kh u een nuk, koopt Mogelijk overijld optreden yan Koning Michael Verbitterde strijd in Marseille, Toulon en Parijs Straatgevechten in buitenwijken yan Parijs KAS VOORKOMT NSTITUUT SCHEUK Deze maand Aanvang nieuwe cursussen Toestand ontwikkelt zich niet volgens de verradersplannen Eervolle successen In 't verleden Ligt het heden, In het nu wat worden zal. Goedkoop Sovjet-succes door houding der Roemeensche troepen Reorganisatie Hongaarsche regeering Betrekkingen met Vichy verbroken, Sluiting van theaters in Duitschland. Distancieeringen op de Proeth en de Sereth Politieke spanningen Inzameling van uniform stukken Inlevering bonnen boter 34 A en 64 B tnflt O tcTf 3e «oF'keureiE Rj verpakte levensmiddelen kunt U niets keuren. Ga dan af op dea naam w. A. scholten. Een kwa« liteitsgarantie, die o.a. voorkomf op w. a. scholten's Albumona* Butaroma, Transparanta, Sago en verpakt Aardappelmeel. «tfcn kwam in 1944 M tcr tert/ee"^ een volgestorte spaarbrlef van ƒ500.— 1000.— 2500.— ilde men bij toetreding ƒ390,—780.—I960.— eering kas 1929: ste ƒ878.60 1757.20 4393— Tte ƒ651.11 1302.22 3255.55 ittjdli J. Storting vanat ƒ3.- p. mnd. >re inlichtingen, mede omtrent een ïgenwoordiglng, verstrekt de N.C.V rverz., Zeestraat 83, 's-Gravenhaga. hwenken vin Or. Hilder No. 17^~ ET VUIL WORDEN. neer U Uw goed wilt sparen, moe!1 ooveet mogelijk het vuil worden ngaan. Laat de kinderen alleen meti one voeten en knieën naar bed gebruik de sloopen aan twee kan- behattdel een vlek direct en laat ntet indringen, leg Iets onder het lje van Uw jongste, gefft de wasch r" der moeite. Zteplabileken vfb ÜE HAAS EN VAN BftERtfe leg iets onder het Regenkleeding t uit lakens Vlotte modellen 41 Keurige pasuorm Degelijke afwerking tnf. bij alle Modezaken ju bofdreaacteur: Jac. Broersen te Jhef nachtredactie: J. Werkman laar; kunst, letteren, rechtbank: d. Aardweg te Alkmaar (afw.)5 luws: D. A. Klomp te Alkmaar. r. voor de adv.rubriek W. Ra- Koog aan de Zaan; voor de [ladv.: T. Bus. Alkmaar. Vlkmaar Oudegracht 130 Telefoon 2705 boekhouden: Middenstands diploma, Handelskennis l.o. 7raktijkdiploma Boekhouden palen: Correspondentie Conversatie - Nederlandsch - Engelsch - Duitsch - Fransch, Spaansch. De lessen worden gegeven in privé-, club- en cursusver band Vraagt prospecti. J Zw. hangerjurk ribstof f 35, ïhantung zomer japon f 25, blouse f 16, alles mt. 46. Clau sing, Stationsweg 30. H Hooge br. k.sch. m. 20 f 7.50, pe Vries, Oudegracht 158a. J Postzegels v. Europa, ruim |50 stuks, pl.m. 3500 francs jeat. waarde, f 140. De Veye, pergerweg 143. I 6 glazen bakjes f 6, 1 hang- jpord f 2.50, 1 vleeschschotel 1 5, 1 boterkoeler f 3. Cam- aieraat. Brouwerstraat 7. 2 ontwikkelbakk. 18-24 f 2, I zinken ontwikkelb. 9 x 12 3, l roode en l gele overkap r'i f 2, vergrootingslcoker 9 x 2 f 20. D; Ottink, Kooltuin 19. Mooie gladde linnenkast f 60, raamhorren f 5, i schilderij 5. Heinis, Houtmanstr. 24. I 1 p. j.sch. f 10 m. 35. J. 3ieman, Eikelenbergstr. 39. l part. inmaakglazen compl. vijd model (orig. Weck) J 2, 1 snijboonenmolen met Versnelling 2-gaats f 75. Bang- Ina, Rozenstraat 19. Te koop 1 sterke kinderwa- ;en (oud model) v. f 30. J. lldenburg, Dorpsstr. 23. Ber- |en. |i 1 pr. beste werksch. m. 45 15. Roecoert, Fabrieksweg A llrmaar z.g.a.n. ongedr. mantelpak je d.bl. mt. 42 f 85, z.g.a.n. rachttff spinnewiel f 85. De Wit, 2e Kabelstraat 21. Mooi eiken salontafeltje f 30, iken bijzettafeltje f 25. d.bl. I i. winterjas m. 46 f 45. mooi Kandweef tafelkleed f 30. De Wit. 2e Kabelstraat 21. 4 Pracht wieg op wielen, be- lleeding ook zeer gesch. v. [.jurkjes f95; plateel rook stel f 22.50. Strooker, Straat- Weg 311. Heiloo. J 5 m prima vloerzeil met [filtpapier f 50. D. OttinK, Ifooltuln 19. h Elec.tr. gram.motor 220 volt h. pick-up f 80. 1 projectie- bnt. in koffer m. pl. f 80. v. Molen, Spoorstraat 81. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.VS Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 Red. 3330. 'Giro 187294. ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1944. ALKMAARSCHK EDITIE. 146e Jaargang, No. 200, 2 pagina's. mxmxk'm Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar (afw.) PrQs der gewone advertenties min. J 1.40. elke m.m. meer J 0.10. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 2.10, voor bet geheele RUk 2.63. Losse nummers 5 cent. Toonaangevende kringen in de Rijkshoofdstad blijven bij het beoordeelen van de ontwikkeling als gevolg van de gebeurtenissen in Roemenië zeer terughoudend. Alhoewel geen bijzonderheden over de door de nationale elementen, respectievelijk van Duitsche zijde, genomen maatregelen worden meegedeeld, krijgen politieke waarnemers in Berlijn toch den indruk, dat de toestand zich geenszins ontwikkelt overeenkomstig de plannen Van de verraders. Dezen indruk kreeg men ook op de conferentie van de buiten- landsche pers van Vrijdag, waarop ook gewezen werd op het feit, dat de toestand in Roemenië door Engeland voorzichtiger beoordeeld wordt. Zoo werd o.a. gewezen op een bericht van Exchange, waarin de vraag gesteld wordt of de politieke kringen rondom Koning Michael zich inderdaad ertftn vergewist hebben, dat de destijds door de Sovjet-Unie aangeboden garanties ook thans nog van kracht zijn. Nu in dit bericht gesproken wordt van een mogelijk overijld optreden", komt daarin een scepticisme naar voren, dat de aandacht verdient. Achter de uitnoodiging der Sovjets aan Roemenië om zich met steun van de Sovjet-weermacht meester te maken van Zevenburgen, gaat naar Duitsche meening een zeer bepaald plan schuil, nl. het plan om de Roemeensche troepen naar Zevenburgen te lokken en ze daar in den strijd tegen Hongarije te laten doodbloeden, om op deze wijze tijd te winnen om in Moldavië en in Walachije en niet te vergeten in de Dobroedsja, de dingen, zoowel op militair ais politiek gebied, overeenkomstig de Sovjetplannen te regelen. De wijze waarop men twee Europeesche volken tegen elkaar in het harnas probeert te jagen, komt geheel overeen met de methoden, volgens welke de Qeallieerden van de tweedracht tusschen anderen plegen te profiteeren voor hun eigen belangen. „Weergalooze misdaad De Duitsche pers herinnert in haar commentaren op het verraad van koning JJichael van Roemenië aan den chaos, waarin Italië werd gestort door de capitulatie van Victor Emapuel en Badoglio. Tegelijkertijd wijzen de bla den er op, dat een Roemeensche natio nale regeering bereid is den strijd verder voort te zetten, om het land van den ondergang te redden. Een „weergalooze misdaad" noemt de .Völkische Beobachter" de handel wijze van Michael, zijn „kruiperige hovelingen en een reeks eerzuchtige partijpolitici van den ouden stijl." De samenzweerders in het koninklijk paleis te Boekarest, - zoo schrijft het blad, wilden het Roemeensche volk eenvree- selijk lot- berokkenen, de bolsjewieken het land binnen laten en dit daarmede storten in de catastrophe, die -voor ieder volk in zulk een positie zeker is: bolsjewiseering en. aanhechtingvan den resteerenden puinhoop onder den naam van een Sovjet-Republiek aan de USSR. Het is niet meer dan natuur lijk, dat de nationaal bewuste elemen ten van Roemenië, die begrepen heb ben, dat de compromislooze strijd tegen het bolsjewisme de eenige redding van het land kan zijn van een niet te over- ziene barbaarsche slavernij. en die daartegen aan het front de wapens hebben gedragen, niet werkeloos toe zien bij deze misdaad van den koning en zijn aanhangers, maar mannelijk op treden tegen het. uitgedachte onheil. Bij het kabinet, dat Michael heeft aangesteld, gaat het uiteraard om de gebruikelijke volksfrontregeering, die volgens de bolsjewistische methode overal wordt aangesteld, waar men den overgang naar het Sovjetsysteem wil voorbereiden. Deze Kerenski's krijgen dan in zeer korten tijd het verdiende schot in den nek, wanneer hun volge lingen onder bolsjewistische leiding zijn gekomen. De overheerschende per soonlijkheid in deze vergadering is dan ook de bolsjewiek Patrescanu. Dat daartegenover de kliek van Michael in geen geval zou kunnen rekenen op An- glo-Amerikaansche hulp wanneer het water haar tot de lippen reikt, behoeft nauwelijks vermeld te worden. De landen van het Europeesche zuidoosten zijn reeds, op zijn laatst in Teheran, san de Sovjet-Unie door Jjaar bond- genooten als voorterrein toegewezen. Wanneer de verraders van Boekarest bereid zijn, de bolsjewieken het land in te roepen, verspelen zij daarmee voor altijd vrijheid en eer van Roe menië. Hun duistere plannen te door kruisen, zal derhalve' iederen nationaal In aanvulling op het weermacht bericht wordt nog medegedeeld: In de succesvolle afweergevechten aan den Weichsel en ten noordoosten van Warschau hebben troepen van' het 64ste pantsercorps in de periode van' 18—22 Augustus 151 pantserwagens vernietigd, terwijl het vierde 44-pant- sercorps in dezelfde 'periode 98 pant serwagens stukschoot. Bij Wilkowisjken heeft zich - het be proefde regiment valschermjagers 16, onder bevel van luit.-kolonel Schirmer opnieuw onderscheiden. Bij de gevechten in het gebied van Modohn heeft zich de Pommersche 32e infanterie-divisie, onder bevel van kol. Coszmala, drager van het Ridderkruis, door bijzondere dapperheid onder scheiden. denkenden Roemeen het belangrijk ste doel van het oogenblik lijken en daarmede ook de vastberaden voort zetting van den strijd tegen de bols jewistische agressie aan den kant van de Duitsche troepen, welke strijd alleen het land zal redden van de afgetee- kende catastrophe. Hongaarsch-RoemeenBche ver bindingen verbroken. Naar de directeur-generaal van de Hongaarsche PTT mededeelt, is ieder post-, telegraaf- en telefoonverkeer met Roemenië tot nader order stop gezet. BILDERDIJK. Ook thans weer strijden Neder landers voor Europa's vrijheid ter zee, in .trouwe verbonden heid met hun Duitsche kame raden. O/H P.m. Cornelis Tromp 9.9-1629/29.5.1691. Zoon vari M. H. Tromp. Kapitein in 1650. Schout-bij-nacht in 1653, na den slag bij Livorno. Later Luite nant-admiraal van Holland en West- Friesland. O/H P.m. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan ge schieden bij de Marine Annahmestelle West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143, en Rotterdam. Nieuwe Binnenweg 93—100 bij alle Haf en- en Ortskommandan- turen en bij de Nebenstellen der Waffen-fj. Alle gewenschte inlichtingen, „zoowel voor dienstname bij de Marine als bij de ^^Waffen-M, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. Frontenoverzicht In Hongarije zijn, naar Vrijdag op een desbetreffende vraag in de Wilhelm- stra-se werd meegedeeld, de als gevolg van de ontwikkeling in Zuidoost- Europa noodzakelijk geworden maat regelen genomen. Daartoe behoort ook een reorganisatie der regeering, waar over op het oogenblik ,nog geen bijzon derheden worden meegedeeld. In Berlijnsche politieke kringen is men van meening, dat door de gebeur tenissen in Roemenië ook zekere span ningen, die in den laatsten tijd op het gebied der binnenlandsche politiek in Hongarije zijn ontstaan, met één slag opgeheven zullen worden en wel in ver band met de gevaren, waarvoor het Hongaarsche vólk zich geplaatst ziet. Geen verloven voor .Hongaarsche ambtenaren. De Hongaarsche minister - van bin nenlandsche zaken heeft in een veror dening voor al zijn ambtenaren een verbod van verlof afgekondigd. Dit verbod- van verlof is daarop door den eersten burgemeester vafl Boedapest ook afgekondigd voor alle stedelijke employé's. Het Zweedsche Telegraafagentschap meldt dat Zweden de diplomatieke be trekkingen met Vichy heeft verbroken. Naar radio Ankara meldt, heeft ook Turkije besloten den Turkschen am bassadeur bij de regeering te Vichy terug te roepen. Den Franschen am bassadeur te Ankara zijn de volmaeh- «n ontnomen.. Maquis-benden lijden groote vérliezen Nadat de eerste aanvallen der Fransche Maquis-benden op Mar seille op bloedige wijze ineenge stort waren, hebben de Anglo- Amerikanen ten Noorden der stad troepen uit de lucht neergelaten, waarmede zij Donderdag den aan val openden. In Marseille zijn he vige straatgevechten aan den gang tusschen het Duitsche garnizoen en binnengedrongen pantserwagens. Duitsche batterijen sloegen gereed staande vijandelijke troepen op de opmarschwegen uiteen en steunden op doelmatige wijze den afweer tegen de tot het havengebied door gedrongen vijandelijke strijdkrach ten. Het stadsgebied in het gebied der Duitsche marine-steunpunten bevindt zich nog steeds in handen der Duitsche verdedigers. Het Internationale Informationsbüro meldt omtrent de gevechten in Zuid- Frankriik. dat zoowel te' Toulon als te Marseille dg gevechten met de binnen gedrongen Amerikaansche formati-s en hun soldeniërstróepen met groote ver bittering voortduren. In beide steden ziin de invasietroepen er weliswaar in geslaagd terrein te winnen, doch zij trachten tevergeefs de Duitsche verde digers van .elkander te scheiden. Deze verdedigen elke straat en elk plein met grooten strijdlust en binden groo te strijdkrachten der'aanvallers. Bij deze gevechten werden de inva sietroepen op talrijke plaatsen door terroristengroepen gesteund. Het be schermend vuur der Amerikanen en der vriischaren met. hun pantserwagens kon niet verninderen. dat de terroris ten bloëdife. verliezen leden. Ook de verliezen der in de stad binnenge drongen pantserstrlidkrachten waren aanzienlijk. Zoo verloren zii' in 'den loop van Donderdag bij de straatge vechten in Toulon alleen al 39 ge vechtswagens. Het grootste aandeel in de vernietiging der tanks hebben de kustbatteriien der beide vestingen. De. heldhaftige tegenstand der ves tinggarnizoenen heeft de distanciee- ringsbewegingen der Duitsche forma ties uit het overige gebied in de rich ting van Lyon aanmerkelijk vergemak kelijkt. Parjjsche gevechten. Terwijl voortdurend hevige gevech ten worden gevoerd om het Seine- bruggehoofd ten Zuiden van Rouaan, is het zwaartepunt dei Amerikaansche operaties verlegd naar het gebied van Parijs. Daar zijn Amerikaansche pant sercolonnes na zware gevechten, die aan beide zijden met groote verliezen gepaard gingen, via Versailles en Sèvres uit Westelijke richting en langs den weg Etampes—Parijs uit Zuidelijke richting de buitenwijken' van de stad binnengedrongen, waar zij op vrij groote schaal de terroristengroepen be wapenden en tot opstand tegen het gar nizoen aanspoorden Daarbij kwam het tot verbitterde straat- en huizenge vechten. eerst in de buitenwijken, later ook in de binnenstad, waar de steun punten der garnizoenstroepen werden aangevallen. Onder andere kwam het bij het Palais Luxembourg, op de Place de L'étoile, bij den Are de Triomphe, waaronder zich het graf van den onbe kenden soldaat bevindt, alsmede op an dere plaatsen in de binnenstad tot he vige gevechten met verschillende pant- sergroepen en-met de terroristen. Her haalde pogingen om zich met geweld van de Duitsche steunpunten meester te maken, werden met bloedige verliezen afgeslagen. De gevechten duren echter voort. Stroomafwaarts de Seine lag het zwaartepunt der gevechten aan het Zuidelijke front van het bruggehoofd ten Zuiden van Rouaan. met name in het gebied van Elbeuf. Hier slaagden Duitsche nantserformaties erin her haalde aanvallen van ver overmachtige vijandelijke strijdkrachten af te slaan en een hiaat in hel front, dat deh vo- rigen dag was ontstaan, weer te slui ten. Ten Noorden van Mantes werd Hoor een geconcentreerden aanval van 44 -pantsergrenadiers 'n Amerikaansch bruggehoofd aan den Noordelij ken oever van de .Seine aanmerkelijk ingekrompen. De Amerikanen voeren voortdurend versterkingen 'aan. daar zij dit hiuggehoofd met alle middelen willen t/ehouden. Oostelijk front. Aan den uitersten 'Zuidelijken vleu gel van het Oostelijk front zijn de bols jewisten door de houding der Roe meensche troepen tot een goedkoop succes gekomen. Dezelfde Roemeen sche divisies die. ten minste ten deele, zich eenige dagen geleden aan de zijde van hun Duitsche wapenbroeders bij zonder weerden en belangrijke frontsec toren aan den greep der bolsjewisten onthielden, hebben het met hun wa peneer vereenigbaar geacht, deze goed versterkte sectoren zonder strijd op te geven en zonder rekening te houden met de Duitsche bondgenooten de 'wa pens neer te leggen. In eenige sectoren, voornamelijk in 't geb' -d aan weers kanten van Jassy. was de tegenstand der Roemeensche formhties bii het bc gin der groote Sovjet-aanvallen zoo ge ring. dat het slechts door de taaie verbetenheid der hier staande Duitsche .formaties en de bekwaamheid der Duitsche leiding gelukte, de gevaarlijke uitwerking van dit falen te voorko men. Als gevolg van deze gebeurtenis sen is 't den bolsjewisten gelukt, de in het gebied boven den Noordelijken arm van den Donaumond liggende plaatsen te bezetten. De Duitsche strijd krachten distancieerden zich hier naar de midden- en beneden-Proeth. Krach tige pogingen der bolsjewisten om door snel naar voren brengen van hun pant serwiggen uit het gebjed van Jassy naar het Zuiden den Duitschen forma ties den terugweg over de Proëth af te snijden, leidden aan den beredenloop van de rivier tot verbitterde gevech ten, tijdens welke hei, den1*bolsjewisten gelukte, op twee plaatsen de bruggen over de Proeth op te blazen en de stelselmatige Duitsche concentrische bewegingen te hinderen. De gevechten duren hier met groote verbittering voor In het Noordwestelijk aansluitende gevechtsgebied bereikten de Sovjets Donderdag de stad Bacau, vanwaar uit zij met zeer krachtigen steun van tqpks over een breed front huil aanvallen naar 't Westen en Noordwesten voort zetten. Duitsche afweerstrijdkrachten boden daar hardnekkigen tegenstand en het gelukte haar talrijke pantser- aanvallen uiteen te slaan en 28 Sovjet tanks alsmede een naar voren gescho ven zware batterij buiten gevecht te stellén. Strijd in de Karpathen. In het Oostelijke voorterrein van de Karpathen verliepen de Duitsche be wegingen over het. algemeen stelsel matig. De passtellingen ziin hier alle in Duitsche handen. Het kwam slechts tot plaatselijke gevechten in de door de Hongaarsche formaties bezette sec toren. Daarentegen zetten de bolsjewisten tusschen San en Weichsel hun zware aanvallen, waarvoor zij minstens vier pantserkorpsen en twaalf infanterie divisies gebruikten, voort. Ten zuiden van Baranof en in het .gebied van Debica poogden zij door massaal ge bruik van krachten door het Duitsche front te stooten. Zij werden echter, na aanvankelijk -terreinwinst te hebben behaald, door een krachtigen flankstoot van gepantserde Duitsche formaties spoedig in de verdediging gedrongen en moesten verscheidene plaatsen weer opgeven. Daarbij verloren zij een groot deel van de voor dezen aanval gebruikte pantserwagens en stukken stormgeschut en hun mobiele infanterie-formaties leden flinke verliezen. In den centralen sector werden de bolsjewisten in verscheidene sectoren ten noordoosten van Warschau bij hun met verschillende kracht uitgevoerde aanvallen overal afgeslagen. Op één plaats werden twee Sovjet-bataljons door een omsingelingsbeweging van Duitsche grenadiers van hun achter- waartsche verbindingen afgesneden en opgerold. In 't gebied van Bialystok hernieuwden de bolsjewisten over een breed front hun groote aanvallen, met gebruik v^n frissche pantser- en infan- terie-divisies. Terwijl zij ten noorden „van dén weg Bialystok -Warschau na buitengewoon harde gevechten, die den geheelen dag duurden, terreinwinsten van 3—4 km. wisten te behalen,v bleef de aanval aan weerskanten van den weg en ten zuiden daarvan in het af- weervuur van alle Duitsche wapens steken. Aan 't geheele .Oostelijke front scho ten Düitsche jagers en luchtdoelartil lerie bij den afweer van slagvliegtuigen 58 Sovjet-vliegtuigen neer. Onderwijs sterk beperkt. Naar de Rijksgevolmachtigde voor de totale oorlogsinspanning. Rijksminister dr. Göbbels,. mededeelt zullen in de toekomst eigenlijk nog alleen film en radio aan de soldaten aan het front en aan de werkenden in het vader land ontspanning brengen en cultu- reele waarden overbrengen. Deze be reiken met het minste gebruik van menschen en materiaal de grootst mogelijke kringen van 't Duitsche volk. Bepaald wordt: Alle theaters, variété's, cabarets en tooneelscholen moeten vóór den lsten September 1944 gesloten worden. De desbetreffende „Fachschaften" en vak groepen worden opgeheven en het par ticuliere tooneel-, zang- en dansonder- wijs wordt gestaakt. Alle circus-onder nemingen, op enkele na, die noodig zijn voor het behoud van het waardevolle dierenbezit, worden stilgelegd. De vrij komende krachten zullen, voor zoover zij voor den oorlog bruikbaar zijn, aan de strijdende troepen worden toege voegd. Alle anderen worden in wapen en oorlogsproductie gebruikt. Alle or kesten, muziekscholen en conservatoria staken, met uitzondering van enkele leidende lichamen, waaraan ook de omroep voor de uitvoering van zijn programma's dringend behoefte heeft, hun artistieken arbeid. Hun- leden wor den op dezelfde wijze als die van de stilgelegde tooneel-ensembles aan de weermacht toegevoegd, resp. in de wa penindustrie gebruikt. Op het gebied van de beeldende kunst worden om dezelfde reden kunsttentoonstellingen en wedstrijden gestaakt en academies, kunsthoogescholen, alsmede de par ticuliere kunst- en schilderscholen, ge sloten. Publicaties op het gebied der sehoone letteren, amusements- en aan verwante lectuur worden gestaakt. De dagbladpers wordt verder inge krompen. Vérgaande fusies moeten plaatsvinden. Met uitzondering van enkele belangrijke bladen wordt de omvang der dagbladen jot vier pagi na's, de verschijning tot zes maal per week beperkt. De wekelijks verschij nende geïllustreerde tijdschriften, met uitzondering van de „Illustrierte Beo bachter" en de „Berliner Illustrierte" met verschillende kopbladen. zullen niet verder uitkomen. De door de N.S. Gemeenschap „Kraft durch Freude" verzorgde „Trup- penbetreuung" wordt gestaakt. Een groot aantal vakscholen, die niet rechtstreeks voor den oorlog belangrijke doelen dienen, zooals bijv. huishoud en handelsscholen, worden tot nader order gesloten. Ook aan de hooge- scholen vinden vanuit het gezichtspunt der oorlogsnoodzakelijkheid vérgaande inkrimpingen plaats, waardoor ver scheidene tienduizenden mannelijke en vrouwelijke studenten voor de oor logsindustrie gebruikt zullen kunnen worden. Met ingang van de 68ste distributie periode, op 16 October 1944, wordt de nieuwe verzamelkaart voor levensmid delen ingevoerd. Deze vereenigt de belangrijkste kaarten voor brood, vleesch, vet enz., die tot dusver afzon derlijk werden verstrekt. Daardoor zal een besparing van rond 300 millioen levensmiddelenkaarten per distributie periode worden bereikt. Tot volledig gebruik van de arbeids kracht wordt de arbeidstijd bij de openbare bestuursinrichtingen en pp de bureaux in het economisch leven uniform op ten minste 60 uur per week gesteld. Algernon vacantie-verbod. Onmiddellijk ingaande wordt een al gemeen voorloopig verbod van vacan- tie afgekondigd. Van dit vacantie-ver bod zijn uitgezonderd vrouwen die het vijftigste en mannen, die vóór 31 Dec. 1944 het vijf-en-zestigste levensjaar hebben bereikt. In geval van overlijden of levensgevaarlijke ziekte van den echtgenoot, de grootouders, ouders of kinderen bij bevalling der echtgenoote of om andere dringende redepen kan het gebruikelijke korte verlof ver leend worden, onder aanlegging van een strengen, doch rechtvaardigen maatstaf. In dringende gevallen moet met name aan ernstig gewonden, vrouwen en jeugdige personen bij ziekte of ter vërmijding van ernstige schade voor de gezondheid bij uitzondering verlof worden gegeven. Debepalingen inzake „Familienheimfahrten" en „Familien- besuchfarhten" blijven van kracht. De Rijksminister van Justitie zal een verordening uitvaardigen tot' beveili ging van de totale oorlogsinspanning, krachtens welke overtredingen met gevangenisstraf en boete worden ge straft. Weermachtbericht Felle tegenstand in Zuid-Frankrijk UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 25 Aug. (DNB). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In het gebied en noordwesten van Parijs volgde de vijand met sterke strijdkrachten van het westen en het zuiden uit onze divisies, die zich in de richting van den benedenloop van de Seine gedistan- cieerd hebben. Bijzonder hevig was de druk ten zuiden van Elbeuf, waar gisteren in den loop van den dag een bres in het front in een tegenaanval gesloten werd. Ten westen van Parijs ging de vijand, door talrijke tanks gesteund, tot den aanval over en drong tot den westelijken rand der stad door. In de buitenste stadswijken zijn hevige straatgevechten ontbrand. Pogingen van den vijand om ten westen van Melun over de Seine heen te trek ken, werden in* een tegenaanval afgeslagen. In één sector bevinden zich nog vijandelijke strijdkrachten op den oostelijken oever van de rivier. In het gebied van Toulon 'en Mar seille wordt nog steeds verbitterd ge streden. In enkele steunpunten ver dedigen onze bezettingen zich, door de kustartillerie doeltreffend gesteund, en maken zoodoende distancieeringsbewe- gingen van alle overige troepen in de richting van Lyon mogelijk. In het bergterrein ten oosten van de Rhóne strijden onze flankbeveiligingen met vijandelijke snelle formaties, die onzen bewegingen in het Rhöne-dal probeeren voor te komen. Patrouillevaartuigen brachten voor de monding van de Schelde één vijan delijke motortorpedoboot tot zinken en schoten verscheidene andere in. brand. Na harden strijd ging daarbij één eigen ^oot verloren. Op Belgisch—Fransch gebied worden 202 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op het gebied van Groot-Londen werd overdag en 's nachts in versterkte mate voort gezet. Italiaansch front. Uit Italië worden, behalve weder- zijdsche verkenningsactiviteit, geen bij zondere gebeurtenissen gemeld. Oostelijk front. In het zuiden van het Oostelijk front trekken onze troepen nu onderdeelen van de Roemeensche formaties- op be vel van de koninklijke verraderskliek het verzet tegen de bolsjewisten heb ben gestaakt, al strijdende verder naar de Proeth en de Sereth terug. Talrijke vijandelijke tanks werden daarbij ver nietigd. Tusschen de Karpathen en den Weich sel werden sterke plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. In het bruggehoofd over den Wei_h- sel ten noordwesten van Baranof heb ben onze infanterie-en pantserdivisies, door formaties vliegtuigen en lucht doelartillerie doeltreffend gesteund, vijandelijke doorbraakpogingen in noor delijke richting in harde afweergevech ten en succesvolle tegenaanvallen ver ijdeld. Twee pantser- en twee geme chaniseerde corpsen, alsmede 12 infan- terie-divisies der Sovjets, leden hierbij zeer zware verliezen. In de periode van 11—23 Augustus werden in deze gevechten 434 vijandelijke pantser wagens en 634 stukken geschut buit gemaakt of vernietigd. Tusschen Boeg en Narew werd ook gisteren de door den' vijand beoogde doorbraak in een verbitterde worste ling verijdeld. 39 vijandelijke pantser wagens werden daarbij stukgeschoten. Ten westen van Modohn mislukten herhaalde vijandelijke aanvallen. Ook ten noordoosten van Walk bleven her nieuwde aanvallen der bolsjewisten zon der resultaat. In verbitterde gevech ten, die verscheidene dagen duurden, werd hier de stormloop' van tien Sov- jet-infanterie-divisies, die door forma ties pantserwagens en granaatwerpers versterkt waren, afgeslagen. In het gebied van Dorpat vingen Duitsche en Estlandsche troepen sterke vijandelijke aanvallen op. In lucht gevechten en door de luchtdoelartille rie verloren de Sovjets gisteren 58 vliegtuigen. Hiervan schoot de met het Eikenloof met de zwaarden behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis onderscheiden le luitenant Hart- mann, „Staffelkapitan" van een jacht- eskader. alleen 11 vliegtuigen neer en behaalde daardoor zijn 301e overwin ning in de lucht. Bij een nieuwen luchtaanval op een marine-steunpunt in Noord-Noorwegen werden door luchtdoelartillerie van de marine en beveiligingsvaartuigen 20 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Bij een operatie van onze duikbooten in de Noordelijke IJszee werden, be halve den op 23 Augustus gemelden kruiser, één hulpvliegtuigmoederschip en vier torpedojagers tot zinken ge bracht. Een ander oorlogsschip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Amerikaansche bommenwerpers vie len verscheidene plaatsen in Noord- en Midden-Duitschland. alsmede in het Sudetenland en in Bohemen aan. Hier bij werden vooral de steden Kiel en Pardubitz getroffen. Luchtverdedi gingsstrijdkrachten schoten bjj deze aanvallen 48 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 43 yiermotorige bommen werpers, neer. -kff- Van den grooten Von Clause- witz stamt het woord, dat de oorlog de voortzetting met andere middelen is van de politiek. Beteekent dit nu ook, dat de politiek tijdens den oorlog moet zwijgen? Geenszins. En het woord van den befaamden Duitschen. theoreticus over den oorlog heeft zijn aanvulling gevonden, toen onlangs een geestig diplomaat opmerkte, dat ter wijl deze oorlog op de slagvelden met meer hevigheid woedt dan ooit, de po litiek, in kabinetten, ambassades en kanselarijen der hoofdsteden, reeds aan den volgenden oorlog bezig is. Ironisch, maar waar! Want in dit waarschijnlijk laatste. beslissende stadium van den huidigen oorlog zal men de wapenbroederschappen t» velde lang niet altijd meer in*de poli tiek terug vinden; vele dier wapen broederschappen zijn zelfs in nauw verholen politieke vijandschappen ver keerd. Het eerst is dit duidelijk geworden in het verloop van de diplomatieke crisis rondom Turkije. Het besluit der regeering te AnkSra, om de betrek kingen met Duitschland te verbreken, blijkt immers in laatsten aanleg min der als een gemeenschappelijk succe3 der geallieerde bqndgenooten dan wel als een handige zet van een der bond genooten tegen den ander, van Enge land tegen de Sovjet-Unie, beschouwd te moeten worden. Zoo lang Turkije aan goede betrekkingen met Duitsch land vasthield, konden Londen en Moskou daar tegenover een lijn trek ken. Maar vanaf het oogenblik. dat Turkije dit vroegere standpunt opgaf, kwam als vanzelf de vraag 'aan de orde, hoe ver het nu op den weg zijner nieuwe, van Duitschland afgekeerde politiek moest gaan; welke consequen ties de breuk met Berlijn moest heb ben. Moskou vorderde de uiterste con sequenties: deelneming door Turkije aan den oorlog. Dit zou echter hebben ingehouden, dat de Sovjet-Unie door middel van luchtsteunpunten op Turksch grondgebied en vlootsteun- punten aan de Turksche zeestraten militair vasten voet zou krijgen aan, Dardanellen en Bosporus. Een oud ideaal der Russische politiek, of deze nu onder roode of onder witte vlag vaart, zou daarmee vervuld zijn. Voor Engeland was het echter een eisch van de eerste orde dit te voorkomen. Engeland verlangde dus wel, dat Tur kije den weg van een verbreking der betrekkingen met Duitschland zou in slaan, maar wilde Turkije er toch ook in elk geval weer van weerhouden, dien weg te ver en zeker niet zoo ver als door Moskou verlangd, te volgen De Turksche staatslieden hebben de ze inter-geallieerde tegenstelling, wel ke aanvankelijk nog achter den ge- meenschappelijken geallieerden druk verborgen lag, duidelijk gezien. En ook hebben zij begrepen, dat deze te genstelling voor hen de mogelijkheid bood een zekeren vrijen armslag te bewaren. Door aan de Engelsche ver langens toe te géven, boden zij aan de Russische verlangens het hoofd en konden daardoor, ongeacht de oorlogs- wolkên, die zich boven hen samen pakten, toch in feite den vrede voor hun land bewaren. Het ligt voor de ha-d. dat deze zeer kundige Turksche politiek elders, in de eerste plaats op den Balkan, niet alleen de aandacht trekt, maar dat ook het verlangen tot navolging ontstaat. In de eerste plaats in Bulgarije. Bulgarije heeft, geplaatst tegenover een gesloten geallieerd blok, in zijn eigen belang alleen de zijde van Duitschland kunnen kiezen. Ko men er in dit blok echter scheuren, dan neemt ook voor Bulgarije de mo gelijkheid toe zich uit de oorlogsver wikkelingen der groote mogendheden los te maken en zich, op even voor- deelige wijze als Turkije, den vrede te „koopen". Het is deze gedachte, die aan de laatste door minister Draganoff in de Buigaarsche Sobranje gehouden rede ten grondslag ligt. Ook elders komt de Britsch-Rus- sische tegenstelling, die wapenbroe derschap van thans straks in vijand schap kan doen verkeeren. steeds duidelijker aan ]jet licht. En 'wij den ken dan aan de toegenomen Britsche belangstelling voor de Middellandsche Zee, zoowel blijkend uit de Britsche politiek jegens Spanje als uit het streven van Churchill, om tijdens ziin jongste bezoek aan Rome door onder handelingen met Tito invloed uit te oefenen op de Joegoslavische aange legenheden. En ook denken wij aan de meeningsverschillen te Dumbarton Oaks. Het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis deelt mede: Het opperbevel' van de Duitsche weermacht zorgt, in overeenstemming met de bepalingen van het Volken recht in Oorlogstijd, voor het kleeden der Nederlandsche krijgsgevangenen. Het is evenwel niet verplicht noch in staat, aan de krijgsgevangenen uni formen ter beschikking te stellen, die met de wenschen der Nederlandsche krijgsgevangenen in overeenstem ming zijn. Het Nederlandsche Roode Kruis doet daarom een beroep op alle Nederlanders, die in het bezit zijn van uniformstukken van de voor malige Nederlandsche weermacht, deze voor de kleeding van hun zich in krijgsgevangenschap bevindende landgenooten ter beschikking te stel len, In het bijzonder zijn benoodigd: uniformjassen, pantalons, overjassen, mantels, kepi's, veldmutsen, distinc tieven schoenen, laarzen, beenkap pen en beenstukken, beenwindsels. Deze vrijwillige gaven, waarom het Nederlandsche Roode Kruis dringend verzoekt, kunnen aan het magazijn der 5e Afdeeling van het Nederland sche Roode Kruis. Groenewegje 14-16, Den Haag, worden afgegeven of per post toegezonden. Het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis belast zich met de doorzending van alle ingezamelde goederen. De bonnen boter 34 A én 34 B, welke men dient in te leveren, opdat de han delaren zich met boter resp. margarine kunnen bevoorraden, kan men in afwij king van het reeds gepubliceerde als nog op Zaterdag 26 Augustus bij zijn gewonen boter- resp. margarineleveran cier inleveren.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1