ELBA MELBA! STOEL'S ,n Houten'5 niNIf,POEPER) een smakelijk nagerecht tijd keiifker Gruyter SEPTEMBER - STITUUT BURDORF RAINEERBUIZEM I.S,-OPLEIDINGEN: Iereenigde LWADE POSTEN!! ONGAS-INSTALLATIES H. KOUDIJS Vijandelijke druk in West- en Zuid-Frankrijk duurt voort Sovjet-aanvallen over het geheele front opgevangen De weermachtberichten der verbondenen Saboteurs en spionnen ter dood veroordeeld Nieuws in *t kort. SPORT DE SLAGBOM FRANKRIJK Duitsche doorbraakpoging door geallieerden ver sperringsgrendel in het westen Engeland vecht tot den laatsten Franschman Luchtaanvallen op Brussel, Rijssel en Gent Extra keuringen STAD EN OMGEVING. RECHTSZAKEN. est voor de kinderen: versterkende bijvoe- iie moeder hun gaarne Melba is een natuurlijk /oedsel, zuiver en goed. het op al Uw bonnen inderdrankpoeder. goede pudding als deseert b ééti h«* ling van Uw maaltijd-Met Van Hooten't dingpoeder» bereidt men een uitste* aden pudding, want ze rijn ook no nog op de meest zorgvuldige manier uit de beste grond- geldt ook voor koffie- rogaat. De Grutter, t zijn eigen winkels, ert U steeds versch fiesurrogaat hoffiezanfe-DE theezaak _j' tot een tiental rantsoenen ichieden met de aardappelbon- van 14 t/m 18 Aug. '44 moeten eleverd, t.w. „Algemeen 203" m „Reserve B 65, M 65, M 66, .Toeslag 33". Iredacteur: Jac, Broersen ta nachtredactie: J. Werkman kunst, letteren, rechtbank: Aardweg te Alkmaar; pror. j a. Klomp te Alkmaar; red.* Adema. voor de adv.rubriek W. Ra«* :oog aan de Zaan; voor d« T. Bus. Alkmaar. ieawe Cursussen ieno-Tacho-Typen ederlandsch - Fransch Duitsch - Engelseh landelscorrespondentie - Conversatie ederlandsch - Fransch luitsch - Engelseh - Spaansch jekhouden - Middenstandsdiploma Handschriftvcrbeteren Inschrijving dagelijks. ALKMAAR, ingestr. 83a, tel. 2497. I i/i poreus hdon (pate/ft friw ïkrdoorlatend otier neb, geheele vpp^Vph* txiroobiv capaciteit, OÜWMATERIAALBEDRIJF 4MAAR LU7UK-OUDORP25 xtijltexamens Boekhouden Handelscorrespondentie pfdcorrespondcnt atspractijkdiploma ïdelbare acten: Boekhouden A. en B. Talen vé- en Clublessen (max. 6 personen) lessen nemen 4 Sept. a.s. aanvang! Inlichtingen en Ichrijvingen aan de school: 1 NEDERLANDSCHE SCHOLEN |maar, Wcsterweg 87, Telefoon 4565. kunt het invorderen onbetaalde vorderingen, gilijke en onbetaalde pos- !i over geheel Nederland eel en al aan mij opdra- i. U ontvangt dan in de feste gevallen zéér spoedig geld, dat U toch toe- jat. Als Incasso-Specialist Jk ik vlug af en, indien [dig, wordt gerechtelijk -'ihcasseerd. U betaalt geen ten vooruit, doch alléén resultaat bent U salaris Bschuldigd. „Mffii Succes Uw Succes!" Vele refe- Ities over activiteit en Impte afrekening. Schrijft direct om inlicht, (het is !Uw eigen belang!) onder ito „SUCCES" aan Ad- ltentie-Bureau „Bolrek",' hingsplein 1, Amsterdam. j Wij kunnen nog eenige projecten voor koken i en bakken aanbieden. TECHNISCH BUREAU STATIONSSTRAAT 22 amstelveen Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 22 AUGUSTUS AL&MAARSCBE EDITIE. wxmiïwie® I46e Jaargang, No. 196, 2 pagina' Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRÖDER, Alkmaar Prfls der gewone advertenties min. J 1.40, elke num. meer JQ.10. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar £2.10, voor het geheele Rijk J 2.63. Losse nummers 5 cent. W eermacht bericht Vergeldingsvuur op Londen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Aug. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Normandië hebben onze divi sies in het gebied ten noorden van Argentan na een verbitterde wor steling den vijandelijkcn versper ringsgrendel in noordoostelijke rich ting doorbroken en de verbinding met een haar tegemoetkomende pantsergroep tot stand gebracht. Sterke vijandelijke aanvallen op ons afweerfront aan de Dives en Vie- seetor werden afgeslagen. In enkele sectoren zijn eigen tegenaanvallen nog gaande. Tusschen de Eure en de Seine oefent de vijand druk uit in noor delijke richting. Daar werden bij Pacy-Vernon vijandelijke aanvals- voorhoeden uiteengeslagen. In het gebied ten oosten en noordoosten van Chartres houdt de druk van den vijand op den middenloop van de Seine aan. zonder dat hij er in slaagde nieuwe vorderingen te ma ken. In het bergterrein ten noorden van Toulon valt de vijand met sterke strijd krachten in westelijke en noordweste lijke richting aan. Hevige gevechten zijn gaande. Kustbatterijen van de ma rine schoten vóór Toulon een vijande lijk slagschip en een kruiser in brand. Een torpedojager en twee torpedoboo ten werden beschadigd. Het vergeldingsvuur op Lond .n werd overdag en 's nachts voortgezet. Italië. In Italië zette de vijand ook gisteren iw den sector van de Adriatische kust zijn aanvallen den geheelen dag voort. Het aanvankelijk verloren gegane heu velterrein rondom Cerasa werd in een tegenaanval heroverd. Oostfront. In het oosten breidden de bolsjewis ten hun aanvallen nu ook uit tot den zuidelijken sector. Met krachtig gebruik van slagvliegtuigen gingen zij ten zui den van TiraspoJ en ten noordwesten van Jassy tot den aanval over. Verbit terde gevechten zijn in beide sectoren gaande. In het voorterrein van de Karpa- then ten zuidwesten van Mielec, in de bruggehcofden over de Weich- sel ten westen van Baranof, ten westen van Lublin en ten zuidoos- ten van Warka werden de bolsje wistische aanvallen —na hevigen strijd afgeslagen of opgevangen,. Ten noordoosten van Warschau wer den de doorbraakaanvallen der Sov jets in de richting van den Boeg in de diepte van onze stellingen opgevangen. Ten zuiden van Wilkowisjken en bij Schaken duren de harde afweergevech- ten voort. In Letland herstelden Duitsche pant serformaties. via Tuckum aanvallend, de tijdelijk verloren gegane verbinding met de in Koerland strijdende formaties van het leger. Een Duitsche vlootfor- matie mengde zich ter ondersteuning in deze gevechten te land. Alle pogin gen der Sovjets om hun penetratiege- bieden ten westen van Modohn en ten westen van het meer van Pskof uit te breiden, werden door den taaien tegen stand van onze divisies afgeslagen en een vrij groot aantal pantserwagens stukgeschoten. De luchtmacht mengde zich in de gebieden der zwaartepunten op doeltrefende wiize in de gevechten te land en bracht den bolsjewisten zware verliezen aan menschen en materiaal toe. Luchtoorlog. In luchtgevechten en door luchtdoel- artillerie verloor de vijand gisteren aan het Oostelijk front 41 vliegtuigen. Formaties vijandelijke bomi.mwer- pers vielen jverdag enkele plai-tsen in Zuidoost-Duitschland en in Hongarije aan. In cjpn nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen neer in het gebied van den Opper-Donau- Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden bij dezen aanval 15 terreurbom- menwerpers neergeschoten. Bij de afweergevechten ten westen van Bialystok hebben zich het eerste bataljon van het pantsergrenadierre- giment 25 onder bevel van kapitein Blancbois en de pantserverkennings- afdeeling 12 onder bevel van kapitein Ibach door bijzondere hardheid en dapperen aanvalsgeest onderscheiden. FINLAND. Het Finsche weermachtbericht luidt: Op de Karelische Landengte viel de vijand na hevige voorbereiding door artillerie twee eilanden in de baai van Viipuri alsmede onze stellingen ten zuidwesten van Ihantala en ten noorden van Karisalma aan. De aanvallen wer den afgeslagen; de vijand leed aanzien lijke verliezen. Onze wapens beschoten met succes vijandelijke afdeelingen, die zich in enkele sectoren hadden gegroe peerd, alsmede andere doelen. Van de andere fronten valt niets bij zonders te melden. ROEMENIE. Het Roemeensehe weermachtbericht van 20 Augustus luidt: Sedert 19 Aug. valt de viiand aan het geheele Roe meensehe. front krachtig aan. Hevige gevechten zijn gaande in de gebieden van Sodomeni, Helestieni. Poku-Iloaei, Jassy en ten zuidwesten van Tighina. De vijandelijke luchtmacht ondernam krachtige aanvallen op Constantza en Sulina. Het bureau van den Wehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden deelt mede: Door het Kriegsgericht zijn ter dood veroordeeld: 1. Wegens poging tot oprichting en bewapening van een illegale verzetor- ganisatie Gerrit van den Boogerd, cand.- notaris, geboren 22 Aug* 1908 en AntO" nius Fredericus Slot. smid, geboren 11 September 1918. 2. Wegens het maanden lang verber gen van neergeschoten viiandelfike pi loten en poging dezen bif de vlucht te helpen Martinus Lelivelt. timmerman, geb. 18 Januari 1896. 3. Wegens spionnage Gustav Karei Fikkert, kantoorbediende, geb. 18 Jan. 1906; Edzard Horrix, kantoorbediende, geboren 24 September 1908; Franziskus Jacobus Ludwig Tempel, musicus, geb. 20 Maart 1898; Friedrich Fritz Willem- sen, kantoorbediende, geb. 30 Mei 1921. De beklaagde Wiilemsen heeft in jhet bijzonder het in hem door de Duitsche weermacht, die hem als kantoorbedien de in dienst had genomen* gestelde ver trouwen op grove wiize misbruikt. Alle doodvonnissen zjjn na onderzoek van de mogelijkheid van gratie vol trokken. De wereld onder controle van de Sovjets en Anglo-Amerikanen. Uit Amerikaansche bron is gemeld, dat er reeds een principieel© overeenstemming is bereikt, dat de volle verantwoordelijk heid voor het handhaven van den vrede na den oorlog bij de Vereenigde Staten, Engeland en de Sovjetunie moet liggen en geenszins aan andere landen mag worden overgedragen. Volgens de hier bestaande meening is de tendentie van de conferentie te Dumbarton Oaks en >het doel van de onderhandelaars vol doende gekarakteriseerd. Amerika, En geland en de Sovjetunie zouden zich het algemeene gezag willen verschaffen eti den overigen mogendheden slechts de rol van uitvoerende organen willen toe staan. Aanval op geallieerde vlootformatie. In de avonduren van- 20 Augustus heb ben kustbatterijen van de marine éen vijandelijke vlootformatie onder vuur ge nomen, die Toulon beschoot. De forma tie bestond uit verscheidene slagsche pen, negen kruisers en een aantal tor pedojagers. De kustbatterijen plaatsten treffers op een slagschin en een kruiser. Op beide schepen ontwikkelden zich zware branden. Andere treffers werden geplaatst op een torpedojager en twee torpedobooten. Groote verliezen der invasie- Met ingang van 1 September zal de Engelsche wet op den krijgs dienst ook van toepassing worden verklaard op alle Franschen, die geen lid zijn van Fransche forma ties, zoo meldt Exchange Telegraph. Met ingang van 1 November zullen van Engelsche zijde Franschen voor den militairen dienst worden opge roepen. Naar het Internationale Informations- büro van zijn luchtmachtcorrespondent verneemt, hebben Anglo-Amerikaan- sehe bommenwerpers de steden Brussel, Rijssel en Gent aangevallen- De Anglo- Amcrikaansche vliegtuigen wierpen lukraak hun bommen in dicht be bouwde stadswijken. Ook op het stads park van Brussel, in de nabijheid waar van zich geenerlei militaire doelen be vinden, werden bommen geworpen. In het druk bezochte park werden vijftig personen, onder wie 32 kinderen, on middellijk gedood. Bovendien werden dertig personen, van wie twintig zwaargewonden, naar de ziekenhuizen gebracht. Ook talrijke woonhuizen wer den beschadigd. troepen in het zuiden De belangrijkste gebeurtenis van den strijd in Normandië is de door- braak van Duitsche pantserwagens en gemotoriseerde formaties door den sterken Amerikaanscb-Cana- deeschen versperringsgrendel in het gebied van Falaise-Argentan, waar door het gelukt is de verbinding tot stand te brengen met de ten westen van deze gebieden in de omgeving van St. Lambert-sur-Dive en ten zuidoosten van Trun in zware ge vechten gewikkelde Duitsche forma ties. In buitengewoon zware gevechten, die den geheelen dag met groote ver bittering werden gevoerd, konden ster ke Amerikaansch-Canadeesche eenhe den vernietigd worden. De resten daar van werden naar het noorden en noord oosten of naar het zuidoosten gedrukt. Ook de Duitsche verliezen bij deze suc cesvolle onderneming waren natuurlijk niet onaanzienlijk. Evenals bii de ge vechten in Zuid-Italië hebben ook hier Duitsche valschermjagers door hun strijdlust en taaiheid tot het opmerke lijke succes bijgedragen. Seine-sector. Het gros van de Duitsche strijdkrach ten. die tot dusver ten oosten van de lijn ArgentanFalaise waren ingeslo ten. staat thans ten westen van de Seine en heeft daar ingegjepen in de verbitterde afweer- en aanvalsgevech- ten. De Amerikaansche gemotoriseerde en tankstriidkrachten. die naar de Sei ne oprukken. opereerden gisteren hoofdzakelijk met sterke formaties in het gebied van Vfernon en Mantes, waar zij met infanterie kleine bruggehoof- den op den noordelijken oever van de Seine poogden te vormen. Vrii krach tige Amerikaansche aanvallen in het gebied van Vernon werden afgeslagen en het binnendringen in de stad verhin derd. Overigens beperkten de Amerika nen zich ertoe de tusschen hun aanvals- wiggen liggende Duitsche verzetgroepen uit te schakelen' en zich de noodzake lijke dekking in den rug voor verdere operaties te verzekeren. Tot dat doel voerden zij vrii sterke gemotoriseerde formaties aan, die thans in het geheele gebied tusschen Orleans en Dreux met de ook van Duitsche ziide aangevoerde versterkingen in levendige gevechten gewikkeld zijn. Pogingen der Amerika nen om met afzonderlijke pantserwagens van het zuidwesten uit het gebied van Pariis te bereiken, werden opnieuw, vooral in het gebied van Rambouilet, verijdeld. Thuisarbeid in dienst der bewapening. Bunkernetten inplaals van gekloste kant. In het kader van de totale oorlogsvoering heelt Rijksminister Speer ook den thuisarbeid in de oorlogsindustrie betrokken. Inplaats van kant werken e.d. knoopen de vrouwen thuis thans bunkernetten en dergelijke voor den oorlog belangrijke dingen StktWPBZ/R/P.in Loire-front. Aan het Loire-front bleef het, afge zien van verkenningsaanvailen. die nu en djin werden ondernomen en van eenige schermutselingen met Duitsche beveiligingstroepen, rustig.. t Bretagne-front. In het vestlnggebied van Bretagne legden de Amerikanen storingsvuur op Lorient. Duitsche strijdkrachten zuiver den het voorterrein der vesting van Amerikaansche verkenningstr'oepen. en terroristengroepen. Pogingen van Ame rikaansche pantserwagens om het voor terrein van de vesting Brest te nade ren werden wederom door goedgerich- te salvo's der Duitsche batterijen ver ijdeld. Vestinggebied Toulon. Het totale beeld van den toestand aan het Zuid-Fransche front heeft geen groote verandering ondergaan. De in drie groepen naar het noorden, noord westen en noordoosten opdringende lan dingsstrijdkrachten hebben de Duitsche bewegingen, die nauw aangeleund tegen het vestinggebied van Toulon worden uitgevoerd, slechts schoorvoetend ge volgd. In het vestinggebied van Toulon is het na de eerste met groote verliezen gepaard gaande aanvallen der invasie troepen niet tot nieuwe gevechten van grooteren omvang gekomen. VERSTERKING DUITSCHE ARBEIDSPOTENTIEEL. De Duitsche minister de bewa pening en ooriogsproductie. Albert Speer, heeft een fabricageverbod uit gevaardigd voor bepaalde niet voor de oorlogvoering noodzakelijke producten, teneinde te komen tot een zoo gunstig mogelijk gebruik van arbeidskrachten. Hierbij zal een gedeelte van het thans in bewapeningsbedrijven werkzame personeel vrijkomen voor nog dringen der werkzaamheden, waardoor in ande re bedriiven personen vrijkomen voor den militairen dienst. DE: v I WEER IN ACTIE. Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben de Duitschers ook Zon dag hun vliegende bommen naar Zuid- Engeland en het Londensche gebied ge zonden. Er ontstond schade en er vielen slachtoffers. voor Waffen-ft (Wiking), M-wachtbatail- lon, Landstorm Nederland, Germaansclie SS, in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog 'n extra keuring worden gehouden op: Donderdag 24 Augustus 8.—13.— uur, Den Haag, gebouw Amicïtia, West einde 15; Vrijdag 25 Augustus 8.—13.— uur, Am sterdam, Dam 4; waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 19—35 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-fj kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zyn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het M-wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen. en terugreis zijn verkrijg baar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen- SS' Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en Utrecht, Vredenburg 19. Eveneens bij het M-^rsatzkommando Niederlande, Den Haag. Korte Vijverberg 5 en Marineannahmestelle-West, Utrecht, Plogupetore^^t 84, Turnen. HET NED. GYMNASTEEKVERBOND IN 1943. Gestadige groei van het ledental. Aan het dezer dagen verschenen jaar verslag van het Nederlandsche Gym- nastiek-Verbond, dat nog werd uit gebracht door den overleden secretaris L. J. A. van Ekeren. ontleenen wij het volgende: Hoewel de omstandigheden een nor maal functionneeren van de verschil lende vereenigingen, kringen en ook van het Verbond belemmeren, groeit het ledental geregeld aan en bedroeg dit aan het einde van het jaar 1943 109.947 personen. Uit een uitgebreid overzicht blijkt verder, dat de verschillende vaardig- heidsproeven nog steeds de groote belangstelling genieten van turnend Nederland. In 1943 namen er niet min der dan 5069 eandidaten deel. Aan de Bondsvaardigheidsproeven namen 4234 eandidaten deel; hiervan slaagden er 3424 of wel 81 pet. Zeker een zeer goed resultaat. Ook het cursuswezen bleek in het afgeloopen jaar van zeer grooten om vang. De leiders(^ters)-cursus, de voor- turncursus en de keur-voorturncursus mochten zich in goede deelname ver heugen. Voor de technische studie-bijeen komst (waarvan er o.a. één te Alk maar is gehouden) was eveneens een groote deelname. Het overigens door omstandigheden beknopte verslag ein digt met een uitvoerig overzicht van de verschillende turnkringen, waarbij de Turnkring Alkmaar en Omstreken, alsmede de Zaansche en de Kennemer geen slecht figuur slaan. Het technische verslag schetst aller eerst de vele opofferingen, wélke de keurtumers zich getroost hebben en roemt de groote saamhoorigheid in de beide korpsen. De dames gaven vier demonstratie-uitvoeringen, terwijl het heeren-keurkorps er zeven verzorgde. Vooral het optreden van deze beide keurkorpsen is van zeer groote pro pagandistische waarde. De leiding van de korpsen berustte voor de dames bij den heer Meijer en voor de heeren bij den heer Klazema. De districts-keurturnwedstrijden, zoo als die te Purmerend hebben plaats gehad, genieten steeds meer belangstel ling. Was in 1939 het aantal deelnemers 82. in 1943 is dit gestegen tot 212, waar bij nog moet worden aangeteekend, dat verschillende turners zich moesten terugtrekken. Na een vermelding van de wedstrij den om Het kampioenschap te Ede en enkele andere door het Verbond ge organiseerde wedstrijden, geeft dit technische verslag tenslotte een vluch tig beeld van het vele werk. dat door het Nederlandsche Gymnastiek Ver bond. in het belang van de lichame lijke vaardigheid van het Nederland sche volk. heeft verricht. En met het constateeren van dit feit, willen wij dit korte overzicht beslui ten met tevens te wijzen op het vele werk, dat door de verschillende Turn kringen wordt verricht en waarin ten slotte slechts menschen zitting hebben, die dit alles doen uit zuivere liefde voor het turnen. ALCMARIA JEUGDSUCCESSEN IN BUSSCM. Wisselbeker voor een jaar naar Alkmaar. Zondag j.l- moest Alcmaria in een nvitatie-adspiranten-tournooi, in Bus- sum den strijd aanbinden tegen ver- chillende sterke adspirantenelftallen van Westelijke le Klassers. De eerste wedstrijd ging tegen S.D.O. (Bussum). Hoewel A.V. verreweg het beste van het spel had, kon toch de juiste com binatie nog niet worden gevonden (1—1). Daarna kwam Ajax aan de beurt. Ajax had 't Gooi reeds met 70 verslagen, alle spelers waren stuk voor stuk groo- ter, zoodat we het ergste vreesden, 't Werd echter slechts 10 voor Ajax, een resultaat, dat des te fraaier werd, toen later bleek, dat de Amsterdam mers, door een vergissing, met hun oude adspirantenelftal van vorige jaar waren uitgekomen, zoodat ze dan ook moesten worden gediskwalificeerd. De wedstrijd tegen 't Gooi moest vlak na den zwaren wedstrijd tegen Ajax wor den gespeeld; wel was Alcmaria door loopend in den aanval, maar ze zagen geen kans te doelpunten (ze misten zelfs een strafschop) (00). 3 doel- schoppen met S.D.O. en 't Gooi brach ten Alcmaria echter toch in de finale. Nu kwam A.V. pas op volle toeren- A.W. (Bussum), de mede-finalist, die o.a. BI. Wit verslagen had, moest vol komen verdiend met 30 de vlag strij ken. Het besté doelgemiddeide van het tournooi leverde Alcmaria, behalve den wisselbeker, tevens eeft fraaie medaille op. Zwemmen. KAMPIOENSWEDSTRIJDEN IN HET NATUURBAD TE WINKEL. Onder groote belangstelling vonden Zondagmiddag de kampioenswedstrij den plaats, waaraan door dezwemver- eenigingen uit den kring Noordelijk Noord-Holland werd deelgenomen. De wedstrijden hadden een spannend en sportief verloop. De heer G. Nobel opende de wedstrijden met een harte lijk welkom aan alle aanwezigen. De prijsuitreiking vond plaats in café Groenhart. De prijzen bestonden in keurige diploma's. In de pauze gaf de Amsterdamsche zwemmer R. Rein- ders een demonstratie rugslag en de heeren Plooij uit Nieuwediep gaven een serie mooie sprongen te zien. We kun nen zeggen, dat de wedstrijden goed georganiseerd waren en dat ze dan ook uitstekend geslaagd zijn. De uitslagen zijn als volgt: 50 M. vrije slag, jongens, adsp.: 1. J. Kooyman, O. V., 35.8 sec.; 2. J. Doorn, Z. O. N., 41.4; 3. J. v. Oosten, 0. V., 44 100 M. schoolslag, heeren: 1. G. v. h. Kaar, de Wirg, 1 m. 27.7; 2. J. Jansen, T. M., 1.32.3; 3. C. J. Mosk, W. W„ 1.34. 50 M. schoolslag, 'meis jes, adspiranten: 1. R. Rijswijk, Wiel, 46.2; 2. A. Wolthuis, Z. O. N., 46.4; 3. T. MöUer, E. K., 47. 100 M. vrije slag, beeren X.: 1. C. M. J. Sinke, O. V., 1.11. loo M. vrije slag, heeren, Y: 1. F. Hink, E. K., 1.17.1; 2. C. J. Mosk, W. W„ 1.20. 100 M. school slag, dames, Y: 1. G P. Wardenaar. Wiel 1.38.6; 2. J. Melchior, Wirg, 1.40.6; 3. R. Meereboer, Z. O. N.. 1.41.6. 25 M. rugslag, meisjes, adspiranten: 1. R-ennie Meereboer, Z. O. N.; 2. T. Möller, E. K., 3. A, Wolthuis, na over zwemmen. 50 M. rugslag, dames, X en Y: 1. G. P. Wardenaar, Wiel, 46.5; 2. Nel Klare, Wirg, 48.2; 3. N. van Dort. K., 53. 4 x 25 m. gem. estafette, adspiranten: 1. Oude Veer, 1.22.6; 2. De Wiel, 1.25. 100 M. schoolslag heeren, Y: 1. J. Koning, 1.32.9; 2. K. Groes, 1.35.1. 50 M. Z.S.-PROCEDURE. Voor de Ned. „Bedrijfsgroep Wegvervoer". Van bevoegde zijde wordt medege deeld: De procedure der Z-S-kaarten als maatregel op grond van de verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 108/42 betreffende de verplichting tot het verstrekken van inlichtingen wordt thans ook toegepast op het geheele ge bied van de Nederlandsche ..Bedrijfs groep Wegvervoer" Er moeten der halve aan deelnemen alle ondernemin gen. welke onder de volgende groepen ressorteeren; 1. vakgroep personen vervoer; 2. vakgroep goederenvervoer; 3. bedrijfsgroep tramwegen. De aanvraagformulieren zijn bij de Kamers van Koophandel en haar filia len verkrijgbaar. Bevoegd voor het behandelen der in te leveren Z-kaar- tenaanvragen is alleen de Bevollmach- tigte für den Nahverkehr, Zeist, Utrechtscheweg 84. De aanvragen moeten op de enve loppe worden voorzien van de opmer king „Z-S-procedure". Duitsche onder nemingen, waarvan de eigenaars of de meerderheid Riiksduitschers zijn, als mede ondernemingen, waarvan het ka pitaal voor meer dan 50 pet. zich in Riiksduitsch bezit bevindt, of die een Riiksduitschen Treuhander hebben, moeten haar aanvragen indienen bij de Deutsche Handelskammer für die Nie derlande in Amsterdam of Rotterdam. De formulieren en Z-kaarten zijn voor deze bedrijven bij de Deutsche Han delskammer verkrijgbaar. De opgaven moeten onmiddellijk, doch uiterlijk 31 Augustus 1944 bij den Bevollmachtigte für den Nahverkehr in Zeist worden ingediend. Later bin nenkomende opgaven worden als niet ingediende aanvragen behandeld. De verantwoordelijkheid voor, het op tijd inzenden der aanvragen berust bij de inzendende firma's. Voor haar reke ning blijft ook het gevaar van verlies bij de verzending. Het is derhalye aan te raden de aanvrage aangeteekend te verzenden. v Onjuiste opgaven kunnen bovendien bestraffing Jengevolge hebben. Onder nemers, die in gebreke blijven vóór I September 1944 hun aanvraag in te dienen, stellen hierdoor "ziclizelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik elders. Er wordt speciaal op gewezen, dat onder nr. 8 van het witte bedrijfsfor- mulier ook moet worden opgegeven: het aantal en soort der zich in het bezit van het bedrijf bevindende en voor bedrijfsdoeleinden gebruikte auto- voertuigen (personenauto's, omnibus sen of bestelauto's). Nadere bijzonderheden kunnen ont leend worden aan het bij de Kamers van Koophandel verkrijgbaar gestelde lofilichtijUKvel» rugslag, heeren, X en Y: 1. J. Plooij. 41.2; 2. J. Jansen. 44.4; 3. T. Hink, 45.4. 25 M. rugslag, jongens, adsp.: 1. J. Raven, Wiel, 19.5; 2. J. Kooyman, O. V. 21.8. 50 M. schoolslag, jongens, adspiranten; 1. H. v. h. Kaar, Wirg, 44.6; 2. G. Hannema, Wirg. 44.8; 3. J. Raven, Wiel, 44.8 na overzwemmen. 4 x 50 M. estafette, dames en heeren: 1. Oude Veer, 2.42.5; 2. de Wiel, 2.47; 3 de Wirg. 2.51; 4. Eigen Kracht. 2.49. 50 M. vrije slag, dames, Y: 1. T. Korver. Wirg, 40.4; 2. G. P. Wardenaar, Wiel, 47 Paardensport. NAT. CONCOURS HIFPIQUE TE ALKMAAR. Zondag 3 Sept. zal op het gemeente lijk sportpark te Alkmaar het jaar- lijksche nationale concours hippique worden gehouden, dat ook dezen keer het grootste gebeuren op hippisch ge bied in Noord-Holland genoemd mag worden Niet alleen, dat het aantal rubrieken bijzonder groot is (15), doch er zijn twee rubrieken, welke voor een apart cachet zorgen: een jachtrit en een speciaal nummer hoogeschool- dressuur. En tenslotte en misschien is dat wel het voornaamste van alles is aan dit concours het Nederlandsch kampioenschap tweespannen verbon den! Athletiek A.V.A. WINT VEREENIGINGSWED- STRIJD TE HEILOO. Bij den j.l. Zondag te Heiloo gehouden vereenigingswedstrijd tusschen de A. V. „Zaanland", „Doves" (Heiloo), Vios (Warmenhuizen), „AVA" (Alkmaar) en de organiseerende vereen. „WZH" uit Heiloo is AVA er in geslaagd met 38 p. dezen wedstrijd te winnen voor Zaan land met 32 p. en Vios met 30 punten. De prestaties der AVA'ers waren zeer goed te noemen. Verspringen: 1. De Ridder 6 m. P. Dirkse en F. Breek resp. 5,32 en 5,25. Hinkstapsprong: G. P. Beekum 10,78 m P. Dirkse 10.64. Op de 100 m. wonnen A. C. L Pycke in 11,6 en Th. de Ridder in 11,8 hun serie. J. Hoogland 11.8 (2e). Hoogspringen: 1. J. v. Beekum 1,65 m. F Blom 1,55, F. Breek 1,50. Kogelstooten: F. Breek 12.25 m. J. Hoogland 11,34 m. J. v. Beekum 10.67 m. 3000 m. 1. G. P. Beekum 10 m. 31.2 sec. Estafette 3 x 100 m. heeren: 1. AVA in 36,5 sec. Zondag a.s. Viersteden-ontmoeting tusschen HAV Helder. AVA, H.E.Ö. Hoogkarspel en Doves (Heiloo). HET GEBRUIK VAN SCHUILNAMEN. Volgens een bepaling van den secre taris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kui tuurbescherming mogen schuilnamen voor deelnemers aan sportwedstrijden, demonstraties e.d. alleen worden ge bruikt met toestemming van dit depar tement. DOOR POLITIE GEZOCHTE VERBORGEN. De 30-jarige timmerman J. J. G. te Venhuizen had zich Maandagmiddag voor den politierechter, mr. Krabbe, te Alkmaar te verantwoorden wegens overtreding van hetgeen in art. 189 van het W. v. S. strafbaar is gesteld. Op 23 December had verdachte n.l. den sla ger Schipper, die door de politie ge zocht werd omdat hij met vleesch ge knoeid had, 's avonds na elf uur huis vesting verleend. Nauwelijks was de man echter binnen of de politie had hem gearresteerd. Verdachte, die niet was verschenen, b,ad voor de politie verklaard, dat het zijn voornemen niet was geweest om S. voortdurend aan den greep van de politie te onttrekken. Hij had slechts uit menschlievendheid gehandeld. De officier, mr. Feitsma, achte het feit bewezen. Veroordeeling van dit soort feiten wordt niet eenvoudig. Ver dachte zal zich geen juiste voorstelling hebben gemaakt van het delict waar van v. S. verdacht werd. Vermoedelijk heeft hij een vaderlandslievende daad willen plegen. Spr. wilde met deze omstandigheid rekening houden en oordeelde dat er wel aanleiding was om den man niet te hard te vallen. Eisch 25,— of 5 dagen. Vonnis conform. HUISVREDEBREUK. Men zal zich nog wel ons bericht van April j.l. herinneren, waarin wij mel ding maakten van het feit, dat een viertal aangeschoten Alkmaarders bij de wed. G. aan het Luttikoudorp de deur openbraken, omdat zij geen toe gang konden krijgen en in de ver onderstelling verkeerden, dat hun respectievelijke vrouwen zich daar met andere heeren vermaakten, terwijl de dames slechts onder elkaar een ver jaardag hadden gevierd en hun man nen na elf uur niet meer binnen wil den laten. Maandagmiddag hadden de echt- genooten zich voor den politierechter mr. Krabbe, te verantwoorden, die het heel erg vond, dat de heeren den huis eigenaar Haitema, die 96,schade aan de deur had gehad, nog geen ver goeding hadden gegeven en ook de wed. voor den kapot geraakten boel nog niet schadeloos hadden gesteld. Van de verdachten was slechts de kellner K. verschenen, die zich voor zijn deel tot schadeloosstelling bereid verklaarde, zoodat de rechter hem, als hoofddader, overeenkomstig den eisch van den officier,, mr. Feitsma, tot 40,— of 10 dagen veroordeelde en de anderen ieder tot 30,— of 8 dagen. HANDWAGEN TE BEKOMEN. Op het oude ziekenhuisterrein is een onbeheerd staande handwagen aange troffen. De eigenaar kan zich bij de politie vervoegen. WAARSCHUWING. Zaterdag is uit een auto van een veearts, staande aan het Heiligland, een fleschje van doorzichtig glas van 100 gram ontvreemd- Dit flesohje bevat een zwaar vergif, waarom ouders dringend worden gewaarschuwd er op toe te zien dat hun kinderen er geen onheil mee uitrichten. Het verdient zeker afkeuring dat de betrokken veearts pas heden van dit feit aangifte-heeft gedaan. FIETSEN VERBODEN. Met ingang van heden is het fietsen in de Vrouwenstr. en over de Kneppel- brug, in beide richtingen, verboden. Deze maatregel houdt verband met de afsluiting van de Heilooërbrug, waar door het verkeer door de Vrouwen straat sterk is toegenomen en het rijden met rijwielen aldaar gevaar oplevert. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria I. J., d. v. Geza L. Warlam en A. M. Bot. Arie D., z. v. G. Westerveld en J. van Oosterhout. Catharina C„ d. v. D. D. Mink en C. Bakker. Getrouwd: Theodorus M. H. Kap- tein en Geertruida A. M. Boom. Overleden: Alida Collier, wed. v. S. van der Gulik. oud 89 jaar. ZE HADDEN TREK IN EEN KIPPENBOUTJE. De 24-jarige gehuwde landarbeider K. "W. te Oterleek, de landarbeider H. F. A. uit Gilze-Rijen en de granietwer ker F. M. uit Dordrecht, 6 en 15 jaar ouder dan W., kregen in Februari trek in een kippenboutje en zij stalen ieder een kip bij den veehouder Groot, die ze ten huize van W. verorberden. De zaak kwam uit. De familie van V. probeerde door den eigenaar van de kippen een schadeloosstelling van 150 aan te bieden, de zaak te sussen, maar dit werd niet voldoende geacht, zoodat zij Maandagmiddag zich voor hun mis drijf voor den politierechter te Alk maar, mr. Krabbe, hadden te verant woorden. Aangezien volgens het reclasseerings- rapport W. als onverschillig bekend stond en dit rapport voor hem weinig hoopvol was, eischte de officier van justitie, mr. Feitsma, tegen hem twee maanden gevangenisstraf en tegen A. en M. terugwijzing van de zaak naar den rechter-commissaris voor een reciasseeringsrapport. De verdediger, mr. v. d. Hoeven uit Haarlem, oordeelde het misdrijf meer een gevolg van de ontwrichting door den tijd waarin wij leven. Hij wees op in consequenties in het rapport, dat W-'s onbetrouwbaarheid voornamelijk grond de op een verklaring van een vroegeren werkgever, die verdachte evenwel weer in dienst had genomen, waarover de verdediger een verklaring aflegde. Plei ter oordeelde W. volstrekt niet zoo on verschillig en vroeg een geldboete, sub sidiair een straf met opname van de gratieclausule. De rechter was eveneens van oordeel, dat het rapport niet overtuigend was. Hij wilde W. nog een kans geven en dit te meer waar deze reeds vader van vier kinderen was, zoodat spr. zich bepaalde tot het opleggen van een boete van- 100 of 20 dagen. De verdediger gaf te kennen, dat hij van hooger beroep afzag. Toen de offi cier mededeelde, dat hij dit niet deed, trok de verdediger ook zijn toezegging n, waartegen de officier bezwaar maakte. De rechter was echter van oordeel, dat de verdachte in dit opzicht te beslissen had en deze deelde toen heel handig mede, dat hij zijn beslis sing in beraad wenschte te houden, waarop de officier vastlegging van het gebeurde vorderde om uit te maken of deze gang van zaken juridisch wel juist is. DIEFSTAL. De 40-jarige huisvrouw S. B. te Akersloot had ten nadeele van een evacué aldaar, wier huis gevorderd was, een theeservies ontvreemd. Dit servies was te haren huize door de eigenaresse en een buurvrouw herkend en aangezien de verdachte geen verklaring, die aan nemelijk was. had kunnen geven, stond zij Maandag voor den politierechter terecht. De officier, mr. Feitsma, eischte tegen verdachte, die niet was versche nen, doch wier verklaring voor den rechtercommissaris, dat zij het servies van de in het huis wonende Duitsche soldaten had gekregen, hij verwierp, 2 weken gevangenisstraf. De rechter, mr. Krabbe, wilde er rekening mede houden, dat de vrouw 5 kinderen heeft en bepaalde de straf subn 15 dagedw "*2' 'W

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1