Voor vakarbeiders werkgelegenheid ADVIESBUREAU AMSTERDAM ONGESCHOOLDEN EN VAKARBEIDERS IN ALLE BEROEPEN N. C.V. KAS 1929 BOUWVAKARBEIDERS EN ONGESCHOOLDE ARBEIDERS ADVIESBUREAU Een Spaarbrief van de een uiterst soliede belegging kwam in 1944 ter verdeeling Voor een volgestorte spaarbriet van 500.— 1000.- 2500.— betaalde men bij toetreding 390.— 780.— 1950.— Uitkeering kas 1929: hoogste 878.60 1757.20 4393.— laagste 651.11 f 1302.22 f 3255.55 Looptijd 14 jaar. Storting vanaf 3.- per maand Nadere inl., mede omtrent een vertegenw., verstrekt de N.C.V. Spaarverz., Zeestr. 88, 's-Hage. SCHOORL. Loop der bevolking De 'bevolking, welke op 1 Januari 1943 In totaal 2616 zielen bedroeg, 1314 man nen en 1302 vrbuwen, verminderde sedert tot 1120 mannen en 1050 vrouwen, totaal 2170 zielen. In 1944 werden 76 kinderen levend ge boren en 1 levenloos aangegeven. Er stierven 20 personen. 13 huwelijken wer den gesloten en 1 echtscheiding werd in geschreven. Het mijn en dijn Ook in deze gemeente raakt het begrip „mijn en dijn" bij sommige personen meer en meer verloren: het aantal dief stallen van vee uit de weide, van levens middelen uit gebouwen en van hout uit de bossen neemt steeds toe, ondanks het toezicht dat politie en wachters uitoefe nen. Hulp in nood bij ziekte Deze op 19 Februari 1897 opgerichte nut tige vereniging, hield dezer dagen haar jaarvergadering onder voorzitterschap van baron Van Fridagh. Na de gebruikelijke voorlezing ,van notulen en jaarverslagen van dèn secretaris en den penningmeester, werd de rekening over 1944 vastgesteld met een batig saldo van 185.54. Er waren 29 ziektegévallen met 968 ziek tedagen op de 118 leden. De aftredende bestuursleden, de heren A. Zwagerman, P. Duin Wz: en P. J. Bak ker, werden weer benoemd, terwijl de fi- nanciële-commissie over 1945 zal bestaan uit de heren P. Bijl, H, Druyven, D. Groen en J. J. Vendel. Bij 'de rondvraag werd het overlijden van den controlerend^n arts dr. J. A. Blok te Bergen herdacht.' De vereniging is aangesloten bij het Sanatoriumfonds, waardoor uitzending mo gelijk is. Centrale Volkskeuken Deze nuttige instelling, welke op 19 October 1944 aanving in hotel „De Bode Leeuw" met 200 porties per dag, heeft zich dusdanig uitgebreid, n.l. tot ruim 1200 porties per dag op een bevolking van 2170 zielen, dat zij moest worden overgebracht naar de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Verwachting" te Catrijp, waar een ketel van groter inhoud aan wezig is. SCHOORLDAM 25-Jarig jubileum Donderdag 22 Maart hocipt d'e heer Jan Jongerling de dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de heer W. Duin, fouragehandel en grutterij al hier. Op zeer verdienstelijke wijze heeft de jubilaris zijn ambt vervuld en heeft zich doen kennen als iemand, die zich steeds met ijver en toewijding aan zijn werk ge geven heeft. Legio vrachten zullen d'oor hem al vervoerd zijn en menig partijtje zal „Jan" er al doorgedraaid hebben voor de stoet. Men overdrijft niet wanneer ge zegd wordt, dat hij zonder uitzondering door ale klantèn, en dat zijn er heel wat, geacht en gewaardeerd wordt. OUDKARSPEL Nieuwe voorzitter In de plaat" van den heer Jb. Kroon Jbz., die als zodanig bedankt had, werd de heer L. Kalverdijk gekozen als voor zitter van de Derg- en Kerkweerpolder. Kerkelijke verkiezing De heren G. Yff en H. Kalf werden herkozen als notabelen aan de Ned. Herv. gemeente alhier. Mej. K. P. Klimp, onderwijzeres a.d. O.L.S. alhier is benoemd tot onderwijzeres a.d. Uloschool te Wieringermeer. NOORDSCHARWÓUDE Nieuw uitreikingslokaal Centrale Keuken De uitreiking van het.eten van de cen trale keuken gescheidde "tot nu toe in de hal van de o.l. school. Nu de school weer op volle toeren gaat draaien, kan de uitrei king daar niet langer blijven. Men heeft thans onderdak gevonden in hotel „Con cordia" waar een gedeelte van de kolfbaan voor de uitdeling is ingericht. ZUIDSCHARWOUDE Konijnendief gevat Donderdagavond werd ten nadele van den heer K. alhier een konijn gestolen. De dader was spoedig gevat, aangezien hij zeer luidruchtig te werk ging en de buit door de ruwe wijze van vervoer, luidkeels protesteerde. De hond van een der buren bleek de dief te zijn. Hij had de langoor niet verslonden, maar netjes thuis gebracht, zodat de eigenaar weer in het bezit kon worden gesteld van de bout. LANGEDIJK De tiende penning weer ingevoerd De tijd van Alva's tiende penning ligt al eeuwen achter ons, doch het illustere voorbeeld van dezen dwingeland wordt thans aan de Langedijk opgevolgd door een groot deel van de bakkers en wel op een wijze, welke ten zeerste te laken valt. Vooral nu men met een zo gering brood rantsoen moet zien rond te komen, terwijl bovendien de aflevering van dit z.g. bon nenbrood de laatste week aanzienlijk stagneert. In verscheidenebakkerswinkels ziet men een bordje in de etalage staan met de aankondiging, dat tegen inlevering van een kilo tarwe een prima tarwebrood wordt verstrekt. Ook van de z.g. zelfver- zorgers, de tuinbouwers, die uit eigen oogst verkregen tarwe mogen gebruiken en van de arbeiders die hun telerspremie in tarwe hebben ontvangen, wordt voor elk brood een kilo meel in rekening ge bracht. Particulieren, die door arenlezen e.d. de beschikking hebben over^ een kleine hoeveelheid tarwe, worden over dezelfde kam geschoren, evenals de trek kers, die met veel moeite, na dagenlange reizen een beetje van het kostelijke graan hebben weten te bemachtigen. Dit zou allemaal heel gewoon zijn, wan neer de bakkers, die bovendien nog bak loon verlangen, in het te verstrekken brood het gevraagde kilo meel verwerk ten. Maar dat is niet het geval. Voor elk z.g. „loonbrood". da't in de centrale bak kerij te Zuid-Scharwoude wordt besteld, leveren de bakkers 900 gram meel in, evenals de eigen klanten van de centrale bakkerij. Hieruit volgt dus, dat van elke kilo ingeleverd meel 100 gram bij den bakker blijft. Wanneer men weet, hoe veel van die loonbroodjes gebakken wor den, en dat zijn er nogal wat, is het niet moeilijk vast te stellen, dat de burgerij in deze ook voor de plattelanders niet gemakkelijke tijd voor een aanzienlijke hoeveelheid voedsel in de nek gekeken wordt. En als dan ook nog blijkt, dat er bakkers zijn, die dit o.i. op oneerlijke wijze verkregen brood tegen schandelijk hoge prijzen verkopen, is er voldoende reden om op deze misstand de aandacht te vestigen. Is daartegen van overheids wege niets te doen? VENHUIZEN Oud-Burgemeester Zijp Op 79-jarige leeftijd is alhier plotseling overleden de heer Jn. Zijp Kz„ oud-bur gemeester dezer gemeente, aan wiens lei ding Venhuizen zeer veel te danken heeft gehad. Hoewel hij reeds vele jaren als ambteloos burger leefde, herinneren wij ons nog zeer wel de tijd van zijn bewind, dat zich kenmerkte door een grote beza digdheid, wat vooral in de leiding der raadsvergaderingen tot uiting kwam. De debatten werden steeds kort en zakelijk gehouden, terwijl nochtans de belangen der gemeente op uitstekende wijze wer den gediend en o.m. electriciteitsvoorzis^ ning, aanleg waterleiding en scholenbouw tot stand kwamen. Het optreden van den heer Zijp, die zich voor het. verenigings leven in zijn gemeente sterk interesseer de en die hierin een vooraanstaande plaats innam, kenmerkte zich vooral door een grote eenvoud. Zijn verdiensten wer den destijds gewaardeerd door zijn benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De begrafenis heeft inmiddels j.l. Woensdag plaats gehad. TEXEL Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Margaretha, d. v. Cornells Witte en Margaretha van Heer- waarde; Ymkjen en Pieternella, d. v. Aant Betsema en Neeltje Boon; Jacob Willem, z. v. Frederik Theodorus van der Gracht en Cornelia Bakker: Petrus Hen- drikus, z. v. Pieter Hendrikus de Porto en Orfa Sophia Helena de Grave: Maria Feijtje, d. v. Jan de Waal en Harmke Neem DAGRAVIT, cis U kalk met D moet gebruiken. Bevat kalk en phosphor in Juiste onderlinge ver houdingen Vitamine D om de opname door het lichaam te ver zekeren. Voor toe komstige moeders en groeiende kinderen1 \Bij Apothekers en erkende Drogisten mwi: O. A de Graal's Handel Industrie OAGRA CV., Poslb. 605. A'dam-C. - Terpstra: Henry Pieter, z. v. Willem Ge rardus Rijk en Clazina Johanna Koster Ondertrouwd: Petrus Maria Boom er Margaretha Divera Zijm. Overleden: Pieternella Betsema, ou< tien uren; Adriaan Bakker, 85 j., geh. m C. Smit. Gevonden voorwerpen: een want, een mes, een portemonnaie, een deksel var kan. PREDIKBEURTEN Heiloo. Zondag 18 Maart, 11 urn-, ds Bloemhoff; Zondag' 25 Maart, 10 uur. ds Bloemhoff, bevestiging nieuwe leden Vrijdag 30 Maart, 's avonds 6 uur, ds. Bloemhoff, bediening van het H. Avond maal; Zondag 1 April, Pasen, 10 uur, ds Bloemhoff; Zondag 8 April, 10 uur, ds Bloemhoff; Zondag 15 April, 10 u., dienst Zondag 22 April, 10 urn-, ds. Bloemhoff Zondag 29 April, 10 uur, ds. Bloemhoff. Limmen. Zondag 18 Maart, 9.30 uur ds. Bloemhoff; Zondag 25 Maart, 10 uur ds. Roobol; Vrijdag 30 Maart, 10 uur, ds Bloemhoff; Maandag 2 April, 10 uur, ds Klein Wassink; Zondag 8 April, 2 uur ds. Kleyne; Zondag 15 April. 2 uur, ds Veenhuysen; Zondag 22 April, 10 uur, ds Roobol; Zondag 29 April, 9.30 uur, ds Van Dijk; Zondag 6 Mei, 2 uur, ds. Bier man: Zondag 13 Mei, 10 uur, ds. Roobol Zondag 20 Mei, 2 uur, ds. Bloemhoff. Alkmaar. Vrije Geref. Gem., Brouwer- str. 31, Alkmaar, Zondag 18 Maart, v.m. 10 uur, „Zijn dromen altoos bedrog?", n.m. 4 uur „Moederliefde", beide malen, ds. J. J. Ruys; Woensdag 2 uur St/Jacobs-i straat 22. i Vrije Geref. Gem., Brouwerstr. 31 Zondag 25 Maart, v.m. 10 uur. „De over- winningsroep", n.m. 4 uur „Van 't kruis naar 't Paradijs", beide malen ds. Ruys Woensdag 2 uur St. Jacobsstraat 22. Vrije Geref. Gem.. Brouwerstr. 31 Goede Vrijdag, 's avonds 6.15 uur, ds Ruys „Tussen de doden en levenden". Verloren huissleutel Dinsdagmorgen 13 Maart gaan de van Pakliuisstraat naar Ve nenlaan. Inl. Kroonstuiver, Venenlaan 33, Hoorn. Verloren 8 Maart bruin leren portemon naie met ritssluiting inh. geld en boodsch.briefje, in Alkmaar of van Alkmaar n. Langedijk. Gaarne terugbez. of bericht tegen bel. bij D. Meinesz, Laan weg 4, Oudkarspel. UW TOEKOMST -moogt U niet verwaarlozen. -Onze schr. curs. luchtvaart gaan nog steeds door. Wellicht is het voor U van belang te weten, dat onze wisk. curs. voor elke verdere opleiding geschikt zijn. Vraag prosp. D aan I.S.L.O. Postbus 495, Amsterdam. Beschikbaar de zeldzaam mooie goudvos- bles witvoet hengst „USTO" Paard met veel gang en ma nieren. Zal op Goede Vrijdag gedemonstreerd worden aan de hand. en in tuig, Tussen 10 en 12 uur. Dekgeld 60 pl. 3 voor stamboek en bond. Zon dags tot 12 uur.. Wijbr. Scher- merhorn Dz., Noordervaart, Stompe toren. De praktijk van F. J. HAVERKAMP Chirurg-uroloog zal met ingang, van heden te zijnen huize worden waarge nomen door Dr. J. VEEN Spreekuren onveranderd. Bouwonderneming HOMMEN, Amsterdam, vraagt doorloopend voor arbjeid buiten Nederland, tegen de beste loonen en arbeidsvoorwaarden. Vrije verpleging en onder brenging. Gehuwden en kostwinners ontvangen bovendien nog scheidingsgeld. Bij vertrek wordt de familie loon voorschot tot 50 betaald. Inlichtingen: STADHOUDERSKADE 6 en BIJKANTOOR- KRASNA- POLSKY, .dagelijks van 912 en 14716 uur, A'dam. in alle beroepen bestaat er tegen tariefloon met kosteloze verzorging en onderkomen in Nederland. Werkwilligen ontvangen nadere inlichtin gen bij het Stadhouderskade 6 en bij het bijkantoor Krasnapolsky, dagelijks van 912 uur en van 2 4 uur. De Burgemeester van Lange dijk roept sollicitanten op naai* de betrekking van onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Oudkarspel (4 leer krachten). Sollicitaties aan den Burgemeester voornoemd té Noord-Scharwoude binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad. Te koop een i.g.st.z. brandkast 450. Inlichtingen postkant., Schel linkhout. Leveranciers van TUINZADEN worden beleefd verzocht zich in verbinding te stellen met M. H. MALI, Uiterwaarde straat 268, A'dam-Z. ATTENTIE Degene, die op .Donderdag, 1 Maart, een enveloppe met in houd hij de fa. Krol en Co. heeft gebracht, wordt vrien delijk verzocht zich bij boven genoemde firma te melden. H.H. VEEHOUDERS Laat Uw biggen enz. castreren door J. KOMEN Az., Vee- castreur A 34, Ooster-Blokker. Wie heeft rond, koperen zeefje gevonden? Omtrek Venenlaan. Tegen bel. terugb. Schouten straat 28, Hoorn. Te ruil aangeboden een z.g.a.n. d. zomerjapon v. gesp. sch.wol. JÓI4 DE GRAAF, B 163, Wijdenes. Verloren te Heiloo geleende f ietshand.- kap. Stel terugbezorging zeei| op prijs. Zwijnenberg, Straa,t»(t weg A 452 a, Heiloo. BOELHUIS op Maandag 26 Maart 1945 v.m. 10 uur in het perceel aan het Russenplein No. 4 te Ber gen (^Noord-Hollandvan diverse meubilaire goederen,] behorende tot de nalatenschap van mevr. de wed. J. Lek. Notaris KNOOK De Gewestelijke Arbeidsbureau's GRONINGEN en MEPPEL zoeken voor tewerkstelling in hun rayon Betaling geschiedt volgens tarief. Kost en huis vesting zijn kosteloos. Voor werkwilligen be staat de mogelijkheid tot 15 kilo aardappelen wekelijks aan hun families te sturen. Aanmel dingen kunnen gebeuren bij - de aanmeldings- bureau's STADHOUDERSKADE 6 en HOTEL KRASNAPOLSKY, AMSTERDAM, alsmede bij de GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU'S te Amsterdam, Haarlem en Alkmaar, dagelijks van 912 en van 24 uur.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 3