;Russische inspanning om Opper-Silezië i verdubbeld Verklaring van Doolittle Engeland en de Ver. Sfa+en Nieuws in het kort Controle op vervoer van Oost naar West R. Zuyderhoff overleden De prijs van suikerbieten lFronten-Overzicht Westelijk front krijgt groeiende betekenis Het Westelijke front, zo verklaarde jïieden de militaire woordvoerder van de ywilhelmstrasse, krijgt weer toenemende ^betekenis. Op bepaalde brandpunten valt _een sterker optreden van de vijandelijke ^strijdkrachten te bemerken. De gevech- ïten in het Oppersilezische industriegebied ^verplaatsen zich thans naar het zuiden, Jhoewel van een omsingeling niet gespro kken kan worden. Omtrent de toestand in !het gebied van Posen zeide de woordvoer der, dat om de stad nog altijd gevochten wordt. Schneidemühl is in Duitse han- ijden. Sowjetrussische tankspitsen zijn tot i.Czarnikau naar het westen en noordwes- ''ten tot in de streek ca. 10 km. ten noord westen van Kreuz doorgedrongen. Een stootrichting naar Stettin valt tot dusver niet waar te nemen. Meer naar het zui den zijn de Bolsjewieken via de linie KreutzBentschen nog niet verder op gedrongen, hoewel zij uit het achterland optrekken. Het Intern. Informationsbüro meldt, dat het Duitse winteroffensief tussen Maas en Moezel de beoogde doelen heeft bereikt. Eet heeft een coördinatie van de grote aanval aan oostelijk en westelijk front verhinderd en de plannen van generaal Eisenhower, die een machtige aanval op het RijnlandsWestfaalse industriegebied en op het Saargebied wilde doen ver ijdeld. Het bureau meldt voorts, dat de Ameri kanen sedert 16 Dec. tussen Maas en Moe- ziel meer dan 100.000 doden en gewonden en meer dan 26.000 gevangenen hebben Iverloren, onder meer werden 1742 tanks .en stukken geschut vernietigd. Uit de toenemende bedrijvigheid in ver- schillende sectoren kan worden opge- Jimaakt, dat ook aan het westelijk front .binnen afzienbare tijd het begin van een 1 nieuwe massale stormloop verwacht kan 'worden, I Hef Oostfront De bolsjewisten hebben sterke reserves, «ie oorspronkelijk aan de Oder in de strijd Igebracht zouden worden, naar het Zuiden (laten afzwenken en hun inspanningen tot Verovering van het Opper-Silezische indu striegebied verdubbeld. In B e u t h e n, Hindenburg, Königshütte, als- .mede aan de noordrand van Kattowitz verdedigen zich nog steeds sterke Duitse Steunpunten met succes tegen aanvallen van alle zijden en brengen den bolsjewis ten zeer zware verliezen toe. Enige vrij grote groepen strijdkrachten, die aan de zuidelijke rand van het kolengebied door omsingeling bedreigd werden, hebben zich er doorheen geslagen en werden hl andere Duitse aanvalsformaties opgenomen. Duit se troepen ondernamen hevige aanvallen op enige Sowjetbruggenhoofden op de westelijke oever van de Oder. Zij drukten verscheidene bruggenhoofden in en her overden de kleine stad Krappitz voor de tweede maal. Gisteren hielden de bolsje wisten zich voor de verdedigingsgordel van Breslau rustig' als gevolg van de grote verliezen der laatste dagen. Enige vrij krachtige aanvallen der bol sjewisten op Schneidemühl stortten in het Duitse afweervuur wederom ineen. Aan de noordelijke rand van Bromberg heeft de Duitse verzetgroep hevige aan vallen afgeslagen. De bolsjewisten onder namen slechts vrij zwakke aanvallen op .Thorn, die alle zonder succes bleven. 'Aan het Weichselfront hebben de Duitse troepen het bruggenhoofd Kulm ont ruimd. Hevige aanvallen der bolsjewisten op het bruggenhoofd Graudenz kon den zonder moeite worden afgeslagen. •In Mariënburg duurden de verbit- jterde straatgevechten voort. Bijzonder hevig werd' gestreden om de oude O r- densburg, waar de Duitse troepen de Bolsjewistische stormcolonnes opnieuw grote vei'liezen toebrachten. Enige vooruit geschoven Sowjet-afdelingen, die ten Noordoosten van Mariënburg over de Nogat waren gezet, werden vernietigd. Terwijl het garnizoen van E1 b i n g zich met succes verdedigde, werden de Bolsjewistische aanvallen op de westelijke flank van het Oostpruisische front afge slagen. De slag om dit gebied nadert zijn hoogtepunt, daar beide partijen aanzien lijke strijdkrachten in de strijd hebben gebracht. Voor Koningsbergen duurt de Sowjetrussische druk met dezelfde hevig heid voort. Ten noorden en ten zuiden van de stad konden de Bolsjewisten vrij diepe penetraties tot stand brengen, die in hevige gevechten werden afgegrendeld. Het bruggenhoofd Memel werd na grondige vernieling van alle militaire in stallaties, in het bijzonder van de haven ontruimd Aan het Koerlandse front zijn de bols jewistische aanvallen in de richting van L i b a u verder verflauwd. Alleen ten zuiden van Frauenburg lieten de Bolsjewisten vrij grote formaties storm lopen, die evenwel overal werden afge slagen. Zeer hoge Amerikaanse verliezen In weerwil van bittere koude, ijzige iwïnd en stuivende sneeuw, zetten de Anglo-Amerikanen aan het westelijke front hun activiteit niet alleen op de bestaande zwaartepunten voort. Zij zijn er toe overgegaan ook in sectoren, die tot dusverre rustig waren, hun aanvalsstrijd- krachten op te stellen en hergroeperingen uit te voeren, nu de gevechten in de Ar dennen in zekere mate geëindigd zijn. Het Duitse winteroffensief tusseil Maas en Moezel heeft de beoogde doelen be reikt. Het heeft een coördinatie van de grote aanval aan Oostelijk en westelijk front verhinderd en de plannen van Eisenhower, die een machtige aanval op het Rijnlands-Westfaalse industriegebied wilde ondernemen en tegelijkertijd op het Saargebied, zo doeltreffend verijdeld, dat de geallieerde opperbevelhebber gedwon gen was, alle grote aanvallen, die aan de gang waren, te staken. De Brits-Canadese en Amerikaanse formaties moesten in het Duitse penetratiegebied geworpen worden, zodat tenslotte niet minder dan 40 divi sies in de Ardennen waren opgehoopt. Voor deze geweldige krijgsmacht echter in de strijd kon worden geworpen, was het lot van het eerste Amerikaanse leger reeds bezegeld. Het Intern. Informationsbüro is thans in staat, enige cijfers te publi ceren over de verliezen der Amerika nen in de grote winterslag tussen Maas en Moezel: de Amerikanen ver leren sedert 16 December meer dan honderdduizend doden en gewonden en meer dan 26.000 gevangenen, 1742 tanks en stukken stormgeschut wer den vernietigd, evenals 220 gepantser de verkenningswagens en stukken ge schut, 91 tanks, 65 gepantserde ver kenningswagens en 193 stukken ge schut vielen in bruikbare staat in Duitse handen. Deze verliezen be tekenen het wegvallen van minstens tien volledig uitgeruste divisies, door aanzienlijke legeronderdelen ver sterkt. Het door „Reuter" verspreide bericht uit het geallieerde hoofdkwartier, volgens hetwelk bij de opruiming van de front saillant in de Ardennen door de geallieer den ruim 46.000 gevangenen zouden zijn gemaakt, wordt van bevoegde zijde „Ame rikaans" genoemd. Na het verflauwen van de grote gevechten hebben de com mandanten der drie Angio-Amerikaanse legergroepen snel een begin gemaakt met de hergroepering hunner formaties en uit de toenemende bedrijvigheid op de bestaande zwaartepunten, alsmede uit de versterkte verkenningsactie aan de Maas, in het gebied van Aken aan de Saar en in de Elzas kan worden opgemaakt, dat ook op het Westelijke front binAn afzien bare tijd het begin van een nieuwe mas sale stormaanval verwacht moet worden. 5000 vliegtuigen en 40.000 man verloren Luitenant-Generaal Doolittle, comman dant van de in Engeland gestationneer- de achtste Amerikaanse luchtvloot, heeft ter gelegenheid van het driejarig bestaan dezer vloot een soort rapport uitgebracht, waarin hij, naar uit Londen gemeld wordt constateerde, dat meer dan 5000 Amerikaanse vliegtuigen niet terugge keerd zijn en onsreveer 40.000 man vlie gend personeel omgekomen is of vermist wordt. Dit maakt, naar het D.N.B. verneemt, meer dan 50 eskaders viermotorige bom menwerpers met de bemanning uit. Volgens een' Reuter-bericht heeft de republikeinse senator William Langer uit Ncord-Dakota gisteren het plan van een politieke samensmelting van het Westelijk Halfrond door vereniging van Noord- en Zuld-Amerika, de Britse eilandbezittingen en het grootste deel der Zuidzee-eilanden aan de Amerikaanse Senaat voorgelegd. In een rede over dit p'an ze'de Langer: „Gezien op lange termijn, zal Engeland in de toekomst niet meer de grote en machtige staat zijn, maar een kleine eilandenstaat, die aan de uiterste rand van Europa geduld wordt." Sneeuwval belemmert transport in de U.S.A. Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerikaanse regering zich ge noodzaakt gezien in verband met de enorme sneeuwval in het oosten en mid den-westen van het land ter verzekering van het voor de oorlogvoering belangrijke verkeer, alle andere transporten geduren de drie dagen te verbieden. Toegelaten zijn nog slechts transporten welke door de regering zelf of d~or het leger of de marine van belang voor de oorlogvoering worden beschouwd. Verklaring van Generaal StiJllwell Naar Reuter uit Washington meldt, heeft generaal Stillwell, de nieuwe com mandant van het Amerikaanse landleger, op een persconferentie verklaard.: „De Geallieerde strijdkrachten hebben de vijandelijke landtroepen zeer weinig schade toegebracht. De Japanners zijn nog steeds in staat vier tot vijf millioen soldaten in de strijd te brengen.'" Frankrijk niet op driemogendheden- conferentie Een speciale correspondent van de „Ob server" te Parijs deelt, volgens „Radio Lahti" mede, dat Frankrijk wegens het verzet van Washington niet aan de drie- mogendhedenconferentie zal deelnemen. Doodstraf geëist voor Bulgaarse Regenten Naar Reuter meldt, heeft volgens .Radio Moscou" de Procureur-Generaal de dood straf geëist tegen de gewezen Bulgaarse Regenten prins Cyril, Filoff en Generaal Michoff. Verder werd dezelfde straf geëist tegen de vroegere ministers Bagrianoff, Taniseheff, Generaal Russen en Draga- noff. De ambassadeur der Loeblinregering in Moskou De ambassadeur der Poolse regering van Loeblin, Modzelewski, heeft gisteren, Vol gens „Tass", den voorzitter van het Presi dium van de Opperste Sowjet der Sowjet- Unie, Kalinin, zijn geloofsbrieven over handigd. Bij de plechtigheid was o.m. aan wezig de plaatsvervangende commissaris van buitenlandse zaken, Dekanosow. Nieuwe opperbevelhebber in Zuidoost-Azië Naar .Reuter" meldt is de Britse Lucht- maarschalk Sir Guy Garrod ais opvolger van Luchtmaarschalk Sir Liegh Mallory benoemd tot opperbevelhebber van de ge allieerde luchtstrijdkrachten in het ope ratiegebied van Zuidoost-Azië. Liegh Mal lory is indertijd bij een vliegtuigongeluk omgekomen, juist toen hij zijn ambt wjl- de gaan aanvaarden. Leden Indische congresparfij geïnterneerd Naar Reuter meldt hebben vijf leden der Indische Congrespartij in de provincie Bihar een gedwongen verblijfplaats aan gewezen gekregen, omdat zij op een bij eenkomst van de congrespartij een mas sale opstand van Indië tegen. Engeland hadden voorgesteld. Staatsschulden der Unie van Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse minister van finan ciën di'. Hofmeyer deelde in de bijeen komst van de nationale vergadering me de, dat de nationale schuld der Unie van Zuid-Afrika aan het einde van 1944 519 millioen pond bedroeg. Per 31 Maart 1939 bedroeg de nationale schuld van Zuid- Afrika 279 millioen pond. Rantsoenering in Zuid-Afrika overwogen Naar „Reuter" uit Kaapstad meldt, heeft de Zuid-Afrikaanse minister van landbouw medegedeeld, dat een rantsoe nering van levensmiddelen in het voorne men van de regering der Unie van Zuid- Afrika ligt. Japanse aanval op Amerikaans convooi Japanse duikboten hebben aan de west kust van de Ver. Staten een groot aantal tankschepen en drie transportvaartuigen in de grond geboord. Geen koleninvoer meer in Zwitserland Van officiële Zwitserse zijde wordt ge meld, dat de kolenpositie van Zwitserland zeer critiek is. Sedert 9 November 1944 is geen stukje kool meer het land binnen gekomen. De herhaalde oproepen aan de bevolking tot gasbesparing hebben niet geholpen. Wanneer het hoge gasverbruik blijft voortduren beschikt men in April a s niet meer over kelen, zodat dus van dit ogenblik af een aanzienlijke besparing dringend noodzakelijk is. De steenkoolvoorziening van New-York De burgemeester van New York, Lagu- ardia, heeft vandaag, naar Reuter meldt, een proclamatie uitgegeven, krachtens welke hij de leveranties steenkool aan alle inétellingen van vermaak zonder zijn schriftelijke toestemming verbiedt. Het verbod is een gevolg van de reeds gemel de treinstoringen als gevolg van het kou de weer. Tokio gebombardeerd Zestig op de Mariannen gestationneer- de bommenwerpers van het type B-29 hebben gistermiddag een aanval gedaan op Tokio. Ongeveer een uur lang wierpen zij lukraak bommen, hoofdzakelijk van be trekkelijk klein kaliber, neer. Op enige plaatsen der stad ontstonden branden. BINNENLAND Nader meldt men ons: Het rijksbureau V.V.O. te Den Haag heeft in de gewestelijke provincies door middel aan aanplakbiljetten bekend ge maakt, dat zeer binnenkort een scherpe controle zal worden ingesteld op alle ver voer van levensmiddelen van het oosten naar het westen van het land. Speciaal op het transport van granen, graanpro duct an, peulvruchten, kaas, boter, vet en olie zal worden gelet. Voor vrachtauto's zal levensmiddelenvervoer van oost naar west toegestaan zijn, wanneer men rijdt in opdracht van den provincialen voed- selcommissaris van de provincie, waar heen de goederen zullen worden vervoerd dan wel voor een der bedrijfschappen. Vrachtauto's welke rijden in opdrac1"/-van den provincialen voedselcommissaiis of een der bedrijfschappen, zullen in het bezit der nodige vervoerbewijzen worden gesteld. Bij ongedekt vervoer zal de lading in beslag worden genomen, nog afgezien van de strafvervolging, die bovendien zal wor den ingesteld. Na langdurige ongesteldheid 'is nog on verwacht overleden de heer R. Zuyder hoff. Op 24 December j.l. heeft de heer' Zuy derhoff in beperkte kring zijn zeventig ste verjaardag herdacht en hij is toen officieel afgetreden als voorzitter van de Algemene Rekenkamer, welk ambt hij sedert 1934 had hekleed, na van 1912 af als lid aan dit hoge college van staat •verbonden te zijn geweest. Naar ons ter ore kwam, worden door sommige groentehandelaars te hoge prijzen gevraagd voor de suikerbieten. De prijs bedraagt 9 cent per kg. aan de winkel en 10 cent per kg. thuisbezorgd. Eventuele klachten over te hoge prijzen kan men richten tot de bedrijfschap aardappelen. Stroombesparing in Engeland Naar de Britse berichtendienst meldt, hebben de Britse minister van brandstof voorziening, Lloyd George en de minister van productie, Lyttelton, oproepen uitge vaardigd, waarin het Engelse volk wordt aangemaand vooral stroom te besparen. Lloyd George drong er op aan, dat de de len van het laden, die nog niet door de luchtoorlog worden getroffen, een bijzon der groot aandeel in de bezuiniging zullen hebben. Lyttelton verklaarde, dat alle be drijven er vrijwillig voor moeten zorgen, dat zij 10 procent op het stroomgebruik bezuinigen, anders zal de regering maat regelen nemen. De socialisten in Frankrijk Naar „Reuter" uit Parijs meldt, hebben de secretarissen van de provinciale orga-- nisaties der Franse socialistische partij Zondag deelgenomen aan een „dringende conferentie" ter overweging van de moge lijkheid van fusie met de communistische partij of de verzetsgroepen. De vergade ring eiste onverwijlde nationalisering van de grote ondernemingen van openbaar belang. Poolse territoriale eisen Volgens .Reuter", heeft de zender Lublin Vrijdagavond verklaard, dat de Westelijke grens van Polen naar de Oder en de Neisse moet worden verlegd. Verder eist Polen een vrije brede toegang naar de Oostzee. Het voorgebergte van de Kar paten zal Polens zuidelijke grens moeten vormen. Maurras tot levenslang veroordeeld De 77-jarige Franse leider der Royalis ten en politieke directeur van het blad „Action Francaise" Charles Maurras, is vandaag wegens collaboratie tot levens lange eenzame opsluiting en verlies van de burgerlijke rechten veroordeeld. De uitgever van het blad Maurice Poju werd veroordeeld tot vijf jaar gevange nis, een geldboete en het verlies van de burgerlijke rechten. Frankrijk en het Rijnland Generaal De Gaulle heeft in een pers conferentie verklaard, zo wordt uit Parijs gemeld, dat Frankrijk deze «orlog niet wil eindigen zonder er zorg voor te dra gen, dat zijn macht voor altijd van het ene einde van de Rijn tot het andere strekt. Frankrijk moet tot iedere prijs de Rijnlinie krijgen. De toestand in Argentinië Volgens „Reuter" heeft de Argentijnse regering een „verordening ter beveiliging van de binnenlandse en buitenlandse vrede" uitgevaardigd, die gericht is tegen de „vijfde colonne". Stakingen in Belgische kolenmijnen Naar Reuter uit Brussel bericht zijn Vrij dag stakingen uitgebroken in de kolen mijnen van het Limburgse gebied in Noordoost België.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2