<h w GE! Onuitgesproken perspectieven r M Walter Lippman over geallieerdedoelstellingen Japan werkt aan nieuwe wapens De a. s. conferentie van Drie Wat kunnen wij doen? Distributienieuws Prov. Publicaties Barre winter belemmert U.S.A. wspenproducne De pi werd Maai huiz< 20, E (i Zoni Zon De om In d Sch har snu Teg bez LAJ We kir zoe R.I uit sta bis L.E Wi tiji bei Zv sis zei pli z.c SI; Cs B< Ci 01 Vi Onder dit opschrift, dat dr. Göbbels heden plaatst boven zijn artikel in het weekblad „Das Reich" schrijft hij over de toestand van het ogenblik. Hij zet o.m. uiteen, dat het grote offensief der Bolsje wieken nogmaals met afschrikwekkende duidelijkheid het ontzaglijke gevaar toont, dat door de stormloop van het bolsjewisme rechtstreeks gericht is op Midden-Europa en indirect op West-Europa, maar bestaat voor het gehele vasteland. Wanneer de Duitse weermacht deze reusachtige stoot niet zou kunnen pareren of opvangen, zouden de gevolgen niet alleen Duits land maar geheel Europa, ja de gehele mensheid betreffen.' Duitsland strijdt al leen op een eenzame post, maar beschermt tevens het leven van de gehele be schaafde w.ereld. De ontwikkeling in het Oosten heeft een dramatisch karakter aangenomen. De Bols jewieken zijn opgetreden met massa's mensen en materiaal, die alle voorstellin gen te boven gaan, een bewijs, wat het Kremlin bereid is op te offeren om zijn doelstellingen te bereiken. De wereld kent deze doelstellingen. In deze strijd gaan de geesten uiteen, meer nog dan thans kan worden overzien. Leidt de strijd tot suc ces, dan staat de moderne mensheid voor een nieuw begin, mislukt zij, dan zou daarmede het einde van het avondland zijn gekomen. Het Duitse volk is zich daarvan volledig bewust. Al stellen de Bolsjewieken hun strijd voor de Bolsjewistische wereldrevolutie voor als een strijd voor de volkeren, nooit is de waarheid zo verdraaid. Zo'n vrijheid zou de smadelijkste onvrijheid zijn. Mis schien zal een dergelijk perspectief een vromen Engelsman geestdriftig maken, vooral wanneer het het Duitse volk be treft. Maar Duitsland is midden-Europa en midden-Europa vertegenwoordigt practisch het gehele vaste land. Hier is het maar een stap van de hecht ineengesloten orde naar de anarchie en daarop gedijt het bolsjewisme welig. De Bolsjewieken hebben, volgens Britse uiteenzettingen, 200 divisies geworpen in hun massale aanval. De Engelsen en Amerikanen brengen in het Westen vol gens geloofwaardige berekeningen onge veer 80 divisies in het veld. Wat zou daar mee gebeuren, wanneer de Duitse divisies in het oosten plotseling niet meer aan wezig zouden zijn? Deze vraag stellen betekent er een antwoord op geven. Op ons vaste land zou in dit geval vermoe delijk geen hand uitgestoken worden ter bescherming van de plutocratieën. Heel oost-, zuidoost- en midden-Europa zou in enkele dagen door de brand der bolsjewis- In de „New-York Herald Tribune" schrijft Walter Lippman: „De komende conferentie der geallieerde regerings hoofden zal in de eerste plaats de bij eenkomst zijn van een oorlogs-coinité, want het militaire werk ia Europa is nog lang niet voltooid, en ia. nog grotere verte ligt het einde van de oorlog in de Stille Oceaan. Het eerste en voornaamste doel van de geallieerden is de bezetting van heel Duitsland. In aansluiting daar op moet de de-militarisatie van het land plaats hebben, waarover de westelijke Mogendheden en de Sowjet-Unie het eens zijn. Wanneer in tegenstelling daartoe Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zouden beginnen ideologische hinderpalen op te richten tegen de invloed der Sow jet-Unie in Oost-Europa, in plaats van hun streven te concentreren op het voor noemde doel, zou de Sowjet-Unie daarop heftig reageren waardoor ten slotte de vrede gecompromitteerd zou kunnen wor den. Wij zouden ons inderdaad tegen over een nieuwen vijand geplaatst zien, nog voordat wij met onzen huidigen vijand zouden hebben afgerekend. Aan de andere kant zou dezelfde ideologische strijd tegen dp Sowjet-Unie Moskou ertoe brengen, zich alleen aan de Europese problemen te wijden en zich te onthou den van een gewapende interventie tegen Japan, die nodig is om een beslissende overwinning op Japan te behalen". Met betrekking tot de bevrijde Euro pese landen merkte Lippman op, dat de voornaamste inspanning der geallieerden er in bestaat de hulpbronnen dier lan den tegen Duitsland te mobiliseren. De binnenlandse problemen van deze landen kunnen alleen worden opgeheven door het verstrekken van de nodige levensmidde len, waardoor een einde zou komen aan de verschrikkelijke nood, waaronder de bevolking aldaar te lijden heeft. De Leider van het technische bureau der regering heeft verklaard, dat het tijd stip niet ver is, waarop Japan nieuwe wapens van doorslaggevende uitwerking in de strijd zal brengen. De bsste krach ten van de Japanse wetenschap en tech niek, zo voegde hij hieraan tce, werken thans aan projecten, die hun verwezen lijking dicht genaderd zijn, en die den vijand zeer onaangename verrassingen, zullen bereiden. Deze verklaringen wer den afgelegd voor de begrotingscommissie •an het Japanse Lagerhuis. tische revolutie worden aangetast. Italië en Frankrijk zouden de rode anarchie als rijpe vruchten in de schoot vallen. De honger is niet alleen een scherp zwaard, maar ook een goede agitator. Het Krem lin zou een schitterende gelegenheid krij gen om Europa klaar te maken. Wij zijn er ons volledig van bewust, dat ons enige heil in onze eigen kracht ge legen is en al is deze kracht thans ook weer blootgesteld aan de zwaarste belas- tingsproeven, wij zijn er toch rotsvast van overtuigd, aldus dr. Göbbels, dat wij ook daarmede klaar zullen komen, omdat wij er klaar mee moeten komen. Wij behoeven nergens bang voor te zijn, ook niet voor de uitspraak van het lot, want wij zijn ervan overtuigd, dat het rechtvaardig zal zijn en aangezien dit het geval is, slechts voor ons kan spreken. Dat geloven wij en dat weten wij. Hoe zouden wij enze vijan den om begrip kunnen vragen? Zij kunnen ons niet bedwingen, want met ons is alïes wat het leven levenswaard is en de wereld schoen maakt. De vloed uit het Oosten zal verbroken worden, ook al binden de vijanden in het Westen ons de handen, terwijl wij bezig zijn, ter redding van ons- zelve maar ook van de gehele beschaafde wereld, dijken op te werpen tegen de razende stroom uit de steppen. Onze vaders, broeders strijden, bloeden en ster ven voor het Rijk, dat toch en juist thans in zijn nood en benauwdheid het middel punt van Europa is. Van hier alleen komt de redding. Zij zal zo groot en heerlijk zijn, als de wonden smartelijk zijn, die het lot ons thans toebrengt. De verdeling van Duitsland De Washingtonse correspondent van de „New York Herald Tribune" zegt uit in zeer nauwe relatie tot het Witte Huis staande kringen te hebben vernomen, dat president Roosevelt voornemens is op de komende conferentie der grote Drie te pleiten voor een vrede ongeveer beant woordende aan de door den minister van Financiën opgestelde richtlijnen. Roose velt wil er voor ijveren, dat de belang rijkste economische en strategische gebie den van Duitsland verdeeld zullen wor den tussen de Sowjet-Unie, Frankrijk en Polen. Frankrijk zou de rijke westelijke gebieden, Sowiet-Rusland Oost-Polen en OosLPruisen, Polen delen van Pruisen krijgen. Verder zou Roosevelt de deelne ming van Frankrijk aan de bezetting van Duitsland goedkeuren. Het Duitse economische leven zou aan een permanente geallieerde controle on derworpen worden, die geleidelijk herzien zou moeten worden. Roosevelt is volgens het blad ook voor het plan de zware industrie van Duits land in beslag te nemen, zonder evenwel het Rijk tot een agrarisch gebied te ma ken. Verder zou hij er voor ijveren, dat Duitsland fabrieksinstallaties en arbeids krachten zou moeten leveren voor de wederopbouw der vernielde gebieden. WJ ij zullen ongetwijfeld weinig tegen- W spraak ontmoeten, wanneer wij bewe ren, dat de directe en indirecte gevolgen van de spoorwegstaking, welke meer dan vier maanden geleden op instigatie van minister-president Gerbrandy en den Ame rika ansen opperbevelhebber Eisenhower onder gejuich van talrijke Nederlanders begon, thans honderdduizenden landgeno ten met de dood door verkommering be ginnen te bedreigen, aldus het „Alg. Handelsblad. Wij zouden op deze rampzalige blun der, die waarom er nog langer omheen te praten? zich steeds meer en steeds duidelijker begint af te tekenen als het beginpunt van onze nationale ondergang in biologisch opzicht, na alles wat wij er in de laatste tijd over hebben gezegd, niet nogmaals hebben teruggegrepen, ware het niet, dat ons uit de kringen van onze lezers vragen hadden bereikt, welke wij naar vermogen, willen trachten te beant woorden. In de eerste plaats dan de vraag, of de bepalingen van het door generaal Winkel man half Mei 1940 ondertekende verdrag van capitulatie wel inderdaad is geschon den door de spoorwegstaking. Welaan, in dit verdrag, ondertekend onzerzijds door den officiëlen gemachtigde van Kroon en ministerraad, dus van de toenmalige, op het ogenblik der machtsdelegatie nog op ons grondgebied vertoevende regering, staat woordelijk te lezen: „In het door deze overeenkomst betroffen Nederlandse grondgebied (dat was Nederland zonder Zeeland Red. H.) mógen voor den duur van de oorlog geen oorlogs maatregelen tegen het Duitse Rijk wor den getroffen of voorbereid". Rest ons nog de vraag, of de spoorweg staking op 17 September en volgende dagen het karakter droeg van „een oorlogsmaat regel, getroffen of voorbereid tegen het Duitse Rijk". Het dunkt ons, dat hier over in ernst en gemoede geen verschil van mening kan bestaan en wel om de volgende redenen le. Zij droeg geen enkel kenmerk van een werkstaking op sociale gronden, zoals die onder het democratisch-kapitalistische regime voorkomen, b.v. wegens lonen, werk tijden, medezeggenschap, rechtspositie e.d. 2e. Zij begon zonder énig symtoom, zonder énige kenbaarmaking, van wensen of eisen, zonder voorafgaande onderhande lingen, doch zij begon op den dag der Britse luchtlandingen benoorden de Rijn met de kennelijke bedoeling, de Duitse legerleiding te dwarsbomen in bet aan voeren van troepen en materieel naar deze meest bedreigde en meest gevaarlijke, want toen nog meest kwetsbare plek van hare rijksverdediging: de toegang tot de Neder- Duitse laagvlaktelangs de Westwal heen naar het hart van het Rijk. 3e. Sedert de staking van 1903, welke door dr. Abr. Kuyper met militair geweld werd gebroken, is het aan spoorweg employé's verboden, te staken. 4e. Zii werd geproclameerd uit Londen, door prof. Gerbrandy, en blijkens diens eigen woorden op uitdrukkelijk verzoek of bevel van het geallieerde hoofdkwartier! 5e. Zij werd door het gros der Neder landers, degenen nl. die er mee instemden, dan ook toegejuicht niet als werkstaking van arbeiders, wier bestaansvoorwaarden onvoldoende waren; neen, zij werd toege juicht als een genadeklap, toe te brengen aan de Duitse weermacht in deze sector op een ogenblik van verrassende benarring. Het wil ons dus voorkomen en wij wijzen met de grootst mogelijke nadruk op punt 4 dat er inderdaad geen twijfel over kan bestaan, dat de spoorwegstaking was bedoeld en hier te lande ook alge meen werd uitgelegd en opgevat als „een corlcgsmaatregel tegen het Duitse Rijk", zoals het verdrag van capitulatie hetwelk rechtskrachtig is en dat tijdens de Duitse bezetting van ons land ook on voorwaardelijk blijft dat noemt. Het feit, dat de Britse Airborne Divisions óndanks deze staking zijn vernietigd en dat de Duitse bezetter -in tegenstelling tot prof. Gerbrandy's groten voorganger en geestverwant Abraham Kuyper letterlijk niets heeft gedaan om deze staking „een zuiver interne Nederlandse aangelegenheid" te breken en de stakers te straffen, doet aan haar karakter van vijandige daad, van „oorlogshandeling" natuurlijk niets af. Kuyper immers zag haar eveneens als een interne Nederlandse_aangelegenheid, nl. als een moordaanslag op ons volk, hoewel dat toen slechts het halve aantal zielen van thans telde en een minder industrieel en meer agrarisch karakter vertoonde. Daar om brak hij de sociale staking met ge weld. De Duitse bezetter van thans beschouwt de zie boven militaire staking echter uiteraard primair als een mili taire aangelegenheid en heeft dienover eenkomstig hare maatregelen getroffen: or ganisatie van militair railverkeer- met Duits personeel, organisatie van militair weg- en waterverkeer met grootscheeps in beslag genomen bussen, auto's, rijwielen, paarden en binnenschepen, en ten slotte door het btokkeren van voorraden ten be hoeve der in ons land aanwezige mili taire onderdelen. Gezien de herkomst van het stakings parool, gezien ook de bedoeling, uitvoering en ontvangst der staking zelve zou het derhalve geen verwondering kunnen, wek ken, indien de bezettende overheid zich uitsluitend zou beperken tot belangstelling vóór en maatregelen tégen de militaire gevolgen van deze militaire staking, deze oorlogsdaad, deze op bevel van Eisen- hower-Gerbrandy gepleegde aanslag in de rug der Duitse weermacht. Doch men zou den Rijkscommissaris onrecht doen, indien men aannam, dat deze voor het voor hem secondaire aspect der gevolgen, nl. voor de Nederlandse burgers, hóé luide zij aanvankelijk ook hebben gejuicht, geen oog zou hebben. Dit is duideliik ge bleken. niet alleen uit zijn jongste rede „Wat nu?", maar óók uit maatregelen, welke Nederlandse instanties bezig zijn te nemen met zijn medewerking, al is het resultaat daarvan, als gevolg o.a. van kli matologische omstandigheden, nog niet merkbaar. Sprekende over de nood. de verwarring en de radeloosheid die in Westelijk Nederr land vijf millioen mensen! -heersen, zeide dr. Seiss Inquart: „Gemeenschappelijk de handen uit de mouwen steken tot op heffing van de nood, onder een ordenende leiding, die uit Nederlanders zélf bestaat en wie van Duitse zijde niets dan aan moediging ten deel zou vallen, dat schijnt de enige weg te zijn om de huidige toe stand te overwinnen." En zo komen wij dan tot een andere vraag, die ons steeds vaker bereikt, een meer positieve vraag, nl. uit kringen van spoorwegmannen, die de rede van den Rijkscommissaris „wat nu?" hebben ge hoord en deze twee woorden thans ook op zich zeiven toepassen. Het komt hierop neer dat zij inzien, dat hun staking mili tair een échec, doch wat ons eigen volk betreft een ramp is geworden. Sommigen geven ook toe, dat hun levenswijze en hun inkomsten bij den dag slechter zijn ge worden. Summa summarum: zeer velen willen graag weer aan het werk en nu vragen zij óns, hoe het spoorwegverkeer nu weer op gang kan worden gebracht. Deze vraag interesseert ongetwijfeld thans een ieder, ongeacht of hij op 17 September heeft gejuicht of niet en zij werd klaarblijkelijk ook gesteld aan den heer Max Blokzijl, want in één van zijn radiopraatjes (wij menen, dat het vorige Vrijdag was) antwoordde hij er ongeveer het volgende op: Het is zo, dat in zeer ^brede kringen van het spoorwegpersoneel de wens is opgekomen, om weer aan het werk te gaap. Maar ik ben van mening, dat men van de Duitse overheid niet mag verwach ten, dat zij maar direct weer vertrouwen heeft in de bereidwilligheid van mensen, die op één teken van Londen onmiddellijk staakten en wellicht, na het werk weer te hebben opgevat, op een nieuw bevel het verkeer weer opnieuw in de steek zouden laten. Treinen, die de Duitse bezetting nodig heeft, lopen cok zonder Nederlandse hulp. Ik moet daarom mijn overtuiging uitspreken, dat de Duitse overheid er zeker niet toe zal overgaan, op het verlangen van zeker zeer vele spoorwegmannen tot werk hervatting over te gaan, zolang zij niet de overtuiging heeft, dat alle spoorwegambte naren-beambten in het belang van hun volk zich achter de bezettende overheid stellen in volle loyaliteit en in hun eigen kring elke verdere sabotage uitsluiten. Ik zou het dan ook op prijs stellen, van hen antwoord te krijgen op deze vraag: „Hebt gij al een poging gedaan om uw volk te helpen door u voor :\?t hervatten van uw werk aan te melden?" Dit antwoord van den officiëlen Neder landsen radiocommentator lijkt ons alles- Bon 309 voor peulvruchten De Secretaris-Generaal van het depar tement van Landbouw en Visserij maakt bekend, dat op de bonnen 309 van de derde noodkaart in de distributiekringen Zaandam, Wormerveer, Beverwijk, Alk- maai- en Velsen 250 gram peulvruchten per bon beschikbaar wordt geseld. Het publiek dient deze bonnen voor Zondag 28 Januari a.s. bij den leverancier in te leveren, desverlangd tegen ontvangstbe wijs. Aflevering door handelaren zal zon der nadere aankondiging geschieden, na dat de detaillisten de peulvruchten heb ben ontvangen. Pasgeboren kinderen 5^ liter melk per week De distributiediensten in de provincie Noord-Holland zullen in verband met de per 21 Januari van kracht geworden ver laging van de hoeveelheid gestandaardi seerde melk, verkrijgbaar op noodrant soenbonnen tenTöbiaciyse van pasgeboren kinderen voor het tijdvak, liggende tus- - sen de geboorte en de uitreiking van het inlegvel, in plaats van drie noodrantsoen bonnen „melk 1" zeven van deze bonnen per week verstrekken, dus per dag één bon. Hiermede wordt bereikt, dat pasge boren kinderen de volle hoeveelheid van 5:j liter gestandaardiseerde melk per week blijven ontvangen. Inlevering bonnen 309 peulvruchten De Secr.-Gen. van het departement van Landbouw en Visserij maakt bekend, dat de handelaren in de bekend gemaakte distributiekringen, die de bonnen 309 van de derde noodkaart voor Zondag 28 Jan. as. van het publiek hebben ontvangen, deze bonnen, waarop 250 gram peul vruchten beschikbaar wordt gesteld, uiterlijk voor of op Dinsdag 30 Januari a.s. bij de plaatselijke distributiediensten dienen in te leveren, ter verkrijging van toewijzingen voor peulvruchten (zonder afgeknipte hoek) voorzien van het stem pel van de distributiedienst op de voor- en achterzijde en een geldigheidsdatum van 1 Maart 1945. De distributiediensten zullen deze toewijzingen zo nodig op het eerstvolgende veelvoud van tien rantsoe nen naar boven afronden. De leveran ciers dienen deze toewijzingen bij hun grossiers in te leveren, die deze zonder omwisseling in verzameltoewijzi agen bij een van de reeds bekendgemaakte A.V.A.- bijkantoren dienen in te leveren Afleve ring aan het publiek dient zonder nadere aankondiging te geschieden, zodra de detaillisten de peulvruchten hebben ont vangen. Reuter meldt uit New York, dat de wapenproductie In enige der belangriikste gebieden van het oosten en midden-wes ten der Ver. Staten door de felste win ter sinds tien jaren een daling heeft ondergaan. Te bevoegüer plaatse vreest men. dat in verschillende sleutelindu strieën een crisis zal uitbreken, indien er niet spoedig een keer komt. De ergste storingen werden daarbij veroorzaakt door de verkeersstagnaties als gevolg van de zware sneeuwval en de daardoor ont stane schaarste aan alle soorten brand stof. In enige der belangrijkste gebieden moesten de regeringsinstanties kolen naar de fabrieken laten vervoeren, die in een bijzondere noodpositie verkeerden. Een ambtenaar van het verkeerswezen ver klaarde. dat er in soihmige kolenmijnen van Pennsylvanië aanzienlijke Inkrimping of volledige staking der productie zal ontstaan. zins juist en logisch, om welke reöen wij menen goed te doen, het onder de aandacht van onze lezers te brengen, want de spoor wegstaking is in hare gevolgen cata- strorlaal en derhalve kan elke bespreking der mogelijkheid, om haar, al is het maar gedeeltelijk, ongedaan te maken, van. levensbelang zijn voor enige milicenen landgenoten! Wij de hoofdredacties van het „Alg. Handelsblad" en van het „Dagb'ad voo^Naordj-Hollgnd achten deze quaestie thans van een dérmate groot belang, dat wij ons volledig beschikbaar stellen" voor het ontvangen van schriftelijke reacties van de zijde van met naam en dien? graad, genoemde spoorwegmensen op hetgeen hierboven werd betoogd en bereid zijn, om vragen of verzoeken naar vermogen ie beantwoorden of zo nodig aan een bevoeg de autoriteit voor te leggen. De traditie van onze bladen staat er ook in dit ver band borg voor, dat men ons in volkomen vertrouwelijke geest kan schrijven. Daar om zal men het ook billijken, dat wij anonyme brieven, gelijk steeds, ongelezen ter zijde leggen. Onze énige bedoeling met een en ander is om enigermate een gefundeerd inzicht te krijgen in het standpunt en de ge- daehtengang van onze spoorwegmensen na ruim vier maanden staking en hare steeds duidelijker gevolgen voor hen zelf en voor het dichtbevolkte Westen bene vens om dat inzicht, naar bevind van zaken in het belang van millioenen Neder landers eventueel te gebruiken voor een poging tot verbreking van wat zou kunnen worden een vicieuze cirkel. Dit alles het zij herhaald in strikte vertrouwe lijkheid zodat wij openstaan voor reacties van élke, mits eerlijke en ernstige aare1 JONGE met tw gaarne houdsteij woning. bur. v. GEVRJ naaister nieuwws Mej. 1 Grote O'i ONGE jaar bie houdsteii 2306 .W] Hoorn. BIED1 goed kuij bouwerij; desponit

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2