Amerikaansche doorbraakpogingen bloedig verijdeld Nieuwe bolsjewistische stormloop in het Noorden Van het invasiefront Weermachtbericht Nieuwe Sovjet-aanval bij Kowno Garnizoen van Brest-Litow sk buiten gevaar Amerikaansche aanval vordert langzaam Terroristen en saboteurs doodgeschoten Telegram van den Führer aan den Duce De Sumatra aan den grond Nederlandsche vrijwilligers onder scheidden zich Haven van Cherbourg in gebruik Distributienieuws. Aardappelrantsoen 2 kg GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! V J Nationale athletiekkampioenschappen Slijkhuis vestigt nieuw Nederlandsch 5000 Ai.-record Geallieerde druk op Turkije STAD ENJMGEVING. t'-travc:, Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voord am C 9. Bureau Alkmaarsclie editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Gilfo 187294. MAANDAG 31 JULI 1944: ALKB&tARSCHE EDITIE, Prijs der gewone advertenties min. y 1.40. elke m.m. meer y 0.10. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar y 240, voor bet gebeele Rtfk y 2.63. Losse nummers 5 cent. 146e Jaargang, No. 177, 2 pagina' Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar (afw.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRËR, 30 Juli. - (DNB). Het op perbevel der weermacht deelt mede: „De doorbraakpogingen der Ame rikanen duurden gisteren aan weers zijden van de Vire, bij Moyon en in den sector Beaucoudray-Peroy den ge- heelen dag voort. Zij werden in ver bitterde gevechten overal bloedig verijdeld. Daarbij -werden door af- deelingen van het leger 38 tanks en 7 vliegtuigen neergehaald. Aan den Westelijken vleugel, braken onze di visies, die tijdelijk van de hoofd strijdkrachten waren weggedrongen, van Coutances uit door de vijande lijke linies naar het Zuiden en be trokken nieuwe stellingen in het ge bied Gavray-Trelly. Aan de rest van het front op het landingsboofd deed de vijand alleen ten Zuiden van Jüvigny een vruchteloozen; plaatse lijken aanval. Formaties jagers en slagvliegtuigen schoten in luchtgevechten zes vijan delijke vliegtuigen neer. Des nachts deden sterke formaties zware ge vechtsvliegtuigen doeltreffende aan- vallen op vijandelijke concentraties Zuidoostelijk van Caen en in het ge bied ten Zuidwesten van St. Lö. In het Fransche achterland werden 27 terroristen neergeschoten. Londen en zijn buitenwijken liggen nog altijd» onder een zwaar vergel- dingsvuur tier V. 1. Verbitterde strijd om Florence. In Italië sloegen onze troepen ook gisteren weer alle aanvallen uiteen,- die de vijand met Britsch-Indische, Zuid-Afrikaansche, Nieuw-Zeelandsche en Engelsche divisies ondernam om naar Florence doofr- te breken. Vijan delijke troepen, die Zuidwestelijk van, de stad in onze stellingen waren bin nengedrongen. werden na hevigen strijd in den tegenaanval teruggeworpen. Bij zuiveringsoperaties achter het Ita- liaansche front verloren de terroristen in de periode van 12 Mei tot 24 Juli 8300 man aan dooden en 7500 aan ge vangenen. De afweerslag in het Oosten. Aan het Oostelijke front werden in het voorterrein der Karpathen, als mede Zuidelijk en Noordelijk van Reichshof, vijandelijke aanvallen af geslagen of in den tegenaanval tot staan gebracht. In de groote bocht van den Weichsel wierpen onze troepen den vijand, die de rivier was overgestoken, in den tegenaanval terug. Tusschen Warschau en Siedlce zijn troepen van het leger en de Waffen- SS nog steeds in zware gevechten met opdringende Sovjet-strydkrach- ten. Het tijdelijk afgesneden garni zoen van Brest-Litowsk baande zich met medeneming van de gewonden f een weg naar onze linies. Tusschen den middenloop van den Boeg eiif Olita vingen onze trpepen he vige aanvallen der bols je j wisten bij Bialystok en Noordoostelijk van Augustow op. In het gebied van Kowno ging de vijand tot den verwachten grooten aanval over. In verbitterde gevechten werden verscheidene penetraties door tegenaanvallen onzer pantserformaties afgegrendeld. In Letlanè leverden aanvallen der Sovjets op de stad Mitau en Noord oostelijk van Ponewitsj geen resultaat op. Tusschen de Duna en het PeipuS- meer handhaafden onze grenadiers hun stellingen tegen krachtige, door tanks gesteunde, aanvallen. Op de landengte vanjfcNarwa liep de vijand met sterke strijdkrachten storm tegen onze stellingen. Formaties van hét leger en> Germaansche vrijwilligers der Waffen-SS bevochten hier éèn volledig afweersucces, brachten ^dén vijand zware verliezen toé en schoten 58 vijandelijke tanks stük. Formaties slagvliegtuigen- brachten op den Weiphsel verscheidene volgela den veerbooten en landingsbooten van den vijand tot zinken. Des nachts vie len zware gevechtsvliegtuigen vijande lijke troepenconcentraties en gereed- staandq troepen ten Oostèh van dè groote bocht van den Weichsel aan. Amerikaansche bommenwerpers on dernamen terreuraahvallen in mid&en- Duitschland en op de stad Bremen, De bevolking - leed verliezen. Door lucht- - verdedigingsstrijdkrachten werden 34 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 31 viermotorige bommenwerpers, neerge schoten. In den afgeloopen nacht lieten Brit- sche stoorvliegtuigen bommen op plaatsen in West-Duitschland vallen". Het weermachtbericht van Zaterdag luidde: „In het westelijke deel v^n het N«3r- mandische landingsboofd heeft de groote vijandelijke aanval zich gisteren nog verder uitgebreid. Ten oosten van St. Lö werden sterke plaatselijke aanvallen, geringe penetraties uitgezonderd, afge slagen en ten zuiden van de stad wer den bij Moyon en villebaudon vijande lijke aanvalsspitsen in een tegenaanva' verdreven. Ten westen daarvan gelukte het den vijand met gebruikmaking var nieuwe strijdkrachten, na verbitterde gevechten verder naar het zuidweste- op te dringen. Op den westelijken vleta- gel van het landingshoofd hebben onze divisies zich in den strijd met den sterk opdringenden vijand naar het gebied aan weerskantsen van Coutauces gedis- tanci^erd. In de nieuwe stellingen weï- den vervolgens alle vijandelijke aanval len afgeslagen. Voor het landingshoofd hebben torpedo vliegers een vijandelijk vrachtschip van 6.000 brt zwaar beschadigd. Torpedomo.tor- booten hebben in den nacht van 26 op 27 Jul' voor Le Havre twee Britsche motor- torpedobooten in den grbnd geboord en verscheidene andere booten beschadigd. Een eigen boot ging verloren. In het, Fransche gebied werden weder- terroristen in den strijd vernie- op Londen duurt om 189 tigd. Het vergeldingsvuur voort. In Italië is de tweede groote vijande lijke aanval op Florence bloedig ineen gestort. Met circa 8 divisies is de vijand door zeer krachtig artillerievuur onder steund, steeds weer 'op ons front losge stormd, zonder eenig succes te behalen Na uiterst zware gevechten, bij tropische hitte, waren de stellingen des avonds stevig in handen van onze troepen. 20 tanks werden stukgeschoten. Aan de rest van het front beperkte de vijand zich tot be trekkelijk zwakke aanvallen ten westen van den Tiber en in den kustsector. Deze aanvallen bleven vruchteloos. De afweerslag in het Oosten. In het Oosten werden hevige^aanvallen der bolsjewieken in het voorterrein der Karpathen ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. Ten oosten van de groot~ Weichselbocht nadert de vijand met sterke strijdkrachten de rivier. Een overzetpo- ging over de rivier werd verijdeld. Ten zuidoosten van Warschau en bij Siedlce duren verbitterde gevechten voort. Tus schen den middënloop van den Boeg en Kowno hebben onze troeperj alle door braakpogingen van den vijand afgesla gen. In den sector Kowno—Riga is de vijandelijke druk sterker geworden. On danks taaien tegenstand van het garni zoen is de vijand de stad Schaulen. bin nengedrongen. Vijandelijke strijdkrachten, die naar Mitau optrokken, werden in een tegènaanval uft de stad geworpen. Aan het front tusschen de Duna en de Finsche Golf zijn ook gisteren talrijke aanvallen der bolsjewieken14 mislukt. 43 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. Formaties slagvliegtuigen vernietigden 40 andere tanks, talrijke stukken geschut er verscheidene honderden voertuigen. Des nachts ondernamen zware gevechtsvlieg tuigen een geconcentreerden aanval op het station Molodeczno, die zware bran den én hevige ontploffingen onder gepar keerde transporttreinen veroorzaakte. Bij den afweer van een Sowjet-Russischen luchtaanval op de stad Kirkenes schoten onze jachtvliegers 12 Vijandelijke vlieg tuigen omlaag. Terreuraanval op Bremen. Amerikaansche 'bommenwerpers vielen overdag plaatsen in Midden- en West- Duitschland azh, waaronder Wiesbaden, en Merseburg. Des nachts waren Stuttgart en Hamburg het doel van vijandelijke ter- reuraanvallen. Strijdkrachten der lucht verdediging haalden 97 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 95 viermotorige7 bom menwerpers, naar "beneden.'' DE TOTALISEERING DER DUITSCHE OORLOGSINSPANNING. Na de verordening op den schijn- arbeid wérd Zondag een tweede maat regel tot totaliseering der Duitsche oor logsinspanningen van kracht. In over eenstemming met den Rijksgevolmach tigde voor het totale gebruik van ar beidskrachten voor den oorlog, R-ijkS' minister dr. Göbbels, heeft de alge- meene gevolmachtigde voor het ge bruik van arbeidskrachten, gouwleider Sauckel, een verordening uitgevaardigd, die den leeftijd van de 'aanmeldings- plichtige vrouwelijke werkkrachten verhoogt van 45 op 50 jaar- Gene» altfberst Günther Korten, che: van der geneia'en staf van. bet iucM- wapen, b aan zijn verwondingen, welke hij bij den bomaanslag op den Führer opiiep, overleden Hoïfmann/Stapf/Pax m 1 De Höhere SS- und Polizeiführer en Generalkommissar für das Sicherheitswesen deelt mede: Wegens den laaghartigen moord aanslag op een lid van de bezettende macht te Breda op 21 Juli 1944 werd een aantal terroristen en saboteurs op 28 Juli '1944 standrechtelijk dood geschoten. BURGEMEESTER VAN ARNHEM. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor dé bezette Nederlandsche gebieden heeft den bur gemeester H. P. J. Bloemers te Arn hem met onmiddellijk en ingang gepen- s^onneerd. Tegelijkertijd heeft de Rijks commissaris voor de bezette Neder landsche gebieden den burgemeester E. A. A. Liera te Gouda met de voor- loopige waarneming van de zaken van *den burgemeester van Arnhem belagt- MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Maandag 31 Juli spreekt Max Blok zijl om 18.45 uur via Hilversum 1 ia vzijn Politiek Weekpraatj® over het onderwerp: '„Geallieerde waarde.ering voor nationaalsocialistische voorlich ting". hoofdkwartier van den führer. 29 Juli (DNB). De Führer heeft den Duce op zijn verjaardag het volgende gelukwenschtelegram gezon den. „Duce. Ter gelegenheid van Uw ver jaardag feliciteer ik"U mede namens het Duitsche volk in oude trouwe ka meraadschap van gan^her harte. Ik knoop hieraan mijn innigste wenschen vast voor Uw persoonlijk welzijn als- mede voor een gelukkige toekomst van het Italiaansche volk, dat na zoo zware slagen van hef lot thans bereid is in deze historische beslissende uren «houder aan schouder met de Duitsche soldaten weer te strijden voor, het eigen vaderland". Aangespoelde scheepspapieren en scheepsakten, zooals dezé gewoonlijk in reddingbooten worden meegevoerd, vormden eenigen tijd geleden de eer ste aanknooptagspunten, die leidden tot de conclusie, dat een kruiser van de Java-klasse beschadigd was. De krui ser Sumatra werd reeds bij het begin van de invasie voor de kust van Nor- man'dië gesignaleerd. Naar het intern, informatiebureau thans uit den „Führungsstab des Marine-gruppen- kommandos" verneemt, zit de kruiser „Sumatra" inhet gebied van de mon ding van de Orne bewegingloos aan den grond. Klaarblijkelijk zijn de be schadigingen en de daardoor ontstane vermindering van de drijfkracht dus zoo groot geweest, dat den tegenstan der geen andere keuze bleef dan het schip op het strand te zetten. Het Internationale Informatiönsbüreau meldt, dat het brahdpunt van den grooten afweerslag aan het oostelijk front Zaterdag aan den uitersten noord vleugel lag, waar de bolsjewisten met niet minder dan elf infanteriedivisies en minstens drie pantsercorpsen en vier pantserbrigades overgingen tqt den aan val op de Duitsche grendelstellingen tusschen dè Finsche Golf en het Peipüs^ meer. In de zware gevechten, die den geheeien dag duurden, konden de bols jewisten tijdelijk op enkele punten de voorste Duitsche linies binnendringen, doch door onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen van Duitsche grenadiers en Noordsche -vrijwilligersformaties werden zij overal verslagen, zoodat des avonds het geheele hoofdgevechtsterrein weer hecht in Duitsche handen was. In de gevechten aan het Narwafront onderscheidden zich gisteren vooral Ne derlandsche, NoorAhe en ^Deensche vrijwilligers, die met onwrikbare stand vastigheid hun posities handhaafden eif den bolsjewisten buitengewoon zwaVe verliezen aan dooden en gewonden toebrachten. Van de 58 vernietigde Sovjet tanks werden er 23 door strijdmiddelen voor deit korten afstand vernield. in de flank van een bolsjewistischen aanvalswig. De bolsjewisten werden met zeer zware verliezen tot voorbij hun aanvangssteilingen teruggeworpen. Hét Internationale Informatiebureau verneemt van zijn marinemedewerker, dat de geallieerden, die klaarblijkelijk door den nood gedwongen zijn hun' buitengewoon zware verliezen aan het front aan te vullen door versterkten aanvoer, sedert twee dagen behalve de open Normandische kust ook de ver nielde haven van Cherbourg gebruiken voor het ontschepen.van materiaal en troepen. Door verkenningen is vastge steld, dat kleine en middelmatige transportschepen de haven hebben aangedaan, waar zij naar gelang van hun grootte voor af achter de pieren resp. aan de provisoir gerepareerde ge deelten der kaden liggen. De gevechten. Het Internationale Informations- i3üro meldt, dat de Duitsche formaties, die Westelijk van de Vire tegen de aanvallende Amerikaansche legergroep vochten, er gisteren in geslaagd zijn de leemte in het front, die den vorigen dag was ontstaan, op te vullen, waar na zij zich in hun stellingen handhaaf den. Het zwaartepunt der gevechten ver plaatste zich gisteren naar' het gebied van Percy. Lang werd daar gevochten om hoogte 276, waarbij een Duitsche SS-panJserformatie de overwinning be haalde, na de door de Amerikanen be zette hoogte van het Noorden uit be stormd te hebben. In den kustsector drongen de Ame rikanen. slechts door tot Gavray, zij waren .echter niet in staat de Duitsche strijdkrachten in hun rug uit te scha kelen. Deze Duitsche troepen braken naar de eigen linies door en werden daar opgenomen voor he* oprichten van nieuwe grondstellingen. Hier misluk ten alle pogingen der Amerikanen, in Zuidelijke of Westelijke richting meer terrein té winnen. Extra, rantsoen peulvruchten. Het aardappelrantsoen is voor de week van 31 Juli t/m 5 Aug. op 2 kg. op per hoofd moeten worden vastgesteld. In de eerste plaats is de aanvoer in vroege aardappelen (Eerstelingen) ten gevolge van verschillende omstandighe den vee] geringer dan het vorige jaar. Om deze reden moest reeds op 24 Juli met de afname van de midden-vroege rassen (Bintje en Eigenheimers) wor den begonnen. Ten gevolge van de inundatiemaatregelen is de totaal ter beschikking komende hoeveelheid mid den-vroege aardappelen echter bedui dend lager dan normaal het geval ge weest zou zijn. Bovendien is tenge volge van eenige nachtvorsten de aardappeloogst enkele weken later dan oorspronkelijk mocht worden aangeno men, waardoor thans de diverse oogst- werkzaamheden (koolzaad-dorschen, graanoogst e.d.) tezamen vallen. De huidige bezetting aan arbeidskrachten maakt het uiteraard niet mogelijk alle werkzaamheden tegelijkertijd te ver richten, met als gevolg een te geringen aanvoer van consumptie-aardappelen. In verband met het bovenstaande ge ven de aardappelbonnen 32 elk recht op 'het koopen van 1 kg., de houders van toeslagkaarten kunnen op bon toeslag 32 een halve kg. aardappelen per bon verkrijgen. Van 30 Juli af zal op bon algemeen 190 een extra rantsoen van 250 gram peulvruchten worden v-strekt. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 1 Augustus tot en met 30 Sep tember 1944 geeft bon „24 k f" van de kookkaart U 405 recht op het koopen van een eefiheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De verbruikers zullen met de op dézen bon alm te schaffen brandstoffen een maand moeten toekomen, daar het in de bedoeling ligt, op 1 September a.s. een 5en bon van de kaart U 405 aan' te wijzen. Zeer zware gevechten bij Warschau Zuidwestelijk van Pskof pn bij Mitau werden bolsjewistische aanvallen afge slagen. 1 In den centralen sector hadden de Sovjets sterke strijdkrachten gecon centreerd in het gebied tusschen den Midden-Boeg en Olita, die bij Bialy stok en Augustow en noordelijk daar van in het gebied van Kowno tot den grooten aanval op de Duitsche gren delstellingen overgingen. De gevechten duurden tot laat in den 'avond voort. Op enkele plaatsen konden de, bolsje wisten penetraties tot stand brengen, die échter door. het ingrijpen van be- wegelïjkd Duische pantserstrxjd-krachtsn alle werden afgegrendeld. Ook aan den Weichsel. zuidoostelijk van Warchau en tusschen Warschau en Siedlce ontwikkelden zich reeds des ochtends zeer zware gevechten met sterke gemotoriseerde en tankcolonnës der bolsjewisten. Het garnizoen van. Siedlce boekte een bijzondter groot af weersucces door verscheidene1 concen trische aanvallen op de stad af te slaan en 37 zware Sovjettanks te vernielen. Aan den Weichsel werden eenige brug- gehoofden, die de bolsjewisten hadden gevormd, ingedrukt en gezuiverd, waar bij aanzienlijke hoeveelheden oorlogs materiaal in Duitsche handen vielen. Duitsche vliegtuigen hadden een bijzon-' der aandeel aan deze sucessen door on vermoeide aanvallen op 't veerver-keer der Sovjets. Zij brachten o.a. 7 volgela- dèn veerbooten tot zinken. Aan den zuidelijken vleugel, van het oostelijke front onderscheidde- zich een Hongaarsche formatie door een aanval DE AARTSBISSCHOP IN EEN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Dezer dagen is de auto, waarin de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong, zat, op een buitenweg in de buurt van Apeldoorn doorheen andere auto aangereden. Het ongeluk, dat nog betrekkelijk goed afliep, wa? toch oor zaak, dat de aartsbisschop met een lichte hersenschudding inhet R.K. ziekenhuis in Apeldoorn moest worden opgenomen. Hoewel - de toestand van mgr. De Jong geen reden tot bijzón dere bezorgdheid geeft* kan toch wor den aangenomen, dat de aartsbisschop eenige weken rust moet houden. ïn 't verleden Ligt het heden, In het nu wat worden zal. BILDERDIJK. Ook thans weer strijden Ne derlanders vöor-Europa's vrij heid ^ter zee ïn trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. O-H/P m JOHAN EVERTSEN 1600/4-8- 1666. Slag bii Roebelle 1625, W.- 'v Indië 1626, Slaak 1631, Duin kerken 1636, Vice-Adm. 1637, slag b« Duins 1639, Sas van Gent_ 1647, Dover 3-daagsche zeeslag, Ter Hetfde 1653, JSont 1658. Sneuvelde 4 Augustus 1666 bü Schooneveld. O-H/P m Zet ook gjj U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander* van 1745 jaar en kan ge schieden bij de Marineannéhmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstelle der Waffen-^, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt, Wim Slijkhuis heeft tijdens de Natio nale kampioenschappen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam de beste prestatie geleverd. Hij vestigde op de 5000 M. een nieuw nationaal record in 14 m. 50 sec. Dit beteekende een ver betering van het sinds 35 Juli 1943 op zijn naam staande record met niet min der dan 7.3 sec. De andere nummers brachten geen daverende verrichtingen, doch wel enkele verrassende uitslagen. Zoo zag Blok zich o.a. op de 400 M. van de« troon gestooten door den A.A.C.'er Bakels en werd mevr. Blankers-Koen by het hoogspringen overtroffen door Nel van Balen Blanken. De sprintnummers hebben liet verwach te duel gebracht tusschen Osendarp en zijn jongen rivaal Jo Zwaan. Het eindigde in een nieuwe, onbetwiste zege van den Hagenaar Zwaan bood op de 100 M. prachftigen tegenstand, had na een 60 M. nog een kleinen voorsprong, doch ver speelde dezen en werd met borstbreedte geslagen. Voor beiden werd 10.9 genoteerd Van Osta viel een tikje- tegen. Hij moest met de laatste plaats genoegen nemen. Beter deed hij het op de 200 M., waarop Osendarp verreweg de beste was en Zwaan gedecideerd klopte. Nti werd Van Osta derde. De 400 M. had een zeer verrassend ver loop. Blok, Bakels, de Kroon Pen, Mahieu en Stellema plaatstep zich in den eindstrijd, van wie de kampioen uit Anna Paulowna spoedig de leiding nam. Bakels liep vlak naast hem in de buitenbaan, kwam na een 300 M. naast Blok te liggen en blijkbaar deprimeerde dit den laatste danig. In ieder geval zakte zijn tempo aanzienlijk. Hij zat volkomen „dood", waardoor niet alleen Bakels, maar ook De Kroon hem op> de eindstreep nog voorbij Kon stevenen. Bouman boekte zijn elfde kampioenschap op de 800 M. zonder dat de anderen er aan te pas kwamen. Verheugend was het feit, dat ook Rib- bens, Boesten en Wolsink beneden de 2 min. bleven. Zij wisten zelfs De Roode en Feunkes achter zich te houden. Indrukwekkend was weer het loópen van den 20-jarigen Wim Slijkhuis. Uiterst zwaar was de baan, doch dat deerde den Holland-man niet. Hii zweef de over de sintels, het ging alles zoo gemakkelijk en in een prachtigen langen pas. Door een voor onze begrippen fan tastisch tusschensprintje plaatste de oranjebroek zich na een 700 M. aan den kop om er vervolgens een inhaal-race van te méken. Het duurde niet lang of hij keek zijn mede-loopers in den rug. en de een na den ander moest hem laten passeeren, Maar enkelen kon hij niet bereiken. Na 4600 M. was zijn tijd 13 m. 44 sec., zoodat hij de laatste 400 M. bin nen de GÜ sec. moest afleggen. Hij bleek nog genoeg reserves te hebben om met een prachtigen sprint te besluiten en die laatste ronde te draaien in56 sec. Om de tweede plaats leverden D. Slegt en Fluymaekers een verwoed ge vecht, dat de laatste op de streep in zijn voordeel besliste. De twee horden-nummers 400 M. en 110 M. waren beide voor den veteraan Wim Kaan. Het is wel opmerkelijk en ook een tikje bedroevend voor athletisch Neder land, dat hij steeds weer de titels kan veroveren en nimmer iemand zijn ver richtingen kan verbeteren. Vier titels voor Fanny Blankers-Koen. Mevr. Blankers-Koen, die Zaterdag den titel reeds had veroverd op de 80 M. hor den. bracht haar totaal aantal kampioen schappen Zondag op vier, do'or ook de 100 M., 200 M. en het verspringen te win nen. Op al deze nummers was zij voor de zooveelste maal verre superieur. Gerda Koudijs werd tweede op 100 M., maar liet op de 200 M> -verstek gaan, waardoor Nettie Timmerthans de tweede plaats kon ópeischen Voor Xènïa de Jong, die in S, v, d. Meer op de 100 M. haar me'er- dere moest erkenpen. Bij het verspringen waagde Fanny Blankers niet te veel, zij spaarde haar gevoelige hiel kennelijk. Toch bracht zij het verder dan de kam pioene van 1943, Gerda Koudijs. Eén titel ontging mevr. Blankers, n.l. die op het hoogspringen. Nel van Balen Blanken had een goeden dag en was hier met 1.60 M de beste. Ook vorig jaar zegevierde zij, toen echter met 1.47i/2 M. De technische nummers brachten nog eenige nieuwe kampioenen. Verkes ont troonde Lamoree bij het polsstokhoog en L. Dammers wierp de speer 13 c.M. Ver der dan Lutkeveld. Atje de Bruyn kon zich gemakkelijk handhaven op kogel- stooten en discuswerpen, zooals Weller- dieck andermaal de beste verspringer was. Ans Niesink prolongeerde ook haar titel discuswerpen. Frits de Ruyter onbedreigd kampioen 1500 M. Op den eersten dag (Zaterdag) der Na^ tionale Athletiekkampioenschappen ge beurden geen groote dingen. Het voor naamste nummer was de 1500 M.. waarop Frits de Ruyter excelleerde. Hii her overde zijn titel- op zeer fraaie wijze en maakte zonder noemenswaardigen tegen stand 3 üi. 59.8 sec. De kampioen van vorig jaar, H. W. van Olffen, was nergens te vinden. Hij werd vijfde in 4 m. 11.8 sec De eenige, die De Ruyter langen tijd kon volgen, was G. v. d. -Bosch van A.V. '23. Hij moest zijn moed echter duur betalen;, van de tweede plaats zakte hij af naar de zesde. Niet alleen1 Van Olffen, doch ook ande ren zagen zich dezen dag reeds onttroond. Nel van Balen-Blanken had óp den 80 M. hórden geen schijn van kans nu Fanny Blankers weer van de partij was. Deze zegevierde gemakkelijk in 11.7 sec. Ook Gerda Koudijs (2), H. Steelink (3) en A. Doorgeest (4) waren sneller dap N. v. Balen Blanken (5). Meekels van V.D.Z. moest ditmaal op het hoogspringen met de derde plaats genoegen nemen. K. Bul der van A V G.'26 volgde hem op door een sprong van 1.80 M. Ans Niesink nam het kampioenschap kogelstooten; over van J. van Schouwen- Cramer. Hun resultaten Waren resp. 11.63 en 11.40 M. Mej. E. Dammers en A. G. J. de Brüyn handhaafden zich op de num mers speerwerpen en kogelslingeren. Verbreking 3er .diplomatieke en economische betrekkingen ver wacht. ANKARA, 31 Juli. (Interinf). - De 2e Augustus, de dag, waarop de Turksche nationale vergadering weer bijeen zal komen, zal den af gevaardigden een verrassing bren gen. Dien dag zal den afgevaardig den een besluit der Turksche regeering worden voorgelegd tot verbreking der diplomatieke en eco nomische betrekkingen met Dnitsch- land, zoo wordt uit Sovjet-Russische bron vernomen- Verder herneemt men hier, dat dit besluit der Turksche regeering aan En gelsche en Sovjet-Russische zijde be schouwd wordt als een eersten stap op jien weg van deelneming aan den oor log door Turkije. Het moet ook de Turksche regeering duidelijk zijn, dat eenigerlei territoriale garanties door Engelschen en Amerikanen niet aan Turkije gegeven zullen worden. Bin nenkort zouden dan de verdere stappen der geallieerden volgen. Evenals bij de kwestie van het chroom heeft de .Turksche regeering zich geplaatst gezien tegenover een Erf- gelsch ultimatum, dat door de Ameri kanen en Sovjet-Russen ondersteund werd, nadat een principieele overeen stemming tot stand was gekomen tus schen de drie geallieerden aangaande de behandeling van de Turksche kwes tie. Binnen afzienbaren tijd zal de over eengekomen gemeenschappelijke druk der geallieerden op Turkije een aan vang nemen om hen op Turksch gebied zoodanige faciliteiten voor de actieve oorlogvoering te verleenen als zij voor operaties in de Egeïsche Zee en op den Balkan noodzakelijk achten. Deze zou den in de eerste plaats neerkomenop het afstaan van lucht- en marinebases. Uit dit stadium van passieve oorlog voering zou dan voor Turkije automa tisch de afctieve deelneming aari den oorlog voortvloeien- De overeenstemming met de Sovjet- Unie is ditmaal voor de Engelschen niet gemakkelijk geweest, daar zij reke ning moesten houden met het Turksche wantrouwen in de Sovjet-Unie. Zij zouden echter ten slotte de in „geer krachtige taal" naar voren gebrachte bijzondere Sovjet-Russische belangen hebben erkend ten aanzien van het recht der Sovjet-Unie op steunpunten en operatiebases aan de Dardanelles KIND VERDRONKEN?' Zaterdag 15.35 u- werd door èen 52- jarige bewoner van het afgesneden Ka naalvak aangifte gedaan, dat hij op kindergeschrei naar buiten was glsneld en aan de overzijde van hef kanafil een kind in het water had ziendrijvati, dat daarop oogenblikkelijk zonk. Zijn mede- deelïng werd door twee kinderen aan de .overzijde bevestigd. Langdurig dreg gen leverde geen resultaat op. Het merkwaardige is, dat tot nog toe geen aangifte door ouders is gedaan, dat hun kind vermist wordt, zoodat er nog hoop bestaat, dat hier vergissing in hét spel is. DIEFSTAL. Door de politie is de 21-jarige teeke naar N. gearresteerd wegens diefstal van lijfgóederen in het pension, waar hij verblijf hield. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door onbevoegden van een bakfiets, staande in een schuurtje aan de Zui- derhoutlaan, een buitenband gestolen. VIER ZWARE VARKENS IN BESLAG GENOMEN. De C.C.D. heeft Vrijdagmiddag bij den Omval vier zware varkens ongeveer 200 a 250 kilo per stuk in beslag ge nomen. De varkens bevonden zich in een vrachtauto en waren bestemd voor II- pendam. De chauffeur B. uit Amsterdam is in hechtenis genomen. DRONKENSCHAP. Z-aterdag werd de politie assistentie verzocht voor een dronken man op het Ritsevoort. -De man werd ter ontnuch tering naar het bureau geleid. Zondagmiddag verzocht de caféhouder T. aan den Stationsweg assistentie voor twee personen, die in zijn café onhebbe lijk waren opgetreden en bij de verwij dering den caféhouder hadden geslagen^ Met behulp van bezoekers waren ze de zaak uitgewerkt. Eén van hen, de 36-ja- rige Z. uit Hoorn, werd in de wachtka mer van het station gearresteerd en naar het bureau geleid. Zondagavond is de autorijder Z. uit Egmond aoor de politie aangehouden we gens overtreding van ai;t. 22 van het Motor- en Rijwielreglement. Hij bleek in kennélijken staat te verkeeren en werd in het politiebureau ingesloten. VERKEERSOVERTREDINGEN. Wegens het rijden met een rijwiel in een verboden straat werden Zaterdag twee personen bekeurd:- een wielrijder kreeg een orocesverbaal omdat hij zich door een auto had laten voorttrekken en één werd op de bon gezet omdat hij. op deh verkeersweg reed inplaats van op het aanwezige rijwielpad. GOUDEN HUWELIJKSFEEST» Het echtpaar C. Wubbenhorst en li. Trompetter, beide Alkmaarders van ge boorte, de man is 79, de vrouw 74 jaar, herdacht Zaterdag in zijn woning aan de Drui^venlaan den 'dag, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbon den. Hun huwelijk werd gezegend met 0 kinderen en 10 kleinkinderen. De heer Wubbenhorst, voorheen huis schilder, was destijds een bekend hoboïst van het Stedelijk 'Muziekcorps en oprichter van het muziekgezelschap BXcelsior. Vol trots vertelde hij, dat een van zijn zoons beroepsmusicus was ge worden en dat hij tevens 50 jaar abon- née van de courant was. De dag -werd te midden van de fami lie feestelijk herdacht» Van vrienden en buren kwamen tal van blijken van be langstelling binnen. BEN TER HALL's KINDERREVUE. Zondagmiddag we.rd voor de jeugd opgevoerd: „Rob en Bob in Sprookjes- land" en Het Gulden Vlies was geheel bezet. Deze kinderrevue was door Ter Hall goed verzorgd; er waren uitste kende décors en een aantrekkelijke verscheidenheid van costuüms. De jeug dige bezoekers hebben dan ook volop genoten en hun enthousiasme op luide (soms zéër luide) wijze getoond. Rob en Bob, dej levend geworden poppen van Annelieze, beleefden nieuwe avonturen in verschillende sprookjes, zooals: de Wolf en de Zeven Geitjes, de Gelaarsde Kat, Sneeuwwitje en Hans en Grietje. Er werd leuk gespeeld en gedanst. Jan en Beppie Nooy zag men in diverse - oudere rollen. Dity. Doorn bosch en Wim Poncia als Rob en Bob en Ben Nunoli als de Gelaarsde Kat, De jeugd ging zeer voldaan huis waarts. Deze kinderrevue mocht geziën worden. G C. van Gulik. CABARET-VARIéTé IN HET GULDEN VLIES. De muzikale clown Rexis. Zondagavond trad voor de eerste maal in Alkmaar op de muzikale clown Rexis, een jonge Nederlander, die spoedig naam heeft gemaakt. Men heeft zijn optreden in Wim van Beek's variété zeer geapprecieerd. Rexis heeft voor dit zeer moeilijke variété-werk uit nemende kwaliteiten en men heeft hem. met luid applaus beloond. Enkele on- derdeelen van zijn nummers zouden nog iets fijner kunnen en daardoor het geheel op nog hooger plan brengen. André Carrell maakte hier een uit stekend debuut als conférencier. Zijn conférence was kort en krachtig, wat een groote verdienste is. Ook met eenige nieuwe liedjes, de drie afscheidsscènes en met de inbrekers-schets had hij veel succes. De Matco's gaven in he komische accordeon-nummer goede muziek. De scènes met het hondje en de dan sende pop hadden wij graag willen missen., Valerio was een uitstekend accor- deonnist en gaf eenige extra-nummers om het programma aan te vullen, dat, zooals de leider, Wim van Beek, mede deelde, buiten zijn schuld korter moest uitvallen dan bedield was. Cor van Tosseram zorgde voor goede begelei ding. G. C. van Gulik.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1