3$ ij1 II Reserves inzake PooSse kweslie Het Lagerhuis brak in gelach uit... Churchill zal opnieuw spreken Provinciaal-Nieuws ,:,i Berechtigungsscheine I i'Debatten in bet Lagerhuis vO 3 j f J! J 4 I' l". i i s I Naai- de Britse berichtendienst meldt, heeft Churchill besloten in het driedaagse debat over de Krimconferentie voor de tweede maal het woord te nemen. Hij zal Donderdagavond het debat sluiten en antwoorden op de critiek alvorens over de kwestie van vertrouwen wordt ge stemd. De regering is, ;naar uit Londen verluidt, tot deze wijziging gekomen, na dat 21 afgevaardigden, die bekend staan als leden van de uiterste rechtervleugel der conservatieve partij, op de motie van vertrouwen een amendement hebben voorgesteld, dat reserves ten aanzien van de behandeling van het Poolse vraagstuk bevat." De conservatieve majoor Petherick zeide o.a.„Als de overeen komst van Jalta ■wordt uitgevoerd, zal Polen om bijna de helft van zijn gebied, een derde van zijn bevolking, 25 pet. van zijn petroleum, de helft van zijn hout, en chemische in dustrie, bijna de helft van zijn koren, hennep en vlas, 40 pet. van zijn water kracht, potas en phosphaten en de stad Lemberg verliezen. Kan men dit al les goedmaken met geantidateerde wis sel op de afstand van gebied, dat thans aan Duitsland toebehoort en waarvan men niet weet, wat het bevat? Dit is in strijd met de Pools-Russische verdragen en de Alantische charta, alsmede met 't. Engels-Poolse verding van 1939." Pethe rick vroeg verder, of uit onduidelijke toe spelingen in het rapport van Jalta moet worden afgeleid, dat aden, die door de voorlopige Poolse regering of de regering van Loeblin „Nazi's" genoemd worden, niet mogen kiezen. Teen de spreker zeide, dat men den Russen duidelijk moe ma ken, da zij met hun buren moeten om gaan op fatsoenlijke, rechtvaardige en eerlijke wijze, brak het Huis in gelach uit. De conservatief Southby steunde het voorstel van Petherick en zeide, dat uit berichten uit Polen duidelijk blijkt, dat het economische leven onder de regering van Loeblin naar communistisch voor beeld georganiseerd wordt. Hij stelde voor, dat tijdens de verkiezingen Polen door een internationale commissie geregeerd zou worden. Ook de conservatief majoor Lloyd steunde het voorstel en verklaarde in de bedoelingen van de overeenkomst van Jalta een regelrechte annexatie van Pools gebied te zien, alsmede een schending van het Engels-Poolse verdrag. Engeland mag Polen niet in de steek laten, doch is be zig dat wel te doen, een handelwijze waarmede hij niets uitstaande zeide te willen hebben. Burgemeestersbenoemingen i, DEN HAAG, 6 Maart. Het Rijkscom missariaat deelt mede: De Commissaris- generaal van Bestuur en Justitie heeft o.m. de volgende personen tot burgemees ters benoemd. W. K. Sweerts te Den Haag tot burge meester van Bergen (N.H.)P. de Vries ;te Zaandam tot burgemeester van Wor- :merveer; J. Meurs te Medembiik tot bur gemeester van Medembiik; C. Koeman Az. te Blokker tot burgemeester van Blokker. ALKMAAR 25-jarig jubileum bij V. D. i Donderdag 1 Maart was het de dag ï- 'waarop den heer J. J. Beerents, het feit herdacht, dat hij 25 jaar bij de firma ■Vroom en Dreesman te Alkmaar verbon- 'e !den is geweest als chef der Meubel- en tapijtafdeling. De tijdsomstandigheden j 'noodzaakten helaas, dat deze dag in be- scheiden vorm werd herdacht. Niettemin 'werd de jubilaris op enthousiaste wijze, 'zowel door de directie, collega's en overig ,J personeel in de zaak gehuldigd, waarbij door de directie behalve een bloemstuk, 'n Enveloppe met inhoud en door het ge- hele personeel praohtige wandborden en 'enkele geschenken in natura werden aan geboden. Véle vrienden en bekenden maakten gebruik om den jubilaris te fe liciteren. •x\ i ih 3 1 «i! ■T, j' 1 •r i f 1 Zo werd het voor den jubilaris toch ,nog een onverwachte feestdag, die verder in de huiselijke kring werd doorgebracht. I Die werd gelukkig geknipt Twee Alkmaarse politiemannen, die door de Heer Hugowaard fietsten, heb ben een 40-jarigen inwoner uit Leiden aangehouden en aan de marechaussee al daar overgeleverd. Van drie Amster damse joggies van 10 tot 14 jaar, die met een boer, voor drie nieuwe schoppen, 25 pond gerst hadden geruild, had deze on ver-laat, in het voorbijgaan, de zak met gerst van de wagen- gestolen. De onver laat mocht nog van geluk spreken, dat de politiemannèn passeerden, want enige boeren maakten zich juist op om hem een verdiend pak slaag te geven. Brooddiefstallen 3 Twee inwoners uit Den Haag werden .door de Alkmaarse politie aangehouden, lie van een bakker aan het Verdronken- x>rd broden hadden gestolen. Twee jon gens van 10 en 11 jaar, die bij een bak- rer aan de Mient brood hadden gestolen sn bij een kruidenier aan de Nieuwesloofc ren lialve Edammer kaas hadden ont- vreemd, werden eveneens aangehouden. Het afzagen-van bomen duurt voort Verschillende personen werden voor de politie geleid, wegens het afzagen van jomen. II 5 3 5 U: 25-jarig jubileum 1 Maart was het de dag, waarop de ïeer D. Scheen vóór 25 jaar ais stoffeer- Ier bij de firma Masee in dienst trad. Per ere van dit jubileum mocht de jubi- aris, die een uitstekende werkkracht is, n zijn woning Rochdalestraat 24, ver- cheidene bloemstukken van cliëntele ont vangen. De patroons, die eveneens bloe- nen offreerden, gewaagden van hun 'rote waardering en overhandigden hem sen enveloppe met inhoud, met de toe egging, dat zij, wanneer de tijdsomstan digheden dit toelaten, een meer passend andenken zullen schenken. HEERHVGOWAARD Van je vrienden Dezer dagen kreeg een onzer ingezete nen bezoek van een Haagse dame, die gelijk met de vrouw des huizes in een ziekenhuis had gelegen. De Haagse werd gastvrij ontvangen, maar zij heeft haar dankbaarheid daarvoor wel op zeer eigen aardige manier geuit. Zij zou voor haar gastvrouw even een brood halen bij den bakker, doch tot nu toe is zij niet teruggekeerd. Met haar verdween een portemonnaie met een bankbiljet van 20 en een kindertextiel- kaart. HOORN Ernstige waarschuwing De Burgemeester van Hoorn maakt be kend, dat het aan een ieder verboden is het zg.n. Houten Hoofd te betreden of daarvan iets weg te halen. Zij, die naar het Houten Hoofd varen of van landzijde daarop trachten te komen, zullen zonder waarschuwing met scherp worden be schoten en derhalve in levensgevaar ver keren. Overigens wordt naar het aanplakbord verwezen. Schapendieven ingerekend Reeds eerder is gewezen op het ont stellend grote aantal sohapendiefstallen in de omgeving van Hoorn. Op een van de dorpen werd b.v. nog onlangs een zes tal van deze dieren in de weide geslacht, waarbij het vet werd weggehaald en men de rest van de cadavers maar liet liggen. Het gilde der schapendieven is thans ech ter aanmerkelijk gedund, want het is de politie gelukt op niet minder dan vijf van deze heren de hand te leggen, waarbij het frappante is, dat de dieven op hun beurt weer werden bestolen, wat de di recte aanleiding was tot de arrestatie. Twee Horinezen n.l. E. K. en Nic. de G., hadden ingebroken bij zekeren G. W. en hadden een partij schapenvlees ont-, vreemd, dat reeds van diefstal afkomstig was. De daders werden, terwijl ze twee zakken met vlees vervoerden, aangehou den en, hun verhoor had tot gevolg, dat buiteh het reeds genoemde drietal ook nog H. M., A. E. en zekere Soh., mede al len uit Hoorn afkomstig, konden worden gearresteerd. Reeds werd door hen de dief stal van niet minder dan 14 schapen en 3 geiten toegegeven. Een hoeveelheid vlees kon nog worden achterhaald, doch dit was reeds niet meer voor de consumptie geschikt. Tegen een van de aangehoude nen is het verhoor nog gaande; de ove rigen zijn naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. Vandalisme in het havenkwartier Het Houten Hoofd en de aanlegsteiger in de Vluchthaven verkeren ïn een zeer desolate toestand. In een betrekkelijk korte spannen tijds hebben hier de hout slopers hun slag geslagen en vernielingen aangericht, welke vooralsnog onherstel baar mogen heten. Dit is eén toes/nd, welke uiteraard niet langer kan worden getolereerd, waarom thans voor een af zetting is gezorgd; bij overschrijding hiervan heeft men zich voor de ernstig ste gevolgen te wachten. Men zij iij dit opzicht dus gewaarschuwd. Voor het overige is het Hoomse steden schoon door de houtdieven in hevige mate geschaad. Naast de reeds eerder ge noemde punten zouden wij in dit ver band willen wijzen op het A. B. C., dat vrijwel geheel is ontboomd. Ook gaat men zich reeds vergrijpen aan de bomén langs De Vest," wat niet anders dan er gerlijk kan worden genoemd, omdat deze meer (tyn. andere een sieraad vormen van Aan houders van nieuwe Berechtigungs scheine, uitgereikt na 16 Februari 1945, wordt bekend gemaakt, dat zij de him toekomende 3e noodkaart steeds op Woensdag tussen 9.30—15 uur, aan te vangen op Woensdag 28 Februari 1945, kunnen 'afhalen aan het distributiekan toor, Singel 350, onder overlegging van Berechtigungsschein en 2e distributie stamkaart van belanghebbende. de stad; hier zal dan ook zeer zeker streng worden toegezien. Aan de Geldeloze weg kon een uit vijf personen bestaande familie D. in gezel schap van zekeren R. bij het kapen van hout op heterdaad worden betrapt en geverbaliseerd. Er zal inderdaad hard moeten worden ingegrepen, wil er in deze gemeente nog een boom blijven staan. BEVERWIJK Bevolking in 1944 In het afgelopen jaar werden hier ter plaatse 615 kinderen geboren. Daarente gen bedroeg het aantal overledenen 310, zodat er een verheugend groot geboorte overschot is. Er werden 102 huwelijken voltrokken en 10 door echtscheiding ont bonden. Gevonden voorwerpen Op. het bureau van politie zijn inlich tingen te bekomen omtrent een aange troffen bruin hondje (met penning) en de volgende gevonden voorwerpenEen blauwe ceintuur, mestvork, kinderwan ten, schooltas, portefeuille met inhoud, jute zak en linnen zak met inhoud, rode portemonnaie met inhoud, zwart kinder schoentje, een bos sleutels, een dreg met touw en nog een bos sleutels. Personalia In de plaats van jhr. H. Boreel, is dr. Alb. Vis benoemd tot lid van de com missie van onderzoek van „De Spaarbank te Beverwijk". Inbraak CASTRICUM Tijdens afwezigheid der bewoners heb ben oneerlijke lieden zich toegang ver schaft tot. het huis van de familie Van A. aan het Schulpstet 8. Vermist' worden beddegoederen, dekens en overgordijnen. Bij de politie is aangifte gedaan. ZAANDAM 10 Jaar „Zaan" Op 1 Maart l.L bestond het bekende handelsinstituut „Zaan" 10 jaar. Het werd opgericht aan de Stationsstraat door den' heer J. Kamps, die de eerste directeur was. De instelling bleek levens vatbaarheid te bezitten. Op 1 Februari 1939 volgde de heer F. C. P. Kools als directeur op en toen waren reeds 200 Zaanse jongelui als leerling er ingeschre ven. Een grote tentoonselling en open bare lessen waren inslaande propaganda middelen en het aantal type-leerlingen verdubbelde weldra, terwijl honderden slaagden. In Februari 1941 werd naar het grote pand aan de Botenmakersstraat ver huisd. j Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan is een aardig boekje verschenen, dat de voorbije jaren van het instituut duidelijk in het licht stelt en waaruit blijkt, dat er een prettige verstandhou ding bestaat tussen leerlingen, leraren en officiële instanties. Van een feestelijke herdenking was be grijpelijkerwijs geen sprake en het feit werd alleen „onder ons" herdacht. Met vertrouwen gaat het instituut ongetwij feld een nieuw decennium tegemoet. Lekker hapje op de lagere scholen De actie der Nood-Organisatie te dezer" stede heeft het mogelijk gemaakt, om aan de leerlingen der openbare en bij zondere lagere scholen wekelijks op school een nood-rantsoen koek te ver strekken verdeeld over drie dagen. Begrijpelijkerwijs is deze tractatie ten zeerste in de smaak gevallen. Er wordt, daarmede een tweeledig doel bereikt n.l. de kinderen krijgen een voedzaam hapje en de absenten, tuk op de plak koek, worden minder talrijk. De bedoeling is, dat de koek op school wordt verorberd. Wie niet is,,-ontvangt niets. Een sympathieke en nuttige geste van de nood-organisatie! De levensmiddelen van hei- Zweedse Rode Kruis In de afgelopen week stond onze stad kennelijk in het teken van het Zweedse Rode Kruis. Wegens het bekend worden van datums en adressen waar de bonnen voor de Zweedse levensmiddelen moesten worden ingeleverd en ter zijner tijd af gehaald, was het in de betrokken winkels een hele drukte, om de daarmede in ver band staande administratie af te wikke len en dê aanbieders van bonnen te ver werken. Verschillende der betreffende winke liers (allen kruideniers) hadden hun éta lages toepasselijk versierd met de Zweedse kleuren en sprekende slagzinnen, wat een aardig effect maakte. De firma Al- bert Heijn viel in dit opzicht al heel bij zonder op. Dezer dagen is men tot de afgifte der De militaire toestand Factor tijdwinst belangrijk De oorlog in Europa is thans in een stadium gekomen, waarvan verwacht moet worden, dat het beslissen zal over de uit slag van deze tweede grote wereldworste- ling aldus de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben in zijn beschouwing van heden over de mili taire toestand. Hij gaat als volgt verder; Terwijl aan het westelijke front het tempo der ont wikkeling in de richting van de Neder-t Rijn tussen Wesel en Bonn verder toen neemt, is het gebeuren aan het ooste lijke front relatief stationnair gebleven. Dit feit neemt niet weg, dat binnen zeer korte termijn ook hier weer de dingen sneller op gang zullen komen. Tot deze conclusie kan men komen, wanneer men de berichten van het front volgt, die zo wel van Duitse als Sowjetrussische zijde de laatste 24 uur zijn gepubliceerd. Uit de berichtgeving van heide kanten blijkt overeenstemmend, dat de gevechtshande lingen op de noordelijke zowel als op de zuidelijke vleugel van het hoofdgevechts front van voorbereidende aard zijn voor komende operaties. De voorwaarden voor een nieuwe grote Sowjetrussische aanval zijn zo goed als vervuld. Met de Neiss'ei linie is in het zuiden een operatieve aan passing aan de vooruitgeschoven voorste Sowjetrussische frontsector tussen Küstrin en Fürstenberg bereikt, zodat hier een bruikbare verbreding vopr de nieuwe grote aanval tot stand is gebracht. In het noor den zijn door het oprukken der Sowjet russische formaties naar de linie Plath- Stargard de operaties thans eveneens zo ver gevorderd, dat ook hier de aanpassing aan de centrale sector ver is gevorderd1. In hoeverre de splijting van het Pont merse gebied het feit, dat de bolsje wieken thans tussen Koeslin-Schlawe en Kolberg een scheidingslijn hebben getrok ken moet worden opgevat als een ont lasting, voor het Sowjetrussische opperbe vel, moet worden afgewacht. Een ant woord op deze vraag is in hoge mate af hankelijk van de strijdkrachten, die hier, evenals in het Westpommerse bruggen hoofd de Duitsers voor ondersteunings- maatregelen in geval van een door hen voorgenomen algemene aanval ter beschik king hebben. Voor de Duitse oorlogvoe ring vormen de buitenbastions ondanks alle bemoeilijking van de toestand vooral met het oog op de gebieden van Dantzig, Gotenhafen en Stettin een nieuw middel om verdere tijd te winnen. Het kan bij de verder bemoeilijkte toe stand aan geen twijfel onderhevig zijn, dat de factor tijdwinst voor de Duitsers een uitermate belangrijk begrip is gewor den, want van de tijd, die zij winnen en de wijze, waarop de aldus gewonnen tijd! wordt uitgebuit, zal succes of falen van hun ongetwijfeld omvattende pogingen tot herstel van een draagkrachtige grond slag voor de oorlog afhankelijk zijn. Naar het schijnt is voor hen de needs tot dus ver gewonnen tijd uiterst nuttig geweest. Achter het gordijn van een stalen reserve voert de Duitse leiding maatregelen uit, die er op ingesteld zijn, de tegenpartij de wet van het actief optreden weer uit han den te wringen. Aan het westelijke front is intussen het tempo der wederzijdse bewegingen verder belangrijk toegenomen. Het wordt daar bij duidelijk, dat de snelheid der ontwik keling geenszins te wijten is aan de een zijdige wilsbepaling van het geallieerde opperbevel. Dit geldt vooral voor de sterke Duitse achterhoedepcsitie in het gebied Wesel-Duisburg. Ook vlak., ten noorden van Dusseldorf bezitten de Duitsers nog een klein bruggenhoofd. Alles welbeschouwd moet vastgehouden worden, dat de toestand overal op alle Europese fronten nog steeds de kenteke nen van een onbesliste strijd vertoont. Reeds de vandaag beginnende week 'kan de inleiding tot een geheel nieuwe oor logsontwikkeling met zieh medebrengen. Nog staan alle deuren hiervoor- open. broden, margarine en grutterswaren over gegaan, tegen overlegging van de aange wezen verkoopbonnen. De kruideniers, die hierbij zijn betrok ken, krijgen allen een bepaald kwantum naar gelang hun omzet en ingenomen bonnen, waardoor de uitreiking viot- kan verlopen. In totaal worden voor Zaandam 36.000 broden gebakken voor de personen vanaf 4 jaar, resp. door „de Eenheid" 21.000, door bakkerij Van de Berg 3000, door Excelsior 3000, door bakkerij Van den Brink 3000, door bakkerij „De Zeeuw" 3000, en door bakkerij „Het Anker" 3000, welk werk geheel belangeloos geschiedt. De margarine is in pondspakken ver pakt en wordt naar behoefte verkaveld. De grutterswaren bestaan uit gort ten behoeve der kinderen van 014 jaar. ü„.iüieuiii;wui. i±. M. C. SCI-, „uer, A'dam. Rayonredacteuren: J. Groot, Enkbuizen; J. Broersen, Hoorn; A. van Kampen, Den Helder; M. Kuiper, Scha- gen en Langedijk; D. Klomp, Alk maar; W. Harwijnen, Koog a.d Zaan;' J. Belterman. Beverwijk. Chef Prov. Ked H P. v. d. Aardweg.' Verantw. voor de advertenties- W. Ragetlle, Koog a d Zaan. Drukker: N.V. „De Arbeiderspers". Amsterdam. K 113 In hei ook hiei. I kunnen U beg rijpe:! Smakt In Tijder I genode de R.K. I linnengc! Voorts! bracht I aan dei tuurkun mede dq waarin ju 200 bi Tijde» mensenj deren, v van diet woning el week mf linneng! weggelitl Men dege, ai gaat. Vorigt inval ge straat, hield* z waarbij t geld wel werd tol Vorig* sonen iI Molenail neel bes twee in): vers, aal Kei AMSi Ersatzk|l op Dins gebouw lande, 4, een tl Nederlal uur. Tel zelfde f mogelijl (vrouwt 14—17 1

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2