0 r k IS li if. - Strijd in het gebied van Yperen tandarts SCHIPHORST G.G. Het LegefdesHeÜs Bedroevend en Beschamend Bevrijdend en Verblijdend Japan verwacht Ameri- kaansche bombardementen Rivier de Naref zwaartepunt aan het Oostfront Afweersucces in Italië Distancieeringsbewegingen in 't Westen beëindigd Nieuws in 't kort. Burgerlijke Stand. STAD EN OMGEVING. Schagen. Broek op Langendijk. St. Maartensbrug. Verduister v. 20.157.00 u. afwezig Verzekert Uw toekomst! M ia II r lift sL Él iliËl ;:y ypp F vf «L "i-r J wirm I /«i tri iMi HR! .faAfteiiw no. wu i i kf J - -.1- ha( Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland NV Alkmaar - voordam C ft Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C ft. Alkmaar Telefoon Adm 33211 Red 33311 Giro 187294. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1944. ALKMAARSCHE PDITIE 146e Jaargang, No. 212, Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRÖDER, Alkmaar Prijs dei gewone advertenties min i 40 elke m.m meet U 1» Tarieven vooi de getieele oplage op aanvraag Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 2.10, voor bet geheele Rtfk 2.63. Losse nummers 5 cent. m< 31 b 2 t:A HET is bedroevend en bescha mend, het is bevrijdend en ver blijdend, wat in deze dagen gebeurd is, aldus schrijft de voorzitter van het Verbond van Ned. Journalisten, de heer P. J. van Mechelen in het Alg. Handelsblad, Men dacht. dat de geallieerde troepen ons land waren binnengetrok ken, men dacht voor een nieuwe situatie te staan. Het was niet waar, maar men dacht het stellig, men voel de zich in een nieuwe situatie en han delde daarnaar. De een voelde zich bevrijd van boeien, de ander voelde zich in een zeer moeilijke positie. De menschen,. die terug verlangden naar het oude, waren verheugd, de menschen, die naar een nieuwe orde streefden, waren ernstig. Ernstig of bevreesd. De waarheid moet gezegd worden, de menschen van de nieuwe orde vielen in twee groe pen uiteen. Er waren er, die voor hun overtuiging stonden op een moment dat hun zaak, althans voor langen tijd, verloren scheen. Er waren wegloo- pers. Wie die hazenharten zijn is nu wel algemeen bekend. Het waren enkele kopstukken van regeeringsinstellingen en neven-organisaties der N. S. B. Het waren ook menschen op minder hoo- ge, maar niet minder verantwoorde lijke posten. En bij het bekend wor den van deze feiten het is onge looflijk hoe snel dat gaat steeg er een hoongelach op bij de tegenstanders van de nieuwe orde. Ha, ha, zoo rie pen zij: hebben we het niet altijd ge zegd, praatjesmakers zijn het, dikdoe ners, profiteurs en anders niet. A/T AAR toen zagen deze menschen, 4" (jje gingen zoeken naar nog meer en nog meer bewijzen van wegloope- rij, dat er toch ook heel wat van die lui op hun post waren gebleven. Dat verwonderde hen eerst. Wat. zoo zeide ze nu, blijven die kerels zitten, als de Engelschen komen? Zij weten toch wat hun te wachten staat? En de besten onder hen werden stil. Ze stonden voor een nieuw feit. Er waren dus heel wat voorstanders van de nieuwe orde. die ook in moeilijke tijden zichzelf bleven, zoo constateer den zij. Er waren heel wat lui, die bleven, al liepen zij gevaar, dat het hun kop kon kosten. Er is in deze jaren niets dat zooveel indruk op die menschen heeft gemaakt, die men met een leeg woord „anti's" pleegt te noemen, dan de ervaring, dat er twee soorten „pro's" zijn, echte en valsche. Voor de valsche hebben de anti's geen verachting (die verachting krijgen de hazenharten van hun vroe gere kameraden)die anti's laten een bulderend hoongelach hooren. Maar als zij dan vertellen, waarom zij zoo lachen en hoe verachtelijk zij de snel voetige nieuwlichters vinden, dan spre ken zij plotseling dezelfde taal als de echte pro's. En voor het eerst na jaren is er contact mogelijk. HET is namelijk zoo, dat een le vend mensch en levende men schen vindt men ook' bij de anti's een heel scherp gevoel heeft voor de zwakheden van zijn vijanden. Men zag in deze jaren, dat er veel onechts was bij de pro's en men scheerde ze toen maar allemaal over één kam. Nu is dat niet meer mogelijk. Den vierden en vijfden September had de groote keu ring plaats en de schifting. Het is voor een volk niet erg, dat er verschil van meening is, zelfs niet, dat men fel tegenover elkaar staat, als dat volk nog zoekt naar een betere toe komst. Wel erg is het, als de strijders ter eene en ter andere zijde geen eer gevoel toonen of geen karakter blijken te bezitten. Zoo iets is bedroevend en beschamend. Maar de schifting van vier en vijf September is bevrijdend en de mogelijkheid van wederzijdsche waar deering over de vier jaar breede klove, dat is verblijdend. Gebruik van superbommen werpers. De woordvoerder van het Japan- sche leger, generaal-majoor Matsoe- moara, heeft er gistermiddag jegens vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers op gewezen, dat de Amerikanen voorbereidingen schijnen te treffen, om van hun pas verkregen bases op de Marianen uit, Japan uit de lucht aan te vallen. Zou voor deze aanvallen de superbommenwer per B.29 gebruikt worden, dan zou den er everiwel, naar de woordvoer der onderstreepte, nog omvangrijke bouwwerkzaamheden verricht moe ten worden. Voor deze machines heeft men n.l. startbanen noodig ter lengte van 4 km. Het eiland Saipan is hiervoor minder geschikt dan het eiland Tinian, daar het terrein daar vlakker is. Ook admiraal Nimitz heeft reeds verklaard, dat het nooit mogelijk zal zijn, de Marianen-eilan- den te versterken, zelfs indien men zich nog grootere inspanningen zou getroosten. De Amerikanen zijn evenwel eerst genoodzaakt, niet al leen nieuwe groote vliegvelden aan te leggen, maar vooral ook haven werken te maken, om de benoodig- de hoeveelheid oorlogsmateriaal van allerlei aard aan land te kunnen brengen. GELDIGHEIDSDUUR AARDAPPELBON 37 VERLENGD. De geldigheidsduur van de aardap pelbonnen 37, welke aangewezen waren voor het tijdvak van 3 tot en met 9 September, is verlengd tot en met Za terdag 16 September. Weermachtbericht Duiische divisies wijken naar 't Noorden uit UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 Sept. (DNB). - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied van Yperen heb ben onze nakomende troepen in zware gevechten tegen vijandelijke pantsercolonnes het uitwijken van onze divisies naar het noorden be schermd. 34 vijandelijke tanks wer den daarbij vernietigd. Aan weerskanten van Luik houdt de sterke vijandelijke druk naar het Oosten aan. Aanvallen van den vijand in het gebied van Toul, bij Besancon en ten Oosten daarvan, werden uiteengeslagen. Aan de Fransch-Italiaansche grens duren de gevechten op de paswegen voort, zonder dat de vijand successen kon behalen. In het Westelijke deel van het Ita- liaansche front stortten plaatselijke aanvallen van den vijand ineen. De met de grootste verbittering aan de Adriatische kust gevoerde gevechten hielden ook gisteren den geheelen dag aan. Onze troepen deden opnieuw alle vijandelijke doorbraakpogingen mislukken. De vijand leed bijzonder zware verliezen aan dooden en ge wonden. 7 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In het Zuidoostelijke deel van Ze venburgen en in de Oostelijke Kar- pathen werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen en penetraties in onverwijlde tegenaanvallen ge zuiverd. Duitsche slagvliegers ondernamen hier succesvolle aanvallen op het vij andelijke ravitailleeringsverkeer. Aan den beneden-Naref verijdelden onze troepen in harde gevechten de door braakpogingen van de bolsjewieken. Aan de overige deelen van het Oos telijke front vonden geen gevechts handelingen van beteekenis plaats. GEEN MELK IN FLESSCHEN. De persdienst van de departemen ten van Handel. Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij deelt mede: Ten einde tot besparing op het ko- lengebruik te komen, is het aan de melkinrichtingen met ingang van he den verboden flesschenmelk te berei den. Derhalve zal dus slechts losse melk in consumptie worden gebracht; deze losse melk zal in vele gevallen niet gepasteuriseerd zijn. Waar het in normale tijden reeds noodzakelijk is de losse melk te koken, is dit in de 'huidige omstanuigheden een eerste vereischte. Alle melk dient vóór het gebruik te worden gekookt. DE NIEUWE AARDAPPELBON. Van 10 tot en met 16 September a.s. kan men op elk der bonnen „aardap pelen 38" 1 y9. kg. aardappelen koopen. Op bon „toesiag 38" is 1 kg. aardappe len verkrijgbaar. Op deze bonnen mag eerst Maandag worden gekocht. DE NEDERLANDSCHE KINDEREN IN BOHEMEN EN MORAVIë. Blijkens een op Maandag 4 Sept. j.l. vandaar verzonden bericht, maken de door de Ned- Volksdienst naar het Pro tectoraat Bohemen en Moravië uitge zonden kinderen het uitstekend. Zij zijn thans op een punt samengebracht vanwaar zij zoodra er een goede ver- voersmogelijkheid is, naar ons land zul len terugkeeren. Reeds zijn in het begin van deze week twee heeren der lande lijke leiding van den N.V.D. van Am sterdam vertrokken, om de kinderen af te halen en ze naar Nederland te begeleiden. Houdt U Uw kinderen voortdurend voor, dat ze geen enkel projectiel mogen aanvatten, maar dat ze de poli tie moeten waarschuwen als ze iets verdachts vinden? In den afgeloopen nacht wierpen afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen op Karlsruhe". In Roemenië hebben zich de strijd groepen van den luit.-generaal Von Scotti en van den gen. 1 ,-majWinkler, voortreffelijk gesteund door forma ties van de I5e divisie luchtdoelge schut onder bevel van kolonel Simon, bijzonder onderscheiden. In de eerste vier dagen van den bolsjewistischen stormloop tegen den benedenloop van de Naref, tusschen 3 en 7 September, hebben de Duit sche troepen in dezen sector 308 vijandelijke pantserwagens vernie tigd. Dit is meer dan het effectief van drie Sovjetpantserkorpsen, en geeft een indruk van de verbittering der gevechten, die onafgebroken voortduren en waarvan het einde nog niet in zicht is. Tevergeefs pro beerden de bolsjewisten de groote doorbraak tot stand te brengen. Duitsche slagvliegtuigen grepen overal in om de zwaar strijdende legerformaties te ontlasten. Zij vie len vooral het vijandelijke verkeer over de Naref aan. De benedenloop van de Naref blijft dus nog steeds het zwaartepunt vormen van de ge vechten tusschen Karpathen en Fin- sche Golf. Alle overige gevechten aan het Oostelijke front hebben voorioopig nog slechts plaatselijke beteekenis. De onafgebroken zware vijande lijke aanvallen in het Adriatische kustgebied zijn ook Donderdag weer met een opmerkelijk afweersucces der Duitsche troepen geëindigd. On danks de groote verliezen zette de vijand zijn grooten aanval in dit ge bied voort en beperkte zich daarbij tot het middendeel van den kust- sector, het gebied ten westen van. San Clemente. Na voorafgaand trom melvuur kon hij slechts de kleine plaats Groce veroveren. Alle overige aanvallen stortten ineen. BURGERWACHT OPGERICHT IN SLOWAKIJE. Generaal Catlos gearresteerd. Naar de „Slovak" uit het door ben den geteisterde gebied van Slowakije verneemt, heerschen in het kamp der benden reeds honger en wanhoop. De leden der benden bevinden zich, vol gens het blad, in een rampspoedigen toestand en leveren bij honderden hun wapens uit aan de veiligheidsorga nen om weqr aan het werk te gaan. De leider van de Duitsche volksgroep in Slowakije, staats-secretaris Karmasin heeft in een radiorede megedeeld. dat in Slowakije een burgerwacht wordt gevormd, waarvan alle mannen van 16 tot 50 jaar. deel zullen uitmaken. De opleiding van de leden van de bur gerwacht is reeds in vollen gang. Hoe het den verraders in Slowakije vergaat, zoo meldt „Slowenska Praw- da", blijkt uit het lot van den vroege- ren opperbevelhebber van het Slowaak- sche leger, generaal Catios. die zijn eed heeft gebroken en den militairen putsch in Slowakije heeft georganiseerd. Cat los liep over naar de benden, doch werd door hen gearresteerd en in Neu- sohl gevangen gezet. ZEER BENARDE KOLENPOSITIE. Het Departement van Landbouw en Visscherij deelt mede: In verband met de zeer benarde ko- lenpositie wordt den verbruikers van gas en electriciteit dringend aangera den zoowel voor industrieele als voor huishoudelijke doeleinden de uiterste beperking in hun verbruik te betrachten opdat de voedselbereiding en ver lichting nog zoolang mogelijk voort gang kunnen hebben. Hechte weerstandslinie in België gevormd Vijand ontbeert ravitailleeringshavens Het Internationale Informationsbüro meldt omtrent de gevechten in het Westen: De groote gebieden omvattende distancieeringsbewegingen, waar toe de Duitsche leiding na de doorbraak van Amerikaansche pantserformaties naar Avranches bet besluit moest nemen, kunnen thans in groote trekken als ge ëindigd worden beschouwd. Een aantal goed aangelegde en krach tig verdedigde vestingen in Bre- tagne en aan het Nauw van Calais alsmede krachtige verzet- groepen tusschen de ver naar voren gestooten pantserwiggen buiten beschouwing gelaten, heb ben de Duitsche divisies thans een linie betrokken, die den benedenloop van de Schelde, het Albert-kanaal, de Maas en in groote trekken den bovenloop van de Moezel volgt. Van daar uit heeft zij in een ver naar het Westen vooruitspringende bocht van het front aansluiting met de Zwitsersche grens, ten Noorden van het Meer van Genève. Gisteren hebben Canadeesche ge motoriseerde en tankformaties in het Vlaamsche kustgebied vergeefs getracht Duitsche gevechtsgroepen in te sluiten. Zij werden overal, ten deele met zeer zware verliezen, af geslagen. Door doeltreffende ver sperringsgrendels van anti-tankge- schut leden vooral de pantserforma ties gevoelige verliezen. Een Cana deesche pantserdivisie, die met on geveer tachtig onbeschadigde tanks den strijd begon, verloor gisteren alleen 37 gevechtswagens; veertien tanks werden zoo zwaar beschadigd, dat zij weggesleept moesten worden. Omtrent de gevechten in de omge ving van Antwerpen, waar een vijandelijk bruggehoofd kon wor den ingedrukt, wordt nog gemeld, dat een snelle Britsche pantserfor matie in de omgeving van Beerin gen er aanvankelijk in geslaagd was aan de overzijde van het Albert- kanaal terrein te winnen. Een on middellijk ondernomen tegenaanval op de flanken van dit bruggehoofd leidde tot afgrendeling van het hiaat. Dertig reeds over het kanaal ge brachte tanks, voor wie de terugweg afgesneden was, worden thans door gemotoriseerde pantservernietigings- troepen, anti-tankgeschut en afdee- lingen der luchtdoelartillerie ach tervolgd. Totdusver konden acht van deze pantserwagens worden vernie tigd. Drie kwamen in een mijnen veld terecht en vlogen in de lucht. „De Duitsche troepen waren in staat de verdediging te reorganiseeren, omdat de vier Anglo-Amerikaansche legers zich te ver van hun ravitail- leeringsbases verwijderden". Deze aan een Londensch persbericht ont leende zin onderstreept, naar het D.N.B. verneemt, opnieuw de betee kenis van den tegenstand der gar nizoenen van Brest en Le Havre. Te zamen met de verdedigers van Lorient en St. Nazaire en de forma ties die zich in Pas de Calais als dekking voor de kustzone bevinden, ontnemen zij den vijand juist de beste ravitailleeringshavens. Aan het Albert-kanaal maken de Britten melding van de aankomst van versche Duitsche troepen. DE LEIDER BEZOEKT DE JOURNALISTENCLUB. De Leider bezocht gister de Journa listenclub aan den Bezuidenhoutsche- weg te 's-Gravenhage. Hij sprak uit voerig met de aanwezige journalisten over de gebeurtenissen der laatste da gen en bezichtigde daarna de verschil lende werkkamers en clublokalen. HET ORGANISEEREN VAN TENTOONSTELLINGEN. Het departement van Volksvoor lichting en Kunsten maakt bekend dat vergunningen tot het houden eener tentoonstelling tijdig dienen te worden aangevraagd. Het openen eener tentoonstelling zonder toestem ming van het departement van Volks voorlichting en Kunsten is verboden. Aanvragen dienen gericht te worden aan het departementsgebouw, Prin- sessegrac'nt 21 te 's-Gravenhage. LAFAARD ONTSLAGEN. Naar de burgemeester van Zaan dam ter openbare kennis brengt, is het bericht, dat de heer Jb. IJden- berg zich heeft teruggetrokken als wethouder voor openbare werken onjuist. De heer IJ. is door den burge meester wegens lafheid ontslagen. Wij vernemen, dat de heer IJ- Maandag j.l. bedankt heeft als lid der N.S.B. De burgemeester heeft direct daarop den wethouder uit zijn ambt ontslagen. GEEN BRANDSTOF AAN PARTICULIEREN. Wegens de noodzaak alle inspanning te concentreeren op de voedselvoor ziening heeft het Rijksbureau bij wijze van tijdelijken maatregel het afleveren van brandstof aan particulieren ver boden, aldus meldt het „Nieuws van den Dag". Mocht het te eeniger tijd noodzake lijk blijken om bij gebrek aan gas ko len voor kookdoeleinden beschikbaar te stellen, dan zal dit nader worden overwogen. De districts-adviseurs zijn bevoegd eventueele uitzonderingsgevallen van groote huisbrandverbruikers zelfstan dig te beoordeelen. De Bulgaarsche regentschapsraad. - Naar de zender-Sofia meldt, is de oud premier, prof. Filof, afgetreden als lid van den Bulgaarschen regentschaps raad. GEÏNTERNEERDE NEDERLANDSCHE BURGERS IN INDIë. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederlandsch- Indië geïnterneerde burgers van Neder landsche nationaliteit. Van de navolgende geïnterneerden kon den tot op heden de adressen der naaste familie-betrekkingen of van andere be langhebbenden hier te lande niet worden opgespoord1. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. Klumper h. j. a 49 hoofdinspecteur van politie, klijn f. 29 werkzaam in trans portbedrijf, knibbeler h. s. 51 school hoofd, koek august 33 machinist, koen- ders j. 52 reiziger, koenen c, j. c. 61 employé, koerts p. j, g. 45 hoofd kantoor emigratie, kolder b. 48 hoofd politiekan toor, kollenhoven h. 25 schepeling, kom men pieter 49 onderinspecteur van poli tie, koneynenberg johannes 50 ingenieur telegraafkantoor, koning k. a. 47 werk zaam bij politie, koning cornelis de 39 ambtenaar, koning m. de 51 kooistra martinus 51 onderwijzer, kooperstrock a. m. 40 onderwijzer, koppen g 39 admini strateur, koppers johan 19 fabrieksem- ployé, korte antoine 53 werkzaam kan toor •boschwezen, kottier a. m. 44 hoofd kantoor openbare werken, kraamer g. m. 50, assistent gemeentehuis Soerabaya, kra mer a. j. 60 gepensionneerd, kraber egbert 51 inspecteur boschwezen, kramer perenie 47 rechter, kruyff j. f. n. van der 36 directeur maatschappij, kruyswijk w. p. 49 ingenieur, kuip a. c. van der 48 hoofd inspecteur boschwezen.en kuiper d. 55 hoofdpolitieagent, kuyp 1. w. van de werkzaam bij importfirma lehman, lange w. c. a. d'e 51 directeur importmaat schappij, langenberg e. 69 verkooper medi cijnen, lanser f. 57 werkzaam mij hotel- bedrijf, laurense, leonardus 46 ambtenaar, laverge a. 32 werkzaam bij scheepvaart mij., leeuw, hendrik 48 onderinspecteur van politie, leeuwen p. q. j. 49 professor te Malang, leeuwen h. j. van' 40 boek binder, leeuwen t. van 44 leeraar, lenden h. a. van der 51 planter, let lipke van der 49 fabriekschef, ligthelm c. 1. j. 49 werkzaam bij importfirma, limvers abra ham 45 leeraar ambachtschool, linde j. van der 55 hoofdpolitieagent, lint p. e. de 39 zonder beroep, list h. w. 45 hoofcï douane, lochtenberg j. m. 41 directeur staalinvoermij., lochtenberg j. b. m. 43 ambtenaar, loenhout c. j. van 40 werk zaam bij politie, logeman n. f. p. 47 leeraar, logt theodorus van der 4t archi tect, loo j. j. van der 50 inspecteur p.t.t., luyt j. 51 ambtenaar, made d. g. van der 63 zonder beroep, mahieu francois le leeraar, maree gerardus 45 werkzaam bij politie, meenen n. j. 1. van 43 onder inspecteur van politie, meerveld w. van 51 gepensioneerd, meincïers j. g. 53 accountant, menke hendrik 43 werkzaam bij politie, mens j. j. van 57 zonder beroep, merr e. s. 1. ter 38' handelsman, merwe j. van de 36 geestelijke, mes pieter 58 werkzaam bij mar tschappij, meurs johannus 48 werkzaam rubberonder neming. meijan, h. p.' j. 42 hoofdagent van politie, meyer w. h. b. 51 hoofd ingenieur radiokantoor, meyer w. f. 33 chauffeur, meijsen j. a. j. 47 ingenieur p.t.t., mierden 1. van 57 zonder beroep, mol j. 54 leeraar, mollenkamp j. b. 46 schoolhoofd, mollet m. m. 56, agent van politie, moorman j. a. 50 schoolhoofd, moosdijk w. j. van d'e 43 gouverneur, morsink j. m. j. 42 ass. resident, mos michiel de 37 bouwkundig ingenieur, mossel g. w. 56 rechter muhlstaff, h. 52 gepensionneerd. mulder j. c. 40 agent van politie, mulder willem 57 schepeling, mulock houwer p. a. w. 59 professor, mussche johan 30 douaneambtenaar, na- barro david 50 lector, nahuijs p. m. r. 1. 25 autoreparateur, vannautalemke w. r. 53 hoofd berichtenkantoor, nelissen h. b. 27 accountant, nesz a. g. van 49 inspec teur, nes h. f. van 38 werkzaam bij maat schappij, niet maarten de 39 professor, Nijhuis g. w. 58 advocaat, noord h. 54 werkzaam bij drukkerij, noorlander a. p. 45 werkzaam bij suikerraffinaderij, om- wurzer e. j. m. von 53 inspecteur dep. v.b.b:, ockhuysen anton 40 werkzaam in ziekenhuis, odink h. j. 51 werkman, oest h. b. van der 46 werkzaam bij druk kerij, oltmans johannes 47 ingenieur p.t.t., oomen m. 49 schoolhoofd, oost f. 41 onderinspecteur van politie, oosten amra- ham van 31 inspecteur. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de vijfde afdeeling van het In formatie Bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 2729 te 's-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatstbekende adres der geïnterneerden. Vliegtuigen boven Zwitserland. - In een officieele Zwitsersche mededeeling wordt gezegd, dat sinds de vroege ochtenduren de westelijke grens van Zwitserland herhaaldelijk door vlieg tuigen van onbekende nationaliteit is geschonden. Er werd luchtalarm ge maakt in verscheidene plaatsen. De stations van Moutier en Delsberg (De- lemon) werden door vreemde vliegtui gen met boordwapens beschoten. In Delsberg betrof het vier Amerikaan sche jagers, die den aanval eenige malen herhaalden. Sovjet-troepen trekken Bulgarije binnen. - Naar de Britsche berichten dienst meldt heeft de Bulgaarsche omroep hedenavond medegedeeld, dat sedert Vrijdagmorgen 9 uur 30 Sovjet troepen van de Dobroedsja uit Bulga rije binnentrekken zonder tegenstand te ontmoeten. Luchtaanval op Belgrado. - Gister ochtend hebben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen opnieuw Belgrado aange vallen. Onder meer werden twee dui delijk gekenmerkte lazaretten door zware bommen getroffen. In het cen trum en de buitenwijken werd aan zienlijke schade aan huizen aangericht. De bevolking leed opnieuw zware ver liezen. Volgens de tot dusverre ont vangen rapporten werden alleen in het gebied van Belgrado drie der aanval lende vliegtuigen neergeschoten. Evacuatie van Noord-Finland voor bereid. - Volgens een bericht van den Zweedschen omroep hebben de Finsche autoriteiten de bevolking van Noord- Finland aangezegd zich gereed te hou den voor evacuatie. Val van Lingling bevestigd. - Het Tsjoengkineesche opperbevel heeft Vrijdagavond den val van Lingling bevestigd. Kirsanof in Turkije aangekomen. - Naar Reuter uit Istanboel meldt is de Sovjet-Russische zaakgelastigde te Sofia, Kirsanof, Vrijdag op weg naar Moskou in Turkije aangekomen. SINT PANCRAS Geboren: Maria C„ d. v. Pieter de Ruijter en J. Roosloot. Arientje, d. v. Jacob Groen en KI. Peijs. Ja cobus P., z. v. Pieter Zuurbier en M. H. Zut. Evertje, d. v. Arie Rusten burg en J. Ootjers. Gerardus H„ z. v. G. H. Slijderink en T. Booy. Overleden: Antje Mienis, 86 j„ wed. van A. Kriek. Jantje Muller, 73 jr., wed. van G. Ploeger BERGEN. Geboren: Sijvert W., z. v. B Boorsma en G. Rentenaar. Veronica T. M., d. v. H. J. A. Stroomer en F. J. Bosch. Anna C., d. v. C. J. Noort en H. J. M. Kolk. Frederik, z. v. D. J. Nijland en F. Konijnenbelt Ccnstantia E. D. M., d. v. C. A. Massar en C. P. J. M. Grolman. Engelmun- dus M„ d. v. J. Stam en M. Admiraal. Arie, z. v. C. J. Boschman en M. Roosendaal. Johanna M. G„ d. v. C. J. de Waard en G. C. Beentjes. Ondertrouwd: Jan Buiskool te Amsterdam en Vronica M. Burgering. Werner C. Ph. Wagner te Mannheim (Dl.) en Anna A. Rolfes. Gehuwd: Adrianus Kok te Alk maar en Petronella J. van der Lans. Petrus B. Bouchier te Neede en Barbara G. M. van Eijk. Hendrik Baarslag te Amsterdam en Trijntje A. Bakker. Overleden: Maartje Scheltis, 82 jaar, wed. van Jb. Tin. BEPERKING GASTOEVOER. De door de bijzondere omstan digheden veroorzaakte moeilijk heden in de kolenvoorziening nopen tot maatregelen om met de beschikbare voorraden de gas- voorziening zoolang mogelijk in stand te houden. Te dien einde is door de be voegde instanties bepaald, dat uitsluitend in de volgende uren gas zal worden verstrekt: 's morgens van 6.30-8.30 uur 's middags van 11-13 uur 's avonds van 17-19 uur Ter voorkoming van gevaar door gasontsnapping wordt het publiek gewezen op de noodzake lijkheid om tijdens de gaslooze uren de gaskranen en spaarbran ders gesloten te houden. Alkmaar, 8 September 1944. De Directeur der Gem. Licht- bedrijven van Alkmaar, A. J. TH. HOFMAN. INBREKERS GEVAT. In verband met de inbraak in de fabriek van bakkerijgrondstoffen aan het Varnebroek in den nacht van 31 Augustus op 1 September, arresteer de de politie zekere A. de B. uit de Toussaintstraat, die er vroeger werk zaam is geweest. Na vier dagen te zijn vastbehouden moest hij worden vrijgelaten. Zijn gangen werden ge volgd. Bij de inbraak was ook een bus met jam ontvreemd en in een kast naast de W.C. geplaatst. Na de vrijlating van de verdachte kwam de broer die bus. weghalen, waarop een huiszoeking volgde en de ont vreemde goederen, w.o. een schrijf machine werden gevonden. De ge broeders werden gearresteerd en be kenden ook schuldig te zijn aan meerdere diefstallen, die daar plaats hadden. "rijwieldief gevat. In het laatst van Augustus deed een inwoner uit Haarlem bij de recherche van de. spoorwegen aangifte, dat zijn Gazelle-rijwiel mét trommelremmen en versnellingsnaaf, dat hij met de spoorwegen bevracht had, niet was medegekomen. Enkele dagen later ontdekte een re- 'chercheur van de spoorwegen het rij- ADVERTENTIES. Ook in deze NOODKRANT bestaat gelegenheid tot het plaatsen van advertenties; doordat deze krant in het geheele district op verschil lende plaatsen wordt gepubliceerd en het blijkt uit de geweldige be langstelling er voor, dat men ook dezen vorm van berichtgeving in den huidigen tijd nog apprecieert is het nut ook van deze soort adver tenties wel bewezen. Natuurlijk kunnen in verband met de weinig beschikbare ruimte de advertenties tot een beperkt aantal worden aangenomen, maar daar wij zullen trachten dezen vorm zooveel mogelijk aan te houden, als het kan zelfs uit te breiden, vertrouwen wij er op, dat de „oude getrouwen" van de zes in het dagblad gecombi neerde couranten ook deze uitgave op prijs zullen stellen. wiel op het station Uitgeest. De man die het kwam afhalen beweerde het gekocht te hebben vóórdat het was ontvreemd. Dat klopte niet. De spoorwegman wist den man te be wegen met het rijwiel naar Alkmaar te gaan, waar de Haarlemmer zijn eigendom herkende, waarop de pseu- do-kooper van P. uit Velsen, werd ge arresteerd. GEEN SPORT IN DE OPEN LUCHT. In verband met de ingetreden uit zonderingstoestand is ook alle sport in de openlucht verboden. PREDIKBEURTEN. Ned. Chr. Gemeenschapsbond (in Waakt en Bidt), Woensdagmiddag 4.30 uur de heer v Oostveen. Verlaging vermakelijkheidsbelas ting. - Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Januari a.s. de belas ting op de vermakelijkheden welke thans 25 bedraagt, worden ver laagd tot 20 Beroep aangenomen. - Ds. A. S. Bijlsma te Rijswijk (Gld.) heeft de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. Kind verdronken- - Woensdagmiddag is het ongeveer 2-jarig zoontje van den heer P. S. alhier spelenderwijze te wa- ter geraakt en verdronken. MARKTBERICHT SCHAGEN. SCHAGEN, 7 Sept. 1944. 1 Stier, Centrale; 1 geldekoe (magere), taxatie' f 425; 3 geldekoeien (vette), Centrale' 2 pinken, taxatie f 250—f 350; 2 gras kalveren, Centrale; 6 nuchtere kalve ren, Centrale; 62 schapen (vette). Cen trale; 22 biggen voor gewone prijzen; 72 konijnen f 1 per kg.; 21 kippen f 0.90 per kg. ZON EN MAAN. 10 September: Zon op 7.06, onder 20.07. Maan op 0.00, onder 16.26. 11 September: Zon op 7.07, onder 20.05. Maan op 0.42, onder 17.21. 12 September: Zon op 7.09, onder 20.03. Maan op 1.33, onder 18.08. 13 September: Zon op 7.10, onder 20.00. Maan op 2.31, onder 18.43. De Heer en Mevrouw EECEN—ZOETHOUT betuigen bij deze mede namens de familie hun hartelijken dank voor de belangstelling vóór en bij hun huwelijk ondervonden Alkmaar, 6 September '44. Corfstraat 25. tot 18 September. Limmerhoekv Zondag a.s. SAMENKOMSTEN om 10 uur en 3.30 uur. De Burgemeester van Alk maar maakt bekend, dat de afdeelingen ter gemeente secretarie van 11 Sept. '44 af voor het publiek geopend zullen zijn van 9—12^' u en van 13K14K uur'. Alkmaar, 9 Sept. 1944. De Burgemeester voorn., B. A. v. d. SLUIJS. AANGEBODEN: Pitch-pine linnenkast met zw. spiegel- deui- f 90, 2-deurs linnen kast f 80, stoel met rood bekl. zitting en rug f 10, .eiken scheerdoos met opst. spiegel f 10, corset m. elas tieken buikband, gr. maat f 10, spiegel f 15. EECEN, Metiusgracht 5. In een half jaar kunt U een der mooiste diploma's behalen, door het volgen van onzen cursus Ned. Hand.corresp. Vult onder staande coupon in en zendt die aan ons op. „Neerlandia", Bureau voor zelfstudie Egmond-Binnen. Ondergeteekende Adres Woonplaats No wenscht vrij blijvend inlichtingen te ontvangen over den cursus N. H. C. Ondergeteekende, ha f,sf !k I I i mij ■<-ijd bes we 'ink A lie "fieru •LJ aai Mr s'1 'f» jo. bftn t ho 2 ko 3; en fi: jo ijidie gfrioui jjwn t 'oiaa U ha jdkei ,U®e' Vin [i.mdl w. •jij, ei bel f 1 iikui -ak VII Up, %ïen\ -l.aet k '1 if ,nt ■ibr jid ij, -ia- pee iI iv'-fle ip4 bol i-j 11 •ike fe IR to b v; 'iaai lijeil' Mm nr o: '00: iriqe bmai -,;%e| »4i -■ An' v •ij) i' jtte lli/ies 11 -r;be] jC't bii 'If*re: loSat lhn f- N nl» Ai ar 1st 'f-na Ji i rik ,'t >01 irlVjl iïö hf'-cZal \yu J "i ardvf 'V si

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1