DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Redding van den Führer was een groot wonder Slechts één plek in de kamer betrekkelijk onaangetast: daar waar Hitier zat Kaartentafel werd weggeslingerd Wacht-bataljon verrichtte de executie Daders heulden met den vijand De geschiedenis herhaalt zich Bij Caen en St. Lö nieuw offensief begonnen Dr. Göbbels sprak: J^ijksminister dr. Göbbels heeft Woensdagavond In een radiotoespraak het Duitsche volk rekenschap gegeven van en verantwoording afgelegd over de gebeurtenissen van 20 Juli en de gevolgtrekkingen, die daaruit moeten worden, gemaakt. Bescherming der voorzienigheid AL, maanden was het mij opgevallen, dat de vijandelijke pers met regel matige tusschenpoozen er op wees, dat zij nog een bijzondere pointe harer oor logvoering opgespaard had Steeds weer werd in Londen, Washington en Mos kou beweerd, dat er in Duitschland in zekere kringen der generaliteit een op positie bestond en steeds weer werden daarbij bepaalde namei genoemd, die ook thans bij de putschpoging van 20 Juli aan den dag zijn getreden. Niet dat alleen is er een bewijs voor, dat deze misdadigers met -den vijand sa menzweerder en in opdracht van hem hebben gehandeld. Wij publiceerden gisteren- Vijandelijke doorbraakpoging in Italië mislukt Marsch naar de Weichsel stuit op bijzonder taaien tegenstand Aanval op Roode-Kruistrein Verduister v. 21.456 uur. V Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam QT9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 27 JULI 1944. ALKMAARSCHE EDITIE. 116e Jaargang, No. 174, 4 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar tafw.) Prijs der gewone advertenties min. J 1.40, elke m.m. meer J 0.10. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar S 2.10, voor het geheele Rijk I 2.63. Losse nummers 5 cent. Ik heb gemeend, zoo zette htf o.m. uiteen, daarmede nog een paar dagen te moeten wachten, tot ook de laatste achtergronden van deze beschamende gebeurtenissen zouden zijn opgehelderd. Dat is nu het geval. Er is daarbij niets te verzwijgen of te verschoonen. De gebeurtenissen spreken een zoo duidelijke en ondubbelzinnige taal, dat men haar getroost zelf het woord kan geven^Dat wil ik doen met een nuchter en onopgesmukt verslag der feiten. Het Duitsche volk heeft alle reden daaruit de versterkte zekerheid van de komende overwinning onzer rechtvaardige, in Gods bescherming staande zaak te putten en ook onze vijanden zullen zich nauwelijks kunnen vleien met de hoop, dat deze gemeene en arglistige streek, die tegen den Führer en zijn staat verricht werd, hun eigen zaak ook maar het geringste nut heeft gebracht. instructies te ontvangen en wel op een oogenblik, waarop 't in hoofdzaak aan komt op koelbloedigheid en bliksem snel handelen op eigen verantwoorde lijkheid. De bevelen komen hierop neer. dat de bende verraders terstond neergeslagen moet worden en de mis dadigers moeten worden gearresteerd. In enkele minuten is het wachtbatal- jon van zijn post in de Regeeringswijk en in mijn tuin samengetrokken. Op verzoek van majoor Remer spreek ik tot de verzamelde manschappen, zet hun de feiten uiteen en .beleef een uit barsting van woede en verontwaardi ging zooals ik tot. dat oogenblik nog niet had Ieeren kennen. Dit uur zal ik nooit vergeten. Terstond na het einde van mijn rede nemen officieren en soldaten hun ma chinepistolen en geweren op, om zich gereed te maken af te rekenen. Van alle kanten word ik bestormd met het verzoek geen andere formatie dan deze de eer te laten den smaad, dien de bende verraders den Duitsehen solda tenrok hebben getracht aan te doen, te mogen afwisschen met het bloed van de verraders zelf. Intusschen meldden zich uit Berlijn zelf evenals uit de naaste en verdere omgeving de commandanten der hier 1*OEN ik in den middag van den vorigen Donderdag door een telefonische mededeeling uit het hoofdkwartier van den Führer op de hoogte werd gebracht van de afschuwelijke misdaad, die kort tevoren was ondernomen tegen den Führer en zijn intiemste medewer kers, verging het mij, zooals het wel alle Duitschers vergaan is tot eenige uren later het bericht daar over door den omroep verspreid wera. Ik had een oogenblik het gevoel als begon de grond onder mij te wankelen. In den geest zag ik apocalyptische beelden van een historische mogelijkheid, die zou zijn voortgevloeid uit een welslagen van dezen laffen en Laaghartigen aanslag voor ons volk, ja voor ge heel Europa. J gelegerde troepenformaties, vai^ infan- Toen echter werd mijn hart vervulcK f terie- en pantserscholen, va* lucht- door een bijna godsdienstige, vrome dankbaarheid. Ik had reeds vaak, maar nog nooit zoo zichtbaar en ondubbel zinnig als hier beleefd, datde Führer zijn werk verricht onder de bescher ming der Voorzienigheid, dat geen ge meenheid en laagheid hem daarbij be lemmeren of remmen kan, maar daar mede ook een boven alle menschelijke verrichtingen heerschend Goddelijk lot ons een vingerwijzing geeft, dat dit werk, ook al ontmoet het nog zoo groo- te moeilijkheden, moet worden vol tooid. kan worden voltooid en zal wor den voltooid. Twee mijner collega's als ministers waren juist voor een bespre king bij mij, toen het bericht uit het hoofdkwartier van den Führer kwam- Deze arglistige aanslag kon slechts door een afgrondelijk slecht en ver worden mensch gepleegd zijn en ik wist ook, in welken kring gezocht moest worden. 't Begon om 4 uur.... FJES middags om vier uur begon de achter hem staande kleine kliek verraders, zooals wij verwacht hadden, haar draden te spinnen. De dader van den aapslag. een zekere Graaf Stauf- fenberg, was intusschen met een koe riersvliegtuig in Berlijn aangekomen en had het gelogen- bericht meegebracht, dat de Führer tengevolge van den aan slag was omgekomen en dat thans voor deze misdadige eerzuchtigen de weg tot handelen vrij was. Zij hadden den aanslag ondernomen om de Duitsche weermacht van haar eed vrij te maken en vervolgens, naar zij in hun ver blinde waan geloofden, in een kunst matig te voorschijn geroepen verwar ring gemakkelijk aan hun kant te ha len en te kunnen gebruiken voor hun gemeene plannen. Onder het voorwendsel, de politieke leiding van het Rijk te moeten bescher men, gaven zij, die, zij het ook slechts heel korten tijd. in het bezit waren van het apparaat in de Bendlerstrasse, het Berüjnsche wachtbataljon het bevel de regeeringswijk af te zetten, waarmed* toen ook tegelijkertijd hun op eenige wijze belangrijke oproerige activiteit ten einde was. Want zij hadden vergeten, dat het Berljjnsche wachtbataljon evenals alle formaties van de Duitsche weermacht, bestaat uit fanatieke nationaal-socialisten, en dat zijn commandant majoor Remer, die zich bil het bliksemsnelle neerslaan der tegen den Staat gerichte acti viteit van deze roeineedige en trou- welooze kliek groote verdiensten heeft verworven, in allerijl naar mU toekwam om zich op de hoogte te laten brengen van den stand van zaken. Majoor Remer kon vanaf mijn schrijftafel terstond met den Füh rer verbonden worden en van hem terstond duidelijke en ondubbelzin- ni 3 bevelen in ontvangst nemen over zijn verdere maatregelen. TMT telefoongesprek behoort tot de - aangrijpendste herinneringen van mijn leven. Een jong officier van het Duitsche leger, beproefd in den dienst aan het front en onderscheiden met het eikenloof bij het ridderkruis, heeft de eer uit den mond van zijn Führer en oppersten bevelhebber rechtstreeksche afweer- en jachtgroepen, van Waffen- en politie en andere eenheden en niemand wil den voorrang laten aan den ander om het verradersnest uit te roeien. JJET wachtbataljon krijgt de op dracht. Het huizenblok in de Bendlerstrasse wordt bezet zonder dat ook maar een schot valt. aangezien daar zelf reeds alles is opgestaan tegen de groep verraders. Zij zijn reeds ont wapend en zitten volkomen hulpeloos en verlaten opeengeperst in een dienst- kamer en trachten wanhopig regeering te spelen. Een generaal, die zich tot dusver in de oorlogvoering alleen heeft onderscheiden doordat hij iedere groote beslissing placht te sabo- teeren, is het hoofd. Een kolonel- generaal, die al jaren geleden af gelost en met pensioen gestuurd moest worden daar hij bij de ge ringste inspanning zenuwstoringen en huilbuien kreeg, zou de civiele leiding van het Rijk op zich nemen. Daarom is hij ook in burger geko men, de eenige zakelijke voorberei ding, die hij voor zijn nieuwe functie meebrengt. Een andere ko lonel-generaal. die al vrij geruimen tijd wegens een laffen terugtocht aan het Oostelijke front uit de weermacht gestooten en veroor deeld was tot ontzegging van het recht tot het dragen van een uni form. Is er toe uitverkoren 't Duit sche leger te. leiden. De misdadige pleger van den aanslag. Graaf Stauffenberg, speelt den politieken adviseur. Daarbij komen nog een paar onbeduidende functies en medeplichtigen, die kortweg gear resteerd worden zonder dat zij ook maar een spoor van tegenstand trachten te bieden. Een ter plaase bijeengekomen Stands gerechtshof veroordeelt de duidelijke schuldigen, de overigen worden in ver zekerde bewaring gesteld. Een peleton van het wachtbataljon verricht ter stond de executies. De meineedige mis dadigers ondergaan beneden op de binnenplaats den verdienden dood. En daarmede is de geheele actie ten einde. DESPAART mij u verdere bijzonder heden te melden. Zij zijn voor de deelnemers aan het complot zoo be schamend, dat zij alleen de feiten op zichzelf kunnen verwarren. Van belang schijnt mij toe, dat een poging tot een putsch van een reeks misdadig eer zuchtigen, die het aandenken van hun gesneuvelde kameraden willen bezoede len en het strijdende front in den rug vallen, door het leger zelf wordt neer geslagen. Geen soldaat en geen officier behoeft zich te schamen, dat hij dezelf de uniform draagt, die deze va banque spelers droegen, resp. onwaardig waren te dragen. De uniform van het Duit sche leger wordt dooi honderdduizen den Duitsche soldaten, die daarin voor Führer en volk den heldendood zijn ge storven en door millioenen anderen, die daarin dagelijks en ieder uur aan het front hun leven op het spel zetten voor het leven der natie, gerepresenteerd en niet door deze eerzuchtigen- Geen troe- psnonderdeel, noch aan het front noch in het vaderland, is in de kritieke uren ook maar een oogenblik gaan wankelen in zijn trouw aan Führer, ,aan regime, en aan het Duitsche volk. Allen, offi cieren en soldaten, hebben gewedijverd in het vurige streven den smaad af te wisschen en de trouwbrekende bende verraders tegen den grond te slaan- Da' deze bende, voor zoover dit nog niet het geval is, haar verdiende straf zal krijgen, behoeft nauwelijks nog gezegd te worden. Dat eischt het Duitsche volk vooral echter ook het Duitsche leger Het wil thans ook van de laaste jam merlijke overblijfselen eener reaction- naire achterlijkheid bevrijd worden, die onzen volksstaat niet willen en niet kunnen begrijpen, die den Führer nooit vergeven, dat hij ook den zoon van bet volk den weg naar de officiersloop baan heeft geopend, dat de soldaat wegens dapperheid dezelfde onder scheiding krijgt als de officier en dat in ons regime ieder slechts naar zijn prestatie, en niet naar zijn naam, ge boorte en vermogen wordt afgemeten Voor zoover zij de hand opheffen tegen onzen nieuwen, uit de nationaal-söcia- listische revolutie te voorschijn geko men staat of zelfs het leven van den Führer aantasten, zullen zij uit naam van het volk vernietigd worden. Wij zijn dat ook schuldig aan een front, dat thans bijna vijf jaar moedig en dapper zijn zwaren plicht heeft vervuld en de geheele natie een practisch voorbeeld geeft van de nationaal-socialistische volksgemeenschap. Het front heeft er recht op in den rug door het geheele volk gedekt te worden- Samenheuling met den vijand. Duidt hierop niet ook het feit, dat bij den aanslag op den Führer Engel- sche springstof is gebruikt, dat de pleger van den aanslag verwant was met de hooge Engelsche aristocratie en de Londensche pers na het bekend worden van den aanslag uitdrukking gaf aan haar levendige hoop, dat de gebeurtenissen van 20 Juli nu zeer spoedig zouden leiden tot de ineen storting van Duitschland? Het was toch een aanslag uit het kamp van dsn vijand, ook al waren creaturen met Duitsche namen bereid hem ten uitvoer te leggen. Zij allen echter hebben zich ver rekend- Zij hebben zich verrekend in hun schatting van het Duitsche volk, van den DWtschen soldaat en ook voor al van de nationaal-socialistische be weging, Tenslotte kan men met ons geen Badoglio spelen. En wat den Füh rer betreft, hij is in Gods hand. Ik kom zoojuist terug van een bezoek van ver scheidene dagen aan het hoofdkwartier van den Führer. Ik heb alle rapporten en uiteenzettingen van de ooggetuigen gehoord, heb het lokaal bezichtigd, waarin de aanslag heeft plaatsgevon den- JK kan alleen zeggen, dat wanneer de redding van den Führer uit het hoogste levensgevaar geen won der was, er in het geheel geen won deren meer bestaan. De dader van den aanslag was door een van de gearresteerde generaals met een schijnvoorstel naar de dagelijksche toestandbespreking gezonden. Hg had de springstof in een actetasch in de vergaderkamer medegenomen en onder het voorwendsel deze te willen neerzetten, in een onbewaakt oogen blik den Führer direct voor de voe ten geschoven. Kolonel-generaal Korten, die vlak achter den Führer stond, werd zwaar gewond en is Zaterdag overleden. Deelnemers aan de bespreking zijn door de kracht der ontploffing vele meters uit het ven ster geslingerd en hun uniformen werden in flarden gescheurd. In het geheele vertrek was er binnen de enorme ontploffingsgolf, die door de springstof werd opgewekt, slechts een enkele plek, die daar betrekkelijk onaangetast door bleef en dat was de plaats, waar de Führer aan de kaar- tentafel zat. De kaartentafel zelf werd door de ontploffing het vertrek ingeslingerd, maar de Führer bleef, behalve lichte kneuzingen, brand wonden en schrammen aan het voor hoofd, volkomen ongedeerd. Ik schaam me niet te bekennen, dat ik een mensch ben, die in de ge schiedenis gelooft, d w.z. ik geloof erin, dat de geschiedenis 'n zin heeft en een, zij het ook vaak eerst laat dui delijk wordende logica bezit. Dit maakt mij ook immuun tegen het gevaar om, zij het slechts nu en dan er aan te twijfelen, dat wij ondanks alle moei lijkheden aan het einde in dezen oorlog toch nog de overwinning zul len behalen. Mijn geloovigheid ten aqnzien van den diepen zin der ge schiedenis heeft op 20 Juli opnieuw een bevestiging gekregen. Materia listen ten aanzien van de historie mogen daarover glimlachen, ik ben er desondanks vast van overtuigd, dat het lot den Führer op dit tragische oogenblik in zijn genadige bescherming heeft genomen, aange zien het hem nog gefeed wij houden voer een groote toekomst en ik heb het gevoel, dat ook ons volk in zijn geheel dezelfde overtuiging is toege daan. Hoe zou het anders mogelijk zijn, dat zoo'n duistere dag een volk zoo'n geweldigen impuls kon geven. De vijandelijke bladen schreven nog twee dagen na den 20sten Juli, dat de oproerlingen geleidelijk gebrek kregen aan munitie en dat het gevaar bestond, dat zij spoedig moesten eapituleeren hetgeen de Berlijnsche bevolking zeer tragisch opnam. Intusschen was in Ber lijn en in het geheele Rijk slechts een enkel uit millioenen stemmen opklinkend dankgebed naar den Almachtige omhoog gezonden, omdat Hij den Führer be schermd en vo» zijn volk behouden had Dat zal men buiten in de wereld heelemaal niet begrijpen en daarom ook taxeert men ons altijd verkeerd. Dat de verraderlijke Camarilla hetzelfde deed, is een bewijs temeer, dat zij ons volk vol ledig heeft miskend en in het ge heel geen innerlijke betrekicing tot het volk had. De 20ste Juli vormt het tegen deel van een tepken van een moreel ver val van ons volk. le Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlog 1665—1667, 3e Engelsche oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784en ook nu weer den zelfden vijand, Nêerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyter,zij'gingen ons voor, Zij stierven als heldenwij strijden door! Het werlc is achter den rng, maar reeds wacht den mijnenvegers een nieuwe taak O-H/P m Aanmelding ais vrijwilliger bij de Kriegsmarine 'staat open voor lederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Hafen en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen U, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Donderdag 27 Juli, Het Duitsche Weermachtsbericht meldde, dat de Amerikanen ten N.W. van St. L6 en ten Z.W. van Carentan tot den aanval waren overgegaan. Ook de Engelschen begonnen aan te vallen. De gevechten waren zeer fel, doch nergens kon de vijand eenig succes boeken. Ook in Italië leverden de aanvallen geen blij vend succes op. Weliswaar drongen de Amerikanen bij Citta di Castello de Duitsche stellingen binnen, doch ze werden er in een tegenaanval weer uitgeworpen. Aan het Oostelijk front neemt de groote afweerslag tusschen Dnjestr en de Finsche Golf in hevigheid toe. Er werd in het stadsgebied van Lemberg hard gevochten. De vesting Lublin hield stand tegen een overmachtigen vijand. Verscheidene bruggehoofden aan den Westelijken oever van den Boeg, wer den opgeruimd en de vijand terugge worpen aan gene zijde der„ rivier. Het offensief, dat thans aan het Oostelijk front is begonnen, woi$t de grootste slag van dezen oorlog genöemd. De Sovjets hebben blijkbaar het doel, Warschau te veroveren en de Weichsel- linie te bereiken. Bovendien schijnen de bolsjewisten in het Gouvernement- Generaal de Duitsche legers te willen vernietigen. Intusschen is de Sovjet- opmarsch aan het Noordelijk deel van het Oostelijk front opgevangen. De zender te Mo»skou heeft een mani fest gepubliceerd van een door Moskou Weermachtbericht UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Juli. - Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: In het verloop van zware gevechten ten Zuiden van Caen is de vyand er in geslaagd, ten Westen van den weg CaenFalaise onze stellingen binnen te dringen en nieuwe infanterie- en pantserstrydkrachten aan te voeren. Onze fanatiek vechtende troepen verhinderden evenwel elke uitbreiding der vijaii" deljjke penetraties en gingen vervolgens in de middaguren tot den tegenaanval over- Na verbitterde gevechten waren des avonds de oude stellingen weer volledig in onze handen. De vyand heeft zware verliezen geleden. 18 tanks werden stukgeschoten. Ook ten Noordwesten van St. Lö woedt een afweerslag van groote afmetin" gen- Nadat de eerste vijandelyke aanvallen, die met zeer krachtige ondersteu ning van artillerie en luchtmacht werden uitgevoerd, waren afgeslagen, slaagde de vijand er in op eenige plaatsen ons front binnen te dringen en den weg St. LöPeriers naar het Zuidwesten te passeeren. Tegenaanvallen zijn aan den gang. Sinds de ochtenduren van heden zijn de gevechten met groote kracht ook overgeslagen op het gebied ten Noorden van Periers. Slagvliegtuigen vielen vijandelijke concentraties in het landingshoofd met succes aan en beschadigden voor de kust een groot transportschip ernstig. In luchtgevechten werden 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten- In het Zuid- Fransche gebied werden wederom 110 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar V. 1-vergeldingsvuur blijft op het gebied van groot-Londen liggen* hebben beveiligingsvaartuigen van de Duitsche marine alsmede luchtdoelge schut aan boord van schepen en jacht vliegtuigen van 15 aanvallende bom menwerpers 7 machines omlaaggescho- ten- Sovjets vallen overal tevergeefs aan In Italië is de groote aanval op het gebied ten Zuiden van Florence begon nen. De verwachte doorbraak is aan den vijand niet gelukt. Pas na uiterst zware gevechten en met bijzonder hevige verliezen kon hij geringe ter reinwinst behalen- Andere aanvallen op onze nieuwe stellingen werden uiteen geslagen. Ten Noorden van Arezzo ten aan weerskanten van den Tiber zijn vijandelijke aanvallen mislukt, waarbij plaatselijke penetraties werden afge grendeld. Aan de Adriatische kust is de vijand opnieuw tot den aanval over gegaan. Daar zijn nog hevige gevechten aan den gang, Gevechtsveerbooten van de Duitsche marine het ben voor de kust van Westelijk Italië twee Britsche tórpedomotorbooten beschadigd. Bij aanvallen op convooischepen voor de ravitailleering in de Egeïsche Zee De Führer en de Duce na den mislukten bomaanslag. Op den Führer werd op 20 Juli een springstofaanslag gepleegd. Van rechts naar links: de Duce, de Führer, Generaloberst Loerzer, Reichsführer Iff Himmler en Rijksmaarschalk Göring na den aanslag HoWmann/Stenf/Pa* m Oostelijk front. In Galicië zijn tusschen den boven loop van den Dnjestr en Lemberg tal- -iike door tanks ondersteunde aanval len van de bolsjewieken bloedig ineen gestort. In het stadsgebied van Lem berg hebben onze troepen den vijand in een tegenaanval teruggeslagen. In den sector van een leger werden in den tijd van 14 tot 23 Juli 553 vijandelijke tanks stukgeschoten. Hierbij heeft zich de Hamburgsche 20e divisie pantsergrena diers onder bevel van luitenant-gene raal Jauer bijzonder onderscheiden. In het strijdgebied tusschen den bo venloop van den Boeg en de Weichsel heeft de vijand in de richting van den San en het gebied van Lublin verder terrein gewonnen- Ten Zuidoosten van Lublin daarentegen werden alle vijan delijke aanvallen afgeslagen. Tusschen Brest-Litowsk en Grodno, alsmede ten Oosten en Noordoosten van Kowno zijn alle vijandelijke doorbraakpogingen, dank zij den taaien afweer van onze divisies mislukt. Ook aan het front tus schen Dunaburg -en de Finsche Golf hebben onze troepen, ondanks alle doorbraakaanvallen van de bolsjewie ken, een volledig afweersucces be haald. 47 vijandelijke tanks werden daar stukgeschoten Kapitein Weissen- berger, Gruppenkommandeur in een eskader jachtvliegtuigen, heeft aan het Oostelijk front zijn 200ste overwinning in de lucht behaald. Terreuraanval op Stuttgart- Formaties vijandelijke bommenwer pers hebben plaatsen in West- en Zuid- oost-Duitschland aangevallen. Vooral in Stuttgart is door een nieuwen ter- reuraanval schade aangericht en zijn slachtoffers gevallen. Afzonderlijk vliegende vijandelijke vliegtuigen heb ben bovendien bommen laten vallen op het gebied van de Rijkshoofdstad en op plaatsen in Oost-Pruisen. Strijdkrach ten der luchtverdediging hebben 51 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. aangesteld Poolsch comité, dat „het eenige wettige orgaan" genoemd wordt. Als programmapunt behelst het ma nifest onder andere de „verdrijving der I andverraders van September 1939, opheffing van het grootgrondbezit, herstel van de joden in hun rechten en de wraakoefening jegens de Duitschers en de landverraders". Het comité is gevormd tegen den wil der Ver. Staten. In Duitschland en in de bezette ge bieden is een decreet uitgevaardigd over het totale gebruik der arbeids krachten voor den oorlog. Göring .is aangewezen, om het decreet in toe passing te brengen én deze heeft Göb bels aanbevolen bij den Führer als Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog. Dr. Göbbels is daarna als zoo danig benoemd. Volgens een bericht van den Berlijn- schen correspondent van de N. R. C. moet de haard van het verzet en den aanslag op Hitier gezocht worden in het reserveleger. In het artikel wordt verder o.m. gewezen op de rol, die de adel gespeeld heeft in deze zaak. Daarbij wordt „Der Angriff" aange haald, waarin Dr. Ley schreef, dat „de adel gedegenereerd is tot op het gebeente, corrupt tot het afschuwelijke en laf als alle gemeene creaturen". Overigens wordt er op gewezen, dat overal in Duitschland volmaakte rust heerscht. Het zwaartepunt van den grooten slag in het Oosten lag ook Dinsdag nog, In het uitgestrekte gebied tusschen den Boeg en den benedenloop van den San. Hier vielen de Sovjet-legers „Sjoekow" met vele divisies scherpschutters en af- deelinge" tanks, gesteund door buiten gewoon sterke formaties gevechtsvlieg tuigen de Duitsche troepen, die bij de frontcorrectie waren betrokken, onop houdelijk aan. Langs Lemberg, Lublin en Brest-Litowsk trokken de Sovjets heen. In deze drie plaatsen streden de Duitschers met groote hardnekkigheid. Zoo kregen deze steden het karakter van egelstellingen, waardoor troepen van den aanvaller werden gebonden en de taak van de eigen hoofdmacht werd verlicht. De twee plaatsen Siedloe en Jaroslaw werden ontruimd. De aanval ler oefent zeer sterken druk uit bij zijn marsch naar de Weichsel. maar de Duitsche verdediging is hier bijzonder taai en hardnekkig. Aan het zuidelijke front is inmiddels de geveehtsactiviteit aan den Dnjestr, waar wekenlang rust heerschte, opge leefd. Waarschijnlijk moet men hief niet de voorbereiding tot een nieuw offensief in zien. doch betreffen, het afleidings- en bindingsoperaties om het zenden van Duitsche reserves naar het front van Lemberg te beletten. In den middelsten sector, tusschen Pripjet en Duna, is de situatie niet ge» wijzigd. Tusschen Bialystok en Kowno werden frontale aanvallen van de Sov jets afgeslagen. Bijzonder hardnekkig woedde de strijd aan den Njemen, tus schen Grodno en Kowno. Hier is een sterke grendelstelling beoosten de Oostpruisische grens ontstaan. De Roo- de Legergroep, die in 't gebied Wilna— Schaulen—Kowno strijdt en kennelijk naar het mondingsgebied van den Me mel wil doorbreken en daarmee dus n de Oostzee, ontmoet bij haar po-' gingen verwoeden tegenstand. Hier worden de Duitsche maatregelen tegen de doorbraak naar de Oostzee merk baar. Aan het noordelijke front, dat zich thans het Dunaburg beoosten Rezeken, bewesten Ostrow en Pskow tot aan het meer van Pleskau uitstrekt om dan verder ten Westen van Narwa de landengte van Narwa af te grendelen, is het over de geheele breedte tot tal rijke incidenteels aanvallen gekomen. Op de landengte van Narwa groeiden zij weldra uit tot een noemenswaardig, vrij groot offensief. De aanvallen ten Zuiden van Pskow waren aanmerkelijk zwakker dan vorige dagen. Op het spoortraject EmdenLeer, niet ver van het station Oldersum, heb ben in de middaguren van 18 Juli twee Amerikaansche jagers bij helder weer een Roode-Kruistrein in scheervlucht aangevallen en van een hoogte van 30 tot 40 meter twee salvo's gelost. Op den trein, waarvan alle wagens duidelijk de kenteekenen van het Roode Kruis droegen, werden 130 kogelgaten geteld. Zestien ziexe en gewonde soldaten als mede twee man van het begeleidende Roode Kruispersoneel werden gewond; twee zoo zwaar dat zij kort daarop stierven. 26 Juli: Zon op 5.33 u., onder 21.39 u. Maan onder 0.44 u„ Op 14.27 u. (E. K. 11.23 u.)

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1