SUADEX INSTITUUT BURDORF Wapenstilstandsvoorwaarden voor Roemenië Zeegevechten voor Nederlandsche en Fransche kust Parijs wordt verbeten verdedigd KOOPMANS* xemyxend BAKMEEL ^VANE,C0ne£ HUWELIJK. DRAINEERBUIZEM r SEPTEMBER W/ Vijandelijkheden tusschen Duitschland en Roemenië geopend Geen verrassing Oproep van de Slowaaksche regeering De strijd aan den voet der Karpathen De toestand in Hongarije Annie Veldhuizen verbetert Ned. record 1500 meter. „Het sein" Sport. Wereldrecord 4 x 200 meter verbeterd. Schulte kampioen op den weg Van de Pol kampioen 45/2 STAD EN OMGEVING. Nog steeds verbitterde straatgevechten Parijs in Luchtaanvallen op de Duitsche steden Straatgevechten in Toulon en Marseille Londen onder V 1-vuur Troepen onderscheiden zich Vfhalen aanvraae-formulieren vaste brandstoffen, afhalen van aanvraag-formulieren -03 yoor vaste brandstoffen kan den vanaf 28 Augustus a.s. Deze [eren zijn uitsluitend1 bestemd voor mvragen van vaste brandstoffen. erwarming van ruimten in parti- woningen voor beroep of bedrijf, n de totale inhoud gelijk is aan of is dan de voor bewoning bestem- nte. deze formulieren kunnen eveneens brandstoffen aangevraagd worden entrale verwarming in particuliere en, waarin geen schoorsteenaan- aanwezig is. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C S. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. MAANDAG 28 AUGUSTUS' 1944; ALKBEAAR9CHB EDITIE* 146e Jaargang, No. 201, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDFR, Alkmaar (afw.) Prfls der gewone advertenties min* 1.40, elke m.m. meer J 0.10. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor bet gebeele Rijk S 2.63. Losse nummers 5 cent. KENNERS VERLANGEN PANNEKOEKEN GEBAKKEN VAN Vraagt Uy kruideniert KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N.V. 5 U hebt garantie Het was noodzakelijk de inschrij ving voor het bewerken van tabak van eigen teelt te centraliseeren. Deze regeling biedt uitsluitend voor deden. Geeft nog heden pet brief kaart Uw naam en adres op aan lureau voor de Kerftabak Industrie Afd. Amateur-tabak Rokin 93 Amsterdam-C., j 4 Shag - rook. oi pruimtabak Het Rijksburetu voor Tabak te Den Haag garandeert de terugzending van bewerkte tabak zoowel naar kwaliteit als hoeveelheid. akhundigt bewerking geeft ut en kleur aan Uw oogst hoofdredacteur: Jac. Broersen te chef nachtredactie: J. Werkman maar; kunst, letteren, rechtbank: v. d Aardweg te Alkmaar (afw.); lieuws: D. A. Klomp te Alkmaar, tw. voor de adv.rubriek W. Ra- Koog aan de Zaan; voor de adv.: T. Bus. Allernaar. Wenscht U kennismaking? Kom mij dan eens be zoeken, of schrijf mij even. Mijn condities zijn niet overdreven, en ik bemiddel vlot en prettig, van welken stand, geloof of leeftijd U ook is. Alle inl. worden vrijbl. verstrekt (per post in bi. couv.) door: Bureau „C O N T A C T", Corfstraat 45, Alkmaar. 'Spreekuren van 108 uur. 's Zondagsmiddags van 2-*6 uur. 's Maandags GEEN spreekuren. Geheimhouding iJ bij mij verzekerd. tSan poreus Lëton (patcnttriA vJafcrdoortatend oVer heb aehe&le oppervlak, groeier capaciteit, ALKMAAR LUTTIK-OUDORP 25 Nieutve Cursussen\ Steno-Tacho-Typen Nederlandsch - Fransch Duitsch - Engelsch Handelscorrespondentie - Conversatie Nederlandsch - Fransch Duitsch - Engelsch - Spaansch Boekhouden - Middenstandsdiploma Handschriftverbeteren Inschrijving dagelijks. I ALKMAAR, Langestr. 83a, tel. 2497. Suadex, vloeibare voe dingssuiker; zoet van zichzelf. Uitsluitend voor Babies en Kleuters. Op Beschuit-. Gort-. Haver- 7S> mout-, Kindervoedset- of Suikerbon 4 64 ct. en 78 ct. per flacon. i Moutsuikerlndustrie ,.M ALTOSTASE (Fabrikantev. BIOMALS/ Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie, Tass, heeft naar radio Moskou meldt, onder het opschrift „Inlichting over de voorwaarden van den wapen stilstand met Roemenië, welke de Sovjetregeering in April 1944 had voor gesteld" het volgende officieele bericht gepubliceerd: „Op 12 April 1944 werden door de Sovjetregeering aan de Roemeensche regeering van maarschalk Antonescu de volgende zes voorwaarden voor den wapenstilstand met Roemenië voorgelegd: 1. Breken met de Duitschers en gemeenschappelijke strijd van de Roe meensche troepen en die van de Geallieerden met inbegrip van het roode leger. 2. Herstel van de Sovjet-Roemeensche grenzen volgens het verdrag van 1940. 3. Schadevergoeding aan de Sovjet-Unie voor de schade, die door de ge vechtshandelingen en door de bezetting van het Sovjetgebied door Roemenië Veroorzaakt is. 4. Terugvoering van alle geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden. 5. De garantie van vrije beweging op Roenjieensch gebied voor alle Sovjet troepen, alsmede garantie voor de geallieerde troepen om zich vrij in elke richting te bewegen, wanneer de militaire toestand dit noodzakelijk zou maken, waarbij de Roemeensche regeering allen mogelijken steun door eigen verkeersmiddelen te land, te water alsmede in de lucht, moet verleenen. 6. Instemming van de Sovjetregeering met de annuleering van de Ween- sche scheidsrechterlijke uitspraak inzake Transsylvanië en met de hulp verleening bü de „bevrijding" van Transsylvanië. Deze voorwaarden werden door de vroegere Roemeensche regeering van maarschalk Antonescu van de hand gewezen. De Roemeensche koning, Michael, en de nieuwe Roemeensche regeering van generaal Senatescu hebben hun instemming betuigd met de aanvaarding van deze voorwaarden." Roemeensche volk. den weg der capi tulatie zijn ingeslagen, blijft hun niets anders over dan dien weg tot het ein de 'toe te volgen. Voor de aanstichters van het verraad zal het einde echter in ieder geval bitter zijn. Terwijl in Mos kou, naar neutrale berichten melden, de atmosfeer in Roemenië ..volkomen onduidelijk" wordt genoemd en de Roe meensche weermacht nog steeds als „viiandeliik" wordt beschouwd, schijnen politieke kringen te Londen de ontwik keling sceptisch waar te nemen. Die scepsis gaat zoo ver. dat Nya Dagligt Allehanda in een eigen bericht uit Lon den kan melden, dat „in politieke krin gen te Berliin betwijfeld wordt, of de Roemeensche regeering een langen le vensduur zal hebben. Men gelooft 'zelfs, dat een revolutionnaire regeering wel eens zou kunnen worden aangesteld en dat koning Michaël misschien wel het land zal moeten verlaten". De poging van Michaël en zijn hand langers om met de geallieerden" als zoodanig en niet met de Sovietunie een overeenkomst aan te gaan. teneinde op die wiize te ontkomen aan de bols.jewi- seering van Roemenië, moet reeds thans als mislukt worden beschouwd. Michaël en ziin kring staan voor het feit, dat het sluiten van een overeenkomst door een Zuidoost-Europeeschen staat met de „geallieerden" practisch onderwer ping onder de dictatuur van Moskou beteekent. Roemenië is volgens de mee ning van toonaangevende kringen in de Rijkshoofdstad een schoolvoorbeeld voor de regeling van zuidoost-Europeesche problemen door de „vereenigde naties" In de Wilhelmstrasse legt men er den nadruk op. dat Engeland en de Ver. Staten niet het minste voornemen of ook maar de mogelijkheid hebben om in te grijpen in deze ontwikkeling, maar het initiatief geheel aan Moskou' zullen overlaten. Dat zal in Sofia ook menigen politicus bedenkelijk doen kijken, al meent hij nu zich te kunnen vastklam pen aan de rokpanden van Engeland of aan de Ver. Staten. De regeérin'g van koning Michaël, waarin, communistische elementen blij ven binnenstroomen. nadat een sleutel positie als minister van justitie reeds door een notoir partijganger van Mos kou Was ingenomen, moet in de eerste plaats haar bereidvaardigheid en on derdanigheid bewijzen. Daarom móet het Roemeensche volk, dat van de ver raders de bevrijding van het oorlogs leed heeft gekregen, thans voor den sovietrussischen oorlogswagen gespan nen worden. Het wêr der vernieling, dat hegonrien is met de oproeping van chaotische toestanden, te verhinderen, is de taak. die de nationale tegenbewe ging zich heeft gesteld. Deze zal er haar speciale redenen voor hebben, dat zii vooreerst noch den zetel harer re geering, noch haar samenstelling be kend maakt. De diplomatieke correspondent van het DNB, dr. Siegfried Horn, schrijft: Koning Michaël heeft bekend ge maakt, dat hti zich beschouwt als in oorlogstoestand met Duitschland. Deze mededeeling komt niet als een verrassing, aangezien zij rekening houdt met de verklaring van het Sovjetrus- sische commissariaat van buitenlandsche zaken, volgens welke Roemenië eerst een wapenstilstandsverdrag tóan sluiten, wanneer het hulp verleend heeft aan het roode leger bij de bestrijding van de Duitsche troepen. Nu koning Michaël en zijn kring zonder de tastbare waar borgen te bezitten, waardoor huo lang voorgenomen en thans verwezenlijkt be sluit verklaard moest worden voor het - Zaterdagavond heeft de Slowaaksche minister van binnenlandsche zaken, Mach, namens de Slowaaksche regee ring een oproep aan het SloVaaksche volk voorgelezen, waarin erop gewezen wordt, dat de vijanden van Slowakije er naar streven orde en rust in den Staat te verstoren en tot dat doel per sonen met valschermen neerlieten, die trachtten 't Slowaaksche volk op ver keerde wegen te brengen. De Slowaak sche regeering is echter, evenals de president van den Staat en het geheele Slowaaksche volk, vastbesloten tegen dit streven op te treden. Het Slowaak sche volk zal het niet dulden, dat fat soenlijke menschen, zooals dat in vij andelijke landen gebeurt worden weg gevoerd,- dat pastorieën, hofsteden, boe ren en dorpelingen beroofd worden. Het Slowaaksche volk kan er nooit en door niets toe gebracht worden zijn vriend en bondgenoot, het Duitsche volk, te verraden, doch het zal, ondanks alle pogingen der vijanden, trouw en eervol aan de zijde van dat volk vol houden, zooals het ook in goede tijden aan zijn zijde stond. Het Slowaaksche leger en de veilig heidsorganen zullen, zoo noodig, met alle energie optreden, teneinde zelf orde en rust in het land te herstellen en te handhaven. Slowakije is vrij en het hangt alleen, van de Slowaken af of het deze vrijheid zal behouden. Alle ge ruchten over bezetting van Slowakije door vreemde troepen zijn leugens van de vijandelijke propaganda. Elke Slo- waak weet eri kan, er zich dagelijks en elk uur van den dag van overtuigen, dat zich geen vreemde troepenafdee- lingen op de Slowaaksche wégen be vinden en dat van een bezetting in het geheel geen sprake kan zijn. Minister Mach spoorde het Slowaak sche volk tenslotte aan de maatregelen der regeering te steunen. (Interinf). - In het Oostelijk voorter rein van de Karpathen ondernamen Honved-troepen van het eerste Hon- gaarsche leger een succesvolle operatie in een plaatselijk- beperkt gebied, waar bij zij een belangrijke bergstelling op de bolsjewisten veroverden en in her haalde tegenaanvallen, waarbij -de Sov jets, ook pantserstrijdkrachten in den strijd wierpen, met succes standhielden. In het geheele Noordelijke voorterrein van de Karpathen kwamen geen krijgs operaties voor. behalve dan in het ge bied van Debica, waar hevige gevech ten met de op verscheidene ^.plaatsen aanvallende bolsjewisten ontstonden. In een verbitterde worsteling, die ver scheidene uren duurde en die ook ge durende 'den nacht voortduurde, kon den de Duitsche pantsergrenadiefs al hun posities behouden. In ddn Noordelijk hiervan gelegen sector leverde een tegenaanval van ge pantserde Duitsche gevechtsgroepen tegen vrij sterke Sovjet-pantsërstrijd- krachten een volledig succes op. De bolsjewisten werden ver naar het Oos ten teruggedreven en een belangrijke aanvoerweg werd veroverd. In het ge bied van Opatof werden de Duitsche acties om een Sovjet-penetratiegebied te verkleinen, voortgezet Hierbij kon weer een vrij groot- gebied bezet wor den. De bolsjewisten, die zich hier met een pantserafweer-versperringsgrende taai verdedigden, werden tenslotte door •fdeelingen stormgeschut opgerold en fnet zware verliezen aan menschen uit tun stellingen verjaagd. De buit was anzienlijk. Het aantal gemaakte ge vangenen bedroeg meer dan 200. Het Hongaarsche telegraafagéntschab. »neldt: „Het door buitenlandschejagent-1 schappen en omroepzenders verspreidel bericht over een zoogenaamde regee-H ringserisis in Hongarije is volkomen uit de lucht gegrepen". en om£evin§ 0. Notre Dame C.Eilfeltoren Ba Louvre D« Triomfboog Bosschen 10 Kr., Lamboqy Positie Duitsche troepen verscherpt. (Interinf.) In het Roemeensche ge bied hebben Roemeensche troepen in den loop van Zaterdag op verschillende plaatsen de vijandelijkheden tegen de Duitsche formaties, overeenkomstig de overeenkomst, die de verraderlijke hof- camarilla met de bolsjewisten heeft ge sloten. geopend. Hierdoor is in varband met den ongehinderden opmarsch der bolsjewistische pantser- en gemotori seerde formaties de positie voor de op den uitersten zuidelijkenvleugel van het Oostelijke" front staande Duitsche troepen aanzienlijk verscherpt. Sterke Duische formaties zijn ten oosten en westen van de Proeth in hevigen strijd gewikkeld met overmachtige bolsjewis tische strijdkrachten. In het verloop van, dezen strijd slaagde de taai strijdende Duitsche afweer erin op den O. oever van de Proeth 43 sovj^pantserwagens te vernietigen, terwijl tusschen Proeth en Sereth bij het zuiveren van de ach- terwaartsche verbindingen in totaal 19 sovjetpantserwagens vernietigd wer den. De Duitsche gevechtsgroep bevindt zich hier op den terugtocht naar de Karpathenpassen. In Roemenië zelf ontstonden aan den noordelijken rand van Boekarest en in het gebied van Ploesti met buitengewo ne verbittering gevoerde gevechten. 23 Roemeensche tanks werden door zware Duitsche batterijen luchtdoelge schut vernietigd. Bijzonder zwaar wa ren echter de bloedige verliezen der Roemenen, die. ofschoon zii numeriek verreweg in de meerderheid waren, door de met de grootste verbittering strijdende Duitsche troepen op de vlucht gedreven werden. In de eigenlijke front- zones is gebleken, dat de bolsje wisten er in de verste verte niet aan denken, de Wapenstilstandsvoorwaarden na te komen, waarop de Roemenen aanspraak maken en die reeds in April overeengekomen zouden zijn. De Roe meensche troepen Worden Snel ontwa pend en naar Sovjetrusland o.p trans port gesteld. Ook voor de 'Roemeen sche officieren wordt geen uitzondering gemaakt. Duitsch gezantschap in Roemenië. In kringen van het Duitsche depar tement van buitenlandsche zaken wordt vernomen, dat het Duitsche gezantschap in Boekarest door Roemeensche troe pen en politiestrijdk-achten is omsin geld. Onder deze omstandigheden be staat geen mogelijkheid tot recht- streeksch contact met den Duitschen ge zant, resp. mei; zijn medewerkers. In de Wilhelmstrasse werd Zaterdag in ver band hiermede verklaard, dat men met toepasselijke middelen stappen zal ne men om de van Roemeensche zijde te gen het Duitsche gezantschap genomen maatregelen te elimineeren. Geallieerden wisten het niet! De voormalige Roemeensche gezant te Londen, Tilea, schrijft in de „Sunday Times", zoo wordt uit Londen gemeld, dat reeds sedert meer dan twee jaar meer of minder geheime maatregelen werden genomen, om Roemenië er toe te brengen niet langer aan den oorlog deel te nemen. De plotselinge Roe meensche „coup", aldus Tilea, heeft alle geallieerde regeeringen verrast, of schoon naar het schijnt overeengekomen was. dat deze tevoren ervan op de hoogte gesteld zouden worden, teneinde in staat te zijn tegelijkertijd materieele hulp aan Roemenië te verleenen. De officieel aangekondigde poging van Annie Veldhuyzen om het Nederlandsch record opy de 1500 meter, vrije slag te verbeteren, is wel bijzonder geslaagd. Het Hilversumsche zwemstertje heeft Zondagmiddag dit record, dat sinds 1936 «net 23 min. 18.4 sec. op naam stond van Tin! Wagner, met niet minder dan 44.3 sec. verbeterd en thans op 22 min. 34.1 sec. gebracht. De eerste 100 meter werd in 1 min. 18.4 sec, afgelegd, de tweede in 1 min. 29.8 sec. De 400 m. gingen voorbij in 5 min. 52 sec., de 800 meter in 12 min. 0.2 sec en de 1000 m. in 15.06. Op deze afstanden was zij reeds 23 sec. sneller dan bij de laatste training, toen zij ver onder den recordtijd bleef, zoo dat het duidelijk was, dat het record sterk zou worden verbeterd In keurig tempo en met rustige slag ging het ver der, totdat de 1500 m. tenslotte werd af gelegd in 22 min. 34.1 sec., waardoor het record met 44.3 sec. verbeterd werd. Hedenavond om 18.45 uur Max Blokzijl via Hilversum 1 politiek weekpraatje over het werp: „Het sein". spreekt in zijn onder- Athletiek. Zondagmiddag is de Nederlandsche da- mesploeg er in geslaagd het wereldrecord vier maal 200 meter estafette, dat op naam van Duitschland stond, met een tijd van 1 min. 44.6 sec., belangrijk te verbeteren en te brengen op 1 min. 41 sec. De estafetteploeg, bestaande uit L. Sluyters, F. Blankers-Koen, N. Timmer en B. Koudijs stond voor geen gemak kelijke taak. Op een prachtige baan, welke voor deze gelegenheid nog eens extra was verzorgd, liep de ploeg in keurige stijl. Reeds de tweede loopster der nationale ploeg mevr. Blankers-Koen, passeerde de tegenstandsters der beide „trekplóe- gen". Onder groote spanning passeerde de laatste loopt. mej. Koudijs, de eindstreep en spoedig kon het viertal hartelijk worden toegejuicht. Het we reldrecord was met 3.6 sec verbeterd De ti.id van 1 min 41 sec. beteekent een gemiddelde van 25.1 sec. per loopster en nog kan het misschien iets sneller, daar het wisselen op enkele punten nog lang niet feilloos was en bij den tweeden wissel een tegenstandster de ploeg in den weg liep. Wielrennen. Onder bijzonder gunstige omstandig heden werd Zondag onder groote be langstelling in Valkenburg de wedstrijd gehouden om het nationale kampioen schap op den weg: Om half één start ten de amateurs met een groote groep. De eerste ronden werd hard gereden, waardoor het veld vrij spoedig geheel uiteen kwam te liggen. In de zesde ron de staakte de favoriet onder de Lim burgers Epels uit Elsloo den strijd. Winnaar werd Blauw in 1 uur 42 minu ten en 30.4 sec. Tweede werd van Beek met 15 sec. achterstand. 3. Verhoeven, 4. Snelle, 5. de Booy„ Om half drie startten 50 der 76 inge schreven profs en onafhankelijken. Braspenninx zorgde voor een verras sing door den wedstrijd toch mee te rijden. De kamp was vol spanning en sensa tie. In de zesde ronde was er een kop groep van 4 man, waarin Schellinger hout. Bakker, Zweitser en Feijen. Toen de vluchtelingen voor de elfde maal langs de tribune stormden had Schulte de kopgroep ingehaald en op 50 seconden volgden Jansen, Middelkamp, Joossen en Braspenninx op jacht naar de vluchtelingen. Het tempo was hoog totdat in de veertiende ronde Schulte alleen de Cauberg opstormde en na een fantastische rit als eerste over den eindstreep ging in 3 uur 17 min. 41 sec. Als tweede volgde Feijen op 1 minuut en 46 sec. 3. Middelkamp op 2 min. en IJ sec. 4. Jansen op 2 min. 15 sec. 5. Steen bakker op 2 min. 15 sec., 6. Joossen op 3 mina 10 see., 7. Schellingtrhout op 4 min. 14 sec Biljarten Bij de Zondag beeindigde wedstrijden voor het kampioenschap eerste klasse groot biljart anker-kader 45/2 heeft de Rotterdammer van de Pol voor de der de maal beslag gelegd op het kam pioenschap met 6 gewonnen partijen en een algemeen gemiddelde van 40.73, met welk laatste hij een nieuw Nederl. record vestigde. Tevens maakte hij een gemiddelde van 80. De bestaande re cords zijn resp. 26.20, in 1942 door Piet de Leeuw gevestigd en 66.66, dat C. van Vliet in 1940 op zijn naam bracht. Tweede van het tournooi werd van Vliet en derde Kees de Ruyter. GEEN ZWEMMERS IN DE SINGELS! Men verzoekt ons er nogmaals op te wijzen, dat het ingevolge art. 204 Alg. Politieverordening verboden is, in de gemeente Alkmaar in het openbaar te zwemmen, te baden, of zich onge kleed te vertoonen. Overtreders zullen voortaan genoodzaakt worden, zich in badcostuum naar het politiebureau te begeven; zij zullen dus niet meer ter plaatse bekeurd worden. Ook om ge zondheidsredenen is het baden in sin gels en grachten natuurlijk ten zeerste af te keuren. DE BONDSSCHAAKWEDSTFTJDEN. De twee deelnemers van V. V. V. te Alkmaar hebben een zeer goed resul taat behaald. In de hoofdklassegroep I was de einduitslag: 1. Henneberke 5 p. 2. Cratbendam 41/: p. 3. E. D. de Waal eveneens iVo p. 4. Mr. Walkate 4 p. Hoo:dklasse groep II. 1. drs. Karper 51/, p. 2. J. F. Mantz 5 p. 3. P. Stewald 41/, p. 4. Mr. Eybergen 4 p. Elke%roep telde 8 deelnemers. AARDAPPEL-SMOKKELAARS. Alhier werd dezer dagen een groote vrachtauto, geladen met 7 ton aard appelen, aangehouden. Daar deze la ding niet door de noodige papieren gedekt bleek te zijn, werd zij in be slag genomen en aldus aan den smok kelhandel onttrokken. W eermacht bericht Het Duitsche weerwachtbericht van Zondag luidt: „Ten westen van de Beneden-Seine sloegen "onze achterhoeden talrijke aanvallen van den op den voet volgen den vijand af Van zijn bruggehoofd ten noorden van Mantes uit ondernam de vijand vrü krachtige aanvallen, doch hij kon slechts weinig terrein winnen. In Parijs hebben zich de ver bitterde straatgevechten thans ook naar het noordoostelijke deel van de stad en de buitenwijken verplaatst. Door den verbitterden tegenstand van onze steunpunten in de stad lijdt de tegenstander voortdurend groote ver liezen. Ten zuiden van Par^s, alsmede in het gebied van Troyes gingen de Amerikanen met sterke strijdkrachten tot den aanval over en drongen zü in met groote verliezen gepaard gaande gevechten eenige kilometers naar het noorden en oosten op. Vijandelijke ge motoriseerde strijdkrachten, die in het gebied van Montelimar het Rhönedal wilden versperren, werden naar het oosten teruggedrongen, vijandelijke aanvallen op Valence afgeslagen, tal rijke pantserwagens stukgeschoten. Voor de Westfransche en Nederland sche kust zijn de laatste dagen de gevechtshandelingen ter zee in aantal en hevigheid toegenomen. Onze bevei- tigingsvaartuigen leverden herhaalde lijk zware gevechten met overmachtige vijandelijke zeestrljdkrachten. Daarbij werden eep vijandelijke torpedojager - en een motortorpedoboot zwaar bè-. schadigd. Ook de eigen fortnaties leden verliezen aan vaartuigen. Het gebied van Groot-Londen ligt nog steeds onder bet vuur der V 1. Op den westelijken vleugel van het Ita- liaansche front ondernam de vijand tal- Interinf meldt: De zware straat gevechten in Parys, in welks bui tenwijken Amerikaansche pantser- formaties na de mislukte poging om de stad door omsingelingsoperaties te nemen, uit het westen en zuiden zijn doorgedrongen, hebben ook Vrydag den gehcelen dag met uiter ste felheid voortgeduurd. De Duit" sche steunpunten sloegen alle aan vallen der Amerikaansche tankfor maties en der opstandelingen af. Op roepen aan deze steunpunten om zich over te geven werden in het geheel niet beantwoord- De eerste aanvallen der Amerika nen, die via Versailles de buiten wijken der stad trachtten te berei ken, werden opgevangen tusschen Sèvres en Meudon, terwijl aan den straatweg Etampes-Villeneuve op rukkende Amerikaansche pantser strijdkrachten bij Choisy le Roi te gengehouden werden door zware Duitsche pantserafweerbatterljen. Verbdlen verdediging Ook Zondagochtend weerklonk in Pa rijs het rumoer van den strijd. Hoewel de Amerikanen en de onder hen staan de Gaullistische formaties in den loop van de laatste 24 uur aanzienlijke ver sterkingen hebben ontvangen en de op standelingen na het binnendringen van deze formaties nieuwen toeloop hebben gekregen, verdedigen zich de Duitsche nestan van verzet tegen deze wat aan tal en vooral zware wapens betreft sterk overmachtige strijdkrachten met zeer groote verbetenheid. Zij hebben nieuwe opjoepen om zich over te geven afgeslagen en zich in de door hen ver dedigde districten, zoowel ten zuiden van de Seine aan dan Boulevard Mont- parnasse, alsrtiede achter de Seine- eilanden bij het „raadhuis, de Place de la Bastille en de Place de la Republi- que zoo vastberaden verdedigd, dat de Amerikanen er toe overgingen de Duit sche steunpunten met zware granaat werpers en geschut te beschieten De omvang van de vernielingen in Parijs, waardoor ook een aantal bekend? bouwwerken in puin gelegd werd=n, br daardoor nog grooter geworden. Bijzon der zwaar werden de noordelijke en noodoostelijke stadswijken getroffen, vanwaar uit de Amerikaansche pant serformaties verder terrein trachtten te winnen. Duitsche pantserförmatïes en afdee- lingen stormgeschut wierpen voor L*é Bourget de Amerikaansche pantser voorhoeden, die zich van het vliegveld meester wilden maken, in een krach tigen tegenaanval met zware verliezen terug en drongen op tot aan den rand van de stad Aangevoerde versterkingen werden onder het hevige vuür van zwa re Duitsche batterijen luchtdoelgeschut genomen en kwamen in de gedeeltelijk brandende straten niet tot ontwikke ling. De gevechten herleefden in de ochtenduren van Zondag, voornamelijk in dit gebied met grootere hevigheid. De strjjd in het Rhöne-dal. In het Rhöne-dal voerden de Duitsche formaties in den loop van Zaterdag een aantal succesvolle gevechten om de achterwaartsche verbindingen te her stellen. Nadat de Amerikanen bij hun fronta len aanval op Valence langs den weg AvignonLyon met zware verliezen aan menschen en materiaal waren afgesla gen, probeerden zij door langs de Duit sche stellingen heen te trekken via het ten oosten van den weg gelegen ge bergte Valence van het oosten uit aan te vallen. Hun bewegingen waren ech ter door verkenners bijtijds waargeno men, zoodat hun hier een warme ont vangst werd bereid. Hoewel de Ame rikanen zich zelfp de moeite getroost hadden zware tanks over de bergen te brengen en zij vrij sterke, infanterie- strijdkrachten voor hun aanval in den strijd wierpen, werden zij. in twee aan vallen telkens met verlies van ir} totaal 13 tanks en gepantserde verkennings wagens afgeslagen. De weg Monteli mar— Loriol kon over de geheele leng de gezuiverd worden, terwijl de verbit terde worsteling om de heuvelstellingen ten zuidoosten van Loriol nog voort- duurt In Toulon en Marseille duren de zwa re straatgevechten voort. In den loop van Zondagnacht hebben de Duitsche verdedigers verscheidene totaal ver nielde steunpunten wegens de uitge strekte branden prijsgegeven. De ver dedigers van deze steunpunten werden door de in het havengebied strijdende formaties opgenomen. In weerwil van de zeer zware beschieting van land en zee uit hebben de vestingbatterijen met welgerichte salvi den aanvallers gevoe lige verliezen toegebracht. Pogingen van vrij sterke benden om in midden- Frankrijk een oproer te ontketenen werden door vastberaden ingrijpen van de beveiligingsorganen in de kiem gè- smoord. Daarbij bleven 356 terroristen op het slagveld. Strijd om Brest begonnen. In de vestingszönes van Bretagne heb ben de Amerikanen alle beschikbare formaties geconcentreerd op het land- front van Brest, zoodat de aanval op de vesting ieder oogenblik verwacht kan worden- Hierop duiden ook de on ophoudelijke luchtaanvallen der forma ties Amerikaansche bommenwerpers op de haven en de vesting alsmede het voortdurend krachtiger wordëhde ar tillerievuur. De pogingen echter om met sterke strijdkrachten 't voorterrein der vesting binnen te dringen, werden in 'n tegenaanval afgeslagen. Een oproep aan den commandant om de vesting over te geven werd niet be antwoord. rijke vergeefsche verkenningsaanvaljen. In den Ad,riatischen kustsector ging hij' weder tot zware aanvallen over, die, op enkele penetraties na, uiteengeslagen werden. In Roemenië. In Roemenië dringt de vijand met ge motoriseerde formaties en sterke pantser strijdkrachten verder naar het zuiden op Duitsche gevechtsgroepen staan op het punt in zware gevechten door de Sovjet- russische versperringsgrendels aan weers kanten van de Beneden-Proeth te breken. Op de hellingen van de oostelijke Kar pathen sloegen onze troepen in verschei dene sectoren hevige aanvallen der Sov jets af en vernietigden daarbij talrijke vijandelijke pantserwagens. Ten westen van Stanislau veroyerden Hongaarsche troepen eenige heuvelstellingen. In het Weichselbruggehoofd ten westen van Baranof, -ten westen van Kazimierz en ten zuidoosten van Warks werden vijandelijke doorbraakoogingen ten deele in den tegenaanval afgeslagen. Tusschen Weichsel en Narèf duurt de afweerslag met onverminderde hevigheid voort. Tn verbitterde gevechten werd de doorbraak, welke de Bolsjewisten beoogden, verhin derd" en de binnengedrongen vijand tot staan gebracht. Ten westen van Modohn en ten westen van het Peipusmeer sloegen onze troepen hernieuwde aanvallen der Boljewisten af en grendeldln zij eenige penetraties af De puinhoopen van de stad Dorpat vielen na hevige straatgevechten in handen van den vijand. De vijand verloor Zaterdag aan het Oostelijk front 75 vliegtuigen. In de Noor delijke IJszee brachten onze duikbooten wederom een torpedojager tot zinken en beschadigden zij een groot oorlogsschip ernstig door tórpedotreffers. Luchtaanvallen op Duitschland Vijandelijke bommenwerpers vielen overdag Mannheim, Ludwigshafen en eenige steden in het Rijnlandsch-West- faalsche gebied aan. Des nachts ondernam de Britsche lucht macht met schending van het Zweedsche territoriale gebied terreuraanvallen op Kiel en Koningsbergen. Vooral in woon wijken, aan cultuurmonumenten en sociale instellingen werd schade aangericht. Vij andelijke vliegtuigen wierpen bovendien bommen op Berlijn en Hamburg. Sovjet- bommenwerpers vielen de stad Tilsit aan Formaties jachtvliegtuigen en lucjitdoel- artillerie schoten boven het gebied van het Duitsche rijk en boven de bezette ge bieden in het westen 71 vijandelijke vlieg tuigen neer/ waaronder 56 bommenwer- ners. Boven het zuidoost-Europeesche ge bied werden nog 9 vliegtuigen neerge schoten". Het Duitsche weerwachtbericht van Zater dag luidde: Ten westen van den benedenloop der Seine hebben onze divisies in de ver nauwde bruggehoofdstelllng alle vij andelijke aanvallen afgeslagen. Bijzon der hevig is om Elbeuf gestreden, waar de vijand tijdelijk kon binnendringen, waarna hij echter in een tegenaanval weer teruggeworpen werd. Verbitterde lïeveehten duren daar voort. Gevechts vliegtuigen hebben vannacht een gecon- centreerden aanval uitgevoerd on vijan delijke troepenconcentraties in Brionne. Ten noordwesten van Parijs werd de poging van 'n vijandeliik bataillon om de rivier over te steken uiteengeslagen. Met vrij sterke strijdkrachten is de vijand Vrijdag het zuidelijk deel der stad bin nengedrongen, wgiar den geheelen dag straatgevechten aan den gang waren. De tegenstander leed zware verliezen aan dooden en gewonden en verloor ruim 50 tanks. Ten zuiden van Parijs slaagde de vij and er in tusschen Corbeil en Montereau op eenige plaatsen de Seine over te steken en zijn bruggehoofd ln felle ge vechten eenlgszins uit te breiden. Ten oosten van de Yonne drongen vij andelijke verkenningsstrijdkrachten naar het zuidoosten op. Voor de westkust van Frankrijk hebben beveiligingsvaartulgen drie vijandelijke torpedojagers en een torpedomotorboot beschadigd. De garnizoenen onzer steunpunten in de gevechtsgebieden van Toulon en Mar seille handhaven zich nog steeds in zwa- ren strijd tegen sterke vijandelijke aan vallen. In het dal van de Rhöne zijn felle gevechten aan- den gang met gemotori seerde formaties van den vijand, die pogen onze marsebbewegingen in de richting van Lyon te verhinderen. Door strijdmiddelen der marine zijn voor de zuidkust van Frankrijk een vijan delijke torpedojager .en een corvet getor pedeerd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië heeft de tegenstander in den sector van de Arno verscheidene ver geefsche verkenningsaanvallen onderno men. Aan de kust der Adriatische zee werden vrij zwakke vijandelijke aanvallen uiteengeslagen Bij een vrij groote actie tegen de scheepvaart der benden op de Aegeïsche zee hebben de communisten zware ver liezen aan dooden en gewonden geleden. 142 vijandelijke kustvaartuigen en zeil- booten werden vernietigd. In het Roemeensche deel van het Oostelijke front hebben onze divisies zich onder het afweren van talriike Bolsjewistische aanvallen verder ged*s- tancieerd naar de bevolen gebieden. Tn Moldavië sloegen op 24 Augustus Duit sche en het bondgenootschap trouwge- bleven Roemeensche tanktroepen ge meenschappelijk verscheidene vijandelijke aanvallen af. Hier en daar voorgekomen tegenstand van aanhangers der Roe meensche koningskliek werd gfbroken. In het gebied van Boekarest en in de stad zelf werden herbaalde aanvallen der verraders afgeslagen. Tusschen de Karpathen en de Weichsel zijn op een breed front ondernomen aan vallen der Bolsjewieken gestrand. Tus schen Weichsel en Narew breidden zij hun aanvallen uit tot verdere sectoren: zij werden in harde gevechten teruggeslagen. In eenige penêtratieplekken werden de bolsjewieken door tegenaanvallen tot staan gebracht. Talrijke felle aanvallen der bolsjewie ken ten westen van Motïohri en ten noordoosten van Walk zijn bloedig ineen gestort door den taaien tegenstand onzer troepen. Om Dorpat zijn verbitterde ge vechten ontbrand. Eskaders slagvliegers hebben bijzonder doeltreffend ingegrepen in deze gevechten en 28 vijandelijke tanks en ruim 100 vrachtwagens vernield. In luchtgevechten en door afweerge schut van de luchtmacht werden gisteren boven het Oostelijke front 87 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den nacht hebben geverhts- en slag- vliegerformaties het bolsjewistische revi- tailleeringsverkeer ten westen van het Meer van Pskof met goed gevolg aange vallen. Luchtterreur. Vijandelijhie formaties bommenwerpers hebben overdag bommen geworpen op eenige plaatsen in Noorddüitschland en in Bohemen. o.m. op de steden Rosfbck, XVismar,. Schwerin en Brünn Amerikaan sche jagers hebben herhaaldelijk in scheervlucht de op het land werkende bevolking bekchoten. Dis nachts hebben vooral Rüsselsheim en Darmstadt het doelwit gevormd van Britsche terreur aanvallen. Vijandelijke vliegtuigen hebben bovendien bommen geworpen od Berlfin en omgeving en in het Riinlandsch-West- faalsche gebied. Luchtverdedigingsstrijd krachten hebben boven Duitsch gebied en boven de bezette westelilke gebieden 75 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 45 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. In aanvulling op het weermachtbericht van Zondag wordt medegedeeld: De 272ste infanteriedivisie onder bevel van luitenant-generaal Schack heeft zich in de gevechten ten oosten van Caen her haalde malen door bijzondere standvastig heid onderscheiden. Aan hun heldhaftig optreden is het te danken, dat de vijand, ondanks zeer groot gebruik van menschen en materiaal, geen operatieve successen kon behalen. De divisie onderscheidde zich reeds in Juli en Augustus door haar dappere houding. In den afweerslag ten noordwesten van Baranof heeft zich een gevechtsgroep stormgeschut en pioniers onder bevel van majoor Behncke door onwankelbare standvastigheid onderscheiden. In den centralen frontsector heeft zich de pantserjager-afdeeling 53 onder bevel van kapitein Von Ramin bij den strijd tegen tanks bijzonder onderscheiden. Ter aanvulling op het weermachtbericht van Zaterdag wordt gemeld: „Een op het oogenblik aan het Oostelijk front strijdende divisie afweergeschut der luchtmacht onder leiding van generaal- majoor Schalier heeft sedert het begin van den oorlog ruim 1000 vijandelijke vliegtuigen vernield. Eenheden afweerge schut van een luchtvloot in de bezette westelijke gebieden hebben sedert het be gin der invasie, vaak onder bijzonder harde gevechtsomstandigheden 1600 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten."

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1