Strijd bij Remagen stelt alles in de schaduw De Rijn heeft zijn waarde bewezen Talrijke Bolsjewistische en Bulgaarsche doden en gevangenen n Grofe Sowjefverliezen Toespraak van den Duce Sowjets veroveren Altsohl Duitse duikboten in actie Sensatie van Remagen verbleekt Duitse krijgsgevangenen dwangarbeiders in Sowjet-Unie TH. W. REIJNDERS 3 1 f ■1 |J -I |3> I 'I.: i 1 i i i 1i t1 i' t\ ,1' tÜ K< 1/ I"! 1 p i U' li I ,i', 'V :i t' De verbitterde strijd om het bruggen hoofd van Remagen, die ook gisteren overdag en des nachts met zeer sterk gebruik door beide partijen van tanks, artillerie, infanterie en luchtstrijdkrach ten werd voortgezet, stelt alle andere ge beurtenissen aan het westelijke front in de schaduw. De Amerikanen, hebben in tussen sterke delen van vier divisies in het bruggenhoofd bijeengebracht en kon den dit na zeer hevige gevechten tot on geveer 15 km. verbreden. Ook de Duitse leiding heeft nieuwe formaties naar het gevechtsgebied gebracht, ofschoon de Amerikanen dit door een bijnaonafge broken actie van hun luchtmacht poog den te verhinderen. De Duitse lucht macht koos voornamelijk de bruggen en, overtochtsplaatsen der Amerikanen als doelwit. De Amerikanen verplaatsten het zwaartepunt van hun aanvalsactie naar de noordelijke, sector van het bruggen hoofd. Uit het gebied van Honnef zon den zij" sterke infanteriestrijdkraehten, door enkele tanks begeleid, naar de in het bezit der Duitse troepen zijnde be boste heuvelstellingen, die dicht met ar tillerie en granaatwerpers bezet zijn. On danks de grote verliezen liepen de Ame rikanen dè gehele dag storm op de Duit se posities. Na gevechten van veie uren werden de Amerikanen tenslotte vlak ten noorden en noordoosten van Honnef op gevangen. Aanvallen, die uit het gebied van Linz naar het oosten en zuiden wer den ondernomen, werden na aanvanke lijke terreinwinst door mobiele Duitse formaties opgevangen en afgeslagen. In een tegenaanval konden de Duitse, troe pen twee verloren gegane plaatsen her overen, ofschoon de Amerikanen alles in het werk stelden ze te behouden. Hoewel de Amerikanen m de Moezel- sector nog meer troepen in de richting van de rivier brachten, hebben zij nog geen pogingen ondernomen over de ri vier te trekken. De Duitse steunpunten op de noordelijke oever van. de rivier tussen Koblenz en Koohem hebben zich nog steeds gehandhaafd. De krachtige druk op het bruggenhoofd tussen Ko- ehefn en de Moezèlbergen hield aan. Na hevige gevechten konden de Amerikanen met een krachtige tankgroep Alf binnen dringen. Aan de benedenloop van de Drau zijn de gevechten de laatste dagen veel hef tiger geworden, nadat de bolsjewisten Bulgaarse reserves in de strijd gebracht hadden. Een belangrijke concentratie van Sowjet- en Bulgaarse troepen in het ge bied ten zuiden van Pees (Fuenfkirchen) was voor de Duitse leiding aanleiding om verscheidene Duitse afdelingen naar de noordelijke oever van de Drau over te brengen en aldus de Sow jetmars in de war te sturen. De bolsjewisten zagen zich gedwongen hun formaties voor de beide Duitse "bruggenhoofden te concentreren, waar zij aan zeer krachtig artillerievuur blootstaan. Volgens de ontvangen berich ten verloren de bolsjewisten en Bulgaren totdusver meer dan 2000 doden, bijna 1000 gevangenen en minstens 7000 gewonden. In het zuidwesten van Breslau is de gevechtsactivitèit gisteren nog meer ver flauwd. Enkele Sowjetstoottroepen wer den door machinegeweervuur verjaagd. In het noorden van de Duitse verdedi gingsgordel ondernamen de belegeraars verscheidene plaatselijke aanvallen met steun van tanks, doch zij werden met grote verliezen door een tegenaanval naar hun aanvalsstellingen teruggedreven. In alle gevechtssectoren tussen Frank fort a.d. Oder en de Oostzee blijken de enorme Sowjetverliezen uit het feit. dat de grote aanvallen op het Duitse bruggen hoofd ten oosten van Stettin alsmede op het bruggenhoofd aan de mond van de Oder aan het Stettiner4 Haff gisteren gestaakt werden. Ook tus sen Frankfort en Küstrin is de Sowjet- druk afgenomen. Om de dominerende heuvelreeksen in het Sowjetbruggenhoofd ten noorden van Frankfort werden even wel hevige wisselvallige gevechten ge voerd. Ten zuiden van Kiistrin stieten Duitse troepen door de voorste Sowjet- stellingen en verijdelden een beoogde Sowjetaanval, door gereedstaande batal jons tot de strijd te dwingen. In het nieuwe gedeelte van Küstrin hielden de Duitse steunpunten ook gisteren stand tegen de Sowjetdruk. Ook werd het grootste gedeelte van de oude stad weer vrijgemaakt. Aan de Oostzeekust zijn gisteren de' sterke achterhoeden van een grote Duitse gevechtsgroep, die door de bolsjewisten omsingeld was, in de Duitse linies opge nomen. Na Dirschau te hebben opgegeven heb ben de Duitse troepen -zich enkele kilo meters van de bolsjewisten gedistaneieerd en de buitenste verdedigingsgordel van het gebied DanzigGotenhafen betrek ken, waar zich reeds aanzienlijke verstér- kingen bevonden. Ook tussen Neustad en West-Pruisen en de Danziger bocht woedden hevige gevechten. De Duce heeft dezer dagen een toe spraak gehouden tot officieren van de republikeinse garde, waarin hij het de taak van den officier' noemde om drager en verspreider te zijn van het absolute ge loof aan de overwinning. Twijfel aan de overwinning staat gelijk met nederlaag. Alleen hij wordt overwonnen, die zichzelf verloren acht. Nadat Mussolini zich wederom had uitgesproken voor een vol strekte samenwerking met Duitsland ging hij verder: Wij zullen aan ons program vasthouden. In Milaan heb ik reeds ver klaard, dat wij huis na huis zullen ver dedigen; dat is een heilige plicht, waar aan wij ons onderwerpen hebben, Van Duitsland zeide de Duce, dat het niet kan worden verslagen, aangezien het voor Duitsland, precies als voor Italië om dood en leven gaat. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 14 Maart. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Op ons bruggenhoofd over de Drau ten zuidoosten van Siklos zette de vijand, na de zware verliezen, die hij op 12 Maart heeft geleden, zijn aanvallen slechts met zwakkere strijdkrachten voort. Ook de op het bruggenhoofd ten zuidwesten van, Siklos ondernomen bolsjewistische en Bul gaarse aanvallen mislukten evenals de vcrige dagen. Tussen het Plattenmeer en de Donau braken onze - gevechtsgroepen nog meer krachtig versterkte steunpunten uit het vijandelijke front, lieten, ondanks grote terreinmoeilijkheden, verscheidene secto ren achter" zich en sloegen talrijxe door tanks gesteunde tegenaanvallen "der Sow jets af. In Midden-Slowakije verhinderden onze grenadiers ten oosten van de boven Gran in wekenlange verbitterde gevechten van man tegen man een doorbraak der Bol sjewisten. Alleen in Altsohl konden zij gisteren ten koste van zware verliezen binnendringen. Aan weerszijden van Schwarzwasser zetten de Sowjets hun door afdelingen tanks gesteunde doorbraakpogingen zon der enig succes voort. In snel ondernomen tegenaanvallen werd ten zuidwesten der stad verloren terrein heroverd en werden vijandelijke aanvalsgroepen in het noor delijke deel van het gevechtsgebied, die geconcentreerd werden, uiteengeslagen; 65 Sowjettanks werden tot dusver ver nietigd. Aan het Oderfront bi* Lebus stortten met verminderde kracht ondernomen aan vallen der bolsjewisten in het goed ge lichte vuur van onze artillerie- met vele verliezen ineen. Ook aan de verdedigings gordel rondom Stettin mislukten vrij zwakke aanvallen van den vijand voor onze stellingen. Eigen gevechtsgroepen heroverden verloren steunpunten en maakten gevangenen. In de aanval op ons bruggenhoofd Dievenof behaalden de Sowjets in talrijke door krachtig artil lerievuur gesteunde aanvallen slechts ge ringe penetraties. Kolberg wordt in een verbitterde strijd met overmachtige strijd krachten gehouden. Voor Gotenhafen en Dantzig brachten onze divisies in een aanhoudende zware worsteling den vijand zware verliezen toe en verhinderden zij een verbreking Fronten-overzicht Oude Arnhemse plan hervat Ovér de toestand aan de fronten schrijft de militaire medewerker van. het D.N.B., dr. Max Krull o.m.: Terwijl het Westelijke front in het teken staat van hergroeperingen in groot gebied; wordt aan het Oostelijke front verder gestreden om afzonderlijke posities ter verwerving van nieuwe uitgangsstel lingen. Beide fronten hebben gemeen, dat hun toestand hangende- is, gelijk het ge val pleegt te zijn aan de vooravond van komende beslissingen. Het lot der over winning is nog niet getrokken en alle mogelijkheden van het oorlogsfatum staan open. De Rijn heeft zijn waarde als natte barrière bewezen, welke den aanvaller dwingt zich te hergroeperen voor nieuwe start, doch den verdediger in staat stelt de afweerzone verder te versterken. Tussen Nijmegen en Emmerik is een artillerieslag begonnen van oever naar oever, uit welks hevigheid men conclusies kan trekken ten aanzien van het vijan delijke voornemen om het oude plan van Arnhem te hervatten en het Ruhrgebied uit het Noorden te omsingelen. De sen satie van Remagên daarentegen is reeds op de derde dag aanzienlijk verbleekt. Al heeft de vijand oorspronkelijk overgezette strijdkrachten van een tankafdeling en drie bataljons Intussen waarschijnlijk uit- :<j |j i Ij Uil ij! ïi Volgens een bericht van Reuter uit Washington heeft Roosevelt op een pers conferentie Verklaard, dat binuen het be stek van Yalta de. Sowjet-regering de toe zegging is gedaan, dat Engeland en de Ver. Staten de Duitse krijgsgevangenen voor het verrichten van dwangarbeid in de Sowjet-Unie ter beschikking willen stellen. Volgens een eigen bericht van Svenska Dagbladet uit New York heeft een aan tal hooggeplaatste regeringsambtenaren in de Ver. Staten de uitlating van Roose velt onbezonnen genoemd. Roosevelt zou zich hiermede in een precaire positie ge bracht hebben. Tot dusver heeft men n.l. reden gehad om te veronderstellen, dat de Amerikaanse regering de toepassing van dwangarbeid van de hand zou wijzen. Roosevelts verklaring wijst er echter op, dat de Ver. Staten de ^-Bowjet-Russische wensen hebben goedgekeurd. Volgens Sow- jet-Russische berekening zal de totale eis der geallieerden aan Duitsland 800 tot 1000 milliard goudroebel bedragen. Aangezien men er aan twijfelt, dat Duitsland dit be drag alleen in goederen kan betalen, heeft men besloten in grote omvang gebruik te maken van Duitse arbeidskrachten. gebreid, de Duitse tegenactie, die thans in volle gang is, heeft hem zo harde sla gen toegebracht dat dit bruggenhoofd dat bovendien in een tactisch weinig bruikbaar gebied ligt geen grote kan sen meer biedt voor den aanvaller. Het concentrische vuur der Duitse artillerie weerhoudt de ontwikkeling van de vijan delijke formaties tot een slag van grotere omvang. 0 De nog beweeglijk gevoelde gevechten tussen de voor-Eifel en de noordelijke oever van de Moezel bevestigen de waar neming, dat zich in de diepe en bochtige dalen van de rivier het nieuwe Duitse afweerfront aftekent, dat een noordelijke flank met goede verdedigingsmogelijk heden voor de RijnMoezelSaar-drie- hoek vormt. Aan het Oostelijke front staat de hechtheid van het front aan de boven loop van de Oder weer- tegenover de vlot tende toestand aan het Oostzeefront. De ondubbelzinnige afweersuccessen bij Schwarzwasser, Striegau en Breslau heb ben het beeld van deze gevechten funda menteel gewijzigd. Deze toeneming van krachten aan Duitse kant straalt reeds uit tot het front aan de middenloop van de Oder tussen Frankfort en Küstrin, waar de uitbreiding van het bruggenhoofd van Lebus en Göritz kon worden verhin derd. De vermindering van de vijandelijke druk op Küstrin kon door de Duitse ver dedigers gebruikt worden om dit brug genhoofd uit te breiden en het verloren gegane noordelijke deel der stad te her overen. Tegelijkertijd heeft het bruggen hoofd van Stettin tegenover drie aanval lende Sowjetlegers een hardheid getoond, die de hoop van den vijand op gemakke lijke successen te niet heeft gedaan. De ernstige bedreiging van Gotenhafen fGdingen) en Daiizig, waarop de vijand thans met vermeerderde strijdkrachten een frontale aanval doet, is op een ge bogen linie, die op een afstand van 20 tot 30 km. roijgom de dicht bijeen lig- geride steden ligt, om te beginnen opge vangen. Het is echter te verwachten, dat de bolsjewieken met alle macht zullen trachten naar de Bocht van Danzig door te breken, een actie,, die, nu zij de kust naderen, tengevolge van het 'gebruik van Duitse zeestrijdkrachten, aanzienlijke of fers van hen zal eisen. Hun .verliezen zijn thans reeds buitengewoon zwaar. Accountants- en Belastingconsultatieburean Lid Ned. Unie van Accountants. Lid Ver. v. Bel.-consulenten, Bever wijk. Akerèndamlaan 10, telef. 3730 van het front. Zware en liente vl-oot- strijdkrachten mengden zich herhaalde lijk met aanhoudende uitwerking in de afweergevechten langs de Wtest-Praisi- scbe kust. In Oost-Pruisen ging de vijand, na zware voorbereiding door de artillerie met zeven infanterielegers en talrijke tank- formaties opnieuw tot een grote aanval op ons zuidoostelijke front over. Aan de brandpunten van de slag, ten noordwes ten van Liohtenfeld en Zinten, alsmede ten oosten van Brandenburg leveren de in een wekenlange rijk aan ontberingen zijnde veldslag beproefde formaties on der het opperbevel van den kolonel-gene raal Rendulic een zware strijd. Haar on gebroken krapht wordt door de vernieti ging van 104 Sowjettanks gisteren duide lijk bewezen. In Koerland verminderde de kracht •van de Sowjet stormloop als gevolg van de zr^are verliezen en de beginnende dooi ook in het gevechtsgebied van Prauen- burg. Talrijke afzonderlijke aanvallen van den vijand hepen te. pletter op de'on wrikbare afweerkracht van onze troepen. Voor ons front aan de Neder-Rijn du ren de levendige bewegingen van den vijand, deels door kunstmatige nevel ge steund, voort. Zij werden door salvo's van onze artillerie bestreden. Bij Remagen konden de Amerikaanse divisies in voort gezette krachtige aanvallen na verbitter de gevechten in plaatsen en bossen onze stelligen in geringe mate iets terugdruk ken, zij bleven vervolgens echter met zware verliezen in het. afweervuur of door tegenaanvallen opgevangen, steken. Eigen slagvliegtuigen en jagers mengden zich met goede uitwerking in de strijd. Onze strijdkrachten aan de beneden loop van de Moezel leveren, strijd met het aanvallende derde Amerikaanse leger. Ook aan de Ruwer hervatte de vijand zijn aanvallen met vrij sterke strijdkrachten. Aan weerszijden van het bos van Osburg kon hij plaatselijke bx-uggenhoofden vor men, terwijl hij ten zuidoosten van Saar- burg afgeslagen werd. Vijandelijke aan vallen bij Saai'lautern en in de beneden- Vogezen mislukten. Na krachtige vooi'bei'eiding door de artillerie, was de vijand tijdelijk het noor delijke deel van Hagenau binnengedron gen. Hij werd gistermiddag weer verdre ven. In het bestek van een zuiveringsonera- tie in het Dalmat-'sche kustgebied ten zuidwesten van Bihac, hebben Duits* Kroatische gevechtsgroepen, ondanks" moeilijke weei's- en terreinomstandighe- den, den vijand uit een aantal steunpun ten Verdreven, hem zware verliezen toe gebracht en talrijke stukken geschut, zware wapens alsmede ravitailleringsop- slagplaatsen buitgemaakt of vernietigd. Door de aanvallen van gisteren van formaties Amerikaanse bommenwei-pers op het Rijksgebied, werd vooral Regens- buig getroffen. Door aanvallen van Britse terreurvliegtuigen, ontstond in de gebie den van Wuppertal, Gelsenkirehen en Recklinghausen deels zware schade. In de nacht wierpen Britse gevechtsvliegtuigen opnieuw bommen op de rijkshoofdstad. Ons vergeldingsvuur op Londen duurt ononderbroken voort. Ook hét vijandelijke aanvoerssteunpunt Antwerpen ligt voort durend onder het zware vuur van onze lange-afstandswapens. Van het krachtig beschermde aanvoer- vekeer naar Engeland en Frankrijk brachtén onze duikboten opnieuw acht schepen met een gezamenlijke inhoud van. 48.200 brt. tot zinken." Letterk. Kroniek door W. J. v.d. Molen Burgerman en geestenziener E. Th. A. Hoffmann Het gebeurde mij op een regenachtige namiddag, dat ik, voor mijn boekenkast staande, onbewust „Het Duivelselixer" van den laten romanticus E. Th. A. Hoff mann opnam. Ik bladerde even in het boek, tot ik plotseling door de lust werd aangegrepen om te lezen. En ik las: bladr zijde na bladzijde verdwenen in het ver leden. Ik ervoer,' dat de wereld, die een fantastisch en onrustig brein mij voor de geest toverde, mij niet meer met rust liet. f In dit boek, zoals trouwens in al de wer ken van Hoffmann, is de chaotische ge jaagdheid van omstreeks 1800 volkomen" bewaard gebleven. Buiten mijn wil om werd ik meegesleurd door een onderhou dende verteltrant. Geestverschijningen, helse angsten, goddelijke vervoeringen en demonische gesprekken streden om de voorrang. Indien Hoffmann ons eenmaal boeit, laat hij niet meer los. Wanneer ik dit boek lees, dan is het mij, alsof de muren der benepen kamer, waar in ik bij het haardvuur gebogen zit, langzaam naar buiten schuiven en ik mij in een wereld bevind, die niet meer de mijne is: Ik raak verward en weet niet meer waar de' werkelijkheid eindigt, de - droom" begint. Deze beide werelden grij pen in elkaar, de grenzen vervagen. Het is als he.t eigen leven van Hoffmann. Als een weerloze speelbal werd hij heen en, weer geslingerd door- zijn fantasie. Hij

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2