voost TABAK r JOUREN N BESUIJEN Go., Sovjet-aanval bij Bialystok ingezet Taai verzet tusschen Eure en Seine „Oude spullen" en nieuwe wapens „iOJte" iver Bloed - oorzaak van loos lijden en leed mmFflBRicïf^ ïEURING. ustus a.s. 'olop Aardbeien LNT 1 ALKMAAR TEL. 3256 Duitschers veroveren de stad Ergli Bulgarije's streven op den Balkan Verklaring van dr. Ley Verdedigingslinie in Oost-Pruisen Wij publiceerden gisteren Niéuwe iakiiek bij nachtelijke bombardementen Distancieering bij Parijs en in Z.-Frankrijk Nieuwe landingen Duitsche uitvindersgeest levert een technische vereffening DE tegenwoordige oorlog moet worden gemeten met eert maatstaf, zooals' nog in geen enkelen oorlog daarvóór het geval is geweest. Het gaat! ditmaal om het bestaan, om geheel het volk en niet meer om het bereiken van de een of andere basis voor onderhandeling, bij welke men nog zoo- en: zooveel gewicht op de weegschaal kan leggen. Derhalve is het ook tot een> totalen inzet van alle machtsmiddelen en mogelijkheden gekomen. Luchtslag boven Wiener-Neustadt Nieuws in 't kort. Amateurstabak-oogst 1944 Extra keuringen op eenre Koeere. te Kofflesurrogaat ts geen 5ón surrogaat! 't Is een heel en geurige Imitatie van de lend-braUie koffieboonen. Met aroma van pure moe cal U Uw winkelier toch eens i om: L0FFIESURR06AAT Egbert Scheepmaker J ALKMAAR heumatiek Is da ar een gevolg e sluipende, sloopende kwaal» onder de leden hebt, vóór U jat. De een krijgt deze bezoe- jjong, de ander op rijperen leef- jar de oorsprong is altijd onzuiver - Kruschen Is door zijn samen het bloedzuiverende verster [iddel bij uitnemendheid. Bij en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. lijn naar BONERA geweestl Wat is 't daar! Paps zegt, dat vooral die ■nes zoo reusachtig goed zijn. En jm kiezen wij ook altijd 't lekkers van f gofdredacteur: Jac. Broersen te lief nachtredaetie: J. Werkman, aar; kunst, letteren, rechtbank: ld. Aardweg te Alkmaar (afw.>; liws: D. A. Klomp te Alkmaar. Lf. voor de adv.rubriek W. Ra- f Koog aan de Zaan; voor d» adv.: T. Bus. Alkmaar. brengt hieronder ter alge- Öe in 1944 gehouden voor van de houders in de aan- fjts hebben. j-19^3, toegelaten voorloopig. (edgekeurd voorloopig. 29-3-1943, afgekeurd. 0 'goedgekeurd voorloopig. toegelaten voorloopig. I, 10-3-1943, afgekeurd. B, idem. rl 19-4-1943, toegel. voorloopig. Hgoedgekeurd blijvend. [17-3-1942, toegelaten blijvend. 18-3-1942, idem. bdgekeurd voorloopig. 14-1943, toegelaten voorloopig. 943, goedgekeurd voorloopig. 1 10-3-1943, idem. 1 ten voorloopig. [goedgekeurd voorloopig. |_Jl943, toegelaten voorloopig. idem. 8-3-1943. idem. |43, goedgekeurd voorloopig. |m. toegelaten blijvend. Pem. 1-1942, idem. j8-3-l942, afgekeurd. 0 toegelaten blijvend, ptster, 1942, idem. 20-4-1943, toegelaten voorl. ns, 4-4-ril943, idem. ■ten blijvend. 1 toegelaten voorloopig. keurd. j iter voornoemd, B. A. VAN DER SLUIJS. K.G. TABAK ïTTEN ik 6500 sigar.tlen, dat U zich anmeldt bij jjaretten, Joh. Amsterdam, aa van een e fabrieken [lichtingen. bijgaan. Stuurt nog tan de vakgroep. EINDHOVEN live",DEN HAAG jlukt U volgend voorjaar |ls U N U gezonde jonge kanten bestelt bij TROMMEL, Bloemist, ÈALSMEER-Oost 17, Giro 43724. Ier stuk 4 cent, per 100 tuks 4.franco thuis, jembours (compleet met lantwijzer) 0.20 extra. 15 ct. p. Meter in 24 uur gereed. Uitgave: Dagblad voor Noord-Bolland N.V. Alkmaar - Voordam c 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DONDERDAG U AUGUSTUS 1944. ALKMAARSCHE EDÏTHU Ncomomm 146e Jaargang, No. 198, 2 pagina's, Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRÖDIR, Alkmaar (afw.) Prfls der gewone advertenties min. f 1.40. elke m.m. meer J 0.10. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 2.10, voor het geheele Rijk s 2.63. Losse nummers S cent. Frontenoverzicht A Omsingelingspogingen bij de Seine opgevangen (Interinf). In Noord-Frankrijk lag het zwaartepunt der acties wederom bij de Amerikaansche legers. Deze zetten ook Dinsdag de herhaaldelijk mislukte pogingen om de Duitsche strijdkrachten ten zuiden van tie Seine in te sluiten en te vernietigen, met - toenemend gebruik van gemotoriseer de en pantserformaties, voort. )j-pant- sergrenadiers slaagden erin alle door- braakpogingen aan weerszijden van Lisieux te doen mislukken. Ook ver der strekkende omsingelingsbewegin gen der Amerikanen, die zich uit strekten tot het gebied van Conches en vanwaar uit zy naar het noorden l wilden oprukken, konden na verbit terde gevechten worden opgevangen. TT' De Duitsclje strijdkrachten, ten zuiden Van de Seine werden naar verkorte en dichter opeenliggende stellingen terug gelegd. Een Amerikaansch bruggehoofd aan den noordelijken oever van de Seine kon door een krachtigen tegenaanval der Duitsche grenadiers, die zich hier tegen een numeriek overmachtigen vijand weer den, eerst ingedrukt en later ondanks den taaien tegenstand der Amerikanen opgeruimd worden. Hiermede kunnen de Amerikaansche overzetbewegingen voor loopig als mislukt worden beschouwd. In den stadsgordel ten westen en ten zuiden van Parijs kwam het nergens tot gevechten van grooten omvang. Daaren tegen hield de sterke druk aan den bo venloop van de Seine, vooral in het ge bied van Arpajon—Corbeil en bij Melun aan. Ook ten westen van Fontainebleau kwam het tot een zwaren strijd met op gedrongen Amerikaansche tankvoorhoe den. Deze werden door vooruitgeschoven antitank-strijdkrachten en gemotoriseerd geschut onder vernietigend vuur geno men en trokken na het verlies van 14 gevechtswagens snel terug. In het gebied der vestingen in Bre- tagne werd krachtig Amerikaansch sto- ringsvuur op de omgeving van Lorient gericht. Tot aanvallen kwam het daar echter niet. De strijd in de Provence. In de Provence staan de gevechten om Toulon, waarin aan weerskanten met buitengewone verbittering wordt gestre den, nog steeds op den voorgrond. De Amerikanen, die zoowel van het noorden als van het noordoosten uit aanvielen, poogden, in de eerste plaats van een ten oosten van de vesting gelegen penetratie- plek uit verder terrein te winnen. De verdedigers waren er echter in geslaagd in den loop van Dinsdagnacht daar vrij sterke artilleriestrijdkrachten te concen- treeren, die.» de aanvallers steeds weef door zwaar "vuur bedwongen. Ook in het gebied van de Durance, waar de vijand de bewegingen der Duitsche troepen krachtig volgde, kwam het den geheelen dag tot verbitterde gevechten met de Duitsche beveiligingstroepen, die den te genstander steeds weer gevoelige verlie zen konden toebrengen. Oostelyk front. Duitsche pantser gr erfadier formaties heb ben in het gebied ten zuiden van War schau een opmerkelijk afweersucces be haald in den strijd tegen vier aanvallen de bolsjewistische infanteriedivisies, waar aan verscheidene pantserbrigades waren toegevoegd. Hoewel de bolsjewisten met verschillende sterkte op verscheidene plaatsqn aan een betrekkelijk breed aan valsfront poogden door te breken, wisten de Duitsche linies zich niet alleen over de geheele frontbreedte te handhaven, doch bovendien kon een plaats, die den vorigen dag verloren was gegaan, her overd worden. In het middelpunt der gevechten stond een hevige pantserslag, die door het grootere bereik der Duit sche zware pantserwagens op ondubbel zinnige wijze in het voordeel der verde digers beslist werd. i Ten westen van Bialystok gingen de bolsjewisten tusschen Boeg en Naref na een urenlang artillerievuur en onder voortdurend gebruik van slagvliegtuigen tot den .verwachten grooten aanval over. Daarbij ontstonden den geheelen dag aan het geheele aanvalsfront buitenge woon zware wisselvallige gevechten, die tenslotte leidden tot het achteruit leg gen van de Duitsche linie met ongeveer 3 km. Het tijdelijk ontstane gevaar, dat vry sterke eenheden door het met zoo aan zienlijk gebruik van artillerie, zware wapens en slagvliegers begonnen groote offensief omver geloopen en afgesneden zonden worden, kon door den tegen aanval van een afdeeling Duitsche „tijgers" voorkomen worden. Deze drongen in het kritieke stadium Van den slag diep tusschen de aanvallende Sovjet-formaties door en dwongen deze ten deele tot een vrij snellen terug tocht. Gebruikmakend van deze ver warring en onder het beschermend vuur der Duitsche „tijgers" gelukte het den Duitschen troepen, zich al strij dende en met medevöering van alle wapens naar een nieuwe hoofdge vechtslinie terug te trekken. Van daar uit werden alle verdere doorbraakpo gingen op bloedige wijze afgeslagen. Van de overige deelen van den centra- ïen sector zijn geen berichtenover g<v vechtshandelingen van grooteren omvang ontvangen. Uit den noordelijken sector "wordt ge meld, dat ten noorden van de Du-na een nieuwe Duitsche aanvalsonderneming na harde gevechten tot de verovering- van de stad Ergli heeft geleid, .welke on- Relaties met Duitschland en Turkije De Bulgaarsche minister van Buitenland- sche Zaken, Draganöf, begon zijn uiteen zettingen voor het parlement met behan deling van de betrekkingen met Duitsch land. Hij herinnerde aan den gemeen- schappelijken strijd van beide landen tijdens den wereldoorlog, waaraan Bul garije heeft deelgenomen, ten einde het ideaal van het Bulgaarsche volk de vereenïging van alle Bulgaren te ver wezenlijken. Niet zoozeer de wapenbroe derschap verbindt de beide landen, zoo verklaarde hij, als wel 't onrechtvaardige lot, dat aan beide landen is opgelegd door de overwinnaars in den vorigen oorlog. Wat Turkije betreft, verklaarde de minister, dat de wederzijdsche betrek kingen altijd goed geweest zijn en Tur kije ingezien heeft, dat Bulgarije een üit- gang naar de Zwarte Zee noodig heeft. Wanneer het tot verwikkelingen mocht komen, geschiedt zulks tegen den wil van beide volken. In aansluiting hierop wees Draganöf op de. vriendschappelijke betrekkingen met Rusland. De oorlogs verklaring aan Engeland en Amerika noemde spr. een vergissing, hij stelde echter in 't licht, dat de Engelschen zelf de schuld aan deze ontwikkeling dragen, aangezien hierin een consequentie gezien moet worden van de niet-nalcoming der garantiebeloften van 1919. Voortgaande kwam minister Draganöf te spreken over de politiek van koning Boris, dien hij een staatsman van Europeesch formaat noemde. Hij verklaarde, dat zijn regee- rfng deze politiek zal voortzetten, welke afgebakend is volgens deze gezichtspun ten: 1. Vreedzame regeling van alle aange legenheden 2. overeenstemming met alle naburige landen; 3. vermijding van den oorlog voor het BalkangebiecU danks verscheidene tegenaanvallen der bolsjewisten behouden kon Rijven. Po gingen der bolsjewisteh óm van het zui den uit naar Dorpat door te stooten, mislukten wederom door den dapperen afweer der Duitsche troepen, die in te genaanvallen de aanvallers ten deele tot achter hun uitgangsstellingen terugwier pen. In den zuidelijken sector voeren de bolsjewisten voortdurend sterke strijd krachten naar beide penetratieplekken, welke ten deele van achter het front, deels echter ook uit naburige frontsectoren af komstig zijn en in hoofdzaak uit pantser wagens en gemotoriseerde formaties be staan. De Dinsdag werd dan ook geken merkt door pantserslagen,, die aan weers zijden met buitengewone verbittering werden gevoerd. Alleen aan den Bene- den-Dnjestr konden gisteren 92 sovjet pantserwagens worden stukgeschoten, in het gebied van Jassy 54. Wanhoop in Warschau. De Berlijnsche A.N.P.-coryespondent meldt: Van den toestand te Warschau, waar de bij de nadering van het Sovjet-Russi sche front ontketende opstand door de Duitsche tegenmaatregelen een ontijdig einde heeft gevonden, geeft een te Kra- kau verschijnend Poolsch blad een aan grijpend beeld De leider der opstandelin gen is generaal Bor, achter welk pseudo niem zich de gewezen ritmeester van het Poolsche leger Komorowski, vóór den oorlog een bekend ruiter, verbergt. De pogingen, zijner aanhangers, de burger bevolking aan den opstand te doen deel nemen, acht men mislukt. De onbeschrij felijke nood, die de brandende millioe- nenstad als gevolg van het gebrek aan water en levensmiddelen doormaakt, heeft onder de bevolking een wanhopige stemming doen ontstaan. Alleen de op standelingen beschikken in hun gebarri cadeerde schuilplaatsen nog over levens middelen, waarvan slechts diegenen, die hen bij het bouwen van barricaden of het vervoer van munitie helpen, een klein deel ontvangen. De verliezen der burgerbevolking zijn hoog en ontelbare gezinnen hebben have en goed verloren. Op de binnenplaatsen en in de tuinen van verlaten of verwoeste huizen liggen lijken van burgers, waarvan de teraarde bestelling onmogelijk is. De weerzinwek kende lijkenlucht vermengt zich metden rook der steeds op nieuwe plaatsen uit brekende branden, die tengevolge van watergebrek niet bestreden kunnen wor den en waarvan de uitbreiding door het langdurige warme weer nog begunstigd wordt. De algemeene stemming der bevolking is vertwijfeld en niemand verwacht, dat de revolte vap Komorowski zal slagen. Duizenden inwoners van Warschau trach ten door de vlucht aan de hel te ontko men en aan de uitvalswegen van de stad spelen zich onbeschrijfelijke tooneelen af. Ten deele in lompen gehuld, bemodderd en het gezicht zwart beroet, trekken de vluchtelingen met het weinige, dat zij hebben kunnen redden, weg van de stad. Sommigen zijn van meening, dat deze tragedie *wel eens met de volledige ver woesting der grootste Poolsche stad zou kunnen eindigen. De strijd in Italië. De aanvallen der Britsche hulptroepen in den Adrj.atischen sector werden Dins dag aanmerKelijk minder krachtig. Bij de poging zich in dé Duitsche distanciee- ringsbewegingen te dringen, leden zij zóó zware verliezen, dat zy er zich toe moes ten beperken allereerst de sterk geteis terde Poolsche bataljons aan te vullen. Alleen in de onmiddellijke nabijheid van de kust liepen vrij zwakke strijdkrach ten vergeefs storm op de nieuwe Duit sche opvangstellirtg aan den noordelijken oever van de Metauro. De aanvallen hie ven zonder uitzondering in het gecon centreerde vuur van alle v/apens steken. Van dé overige sectoren van het Italiaan- sche front wordt slechts levendige we derzij dsche verkenningsactie gemeld. Met het oog op het massale gebruik van strijdkrachten in Frankrijk schijnt het den vijand niet mogelijk te zijn, aan het Italiaansche front de voor een groo ten aanval noodzakelijke strijdkrachten aan te voeren. Zijn aanvallen hebben derhalve het karakter van bindingsaan- vallen en staan In beteekenis ver achter bij de geweldige worsteling op de Fran- sche oorlogstooneelen. In hoofdzaak dient het Italiaansche schiereiland de vijandé- lljke iuchtmacht als basis voor haar aan vallen 'op dé Zuidfranschè havens en op steden i in Zuidoost-Europa. Reicbsorganisationsleiter dr. Ley heeft op een bedrijfsappèl in een bewapeningsbedrijf o.a. verklaard: Duitsche uitvinders, constructeurs en arbeiders zullen den techni- schen voorsprong, dien de vijand op het gebied van enkele wapens op het oogenblik bezit, reeds weldra opgeheven hebben. De dag zal komen, waarop wij weer aan bod zijn. Overal in Duitschland stroo men thans duizenden en nog eens duizenden nieuwe arbeiders naar de fabrieken en de weermacht om de Duitsche pantservuist voor de be slissende ronde zoo sterk te maken, dat de eindoverwinning ons iS' De Duitsche verslaggever Kurt Pauli heeft Erich Koch, den Rijkscommissaris voor de defensie en Gouwleider van Oost- Pruisen, vergezeld op een tocht langs en" door de Oost-Pruisische verdedigings linies. Het ging dus om üe versterkingen, die in een paar weken jjtijds door een kwart millioen menschmi lètterlijk uit den grond gestampt werden. Koch vertelde het volgende: Op een morgen ontving ik van den Führer bevel om een verdedigingslinie te bouwen. Ik riep onmiddellijk alle kringleiders samen en zocht daar degenen uit, die mij het energiekst leken. Ieder van hen wees ik een sector toe en ik gaf ieder een bijbe- hoorende kaart alsmede de opdracht, den volgenden ochtend met het werk te be ginnen. De bespreking bad niet langer dan 45 minuten geduurd. Twaalf uren later werkten, bij zonsopgang, reeds 60.000 mannen in den leeftijd van 16 tot 65 jaar. Twee dageh later arbeidden er vlak achter het Duitsche front 250.000 menschen aan de eerste Oost-Pruisische verdedigingslinie. Men noemt Oost-Pruisen tegenwoordig wel de korenschuurvan Duitschland. In dit licht wordt het lógisch, dat na enkele dagen alle arbeiders, die op den akker noodig waren, ^eer naar het veld wer den gestuurd. De oogst werd door het Woensdag 23 Aug. - Het weermacht- bericht maakte melding van harde gevechten bii Evreux en Lisieux, waar bij het den vijand gelukte een penetra tie tot stand te brengen. In Zuid- Frankrijk volgde de vijand de distan- cieeringsbewegingen der Duitsche troe pen. Volgens Interinf was het eerste doel der Amerikanen Parijs. Ten Z.-W. van de Fransche hoofdstad kwam het tot een verbitterden strijd. De viiand drong Toulon binnen, gesteund door scheeps geschut, dat echter krachtig beant woord werd door de Duitsche kust- batteriien. Generaal Dittmar heeft een overzicht gegeven van de gebeurtenissen van de afgeloopen week en wees er op, dat de strijdlust van den Duitschen soldaat onwankelbaar bleef en dat de operaties van den viiand zonder uiteindelijk re sultaat waren. Te beginnen mét de maand Septem ber zal wederom op een deel der boter bonnen margarine verkrijgbaar zijn. Om de handelaren in de gelegenheid te stellen zich met margarine te be voorraden. moet men den boterbon 34B vóór 26 Augustus a.s. bij zijn marga- rineleveranciër inleveren. Teneinde het den handelaren mogelijk te maken zich van boter te voorzien, moet men voor boter bon 34A vóór 26 Augustus a.s. bij zijn boterleverancier inleveren. ongewoon mooie zomerweer tien dagen eerder binnengehaald dan normaal. Toen Kurt Pauli aan Koch vroeg, hoe hij over de militaire waarde van de Oost- Pruisische verdedigingslinie dacht, ant woordde deze: Geen duidelijker antwoord dan de reactie van den tegenstander. De linie-werken liggen dagelijks onder hel vuur der Sovjetvliegers en waar het den aanvallers mogelijk is, artillerie in wer king te brengen, daar sparen zij geen mu nitie. De aanwezigheid van deze linie echter bèteekend èen beveiliging van de gevechtskracht en van het moreel der Duitsche troepen, aldus besloot Koch. Aanvallen in losser verband De Duitsche luchtvaartmedewerker Karl Zeppelin heeft over den nachte- li.iken luchtoorlog het volgende geschre ven: Het Britsche ..bomber command" heeft na een betrekkelijk lange pauze, waar in geen zware nachtelijke bombarde menten od het Duitsche Rijksgebied voorkwamen, den nachtelijken lucht oorlog tegen Duitsche steden hervat. Uit de recente aanvallen op Kiel, Stutt gart en Stettin kon men constateeren, dat men in Groot-Brittannië een nieuwe aanvalstaktiek aan 't uitwerken is. Het waren in zekeren zin .experimenten". Het is nog wat te vroeg om zich reeds een nauwkeurig beeld te vormen van de ontwikkeling van den nachte lijken luchtoorlog in de komende maan den. Veel teekenen wiizen er evenwel op. dat de Brtische bombardements vliegers niet meer en dezelfde wijze als in den afgeloopen winter zullen optre den. Men mag aannemen, dat de gecon centreerde aanval- in gesloten formatie zal worden afgelost door een aanvals- vorm van in losser verband vliegende toestellen. Hiermee in overeenstemming is ook. dat de zware Britsche bombar dementseskaders bii hun laatste aan vallen op het Rijksgebied niet meer één afzonderlijk doel namen, doch in verschillende groepen gelijktijdig enkele steden aanvielen. Bovendien werd bij de hervatting van het luchtoffensief in veel sterkere mate dan vroeger ge poogd, om door gebruikmaking van storingseskaders het eigenlijke zwaarte- puht. of liever gezegd: de eigenlijke zwaartepunten vgn het offensief zoo lang mogelijk te Versluieren. Zoodoende zijn de aanvallen nog meer dan voor heen tot zeer gecompliceerde operaties geworden, die diepgaande voorbereiding: vergen. •- Het gaat er voor het „bomber com mand" ongetwijfeld om. met alle moge lijke middelen de Duitsche nacht jagers op een dwaalspoor te brengen en een systematische exploitatie vim deze eskaders waar mogelijk te verhinderen. Zeker is. dat de nachteliike luchtoorlog dientengevolge voor beide partijen moeilijker wordt. Maar aldus besluit Karl Zeppelin hoe de komende aan vallen ook ziin zullen, de nachtelijke Duitsche luchtverdediging zal iederen nachteliiken aanval tot een riskante zaak maken. Weermachtberichl Doorbraakpoging bij Warschau verijdeld UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Aug. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten westen van den benedenloop van de Seine volgt de vijand onze distancieeringsbewegingen naar den Touques-sector aan weerskanten van Lisieux snel. Bij en ten westen van Evreux, alsmede tusschen Eure en Seine, bieden onze divisies taai verzet tegen den met sterke strijd krachten in noordelijke richting aanvallenden vijand. Hij kon ten koste van zware verliezen slechts geringe terreinwinst behalen. Onze tegenaanval op liet vijandelijke bruggehoofd ten noorden van Man tes wierp den vijand na zware gevechten verder naar de rivier terug. Ten zuiden van Parijs viel de vijand onze vooruitgeschoven be veiligingen met sterke strijdkrachten aan en drong deze tot de Seine terug. Verder zuidelijk wordt aan de Yonne gestreden. In Zuid-Frankrijk houdt de bezetting van Toulon in verbitterde gevechten stand tegen den aanvallenden vijand. Ten zuiden van de Durance distancieer- den onze divisies zich onder krachti gen vijandelijken druk overeenkomstig het bevel verder naar het westen. Op de paswegen aan de Fransch- Italiaansche grens werden verschei dene groepen terroristen met zware, bloedige verliezen teruggeworpen en voor het grootste deel vernietigd. Gevechts- en slagvliegtuigen vielen het vijandelijke overzetverkeer over -de Seine ten noorden van Mantes met goede uitwerking aan. Verscheidene pontonbruggen en volgeladen veer- booten werden vernield. In het zeegebied ten noorden van Le. Havre brachten mijnenvegers en duikboot jagers drie Britsche motor- torpedobooten tot zinken en bescha digden zij. nog drie andere. Op het voor St. Maló gelegen eiland lie de Cécembre sloegen de nog steeds hardnekkig verzet biedende marine batterijen den aanval van een formatie vijandelijke torpedojagers af. Beveiligingsvaartuigen der marine schoten boven de Fransche kust van den Atlantischen Oceaan zeven vijan- De Führer overhandigt ambassadeur Von Papen het Ridderkruis van het Kruis voor Oorlogsverdiensten met de Zwaarden. De Führer heeft op voorslei van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, aan Fran? von Papen, tot dusver Duitsch ambassadeur in Turkije, voor bijzondere prestaties en persoonlijk optreden in dienst van het Rijk het Ridderkruis van het Kruis voor Oorlogsverdiensten met de Zwaarden verleend. In het midden de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von R'hbentrop Hoffmann/Stapf/Pax m delijke bommenwerpers neer. Twee eigen vaartuigen gingen na bomtreffers verloren. Het vergeldingsvuur der V 1 op Lon den duurt voort. Italiaansch front. In Italië hervatte de vijand zijn door braakpogingen in den sector van de Adriatische kust gisteren niet. Oostelijk front. In Zuid-Bessarabië en in Moldavië bleven de Sovjets met sterke pantser en gemotoriseerde strijdkrachten aan vallen. Duitsche en Roemeenschë for maties brachten de vijandelijke aan- valsvoorhoede na diepe penetraties op verscheidene plaatsen tot staan. Ten noordwesten van Baranof sloegen onze troepen, door artillerie en gra naatwerpers prachtig gesteund, vrij sterke Sovjetgevechtsgroepen uiteen. Ten zuidoosten van Warka en ten noordoosten van Warschau werden her nieuwde doorbraakpogingen der Sov jets verijdeld. Een pantserdivisie schoot alleen bij deze gèvechten 52 vijandelijke pantserwagens stuk. Tusschen Boeg en Narew gingen de Sovjets opnieuw tot den aanval over, waarbij zij sterke pantserstriidkrachten en slagvliegtuigen in den strijd wier pen. In zware gevechten werd de vijand in de achterwaartsche linies opgevan gen. In het penetratiegebied ten Westen? v. Modohn werden de Bolsjewisten in een tegenaanval na harden strijd terugge worpen. Ten westen van het meer van Pskof mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. Formaties gevechts- en slagvliegtui gen mengden zich op de zwaartepunten doeltreffend in den strijd te land en vernielden in aanvallen in scheervlucht talrijke vijandelijke pantserwagens, stukken geschut en verscheidene hon derden voertuigen. Door jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht verloren de Sowiets aan het oostelijke front gisteren 62 vliegtuigen. Bii een luchtaanval van Britsche vliegtuigen op een Noord-Noorsch steunpunt schoten beveiligingsyaartui- gen nog zeven bommenwerpers neer. Vier hiervan werden alleen door een patrouillevaartuig neergehaald. In de Noordelijke IJszee viel een van onze duikbooten een kruiser van de Dido-klasse aan. Na 3 torpedotreffers brak de kruiser in tweeën en zonk. Amerikaansche bommenwerpers vie len het gebied van Weenen en enkele plaatsen in Opper-Silezië aan. Duitsche en Hongaai^sche luchtverdedigingsstrijd krachten schoten 57 vijandelijke vlieg tuigen neer, waaronder 51 viermotorige bommenwerpers. In den nacht werden boven West- Hongarije nog drie vijandelijke bom menwerpers neergeschoten. Aanvulling op het weermachtbericht. In aanvulling op het weermachtbe richt wordt nog medegedeeld: De Neder-Saksische 19e pantserdivisie onder bevel van luitenant-generaal Kallner heeft zich in de zware gevech ten ten zuidoosten van Warka door on wrikbare standvastigheid en schitteren den aanvalsgeest bijzonder onderschei den. In de harde afweergevechten bij Wilkowisjken heeft zich een gevechts groep van de pantsergrenadier-divisie Feldherrnhalle door bijzondere dapper heid onderscheiden. Met steun van hebben naar het Amerikanen den zware beschieting een kleine groep Fransche vrij scharen D.N.B. verneemt de 22sten Augustus na met scheepsartillerie strijdkrachten bij St. Jean de Luz nabij de Fransch-Spaansche grens aan land gezet. Een poging, deze groep onder bescherming van. een aan vallende vlootformatie verder te verster ken, mislukte door ret vuur van kust- batterijen der Duitsche marine. In uitgestrekte gebieden botsen de zich ontladende energieën op elkaar. Daarbij worden geheele landen door legers bezet of weer verloren, steden, welker bezit vroeger eens succes garandeerde, worden veroverd en moetent weer worden opgegeven. Het is een heen en weer golven van veldslagen, waarbfl noch steden, noch grondgebied op den duur de beslissing brengen., Deze ligt veeleer slechts opgesloten in de vraag of het gelukt, de kracht vanr den tegenstander uit te putten. Slechts wat betreft de voorwaarden tót eni de instandhouding van deze kracht komt het soms ook aan op grondgebied en steden als grondslag van het oorlogspotentieel, anders niet aldus: dr. Paul Schnadt in de „D. Zeitung i.d. N.". zich daardoor gelijktijdig ook verdere mogelijkheden hebben voorgedaan, welke men sedert langen tijd heeft na gegaan en welker massale toepassingf ons tegenwoordige probleem van dent t ij d heeft gesteld. In het bijzonder het front, dat op heti oogenblik is blootgesteld aan de mas sale actie der oude wapentechniek vahr den vijand, welke massale actie wij b.v in Frankrijk moeten beantwoorden mqtl een beweeglijke oorlogvoering, heeft) met dit tijdprobleèm te maken, dochi óók met onze nieuwe wapentechniek, welke aan dit front, o.a. in den vorm van het V 1 wapen, zoo hoopvol duide lijk is geworden. Een ontembare strijdlust gaat langs het front; de wil n.l. om in ieder geval den tijd door te komen totdat de nieuwe wapens en de aangevulde divisies kun nen worden ingezet- „Wel verdraaid", zeide onlangs een frontsoldaat, ,,het zou om uit je vel te springen zijn, wanneer de vijanden met hun verouderde spullen nog vijf minu ten vóór twaalf, vóórdat wij onze nieuwe wapens hebben ingezet, hun doel zouden kunnen bereiken. Daar is natuurlijk geen sprake van. Ook na vijf oorlogsjaren hebben wij nog zulk een hoop kracht achter de hand, dat wij onze nieuwe wapentechniek en wat er bij hoort zullen gebruiken." Met zulke ongekunstelde uitdrukkin gen van soldaten is het probleem van de tegenwoordige oorlogvoering zoo helder als glas uitgedrukt en er be hoeft niets meer aan te worden toege voegd. In hetzelfde gevoel hebben het geheele Duitsche volk en zijn Europee- sche vrienden thans nog méér offers en lasten op zich genomen. De weg omhoog Dat wij uitgestrekte gebieden in het Oosten en nu ook reeds ecnige mogelijkheden in Frankrijk hebben verlogen, is naar van zelf spreekt b.v. ten aanzien van de voedsel voorziening - ons niet onverschillig. Voor de fase van een oorlogsont wikkeling echter, waarin aan onze zijde een geweldige technische voor sprong bezig is zich een weg te banen, welke de kracht van den tegenstander zal vernietigen, is alleen deze technische voorsprong in ieder opzicht beslissend en zal de verwerkelijking daarvan op haar beurt dadelijk ontlasting brengen naar alle zijden, als daar zijn: ver nietiging van den tegenstander, nieuwe terreinwinst en beschik baarstelling van krachten, óók voor de voedselvoorziening. Op zich zelf is het daarbij betreurens waardig, dat op het oogenblik aan het worstelend© Europa nog geen concreet inzicht kan worden gegeven in de nieuwe Duitsche wapentechniek, welke immers met de V 1 in géénen deele Is uitgeput, een wapentechniek, die niet slechts het kenmerk van een vergel ding, doch in 't algeméén van een om wenteling zal hebben. Deze zwijgzaamheid is evenzeer be treurenswaardig als aan den anderen kant natuurlijk- Men behoeft zich echter slechts duidelijk voor oogen te stellen, dat het wapen V 1 het geniale gebruik maken beteekent van natuur kundige beginselen, welke Duitschland thans beheerscht en waarmee het zich een enormen voorsprong heeft ver schaft, om zich te kunnen indenken, dat Binnen afzienbaren tyd...... De „oude spullen" van den tegen stander, zijn bommentapijten en vlieg tuigen, zijn scheepsgeschut en fosfor- bommen mogen èp hét oogenblik smar telijk worden gevoeld.... wij hebben mét den infanterist de zekerheid, dat de Duitsche uitvindersgeest de tech nische vereffening daarvan binnen af zienbaren tijd zal leveren!. In deze zekerheid incasséeren wij dan ook ver liezen aan landstreken en steden. Het zou niet kWaad zijn, indien al thans eenig verrrioeden van deze onze zekerheid der overwinning iets meer tot de N e d e nla n d s c h e open bare meening zour kunnen doordringen De Nederlandsche pers wees er in het afgeloopen weekeinde reeds op, .dat En geland 't als 'n absolute noodzakelijk heid beschouwt, om in den kortst moge lijken tijd zóóveel gebied in NrW.-Euro- pa te bezetten, dat' 't geheel, of zoo goed als geheel uit heilgebied van de draag wijdte der Duitsche geheime wapens komt te liggen, en dat Engeland der halve wenscht, Nc ird-Frankrijk, België en Nederland nog in den lofp van dezen zomer te bezetten f Het is echter geenszins duidelijk, hoe zulk een bezetting invloed zou kunnen hebben op het algemééne karakter van onze' zich ontwikkelende wapentech- njek. Met dezen .Engelschen wensch wordt ten slotte' sléchts aangeduid, dat ook Nederland oorlogsgebied zou kun- ri2n worden. Dat fs géén reden voor de „anti's", om te juichen. Integendeel, wij wenschen in ieder geval den Neder landers niet toe, dat zij onder puin- hoopen zUlle'n worden begraven! De uitlatingen van een burgerlijke zatheid, van de zijde van een zeker niet gering aantal personen hier te lande, laten ons koud, en wij overschatten haar gewicht niet. De tijd is niet ver meer, dat deze stemmen zullen verstommen, wanneer de geheele -ernst der beslissing voor allen duidelijk zichtbaar zal worden! Duitschland heeft nog steeds tijd ge noeg, om af te wachten totdat de „af- wachters", op wie het immers heele- maal niet aankomt, zullen zijn bekeerd Ook zij behooren tot de „oude spullen", waarvan de frontsoldaat sprak- Datgene echter, wat in Nederland gezond- en vol verantwoording is, zal mèt ons weer den weg omhoog gaan. Oï het ook hier te lande door bloed en over puinhoopen moet gaan, weten wij op dit oogenblik nog niet; wij ken nen alleen de middelen welke ons den weg omhoog zullen openen. Zijn juiste richting zal de toekomst leeren. Het is een harde weg, waaraan de ironie en de lichtzinnigheid niet kunnen bouwen, •imaér: het is een weg, dien het de moeite loont te gaanl Nèar Interinf van zijn luchtmachtscor- re^pondent verneemt, is het in cïe och tenduren van Woensdag tot hevige lucht gevechten boven Zuid-Oost-Duitschland gekomen Formaties Amerikaansche bom menwerpers beschermd door jachtvlieg tuigen met gr.ooten actieradius, die van Italië uit naar de Oostmark doordrongen en' haar bómmen op verschillende plaat sen in het gebied van Groot-Weenen wierpen, werden reeds voor het bereiken van haar doelen door sterke Duitsche jachtstrijdk'ra'chten tot den strijd ge dwongen. Boven Wiën^r-Neustadt ont stond een verbitterde luehtslag, waarin de Duitsche jagers de vijandelijke bevei liging doorbraken en de groepen bom menwerpers onder geconcentreerde vuur van hun zware boordwapens namen. Door waarnemingsposten in dit gebied is mel ding gemaakt van hét neerschieten van talrijke Amerikaansche bommenwerpers. Eenige Amerikaansche piloten, die met het valscherm omlaeg waren gesprongen, konden door het energieke ingrijpen van de "bevolking onmiddellijk worden gear resteerd. Door het goed gerichte vuur van de in de omgeving van Weenen ge- stationneerde batterijen luchtdoelartillerie leed de vijand nog meer verliezen. Geit als dievegge. Op een stukje land aan den Nieuweweg te lioosduinen had een arbeider zijn jasje aan een hek gehangen en was, na zich deze opluch ting te hebben verschaft, aan het werk gegaan. Toen hij zijn schaf tkw ar tiert je wou beginnen, kwam hij tot de onpretti ge ontdekking, dat zijn portefeuille, waar in een bankbiljet van f 25.en een van f 10.en een rookerskaart waren gebor gen, uit het jasje was verdwenen, hoe wel bij zijn weten niemand anders dan hijzelf in de buurt was geweest. Lang behoefde hij echter niet te zoeken: een verknabbeld restant van de portéfeuille lag vrij dicht bij het hek in het gras ver scholen, terwijl een geit met een dood onschuldig gezicht daar stond te blaten. Kennelijk waren de beide bankbiljetten en de tabakskaart in de geitenmaag ver dwenen, doch was de portefeuille het geitje te taai bevonden. Stank verraadde clandestien vleesch. Gisternacht waren twee rechercheurs te Amsterdam in de omgeving van de Nieuwe Keizersgracht, toen hun aan dacht werd getrokkep door een viezen stank welke uit het pakhuis op die gracht kwam. Zij gingen op onderzoek uit en vonden in een kelder onder het pakhuis drie mannen doende met een groote partij schapen- en varkensvleesch, dat een ondragelijke lucht verspreidde. Het vleesch werd in beslag genomen en naar het abattoir vervoerd, waar bleek, dat het reeds in verregaanden staat van bederf verkeerde. Het was n.l. direct na de slachting in kisten verpakt en pc* auto naar Amsterdam gebracht, zoodL^ de lading verstikt was. Drie mannen, die in den kelder werden aangetroffen, wer den gearresteerd. Daar de weersomstandigheden sterk vertragenden invloed hebben gehad op het rijpen van de hier te lande geteelde tabak, waardoor de tabaksoogst is ver laat, is het noodig gebleken den ter mijn, binnen welken de amateurs zich moeten aanmelden voor het laten ver werken van hun tabak, te verlengen. Naar wij vernemen, is in verband hiermede nader bepaald, dat de ama teurtelers van tabak zich uiterlijk 30 September 1944 ter registratie moeten hebben aangemeld bij één van de vol gende adressen, t-w. bij het Bureauvoor de Kerftabakindustrie, afdeeling Ama teurstabak, Rokin 93, Amsterdam, in dien men voor zijn tabak rook-, shag- of pruimtabak wenscht terug te ont vangen; en bij de Vakgroep Sigaretten industrie, bureau Johannes Vermeer straat 29, Amsterdam, indien men zijn tabak tot sigarettèn wil laten verwer ken. Zoo spoedig mogelijk zal worden be kend gemaakt, welke prijzen de ama teurs voor de door hen ontvangen tabaksproducten uiteindelijk zullen moeten betalen. voor Waffen-H (Wiking), W-wachtbataïl- lon, Landstorm Nederland» Germaansche M in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog *n extra keuring worden gehouden op: Vrijdag 25 Augustus 8.13.— uur, Am sterdam, Dam 4; waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd .te worden. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 19—35 jaar, die aan- meldingsplichtig zyn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-fi kan Ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie by het t)-wachtbataiUon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen. en terugreis zyn verkrijg baar by de navolgende Nebenstellen der Waffen-W: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerestraat 46; Enschede, Hengeloschcstraat 30 en Utrecht, Vredenburg 19. Eveneens by het fj-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag. Korte vyverberg 5 en Marinealinahmestelle-West, Utrecht, PlomnetorenEracht 24.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1