if Groot deel 2e Britse leger actief ïl iU Breslau blijft doel der Sovjets I:,; S' 1i Duiïsers in tegenaanval Yon Manteuffel en Von Rundstedt onderscheiden De Engelse politici terug in hun vaderland Extra keuring De aanval op het convooi bij - Moermansk De Gaulle weigert Roosevelt in Algiers te onfmoeten Provinciaal nieuws I tj'. ■■I Frontenoverzicht *1 it 'i iK 1 W I 'I rii E. E tl a J' i 1 i-1 T E t l 31 I' 13 '-I s< i 1 ■Vil 1 i! I! r •0' Jil< '1 1' j!' <=1 I l';." 3,', f i.; J c *i J -j ii I'l' tl,:', «,Di In het Westen De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het westen, Alex Schmalfuss, meldt: Sedert 16 Februari heeft de Britse veld maarschalk Montgomery aan de noor delijke vleugel van het westelijke front zijn aanvalsformatiés nog sterker dan tot dusver geconcentreerd. Er zijn thans in het gebied van het eerste Canadese leger reeds .5 tot 7 Engelse divisies, dus een zeer aanzienlijk deel van het tweede Brit se leger in het veld gebracht. Dit feit be wijst ten eerste de zware Canadese ver liezen in de eerste tien dagen van de slag, ten tweede de onbekwaamheid van het eerste Canadese leger om zijn taak tussen Rijn en Maas alleen ten uitvoer te leg gen. Na enige aanvankelijke successen is de op smal front ondernomen grote aan val der EngelsCanadese formaties langs de weg KleefKalkar tot staan gebracht. Op het ogenblik zijn Duitse tegenaanval len aan de gang.-die volgens de eerste berichten een gunstig verloop hebben. Na een krachtig gebruik van artillerie en luchtwapen heeft het derde Ameri kaanse leger uit het bruggenhoofd van Echternach opnieuw een zware aanval .ingezet. Wederom leden de Amerikaanse troepen, evenals op de voorafgaande da gen, zware verliezen aan doden en ge wonden, terwijl de terreinwinst slechts in meters kon worden uitgedrukt. Aan het front van Our en Sauer leid den de Amerikanen vrij sterke aanvallen in met urenlang trommelvuur. Ook hier betalen de aanvallers het bezit der ruïnes Van kleine en zeer kleine plaatsen met het leven van duizenden hunner soldaten. In Orscholtz—Riegel werd een bunker- groep waarom verscheidene dagen ver bitterd was gestreden, door de Duitsers heroverd. In het noorden van de Elzas zette het zevende Amerikaanse leger zijn aanvallen ten zuiden van Zweibrücken voort, zonder dat noemenswaardige terreinwinst 'werd behaald. Het Oostelijk front' De felheid van de slag in Oost-Pruisen is weer tot een hoog peil gestegen. De Sowjetrussische acties ten zuiden van Braunsberg en bij Mehlsack hebben de aard van grote aanvallen aangenomen. Bij Braunsberg wonnen zij, bij zware ver liezen, geen terrein, bij Mehlsack drongen ze het Duitse hoofdgevechtsveld binnen, waar reserves de stoot pareerden. Het •Duitse luchtwapen brak de aanvalstoppen Uiteen. In het gebied van Zinten mislukte een verrassende bolsjewistische aanval op Zondagmiddag. Van de centrale sector van het ooste lijke front meldt Interinf: Op alle oorlog^tonelen tussen Breslau en de Oderlus bi] Crossen zijn weer tal rijke Duitse luchteskaders in de' strijd geweest, zij stelden de laatste dagen be halve 42 kanonnen 74 Sowjettanks buiten gevecht. Felle tweegevechten werden in de lucht geleverd. Ten noorden van Sorau moesten de bolsjewieken naar het oosten terugtrek ken, waardoor voorlopig de bedreiging van het belangrijke spoorwegknooppunt Kottbus is uitgeschakeld. Aangezien de bolsjewieken echter sterke tankstrijd krachten hebben aangevoerd, verwacht men, dat zij hun doorbraakpogingen met toenemende felheid zullen hervatten. Ten oosten van Gubel hebben Duitse tankstrijdkrachten den ten westen van Crossen over de Bober gezetten tegen stander teruggedrongen. Voor de verdedigingsgordel van Breslau trekken de bolsjewieken talrijke batte rijen samèli, aangezien zij de aanwezige strijdkrachten niet voldoende achten voor een algemene aanval. Het garnizoen van Glogau bleef onaangetast. Ten zuidoosten van Stettin stoten ter weerszijden van Arnswalde felle aanval len en tegenaanvallen zwaar op elkaar zonder dat een partij noemenswaardig succes heeft behaald. De bolsjewieken De Führer heeft het eikenloof met de zwaarden en brillianten verleend aan den generaal der pantsertroepen Hasso von Manteuffel, opperbevelhebber van een pantserleger, als 24sten soldaat der Duitse weermacht. De Führer heeft het eikenloof met de Zwaarden bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan generaal-veld- maarschalk Gerd von Runstedt, opper bevelhebber West, als 133sten soldaat der Duitse weermacht. Bezoek van Stettinius aan Brazilië De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Stettinius, brengt op de terugreis van de Krim-conferentie èen officieel bezoek aan president Vargas te Rio de Janeiro. Tegenover persvertegen woordigers verklaarde hij te wensen, dat zijn bezoek aan Brazilië van langeren duur zou kunnen zijn. halen in ijlmarsen verse strijdkrachten aan om de al tweemaal jnislukte poging de Odermonding te bereiken, te hervat ten. Ten oosten van Arnswalde waren sterke tankstrijdkrachten nog des avonds in zware vuurgevechten met elkander ge wikkeld. Ook in het penetratiegebied bij Konitz hebben de bolsjewieken aanzienlijke ver sterkingen aangevoerd zonder dat de ver wachte grote aanval' nog is begonnen. Het offensief tussen de Tucheler-heide en de benedenloop van de Weichsel is afge zakt. Verscheidene aanvallen op Grau- denz werden door het garnizoen afge weerd. Het garnizoen van Posen verde digde zich in het centrum der stad ver beten tegen ver overmachtige strijdkrach ten en ondanks de bijna onafgebroken beschieting. De uitnodiging om zich over te geven werd opnieuw afgeslagen. Van de zuidelijke vleugel meldt het InternationaleInf ormationsbüro Terwijl de bolsjewieken in Slowakije hun doorbraakpogingen in de richting van Altsohl bijna gestaakt hebben, aan gezien hun divisies te zeer verzwakt wa ren, oefenden zij druk uit op de Duitse "stellingen op hun vooruitspringende frontbocht in het zuiden Van het Opper- Silezische industriegebied. Bij Schwarz- wasser gingen de Duitse troepen tot de tegenaanval over en dreven defi tegen stander terug. De gevechten bij het boven ste bruggenhoofd ten noorden van Rati- bor bleven van plaatselijke aard, of schoon de bolsjewieken hun inspanningen verdubbelden. Churchill weer in Engeland Volgens Reuter wordt officieel bekend gemaakt, dat Churchill Maandag weer in Groot-Brittannië is aangekomen. De pre mier is ongeveer drie weken afwezig ge weest en heeft voor de elfde maal recht streeks persoonlijk contact gehad met Roosevelt en voor de vierde maal met Sta lin. Uit Athene heeft Churchill een be zoek gebracht aan Cairo, waar hij drie dagen is geweest. Oolc Eden terug De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, is, naar Reuter verder meldt, eveneens Maandag in Lon den teruggekeerd. Hij is samen met Churchill in Cairo geweest. Vakverenigingsvertegenwoordigers door Engelsen Koning ontvangen Tass heeft uit Londen gemeld, dat tijdens een ontvangst van de delegaties der in de Britse hoofdstad bijeenkomen de vakverenigingsconferentie door den Engelsen koning, de leden van de Sowjet russische delegatie door den Britsen vak verenigingsleider Sir Walter Citrine aan den koning werden voorgesteld. Deze heeft zich geruime tijd met de Sowjaj;- russische vertegenwoordigers onderhou- den. Sjoebasjitsj te Belgrado Uit een Reuterberielrt blijkt, dat Sjoe- basjistj in Belgrado is aangekomen. Hij zal. zoals reeds gemeld is, minister van buitenlandse zaken wbrden in de regering van Tito, terwijl naar het schijnt Velebit, tot dusver vertegenwoordiger van Tito in Londen, zal worden benoemd 'tot gezant te ^Londen. Reuter verwacht', dat Tito tegemoetkomend zal zijn' ten aanzien van de personen van de te kiezen regent- schapsraad in verband met de wensen van den koning. Naar aanleiding van de grote belang stelling en de vele verzoeken om inlich tingen van hen, die beseffen dat nu meer dan ooit hun plaats is in de rijen dei- strijders voor het behoud van Europa, deelt het #-Ersatzkoihmando Niederlande mede, dat een, extra keuring zal worden gehouden op de 22 e Februari 1945 in het gebouw van het ^-Ersatzjcommando Nie derlande, Nebenstelle Amsterdam, Dam no. 4 en wel voor de Waffen-# en Land storm Nederland van 912 en voor het Deutsche Rote Kreuz (voor vrouwen en meisjes van 1830 jaar) van 25 urn-. De militaire woordvoerder der Wilhelm- strasse verklaarde hedenmiddag ten aan zien van het nieuwe Duitse duikboot succes bij Moermansk, dat dit succes een bewijs vormt van het succesvolle optre den van de met nieuwe installaties uit geruste Duitse duikboten. Tijdens de ope raties stond de zee hol. Het Britse con vooi, het eerste dat sedert lange tijd weder naar Moermansk koers zette, poogde door een ontwijkende beweging zich aan het gevaar der duikboten te onttrekken, doch slaagde dharin door de tactiek der Duitse duikboten niet. Het bericht van de Britse admiraliteit, dat het convooi niets is overkomen, veran dert niets aan het harde feit, dat- elf diepgeladen transportschepen tot zinkerf' zijn gebracht. Uit deze publicatie blijkt duidelijk hoezeer de Britse admiraliteit het verlies van deze waardevolle tonnage ongelegen komt. De conferentie van San Francisco „Officieel is bekend gemaakt" zo wordt gezegd in een door „Stockholms Tidnin- gen" gepubliceerd bericht uit Washing ton, „dat aan alle Zuid-Amerikaanse sta ten een mededeling is gezonden, volgens welke zij niet mogen deelnemen aan de conferentie van San Francisco, wanneer zij de Spil de oorlog niet hebben ver klaard. Hieraan zijn de vele oorlogsver klaringen van Zuid-Amerikaanse landen der laatste dagen te wijten. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken blijft beweren, dat de oorlogsverklaringen op eigen initiatief der betrokken landen zijn uitgegeven. In diplomatieke kringen is echter' vastgesteld, dat Washington zo'n waarschuwing heeft gegeven en des betreffende voorstellen heeft gedaan. Poolse emigranten trouw aan Londense regering De stemming van de Poolse emigranten in Engeland wordt gekenschetst door de woorden: „Liever blijven wij hier, dan ons in Loeblin te laten doodschieten", zo meldt de correspondent van Svenska Mor- genbladet. Door de besluiten van Yalta over Polen staat Engeland voor een onge kend groot Pools vluchtelingenprobleem. Zowel de Poolse troepen, die ca. 100.000 man sterk zijn, als de 50.000 man Poolse burgers, geven er de voorkeur aan, in En geland te blijven en niet naar Loeblin terug te keren. Men kan zeggen, dat 99 pet. der Poolse emigranten in' Engeland trouw is aan de uitgeweken regering te Londen. Het Griekse leger wordt weer opgebouwd „Exchange" meldt uit Athene, dat naar aanleiding van de aanwezigheid van Churchill en Eden in Athene de wens is 'uitgesproken, dat men het Griekse leger „spoedig weer aan de zijde van- de ge allieerden zou willen zien" en dat Groot- Brittannië alles inhet werk zou stellen om deze wederopbouw der Griekse weer macht in het bestek van de gegeven gren zen te verwezenlijken. Britse organisa toren zullen binnenkort in Athene aan komen om de werkzaamheden hiervoor ter hand te nemen. Memorandum, over Jalta-conferentie overhandigd Reuters bijzondere -correspondent in Parijs meldt, dat er in de hoogste Franse kringen nog al wat opwinding is veroor zaakt door het bericht, dat De Gaulle, heeft geweigerd naar Algiers te gaan om daar een samenkomst met president Roo sevelt te hebben. Vooraanstaande ambte naren uit de omgeving van De Gaulle hebben toegegeven, dat er een uitnodi ging van Roosevelt was ontvangen, die echter niet is aanvaard. Reuter meldt, 'dat het uitlekken van dit bericht in ver antwoordelijke kringen wordt beschouwd als schending van vertrouwen. Toen de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, Caf- fery, De Gaulle de uitnodiging over bracht, overhandigde hij tevens een ge heim memorandum van Roosevelt, behel zende de besluiten van Jalta. Caffery, verzocht uitnodiging en memorandum als volkomen vertrouwelijk te behandelen. De Franse autoriteiten zijn te meer veront waardigd over het uitlekken' van dit nieuws, omdat zij beseffen, dat hun po sitie daardoor aangetast is, en omdat zij nog geen volledige opheldering van hun eigen standpunt kunnen publiceren. Het memorandum van Roosevelt bevat nadere bijzonderheden over de verklaring van Jalta. Het houdt zich vooral bezig met de organisatie van de conferentie te San Francisco en verklaart, dat het in de bedoeling ligt, dat Frankrijk onver wijld de plaats, waarop het aanspraak kan maken, aan de zijde der „grote drie" als uitnodigende mogendheid inneemt. In het memorandum wordt voorts gezegd, dat het tot nader order geheim moet blijven. Reuters bijzondere correspondent zegt nog: „hij, die Roosevelt de raad heeft gegeven De Gaulle voor een samenkomst te Algiers uit te nodigen, nadat -de Fran sen de gewenste uitnodiging voor Jalta nielj hadden gekregen, kan slechts be schouwd worden als een man,'die een-op vallend gebrek aan internationale tact heeft of zich in ieder geval niet tevoren op de hoogte gesteld heeft van de me ning in Frankrijk". Het heeft niets geholpen Het verzoek van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf aan de verbruikers in N.H. om de closetbakken buiten werking te stellen, aangezien de watervoorziening voor de. voedselbereiding en de was dit met het oog op de brandstoffenpositie noodzakelijk maakte, heeft niet het ge wenste gevolg gehad. Vaststaat, dat de verbruikers, in hun onverstand, maar rustig zijn doorgegaan, de closets te 'ge bruiken. met het onafwendbare gevolg, dat de watervoorziening in gevaar is ge bracht. Het bedrijf heeft daarom oi'der gegeven om zonder pardon, daar waar nog een closet in gebruik wordt gevonden, de wa tertoevoer af te snijden. In tal van plaat sen is het personeel reeds met deze maatregel begonnen. Wie. gedurende de vorstdagen, zonder water heeft gezeten, weet, wat het zeggen wil, als het kraan tje niet meer loopt, Vast staat, dat, wan neer de waterleiding eenmaal- is afgesne den, omdat men met het gebruik van het closet was doorgegaan, onder geen voor waarde meer een aansluiting tot stand wordt gebracht. Voor de noodzakelijke watervoorziening is het beslist noodzake lijk, dat de besparing door het uitscha kelen van de closets in de woningen, ver kregen wordt. Wie dus een afsluiting wil voorkomen, doet verstandig zich de moei te te geven om voor het closet het vuile afwaswater te benutten. ZAANDAM Nieuwe Ausweise De corpscommandant van politie te Zaandam maakt bekend, dat op last van den Höheren ff- und Pclizeifüherer „pford- jWest", alle tot dusverre verstrekte „Son- derausweise" voor verblijf in de open lucht tijdens de nachtelijke spertijd, na '20 Februari 1945 ongeldig zijn verklaard. Zij, die in het bezit zijn van dergelijke „Ausweise" dienen deze op het politiebu reau in te leveren, op alle werkdagen van 912 en van 1417 uur. Nieuwe „Sonderausweise" worden slechts verstrekt, indien het verblijf in de open lüeht van iemand tijdens de spertijd voor de vervulling van levens- of oorlogsnood- zakelijke opdrachten voor dienst of be roep vereist is. Aflevering aardappelen- Wij vernemen van de betreffende in stelling, dat de kleinhandelaren de aard appelen van de vooringenomen bonnen tot en met 305 (Wormerveer t.m., 308) totaal hebben ontvangen. Deze aflevering betreft Tuindorp Oostzaan, gemeente Oostsaan, - Zaandam, Koog a. d. Zaan, Zaandijk en Wormerveer. Klachten hierover van consumenten, die op deze bonnen nog niets hebben ge leverd gekregen, kunnen schriftelijk wor den ingediend bij den agent van de con trole-commissie van de vakgroep,v den heer B. Melk, Ameland 21, Zaandam. Levensmiddelen gesloten Tijdens een der nachten van de afge lopen week werden uit de bakkerij van de coöperatie „De Eenheid" aan de Oost zijde niet minder dan 600 kilo regerings- meel, gestolen. Bij den gel-echtelijken opslaghouder van de C.C.D.-aan de Westzijde, den heer H. D. T„ werden in dezelfde week 300 kilo peulvruchten ontvreemd. Voorraden om te watertanden! I Opgepast! Het is de laatste weken enige malen voorgekomen, dat door winkeliers valse oliebonnen werden ontvangen. De betref fende winkeliers dienen dus goed op te passen bij de inname dezer bonnen. Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas Cornells, z. v. N. Kroonenburg en A. Krijgsman; CarlHein- rich, z. V. A. Faas en J. A. C. M. Neu- haus; Sijbrand, z. v. C. Lubbes; Willy, d. v. P. C. Meuldijk en A. Harwijnen; Klaas, z. v. K. Baarsen en C. N. van den Broek; Hendrik Willem, z. v. D. Buijsman en G. Vloon. Overleden: Jansje Kelder, 73 j., geh. m. H. Abbing;- Hermpjen van der Schoot, 57 j., geh. m. H. Brandsma; Alida, 14 j„ d. v. W. C. Nijnyes en S. Olie; Pieter Kuijt, 26 j„ geh. m. E. van Saane; Jo hannes Hagmeijer, 52 j., geh. m. G. Vloot man; Maaltje Keijzer. 62 j., geh. m. G. Vijzelaar (won. te Wormerveer)Hendri- ka Wilhelmina van 't Klooster, 41 j., geh. m. K. Koning. Meeldiefsfal WESTZAAN Ten nadele van een bakker aan het Weiver werd en flinke partij meel ge stolen. Diefstallen opgehelderd Door de marechaussee werden twee Westzaners gearresteerd, die na huiszoe king debet bleken .te zijn aan verschil lende diefstallen, dë laatste tijd in onze gemeente gepleegd. Verschillende goede ren, die bij deze inbraken waren ont vreemd, konden nog achterhaald wordefu

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2