I Bolsjewieken aan de Cran teruggeworpen J h ft xi If J i1 Toespraak Hitler Slag aan de Roer wordt steeds heviger München zwaar geteisterd Hierl onderscheiden Turkije in oorlog met Duitsland en Japan Provinciaal-Nieuws 3) f v 3i i 11 i«! j j i 'i, i; I r;; i.i c- »i 1 i .li' 1 ill II i i! i i j1? f l- (i y „ril 1 Vervolg van pag. 1 een heilige wil opgroeien: met allekrach= ten die ons een God gegeven heeft deze vernietigers van ons bestaan tegemoet te treden en ze tenslotte neer te slaan. Nooit versagen Wanneer front en vaderland verder ge* meenschappelijk besloten zijn ieder te vernietigen, die het ook maar waagt te versagen jegens het gebod van het bes houd, die zich ofwel laf toont of zelfs de strijd saboteert, zullen zij .gemeens schappelijk verhinderen, dat de natie wordt vernietigd. Dan móet aan het einde van dezestrijd de Duitse overwinning staan. En wij bes leven daarbij een trots geluk: toen de wereldoorlog eindigde, zagen wij als ergste voor ons een bedorven jeugd. Wanneer deze oorlog zijn einde zal vins den, leggen wij de overwinning in hans den van een jonge generatie, die in duizendvoudig leed en vuur gestaald, het beste is wat Duitsland ooit zijn eigen heeft genoemd. Zij zal in stad en land het voorbeeld zijn voor talloze komens de generaties. Ook dit is het werk der nationaals socialistische opvoeding en daarmede een conseciuentie van die aanzegging van de strijd, die 25 jaar geleden 'van München uitging. Mijn eigen leven heeft daarbij slechts de waarde, die het voor de natie bezit. Ik werk daarbij onafgebroken aan de wederoprichting en versterking van onze fronten voor de afweer en de aanval, aan de productie van oude en nieuwe wapens, aan hun gebruik, aan de vers steviging van de geest van onze weers stand en zo nodig echter ook, evenals in vroegere tijden, aan het uit de weg ruimen van alle schadelijke indis viduen, die zich ofwel niet aansluiten bij het behoud van ons volkswezen, ofwel zich zelfs daartegen willen vers zetten. De „Berghof" Ik heb dezer dagen in Britse kranten gelezen, dat men het voornemen heeft, mijn „berghof" te vernietigen. Ik bes treur bijna, dat dit niet reeds is ges schied, want wat ik ook maar zelf mijn eigendom noem, is niet meer waard dan drt wat mijn volksgenoten toebehoort. Ik zal gelukkig zijn in zoverre het een mens mogelijk is, tot het laatste alles mede te dragen, wat ook anderen te dragen hebben. Het enige wat ik niet zou kunnen verdragen, zou het teken zijn van een zwakheid van mijn volk. Wat mij derhalve het meest gelukkig en trots maakt, is de overtuiging, dat het Duitse volk zich in zijn grootste nood in zijn hardste karakter laat zien. Moge in deze weken en maanden iedere Duitser afzonderlijk bedenken, dat hij verplicht is alles in de dienst van ons gemeenschappelijke behoud voor de komende tientallen eeuwen te stellen. Wien het ook slecht gaat, hij weet en moet het weten, dat vele Duits sers nog veel meer hebben verloren dan hijzelf. Het leven, dat ons gebleven is, kan slechts een enkel gebod dienen, nl. weer goed te maken, wat de internatios nale joodse misdadigers en hun hands langers aan ons volk henben begaan. Zoals wij derhalve voor 25 jaren zijn uitgetrokken als een gemeenschap tot herstel van het onrecht jegens ons volk, zo strijden wij ook thans weer als een gemeenschap tot herstel van het leed, dat zij ons opnieuw hebben aangedaan, van de bedruktheid, waarin zij ons hebs ben gebracht en de schade, die zij bij ons hebben aangericht. Het möet ders halve onze onwrikbare wil zijn, met de laatste ademtocht nog aan Duitsland denkend, man voor man, vrouw voor vrouw, in stad en land tot aan de jeugd toe slechts te leven voor het ene ges bod: alles in de strijd te brengen om ons volk uit deze nood te bevrijden en het na deze oorlog weer 'op te richten in zijn cultuur, in zijn steden evenals op het land en in zijn nationaabsocialiss tisch gemeenschapsleven, maar vooral nooit weer af te dwalen van dc weg der uitbreiding van een waarachtig volkss wezen, ver van iedere ideologie van klasse, zich verheffend boven de vers waandheid van enkele maatschappelijke lagen, doordrongen van de overtuiging, dat de eeuwige waarden van een volk liggen in de beste zonen en dochters, die, zonder rekening te houden met ges boorte en afkomst, zoals het een ges nadige god aan ons heeft gegeven, ges zocht, opgevoed en gebruikt moeten worden. 25 jaar geleden verkondigde ik de overwinning der beweging. Thans profes teer ik -evenals altijd doordrongen van geloof aan ons volk tenslotte de overwinning van het Duitse rijk. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 26 Februari (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Zoals reeds gemeld, werd de over de Gran naar het westen doorgedrongen vijand in het zuiden van het oostelijke front door formaties van het leger en de Waffen-/j in een krachtige aanval uit eengeslagen of naar de oostelijke oever teruggeworpen. De bolsjewieken verloren in deze gevechten 700 gevangenen en meer dan 4000 doden, negentig tanks en 304 kanonnen van allerlei aard werden vernietigd of buitgemaakt. Fangs de bergdalen van het Slowaakse ertsgebergte zijn de bolsjewieken met sterke strijdkrachten tot de aanval over gegaan en hebben ten zuiden en oosten van Altsohl geringe terreinwinst ge maakt. Op de bestaande brandpunten van de afweerstrijd in Silezië mislukten cok gis teren de vijandelijke doorbraakpogingen ten noorden van Zobten, ten zuiden van Goldberg en bij Lauban, dank zij de •hardnekkige tegenstand van onze tanks en grenadiers. Op de westelijke oever van de Lausitzer Neisse hebben eigen aanval len ondanks krachtige verdediging twee vijandelijke bruggenhoofden uiteengesla gen. Aan de stadsranden van Forst en Guben zijn talrijke aanvallen der bolsje wieken in het afweervuur ineengestort. De garnizoenen van Breslau en Glogau verdedigden zich in verbitterde straatge vechten, zodat den vijand noemenswaar dige' resultaten ontzegd bleven. Van het Oderfront en uit Westpruisen worden mislukte verkenningsaanvallen der Sowjetrussen gemeld. Tussen Neu- stettin en Konitz kon de vijand met in fanterie en tanks op een smal gebied door onze verdedigingslinie heenbreken en naar het noordwesten terrein winnen. Op de Tucheler heide en ten westen van de beneden-Weichsel zijn sterke vijande lijke aanvallen uiteengeslagen. Aan het zuidelijijke front in Oost-Prui sen werden in een zware afweerstrijd de eigen stellingen gehandhaafd. In Samland hebben formaties van het leger onder bevel van den generaal der infanterie Gollnick met doeltreffende ondersteu ning voor de luchtmacht en eenheden der Duitse marine, in een aanvalsslag van zes dagen sterke delen van twee Sowjet- legers verslagen, den vijand in een vast beraden en energieke aanval naar het noordoosten teruggeworpen eii daarmede de verbroken verbinding met de vesting "Koningsbergen ter zee, langs de weg en langs de spoorlijn hersteld. De bloedige verliezen der bolsjewieken bedragen ver scheidene duizenden. Er werden 550 ge vangenen gemaakt, 59 tanks, 490 stukken geschut, 110 granaatwerpers alsmede tal rijke handwapenen werden vernietigd of buitgemaakt. Ten zuidoosten van Libau zijn ook gisteren de "vijandelijke door braakpogingen gestrand op de standvas tigheid van onze beproefde divisies in Koerland. In het westen hebben artillerie en wer- persvuur sterke concentraties van den vijand ten zuidoosten van Kleef uiteen- In het gebied om Goch hebben onze troepen die tot de opoffering van zich zelf stand hielden, hun hoofdgevechtster rein tegen de vijandelijke stormloop in bezit gehouden en 23 vijandelijke tanks stukgeschoten. De slag aan de Roer neemt in hevig heid toe.—Tussen Linnich en Düren en vooral in het gebied van Jülich wierpen de Amerikanen aanzienlijke tankstrijd krachten in de slag. Onze formaties brachten de vijand voor onze tweede stelling tot staan of sloegen hem in tegen aanvallen terug. In het gebied van Jülich verloren de Amerikanen alleen 1.4 tanks. Duitse gevechtsvliegtuigen vielen met goede uitwerking het vijandelijke ravi- tailleringsverkeer aan en brachten de vijand aanzienlijke verliezen toe. Oostelijk van Neuerburg in de Eifel kon de vijand met geconcentreerde sfrïjd- krachten de sector Prüm op bepaalde plaatsen passeren. Aan weerskanten van Saarburg werden aan beide zijden verse strijdkrachten in de slag geworpen. Ver bitterde gevechten om verscheidene kaze- matgroepen zijn hier aan de gang. Het garnizoen van Gironde-noord meldt aanhoudend artillerievuur ten dele van zwaar kaliber, en levendige vijandelijke activiteit van verkenningstroepen. Allerkleinste onderzeeboten hebben voor de Engelse kust uit het verkeer TheemsSchelde een vijandelijk met troepen geladen schip van 5000 brt., een grote torpedojager alsmede twee geleide- vaartuigen tot zinken gebracht. In midden-Italië werd ook gisteren om de Monte Delia Torrazza,, ten noord westen van Porretta, gevochten. Verken ningsaanvallen der Britten in de Senio- sector mislukten in ons vuur of in tegen aanvallen. In Kroatië is de vijandelijke aanvals- activiteit in de wijde omtrek van Sara- jewo de laatste dagen aanmerkelijk opge laaid. In verscheidene sectoren zijn hevige gevechten met sterke bendenstrijd- krachten aan de gang. Anglo-Amerikaanse terreurvliegers wier pen gisteren overdag bommen op Mün chen, Aschaffenburg en Linz, alsmede op plaatsen in West-Duitsland en aan het Bodenmeer. Vooral in München werd wederom zware schade toegebracht aan cultuurmonumenten. In de afgelopen nacht vlogen de Britten naar Midden- Duitsland. In verbitterde luchtgevechten boven hef Westelijke Rijksgebied werden 23 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Door luchtdoelartillerie van de lucht macht en nachtjagers verloor de vijand nog 28 andere toestellen, bijna uitsluitend viermotorige bommenwerpers." HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Febr. De Führer heeft den Reichs- arheitsführer, Reichsleiter en Rijksminister Konstantin Hierl uit waardering van zijn verdiensten voor partij en rijk het gouden kruis der Duitse orde met eikenloof en zwaarden verleend. In de kring der verga derde partijleiders overhandigde de Führer vandaag Hierl op zijn 70ste verjaardag als eerste Duitser in leven deze hoogste Duitse onderscheiding. Alexei Tolstoi overleden STOCKHOLM, 24 Febr. Naar Tass meldt, liebben de Raad van Volkscommis sarissen der Sowjet-Unle en het' Centraal Comité der Bolsjewistische partij bekend gemaakt, dat de schrijver Alexei Nikolaje- witsj Tolstoi, lid van de Opperste raad der Sowj et-Unie, is overleden. Alexei Tolstoi, die geparenteerd is aan wijlen graaf Leo Tolstol, werd geboren in 1882 en begon zijn literaire loopbaan in 1908. Stephen Early te Parijs Naar de zender Londen meldt, is Ste phen Early, de particuliere secretaris van Roosevelt, te Parijs aangekomen. Zijn voornaamste taak zal zijn, de verbindin gen tussen het geallieerde opperbevel en de Parijse pers te regelen. Lloyd George ernstig iTek Lloyd George, die kort geleden in de adelstand werd verheven, is, naar Reuter meldt, ernstig ziek. Hij lijdt aan -grote kShamelijke zwakte. Naar Radio Ankara meldt, heeft de Turkse minister van buitenlandse zaken, Saka Hasan, heden voor het parlement een rede gehouden over de buitenlandse politieke toestand waarin hij onder vér wijzing naar de vertroebeling der Duits- Turkse betrekkingen die geleid hebben tot het verbreken der diplomatieke betrekkin gen met Duitsland en later ook met Japan oa. verklaarde dat Turkije met aanvaarding van het 'voorstel van den ambassadeur der Ver. Staten van 20 Febr. alsmede van den Britsen ambassadeur aan de zijde van de geallieerden in de oorlog treedt tegen Duitsland en Japan. In aansluiting op de debatten over de verklaring van minister Saka Hasan be sloot het parlement met 401 stemmen, het voorstel der regering goed te keuren, vol gens hetwelk Turkije zich met ingang, van 1 Maart a.s. in staat van oorlog acht te bevinden met Duitsland en Japan. Oordeel fe Berlijn De oorlogsverklaring van Turkije aan Duitsland en Japan wordt in welinge lichte Berlijnse kringen beschouwd als in geen enkel opzicht verrassend en als van weinig betekenis voor het verloop van de oorlog. In deze kringen verklaart men, dat Turkije reeds verleden jaar zomer, toen het zich door Engeland en de Sowjet- Unie liet verleiden tot het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Duitsland, zijn vrijheid van politiek handelen verlo ren en automatisch op de weg is geraakt waar het zich thans bevindt. Toen heeft de Turkse minister-president verklaard, dat Turkije hoopte, op die manier d'e deelneming aan de oorlog te ontgaan. Wat toen van Duitse zijde reeds gezegd werd, is thans ontstaan, nu bewezen is, dat juist de toenmalige maatregel van Tur kije dit land ten slotte wel in de oorlog moest slepen, die het vermijden wilde. De motivering van de Turkse regering voor d'e oorlogsverklaring aan Duitsland, zo verklaart men in Berlijn verder, is bij zonder kenmerkend. Daaruit blijkt, ,dat Engeland aan Turkije heeft meegedeeld, dat als gevolg van een besluit der Krim- conferentle Turkije slechts dan aan toe komstige vredesregelingen kan deel ne men, wanneer het vóór 1 Maart Duitsland en Japan de oorlog heeft verklaard. Deze stap van Turkije zal voor d'e toekomst van het land en v.an het Turkse volk ernstige gevolgen hebben. ALKMAAR. Burgerlijke Stand Geboren: August, z. .v. J. Schreuder en G. Leeuwangh; Thomas, z. v. A. v. Die pen en K. Vogelezang; Jans.ie M., d. v. Th. v. Holland en J. M. Schouten; Iet je M, d. v. Tli. J. v. Vegten en L. v. Houten; Gerardus J., z. v. L. Tiemissen en A. M. Nijman; Edith, d. v. J. Schot en M. Lin deboom; Johannés H. J., z. v. J. H. v. Heems en M. F. G. O. Kempen; Loes, d. v. J. H. Booij en E. Gehle; Jacob J., z. v. J. v. Drunen en W. M. Vreenegoor; Marianne G., d. v. J. J. Smit en M. Stam; Cornells, z. v. J. Hoefnagel en A. Paster^ kamp; Maartje, d. v. J. Rol en M. C. Muller; Wijtse,( z. v. H. v. d. Meulen en M. v. Grielhuijsen; Corenlia E., d. v. H. Stoop en A. Wagemaker; Cornells A., z. v. A. Moeijes en T. Kok; Christina A. C., d. v. IJl. Kesselaar en A. Blokker; Simon J. B„ z. v. J. Duin en S. Duin- meijér; Cornells J., z. v. C. Idema en W. A. L. v. Riel; Vrouwtje, d. v. J. Timmer man en W. Asma. Ondertrouwd: J. Deelman en A. L. H. d'e Jong; M. P. Schoen en C. G. Gerritsen. Gehuwd; J. J. Hogelingf en A. C. Ro denburg. Overleden: Bartholömeus J. Schuijff, geh. m. I. v. d. Pol, 73 j.; Pieter Lange- berg, wedr. v. G. Worp, 86 j.; Bernardus Braak, wedr. v. C. Koomen, 66 j.; Geer- truida J. Rijser, geh. m. H. Rijkenberg, 56 j.; Maria G. Breijer, wed. v. C. Kerdel; 72 j.; Hendrika v. d. Velde, geh. m. D. de Waard, 26 j.; Neeltje Bestevaar, 73 j.; Jacobus G. Boots, geh, m. J. Woudsma, 46 j.; Alida Bozua, wed', v. P. A. Wallaart, 78 j.; Hielke Koelemeij, wedr. v. G. Bras, 82 j.; Cornells de Roode, wedr. v. E. Rijn sent ,93 j.; Dieuwertje Kluijver, 78 j.; Klaas Renooy, geh. m. A. Evers. 40 j.; Tuenisje v. Hardeveld, wed. v. J. Sehoon- hovzen, 71 j.; Anna E. Matthes. geh. m. J. Bruin, 67 j.; Robertus J. M. Moeskops, 2 mnd.; Christina M. Gejas, geh. m. H. P. Bakker, 32 j.; Simon Spierenburg, geh. m. T. Verhoeve, 25 j.; Antonius H. Leurs, geh. m. H. Leijgraaff, 72 j. ENKHUIZEN Ds. Milatz met emeritaat Ds. F. F. Milatz, doopsgezind predikant te IJmuiden. gaat binnenkort zijn ambt neerleggen. Door de bijzondere tijdsom standigheden blijven vele predikanten langer in hun ambt, daar het meer dan moeilijk is een opvolger te beroepen en de woningnood spreekt ook een woordje mee. Ds. Milatz heeft de IJmuider doops gezinde gemeente, welke is gecombineerd met de afdeling van de Protestantenbond, ruim vijftien jaar gediend. Proponent ge worden in 1903, aanvaardde ds. Milatz het predikambt in zijn eerste gemeente Hoorn op Texel in 1904; bleef hier slechts een jaar, om in 1905 te vertrekken naar Den Horn (Gron.)een beroep naar Monniken dam werd aangenomen in 1910, terwijl in 1918 deze gemeente werd verwisseld: voor Enkhulzen. Ds. Milatz kwam hier toen als opvolger van ds. Spaans, die naar Assen vertrok. In 1929 gings ds. Milatz naar zijn tegenwoordige standplaats IJmuiden. Het vorige jaar 4 Sept. 1944 was ds. Mi latz veertig jaar doopsgezind predikant. Bewaker mishandeld De dieven worden ook in de tijd gedu- rende welke men zich niet in de open lucht mag bevinden, steeds brutaler. Een viertal deed bij nacht een aanval op een bewaakte aardappelkuil, sloeg den bewaker tegen de grond en roofde enige balen aardappelen. Met een schuit wist het edele viertal zich uit de voeten te ma ken. Aanrijding Op de hoek Kwak.erspadWesterstraat reed een fietser, die blijkbaar teveel in verdachten verdiept was, tegen een bak kerskar. De man smakte tegen de grond en kreeg een lichte hersenschudding. Bevolking Ingekomen: J. Lub, Kuipersdijk 42, van Amsterdam; G. de Graaff, wed. v. G. Kenter, Vissersdijk 50, van Amsterdam; K. Dekker en echtg., Vissersdijk 50, van Amsterdam; A. Greiner en kind, Waag- straat 8, van Hilversum; J. C. Sakes en gezin, Breedstraat 117, van Amsterdam; J. Dikkescheij, 'Snouck van Loosen Park 35, van Amsterdam; J. A. Schellenberg, Doelenlaantje 8, van Amersfoort; G. Kie- kebos en gezin, West einde 150, van Den Helder. Vertrokken; M. v. Merkesteijn en 2 kin deren, van Oosterhavenstraat 11 naar Soest, Rembrandtlaan 6. Burgerlijke Stand- Geboren: Hendrik J., z. v. J. Kouwen- hoven en E. ter Bruggen; Jan K„ z. v. J. Tool en G. C. Brander; Hendrik, z. v. J. v. Doornik en M. Kamper; Cornelia, d. v. H. Zwaan en K. A. Moll; Jan, z. v. R. Schreuder en P. F. C. Sanstra; Wijda C., d. v. J. Mazereeuw en C. v. Duin; Dick, z. v. J. G. Verver en A. H. Broers; Frederik J., z. v. J. v. d. Heide en G. Sterk; Dilly T., d. v. J. W. Sybrandy en T. Hooijberg. Ondertrouwd: W. Roelofsen en M. v. Merkesteijn; P. Garms en E. A. Drengen- burg. Gehuwd: V. Bakker en C.~v. d. Pasch; W. Roelofsen en M. v. Merkesteijn. Overleden: W. v. d. Braber, 50 i., echtg. van C. C. Lasschuit; J, Fluiter, 91 j.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2