a i De gevechten op het Zwaveleiland Churchill's besprekingen te Caïro Eden beantwoordt vragen in het Lagerhuis Crisis in Griekse kabinet Antwoord der Ver. Staten aan Frankrijk Engelands economische positie Nieuws in het kort Wehrplich+ige Jahrgange 1884—1928 Provinciaal-Nieuws F, if 'l! BUITENLAND a 3 in u< De invasiegevechten op het Zwavel eiland behoren tot de bloedigste van de GrootOost-Aziatische oorlog, zo verklaar de de woordvoerder der regering, Igoetsji, Woensdag tegenover buitenlandse pers vertegenwoordigers. Van de 200 tanks, die de vijand daar aan land kon brengen, waren er op 20 Februari des middags reeds 100 stukgeschoten. Talloze lijken van Aiherikaahse- marinelandinjt troepen; liggen op het strand. De vijand poogt thans door nieuwe landingen de grote hoeveelheden munitie en wapens te ver vangen, die door het geconcentreerde vuur der Japanse batterijen vernield werden. Ten aanzien van de gevechten op Luzon verklaarde Igoetsji dat de vijand er tot nu toe nog niet in geslaagd is de Japanse verdedigingsstellingen binnen de oude Spaanse stad van Manilla, ondanks het gebruik van de zwaarste houwitsers, aan het wankelen te brengen. Ook op de eilandvesting Corregidor in de Golf van Manilla stuiten de Amerikaanse marine- en luchtlandingstroepen, die sedert 16 Februari pogen het eiland te veroveren, op de heftigste tegenstand. Igoetsji ver klaarde, dat de Japanse verdedigers daar nog steeds talrijke in de rotsen uitgehou wen schuilplaatsen en kazematten in handen hebben, waaruit zij steeds weer to verbitterde gevechten op korte af stand overgaan. r' fc. 1 a I li li GENEVE, 21 Febr. (D.N.B.) Naar de Reutercorrespondent Herlihy meldt over de besprekingen, die Churchill te Cairo gevoerd heeft, kan definitief medegedeeld worden, dat er geen reden is om aan te nemen, dat de Britse regering heeft toe gestemd in de vorming van een staat, waarin Libanon zo worden samengesmol ten met het Joodse deel van Palestina. Daarentegen meldt United Press uit Cairo, dat Engeland en de Ver. Staten het eens zijn geworden over een nieuwe status voor het naburige Oosten. Het is de bedoeling, dat Syrië, Libanon, Irak, Transjordanië en een deel van Palestina worden samengesmolten en dat van de rest van Palestina een Joodse staat wordt gemaakt. .'71 i S tl i :ii„i u: Naar „.Reuter" meldt, werden min. Eden vandaag in het Lagerhuis verschillende vragen gesteld, naar aanleiding van de besluiten van Jalta. De conservatieve af gevaardigde Savory vroeg Eden of deze kon bewijzen, dat de bevolking beoosten de z.g. Curzonlijn in d'e Sowjet-Dnie wenste te worden ingelijfd met het oog op het feit, dat Oost-Galicië nooit in Rus sisch bezit is geweest. Eden beantwoordde: „Het Lagerhuis is zich ongetwijfeld bewust van d ekracht van de Oekraïnische natio nale beweging, die sedert vele jaren in dit gebied bestaat, doch dit is zeker geen aan gelegenheid, waaromtrent de Britse rege ring nauwkeurig en actuele bewijzen be zit." Op een verdere vraag in dit verband, antwoordde de min.: „Het betreft hier niet alleen een PoolsRussisch probleem, maar evenzeer een Oekraïnsch vraagstuk. Ik bezit geen recente inlichtingen hier over. Ik weet slechts, dat zich in dit ge bied een grote Oekraïnse meerderheid he rvindt." De Labour-afgevaardigde Stokes inter- ïumpeerde hier: „Hoe kwam de regering ttot dit besluit, als zij niet voldoende in gelicht was?" De conservatieve generaal- majoor Konx vroeg: „Capituleert men daardoor niet voor de machtspolitiek?" Op deze vraag antwoordde Eden niet. Ten aanzien van Lemberg verklaarde Eden, dat de Polen volgens de laatste be schikbare statistiek 64 pet. van de bevol king van Lemberg uitmaakte n.l. in 1931. De stad was altijd een overwegend Pools eiland in een overwegend niet-Pools land. Hierop zeide Savory: „Is het den minis ter niet bekend, dat de werkelijke Russi sche bevolking minder dan een half pro cent bedraagt?" De Labourafgevaardigde wilde weten, welk aanbod men de laatste tijd de rege ring De Gaulle had gedaan met betrek king tot een Engels-Fransé Unie. Eden antwoordde: „Aan de Franse regering is op dat punt geen nieuw aanbod gedaan." Naar Reuter uit Athene meldt, heeft de Griekse minister van binnenlandse zaken zijn ontslag aangevraagd. Naar hij verklaarde, Is hij tegenstander van de in stelling van een onderstaatssecretariaat van veiligheid en tegen den door de rege- ring-Plastiras voor deze functie uitver koren generaal Vlachos. Ook is hij het niet eens met de wederoprichting van een ministerie voor de veiligheid. Een later bericht meldt: Ook de minister van bui tenlandse zaken, Soflanopolos, en die van landbouw hebben hun ontslag aangebo- 1 den, wanneer generaal Piastiras zijn be sluit om generaal Vlachos tot onderstaats- secretaris te benoemen, niet herziet. Naar göneld wordt, heeft Piastiras zelf 1 de leiding van het ministerie van binnen landse zaken overgenomen. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft, naar Reuter meldt, medegedeeld: „De Verenigde Staten hebben op het formele Franse verzoek tot nadere opheldering inzake de op de Krimconferentie geno men besluiten geantwoord, en de rege ring van generaal De Gaulle de gewens te inlichtingen verstrekt." Naar vernomen wordt is in het Franse verzoek, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Zaterdag werd ovex-handigd, in het bijzonder inlichting verzocht over de politieke problemen der bevrijde gebieden en over de rol, die aan Frankrijk bij de oplossing daarvan is toegedacht. Volgens de Britse berichtendienst heeft de Engelse minister van voorlichting, Brendan Bracken, jn de Royal Empire Society een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „De oorlog heeft voor ons pro blemen geschapen. Onze astronomische buitenlandse schulden kunnen alleen door jaren van hard werken gedelgd worden. En wij moeten ons uiterste financiële ver nuft aanwenden om zaken te doen en een zo groot mogelijke in- en uitvoer te krij gen. In een oceaan van economische ellen de kunnen geen eilanden van welstand liggen. De oorlog heeft een groot deel van het Britse vermogen opgeteerd; wij zijn een debiteur-natie geworden. De oorlog heeft onze binnenlandse en buitenlandse markten vernield en wij hebben een reus achtig opbouwwerk te verrichten." Dinsdag debat in het Lagerhuis Volgens de Londense ochtendbladen zal Churchill in het Lagerhuis een vertrou wensvotum verlangen over de besluiten der Krimconferentie. De bladen zijn van mening, dat alle partijen oppositie zul len voeren tegen de besluiten omtrent de Poolse kwestie. De debatten zullen a.s. Dinsdag beginnen. De openbare schuld der Ver. Staten GENEVE, 21 Febr. (A.N.P.) de be grotingscommissie van het Witte Huis heeft een nieuw crediet van 9163 millioen dollar goedgekeurd, waaruit kan worden afgeleid, dat da openbare schuld in het op 1 Juli 1945 beginnende begrotingsjaar met 4,5 milliard dollar zal stijgen. Op 30 Juni 1946 zal de schuld een bedrag van 292 milliard dollar hebben bereikt. Belgische lichting 1941 opgeroepen De Brusselse omroep heeft bekend ge maakt, dat het Belgische kabinet beslo ten heeft lichting 1941 op 20 Maart op te roepen. Het kabinet besloot verder, dat mijnwerkers niet zullen worden opgeroe pen en dat zij, die reeds opgeroepen wer den, weder naar de mijnen zullen terug gaan. Ook de thans in het leger dienende mijnbouw-ingenieurs zullen naar de mij nen terugkeren. Gezondheidstoestand van den Paus De „Osservatore Romano" heeft Dins dag het eerste bulletin gepubliceerd over de gezondheidstoestand van d'en Paus. Daarin wordt gezegdr „De toestand van den Paus is onveranderd. De koorts houdt aan. De Paus lijdt aan influenza en ont steking, aan het strottenhoofd'.'. De toestand in Roemenië De zender Moscou verbreidt een uitvoe rig artikel van de „Prawda" over de toe stand in Roemenië, waarin na een buiten gewoon scherpe aanval op minister-presi dent Radescu de vorming van een op de democratische elementen steunende Roe meense regering wordt verlangd. Het blad verwijt Radescu, dat hij de arbeidersbewe ging met „Griekse" maatregelen heeft ge dreigd. De regering-Radescu heeft zich niet in staat getoond, door „democratische maatregelen" een hechte orde te schep pen. De openbare mening der Sowjet-Unie kan ten aanzien van deze gebeurtenissen niet onverschillig blijven. Roemenië is het achterland van het rode leger. Slechts door „democratisering" kan men de toe stand in Roemenië meester worden. Zur behebung von zweifeln wird dar- auf- aufmerksam gemadht, dass zur mel- dung bei der Aussenstelle Holland des WBK Ausland auch alle diejenigen Reichsdeutschen verpflichtet sind, die bis ende August 1944 ihre Meldung schon einmal abgegeben haben. Ferner haben sieh zu melden: Alle UK. Gestellten und Ausgemusterten. Nichtbefolgung dieses Befehles zieht bestrafung nach sich. Alle Wehrpflichtigen Reichsdeutschen, die westlich der IJssel-linie wohnen, ha ben sich beim Meldekopf Amsterdam, Joh. Vermeerstraat 55, tel. 95626 oder über Wehrmachtvermittlung zu melden. Wehrbezirkskommando Ausland, Aus senstelle Holland, Groningen, Vischmarkt 54, Fernruf 26 467. ALKMAAR Bomen vernield De politie betrapte in de Hout twee knapen van 10 en 12 jaar, die bezig wa ren met het vernielen van bomen. Speciale controle ingesteld De politie te Alkmaar heeft een spe ciale controle ingesteld op de voorschrif ten van Rauter, waarbij wielrijders ver plicht zijn, langs wegen, waaraan rij wielpaden liggen, van die rijwielpaden, gebruik te maken. Tegen een groot aan tal personen, die op de grote weg reden, is procesverbaal opgemaakt. Men zij dus gewaarschuwd. Trekkers .bestolen Het bestelen van trekkers, de meest ergerlijke diefstal die zich laat denken, houdt helaas aan. Van een trekker, die nachtverblijf in de St. Adeltoertusschool had bekomen, bleek 's morgens zijn rij wiel gestolen, terwijl van een vrouw uit Amsterdam, die er met een handwagen op uit w.as getrokken en voor die wagen 50 statiegeld had moeten storten, de handwagen werd ontvreemd. Zwerversleven De politie trof op straat een zwerver in zeer overspannen toestand aan. De man werd naar het Bureau gebracht, waar hij, na verzorging, op verhaal kwam. Toen bleek, dat de man sinds het bombardement van Rotterdam, zijn fami lie aldaar had verlaten, en sindsdien van plaats tot plaats had gezworven, zo dat zijn familie hem als omgekomen waande. De man is naar Rotterdam te rug geleid. Drie schapendieven gevat Zaterdagnacht slaagde de recherche er in een drietal schapendieven te arreste ren. Te H. Hugowaard hadden ze een 'schaap uit de weide gestolen, dat als ge slacht in een schuurtje van een der da ders hing, toen de politie hen arresteer de, zodat ontkennen niet meer mogelijk bleek. HEEMSKERK Boerderij geplunderd Bij den veehouder P. W., aan de G. v. Assendelftstraat, hebben dieven dezer da gen negen mud tarme en vijf mud aard appelen ontvreemd. Daarbij bleef het evenwel niet, want de volgende nacht drongen drie gemaskerde mannen de boerderij binnen en hebben zich de resteerende voorraad van den boer toe geëigend. Inbraak LIMMEN Men heeft zich toegang verschaft tot de schuur van den heer K. V. aan de Rijksstraatweg. Ontvreemd werden hoe veelheden tabak,- maïs en bonen, zomede enige trekzagen en verschillende kleding stukken. De politie stelt een onderzoek in. ZAANDAM Patiënten Gem. Ziekenhuis In het tweede kwartaal 1944 werden opgenomen 63 mannelijke en 75 vrou welijke patiënten wegens interne ziekte: 20 mannen en 17 vrouwen vonden opna men wegens besmettelijke ziekte; 172 mannen en 157 vrouwen ondergingen een chirurgische behandeling, terwijl 31 vrouwen wegens bevalling werden opge nomen. Ib totaal aldus 255 mannen en 281 vrouwen. In hetzelfde tijdvak overleden in het ziekenhuis 5 mannen en 6 vrouwen na interne ziekte. 7mannen na besmette lijke ziekte en 5 mannen en 2 vrouwen na chirurgische behandeling. Aldus to taal 17 mannen en 8 vrouwen. In hetzelfde kwartaal werden ontsla gen 72 mannen en 73 vrouwen na in terne ziekte; 19 mannen en 19 vrouwen na besmettelijke ziekte; 161 mannen en 161 vrouwen na chirurgische behande ling en 28 vrouwen na bevalling. Aldus totaal 252 mannen en 281 vrou wen. Zondagsdienst artsen en apotheken Zondagsdienst doktoren op Zondag 25 Februari dr. De Vries en dr. Berghuis. Zondagsdienst apotheken apotheek Romijn, Westzijde hoek Parkstraat 2, tel. 3373 en de Burcht-apotheek. Zuiddijk 42, tel. 4903. Avond- en nachtdienst apo theek Romijn. Dieven van autobanden geknipt Een tweetal personen, dat ongetwij feld met de situatie op de hoogte moet zijn geweest, heeft tijdens het voorbije weekeinde ingebroken bij den heer H. aan de Pi'. Hendrikstraat, door forcering van de toegang tot het achter het woon huis gelegen erf. Niet minder dan 12 banden, zowel van vrachtwagens als van luxe auto's wisten zij buit te maken, een waarde van ettelijke duizenden guldens. Met deze buit gingen de dieven per schuitje naar het Havenkwartier, om hun rubberschatten vandaar verder in veilig heid te expedieren. Op hun nachtelijke weg ontmoetten zij echter twee recher cheurs, die hen natuurlijk aanhielden en naar de herkomst der banden informeer den. Na diverse leugens vielen de rovers, toen zij afzonderlijk werden verhoord, door de mand en bekenden, de banden bij den heer H. te hebben ontvreemd. De mannen werden toen gearresteerd en de rechercheurs brachten vervolgens de banden naar den heer H. terug, die nog niet wist, dat hij bestolen was, en tot zijn grote vreugde zijn banden-bezit weer spoedig terug had, hoewel dit nachtelijk politioneel bezoek hem aanvankelijk de schrik op het lijf had gejaagd. Scholen weer begonnen Nu de temperatuur iets milder is ge-* worden, zijn de meeste lagere scholen begonnen, het dagelijks contact, met de leertingep. weer op te nemen en énige uren hen bezig te houden, c.q. taken op te geven. Voor de jeugd is het te horien, dat deze gang van zaken voortgang kan blij ven vinden, want er valt heel wat in te halen. Centrale Keuken De deelname aan de menu's van de Centrale. Keuken is voor de periode 17 24 Febr. nog iets gestegen en bedraagt thans de omzet van 26.500 porties. De gang van zaken gaat bevredigend en voor velen blijft deze centrale voedselvoorzie ning een uitkomst in de zware gezins zorgen. Jammer is het, dat de keuken hoofdzakelijk blijft aangewezen op pap en soep en slechts zelden gestampte pot kan worden, verstrekt met het oog op de aardappelen-positie, hoewel de clientèle vast voedsel natuurlijk meer op prijs stelt. De wijziging' der uitreikingsuren heeft algemeen bevrediging gewekt, waardoor nu andere mensen de kans belopen; om nu en dan wat langer te moeten wach ten. Koffer-kapers Het gebeurt de laatste tijd herhaalde lijk, dat wielrijders (sters), die 's avonds .op een eenzame weg fietsen, bi.i aankomst thuis tot de ontdekking komen, dat hun koffer van de fiets is gepikt. Kasgeld der Gemeente Op 31 December 1944 was de machti ging afgelopen tot het opnemen van gel den ter voorziening in de behoefte aan kasgeld tot eeii bedrag van ƒ2.500.000. Voor 1945 is deze machtiging -door den burgemeester, waarnemende de taak van de gemeenteraad voor de gemeente ver lengd. Eveneens is de machtiging verlengd ten opzichte van de met de bank voor Ne derlandse Gemeenten en de Rotterdamse Bankvereniging aangegane rekening-cou rant-overeenkomsten tot bedragen van resp. 400.000 en 100.000. waardoor dus in 1945 dezelfde bank-relaties der ge meente .worden bestendigd. WESTZAAN Evacué's bestolen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd ingebroken in een pakhuis aan de Watermolenstraat, waar o.a. enige huis boedel van in onze geemente verblijvende evacué's was opgeslagen. Kleding, brand stof enz. vormde de buit bij deze laffe diefstal. Bloedspoor verraadde de daders Vorige week werden ten nadele van den heer R. aan het Zuideinde een ko nijn en een aantal kippen ontvreemd. Het bloedspoor van de reeds afgemaakte kippen liep naar de woning van een be woner van de J. J. Allanstraat, waar het konijn reeds in de pan werd aangetrof fen. Jubilaresse BEVERWIJK Donderdag 15 Februari is mèj. G. E. Pirovano 25 jaar verbonden aan de Twentse Bank. Met uitzondering van enige jaren, gedurende welke zij werk- zaam was op het bijkantoor te IJmuiden, is mej. Pirovano steeds als kantoorbe diende verbonden geweest aan het kan toor dezer bankinstelling hier ter plaatse. Zij is ten kantore een bekende persoon lijkheid, die allerwege sympathie geniet, óók van de cliënten der bank, die gere geld met haar te maken hebben, aange zien zij mede met de loketbediening is belast en in die positie accuratesse paart aan prettige omgangsvormen. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau worden desver- langd inlichtingen verstrekt omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een bos sleutels, een huissleutel, hond, kous, ktn- derschoentje en een beursje met inhoud. KOOG-ZAANDIJK Zondagsdienst artsen en apotheken Zondagsdienst doktoren op 25 Februari dr. W. Kox, Farklaan 32, Zaandijk, taL 81990., Zondagsdienst apotheken apotheek J. Groesbeek, Hoogstraat 58, Koog aan de Zaan. HooldreaacteurH. M. C. Bcnróüer, A'dam. Rayonredacteuren: J. Groot, Enkhulzen; J. Bfoersen, Hoorn; A. van Kampen, Den Helder: M. Kuiper, Beha gen en Langedijk; D. Klomp. Alk maar; W. HarwUnen, Koog a.d. Zaan; J. Belterman, Beverwijk. Chef Prov. Red.H. P. v. d. Aardweg. Verantw. voor de advertenties: W. Ragetlle, Koog a.d. Zaan. Drukker: N.V. .De Arbeiderspers", Amsterdam. K 113 r

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2