n Ji 7 11 i If ALJXMASixt Overvallen 3 f I c If11- H -;5 lü Zaterdagavond om 8 uur drongen drie personen, waarvan één in politie-uniform, gewapend het perceel van den heer P. aan de Stationss;raat binnen, waar zij sieraden ter waarde van 2000,en 1000.aan geld roofden. Om 9 uur verschenen drie gewapende lieden bij dgn heer H. aan den Limmer- houk. Zij bedreigden de vrouw met een revolver en zagen er sjofel gekleed uit. De vrouw begon vreselijk te gillen, waar op de man met ëen stoel de ruiten kapot sloeg en een brandende carbidlantaarn naar bui;en wierp. Op dit lawaai namen de rovers de vlucht met medeneming van de carbidlantaarn. In het pakhuis van de grossierderij van de firma J. aan de Laat werd in de afgelopen nacht ingebroken. Door het in trappen van een deur hadden de dieven zich toegang verschaft Naar het vermis.e wordt een onderzoek ingesteld. Diefstal Ten nadele van een bewoner aan de Tulpstraat werden twee kippen gestolen. Bomen zagen Een man en een vrouw zaagden in het Heilooërbos een boom om, die toevalli gerwijze op een telefoondraad van de Weermacht terecht kwam. Zij werden door de Peldgendarmerie in arrest ge steld Onwel geworden Dezer dagen trokken twee bewoners uit Castricum met een handwagen in de richting Alkmaar. Bij de Viersta'ien werd de 48-jarige P. v. d. H. plotseling onwel en viel bewusteloos neer. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Een- mooi werkstuk Reeds eerder vestigden wij de aandacht van onze lezers op de houtsnijkunst van den bakker-beeldhouwer Ko Molenaar te Alkmaar. Thans vraagt hij onze bijzondere aandacht voor een door hem vervaardigde gebeeldhouwde kist, die slechts een week in de etalage van den heer Bruggemann aan de Laat te bezichtigen is, doch die daarna in de St. Nicolaaskerk te Amsterdam ge plaatst zal worden. .Molenaar vervaardigde deze kist ter eere van het zesde eeuwfeest van het Mirakel van Amsterdam. De kist heeft een lengte van 1.15 M„ is 0.60 M. breed en 0.55 M. hoog. Op het deksel beeld houwde hij engeltjes, die de hostie aanbie den, benevens de twee wapens van Am sterdam, het oude en het nieuwe. Op de voorkant en de. zijkanten vindt men de ge beurtenis met de hostie uitgebeeld en de processie door Amsterdams straten en de oude en nieuwe St. Nicolaaskerk. Het is een prachtig stuk werk, dat met liefde door een amateur-kunstenaar is ver vaardigd en m eeuwen van die liefde zal spreken. Inbraak Ten nadele van de St. Vincentiusvereni- ging, werden uit een pakhuis aan de .Mosterdsteeg 25 zak aardappelen gestolen, die ten behoeve van arme mensen waren opgeslagen. Spelende jongens Drie jongens van 10 jaar, die aan de Lin- dengracht met een handwagen aan het spelen waren, konden de wagen niet hou den, zodat deze in de gracht terecht kwam. De jongens werden door de politie onder houden. Overtreding prijsvoorschriften Wegens 'overtreding van de prijsvoor schriften Cal van winkeliers schijnen het niet meer nodig te vinden hun artikelen geprijsd te etaleren) is door de recherche de kapper H.". wonende aan de Schermer- weg, aangehouden. Overvallen Woensdagmorgen om zes uur pleegden een zestal gewapende lieden een overval bij den veehouder M. aan de Zuidervaart, gemeente Akersloot, Een belangrijke hoe veelheid levensmiddelen, benevens een rijwiel van een jufrouw die melk kwam halen, werd ontvreemd. Een groep gemaskerde mannen maak ten zich in de Heer-Hugowaard bij een zwarten handelaar van een bedrag van 30.000.meester, welk bedrag zij, in zijn tegenwoordigheid, in de kachel ver brandden. Diefstal Ten nadele van een bewoonster aan de Kabelstraat werd 40 pond tarwe ont vreemd. De dader is vermoedelijk bekend en wordt opgespoord. Verdacht van dief stal zijn de Alkmaarders, P. K., F. K„ H. K. en C. K„ aangehouden. Diefstallen ten nadele van trekkers De politie heeft twee Amsterdamse meisjes van 13 en 14 jaar, die al vier dagen in Alkmaar en omgeving hadden rondgezworven, overgegeven aan de hulp post Alkmaar van het Rode Kruis. De meisjes hadden de laatste nacht in de St. Adelbertusschool onderdak gehad en de droeve ervaring opgedaan, dat hun aktetas, twee jurkjes en twee broekjes waren gestolen. Men moet moreel wel zeer diep gezonken zijn om dergelijke diefstallen te kunnen plegen. ?i'! sHatil p! \ï+l i •i! I; 3 i I|<;i I •- i-i i i lil l !-,( 1 H. f -I; r.;; it |!M i #11 t-V3 \Wi N 4 71 i li.: m} is I ïW\ i Ml Huizen oiopon Door de politie werd een scharenslij per aangehouden, die met. zijn zoon bezig was in het perceel Fnldsen 33, dat onbe woond was, een raam uit het kozijn te slopen. Houtdiefstal De politie heeft vijf personen gearres teerd. die bezig waren hout te stelen op de scheepswerf van den heer Kaaij. Tal van lieden bekwamen voorts pro cesverbaal voor het omzagen van de en kele bomen, die nog aan de Friese weg, de Macklaine Pontstraat, de Comans- straat, het Texelsehek en de Muziektuin stonden. Het gebrek aan brandstof doet zich zo nijpend gevoelen, da)t mensen, die tot nog toe strikt eerlijk zijn gebleven, op roof uittrekken. Onze straten en trottoirs staan nog vol met de stobben van afge zaagde bomen: De oproep aan de bur gerij om die ten bate van ouden van da gen en zieken op te ruimen, heeft niet het minste resultaat gehad. In dit op zicht is wel gebleken, dat de burgemees ter de gemeenschapszin van de bevolking te hoog heeft aangeslagen. Ter veront schuldiging kan worden aangevoerd, dat een ieder overbelast is om eigen geziin boven water te houden. Intussen leveren deze stobben een gevaar op voor het ver keer en ontsieren zij het stadsbeeld bo venmate. In Zaandam vormde zich uit de burgerij een commissie, die de oprui ming van deze stobben ter hand heeft genomen. Voor Alkmaar zijn wij er zeker van, dat ook daar de stobben werden opi geruimd, wanneer de burgemeester er een oproep deed. met de toezegging, dat hij, die twee stobben rooit, ef een mag be-' houden. Wij doen daarom in het stads belang alsnog een beroep op den burge meester tot deze oproep te besluiten. De veevordering Voor de levering aan de Centrale wer den Maandag te Alkmaar 84 runderen, 100 nuchtere kalveren en 9 schapen aan gevoerd. Voor de handel waren 27 run deren aanwezig, die tegen extra prijzen bij loting aan gegadigden werden toege wezen. Geknipt De politie te Alkmaar heeft, na huis onderzoek, een achttal personen uit de omgeving van de Priesseweg aangehouden en naar het bureau geleid, die zich schul dig hadden gemaakt aan een omvangrijke houtdiefstal op een in de buurt gelegen houtwerf. Na opgemaakt proces-verbaal zijn ze weer in vrijheid gesteld. Brood gestolen Wegens diefstal van brood is door de politie wederom een jongen aangehouden. Luthers woord', dat wie honger heeft en een brood steelt geen dief is, omdat an deren, die het hadden tot plicht hadden hem dit te geven, geldt in deze tijd niet, al blijft het stelen van een brood', omdat men honger heeft, verklaarbaar. Paard gestolen In de nacht van Zondag op Maandag is er uit een stal in de Spanjaardstraat een tweejarige donkerbruine ruin gestolen. Het ö'ier heeft een korte staart en een witte kol op de kop. De politie, die een onderzoek instelt, verzoekt inlichtingen en waarschuwt eventuele kopers. Diefstal De politie heeft gearresteerd .den kan toorbediende C. J. K„ wonende Tn de He kelstraat, die zich schuldig heeft gemaakt aan het stelen van een ledikant met toe behoren, ten nadele van een bewoner uit de Anna Paulownapolder. Organisatie „Wegvervoer Voedsel voorziening" In ons nummer van 3 Maart deelden wij mede, dat de .Organisatie Wegvervoer .Voedselvoorziening" (O.W.W.) is opgericht teneinde het goederenvervoer over de weg te stimuleren en de beschikbare wegcapu- citeit in eerste instantie voor de officiële voedseltransporten in georganiseerd ver band aan te wenden. Zoals werd medege deeld zijn voor dit doel in de voornaam ste centra commissies gevormd' uit ver tegenwoordigers van het Dep. van Water staat, het Rijksbureau voor Voedselvoor ziening in Oorlogstijd en het Bedrijfs leven. Het centrum Alkmaar omvat Noord- Holland benoorden het Noordzeekanaal. Door het dep. van Waterstaat is voor dit rayon als vertegenwoordiger aangewezen de inspecteur van het verkeer, de heer Hollaar te Alkmaar tevens~ adin. Rijks bureau voor Voedselvoorziening in oor logstijd, terwijl als vertegenwoordiger ve het Bedrijfsleven is aangewezen, de heer J. Kieft te Grootschermer. Men notere deze adressen. Schandelijk Woensdagnacht zijn er uit een weiland - aan de Schermerweg te Alkmaar, drie schapen gestolen, terwijl .een vierde schaap en twee lammeren doodgeslagen in het land werden gevonden. Het gelukte de po litie reeds een van de daders op te sporen. Voorts werden twee personen, verdacht van diefstal, aangehouden. De marechaussee uit H. Hugowaard, heeft gevankeijlk naar Alkmaar gebracht een bewoner van H. Hugowaard, die zich aan diefstal had sohuldig gemaakt. Aanrijding Op cte Friesebrug werd een 60-jarige vrouw dei-mate door een paard en wagen aangereden, dat zij een arm brak en met een gekneusd linker been door de politie naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Eventuele getuigen worden erzocht zich bij de politie te melden. Succes voor politie Het is de politie gelukt de twee-jarige donkere ruin, die uit een stal in de Span jaardstraat werd gestolen, op te sporen. Het beest bevond zich reeds in Beverwijk, waar het door vier daders was verkocht. Een razzia onder zeven verdachten had tengevolge, dat reeds twee van de daders konden worden geknipt. Het paard is in beslag genomen. Jeugdige boefjes Door de politie werden twee kinderen van 8 en 10 jaar aangehouden, die bij een melkboer in de St. Annastraat kaas had den gestolen. Voorts komen er bij de poli tie tal van klachten in over kinderen van voormalige woonwagenbewoners, die op de Friesebrug van voertuigen levenmidde len roven. Aardappelen gestolen - Sommige stadsbewoners, voornamelijk lieden, die van het platteland afkomstig zijn, hebben de gewoonte hun winteraard appelen in hun tuintje in te kuilen. Voor al wanneer het drangwater hoog staat, geeft dit in de laag liggende buitenwijken grote moeilijkheden. Nu er echter zoveel gebrek aan aardappelen is, zijn er nog andere -moeilijkheden gerezen Dit onder vond Dinsdag een bewoner aan de Ken- nemerstraatweg, die tot de ontdekking kwam, dat uit zijn aardappelkuil acht zakken war i verdwenen. ENKHUIZEN Weer een zwarthandelaar gepakt Door de Economische Dienst te Hoorn werd bij den bouwer J. aan de Kruislaan drie mud tarwe, honderdvijftig kilo bruine bonen, veertig kilo capucijners en hon- derd,twintig kilo witte bonen in beslag genomen, omdat J. deze partij te koop had aangeboden voor 5000. Tevens bleek hij zich schuldig te hebben gemaakt aan het voor grove prijs verkqpen van melk- rantsoenbomren. Kerkelijke verkiezing Onlangs had in de kerkeraadskamer dér Westerkerk een vergadering plaats van de leden van het kiescollege onder leiding van den voorzitter van de kerkeraad, ds. G. J. Romijn. Het doel dezer bijeenkomst was om te komen tot het opmaken van een groslijst ter benoeming van ouderlin gen en diakenen. De aftredende ouderlin gen waren de heren J. Boon, O. Schild en J. Heijman Bzn.; de aftredende diakenen waren de heren A. Boon, E. de Vries en P. A, Dammuller. Een week later werden we der de leden van genoemd, college opgeroe pen, om te komen tot een herbenoeming of benoeming. De uitslag was als volgt: Als ouderlingen werden" herkozen de heren J. Boon en J. Heyman Bzn. en gekozen W. Schild Czn„ terwijl alle drie diakenén wer den herkozen. ZAANDAM Kinderen op doorreis naar Friesland In de afgelopen week arrivèerden al hier per motorschip 103 schoolgaande kinderen uit Schiedam onder geleide van hun onderwijzers en onderwijzeressen. Zij waren op doortocht naar Joure (Fr.), waar zij- enige tijd zullen verblij ven om aan te sterken en op te knappen. Het bewuste schip meerde aan de Prins Hendrikkade. Het transport ging uit van het I.K.B. (Int. Kath. Bureau). De kinderen waren Maandag uit Schiedam -vertrokken en dachten in 3 dagen de reis te maken. Maar doordat de benodigde papieren nog niet in orde waren, c.q. niet afgestempeld, had het transport hier twee dagen op onthoud, welke tijd men besteedde met in de omgeving een wandelingetje te ma ken en elkaar op aangename wijze bezig te houden. De betreffende jeugd trok veel belang stelling terwijl enkele firma's zich niet onbetuigd lieten, om de jongelui op hun tocht wat levensmiddelen en versnaperin gen mede te geven. Dc centrale keuken zorgde voor een warme hap des daags en des nachts vonden de jeugdige reizigers onderdak bij ingezetenen aan de Kade en elders, waar zij een liefderijk tehuis en stevig onthaal vonden. Donderdagmiddag vertrok het transport met de vlag in top naar de bestemde richting, door velen uitgeleide gedaan. WORMERVEER Zilveren jubilaris Dinsdag 20 Maart herdacht de heer W. Garsijn, Bankakade 7, de dag, waarop hij voor 25 jaar als besteller bij de P.T.T. alhier in dienst trad. Het heeft den jubi laris, die mede door z'n werkzaamheden een welbekende figuur in onze gemeente is, niet aan belangstelling ontbroken. WESTZAAN Varken gestolen De veehouder H. aan de J. J. Allan- straat kwam vorige week tot de ontdek king dat uit z'n schuur een varken was gestolen. Bloedsporen wezen uit, dat het dier ter plaatse is gedood en daarna waar schijnlijk per schuit vervoerd. hijj v i^-»VV1JK Streven naar meer eenheid Nu bij zijn besluit van 20 Februari 1945 de in onze vorige editie reeds vermelde commissie onder de naam „Beverwijkse Hulp Actie" is ingesteld, heeft de burge meester bepaald, dat er door hem als „Winterhulp Beverwijk" in het leven ge roepen campagne, voor de verstrekking van extra voedsel, zal worden opgeheven. Uitreiking nieuwe noodkaarten Aan de inwoners onzer gemeente zullen t.e.m. 23 Maart noodkaarten viferde serie worden uitgereikt. Verstrekt zullen wor den: a. Aan personen in het bezit van een noodkaart lila, een noodkaart 4a; b. aan personen in het bezit van een noodkaart Illb, een noodkaart 4B; c. aan houders van een bewijs van berechtiging, op vertoon van een geldig bewijs van be rechtiging en van de tweede uistributie- stamkaart, waarop in het vakj. 501b de letter E voorkomt, een exemplaar van de Noodkaart 4a, resp 4B extra, mits zij het ontvangstbewijs kunnen tonen ten blijke, dat de bon A358, A357, 329 en 328 bij de Distributiedienst zijn ingeleverd. Het publiek moet bij het afhalen van de noodkaarten 4e serie, de inwisselings bon 3a, resp. 3b van de 3e Noodkaart in leveren. Bij uitreiking van een extra noodkaart 4 aan de houders van een be wijs van berechtiging wordt bovendien de inwisselingsbon van de extra Noodkaart 4 ingenomen Houders van een bewijs van berechtiging moeten alle tweede distribu tiestamkaarten met de daarbij behorende inlegvellen overleggen. De uitreiking heeft plaats in het ge bouw „De Harmonie" aan de Groenelaan en wel voor de letters A t.m. D op 19 Maart; E t.m. J op 20 Maart; K t.m. N op 21 Maart: O t.m. S op 22 Maart en T t.m. Z op 23 Maart. Het uitreikingslo kaal is dagelijks geopend van 9—12 en 13.30—15.30 uur. BERGEN Adolf van Reenen Te Velp, waarheen hij met zijn zuster was geëvacueerd, overleed, op de leeftijd! van 70 jaar, de heer Adolf van Reenen. De heer Adolf van Reenen was de jong ste zoon van mr. J. J. H. van Reenen, die in 1854 de heerlijkheid Bergen van jhr. Barnaart kocht en het fraaie buiten „Het Hof van Bergen" bewoonde. Sinds diens overlijden bewoonde Adolf met zijn zuster en zijn broeder Jochem, ü'ie enkele jaren geleden overleed, deze buitenplaats. Hij was het type van den oud-Hollandsen grondbezitter, die zich er maar moeilijk mede had kunnen verenigen, dat zijn oud ste broeder Jacob van Reenen, de oud burgemeester van Bergen, die huize Kra nenburg bewoonde, maar het vorig jaar op 85 jarige leeftijd ook nog moest eva cueren, de heerlijkheid in exploitatie bracht en met zijn vrouw Eergen aan Zee stichtte. Adolf van Reenen hield zich onledig met de tuinbouw, bemoeide zich het liefst met de boeren en heef: als secretaris van de Proef- .en Schooltuin te Alkmaar, voor de tuinbouw verdienstelijk werk verricht. Des winters toonde hij grote belangstel ling voor de ijssport en jaren lang was het traditie, dat cte Bergenaren op de Hof vijvers deze sport beoefenden. De toena me van het zielental maakte, dat in Ber gen de behoefte aan een ijsbaan ont stond en onder zijn leiding stichtte de Berger IJssport Vereniging, waarvan hij voorzitter was, de bekende ijsbaan aan de Kerkendijk, waar reeds tweemaal de na tionale wedstrijden in het hardrijden wer- 'den, gehouden en verschillende records werden gemaakt. Met Adolf van Reenen is weer een stuk traditie van Bergen heengegaan en de toe komst van de mooie buitenplaats tot een vraagteken geworden. HEILOO Gesnapt Het is de marechaussee in de afgelopen week mogen gelukken een dri" 1 inbre kers, die reeds enkele diefstal. in de omgeving van Kapel op hun geweten schijnen te hebben, te arresteren. De heren, die uit Amsterdam kwamen, had den hun buit, bestaande uit rijwielen en een groot aantal levensmiddelen, benevens 5 konijnen van_ den winkelier B. op een bakfiets geladen 'en deden het zo voor komen of zij „voedselhalerswaren. Dank zij het handig optreden'der marechaussee werden zij, nog vóór 5 uur s morgens, ge snapt bij cte Kapellaan en zijn nu ter be schikking der Justitie gesteld. Het was reeds de tweede maal, dat de dieven den winkelier B. een nachtelijk bezoek brachten. Hun woningen behouden In de omgeving van Nijenburg hebben de reigers dezer dagen hun tijdelijke woningen in de toppen der eeuwenoude bomen weer betrokken. Ofschoon het er enige tijd geleden uitzag of alle bomen en vooral de statige beuken ten offer zou den vallen aan de naar brandhout zoe kende individuen die alleen maar „grote bómen" moeten hebben, dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer, die zelfs de spuit op de hakkers zette, is dit gelukkig „verhinderd. Het is niet toelaatbaar, doch zeer begrijpelijk dat er hakhout wordt gekapt, doch de zaag- en hak-enthousiasten moeten natuurmonu menten als een laan met eeuwenoude beu ken, die niet te vervangen zijn, laten staan. Laat het hout zoeken, vooral nu de koude, naar wij hopen, achter de rug is en het hoofdzakelijk gebruikt moet worden voor het bereiden van eten, be perkt blijven tot het zgn. sprokkelen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2