ij Dr. Göbbels spreekt r;: i i V. i]\ 11 li' Provinciaal-Nieuws i Vervolg van pag. 1 Het loont nauwelijks de moeite Enge- 1 jland in dit verband te noemen. Het heeft ïl zichzelf verloren gegeven. Gedurende 'A /.tientallen en honderdtallen jaren zullen Britse kinderen en kleinkinderen den te- in l-Igenwoordigen Ëngelschen Premier ver- JHP 1 ',vloeken, wiens door haat verblinde ogen |ui| niet meer in staat zijn, de echte en on- voorwaardelijke belangen van het Britse ;'c rijk te. onderscheiden, die niet meer wil ;j :en ook niet ■bemerken, dat ondertussen, 'zoals onlangs een toonaangevend Ame- i .rikaans Senator zeide, Engeland een klein •>1':' wormvormig aanhangsel van Europa is /I, geworden. Een Amerikaans verslaggever i schreef enige dagen geleden, dat Enge- V' lland tot op het gebeente oorlogsmoe ie 'j 'en dat Londen de ongelukkigste en wan- jj1 hopigste stad ter wereld is. Dit is be- ^grijpelijk met het oog op het feit, dat 101 Engeland geen oorlogsdoel meer heeft dan ten hoogste het lessen van de bloed- dorst van zijn Premier, dat dit land aan het einde van de oorlog zal staan voor een aardverschuiving onder zijn sociale, economische maatschappelijke struc- j tuur, dat zijn dominions reeds weglopen en de Canadezen na hun zware verliezen in het Westen, reeds beginnen een einde te maken aan de voor hen zo zinneloos i: geworden oorlog, door bij duizenden te deserteren en hun van God en alle men- !j sen verlaten moederland overlaten aan i' zijn welverdiende lot. i 1 I I' i",i t- i i i In 1 ij 'h li ;j; j :t Luchtterreur doodt ons niet j Engeland zal onze steden blijven ver nietigen. Dat smart ons zeer, maar het doodt ons niet. Wij zullen daarop ant woorden door een aanzienlijk uitgebreide V-beschieting, die steeds grotere delen, van het Britse moederland zal bereiken. De laatste schepen der Engelse koopvaar dijvloot zullen in de loop der tijd een buit worden van onze voor nieuwe ope raties uitlopende duikboten, en aan het eind van de oorlog zal dan Engeland, zoals het niet gewenst, maar toch ge- Wild heeft, voor de ruïne van zijn vroe gere rijkdom en zijn macht staan. Wij zullen na de overwinning het on geluk, door de oorlog veroorzaakt, mees ter worden. Het Engelse volk zal in dat opzicht falen. Dan zal Europa zijn vrede hebben, de altijd alleen door Londen verstoord werd, een vrede, die weliswaar duur moet worden gekocht, maar voor alle tijden behouden zal blijven. Ons con tinent zal en moet op een of andere wijze zijn inwendige eenheid vinden. Dat is' niet gegaan met Engeland, dus moet het gaan tegen Engeland. De volkeren van Europa kunnen het oog richten op Polen om te zier., wat zij van Engeland te verwachten hebben, niets dan phrasen en trappen, als „der Mohr seine Schuldig- keit getan hat". Neen, deze vijandelijke coalitie tussen Bolsjewisme en Plutocratie heeft onze komende wereld niets meer te zeggen. Zij betekent haat tegen het rijk. Ver dwaasdheid is echter een slechte raad geefster in vredestijd en nog meer in de oorlog. Als men de leiding van het Duitse rijk na de gehoopte overwinning der vijanden zèer pijnlijke ;processen, een onderzoek naar haar zogenaamde mis daden en doodstraffen in elke slechts denkbare vorm aankondigt, dan hebben wij daarvoor slechts een verachtelijk glimlachen. Want in de eerste plaats zul len wij overwinnen en In de tweede plaats: zelfs als zij hun doel zouden be reiken, dan zou het leed en het onge luk, dat daaruit voor alle tijden voor ons volk zou voortvloeien, zo groot zijn, dat het voor zijn leiding slechts vanzelf sprekend zou zijn, het volk voor te gaan in een eervol sterven. - Maar dat zijn niet de zorgen, waar mede wij ons thans bezig houden. Zij gelden uitsluitend de succesvolle voort zetting van onze strijd om het leven tot het gelukkige en zegevierende einde. Goed, wij zullen nog meer moeten lijden. Maar het lijden zal dan tenminste zin hebben. Trots en fier zullen wij het op ons nemen, omdat het zo zijn moet, om dat het de overgang naar vreugde en triomph is, omdat het ons hard en on verzoenlijk maakt jegens ieder en alles wat ons in ons leven bedreigt. Ons volk ondergaat thans zijn laatste vuurproef. Ik twijfel er geen ogenblik aan, dat het die zal doorstaan. Nooit zal zich het treurspel van 9 November 1918 herhalen. Onze vijanden wachten daar vergeefs op. Vaderland en front zijn elkander waar dig geworden. Het vaderland in lijden en werken. Het front in strijden en dapper heid. Het gehele volk moet zichzelf over treffen in zijn strijdvaardige geestdrift, in zijn gelovig fanatisme en in zijn dapperheid van hart en geest. Wij heb ben daarvoor den Führer als lichtend voorbeeld voor ogen, hij zal de grote his torische figuur van deze gigantische, vol- kerenworsteling zijn en blijven, en ook door de wereld onzer vijanden erkend worden, als eenmaal de nevel van de oorlog is opgetrokken, die hun thans het klare zicht ontneemt. De wereld moge zich in haar ijdele tri- omphroes de vraag stelen, of het voor barige oordeel, dat zij thans gelieft te vellen, ook voor de geschiedenis zal stand houden, dan wel zoals aan het einde van de zevenjarige oorlog zal ondergaan in een storm van bewondering, welke hem zal gelden, die in het gevaar niet wan- l :i1 t 71 M; K i :i i ,i) i i 1 „Organisatie Wegvervoer Voedselvoorziening" (O.W.V.) Teneinde het goederenvervoer over de weg te stimuleren en de beschikbare wegvervoercapaciteit in eerste instantie voor de officiële voedselvoorzieningstrans porten in georganiseerd verband aan te wenden, is opgericht de „Organisatie Wegvervoer Voedselvoorziening" (O.W.V.) Deze organisatie beoogt door een zo nauw mogelijke samenwerking tussen de afde ling vervoerwezen van het departement van Waterstaat, het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd en het bedrijfsleven het gestelde doel te berei ken. Het is de bedoeling de vrachtwagens hoofdzakelijk in te zetten als aanvulling op het massavervoer per schip en w,el voor vervoer van en naar de schepen, en voor het vervoer van hoogwaardige pro ducten, welke- een snel transport ver eisen. De leiding berust bij den chef van de Afdeling Vervoerswezen van het depar tement van Waterstaat. Het secretariaat is voor wat betreft vervoer-technische aangelegenheden gevestigd te Utrecht, Minrebroederstraat 16, telefoon 16532 en voor wat betreft de organisatie en coördi natie van het ladingaanbod te 's-Graven- hage, Plein 4, telefoon 183456. In de voornaamste centra, t.w. Amster dam, Hilversum, Alkmaar en Haarlem, Rotterdam, 's-GravêTlïïage en Leiden, Utrecht, Amersfoort en Apeldoorn zijn commissies gevormd, die eveneens zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van het- departement van Waterstaai, het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd en het bedrijfsleven. Het behoeft geen betoog, dat voor noemde organisatie slechts dan met vrucht zal kunnen wei-ken ten behoeve van de dringend noodzakelijke verbete ring van de voedselpositie in het westen van het land, indien zij in haar arbeid wordt gesteund door de vervoerders. De O.W.V. doet dan ook een dringend be roep op de houders van vrachtautomo bielen om alle krachten in te spannen, teneinde de opzet van de O.W.V. zoveel mogelijk te doen slagen. kelde, maar de vaan, welke hij eens had ontplooid, slechts vaster omklemde; om haar voor de lijdende mensheid uit te dragen naar nieuwe oevers en naar een betere tijd. ALKMAAR Zwarte handelaren achterhaald De recherche slaagde er in de hand te leggen op den bij haar niet onbekenden Alkmaarder A. K. die bij een bakker hier ter stede een mud tarwe had afgegeven, om daarvan broden te bakken welke bro den hij aan den Alkmaarder H. D. tegen woekerprijzen leverde, die ze in Amster dam tegen verdubbelde woekerprijzen ver kocht. De broden werden in beslag geno men en tegen K. en D. proces-verbaal op gemaakt. De veelevering Voor de levering aan de Centrale wer den Maandagmorgen op de Alkmaarse markt 80 runderen, 5 graskalveren en 80 nuchtere kalveren aangevoerd. Voorts wer den ter markt 12 runderen tegen taxatie van de hand- gedaan, Aardappeldieven gesnapt Zaterdagmorgen om vier uur hield de Alkmaarse recherche twee Alkmaarders aan, die op een kar zestien zak aardappe len vervoerden. Na te zijn ingesloten, be kenden zij de aardappelen bij een boer te bobben gestolen. De aardappelen wer den in beslag genomen. Konijnen blijven begeerlijk object In de nacht van Zaterdag op Zondag werden er bij een bewoner aan de Hoe- verkade en bij een bewoner van de Rid derstraat konijnen gestolen. Bezitters van deze begerenswaardige beesten doen ver standig, die 's nachts niet in een schuur tje te laten. Van een bewoner aan de Wes- terweg werd achter een schuur een geit gestolen. Burgerlijke Stand GEBOREN: Maria G. W„ d. v. G. W. de Jong en C. J. Kaagman: Catharina H„ d. v. J. Huisman en T. Govers; Adrianus H., z. v. H. A. Brugman en A, C. Ooije- vaar; Hendrik C., z. v. C. de Waard en E. C. Bakhuijs; Johanna M, d. v. W. M. P. Cornelissen en C. C. Dekker, ONDERTROUWD: J. C. Blankendaal en A. J. van de Pas; B. Dekker en T. Bas. GEHUWD: M. P. Schoen en C. G. Ger ritsen. OVERLEDEN: Paulus J. van Ginkel. 6 weken; Pieter van Rossum, 3 weken; Pie- ter Zijdewind, gesch. v. A. C. Heijde, 67 j. Verhuizingen L. J. F. van der Putten, van Exterpad 14, naar Meidemarkt 16. Th. Visser, van Oosterhavenstraat 21 ,naar Breedstraat 120. G. M. Duin, van Noorderyweg 17, naar Driebanen 59. J. Groenewal, van Venuslaan 9, naar Westerstraat 175. J. van der Pijl en echtgen. van Lange Tuin straat 18 ,naar Brugstraat 3. ENKHUIZEN. Totale uitverkoop Op last van de Prijsbeheersing is de manufacturenzaak van den heer K. totaal uitverkocht. De aanleiding tot deze drastische maatregel is gelegen in het feit, dat K. bij de verkoop van goederen steeds een extra-prestatie verlangde. Behalve de koopprijs moest de klant eetbare waar en in het bijzonder boter leveren. HELDER Burgerlijke Stand Bevallen: T. KoendersSnoek z., E. S. OeljeeBoogaard z., A. WijkefVeld man d„ J. KramerKloosterboer z., G. C. v. WesselHoep z., P. G. M. v. d. MostEuwens d., M. v. d. Lijnv. Breest Smallenburg d., M. RosbeekRienstra d., N. v. LingeFormer z. Ondertrouwd: C. v. Spelden en T. Vlaming. Uit Politierapport Dezer dagen heeft een ongeval plaats gehad op de Kanaalweg, waarbij een per soon, woonachtig aan de Kerkgracht, tijdens sloperswerkzaamheden een stuk hout op het hoofd kreeg. Hij werd ver bonden en naar het Gemeentelijk Zieken huis overgebracht. Een geëvacueerde te Alkmaar deed aangifte van ontvreemding van zijn rijwiel. Een tweetal personen, resp. wonend in de Breewaterstraat en te Anna Paulow- na, werd' aangehouden als verdacht van diefstal. Een bewoner van de Hector Treub- straat werd aan het hoofdbureau in be waring gesteld, nadat hij op heterdaad betrapt werd bij inbraak in een perceel in de Spoorstraat. Er werd aangifte gedaan door een be woner van de Ruyghweg, dat van achter zijn woning tegels zijn ontvreemd. Door Iemand uit de Violenstraat werd "kennis gegeven van verduistering. Door drie personen, resp. wonend aan de Doggersvaart, Korte Vliet en Joubert- straat, werd aangifte gedaan van diefstal van aardappelen. Van een bewoner van dé le Vroon straat werd een 3-pits gasstel ontvreemd. ZAANDAM Spreekuren Burgemeester Het spreekuur van den Burgemeester van Zaandam is niet Woensdag 7 Maart a.s., des middags van 34 uur. maar Donderdags d.a.v. op dezelfde tijd. Zondagsdienst artsen en apotheken Zondagsdienst, uitsluitend voor spoed gevallen, van Zaerdag 3 Maart n.m. 2 uur tot Zondag 4 Maart n.m.. 12 uur: dr. E. Brat, Westzijde 176, tel. 4194 en dr. D. Kuiper, Oostzijde 40, tel. 3367. Zondagsdienst apotheken: apotheek A. Bakker Johzn., Zuiderkerkstraat 3, tel. 3303. Avond- en nachtdienst apotheek Romijn, Westzijde hoek Parkstraat 2, tel. .3373. Opgepast De Korpscommandant, Inspecteur der Recherche le klasse, te Zaandam, maakt bekend, dat enkele personen de laatste tijd in Zaandam zich bezig houden met het afnemen van persoonsbewijzen, spe ciaal van minderjarigen. Deze personen legitimeren zich veelal met ongeldige papieren, 'waardoor zij onder valse voor wendselen het publiek bewegen tot het afgeven van de persoonsbewijzen. Een ieder wordt er met nadruk op ge wezen, dat niemand verplicht is zijn per soonsbewijs aan die dan ook af te geven. Bekendmaking De Korpscommandaht, bovengenoemd, maakt bekend, dat het met*onmiddellijke ingang verboden is in alle straten, op allé wegen en pleinen, bomen en struiken te verwijderen of te beschadigen. Leiden straten en wegen door bossen, dan mogen bomen en struiken, aan beide zijden van deze wegen en straten ter breedte van 50 meter niet verwijderd worden. KOOG A. D. ZAAN Zilveren Jubileum De heer H. Monderen, Emmastraat alhier, herdacht op Maandag 26 Febr. 1.1. het fei.t dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de groothandel Zijlstra te Am sterdam. De jubilaris mocht van de zijde der directie en collega's vele betuigingen van sympathie en waardering ontvangen. Ook de Z.T.K. en de vereniging „Ons Verpleeghuis", waarvan de jubilaris be stuurslid Is, gaven acte de présence. Het werd voor den zilveren employé een onvergetelijke dag. BEVERWIJK Beteugeling van bossenroof De opperluitenant van politie te Bever wijk verzoekt ons plaatsing van het vol gende De Directeur-Generaal van Politie heeft onderstaand schrijven van den Höheren ff- und Polizeiführer ontvangen: 1. Het gebrek aan brandstoffen heeft ertoe geleid, dat de bevolking willekeurig bomen en struiken in straten, op wegen en pleinen verwijdert. Deze wijze van op treden van de bevolking is niet toelaat baar, 2. Met onmiddellijke ingang is de Nederlandse politie mijverantwoording schuldig, dat in alle straten, op alle wegen en pleinen bomen en struiken ont zien worden. Lelden straten en wegen door bossen, dan mogen bomen en strui ken aan beide zijden van de straten en wegen ter breedte van 50 meter niet ver wijderd worden. 3. Er dienen direct patrouilles der Nederlandse politie dag en nacht ingezet te worden, op ongeregelde tijden, die de straten, wegen en pleinen bewaken en in overtreding zijnde personen arresteren. 4. Het verbod sub 2 moet direct door middel van pers en radio opdoelmatige wijze gepubliceerd worden. Mislukte overval De overvallen die de laatste tijd ook hier' ter plaatse aan de orde yan de dag zijn, werden in een der laatste nachten voortgezet, toen vijf rovers op de Hoflan- derweg probeerden een woning binnen te dringen teneinde te trachte zich enige waardevolle machine-onderdelen toe te eigenen. Zij hadden hierbij geen geluk doordat zij bij hun misdadig werk een ruit braken, waardoor de bewoner uit de slaap werd gewekt en de indringers het hazenpad moesten kiezen. Zij probeer den him geluk enige uren later opnieuw en slaagden er toen inderdaad in, het huis binnen te dringen. Wederom werd de bewoner echter wakker en begaf zich naar beneden, waarna de oneerlijke lie den zich ijlings uit de voeten maakten. Er wordt niets vermist. SCHOORL. Hulp in Nood bij Ziekte Deze op 19 Febr. 1897 opgerichte nuttige vereniging hield dezer dagen haar jaarver gadering onder voorzitterschap van baron van Fridagh. Na de gebruikelijke voorle zing van notulen en jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, werd de rekening over 1944 vastgesteld met een batig saldo van 185.54. Er waren 29 ziektegevallen met 968 ziek tedagen op de 118 leden. De aftredende bestuursleden, de heren A. Zwagerman, P. Duin Wz. en P. J. Bak ker, werden weer benoemd, terwijl de financiële commissie over 1945 zal bestaan uit de heren B. Bijl, H. Druyven, D Groen' en J. J. Vendel. Bij de rondvraag werd het overlijden van den controlerenden arts dr. J. A. Blok te Bergen herdacht. De vereniging is aan gesloten bij het Sanatoriumfonds, waar door uitzending mogelijk is. Geen LANGEDIJK houf meer Het van gemeentewege voor ouden van dagen beschikbaar gestelde hout is ver deeld, zodat verdere aanvragen geen doel meer hebben. Burgerlijke Stand Geboren: Joannes M„ z. v. A. G. Groen en G. C. Henselmans: Nicolaas, z. v. G. Kraakman en E. Zuijdam; Gerrie G. H., d, v. F. K. Urbanus en H. v. Trotsenburg. Overleden: J. Heneweer, 57 j„ echtg. v. G. Pietersma; M. Paarlberg, 68 j„ wed. v. P. Verburg. HEEMSKERK Benoeming Tot concierge van het R.K. Vereni gingsgebouw alhier is uit een groot aan tal sollicitanten benoemd de heer J. Duyn. Roofovervallen Ten nadele van R., woonachtig aan de Rijksstraatweg, hebben gemaskerdén diens gehele „zwarte" voorraad tarwe, olie en brood meegenomen, alsmede een motor rijwiel en nagenoeg de gehele inhoud van de linnenkast. Tevens werd bij S. F. de hand gelegd op een groot kwantum aardappelen en een hoeveelheid tarwe. SCHAGEN. Marktberichten Marktbericht van Donderdag 22 Febr. 1945: 1 stier, centrale; 78 Geldekoeien (vette); 16 kalf koeien Tax. 340—525; 5 pinken Tax. 130—240; 38 pinken centrale; 131 nuchtere kalveren centrale; 8 schapen (vette), centrale; 7 varkens (vette) cen trale; 40 konijnen ƒ1.p. k.g.; 10 kip pen ƒ0.90 p. k.g. Voor de centrale werden aangevoerd 78 koeien, 1 stier, 38 pinken, 131 nuchtere kalveren, 8 vette schapen en 7 varkens. Voor de Taxatiemarkt werden aangeno men 16 koeien, die getaxerd werden van 30—525; 5 pinken 100—240. De gehele aanvoer was 28 koeien en 9 pinken en gingen hiervan 12 koeien en 4 pinken naar de centrale. Door de taxatiemarkt waren betere kwaüteiten dan de vorige week. Er was veel belangstelling voor het vee en ook voldoende aankoopvergunningen der vol gens de gewone gang goede handel. Gras kalveren worden nu genoemd pinken. Al veel nuchtere kalveren werden aange voerd. Dus de melk wordt aanstonds weer losser. De konijnen en kippen voor de slacht ƒ1. p. kg. en ƒ0.90 p. k.g. en fok- konijnen werden zeer duur verkocht. Op de stallenmarkt wordt het ook weer aar dig drukker. De zaadhandelaar Stins was deze dag weer aanwezig met zijn stal met zaden de eerste dit jaar. Het ziet er wel naar een vroeg voorjaar 'uit. Wij zullen hopen. HoofdredacteurH. M. C. Schroder, A'dam. Rayonredacteuren: J. Groot, Enkhulzen; J. Broersen, Hoorn: K van Kampen, Den Helder; M Kuiper, Scha- gen en Langedijk; D. Klomp Alk maar; W. Harwiinen. Koog a.d Zaan; J. Belterman, Beverwijk. Chef Prov. Red tf P. v, d. Aardweg. Verantw. voor de advertenties' W. Ragetlie, Koog a.d. Zaan. Drukker: N.V. ..De Arbeiderspers Amsterdam. llJ 1V?"

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2