ALEN DAGBLAD VOOR Het grote Duitse offensief Hevige strijd in België en Luxemburg „Misselijk" van argumenten OWEN'S Ir li en Ira I Eten deken tror Bij de jaarswisseling Bekendmaking Partijverboden in Zwitserland Vader Sylvester tot zijn zoon: „Die kant uit, mijn kind. Je zult verder alleen moeten gaan. Eens zal je de Godin van de Vrede ontmoeten. Ik zal haar niet zien, want ik moet sterven gaan Duitsers breken bij Gallicone door Buitenlands nieuws in Het kort Wie zijn de bevrijders van Griekenland? Van het Hongaarse oorlogstoneel Twee aanvalsrichtingen der Sowjets De puddingman - Nieuwe bonnë Tabak op bon R j in Edam en Heilt Verlaging melkranfso 2B h tele m a, 5} met wa. wordt de en pikant. ILfASEIEKEN ien naar boven Rijzingen zullen 'datum van .20 voorzien. De le ze toewijzingen I te leveren, die [der omwisseling len bij een van publicatie aan te [n dienen in te tan het publiek Lillisten de peul- vangen, zonder plaats te vin- |>94 en K 12. van de bonnen ■weede noodkaart n met 6 Januari »n kan derhalve im 1 dl. of onge- worden gekocht, die distributie- on 295 spijsolie zover bon R 13 Ibutiekringen is Ir het betrekken vering van boter hebben. publicatie -uchten grossiers voor granen, za- II maakt bekend, van detaillisten nen toewijzingen - betrekking heb- j43 van de tweede tien zijn van een an 20 Januari 45, bij het in hun Westigde A.V.A.- (a v.A.-bijkantoren 'en Beverwijk p.a. h' Hilversum en F Pastoors, Hee- rsum; Leiden p.a. bracht, Leiden; K De Volharding, dam p.a. Prinse- ërdam; Zaandam, jurmerend p.a. fa, Ik-maar p.a. fa. N. Haermerweg, Alk- Dnkhuizen p.a. fa. Iiizen. ieenige goede srkalveren melk en 3.85 vet. Tevens in- p gevr. over brui- Iterrier met korte uistert naar den lus Wed. P- Dor;- WlUemshoeve [gevraagd een jkkacheltje Igen te ruilen voor aracht 2-persoons >ken (oude kwal.) IK. Warden T7- tepara+ies Weer wordèn aan- l A. W. WILLEM- 4ier van goud- en eken, Tweeboom- Hoorn. regel meer 15 ct. lüBB. fietstas, o. kw. olledeur drijver 15, en perspomp vleugel K. Balk, ?waag.270. vKER z.g.a.n. ƒ101), J- li j f25. A. HOOP artog, Molenweg 90, f MODERNS O. kW' 4 een dikke banden v.'d. Werff, Breed- 18 Énkliuizen. I HONDJE te koop, ree- /art, wit borstje lief If - ca. 8 mnd. Inl. O- t-Hoogendoom, Keern HERTJE, teeft, ca. 5 Bijzonder lief diertje. spaansHoogendoorn, 10, Hoorn. I 2000 Jonge rode fces- iken, gr. soort, a 25 ct. tij C. Houter, Bennmg- 1TE DAMF.S-winter- 10, een stukjë zwa,J 7 een beste kachelbaak i schotel /3. Alles wei- ërdikt. Wed. L. Quax, Ehagerbrug. f)E STALLING aangebo- lor gelde of vare koe. f Zande, Alkmaarsohe- 23, Middenmeer. «GRAMMOFOON met 40 en een doosje naalden, 200. Alb. E. Komen, 'dijk 71, Oudesluis, N.H, koop gw» ■KOOP. of in ruil een ■en accordeon i. pr. sj. Ver No. 2290 W bur. v. d. W?STE geit. E. Drost, fcndam 90,^Oorn. v a kw. Br. onder No. 2291 v d. blad te Hoorn. GOEDE jazzrgultaar. r 179, Venhulzen. DIVERSEN INE MEUBELKEPARA- en nieuwe kleine meube_ ■rorden gemaakt raj «Roosstr. C 154, Schage Is spin werk gevraagd MA BONLOOS katten 'en voor uw hond heb- liij nog diverse voeding®; «raten F. Opmeer, Kerk UER "ONTVANGEN een konjJnentaakken, witte leurmulzen. F. Opme f^NDBOEWEBS. wrn bfeppi%WanievPerin| aar 1945. Verschillen*, en en maten en n 'aalgranen. Bestel^ ACTEUR H. Mz C. SCHRODER. ijdelijke redactiebureaux V. „DE ARBEIDERSPERS", if EL VELD 15, AMSTERDAM-C. rELEFOON 38811, TOESTEL 58. ZATERDAG 30 DECEMBER 1944 Ï4éste JAARGANG No. 237 NOORD-HOLLAND Verschijnt voorlopig Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Uitgave Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureaux te Alkmaar, Den Helder, Schaj Hoorn, Beverwijk, Koog a.d. Zaan. Losse nummers 5 cent Postabonné's die in deze omstandigheden mi lijk te bereiken zijn, kunnen wij hun b thans niet toezenden. Zij kunnen dit s vragen bij de verschillende bureaux. Het jaaf 1944 gedenkwaardiger .an welk ander jaar uit deze oorlog /iok staat op het punt zich te 'scharen bij zijn talloze voorgangers in het mausoleum van het Verleden. Nog een korte tijdsspanne en de twaalf geijkte slagen zullen van 'de torens in de steden en dorpen, en van de pendules in de huiskamers klinken. Hoevelen er bij het nijpend gebrek aan licht en warmte, dat wij op het ogenblik beleven getuigen van zullen zijn, is een tweede. Maar in elk geval zullen zij als een sym bool menigeen in de gedachten zijn. Een niéuw Jaar' gaan wij tegemoet en een ieder, die van eerlijke wille is, stelt zich de vraag of het ko mende dozijn maanden het gezegen de tijdstip bergt, waarop een ver dwaasd geworden mensheid tot in keer en bezinning zal komen. Die vraag is reeds verschillende malen gesteld. Het antwoord heeft, telkens opnieuw, teleurgesteld. De orkaan, die al wat menselijk is onteert, blééf over de'wereld razen. Het is de gewoonte om de „hoog tijdagen" der mensheid en oude jaarsdag rekent men onder die hoog tijdagen'met schone en verheven artikelen op te luisteren: Maar een gewoonte, hardnekkig volgehouden, verwordt vaak tot een misbruik en daarom lijkt het ons luisterrijker thans maar van die „verhevenhe den" af te zien. Het beroep op het „edele hart" en de voorspelling heb ben immers"al zo dikwijls jammer lijk gefaald! Het enige dunkt ons, dat men neerschrijven kan, zonder zich be lachelijk te maken, is: laten wij hopen en zij, die dat willen, bidden, dat het jaar 1945 een dam werpt voor de stroom van ellende, die over ons gekomen is." En laten .wij vooral niets voorspel len. Want de profeten hebben tot he den nog steeds ongelijk gehad! Op grond van art. 1 der verorde ning ni. 42/1941 betreffende de ver plichting .tot het verrichten van dien sten en betreffende de beperking ten aanzien van het veranderen van be trekking, zoals gewijzigd en aange vuld door de verordening nr. 48/1942 en op grond van een bijzóndere machtiging wordt bepaald: Alle mannelijke Nederlanders en staatlozen, behorende tot de lichtin gen 1905 tot en met 1928, die thans hun woonplaats of vaste verblijf plaats hebben in de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland" en Utrecht, zijn verplicht te werken in het kader van de arbeidsinzet. De inschakeling in de arbeidsinzet geschiedt door een bijzondere oproep. Tot het tijdstip van de inschakeling in de arbeids inzet zijn de bovengenoemde perso nen verplicht, met inachtneming van de bestaande voorschriften betref fende het veranderen van betrek king, hun tegenwoordige betrekking te blijven uitoefenen en in hun woonplaats of vaste verblijfplaats te blijven. Alle arbeidskrachten, die nood zakelijk zij/i voor het in stand hou den'vafi "het openbaar bestuur, als mede voor het voortzetten van de werkzaamheden van inrichtingen, landbouw-, veeteelt- en tuinbouwbe drijven en bedrijven, waarin een tak van nijverheid wordt uitgeoefend, alsmede andere bedrijven, daarin een belangrijke taak wordt vervuld, dan wel voor de oorlog belangrijke op drachten moeten worden uitgevoerd, worden vrijgesteld en worden niet opgeroepen voor de tewerkstelling in het kader van de arbeidsinzet elders. Alle personen, die op grond hiervan moeten worden vrijgesteld, verkrijgen een bijzonder, algemeen geldig bewijs van vrijstelling. Op het tijdstip van de invoering van dit bewijs van vrij stelling worden alle bewijzen, welke tot dat tijdstip ter zake van vrijstel- Hing zijn afgegeven, ongeldig. In geval van inschakeling in de arbeidsinzet wordt de verzorging van de tewerkgestelde personen alsmede van hun gezinsleden, in rtlim vol doende-mate gewaarborgd. Hij. die in strijd handelt met de bepalingen van deze bekendmaking of van de ter uitvoering daarvan uit te vaardigen voorschriften, dan wel deze tracht te ontduiken, wordt ge straft met gevangenisstraf op grond van art. 4 der verordening nr. 42/1941, voor zover niet op grond van andere bepalingen een zwaardere straf kan worden opgeleèd. Uitlokkers, mede plegers en medeplichtigen wbrden als daders gestraft. Het nerrien van maatregelen pp het gebied van de Sieherheitspolüfei blijft onaangetast. Huizen of gronden, waarin of ivaarop zich een opgeroepen man verstopt, worden, met inbegrip van de meubi lering, verbeurd verklaard. De bepalingen van deze bekend making treden onmiddellijk in wer king. - 1 De Rijkscommissaris voor het N bezette Nederlandse gebied: de algemeen gemachtigde voor de totale oorlogsinspanning: LIESE. - Den Haag, 14 Dec. 1944. 'S-GRAVENHAGE, 27 Dec. Als korte toelichting op de bekendmaking over de totale arbeidsinzet kan erop/ gewezen worden, dat de genomeri maatregel voortvloeit uit de ontwik keling der verhoudingen in ons land. In Mei 1940 heeft de toenmalige Nederlandse regering afstand gedaan van haar bevoegdheden en zij heeft generaal Winkelman gemachtigd te capitulereh. Zo'n capitulatie kan niet herroepen worden ih tegenstelling1 b.v. met een wapenstilstandsverdrag. Nederland had dus definitief van alle oorlogshandelingen afgezien. Toch trachtte de gevluchte rege ring zich in het buitenland te vesti gen en zelfs de Nederlandse bevol king tot vijandige daden aan te spo ren. Het hoogtepunt van dit optre den was de aansporing tot spoorweg staking, welke ons volk aan de rand van een hongercatastrophe heeft ge bracht. Toen verklaarde de rijkscom missaris eind September, dat hij Ne derland niet langer kon beschouwen als bezet gebied, "doch dat hij het moest beschouwen als oorlogsgebied wat niet wegnam, dat 'hij ook daarna alles bleef doen wat mogelijk was tot heil van de Nederlandse be- volhing. De emigrantenregering heeft ook pogingen gedaan om, in strijd met ,de capitulatievoorwaarden de ver zetsbeweging te organiseren eft zij bereidt een eventuele mobilisatie te gen Duitsland voor. Daarom is de Duitse bezettingsoverheid nu be gonnen, die lichtingen van manne lijke personen uit het westen des lands te verwijderen, die bij een eventuele mobilisatie gedwongen zou den worden dienst te nemen in de legers der geallieerden. De mannen, die aldus worden op geroepen, worden elders aan het Schot op Churchill gelost Associated Press meldt uit Athene, dat door een scherpschutter van de Elas buiten de Britse ambassade Woensdag een schot op Churchill gelost. De kogel trof een jonge vrouw op enige honderden meters afstand. Dezer dagen zal, naar het Bemer Tagblatt meldt, de volmachtencom- missie van de nationale raad bij eenkomen ter goedkeuring van een nieuw volmachtenbesluit inzake wij ziging der partijverboden. Zoals be kend is het communistenverbod reeds omzeild door de stichting van de „partij van de arbeid". In een bijeenkomst in Juni van de bonds raad had deze besloten de partij verboden voorlopig .niet op te hef fen. Thans heeft hij, na contact te hebben gezocht met de cantonale legeringen, het initiatief 'genomen tot een zeer vergaande verzachting van de partijverboden. Eisenhower's generale staf Associated Press meldt, dat bin nenkort als gevolg van het Duitse overrompelingsoffensief in het wes ten belangrijke wijzigingen te ver wachten zijn in de generale staf van Eisenhower. In officiële kringen te Washington verklaart men, dat de geallieerde berichtendienst ernstige fouten heeft gemaakt, deels heeft hij de mening gehuldigd, dat de Duitse legers bij de gevechten in Frankrijk volkomen uiteengeslagen waren en hun kracht verloren had den, deels heeft men te kennen ge geven op de hoogte te zijn geweest van de sterkte- der Duitse reserves. In Amerikaanse militaire kringen noemt men volgens Associated Press de strategische berekeningen en de keuze van het tijdstip van het Duit se offensief schitterend. Dr. Max Krull, de militaire mede werker van het D.N.B. schrijft over de toestand van het westelijk front: De grote tankslag bij Laroche, waarbij de vijand buitengewoon zware verliezen leed, ontstond door de poging van de Amerikanen om de Duitse pantserlegers een verder oprukken naar de Maas ten zuiden van Namen onmogelijk te maken. De tankslag strekte zich uit tot in de plaatsen Marche en Rochefort. Hierdoor kon echter een s?rie nieuwe aanvallen in westelijks richting niet verhinderen, evenmin als de verhoog de krachtsinspanningen tegen de Duitse flank bij Stavelot en Echter- nach het plan der Duitse legerleiding aan het wankelen vermochten te brengen. De door den vijand ge melde verandering in de Duitse plannen is volkomen verzonnen. Daarentegen zal de vijand zich moe ten afvragen, hoe lang hij zich nog het wegtrekken van nieuwe ver sterkingen voor de hoekstenen van de offensieve gebieden ten koste van andere frontsectoren zal kunnen per mitteren. Eens moet het kritieke ogenblik ontstaan, dat het verplaatsen van de zwaartepunten en het verzwakken van de fronten aan de tot dusver bestaande brandpunten nieuwe zwakke plekken aan de versterkte Duitse activiteit aanbiedt. De vijand handelt daarbij onder dwang. Het verlies van meer dan tien divisies dwong hem tot noodoplossingen en maakte 'tegelijkertijd zijn reserves kleiner. Hij kan niet voor de bescher ming van bedreigde fronten tot her groeperingen overgaan zonder dat op een andere plaats gaten - ontstaan. Deze toestand is door het verdere oprukken naar het westen nog ver ergerd. Zo krijgt de Duitse leiding een voortdurend toenemende vrijheid van handelen. Reeds de overstromin gen in de sector Nijmegen waren een Onderdeel van net Duitse plan. Het .afmattingsoffensief bij Aken en aan de Saar droegen ertoe bij de krachts verhoudingen te nivelleren, terwijl de doorbraak aan het Eifelfront de be slissende wending bracht en de wet van handelen weer op ondubbelzin nige wijze in handen van de Duitse leiding legde. Het is te begrijpen, dat leiding legde. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Dec. Het opperbevel d weermacht deelt mede:. De grote strijd in het Zuidoosten van België en Midden-Luxemburg neemt verder in hevigheid toe. In het gebied ten noorden van Laroche heeft zich gisteren een tankslag van grote omvang ontwikkeld. Bij geringe eigen verliezen werden daarbij 7Q tanks der derde en zevende Amerikaanse tank divisie vernietigd of buitgemaakt. Uit het Zuidwesten en Zuiden aanvallen de, trachtten de Amerikanen verder vergeefs hun rondom Bastogne op nauw gebied samengedrongen forma ties te ontzetten. Ook in Midden- Luxemburg mislukten nieuwe vijan delijke aanvallen. Alleen in het gebied ten westen van Echternach kon de tegenstander plaatselijk terrein win nen. Het grote aantal van in totaal 158 vijandelijke tanks, dat gisteren in het Westen stukgeschoten of buit gemaakt werd, bewijst de hardheid der gevechten en de overmacht van ons tankwagen. Aan de noordelijke grens van Elzas- Lotharingen drongen onze troepen, den vijand in verscheidene sectoren verder terug. Ten noordoosten van Weissehburg werd het voorterrein van de Westwall gezuiverd en een reeks plaatsen bevrijd. Duitse jagers schoten boven het westelijke gevechtsterrein in felle, de gehëlé dag door voortdurende, lucht gevechten 35 vijandelijke vliegtuigen neer. Met sterke strijdkrachten be stookten in de afgelopen nacht eigen gevechts- en-slagvliegtuigen het vijan delijke ravitailleringsverkeer met bommen. Het vuur van onze lange-afstands- gevcchtswapens op Luik, Antwerpen en Londen werd voortgezet. In Midden-Italië zijn Duitse en Italiaanse troepen bij een verrassende aanval in het gebied van Gallicano door de Amerikaanse stellingen heen gebroken en hebben formaties van de 92ste Amerikaanse divisie infanterie verscheidene kilometers naar het Zui den teruggeworpen. Talrijke gevange ne^, in hoofdzaak negers, werden daarbij binnengebracht. Ten noord oosten van Faenza herleefde de plaat selijke gevechtsactiviteit. werk gezet. Hun verzorging en die van hun gezinnen is in ruim voldoen de mate gewaarborgd. Zij, die volstrekt, noodzakelijk zijn voor het instandhouden van het openbare leven en de verzorging van de bevolking, zullen èen bewijs van vrijstelling krijgen, alle vroegere be wijzen van vrijstelling zullen dan vervallen* Vrij sterke Duitse strijdkrachten hadden tot begin December in het ge bied van Podgorico, ten noorden van het meer van Skoetari, de westelijke flank der uit Griekenland te-rugmar- cherende eigen troepen beveiligd. In tussen hadden overmachtige benden strijdkrachten de terugtoohtswegen naar het Noorden versperd. In harde, verscheidene weken voortdurende ge vechten gelukte het de Duitse ge vechtsgroep de benden terug te wer- .pen 'en de doorbraak door de Monte- negrijnse bergen te forceren. Ondanks uiterst moeilijke toestanden der we gen in hét eerst overstroomde en ver volgens met 'ijs bedekte berg,terrein hebbei) zij thans d'e aansluiting op onze in het Noorden van Montenegro staande hoofdstrijdkrachten bevoch ten. Ii) Hongarije hebben onzë dek kingstroepen een poging van den vijand om het Plattenmeer over te steken afgeslagen. De uit het gebied van Stuhlweissenburg uitgevoerde aanvallen der Sowjets mislukten. Ten westen .van Budapest slaagde de vijand er ondanks dapper verzet van onze troepen in zijn penetratiegebie- dén naar het noordwesten en noor den uit te breiden. Aan de westelijke rand der stad' wordt verbitterd ge streden. Ten noorden van de Donau- bocht zijn wisselvajlige gevechten aan de gang. In het gevechtsgebied van Salgotarjan wordt in afzonder lijke penetratieplekken gestreden. Aanvallen der bolsjewieken bij Gross-Steffelsdorf en ten oosten van Kaschau .bleven in het afweervuur liggen. Voor ons front in Koerland stort ten de grote vijandelijke aanvallen wederom ineen. Onze dapper strij dende divisies, schitterend gesteund door vliegende formaties en afweer geschut van het luchtwapen, brach ten de aanvallende bolsjewieken we derom een bloedige nederlaag toe en vernietigden 111 tanks. Daarmede verloren de boIsjewieke"n sedert het begin van de derde afWeerslag in Koerland in totaal 334 tanks. Op de Tweede Kerstdag waren plaatsen in het west-Duitse gebied, vooral aan de midden-Rijn het aan valsdoel van Anglo-Amerikaanse terreurbommenwerpers en toestellen in scheervlucht. Amerikaanse forma ties wierpen bovendien bommen' in Opper-Silezië. Door jagers en af weergeschut van het luchtwapen verloor de vijand gisteren in totaal 61 vliegtuigen. Duitse dftikboten hebben twee krachtig beveiligde schepen met ffzamen een inhoud van 12.000 brt. ton tot zinken gebracht en een derde getorpedeerd. Voorts werd voor Cherbourg een 14.000 brt. ton. metend passagiersschip door torpe dotreffers zo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat het is vergaan. Uit groepen beschermende schepen en duikbootjagers zijn bo vendien 8 torpedobootjagers en con- vooischepen tot zinken gebrécht. Amer. persstem over Duits offensief In een artikel over het Duitse of fensief aan het Westelijk front moet de bekende Amerikaanse journalist Walter Lippman toegeven, dat de Amerikaanse legerleiders niet vol doende voor de 'oorlog zijn opgeleid (American military leaders are not groomed so fully for war). De Duit se doorbraak kah vergeleken worden met de catastrophe van Pearl Har bour. Noch In het ene, noch in het andere geval had de vijand zijn suc ces kunnen behalen, wanneer hij ons niet verrast had. Madrid in het wit Voor het eerst sinds bijna 100 jaar heeft zich het zeldzame geval voor gedaan, dat Madrid op de eerste Kerstdag gehuld was in een dikke sneeuwlaag. Bij 1 gr. vorst begon het op de avond voor Kerstmis te sneeu wen, zodat de straten de volgende ochtend mét. een 15 cm- dikke sneeuw laag bedekt waren. In het stadscen trum ontstond een grote volksoploop, toen een paar skilopers de nieuwsgie righeid van de Madrilenen verwekten. Vertrouwensvotum voor De Gauile De Franse "consultatieve verga dering heeft vandaag haar geheime vergadering geëindigd met een een stemmig vertrouwensvotum voor de regering-De Gaulle,, aldus Reuter uit Parijs. Lloyd George treedt af Lloyd George, de „vader" van het Lagerhuis", is, naar Reuter meldt, voornemens zich na 54 jaar voort durend in het parlement gewerkt te hebben, terug te trekken. Lloyd George, die bijna 82 jaar is, heeft dit besluit genomen op advies van zijn geneesheren. 1 Wielrijders op de rijwielpaden De Höhere If- und Polizeifiih- rer en commissaris-generaal voor de veiligheid wijst er op, dat de laatste tijd veelvuldig is waar genomen, dat wielrijders ook op wegen, die van fietspaden zijn voorzien, gebruik snaken van de rijweg en daardoor het verkeer storen, terwijl zij tevens zichzelf en anderen in gevaar brengen. "Voor zover er op openbare wegen fietspaden aanwezig zijn, zijn wielrijders verplicht, pitslultend •daarvan gebruik te 'maken. Aan de politie is opgedragen tegen overtreders op te treden. Politie vraagt opsporing De lioofdinspecteur van de inspec tie 2A (hoofdbureau) verzoekt na mens de echtgenote de opsporing van Jan Smit, geboren te Amster dam 30-10-1895, van beroep steen houwer, wonende Leidseplein 14 1 hoog, die sedert 12 December 1.1. wordt vermist. Een ongeluk wordt gevreesd. Hij is 1.65 m. lang, heeft blond haar, blauwe ogen en is ge kleed met zwarte jas, witte shawl en bolhoed. Amerikaanse kritiek In een persconferentie heeft Stet- ttnius, volgens een bericht in Af- tonfoladet, verklaard, dat de Ameri kaanse regering op de hoogte ge bracht was van de vlucht van Churchill en Éden naar Athene. Stettinius wees er verder op, dat de houding van Amerika ten aanzien van de burgeroorlog in Griekenland ongewijzigd is. Hij refereerde aan zijn vroegere uMatingan,- volgens welke hij met vlldoening het «be sluit van Churchill am de aangele genheid zelf in handen té nemen, had begroet, doch tegelijkertijd scherpe crltiek had uitgeoefend op de Britse militaire interventie in Griekenland. Volgens berichten uit Athene is men aldaar van mening, dat er wei nig kans «bestaat, dat op de huidige conferentie beslissingen genomen kunnen worden. De leider der Griekse partij, So- phoulos, heeft gisterenavond de con ferentie verlaten met de opmerking, dat hjj „misselijk" was van de argu menten, die de communisten op de conferentie naar voren brachten. Overigens worden de tót dusver behaalde resultaten van de politieke conferentie onder leiding van aarts bisschop DaimaskiJios „niet zeer be moedigend" genoemd. Een bepaald optimisme wordt eenvoudig gevoed doordat men weigert aan te nemen, dat het menselijk verstand ,',een ver lenging van de tragedie" zou Kun nen toelaten. Opgewonden scènes Over de opgewonden scènes, die ziph gisterenavond hebben voorge daan, toen Chiurchill de conferentie verlaten had, wordt nog gemeld, dat de pauzes tijdens de redevoeringen zo veelvuldig voorkwamen, dat een woordelijk protocol niet kon worden vervaardigd. De leider der commu nisten, Siantos Partsalidis, beweerde, dat het conflict tussen de Engelsen aan de ene kant en de gehele Griek se natie aan de andere kant bestaat. Generaal Piastiras heeft aan de Eam en de Elas het recht ontzegd zich te beschouwen als de bevrijders van Griekenland. Siantos Partsalidis legde er de na druk op, dat de Eam heit Griek se volk vertegenwoordigt. Piastiras antwoordde hierop, dat de Elas niets voor de bevrijding van Griekenland heeft gedaan, uitgezonderd dan het feit, dat zij hier en daar gen Duitser gedood heeft. Overigens is Grieken land door de terugtocht der Duitse troepen bevrijd. Deze conclusie, zo wordt verder geimeld, ontlokte hevige interrupties. Terwijl de bommen vielen De gisteren gevoerde bespreking vond plaats tijdens een voortdurend bombardement en gevechten in ver scheidene delen der stad. Naar voorts in een bericht uit Athene wordt gemeld, is de confe rentie tussen de politieke leiders ge ëindigd. Verklaard wordt, dat als resultaat van de conferentie verschil lende voorstellen zijn gedaan, die op het ogenblik onderzocht worden. Naar in journalistenkringen te Athene verluidt, zouden de gedele geerden van de Elas geëist hebben, dat op de eerste Zondag in Februari een volksstemming over de terugkeer van den koning gehouden wordt. De algemene verkiezingen voor de natio nale vergadering moeten uiterlijk in April gehouden worden. De Elas ver klaart zich bereid, tijdens de volks stemming internationale gedelegeer den toe te laten om een juiste gang van zaken bij de verkiezingen te waarborgen. a Eisen van de Elas De ElaS eist, naar vóórts in de 'berichten uit Athene wordt gezegd, de portefeuilles van binnenlandse zaken en justitie voor zich op, als mede de onderstaatssecretariaten van het ministerie van oorlog en bulten- Scheepsprijzen in Engeland De Britse reders volgen volgens een bericht van Reuter met span ning de waardeschommielingen van een trampschip van 10.000 ton. Deze waarde bedroeg in het lopende jaar 230.000 pond tegen 180.000 in 1941. 120.000 pond in 1939, 100.000 pond in 1937, 55.000 in 1931, 80.000 pond in 1921, 300.000 pond in 1919 en 65.000 pond in 1913. Uit de schadevergoeding voor ver loren gegane schiepen ontvangen de reders ruime contante middelen, wel ke echter juist als voldoende be schouwd kunnen worden, daar deze middelen gebruikt zullen moeten worden voor het betalen van na de oorlog te bouwen schepen. landse zaken. In een nieuwe regering. Hierdoor zou de Elas een aandeel ■van vijftig procent hebben in de ge- eiste nieuwe regering. Andere voorstellen van de elas zijn: 1. Zuiveringsmaatregelen bij de politie en openbare diensten, alsmede de ontbinding van de gendarmerie. 2. De vorming van een nieuwe regering onder voorzitterschap van een president, die het vertrouwen van de meerderheid heeft. J3. Het instellen van een regent schap, «voor het geval, dat de andere partijen hier niets tegen hebben. 4. Bestraffing van alle Grieken, die zich schuldig hebben gemaakt aan een misdaad tegen de natie of tegen de nationale garde, die sedert het uitbreken van de burgeroorlog werd opgericht, oprichting van een nieuwe nationale garde, alsmede een reorganisatie van de marine en zuive ring van het officierscorps der marine. Volgens officieuze berichten uit Athene, zou, naar Reuter meldt, de Griekse conferehtie zich vandaag eenstemmig hebben uitgesproken voor een regentschap in Griekenland. Er bestond aanvankelijk een menings verschil ten aanzien van het tijdstip, waarop het regentschap zou worden ingesteld, doch het merendeel der ge delegeerden was voor een onmiddel lijke regeling. Op de velden des doods tussen Stuhlweissenburg en Boedapest, waar tussen bom- en granaattrechters de wrakken vap vele honderden Sow- jet'tanks liggen, boden Duitse en Hongaarse formaties onder een vrij wel ononderbroken vuur en in moorddadige gevechten van man tegen man een allerhevigste tegen stand tegen de bolsjewistische aan valsgolven, die uit alle beschikbare reserves samengesteld en meedogen loos in de granaatregen gedreven werden. In de vlakte ten noorden van Stuhlweissenburg tot aam. de heuvels ten zuidoosten van Felsoe- galla liep de bolsjewistische vloed vergeefs storm op de Duitse afweer- muur, die op geen enkele plkats af brokkelde. Binnengedrongen strijd krachten werden steeds weer over de hoofdgevechtslinies teruggedrukt. De voornaamste gevechten speel den zich echter meer naar het oosten af, aan de spoorweg Felsoegalla Boedapest, waar de Sowjets gedu rende de nacht met sterke tank strijdkrachten en infanterie op twee plaatsen dieper konden doordringen en over de spoorweg de dalen ten westen van de hoofdstad konden he reiken. Hiér woedden de gehele dag heen- en weergolvende gevechten. Duitse en Hongaarse reserves ver sperden de Sowjets de weg naar Boe dapest. Uit het noorden kwamen andere formaties, die de doorgesij pelde groepen onverwijld aanvielen. In dit gebied zijn twee aanvals richtingen der Sowjets waar te ne men: een uit het zuidwesten naar de hoofdstad, de andere naar het noor den ,om de aanvoerwegen af te snij den. Een derde Sowjetgroep, die de flank moet beschermen, werd door tegenaanvallen van snelle Duitse formaties onder de voet gelopen. De zware gevechten met de binnenge drongen Sowjets, die versterkingen kregen, waren vanochtend nog niet ten einde. Tussen de Donaubocht en de Slo waakse grens behaalden de verbon den troepen opnieuw een volledig afweersucces. In het gebied van Stef- felsdorf en aan de Boven-Sajo ont plooiden de zeer gedecimeerde Sow- jettroepen gisteren voor het eerst weinig activiteit. Zuidwestelijk van Kaschau werd het gros van een omsingeld Sowj et- regiment vernietigd. In het Hernad- dal hadden de Sowjets niet meer de kracht om hun aanval op Kaschau voort te zetten. Oostelijk van deze stad werden de doorbraakpogingen van twee infanteriedivisies der Sow jets met. zware verliezen voor de aanvallers yc— Op tweede Kerstdag ha Amsterdamse vrienden mij eten genodigd. De maaltijd naar d#» eisen des tijds, bes den, maar de gastvrouwe tóch nog kans gezien een k pudding te maken. Op die ding kom ik aanstonds teru Tegen drie uur werd aa) 'brievenbus gerammeld. Er f een ongeveer twaalfjarige jo aan de deur, die om een b ham vroeg, omdat hij zo'n ho had. Hij kréég brood. Hij V méér dan brood. Oók n<r; belofte, dat hij om half z met een parïnetje mocht ko:, ■om ook wat eten te halen zijn moeder en zijn jo broertje, die ook honger hac Be knaap verscheen op De vrouw des huizes vulde meegebrachte pannetje erwtensoep. De jongen, die plaatsje bij de, met wat hou, stookte, kachel aangewezen v verklaarde pijn in zijn maa hebben van de honger. medelijdende gastvrouw ha haar pudding uit de keukei bood den knaap er zijn dee' aan. Het antwoord lu „Alsjeblieft maar een heel stukje, mevrouw, want... ik' niet zo'n puddingman!" Deze jongen, die pijn in maag van de honger beweert hebben, was niet zo'n pud man! Wij keken elkaar aan, zwi maar het geval was toen 't ietwat verdacht gewarden, ei schaamde mij niet om te bel nen, dat ik het vermoeden kr dat mijn gastvrouw haar e erwtensoep een kwartier een paar straten verder t een zwarte prijs zou kir terugkopen. Of is het zó, dat honger r; bofien niet meer zoet maak ovn (Plaatselijke wijzigingen voorbehouden.) f I Voor de 'provincie Noord-H aangewezen bonnen voor de we| 31 Dec. tot en met 6 Jan. Elk der volgende bonnen noodkaart II geeft recht op hei van: BROOD: 245 en 246 4 rant brood; 277 2 rantsoenen brt I bloem; R19 250 gram kind: gortmout of voedingssuiker. 1 AARDAPPELEN: 244 1 kg, appelen. VLEES: 247 IJ rantsoen vleeJ Amsterdam vlees of kaas). I Op déze bonnen mag reed Vrijdag 29 Dèc., des middags af, worden gekocht, uitgezondeï en aardappelen. De bonnen zi sluitend geldig in de distributi, alwaar de noodkaarten zijn uit; Alle bonnen, met uitzonder' die, waarvan voorinlevering isjLi 'geschreven, mogen eerst hij aflé der goederen aan den winkelic den afgegeven. Ongeoorloofde- inlevering kan tot misbruik teil] van het publiek aanleiding gev Bij deelneming aan de warme tijden uit de Centrale Keuken, aldaar worden ingeleverd:- bö' voor aardappelen, De volgende bonnen zijn ree' dig verklaard; 243 250 gr. peul ten; 278, R 02 360 gr. of 4 dl. SI (de datum van aflevering ze plaatselijk nader bekend wordi maakt). Nog geldig blijven totenmet J R 10 (tabak): 45 gr, scheerzeep R 26 150 gr. versnaperingen; 2 gr. boter of margaring of 100 - of 1 dl. spijsolie (90 gr.); 221 jam of stroop of 125 gr. suikej 2J rantsoen vlees. DEN HAAG, 28 Dec. ol der bonnen R 12 van de tabak: wordt gedurende het tijdvak ya December tot en met 6 Januari in de gemeenten Edam en Heil' rantsoen tabak, sigaren of si! ten beschikbaar gesteld.. Voor winkeliers niet in staat zijn o: dellijk uit de aanwezige voó hierop af te leveren, nemen bonnen in ontvangst tegen a:| van een ontvangstbewijs. Zodr; de winkeliers op basis van de nomen bonnen zijn bevoorraa aflevering hierop zonder nadere kondiging plaats moeten vil voor of uiterlijk op 20 Januari De bonnen van gestandaardis melk, welke in de provincies ,JJi Holland, Zuid-Holland en Ut zijn uitgegeven tegen innemint de bonnen E413 van de inleg: waren oorspronkelijk bestemd het gebruik in liet tijdvak 10 D' ber 1944 tot en met 6 Januari Met ingang van 1 Januari 1945 «het rantsoen teruggebracht tot.' per week. In verband hiermede den voor het tijdvak van 6 t< met 20 Januari geen nieuwe bonnen uitgereikt, doch rnoete drie bonnen, oorspronkelijk bes voor de week v»n 31 Decemtoe en met 6 Januari a.s-, dienst voor het tijdvak van 31 Dec< tot en met 20 Januari a.s. Een uitzondering wordt Jjii gemaakt voor kinderen, gehore: 1944, voor dezen wordt het rantl van 5J 1. per week gehandha Tegen aantekening van het 501 in het vakje ce op de stamt dezer kinderen en inneming var ontvangstbewijs zullen de dist tiediensten voor elk dezer kind zes noodrantsoenbonnen „melk uitreiken voor het tijdvak van en met 20 Januari a.s. Plaat: tijd dezer uitreiking zal door plaatselijke distributiediensten den bekend gemaakt. In verband met het bovensta; is de geldigheid der rantsoenboii „melk 1", waarop het kringnuni van $le uitreikende distributiedi' als opdruk voorkomt, verlengd 20 Jan. 1945. Hoofdredacteur: H, M. O. Schrö A'dam. RayonredactaurenJ. Or Enkhulzen; J. Broersen, Hoorn; A. Kampen, Ben Helder; M. Kuiper, gen en Langedijk; D. Klomp, maar; W Harwijnen, Koog a.d. Zi J. Belterman, Beverwijk. Chef Prov. Fed.H P. v. d. Aard' Verantw. voor de advertenties: Ragetlle, Koog a.d. Zaan. BrakkerPC"' „De \r^r<e.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1