Uitreiking derde noodkaart De houtplundering in West-Friesland Overzicht van het Westelijk Front Erkenning Loeblin-regering door Sowjetunie Engeland en Amerika in de oppositie Oproep aan de jeugd Arbeidsparool 1945 Provinciale Publica+'es Hand, span- en trekzagen, vijlen STERK PERSONEEL Te koop gerr. TE KOOP HOORN Bekendmaking De Burgemeester van Hoorn maakt bekend le. dat de gezinsleden van perso nen, die de laatste tijd door de Duit se Weermacht zijn verplicht tot het verrichten van werkzaamheden elders, aan een financiële tegemoetkoming kunnen worden geholpen. Men kan zich daarvoor wenden tot het bijkan toor van het gewestelijk arbeidsbureau alhier; 2e. dat gedurende het jaar 1945 de ten behoeve van maatschappelijk Hulpbetoon benodigde genees-, heel-, verband- en ontsmettingsmiddelen zullen worden geleverd voor behoef- tigen, woonachtig in het Noordooste lijk deel der gemeente door den tpo- thrker J. C. .van der Meulen en voor die, woonachtig in het Zuidwestelijk d 1 door den apotheker dr. C, de Jong. De grens tussen het Noordoostelijk en het Zuidwestelijk Jfeel der gemeen te loopt over het Kleine Oost, ijet Groote Oost, de Roodesteen, de Kerk straat. het Kerkplein, de Nieuwstraat, de Gouw, het Nieuwland, het Koe poortsplein en, de Tocht. Overigens wordt naar het aanplak bord verwezen. Hoorn, 4 Januari 1945, Loop der bevolking Loop der bevblking der - gemeente Hoom van 21-28 Dec. 1944. Ingekomen: Gerdrda Wesselman, echtg. v. Van Helsland en kinderen, Kerkplein r d van WadenoyenCa- tharina J van Oeffelen, Draafsingel 62 vanJSnkhuizen; Meta van Ame- rongen. Gr. Oost 53 van Blaricum; Meindert Ruiter, Venenlaan 134 van Blokker; Lodewijk J. H. H. Versluis, Ramen 1 van Amsterdam. Vertrokken: Marina C. Deist van Nieuwstraat 18 naar Dubbeldam; Ma ria Appelman, van Koepoortsplein 1 naar Wognum. Binnen de gemeente verhuisd: Eli sabeth Harmse varr Merensstraat 20 naar Draafsingel 3; Riekkel J. Wols en gezin van Venenlaan 81 naar Ve nenlaan 132; Jan H. Ensink en gezin van Venenlaan 28 naar Venenlaan 81. Ingekomen: Geertruida Engelan der, Duinsteeg 6 van Andijk. Grietje Brak, Koepoortsweg 95 van Amster dam. Elizane E. Oosterbaan, Nieu.- wendam T? van Amsterdam. Vertrokken: Rolina Schuring, van Drieboomlaan 11 naar Berkhout. Jan Baas van Gerritsland 22 naar Me- demblik. Martimjs Swart en echtg. van.Grote Oost 63 naar Langedijk. Christiaan Gijzelaar, van Noorderstr. 36 naar Alkmaar. Anna Vos, van Drieboomlaan 27 naar Wieringer- meer. Marie Prumper, van Meiknap- steeg 3 naar Twisk. Binnen de gemeente verhuisd: Frans Hassing, van 2 Boomlaan 145 naar Kleine Noord 50.' Kaatje van der Rol, van Pelmolenpad 4 naar It Zeedijk 31, Wilhelmina Bakker, van Koepoortsweg 51 naar Grote Noord 5. Burgerlijke Stand Geboren: Jannetje M„ d. v. A. En sink en J. M. Zaal; Anna M. C„ d. v. C. W. J. Pommerel en C. M. Brandsma; Marian, d. v. C. van der Bol en E. W. Roos; Aatje, d. v. S. Appel en T. Brou wer; Jacob J„ z. v. P. Baas en O. G, Appel; Johannes C., z. v. C. Neefjes en C. Karsten; Adrianus M„ z. v. E. Over man en C. W. Steltenpool; Theodoras J., z. v. H. Schooneman en G. Baas. Overleden: Aaltje Koen, echtg. v. J. Dekker, 47 j.; Geertje Kamp, echtg. v. J. Paarlberg, 76 j.; Cornells Huijsman, i 1 j.; Klaas Visser, 74 j.; Engelina Brink, wed. v. P. Bos, 41 j. Ondertrouwd: J. de Hart en G. Koe- lemeij GEBOREN: Maria A. J„ d. v. Th. Korver en J. Vleugel; Mima, d. v, M. H. Boekei en A. H. G. Wierenga; Jan, z. v. J. Houthuijsen en V. Boes; Elisabeth A. M„ d. v. N, Mak en G. Lenoir; Bernardus Uelke, z. v. T. Serrarens en N. Polman; Rudolf, z. v. J. G. de Waart en J. M. v. Scho ten: Jan Th... zv. P, Nieuwenhout en C. Walter; Petronella. d. v. C. Buis ea W, W. Vink; Anna M„ d. v. P. Doodeman en A. Bot; Johannes J., z. v. J. J. Bot en A. M. Oud. Overleden: Johannes Out, 77 j.; Pieter Jacob Maijer, 1 j. en 9 mnd.; Alida Groentjes, echtg. v. Henricus Verdüijn, 66 j.; Dieuwertje Hoog land 59 j.; Maria. Biersteker, 92 j.; Roelof Vlietstra, 31 j. Ondertrouwd: P. Neuteboom en G. M. Oud. Bleef tot vooi' kort het roven van hout nog beperkt tot het 's nachts weghalen van dunne boompjes, de laatste dagen is een soort kap- en velwoede over de bewoners van West- Friesland gekomen. De hele lieve dag is men nu bezig wegen, straten en erven te ontbomen. Èn in een tem po, dat in een maand een complete kaalheid van het Westfriese land schap waarborgt. Ongevraagd, ongeweigerd, kiezen de brutaalsten zich een fraaie iep uit en na een half uurtje zwoegen met de trekzaag ligt de knaap dwars over de weg. Tolweg, Hemweg, Torenweg, Niêu- weweg, 't Zittend, ze zijn bijna al. ge heel kaal gestolen. In Hoorn heeft de Tweeboomlaan het danig moeten \ontgeiden, terwijl de sprietige populiertjes van de Hoo- lenweg ook niet gespaard bleven. De Enkhuizensren hebben zich niet ontzien om de hele houtopstand langs de Zuiderdijk en bij de waghterswo- ning neer te halen. De bomen langs Lange Tuinstraat, Admiraliteitsweg en Parklaan waren vorige week in een middagje verdwenen, terwijl aan de overzij van het stadhuis, dus mid den in de stad, ook een grote iep is omgezaagd. Verder willen we niet gaan, de lijst zou een kofom druks beslaan. Natuurlijk, zijn de nodige ongeluk ken bij het vellen niet uitgebleven; verschillende aimateur-rooiers hebben him diefstal met een gebroken arm of been. uitgeslagen tanden of een hersenschudding moeten bekopen. Daarbij komt nog, dat velen verwon dingen opliepen bij-de knokpartijtjes die dikwijls om het bezit van een stam of een tak ontstonden. Want hier geldt natuurlijk weer het recht van den sterkste! v Er zijn menserik die het hebben be staan om zes, zeven, zelfs tien bomen op hun erf te slepen en nu o humaniteit hun surplus aan brandstof verkopen tegen zo'n drie honderd gulden per stam!' Gelukkig zal de politie liu met kracht optreden tegen het ongehoqj-d schandaal van de bomenstelerij en vooral om op te treden tegen de die- ven-handeiaars heeft zij ver strekken de volmachten. Er zal gepatrouilleerd worden langs alle beplante wegen en gecontroleerd op de erven. Dat West-Friesland in deze tijd van brandstofnood zijn houtopstand ten dele verliest is een wet der nood zakelijkheid, doch dat ieder indivi-' •dueel maar aan het roVen slaat is een miserabele toestand, waartegen niet streng genoeg kan worden op getreden! ENKHUIZEN Er komt brandhout Van gemeentewege is men nu met man en macht begonnen met de brandhoutvoorziening. Boon's Houthandel is aangewezen voor het rooien van de bomen, terwijl Boon's Aannemersbedrijf, Gebr. de Graaf's Aannemersbedrijf en de Enk- huizer Houthandel de stammen tot brandhout moeten verwerken. Naar ons ter ore kwam. zal er waar schijnlijk een bon van de noodkaart worden aangewezen, waarop een ze kere hoeveelheid hout beschikbaar wordt gesteld. Het iigt tn de bedoeling van het gemeentebestuur de bomen van het plantsoen en de Vest zoveel mogelijk te sparen. Twee jubilea in zaadhandel Op Zaterdag 30 December hebben de heren P. Klopper en F. Buis hun zilveren dienstju'bileum bij Gebr. Vis' Zaadteelt en Zaadhandel gevierd. Zij werden toegesproken door den heer D. Vis. waarna zij de gebruikelijke enveloppe met inhoud ontvingen. OOSTHUIZEN Langvingers Het optreden van de vele langvin gers, die tegenwoordig bij de weg zijn, wordt steeds driester. Ook in onze ge meente kan men daarover een woord je meespreken. Van de ingezetenen S. en P. werd een aantal konijnen ge stolen, terwijl ten nadele van B. on geveer 25 kisten, die waren ingekuild, werd ontvreemd. Van de daders na tuurlijk geen spoor. HAUWERT Kerkelijke verkiezingen Door stemgerechtigden van de Ned. Herv. Kerk werd 'als notabel herko zen de heer Jb. Schermer. Door no tabelen werd herbenoemd de heer P. Schermer, Als gemachtigden in 't Kiescollege werden herkozen de heren H. Pol, H. Schermer, J. Stapel en C. Winkel. In de vacatures wer den gekozen de heren P. Klaver, C. Stapel Pz. en K. de Boer. In de vergadering van het Kies college werden herkozen als ouder ling en diaken de heren G. Blokker en P. Druif Kz., die allen de benoe ming hebben aangenomen. CASTR1CUM Burgerlijke Stand Geboren: Immy A., d. v. G. Ronk en A. Gnodde; Hendrikus M. C., z. v. H. M. van den Bogaard en M. A. van Am- serdam; Hendricus P., z. v. M. Zonne veld en A. M. Gooijer; Cornelia, d. v. P, Beentjes en C. J. M van Egmond; Maria J, M., d. v. G. Schermer en J. M. Hollander; Antonius Th., z. v. P. J. 'de Graaf en J. M. Hollander. Lelijke val De 39-jarige landbouwer J. Z„ wo nende aan de Alkmaarderstraatweg, kwam voor zijn woning, zodanig te vallen, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Dr. Van Nievelt ver leende de eerste hulp, constateerde zware inwendige kneuzingen en acht te overbrenging naar het St. Elisa beth Ziekenhuis noodzakelijk. TWISK Bridge-drive De uitslag van de Zondag alhier gehouden bridge-drive luidt als volgt: Noord-Zuid: 1. J. DammesC. Kok, 36.; 2. D. BruinJ. Rempt, 41 p.; 3. B. KoolhaasJ. G. Groot, 46 p.; 4. A. ZeeJ. Wagemaker Wzn. 46 p. Oost-West: 1. dhr. en mevr. Bunscho ten, 24 p.; 2. Tj. BodeldijkJ. H. de Graaf, 27 p.; 3. J. Groot—J. Zijp, 40 p.; 4. H. KoolhaasJ. Kay Kzn., 40$ p. Er werd aan elf tafels gespeeld. Onderlinge wedstrijden T.S.V. In dë'kolfbaan van het „Zwarte Paard" werden op tweede Kerstdag onderlinge gymnastiekwedstrijden ge houden voor de leden van de Twisker Sport Vereniging. Aan deze wedstrij den werdalleen deelgenomen door de meisjes- en damesafdelingen. De uitslag luidde: Kleine meisjes le graad: 1. A. v. d. Wal, 32$ p.; 2. A. Smak, 30$ p.; 3. Tr. Koopmans, 30 p. Grote meisjes, le graad: 1. A. Goe- sinnen, 41 p.; 2. Annie v. Splunter, 40$ p.; 3. B. Kay, 37$ p. Kleine meisjes, 2e graad: 1. L. Zee, 30$ p.; 2. B. Koster, 30 p.; 8. L. Jon- ges. 29$ p. Grote meisjes, 2e graad: 1. Tr. Kuiper, 31$ p.; 2. A. Oudt, 31 p.; 3. Avta v. Splunter, 29J p. Dames, le graad: 1. E. D. Kool haas, 42$ p.; 2. E. Schoen, 41 p.; 3. H. Metselaar, 39 p. Dames, 2e graad: 1. M. Mazereeuw, 41$ p.; 2. N. Langereis, 38 p. Dames, 3e graad: 1. A. Lak, 32$ p.; 2. C. Griep, 32 p. BUITENLAND Zware verliezen der Amerikanen Het Intern. Informationsbiiro meldt van het Westelijk front o.m.: „De divisies van' het eerste Ame rikaanse Leger gingen gisteren op nieuw over een breed front over tot een grote aanval op de noordelijke vleugel van het Duitse penetratie- gebied. De brandpunten lagen in het gebied van. Arbrefontaine-Lierneux en bij Grandmenil, terwijl Arbrefon- taine na verbitterde strijd verloren ging, kon Lierneux door Duitse Volksgrenadiers behouden worden. De hevige Amerikaanse aanvallen zuidelijk van Grandmenil strandden alle met zeer zware verliezen op het Duitse afweervuur. Aan de zuidelijke flank duurde de verbitterde strijd bij Bastogne de gehele .dag met toenemende heftig heid voort. Nadat talrijke Ameri- kaanse tankaanvallen door het Duit se vefsperringsvuur verijdeld waren, gingen Duitse pantsergroepen tot krachtige aanvallen in de richting van Bastogne over, waarbij -zij bin nen enkele uren verscheidene kilo meters terrein wonnen en den Ame rikanen enige hardnekkig verdedig de plaatsen en steunpunten ontna men. Tussen Saar en Rijn verplaatste zich het zwaartepunt naar de linker vleugel, waar door het snelle volgen van Duitse, mobiele afdelingen de Amerikaanse troepen opnieuw gevoe lige verliezen werden toegebracht. De Duitsers slaagden erin, verscheidene plaatsen stormenderhand te nemen en de Amerikanen het opwerpen van nieuwe versterkingen te beletten. Aan de Böven-Rijn, tussen Weis- senburg en Straatsburg, brachten de Duitse formaties door een verrassen de aanval verscheidene bruggenhoof den tot stand, van waaruit snelle af delingen onverwijld oprukten in wes telijke en zuidwestelijke richting. In enige plaatsen dicht bij het front werden Amerikaanse colonnes onder de voet gelopen, waarbij een waarde volle buit en talrijke gevangenen in Duitse handen vielen. In de middag traehtten de Amerikanen met tanks een der bruggenhoofden te overrom pelen. Met zware verliezen werden zij afgeslagen." Reuter meldt vooi'ts, dat het Op perste Hoofdkwartier het volgende heeft medegedeeld. „Door de Duitse doorbraak door de Ardennen zijn twee fronten ontstaan, waarvan het éne naar het zuiden, het andere naar het noorden is gericht. Met goedkeuring van alle betrokkenen is het naar het zuiden gerichte deel van het front geplaatst onder het opperbevel van veldmaarschalk Montgomery en het naar het noorden gerichte deel on der dat van generaal Bradley". President; Roosevelt heeft vandaag verklaard, dat de beslissing om het opperbevel in'de, Ardennen in het naar het zuiden gerichte deel van het front aan veldmaarschalk Mont gomery op te dragen, door generaal Eisenhower werd genomen. Roose velt wees erop, dat Montgomery niet als plaatsvervanger van Eisenhower zal optreden. MEDEMBLIK Houtdistributie Reeds- tweemaal en nu opnieuw heeft hier distributie van hout plaats gehad, hetgeen algemeen zeer wel kom is. Voor 75 ets ontvangt men een flinke hoeveelheid hout, afkomstig „van oude en overbodige bomen, welke door rappe handen worden klein ge maakt. Medemblik heeft nog wel heel wat bomen, welke gevoegelijk kunnen worden omgehaald. Centrale Keuken Sedert enkele weken is ook hier een, centrale, keuken opgericht, in het Prov. Ziekenhuis, waarbij zeer velen zich hebben "aangesloten. Over het algemeen is men daarover zeer tevre den en voor velen is deze een uit komst. De regeling is zó, dar men vlug wordt geholpen, wanneer men op tijd verschijnt en dus niet te vroeg komt. In ongeveer één uur tijds is men met de uitreiking gereed en dan eet nagenoeg heel Medemblik eenzelfde stevig middagmaal. Ook worden-vaak „buitenmensen" (door- trekkenden) geholpenzolang al thans de voorraad strekt. Wijdingsdienst De 14-daagse wijdingsdiensten in de Ned. Herv. Kerk werden hier sedert September niet meer gehouden; thans echter heeft weder zulk een dienst plaats gehad, met aan het or gel Meindert. Boekei van Amsterdam en mevr. FluisterLaantvaar, zang. Ais naar gewoonte hield Ds. B. de Jong een korte meditatie, met als hoofdgedachte: „In mensen een welbehagen". Het was een indruk wekkende plechtigheid, en niettegen staande de koude, hebben velen deze bijgewoond. Het presidium van de opperste Sowjet der Sowjet-Unie heeft naar „Tass" meldt het voorstel der voor lopige Poolse regering te Loeblin aanvaard tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen en Lebe- dew benoemd 'tot diplomatieke ver tegenwoordiger der Sowjet-Unie in Polen. Naar „Tass" meldt dit Loeblin heeft de president van de Pools; Sow*et. tot „Ambassadeur van de Poolse Republiek" in de Sowjet-Unie beno.emd Sigmund Modzelewski. Over de erkenning van de regering van Loeblin door de Sowjet-Unie en het uitwisselen van ambassadeurs schrijft de „Prawda", dat het presi dium van de Hoogste Raad der Sow jet-Unie hiermede zijn politiek der ondersteuning en versterking van de vriendschappelijke betrekkingen met het „democratische" Polen voortzet. Voorts zegt de „Prawda", dat de vorming van deze voorlopige Poolse regering in overeenstemming is met de Poolse grondwet van 1921 en blijk baar geschied is op wens van brede lagen der Poolse bevolking'. Er be staat geen twijfel "aan, aldus het blad, dat deze regering het volle recht heeft, te rekenen op de erken ning van alle democratische landen. Scherpe verwijten richt het blad ten slotte aan het adres van de Poolse emigranten, die het als politieke avonturiers bestempelt en verant woordelijk stelt voor Polens nationale nood. Dr. Siegfried Hom schrijft: Meskou trekt door de benoeming van een diplomaiiqken vertegenwoor diger bij de Poolse commissie te Loeblin, welke volgens opdracht ver zocht heeft om het' aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de Sowjetunie, de consequenties uit een zorgvuldig voorbereide ontwikkeling. Nadat het Loeblinse comité als voor lopige Poolse regering door de Sow- jetfïlialen Litauen, Oekraine en Wit- Rorthenië door het zenden van diplo matieke vertegenwoordigers reeds de facto was erkend, heeft de volgende stap, de erkenning de facto door het Kremlin, niet lang op zich laten wachten. Daarmede is de weg naar de vorming van een Sowjet-Polen in geslagen. Moskou heeft thans offici eel te verstaan gegeven, dat het Po len voortaan als zijn uitsluitend po litiek domein beschouwt en elk com promis met de uitgeweken Polen te Londen eens en voor altijd afwijst. Te Moskou is op 4 Januari een nieuw hoofdstuk der Oosteuropese politiek, getiteld „Finis Poloniae", begonnen. De Manchester' Guardian oefent heden in een door Reuter verspreid artikel critiek uit op de erkenning door Rusland van het Comité te Loe blin als voorlopige regering van Po len. Dit besluit noemt het blad „een kortzichtige politiek" die met het Atlantic Charter niet in overeen stemming kan worden gebracht. Het blad spreekt over een onherstelbare stap, die de westelijke geallieerden nu eenmaal moeten aanvaarden zoo goed het maar gaat, waarop' echter om verschillende redenen kritiek moet worden uitgeoefend. De grote bondgenootschappelijke politiek heeft onmiskenbaar een barst gekregen. Rusland heeft Loeblin erkend, Groot- Brittannië en de Ver. Staten en de uitgeweken Polen in Londen. Het' ligt voor de hand, dat Loeblin móet- winnen, want de Russen bevinden zich in Polen. In bevoegde Amerikaanse kringen wordt erop gewezen, dat de Ameri kaanse regering, de uitgeweken Pool se regering te Londen ook verder zal erkennen. In een Reuterbericht inzake de of ficiële reactie te Londen op het be sluit van Moskou wordt gezegd, dat de politiek der Britse regering door "de maatregel op geen enkele wijze beïnvloed wordt. De Brij.se regering blijft staan op een erkenning der Poolse uitgeweken regering te Lon den. Hoofdredacteur: H. M. O. Schroder, A'dam. RayonredacteurenJ. Groot, Enkhuizen; J. Broersen, Hoorn; A. van Kampen, Den Helder; M Kuiper, Scha- gen en Langedijk; D. Klomp, Alk maar; W. Harwijnen, Koog a.d Zaan: J Belterman, Beverwijk Chef Prov. jted H P. v. d. Aardweg Verantw. Voor de advertenties: W Ragetlie, Koog a.d. Zaan.' Drukker: N.V. ..De Arbeiderspers", Amsterdam. K 113 Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht zullen door de distributie diensten op nader aan te kondigen dagen, doch vóór 20 Januari nood- kaarten (derde serie) alsmede nieuwe inlegvellen worden uitgereikt. Bij het afhalen dezer bescheiden moet de rechthebbende of zijn gemachtigde de tweede distributiestamkaart en het thans in gebruik zijnde inlegvel overleggen en tevens bon 263 o$ R. 09 van de tweede noodkaart inle veren. Op de stamkaarten wordt door de distributie-ambtenaren in het vakje aa liet getal 501 ingevuld, tevens wordt het vakje 501a afgekruist. Van de inlegvellen zullen de bonnen ga 401, gb' 401, gc 401, gd 401, of ge 401 worden ingenomen. Uitgereikt zullen worden: a) aan personen, geboren in 1926 of vroeger: een inlegvel ga 501 en een noodkaart iii; b) aan personen, geboren inreen der jaren 1927 t/m 1930: een inlegvel gb 501 en een noodkaart iiia; c) aan personen, geboren in een der De hoofdstormer C. van Geelkerken heeft de volgende oproep "tot de Ne derlandse jeugd gericht: „Nu de Duitse legers in de beslis sende strijd staan, doe ik een beroep op de Nederlandse jeugd. In de^e tijd wordt de grondslag bevochten voor het nieuwe Europa. Beseffe elk welk een betekenis het heeft voor ons va derland, dat Neerlands zonen daad werkelijk aan deze strijd deelnemen. Wees een voorbeeld indachtig kan onze grote soldaten uit het verleden en meid je als vrijwilliger voor de ff- brigade „Landstorm Nederland". Men kan zich aanmelden bij het stafkwartier van de Nationale Jeugd storm, Torenlaan 4 te Assen, bij de plaatselijke bureaux van de Waffen- alsmede bij de plaatselijke weer machtscommandanten. De algemeen Gevolmachtigde voor de Arbeidsinspanning, Gauleiter en Reirhsstadthalter Sauckel, heeft bij de installatie van den leider van het Gauamt Thiiringen gesproken over het parool van den arbeid voor 1945. Dit luidt: nog sneller, nog beter en iiog meer produceren dan in het af gelopen jaar, om de overwinning ze ker te maken. Aan het principe van loon- en prijsstabiliteit moet vastge houden worden, daar alleen op die basis aan alle werkers een voldoen de '.evensstandaard kan worden ver zekerd. Juist op dat gebied heeft Duitsland bewezen een zegenbrengen- de ordenende factor te zijn. De Duitse arbeider kan, in tegenstelling met de arbeiders van bijna alle volken, op grond van de vaste lonen en prij zen alles, wat hij voor zich en zijn gezin nodig heeft ter voorziening in zijn levensonderhoud, tegen geëven- redigde prijzen kopen. Luchtaanvallen op Japans gebied Een honderdtal vijandelijke vlieg tuigen is in de na (dit van 6 op 7 Jan. verschenen boven Tokaido en boven de oostelijke wateren en Oost kust van Japan. Er werden brand bomen geworpen op Nagoya en Ha- mamoetsoe. De verliezen aan Japan se zijde worden als gering geken merkt. jaren 1931 t/m 1940: een inlegvel gc 501 en een noodkaart iiia; d) aan personen, geboren in 1941, 1942 of 1943: een inlegvel gd 501 en een noodkaart iiib; e) aan personen, geboren in 1944 of later een Inlegvel 501 en een nood kaart iiib. Zij, die tijdelijk buiten hun woon- gemeente verblijf'houden, mogen de nieuwe noodkaarten en inlegvellen af halen bij de distributiedienst in hun tijdelijke woongemeente, ook al heeft omwisseling van - de tweede distri butiestamkaart nog niet plaats ge vonden. Men dient er evenwel reke ning mede' te houden, dat de nieuwe kaarten, slechts geldig zijn in het district van uitgifte. Zoals uit het bovenstaande blijkt, wordt ditmaal ter verkrijging van nieuwe noodkaarten en inlegvellen zoowel een bon van de tweede nood kaart als een bon van het oude inleg vel ingenomen. Het is namelijk geble ken, dat de eerste noodkaarten in groten getale door zwartehandelaren onder valse voorwendsels van het pu bliek zijn opgekocht. Door inlevering van een bon dezer opgekochte kaai'- ten werden vele tweede noodkaarten onrechtmatig verkregen. Teneinde ditmaal de kans tot mis bruik, hetwelk in deze tijd van voed selschaarste in de westelijke provincies allerminst kan worden geduld, tot een minimum te beperken, wordt tevens een bon van het oude inlegvel en overlegging van de stamkaart ver langd. Anderzijds zijn ook falsifica ties van de. oude inlegvellen in om loop gebracht, zodat niet volstaan kan worden met een bon van het oude inlegvel in te leveren, doch tevens een bon van de tweede noodkaart wordt gevraagd. Bonaanwijiing honden- en kattenbrood Van 1 tot, en met 31 Januari 1945 .worden op bon no. 11 van de distri butiekaart voor bondenbrood dezelf de hoeveelheden hondenbrood be schikbaar gesteld als op de- bon voor de afgelopen periode. Op bon no. 11 van de distributie kaart voor kattenbrood (groep K) wordt voor Januari li kg. katten brood beschikbaar gesteld. Na 31 Jan. is bon no. 11 van beide distributie kaarten ongeldig. Toewijzing kinderdrankpoeder De Secr.-Gen. van het dept. van L. en V. maakt bekend, dat de distri butiediensten in de prpvincie Noord- Holland aan detaillisten, tegen inle vering van de voor de kinderdrank poeder aangewezen bonnen R 03, ge durende de week van 14 t.m. 20 Jan. '45 toewijzingen zullen uitreiken met afgeknipte linkerbovenhoek. Op deze toewijzingen kan tot nader order geen kinderdrankpoeder worden be trokken. Toewijzingen Ziekeninrichtingen De Secr.-Gen. van bqt dept. van L. en V. maakt het volgende bekend: De distributiedienst in de pro vincie Nqord-Holland zal in den ver volge de aan de ziekeninrichtingen uit te reiken toewijzingen voor gort, peulvruchten en suiker, zowel op de voor- als de achterzijde van het stempel van de distributiedienst voor zien. Dit zijn derhalve toewijzingen waarop een 8000-codenummer is ver meld. Deze toewijzingen dienen door de detaillisten, zonder omwisseling in verzameltoewijzingen,' te worden doorgegeven aan den grossier De grossier dient de detaillisten op deze toewijzingen te bevoorraden en deze vervolgens zonder omwisseling tegen verzameltoewijzingen door te geven aan den groot-grossier of fa brikant. Vervolgens zullen de distri butiediensten in de genoemde pro vincies in den vervolge bij'de inle vering van rantsoenbonnen voor gort, peulvruchten en suiker eveneens toe wijzingen voor deze artikelen aan de detaillisten afgeven, zowel op de vóór als op de achterzijde voorzien van het stempel van de distributiedienst. Deze toewijzingen dienen eveneens, zonder omwisseling tegen verzamel toewijzingen ter bevoorrading te wor den doorgegeven aan grossier en grootgrossier resp. fabrikant. Bon R 04 voor boter, R 05 voor suiker De Secr.-Gen. van het dept. van Landbouw en Visserij maakt het vol gende bekend: In de provincie Noord-Holland is op sommige plaat sen, bij winkeliers een kleine hoe veelheid boter voorradig, terwijl in andere gemeenten nog niet op alle aangewezen bonnen is afgeleverd. 'Hét is evenwel niet mogelijk om in alle gevallen het surplus te vervoe ren naar die plaatsen, waar achter stand is. Om bederf vah boter te voorkomen, wordt thans voor boven genoemde provincie Bon R 04 aan gewezen, welke recht geeft op het kopen van 125 gram boter. Vocrts wordt in genoemde provincie voor suiker bon R 05 aangewezen, recht- gevende op het kopen van 250 gram suiker. De bonnen R 04 en R 05 dienen voor Woensdag 10 Jaiï. a.s. bij de winkeliers te worden ingeleverd, waarop zo mogelijk uit de winkel voorraad moet worden geleverd. Voor zovei' zulks niet mogelijk is, moeten de winkeliers de bonnen onder af gifte ,yan ontvangstbewijs innemen. Zodra zij op deze bonnen zijn bevoor raad zal aflevering zonder nadere aankondiging mogen plaats vinden.' Hiermede kan echter in de gemeen ten, waar achterstand in aflevering op reeds aangewezen bonnen voor boter bestaat, wel enige tijd gemoeid zijn. Aflevering vain te licht brood Uit vele klachten blijkt, dat er bakkers zijn, die, vooral in de plaat sen, waar. de rantsbenen laag zijn, zich niet ontzien met de kleine toe wijzing, welke zij hebben, nog te knoeien. Door het geven van te ge ring gewicht en het verminderen van het gehalte droge stof trachten zij zoveel mogelijk broden af te leveren. Het spreekt van zelf, dat dit een misbruik is, dat zware .bestraffing verdient. De Prijsbeheersing zai hiertegen dan ook streng optreden en er zelfs niet voor terugschrikken bij een ge bleken overtreding de zaak be slui ten. De verantwoordelijkheid berust dan, daar de bakkers voldoende ge waarschuwd zijn, uitsluitend op de belanghebbenden zelf. Bon 255 tevoren inleveren voor I kg. aardappelen In de provincie Noord-Holland zul len voor de week van-14 tot en met 20 Januari 1945 de bonnen 255 van de tweede noodkaart geldig worden ver klaard voor het kopen van één kg. aardappelen per bon. Deze aard- appelbonnën moeten, voor zover niet van de Centrale Keuken gebruik zal worden gemaakt vóór Donderdag 11 Januari a.s. wórden ingeleverd Dij den aardappelhandelaar, desgewenst tegen ontvangstbewijs. Nadat de handelaren hieron be voorraad zijn, zal zonder 'nadere aankondiging tot aflevering vro.'deri overgegaan, doch uitsluitend in de week van 14 tot en met 20 Jj.ms (Sonaanwijzing taptemelk ior kinderen In de provincie Noord-HoHn.d zal ten behoeve van kinderen op de boa „D 407" van het inlegvel van 7 Ju.u. tot en met 20 Jan. a.s. 60t gram taptemelkpoeder of 6 L tapte n.:'! beschikbaar worden-gesteld lx non „C 407" is voor hetzelfde ijdva's aangewezen voor het kopen v.: grain taptemelkpoeder of 2 1 melk. Het publiek dient deze bonnen bi' zijn melkhandelaar in te leveren. Aflevering zal zo spoedig n, igel plaats hebberi, doch in elk g- het tijdvak van 7 tót en met 20 n a.s. Op deze bonnen moet o vu personen, die tot dusverre geer vai klant waren, worden afgeleve::!. Inlevering bonnen R 04 en R 05 De Secretaris-Generaal van her departement van Landbouw en Vis serij maakt bekend, dat de vinke liers in de provincies Noord-Hoilar.a de ingenomen bonnen R 04 voor bo ter en R 05 voor suiker vóór 13 Jan. a.s. dienen in te leveren bij de plaat selijke distributiediensten. On la ontvangstbewijzen moet, behalve he: aantal in te leveren bonnen, uitge drukt in rantsoenen, worden ver meld, hoeveel rantsoenen hiervan uit de aanwezige winkelvoorraa: reeds aan afnemers zijn afgeleverd of kunnen worden afgeleverd Heeft een winkelier b.v. reeds 100 rantsoe nen afgeleverd en heeft hij nog S3 rantsoenen in voorraad, dan - ver meldt; hij op het ontvangstbewijs „Uit eigen voorraad 150 rantsoenen" Hiervoor ontvangt hij toewijzingen voor boter respectievelijk suiker me! afgeknipte linkerbovenhoek, wt lk( tot nader order geen recht op het kopen van boter en suiker geven Voor zover hij niet uit eigen vooi raad kan afleveren (dus aantal in genomen rantsoenen minus eiger voorraad), ontvangt hij toewijzingen zonder afgeknipte hoek met dist-n- butiestempel zowel op vóór- als ach terzijde. Deze geven wel recht op he; kopen van boter respectievelijk su ker. Foutieve opgaven van eiger, voorraden, zowel als weigering to: levering uit, eigen voorraad, zaj. ter strengste worden bestraft. Inlevering aardappelbon 251- De Secr. Gen. van hét dept. v L. en V. maakt bekend, dat dé ha delaren in aardappelen in de provi cle Noord-Holland, die de bonn 255. van de tweede noodkaart Donderdag 11 en Vrijdag 12 Janu: 1945 bij de distributiedienst dien in te leveren, daarop bevoorra zullen worden op basis van 1 kg. p bon. De distributiediensten reik hiervoor, toewijzingen uit met afg<- knipte linker benedenhoek ir distributiestempel op de vóór achterzijde en voorzien van er uiterste datum van geldigheid v 21 Januari 1945. De handelaren d nen zonder nadere aankondiging aflevering óp deze bonnen over gaan, zodi'a zij daarop zijn bevoo raad, dóch uitsluitend in de. we van 14 t.m. 20 Januari. 1945. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon BONNE PIETER K. DIJKSTRA— FLEMMING G. DIJKSTRA Oosthuizen, 28 Dec. 1944. Geboren NIENKE Dochter van J. W. BROEKHUYSEN en H. A. M. BROEKHUYSEN— KORTEWEG Hem, 6 Januari 1945. Met grote vreugde géven wij kennis van de' geboorte" van ons Zoontje en Broertje REINDERT G. SPIJKER CATH. SPIJKER— BIJPOT PIET, RINI, MARIE en GUUS Abbekerk, 5 Januari 1945. Met groot leedwezen ge ven wij kennis van het overlijden op 90-jarige leeftijd van den heer SIMON GROOT Sz. Sr., mede-oprichter der Firma Sluis en Groot en oud- voorzitter van de Raad van Bestuur van onze N.V. Gedurende 55 jaren gaf hij zijn grote gaven aan het bedrijf en met dank baarheid zullen wij blij ven gedenken de grote ondernemingslust en rij ke vakkennis,' die' zeer veel tot' de bloei onzer zaak hebben bijgedragen. De Raad van Bestuur' der N.V. Sluis en Groot's Koninklijke Zaadteelt en Zaad handel. Enkhuizen, 30 Dec. 1944. Heden overleed plotseling onze lieve Vrouw, Zuster, Behuwdzuster en Tante JOHANNA KAPTEIN geboren Zaal in de ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam: E. KAPTEIN Hoorn, 7 Januari 1945 Drieboomlaan 7 De teraardebestelling zal plaats vinden Woensdag 10 Jan. a.s. op'de Alge mene Begraafplaats n.m. 2.30 uur. Vertrek sterf huis 2 uur. Heden overleed onzebes- te Vriend GEERT DOLFING in de ouderdom van 23 jaar. Dat hij ruste in vrede is de wens van zijn vrienden GERRIT en PIET Scharwoude, 2,Jan. 1945. Heden, overleed na een kortstondige ziekte, onze lieve Zoon, Broer, Be- huwdhroeder en Oom GEERT DOLFING in de ouderdom van 23 jaar. Allen, die hem van nabij gekend hebben, zullen .-beseffen, wat wij in hem verliezen. Uit aller naam: J. DOLFING— HUIZING Scharwoude 52, 2 Jan. '45 De teraardebestelling heeft plaats gehad Zater dag 6 Januari op de Al gemene Begraafplaats te Scharwoude. Heden ging zacht en kalm -van ons heen, na een langdurig en smarte lijk, doch geduldig gedra gen lijden, onze lieve Man en zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader JOHANNES GEUZEBROEK in de ouderdom van 59 jaar. Amsterdam: H. E. GEUZEBROEK— BRAAF Koog a. d. Zaan: J. F. GEUZEBROEK F. GEUZEBROEK— SCHEMPP Amsterdam H'. A. OLTHOF GEUZEBROEK A. OLTHOF en Kleinkinderen. Amsterdam-C, 3 Jan. '45 Weesperstraat 46 I. De teraardebestelling heeft plaats gehad Dins dag 9 Jan. op .de Nieuwe Oosterbegraafplaats. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed in „De Villa" te Hdorn na een langdurig en geduldig lijden onze bekte Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer TEUNIS KNOL in de ouderdom van ruim 69 jaar. Uit aller naam: Mej. T. KNOL Oudendijk, 7 Jan. 1945 De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 10 Januari n.m. 2 u. op de Algemene Begraaf plaats te Scharwoude. Bij deze betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. P. LANGEDIJK A. T. LANGEDIJK—MET Hoogwoud, Jan. 1945 Gouw. Mr. J. O. BARON zal te Beverwijk te spreken zijn van 11 t.m. 17 Jan. 94 uur, Breestraat 95 beneden. Te koop stuit mest Te bevr. J. Kok, Café Het Witte Paard, Hoorn. Gevraagd WERKSTER voor drie ochtenden per week. Mevr. Hart, Zee straat 41, Beverwijk. In ruil aangeboden prima plusfours jong. pak, Ift. 11—12 jr. o. kw., voor j. pak, lft. 15 jr, ev. gen. bij te bet. Wed. H. de Wit, Gr. Noord 26, Hoorn. Gevraagd flinke zelfstan dige dienstbode voor heele dagen. Mevr. Hart, Zeestraat 41, Bever wijk. Hulp i. d. huishouding aangeb. door 18 j. meisje (in de buitengemeente). Adres: Noorderstraat 24, Hoorn. Biedt zich aan een bouwersknecht intern. Oude Turfhaven 10, Hoorn. Gevraagd flink dienstmeisje v.d. of d. en n. Makkinga, Dierenarts, Westwoud Ter overname gevraagd te Hoorn een verlopen klein winkelbedrijfje Br. onder no. 2310 W- bur. van dit blad té Hoorn. Gevraagd een kraamverpleegster ong. 22 Maart 1945 en aan hetzelfde adres te koop gevr. een goed onderh. kinderwagen. Br. onder no. 2309 W bur. van dit blad te Hoorn. Biedt zich aan ongedipl. verpleegster 33 jr., op het platteland, omtrek Hoorn, Enkhuizen. Voor verpleging of huis gezin, tegen kost en in woning Brieven onder no. 2311W bureau van dit blad te Hoorn. Gevraagd met 1 Maart een vast werkman liefst met zoon, beide goed kunnende melken en met de bouwerij bekend, bij H. WA1- BOER, Rijksweg 113, Koegras, Julianadorp. Wie wil mij helpen? Wie heeft nog appels te koop, voor mijn baby, voor moes. Mevr. Schneiders— Lampe, Kapper, Turfhaven 40, Hoorn. REPARATIES kunnen weer worden aan genomen. A. W.'WiUemsen, Atelier van goud- en zil verwerken, Tweeboomlaan 54. Hoorn. In ruil aangeb. 1 p. damessch. m. 37 voor m. 38. Fazantenstraat 62. Den Helder. Creutzberglaan 30 A, Beverwijk. Een net R.K pers., onge huwd, oud 41 jr., van on besproken gedrag, zoekt een beslist - net kosthuis bij wed. of bij een lieflijk echtpaar, een of twee kin deren geen bezwaar, gaar ne bereid flink kostgeld te betalen, liefst buiten, de stad. Brieven onder no., 2313 W bur. van dit blad te Hoorn. ÜLEBNTJES Prijs 60 ct. p. adv. van 4 regels, p. regel meer 15 ct. GEVR. EEN jongen voor de fruitteelt, met Februari, een jaar vast. Lft. 14 tot 16 j. P. Buishand, W. Blokker B 102. BIEDT ZICH aan meisje 19 j. als hulp in de huishouding, liefst voor d. en n. Br. onder nr. 2315 W, bur. v. d. blad te Hoorn. EEN I.G.ST.Z. wieg liefst met 1 of 2 dekentjes, -ook gene gen te ruilen voor divan. Nic. Ruitenburg, Peperstraat 5, Hoorn. EEN COMODE of klein kastje. J. Walter, Gerritsland 24, Hoorn. EEN I.G.ST.Z. kaphelf 100. P. Bontekoning, B193, Ben- ningbroek. EEN NVT. driedelig bedstei met 2 kussens ƒ125. J. Dol, Westwoud. 2 KLEINE Jazz-trommen en 1 accordeon, 8 bas, iets defect, samen 160. Joh. Kuiper, SiJ- belËNPKI\DEBI;OOPREK 150 een d iasie im. bont 80, een wollen cape met twee jongens- nnkipt; 1 ir alsmede zes luiers 30 een baggerbeugel, compl. f 19' pen pr. h. schaatsen z.g. in 15. H. Spijksma, Melk- napsteeg 5, Hoorn. ENIGE GOEDE stierkalve ren. afst. goed melk en 3.85 tot 4.65 pet. vet. Tevens in lichtingen gevr. over bruine airedale terrier met korte staart, luistert naar de naam Btvus. Wed. P. Donker Jz- ..Willemshoeve". Hoogwoud. SALLEM ANDER KOOKKA CHEL ƒ85, d.bl. d.mantel m. 40 75. regenihantel m. o ƒ60. mantelpakje m. 36 T teddvbeer met stoel 25. derservics 15. P°PPe"kaM! ƒ25. laren Tiandsob. te trap f 25. ™nnescberm r. m. 55. tulle sprei ƒ26. mooi bimr lint 8 meter 5, ü.pan toffels m. 39 10. sebl. japon m 44 ƒ40. v. Bockxmeer, p!a. Bagijnesteeg 6, Hoom. EEN GOED onaerlloiK spinnewiel. Jb. Looyeste., Molenvaart t.o. 220, Breeza.. PRACHT COLLY 2 j. (Sch se herder), lief dier en /ter rarium m. muizen. A. Volkr: Koepoortsweg ƒ76, Hoorn. 1 FL. m. geiwatt. deken j 4'J, 1 vulpenhouder, stalen p 15, 1 Gazelle binnenband, x la 40. enige mooie gn. mofoonpla ten 70. Dag. n uur, Zondags 10—A u. Rini Slachthuisstraat 3, Hoorn. ZES WITTE leghorn henr aan en tegen de leg. Jo'i Klijn, Zwaagdijk-West Z 20.' EEN NW. wiel, merk D lop, loopt op kogels, voor m "kar óf kruiwagen ƒ200, 1 z.g.a.n. opklapbed, verenlv gordijnen/en toebehoren twee z.g.a.n. k^pokkeii.bed ƒ200, een rfassief eiken Hoe renkast met glas f 150, i v eiken klerenkast met glas 50, een eiken ronde tafel ƒ:5 Joh. Kïijn, -Zwaagdij»k-\V Z 208. EEN MOOIE jekker m kort pers. 100, een móói tol. cap*- ƒ100, karpet ƒ100, rolbezem ƒ40, 2 jongensbr. jes pl.m. 5 a 6 jr. a 10, pr. schoonrij sch. gemonde.-: m. 14, middelmatig gr.- C. Ligthart, Groote Oost k°v)Ïte trouwjapon slefeP en sluier m 40-42 witte sch. m. 38 190, p.a. i o Grote Oost 68, Hoom. HUIEN D. BL. H. PAK, tn. 50 li. onderg. of sell, ivöl, p!' d mantel, een pr kinder:' m 22, alles o. kw. voor wol. B. Ruiter, Noorderweg Enk-huizen. PRACHT CORSET O. niet gebr.,vals nw„ m. 74, sluiting, voor twee zomerj.: ken m./46. De Boef, C-4, V num. COUPON 2.60 m. (zw.) schikt voor damesmantel o- mantelcostuum voor here1- costuum of goede 2e hands 50. Br. Jac. Dol, Groote C 50, Hoorn. NW. ZW. mantelpak, kw. m. 44 met1 tomaat r'1 blouse, m. o.-kw plus pr. lage U- sc^-' uw:, m. voor sch. wol. J. RoosemL - Kruislaafl 7, Enkhuizfen. Z.G.A.N- br. im. bontmai -m. *42-44 voor gesp. sch. - of luiers of fluweele japonr lange mouwen. G. Penneka v Zuiderdtacht H 215. Blokke: EEN NW. br. pluche d. nu tel, m. 46-48, voor sch wol v. Wijngaarden, Vijzelstr. ■*- Hoorn. I) BL o kw. modern 1-' riPTwagen vóór dito wandel'-:- gentjei P. Deen, Hoogesteef. 5 WIL een nw. ontb - laken o.kw. ruilen voor scu- wol. Verlaat, Merénstraat 3t>- Hoorn. TE RUIL, kachel, autorf:.<- op luchtb., babyjurkje, v - len rokje, windjakle met li ge broek voor kind van run- 1 j. voor sch.wol. J- Y- - DrieboomlGan 78. Hoorn. EJVEKSEN r-FVRAAGD een sehipptff* n.r transportonderneming, die 5 ton vracht wil halen, mee- i ipmen als retour vracht v;-.n-j afzmlle. Joh. Kuiper, Sijh" ^tEk'dekking beschiKbaa"! 2 z.G. KonG v Ijs VIR£ ram 'A3, dekgeld ƒ5; 1 Zv Kon. Grijs VI. Reus, ram -j idem ƒ5; 1 G Kom Grijs .J Reus, ram 44 idem. ƒ4. prima dieren, alleen voorV -• zonde voedsters, niet op Zorn dag. A. W. Meijles. Eenige-i-| burg A 14. VERLOREN qen d. bi. ce. tuur van j jasje, tussen Pa-" to'ie en Mo'enbr.urt te brio Kar. nel op 31' Dcc. T<-rugbo teven beloning bij P BaKKe SUbeKarspel S 50. B. RIJWIELBAND te koor gevr. G. Mehrtens. Eikstrsat, 10, Hoorn.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2