KALK D&GKSVIT voor md Je Elas Tweede Burgemeester yan Breslau terechtgesteld Harry Hopkins op audiëntie bij den Paus Territoriale eisen aan Italië Italië De Duitse tegenstand in het Oosten Nieuwe aanval op Palembang Finland en de Sowjet- Russerr Uitloting 4 pet. Staats lening 1940/2 Provinciaalnieuws Distributienieuws Provinciale Publicatie Officieele Publicatie [f be houden.) lol]and zijn jpen voor de Aardappelen, gram jam ■r. pldig tot 10 tielk, geldig |)0 gr. capte- aelk, geldig |/el) 200 gr. taptemelk, lecnts geldig lutiekringen, Febr.; '45 ta- Mei; 306 en brood of jbloem of 250 uiker tot 10 febr. zijn ver- 235, 241, li ((voor A'dam vlees (voor Ê244, 248, 255, 243 250 gr. &r. of 1 dl. 4 dl. spijs- R 05 250 gr. aperingen of gr. kinder- |rv. middelen; 27, 226, R 29, fts. eenlieid»- of waspoe- ■ep, zeepverv. ers zijn bon- foor bepaalde ageleverd; |e voor melk -ij aflevering s worden af levering kan het publiek haaltijden uit daar de bon- J de beneclen- iriode worden jezen bonnen ijs 12 fd vpor rd- vaarvoor het B5 Febr. 1945 is hielden emeld, wordt van de ge il van het justitie van tiet gezamen- Elas en Earn jnsche wijken [218 bedraagt. !e lijken van il der slacht- ischappen der lis gendarme- h burgers van id. Onder de priesters ge diende kente- üer gijzelaars 'allen werden de dood uit- 1218 slacht- jgegraven, zijn de strijd zijn n werden bij- vonden lijken larrevoels, de elen hunner ■ug gebonden, .et de handen te het eerste zijn aanval- ort in het ge let niet meer naar over het door te drin- 1 m a r en de tten zuidelijk •ijd aan het estelijk front van de Ame- het hele front ot Kalten- Monschau. gen begon een rste doel was in het Duit- mtstonden on- in het verloop atsen verloren as het Duitse ;e penetraties :n. Aan beide stonden even- Lger, dat met irgisterochtend l in de aanval ;t noorden uit- door krachtig 'er vurig om- i s c h a u met en tanks over en. Het Duitse samenhang en pen met zware orpen zijn he en ontbrand. Als U van Uw dokter kalk met D rqóet ne men, gebruik dan kalk In aoed opneembaren vorm: DAGRAVITI Dat Is kalk en phos phor in de juiste on derlinge verhouding en Vitamine D om de „opname" te garan deeren! Voor toekom stige moeders en groeiende kinderenl Bij Apothekers en erkende Drogisten. D A öeGtflö»'» Handel 4 lodu«lU« ©AGflA CV.. Poitb. 60S. Adem-C Zuinigheid met vlijt.. Een echt oud hollandsch spreekwoord, want de Nederlander is inderdaad zuinig. Bent U het ook? Heeft U al wat opzij gelegd voor na den oorlog, als er van alles moet worden aangeschaft? Maak 3 rente en breng nu al iedere maand wat bij de Geopend; Dinsdagavond 8 9 uur Zaterdagavond 7.30 9 uur, Gomeentehuls Zaterdagmiddag 2 3 uur, Jeugdspaarbank Zaterdagmiddag 4 5 uur Gemeentehuis Jlsp BUITENLAND Op bevel van den Gouwleider van Ne- der-Silezië, Hanke, is de tweede burge meester van Bi'eslau, Ministerialrat dr. Spielhagen, wegens lafheid door een com mando van de Volkssturm voor het ge denkteken van Prederlk de Grote bij het raadhuis van Breslau standrechtelijk doodgeschoten. In een bekendmaking, door alle Silezische bladen gepubliceerd, noemt Gouwleider Hanke als motief voor de terechtstelling, dat Ministerialrat Spiel hagen zonder bevel de stad Breslau en zijn post wilde verlaten om zich elders nieuwe bezigheid te zoeken. De verklaring van den Gouwleider eindigt met de woor den: „Wie de dood in ere vreest, sterft hem in schande." De Paus heeft heden, naar uit Rome wordt gemeld, den persoonlijken adviseur van Roosevelt, Harry Hopkins, in particu liere audiëntie ontvangen. Kort na zijn aankomst in Rome heeft Hopkins de Amerikaanse persvertegen woordigers voor een bespreikng bijeenge roepen. De Britse correspondenten waren 'van deze bijeenkomst uitgesloten. Volgens Reuter heeft Hopkins op de bijeenkomst verklaard dat de drie Geallieerden wat de oorlogsdoelen betreft „principieel" overeenstemmen, ofschoon er „nog vele belangrijke bijzonderheden zijn, waarom trent nog overeenstemming bereikt moet worden". De behandeling der door de Ge allieerden bezette gebieden brengt „nog enige zeer stekelige problemen" met zich. De conferentie der Geallieerden zal zich nog meer met deze problemen dan met de actuele oorlogvoering bezighouden. Het Sowjetoffensief zal, naar Hopkins ver klaarde, Stalin nog geruime tijd bezig houden. Hopkins, die intussen Rome we der heeft verlaten, heeft ook nog een on derhoud gehad imet den minister van Buitenlandse Zaken der regering-Bonomi. Een staking in Vaticaanstad Volgens den correspondent te Rome van v j "mh" zouden in Vaticaan stad 400 arbeiders uit protest tegen het vertragen van een loonsverhoging het werk hebben neergelegd. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van de Vati caanse staat, zo voegt de correspondent hieraan toe, dat aldaar een staking is uitgebroken. Naar Reuter meldt, streven de diplo matieke vertegenwoordigers van Joego slavië er op het ogenblik naar, zich te verzekeren van de steun van Washing ton voor territoriale eisen aan Italië. In deze aangelegenheid bestaat volledige overeenstemming tussen Koning Peter, Sjoebasjitsj en Tito. De Joegoslaven, zo vervolgt Reuter, ont wikkelen momenteel een levendige pro paganda voor annexatie van Triest en van het gehele gebied van Venetiaans Julia. Daartoe worden in Nooi'd-Italië en ook ten zuiden van de Apennijnen pam fletten in het Italiaans verspreid, waarin namens een z.g. „Nationaal Bevrijdings comité" voor Noord-Italië, de „terug geving" verlangd wórdt van Triest, Goerz, Pola en Fiume aan Joegoslavië. In een voor radio „Moskou" verspreid hoofdartikel van de „Iswestija" wordt over de Duitse tegenstand aan het ooste lijke front o.a. opgemerkt: „De vijand treft alle maatregelen om onze storm loop op te vangen. De vestingwerken zijn volgens de jongste stand der techniek gebouwd. Zij zijn zeer sterk, en het vijan delijk vuur is zeer doeltreffend. Over heel Duitsland bewegen zich onafgebro ken Duitse divisies naar het oosten. Zij worden terstond na de mars in de strijd geworpen en haar tegenaanvallen op de Sowjetrussische troepen worden door tanks en de luchtmacht ondersteund". Ook de „Daily Telegraph" bespreekt de militaire positie van Duitsland en ver klaart in dit verband: „Wanneer Hitier uitroept, dat hij nooit zal capituleren, dan is dat geen grootspraak, maar de werkelijkheid." Het Keizerlijke Hoofdkwartier maakte gisteren melding van een nieuwe vijande lijke luchtaanval op Palembang, die van vliegdekschepen werd ondernomen. Ca. 130 machines verschenen boven het ge bied van de stad. Evenals bij de aanval van vijf"dagen tevoren, konden de Japan se jagers en het luchtdoelgeschut 40'der aanvallende toestellen neerschieten, ter wijl 50 andere machines beschadigd wer den. De schade, door de vijandelijke bom men aangericht, noemt het Japanse Hoofdkwartier gering. Dezelfde dag stuur de de Japanse luchtmacht een speciaal corps uit naar het vijandelijke eskader, vanwaar de vliegtuigen waren opgeste gen. De resultaten van deze onderneming zijn nog niet bekend. Tot dusver zijn 12 Japanse machines niet teruggekeerd. koersen z.j.i ais van dezulken waarvoor geen stopkoersen zijn vastge steld mogelijk zai maken in die geval len, waarin deze verkoop in verband met bijzondere omstandigheden noodzakelijk moet worden geacht. In zodanige gevallen zai de vereniging op aanvraag van een lid vergunning tot verkoop kunnen ver lenen. Naar radio-Lathi meldt, heeft de Fin se min.-president Paasiviki gisteren in de Rijksdag verklaard, dat ter vergemak kelijking van het herstel der goede en op vertrouwen gebaseerde betrekkingen tus sen Finland en de Sowjet-Unie en ter wegneming van het wantrouwen, dat bij de So wj et-regering tegenover Finland heerst, de Finse regering al die per sonen, die de laatste jaren belangrijke politieke ambten in Finland bekleed of van een leidende post uit tot de oorlogen tegen Moskou in 1939 en 1941 hebben bij gedragen, van hun post ontheven zullen worden. De regering heeft besloten, daartoe een speciale commissie aan te wijzen. Ojetti en Papini in staat van beschuldiging De Italiaanse dichters en schrijvers TJgo Ojetti en Giovanni Papini zijn in weer wil van hun hoge leeftijd door het anti fascistencomité te Florence wegens z.g. fascistische gezindheid in staat van be schuldiging gesteld. BINNENLAND Handel in effecten In de Ned. Staatscourant van 22 Jan. j.l. is opgenomen het tweede besluit van den Secretaris-Generaal van het departe ment van Financiën nopens de handel in effecten, welker verhandeling niet aan stopkoersen gebonden is. Hierin wordt bepaald, dat de Vereniging voor de Effec tenhandel bevoegd is ontheffing te ver lenen van het bepaalde in artikel 1 van het besluit dd. 19 September 1944 nopens de handel in effecten, welker verhande ling niet aan stopkoersen gebonden is. Be doelde ontheffing kan uitsluitend worden verleend op aanvragen, welke door tus senkomst van een lid dier bedrijfsgroep bij haar worden ingediend. Onder verwijzing naar bovenstaand be sluit deelt de vereniging voor de effec tenhandel mede, dat er eerstdaags een „bepaling van den voorzitter" zal worden uitgevaardigd, welke het verkopen van effecten zowel van die, welke aan stop- De wnd. Secretaris-Generaal van het departement van Financiën maakt be kend, dat het bedrag der 4 pet. staats lening 1940/2 (2 rom.), dat op 1 April 1945 aflosbaar zal zijn, is vastgesteld op 7.500.000. De uitloting zal plaats hebben op 15 Februari 1945 te Den Haag. SCHAGEN Maximum telersprijzen voor groenten Voor de onderstaande tuinbouwproduc ten gelden thans de daarachter vermelde maximumtelersprijzen: Andijvie, glas ƒ24.50; boerenkool ƒ9.30, rode kool ƒ8, Savoye kool geel ƒ7.60, groen 7.70, witte kool 5.10, spruitkool geschoond 33, on- geschoond 23, kroten, tot i kg. per stuk ƒ7, boven i kg. ƒ5, gekookte kroten 3 st. of meer per kg. 12.90, minder dan 3 st. 10.70, peen z. lof sort. I waspeen 15.80, srt. II ongewassen 7, srt. III 5, prei sort. I 11.70, sort. 11 9, schorseneren I 23, sort. II 15.50 spinazie (blad) glas 30, natuur 18, uien (gele) 10, sjalot ten 12.30, koolrapen 4, witlof 26, veldsla ƒ30, ramenas ƒ3.80, alles per 100 kg.; bosselderij (glas) ƒ9, peterselie en kervel 10 per 100 bos; knolselderij I 10.50, II f 7.80, III 5.60, XV 2.80, kool rabi boven 4 cm. 8, van 34 cim. 5.50 per 100 stuks. Appelen: groep I Cox Oran ge groep IA ƒ71, A ƒ51, B ƒ31; groep II Schone van Boskoopgr. IA 51, A 38, B ƒ25; groep IV Jacques Lobelgr. A ƒ31, B 22groep V overige soorten A 27, B ƒ18, alles per 100 kg.; val van goud- en sterreinetten Yellow Transparant en groep I 15, val van alle overige appelen 12, kroetappelen (zuur) 10, idem zoet 5, per 100 kg.; druiven, Gros Colman, Gol den Champion, Muscaat, Wiest-Frisia en Leopold 110; Overige soorten 95 per 100 kg. Stadskinderen naar het platteland Nu de voedselpositie van de grote ste den zo buitengewoon slecht is, worden in verschillende plaatsen op het platteland pogingen in het werk gesteld, om onder voede kinderen uit de steden bij de plat telandsbevolking onder te brengen. Er zijn op deze wijze reeds heel wat kinde ren „naar buiten" gebracht. Dezer dagen kwamen enige groepen kinderen uit Den Haag en Amsterdam voor Langedij'k aan. Het streven om deze kinderen door deze moeilijke tijd heen te helpen valt ten zeerste toe te juiohen. Moge dit goede voorbeeld door velen worden nagevolgd. Bon 312 voor peulvruchten De Secr.-Gen. van het Dept. van Land bouw en Visserij maakt bekend, dat op de bonnen 312 van de derde noodkaart in de distributiekringen Alkmaar, Enk huizen, Heilo en Hoorn 250 gram peul vruchten per bon beschikbaar wordt ge steld. Het publiek dient deze bonnen vóór Zondag 4 Febr. a.s. bij zijn leveran cier in te leveren, desverlangd tegen ont vangstbewijs. Aflevering door handela ren zal zonder nadere aankondiging ge schieden, nadat de detaillisten de peul vruchten hebben ontvangen. 250 gr. suiker op bon E 03 inlegvel De Secr. Gen. van het Dept. van Landbouw en Visserij maakt bekend, dat op bon E 03 (inlegvel) in de provincie Noord-Holland per bon 250 gram suiker wordt beschikbaar gesteld. Het publiek dient deze bonnen vóór Zondag 4 Febr. a.s. bij de detaillisten in te leveren, des- verlangd tegen ontvangstbewijs. De af levering van de suiker zal zonder nadere aankondiging plaatsvinden zodra de de taillisten zijn bevoorraad. Bon 313 voor vermicelli De Secr.-Gen. van het Dept. van Land bouw en Visserij maakt bekend, dat in de provincie Noord-Holland op bon 313 van de derde noodkaart 100 gram vermi celli wordt beschikbaar gesteld. Het pu bliek dient deze bonnen vóór Zondag 4 Febr. a.s. bij den detaillist in te leve ren, desgewenst tegen ontvangstbewijs De aflevering zal zonder nadere aankon diging plaatsvinden zodra de detaillisten zijn bevoorraad. Toewijzingen margarine voor instellingen De Seer.-Gen. van het dept. van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt be kend, dat de bijzondere instellingen uit gereikte toewijzingen voor margarine in de provincie Noord-Holland per rantsoen recht geven op het kopen v. j grains margarine of 180 gram spijsolie. Het vo-ï renstaande heeft uitsluitend betrekking f op de toewijzingen voor margarine, voor zien van een 8.000 codenummer en uitge geven door de distributiediensten in de provincie Noord-Holland. Inlevering bon 312 peulvruchten De Secr. Gen. van het departement van L. en V. maakt bekend, dat de handela-1 ren in de bekend gemaakte distributie- j( kringen, die de bonnen 312 van de derde noodkaart voor Zondag 4 Febr. a.s. van f het publiek hebben ontvangen, deze ben- f nen, waarop 250 gram peulvruchten be- j schikbaar wordt gestqld, uiterlijk voor of op Dinsdag 6 Febr. as. bij de plaatselijke distributiediensten dienen in te leveren, ter verkrijging van toewijzingen van peul- i vruchten (zonder afgeknipte hoek); voorzien van een stempel van de distri- butiedienst op de voor- en achterzijde en geldigheidsdatum van 10 Maart 1945. De distributiediensten zullen deze toewijzin gen zo nodig op het eerstvolgende veel- I voud van tien rantsoenen naar boven af ronden. De leveranciers dienen deze toe- i wijzingen bij hun leveranciers in te leve- j ren, die deze zonder omwisseling in ver- zameltoewijzingen bij een van de reeds i bekend gemaakte A.V.A.-bijkantoren die nen in te leveren. Aflevering aan het publiek dient zonder nadere aankondi- ging te geschieden, zodra de detaillisten i de pehlvruchten hebben ontvangen. Inlevering bonnen E 03 De Seer.-Gen. van het Dept. van Land bouw en Visserij maakt bekend, dat de detaillisten, die de bonnen E 03 (inleg- vel), waarop per bon 250 gram suiker wordt beschikbaar gesteld voor Zondag 4 Febr. van het publiek hebben ontvan- gen, deze bonnen voor of op Dinsdag 6 Febr. bij de distributiediensten dienen in te leveren. Zij ontvangen hiervoor toewijzingen suiker (zonder afgeknipte hoek), voorzien op voor- en achterzijde van het stempel van de distributiedienst. Deze toewijzingen geven recht op het ko pen van suiker. De aflevering aan het publiek dient zonder nadere aankondi ging zo spoedig mogelijk na de bevoor rading plaats te vinden. Inlevering bonnen 313 De Secr.-Gen. van het Dept. van Land bouw en Visserij maakt bekend, dat de handelaren in de provincie Noord-Hol land, die de bonnen 313 van de derde noodkaart, waarop 100 gram vermicelli wordt beschikbaar gesteld, vóór Zondag 4 Febr. van het publiek hebben ont vangen, deze bonnen vóór of op Dinsdag 6 Febr. bij de distributiedienst moeten inleveren. Zij ontvangen hiervoor toewij zingen vermicelli, voorzien van het stem- j pel van de distributiedienst zowel op de voor- als op de achterzijde. De distribu tiediensten zullen de toewijzingen zo no dig op het eerstvolgende tienvoud naar I boven afronden. Grossiers dienen de detaillisten toewij zingen, zonder omwisseling tegen verza- meitoewijzingen aan hun leveranciers I door te geven. De aflevering aan het publiek dient j zonder nadere aankondiging zo spoedig mogelijk plaats te vinden, zolda de de taillisten zijn bevoorraad. Sneeuwloeslag op vervoerstarieven De Gemachtigde voor de Prijzen maakt bekend, dat de prijzen welke zijn vast- gesteld voor het vervoer door middel van auto- of paardentractifi van personen en goederen, zolang de verkeersmoeilijkhe- den door de sneeuwval en ijzelvorming aanhouden, met- ten hoogste 40 pet, ver hoogd, in rekening mogen worden ge- bracht. Slechts voor die dagen, waarop door sneeuwval en ijzelvorming abnormale moeilijkheden aan de te verrichten trans- porten in de weg worden gelegd en abnoi- i maal hoge eisen aan de vervoerders en hun materiaal worden gesteld, zijn toe slagen toegelaten. Alleen de factoren sneeuw en Ijzel, die rechtstreeks de toe stand van het wegdek beïnvloeden, kun nen aanleiding vormen tot het verlenen van toeslagen, dus bijv. niet temperatuur daling alleen. Kunsttanden-, kiezen- en gebttplaat- materiaal De directeur van het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen te Amster dam brengt ter kennis, dat de geldig heidsduur der vergunningen voor kunst tanden en -kiezen, alsmede die voor ge bitplaatmateriaal, uitgegeven door het rijksbureau voor genees- en verbandmid-; delen voor de periode l-9-'44 tot l-l-'45 is verlengd tot l-5-'45. Nieuwe vergunningen voor bovengenoemde artikelen zullen tot i nader order niet worden uitgereikt. Dekgelden voor hengsten Bij prijsvoorschrift van den Gemachtig de voor de Prijzen, afgekondigd in de Nederlandse Staatscourant van 15 Jan. 1945 nr. 6 is bepaald, ten eerste, dat voor; een hengst, waarvoor in 1944 een maxi-: mum dekgeld is vastgesteld, gedurende 1945 geen hoger dekgeld dan het in 19441 vastgestelde mag worden geheven. Ten1 tweede, dat voor een hengst, waarvoor in', 1944 geen maxiipiim dekgeld is vastge-K steld, gedurende" 1945 het dekgeld liietl meer dan ƒ37.50 alle met de dekking ver-! band houdende kosten inbegrepen, magj, bedragen. De Gemachtigde voor de Prij-j zen kan afwijkingen van genoemde bepa-i lingen toestaan.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 3