een verdere totaliseering van den oorlog hebben geleid- De resultaten hiervan zullen binnen zeer korten tijd zichtbaar worden Opmarsch in het Noorden opgevangen In cjen kring van den generalen staf meent men te mogen vaststellen, dat de Duitsche leiding er in geslaagd is den opmarsch der snelle Russische legers in hqt Noorden van het Oostelijke front met richting Estland, Letland, Litauen en Oost-Pruisen op te vangen en het gevaar voor deze gebieden althans voorloopig te keeren. Een andere aan wijzing voor de juistheid dezer conclu sie meent men te vinuen in de ver plaatsing van het zwaartepunt der of fensieven van het Noorden naar het midden en naar het gebied Van Lem berg, Lublin en Lukow, een verschui ving, waartoe Nde Russen door den ster ker wordenden Duitschen tegenstand gedwongen waren. De sterkte der Duit sche troepen in het Noorden heeft de bolsjewisten bij hun verderen opmarsch in de richting van Oost-Pruisen en de Baltische staten verrast, zoo verklaart men, en men ziet hierin een van de redenen, die de aanvallers tot verplaat sing van het zwaartepunt hebben be wogen. Terwijl aan het Noordelijke front ge durende de laatst^, tien dagen geen be langrijke veranderingen hebber/ plaats gevonden, duurt de slag in het, midden van het front met steeds stijgende hevigheid voort. De Duitsche legerlei ding probeert nog steeds, zooals ook uit VERWORDING. ^Dagelijkss kan men 's middags om vijf uur op het perron van de spoor wegen te Alkmaar staaltjes van ont aarding zien, die een gevolg zijn van de verwording waarin wij leven! Op dat uur komt de trein uit Am sterdam binnen, ongeveer tegelijk met den trein uit Den Helder en de tram uit Warmenhuizen, die beide honderden werklieden aanvoeren, die te Schóorl en te Den Helder te werk zijn gesteld. Al, deze werklieden, wier kleeding zoo langzamerhand uit lompen bestaat, trachten op de meest snelle wijze een plaatsje in den trein naar Amsterdam te veroveren. Den reizigers uit den trein van Amsterdam wordt nagenoeg geen gelegenheid geboden om uit te stappen. Als acrobaten klimmen de tewerk- gestelden, velen bepakt en bezakt, door de open staande ramen naar binnen. Het garische stationspersoneel, meer malen geassisteerd door de politie met den gummistok tracht dit te verhin deren, maar staat vrijwel machteloos tegen de losgebroken massa. Gister vertrok de trein eivol. Enkele vrouwen en kinderen stonden als ha ringen in een ton, met angstige ge zichten. Een honderdtal personen kon geen plaats bekomen en zag zich ge noodzaakt op den volgenden trein te wachten. Het reizen is zóó wel een bezoeking en wegens gebrekaan materiaal wordt dit dagelijks erger. De menschelijke beschaving is zoek. Van voorrang ver- leenen aan vrouwen, oude lieden of in validen is met dezen trein geen sprake. Wanneer men weet, dat deze arbei ders 's morgens om half zes en vaak vroeger, hun woning verlaten, kan men echter begrijpen, dat zij verruwen en er alles op zetten om dezen trein te halen om althans om zeven uur hun woning te bereiken en zich daar weer mensch te gevoelen. Maatregelen dienen o.i. genomen te worden om dit horde-optreden tegen te gaan en dit zal het beste kunnen ge schieden, door er voor zorg te dragen, dat op dit uur een aparte werklieden- trein vertrekt. Ontbreekt daarvoor het materiaal, dan dient de trein van vijf uur voor het gewone reizigersverkeer uit te vallen. Men kan al veel voor komen door den trein uit Den Helder enkele minuten later t'e laten binnen komen. Zooals het gister was kan het niet voortduren, ZIELIG. Gistermorgen ontdekten voorbijgan gers aan den Westerweg een 16-jarigen kruideniersbediende, wonende aan de Liefdelaan alhier, in bewusteloozen toestand. De politie waarschuwde den geneeskundigen dienst. Na een kwar tier kwam de jongen, die bleek te lij den aan vallende ziekte, weer tot Be wustzijn en kon hij naar zijn woning worden geleid. o OM TIEN UUR NIET MEER OP STRAAT. Gisteravond heeft zoowel de Duit sche als de Hollandsche politie de con trole ingezet op personen, die zich, in strijd met de voorschriften, na tien uur op straat bevonden. Een aantal personen werd aangehouden. Aange zien men zich na tien uur niet meer in de open lucht mag bevinden, werd ook opgetreden tegen personen, die in de deur van hun woningen stonden. ONBEVOEGDEN MELKEN DE KOEIEN. De veehouder K. aan den Hoever- weg heeft bij de politie een klacht in gediend, dat onbevoegden 's morgens in zijn land de koeien uitmelken. t AANGEHOUDEN. Door de politie is een persoon aan gehouden die in het politieblad ge signaleerd §tond omdat hij nog wat met de justitie had te vereffenen. ORGELBESPELING FEIKE ASMA. Alkmaar toont belangstelling voor goede muziek. De Kapelkerk was weer ouderwetsch vol, zoodater zelfs pro gramma's te kort waren. Allen hebben wel zeer veel genoten van de muziek van Bach, tot -wiens herdenking, (Maart 168521 Juli 1750,) dit program ma werd gegeven. Men kan voelen wanneer er geconcentreerd geluisterd wordt. Dan is het of de atmosfeer ge spannen is; of iedereen gedwongen wordt tot aandacht en rust. Het spel van Feike Asma is altijd belangrijk, ik heb de waarde daarvan al zoo dikwijls beschreven. Dezen keer was het niet zoo heel zeker, er vonden vrij veel vergissingen plaats. Het programma bestond uit 6 „Clioral- vorspiele", waarvan ik de indruk kreeg dat 't te veel van 't goede was. Verder „Préludium et Fuge in C", en de prachtige Dorische „Toccata", en het 3de Brandenburgsche concert, naar het gelijknamig orkestwerk van strijk instrumenten door Asma voor orgel be werkt. Hij heeft dit goed gedaan, wat niet anders te verwachten was. Trou wens, een klassiek werk omzetten van orkest naar orgel of piano, of van piano of orgel naar orkest, is geen heksentoer. Do geheele opzet houdt nog te veel verband met elkander en het orkest was nog vrij primitief in dien tijd. Om het zoo mooi te sp,elen was wèT»een geweldige prestatie. Jac. Jansen, DIERENBESCHERMING. Op den Kennemerstraatweg zwervend aangetroffen een bruin hondje. Ken- teekenen: pluimstaart, halsband. Ontvangen voor het te stichten Die- renasyl voor het plaatsen van dieren f 5 fin 2.50. Adres inspecteur C. Verwer. Baan- straat, Alkmaar. Generaal-veldmaarschalk Von Kluge, de nieuwbenoemde opperbevel hebber West, bevond zich de laatste dagen op een '„ispectiereis langs de Kanaalkust. Hij bezocht de aldaar Ingezette divisies en stelde zich op de hoogte van den stand der verdedigings- en afweermaatregelen voor het geval, dat zich een nieuwe landing ,van den vijand mocht voordoen PK Sche-V'HH/St/P m

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1