Nergens wankelt het Duitse moreel Cod of materie, mens of mac hin e iÜUJi 7 i Tegen het Westen tosgebroken tankstorm kan tot staan worden gebracht „Bewegelijke ketels tussen Sowjettroepen De Amerikaanse levens- middelenposifie Posen bedreigd De economische positie van Nederland ,Het gaat goed" maar... Gaat het ook goed? Lt. Generaal Dittmar over het Oostfront •In zijn radio-voordracht van heden acht luitenant-generaal Dittmar voor de ver dere ontwikkeling van de toestand aan het Oostelijke front het feit beslissend, dat de Duitse afweer in de diepte van het slag veld; thans over voldoende kracht beschikt om het klaar te spelen. Bij de aanvang van het grote Sowjet-winteroffensief heeft het zeer ver uitgestrekte Duitse front aan duurzame kracht ontbroken. In zijn voor dracht zegt lt.gen. Dittmar o.a.: Wat het aantal in het gevecht gebrachte tanks en de concentratie daarvan in grote met alle hulpwapens uitgeruste formaties betreft, hebben de bolsjewisten ongetwij feld prestaties verricht, die al het totdus- ver voorgekomene in de schaduw stellen. De met alle middelen op een doel verenig de arbeidskracht der Sow jetunie, d'e door geen luchtaanval getroffen bewapenings- fabrieken aan deze en de andere kant van de Oeral hebben uitsluitend voor deze ene dag van het begin van het offensief ge werkt. Zo kwam het, dat de Sowjettank- corpsen, na een geweldige artillerievoor bereiding uit talloze lopen, door de Duitse afweerstelling braken, dat telkens nieuwe formaties de moegestreden of stukgescho ten voorhoeden konden aflossen en de stoot konden voortzetten tot aan en over de oude Duitse grenzen. Het is in de eer ste instantie een tankstorm die thans te gen het westen is losgebroken. Dat de thans weer blijkende aanvalsovermacht der bolsjewisten geen feit is, waaraan niets valt te veranderen, daarvoor zijn ge noeg bewijskrachtige voorbeelden, o.a. d.e Duitse afweersuccessen in Koerland. Daar bleven de Duitse troepen overwinnaars in de voortdurend herhaalde zware slagen tegenover nauwelijks minder geweldige strijdkrachten en materiaalconcentraties der bolsjewisten, omdat zij met onaantast bare flanken in goed versterkte stellingen pn dit is het beslissende punt in zo diepe geleding konden vechten, dat de aanvankelijke penetraties door de buiten- gewoon energieke leiding steeds weer op- automatïsclif'dat de beslissende factor in deze afweerstrijd steeds meer gezocht moet worden in het op de beslissende plaatsen zo sterk zijn, als maar enigszins mogelijk is. Hoe korter de linies, waar langs de afweer geschiedt, des te gunsti ger voorwaarden vindt de verdediging, om dat het nooit onbegrensde aantal voor de afweer gebruikte formaties, diep gel.eid wordt en dus sterkere reserves afgeschei den kunnen worden. Beslissend voor de toekomstige ontwik keling der dingen is, dat, wat bij de aan vang van het Sowjetoffensief aan de zeer ver uitgestrekte Duitse afweer aan duurzame kracht heeft ontbroken, thans waarschijnlijk in de diepte van het slag veld aanwezig is. Van dit gezichtspunt uit gezien kan het betrekkelijk langzame op gang komen der Duitse tegenmaatrege len als een positief verschijnsel worden beschouwd. Diepe penetraties, als den Bolsjewisten gelukt zijn, verlangen meer dan improvisatie. Het komt er niet op aan deze ergens tot staan te brengen, maar de naar voren gedrongen delen zo gron dig en duurzaam mogelijk te treffen. Het stat desalniettemin buiten elke twijfel, dat elk oponthoud, dat de in hun aan valsrichting naar voren strevende Sowjet- formaties wordt veroorzaakt, van de grootste betekenis is voor de ontwikkeling Volgens een bericht van den New Yorksen correspondent van de Londense „Daily Mail" wordt een rapport van den president over de levensmiddelenpositie aan de Amerikaanse bevolking zodanig opgevat, dat de Verenigde Staten nog dit jaar voor een levensmiddelencrisis zullen komen te staan en dat de samenwerking van het gehele volk nodig is om haar met succes te doorstaan. Vele soorten levens middelen zijn reeds in het gehele land nauwelijks meer te vinden. Angeio Cniappe terechtgesteld Naar Reuter uit Parijs meldt is de vroegere regionale prefect Angelo Chiap- pe, een broer van den bij een vliegonge luk enige jaren geleden om het leven ge- komen voormaligen Parijsen politie- prefect Jean Chiappe, op grond van een wegens ^Collaboration" uitgesproken dood vonnis in de gevangenis te Nimes dood geschoten. De srad Posen wordt volgens mede delingen van den militairen woordvoerder in de Wilhelmstrasse door de Sowjets op het cgenbi van het oosten en zuiden uit bed». De'hevigo gevechten hebben cie voorsteden nog niet bereikt. van de algehele toestand. In dit opzicht is elk eiland van verzet in de kokende zee van Sowjetbloed van buitengewoon be lang. Wanneer hier de bataljons van de Volkssturm in het bijzonder moeten wor den genoemd, is dit geen teken van zwak te of gebrek, doch ligt het in de zin van de op het moment beslissende noodzake lijkheden en ook van de bijzondere om standigheden van de slag in het Oost- Duitse grensgebied. Het kenmerkende daarvan is de wederzijdse strijd om con tact en aansluiting, om de veiligheid van flanken en rug. De losse, gespleteh fron- tèn aan beide kanten bieden ook aan de strijd van kleine formaties grote kansen, vooral wanneer deze met plaatselijke ken nis en onder sterke impulsen worden on dernomen, zoals dit bij de Volkssturm- eenheden in bijzondere mate het geval is. Bijzondere vermelding verdienen ook de Duitse formaties, die zich op het ogen blik om zo te zeggen tussen de opmar cherende Sowjetarmeeën een weg naar 't westen of noordwesten banen. Dezer da gen werd gesproken van „beweeglijke ketels". Dit beeld geeft de dingen aan schouwelijk weer en kenmerkt juist de weliswaar- zware, doch geenszins ondoel treffende strijd, die deze Duitse troepen voeren. Hun prestaties staan thans reeds voor ieder vast, die de aanvalsbasis van deze corpsen en divisies vergelijkt met de weliswaar hevige, doch vaak lusteloos ge boden tegenstand of het snelle ineen storten van vijandelijke formaties in een dergelijke situatie. Vooral de morele ach tergrond van de huidige zware gevechten aan het oostelijke front verdient bijzon dere aandacht, want ook ditmaal is ner gens een wankelen van de morele grond slagen der Duitse strijders in het oosten gebleken. Dit feit wordt goed onderstreept door de jongste gebeurtenissen in het ge bied van Boedapest. Hier hebben de Duit se formaties tegenover een als steeds veel sterkeren vijand opmerkelijke successen behaald, niet alleen in de afweer, doch ook in de aanval. In het westen bewijzen de verdere Duitse successen, ook al dragen zij slechts een zuiver plaatselijk karakter, dat het de Amerikanen en Britten nog steeds niet gelukt is, zich vrij te maken van de ge- r.L;aucio, waartoe zij door de Duit se tegenaanval van 16 December gedwon gen werden. Dat is een belangrijk resul taat, ook wanneer overigens elk „batail- lieren" op een plaats buiten het thans alleen beslissende oostelijke front van Duitse zijde ongewenst mocht worden be schouwd, want het herstel daarvan is thans de dringendste taak. De Duitsers zullen niets overijlds mogen doen, ten einde hun wederslagen zo doeltreffend als mogelijk te doen zijn, ook wanneer zij tot het zover is, nog menige ernstige situatie meester zullen moeten worden De „New York Herald Tribune" bevatte de 21ste Januari een artikel over de posi tie van Nederland gedurende en na de bevrijding, van economisch standpunt be zien. De schrijver van dit artikel zegt daarin, dat in de drie reeds bevrijde pro- vinc.ën Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg de economische toestand voorlopig nog niet bevredigend genoemd kan wor den. Dit uit zich voornamelijk in een te kort aan levensmiddelen en een tekort aan grondstoffen voor de industrie. Velen ver bazen er zich over, dat de tekorten hier zorgwekkender zijn dan in bevrijd België, waar het ook al niet zo rooskleurig is. De grote moeilijkheid bij het aanvullen van de bestaande tekorten ligt in het gebrek aan vervoermiddelen. Vrijwel alles wat de Geallieerden aan vaar- en voertuigen heb ben, wordt direct voor de oorlogvoering tegen de Duitsers gebruikt en voor de bur gerlijke bevolking kan hiervan slechts een beperkte hoeveelheid ter beschikking wor den gesteld. Een van de eerste zaken, die nodig zijn, zodra Nederland bevrijd is en het normale verkeer weer kan worden hersteld, zo zegt de schrijver, is het in voeren van de nodige grondstoffen om de fabrieken weer op gang te helpen. In de reeds bevrijde gebieden is de vernie ling van fabrieken niet zo ernstig geble ken als oorspronkelijk gevreesd was en het is wenselijk deze fabrieken zo spoedig mogelijk weer te doen werken om de Ge allieerden bij te staan en werkgelegenheid voor de bevolking te verschaffen. Ter voorkoming van werkloosheid zowel tij dens als na de bevrijding moeten zo spoe dig mogelijk grondstoffen aangevoerd worden. Natuurlijk zal Nederland willen betalen voor wat door de Geallieerden aan het land geleverd wordt. Oq het ogenblik beschikt Nederland niet over voldoende middelen, welke vrijgemaakt kunnen wor den om contante betaling aan te bieden voor wat het ontvangt. Wat nodig zal zijn om het land weer op de been te helpen is meer dan waar oorspronkelijk op gere kend was. Als voorbeeld van Ned. gezonde economische positie in de na-oorlogse we reld wijst de schrijver op de haven Rot terdam, wat hij een belangrijk ventiel noemt voor het goederenverkeer van een groot deel van Europa naar overzeese ge bieden. Vooral het feit, dat het Europese spoorwegnet na de oorlog in staat van ver val zal verkeren en er vele jaren voor het herstel nodig zullen zijn, doet de schrij ver geloven, dat Rotterdam ten zeerste voordeel zal trekken uit het naar verhou ding vermeerderde goederenvervoer langs waterwegen. Rotterdam is het natuurlijke eindpunt van honderden lijnen van Euro pese waterwegen en als gevolg hiervan voorziet de schrijver een grote bloei van de Nederlandse doorvoerhandel. Op finan cieel gebied worden weinig onoverkomen- lijke moeilijkheden verwacht. Waarschijn lijk zal de terugkeer van normale toestan den bevorderd kunnen worden door de op brengst van belastingen en van een grote binnenlandse lening voor hersteldoelein den. De effectenhandel zal enige tijd no dig hebben om zich te reorganiseren, daar onderzoek zal moeten worden inge steld naar de herkomst van vele effecten. Terwijl wij, Nederlanders, met dedag méér gaan lijden onder de gevolgen van de nationale domheid en ramp, die spoor wegstaking heet, zó lijden, kwijnen en elk voor zich trachten, ons aan de worgende greep van de honger te onttrekken, dat de meesten alle belangstelling voor de oorlog en zijn afloop zijn gaan verliezen, daar is thans de algemene alzijdige en als beslissend bedoelde bolsjewistische storm loop tegen Duitsland begonnen, aldus schrijft het „Alg. Handelsblad". Ongeveer 300 Sowjet-divisies en tientallen paniser- legers vallen sedert 13 Januari op Duits- lands oostelijke grenzen' en hun voorter rein aan. In twee uren tijds bijv. verscho ten de bolsjewisten aan de twintig km. lange frontlijn tussen Schlossberg en Ebenrode in Oost-Pruisen, niet minder dan 240.000 granaten dat is dus gemid deld één op de acht centimeter! En de Duitse troepen vernietigden er bijna 400 vij andelij ke pantserwagens. De bolsjewistische massa uit de binnen- Aziatische steppe staat thans reeds op de drempel van het eigenlijke Europa, de peripheric de Balkan, Finland en de Baltische landen is reeds onder de voet gelopen. Het uur is ernstig, want het gaat thans om de Westerse beschaving zélve en zie: deze is gespleten in twee kampen, die elkander te vuur en te zwaard trachten te verdelgen, onderwijl de grote en ge meenschappelijke vijand met een onuit puttelijk schijnende stroom van soldaten tot de laatste, thans op Europa's hart ge richte aanval is aangetreden, ten dele zelfs van wapenen voorzien door hen, die naast Europa, niet tégen het moesten strijden, zowel krachtens hun belang en bestaan, als uit hoofde van de afkomst hunner volken en culturen. Tragisch, diep-tragisch is al wat deze jaren de Westerse wereld bedreigt! Wij mogen dan honger en véél honger heb ben, wij mogen lichamelijk dan met de dag meer verzwakken en verkommeren, als zonen van een hóógwaardig en belang rijk Europees cultuurvolk moet ons het ïot, het voortbestaan van onze wereld, waarvoor wij in de estafette der genera ties mede-verantwoordelijk zijn, toch na aan het hart blijven liggen, óndanks eigen zongen en ellende! Want is het niet tragisch, dat Engels sprekende volken, die deelhebben aan onze gemeenschappelijke afkomst, histore en cultuur, met alle kracht en verbetenheid ueóórlogen te vel de en verdelgen te huis hen, die door de onnaspeurlijke Voorzienigheid zijn gesteld tot beschutters van het Avondland tegen belagers, die in de historie reeds vaker, doch thans in de gedaante van het god loze bolsjewisme, daartegen, dat is: tegen ons allen storm lopen? Wordt hier door de Angelsaksische lan den niet het krankzinnige gepresteerd? Gaan zij niet, in wapenverbond met den duivel, de strijd aan, niet tegen de enge len der aarde doch tegen mannen, tegen een volk van mannen, die op het schaak bord der wereldhistorie zó zijn geplaatst, dat zij de eerste en laatste dam bij de ontwikkeling der gebeurtenissen vormen tegen de wilde en woeste vloedgolf uit het Oosten? Wereldgeschiedenis is volkengericht en hoe deze oorlog ook afloopt, ééns zal het oordeel worden geveld over landen en volken, die degenen in de rug vielen, die het Europese continent in de strijd trachtten te beschermen tegen een ge meenschappelijke belager, een taak, wel ke zij niet doelbewust en vrijwillig op zich hadden genomen, doch een taak, die bij de ontwikkeling der gebeurtenissen hun werd opgelegd. Engeland en Amerika mogen zich, ver blind door hun imperiale en kapitalistische begeerten, over zee veilig wanen en im muun tegen wereld-revolutionnaire infec tie, doch de dag zal komen, dat deze dolk stoot in de rug hun zal worden vergolden. Delft Duitsland het onderspit, dan zal dit continent communistisch werden en in de dan verzengende straling van Moscou's aureool zullen Engeland en Amerika in hun massa's ,yaan branden. Wint Duits- -r-ririnr - (Vervolg weermachtbericht pagina 1). Italië-front In Italië beperkte zich de vijand -uC enkele aanvallen in de centrale en ooste lijke sector, die afgeslagen werden. Bij een eigen stoottroep-operatie teil zuid westen van het meer van Coma'fichio, werden verscheidene vijandelijke kwoT*.. tieiruimten opgeblazen. Er werden gevan genen gemaakt en buit behaald. Luchtoorlog Anglo-Amerikaanse terreurvliegtuigen vielen gisteren overdag Westduits gebied aan. Vooral in Neuss ontstond vrij grote schade aan gebouwen. Door laagvliegen- de vliegtuigen werden met schending van het Volkenrecht twee hospitaaltremen bij Remagen en bij Hameln gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten" Zee-oorlog In de strijd tegen den Anglo-Ameri kaanse aanvoer boorden onze motortor pedoboten voor de monding van de Schelde na harde gevechten met lichte vijandelijke vlootstrijdkrachten een schip van 7000 brt. in de grond. Een ander schip werd getorpedeerd, drie vijandelijke artilleriemotortorpedoboten werden be schadigd. land de strijd, welaan, dan zal het rijk der kapitalistische stokebranden, dië een cultuur wilden opofferen aan eigen machtsbegeerte, in zijn huidige vorm eveneens voorbij zijn. De landen, die door hun garantie aan Polen de vonk in het kruit wierpen, doch dit volk nu aan Moscou overlaten, de lan den, die niet wilden, dat de Duitsers, naar het woord van Frederik den Grote, „op hun manier zouden z Jig worden", maar thans de bolsjewisering van de hele we reld riskeren, de landen, die door de dol zinnige vrede van Versailles deze tweede wereldstorm hebben gezaaid, die zij zon der de diabolische hulp der Sowjets mili tair zeker niet zouden kunnen doorstaan, deze landen en dat geldt reeds thans voor het Britse .Rijk zullen uii/ indelijk, ongeacht het militaire verloop, na de oor log blijken te hebben verloren! Nu stormen de bolsjewisten met millioe- nen naar de Duitse grenzen en kleine mensen in Nederland zeggen „Het gaat goed". Zij denken slechts aan hun haat tegen de Duitsers als bezetters, tegen de Duitsers van Mei 1940, tegen de Duitsers, die zich niet allen steeds en overal be mind maakten maar... denken .zij óók aan het alternatief? Orde of wanorde, behoud of ondergang als westerse cultuur, God of materie, mens of machine? Of denken zij, dat de opstand der mas sa zal ophouden aan onze grens, dat het massale afraderen der jarenlange noden en zorgen van millioenen na een bolsje wistische overwinning en dat zou zij in we zen dan zijn zou halt houden aan de Eems? Denken zij, dat Stalin deze l\eka- tomben van bloed en deze bergen van materiaal dan zal hebben geofferd: om lutie, genoegen te nemen met een halve ten aanzien van zijn éérste en belang rijkste programpunt, n.l. de wereldrevo- vrucht? Hij en zijn West-Europese volge lingen en afreagerende meelopers der „Gefühlsansteckung?" Of denken zij dat er na een onverhoopte Duitse ineenstor ting in het Oosten nog één militaire macht od dit continent in het veld zou kunnen worden gebracht die de bereiking van het doel der wereldrevolutie, wat Europa betreft, nog zou kunnen verhinde ren? In ernst en gemoede: denkt men dit alles? Néén. wanneer de bolsjewistische legers de Duitse grenzen, dat zijn de grenzen van EuroDa, naderen of overschrijden, dan gaat het niet goed en hiervoor de ogen te orwmen van verstandige en overi gens redeliike landgenoten, was de bedoe ling van het bovenstaande, want hier staan de hóógste belangen op het snel en mindere belangen, hóe men ze ook ziet moeten daarvoor tijdelijk wiiken! Men moet nipt pro-Duits, doch pro-Europees zijn en daarmee was het, dat wij, om een woord van Nietsche te gebruiken, „gelijk een dienlood een vraag wierpen in uwe ziel. om haar te peilen", de vraag n.l. „Góét het goed?" Wii. voor ons, kunnen niet geloven, dat Duitsland, kennelijk en onder de bpgena- digde en geniale feeding van den Führer, geroepen tot ons aller verded:";ng. onder de voet zal worden gpionen. Wél consta teren wii. dat. de striid onnoemeMik zwaar is en dpf 'te wereld, bidt, dote rotsvast is ons geloof, dat al deze strijd en al dit Ijideo bun zin en doel hebben en dat als eens de wapens zullen rusten, de grond slagen zullen zijn bevochten voor een an dere en betere 'samenleving van mensen, volken en continenten. Dote. thar^is het droef gesteld met de wereld. Weil ich kein Gott bin, lei de ich an dir, Du unvollende schmerzerfüllte Welt, Wie du das Weddende so schwer gebarst. Und in der Zwtesprach, die du mir ge- wahrst Auf blanker Waffen trutzerftilltem Feld, Erwacht- der Sorge Vaterschaft in mir. Doch degenen, die meer dan vijf jaar geleden uittrokken om hun vaderland te verdedigen en thans bijigestaan o.a. door 40-000 Nederlandse vrijwillige solda ten ipse facto Europa en deszélfs be schaving beschermen, zij zullen ondanks de Angelsaksische dolkstoot in hun rug. de strijd voortzetten, onbuigbaam en vol vertrouwen! Eergister we len ontvreenc De rijwieldi Men lette dus i Het gelukte r. »1bij den wink wenhoekstraa kaas en peul\ sporen en d< terhalen. De ingesloten. Voorts geli ven, die een te arresteren, Door de P en een zekei schuldig bel van drie scb ds.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2