DMRSVIT Geneesmiddelen aange voerd door Zweeds Rode Kruis H.M. de Koningin bezocht Zuidelijk Nederland Berechtigungsscheine Mr. dr. D. A. P. N. Kooien overleden Bonnenlijst deze week op Donderdag Italiaans hoofdkwartier Provinciaal Nieuws Door het Zweedse Rode Kruis is naar j ons land een hoeveelheid geneesmidde» len aangevoerd, waaronder insuline en vitaminepreparaten, welke geneesmidde» len door bemiddeling van het rijks» bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd als ontvangende instantie .onder verantwoordelijkheid van het i rijksbureau voor genees» en verbandmid» delen en van den geneeskundig»hoofd» inspecteur van de volksgezondheid gratis ter beschikking van de Neder» landse bevolking zullen worden gesteld. Behoudens het hierna ten aanzien van insuline cn vitaminetabletten bepaalde ;zal de afgifte der geneesmiddelen via ziekenhuizen tegen inlevering van een door een geneeskundige ondertekend ontvangstbewijs geschieden. Insuline zal op de gebruikelijke wijze :via de apotheken en apotheekhoudende geneeskundigen tegen inlevering van de insulinestamkaart aan de patiënten wor» den afgeleverd. Ten einde misverstan» den cn teleurstellingen te voorkomen, wordt nog medegedeeld, dat de recent ;j ingevoerde verlaging der insulinetoewij» zingen gehandhaafd blijft. Vitaminetabletten zullen via plaatse» lijke geneeskundige diensten consultatie» J bureaux, e.d. worden verstrekt aan kin» deren van drie maanden tot drie jaar. Aan artsen en apothekers zullen door de gemachtigden van het rijksbureau voor genees» en verbandmiddelen in samenwerking met de geneeskundige in» specteurs hieromtrent nadere details per circulaire worden medegedeeld. Belang» hebbenden kunnen zich terzake t.z.t. tot hun arts of apotheker wenden. I< I 1 DEN HAAG, 25 Maart. Naar radio Oranje mededeelde, heeft H.M. de koningin ongeveer tien dagen geleden een bez'oek gebracht aan zuidelijk Nederland. Op Dinsdag 13 Maart kwam zij uit België in Zeeuws»Vlaanderen het land binnen bij het dorpje Eede. Het eerste bezoek, dat de koningin aan Nederland bracht had een zeer eenvou» dig karakter. Op uitdrukkelijke wens van de koningin voerde de auto niet de koninklijke standaard maar de Neder» landse vlag. In Terneuzen sprak zij met enige mensen bij de steen, waar vier Nederlanders het leven gelaten hadden. Zij nam een rood»wit»blauwe rosette met een margriet in het midden van haar mantel en legde die op de steen. In ver» schillende dorpen riep men: :„Stuurt u nu ook gauw de prins'es eens!" Over Middelburg ging het via Oost» Kapelle en Domburg naar West»Kapelle waar de koningin het gat ging bezichti» gen, dat de Engelsen in de zeedijk had» den geworpen. In Vlissingen sprak zij met mensen waarvan familieleden gefu» silleerd waren. In Breda ontving H.M. den bisschop. In Tilburg woonde zij een godsdienstoefening bij. In Nuenen in» specteerde zij de goldstream guards. In Middelburg sprak de leider van de illegale beweging in Walcheren. Hij zei dat het een grote eer was de koningin te mogen begroeten. Hij maakte verder van de gelegenheid gebruik om haar onder het oog te brengen dat op ver» schillend gebied belangrijke hervormin» gen noodzakelijk zijn, vooral in sociale kwesties en in het leger. De secretaris»generaal van het dep. van Landbouw en Visserij maakt be» kend, dat personen, die in bet bezit zijn van een extra nóodkaart, op grond van een „berechtigungsscheine" in de vervol» j ge steeds de bonnen van deze extra i kaart, welke worden aangewezen als be» 1 stelbon en als afleveringsbon voor het j gratis beschikbaar stellen van Rode Kruisgoederen. binnen een week na de datum van bekendmaking van deze bon» ,'j nen bij de plaatselijke distribütiedien» 1 sten dienen in te leveren. De distributiediensten zullen hiervoor :.J telkenmale ontvangstbewijzen uitreiken, 3 welke door de betrokkenen moeten wor» j den overgelegd bij de uitgifte van een j*, volgende noodkaart. Indien deze ont» fi' vangstbewijzen niet kunnen worden ge» i toond, zal door de distributiediensten niet tot het uitreiken van een extra ;j noodkaart mogen worden overgegaan. Op 74»jarige leeftijd is te Den Haag overleden mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Raad van State, oud»minister en oud»voorzitter van de Tweede Kamer. De heer Kooien is in Rijswijk geboren 21 Januari 1871. Te Utrecht bezocht hij het gymnasium en de universiteit. Nadat hij in de rechten en staatsweten» schappen gepromoveerd was in 1894 op dissertatie: de kapitaalrente, vestigde hij zich in die bisschopsstad als advocaat en procureur. Naast dit ambt bekleedde hij nog onderscheidene maatschappelijke en politieke functies. In 1905 vaardigde het district Grave mr. Kooien af naar de Tweede Kamer. Hoewel pas 34 jaar nam hij in de Kamer aanstonds een belangrijke plaats in. Hij toonde zich in het bijzonder in finan» ciële en sociaal economische aangelegen» heden bekwaam. Toen de toenmalige voorzitter der Tweede Kamer, mr. D. Fock, in 1918 tot gouverneur»generaal van Ned.»Indië werd benoemd, werd mr. Kooien tot voorzitter der Kamer ge» kozen. Toen in Augustus 1925 de heer Colijn een ministerie vormde, werd mr. Koo» len daarin opgenomen als minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. In Maart 1926 trad dit kabinet echter al weer af, nadat de Kamer het bekende amende» ment Kersten had aangenomen, dat be» oogde het gezantschap bij den Paus af te schaffen. De heer Kooien weigerde toen in de Kamer terug te keren, hoewel de heer Kampschoer, die mr. Kooien in de Kamer was opgevolgd, zijn plaats voor hem beschikbaar stelde. Tot nu toe in Utrecht gewoond heb» bende, vestigde de heer Kooien zich na zijn benoeming in de Raad van State in 1926 in Den Haag, waar hij al spoedig een vooraanstaande plaats innam in het katholieke openbare leven. In 1931 werd hij benoemd tot curator der technische hogeschool in Delft, in 1936 tot voorzitter van de toen opge» richte raad voor de luchtvaart. Toen op 30 Juni 1939 het vierde mini» sterie»Colijn aftrad, en eerst de heer Colijn mislukte pogingen had aange» wend een nieuw ministerie te vormen, gaf H.M. de Koningin den heer Kooien opdracht tot vorming ener regering. Mr. Kooien kon deze opdracht echter evenmin uitvoeren. De overledene was commandeur in de Orde van den Nederlandsen Leeuw, drager van het grootkruis, in de Orde van de H. Gregorius den grote en drager van het kruis van verdienste van het Rode Kruis, van welke instelling hij ge» durende vele jaren lid van het dages lijks bestuur was. De teraardebestelling zal Woensdag a.s. geschieden op de r.k. begraafplaats aan de Kerkhoflaan, na de plechtige uit» vaart om half elf in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat. In verband met de Goede Vrijdag zal de bonnenlijst deze week op Donder» dag worden gepubliceerd. In plaats van op Maandag (2e Paasdag) mag op de voor brood aangewezen bonnen reeds vanaf Donderdagmiddag 29 Maart te 12 uur worden gekocht. Op de andere aan te wijzen bonnen mag eerst op Dinsdag na Pasen worden gekocht. Uit het Italiaanse hoofdkwartier wordt gemeld: De ministerraad heeft ter gelegenheid van de 26ste verjaardag der fascistische strijdhonden een proclama» tie tot het Italiaanse volk geriebt, waarin een groet der Italiaanse sociale republiek wordt overgebracht aan de soldaten van het Groot»Duitse rijk, die in de Po» vlakte, aan de Rijn, aan de Oder en de Donau de duizendjarige Europese cul» tuur en de leidende ideeën van deze eeuw verdedigen. De ministerraad ver» klaarde voorts, dat het grote sociale programma, door de fascistische partij, te Verona aangenomen, midden in de oorlog reeds ten uitvoer gelegd is. Op 21 April zullen alle industriële onder» nemingen met meer dan honderd a-bei» ders volgens de wettelijke bepalingen gesocialiseerd zijn. ALKMAAR Inlichtingen verzocht In verband met gepleegde rijwieldief stallen verzoekt de politie inlichtingen over twee' ontvreemde rijwielbanden, waarvan de een gemerkt is „Arego Spe cial" en de andere „De Robertband". Toch opgespoord Door de Alkmaarse poli'tie is te Joure aangehouden de 36-jarige P. K„ wonen de aldaar, terzake van verduistering en diefstal van verschillende goederen, geld en sieraden, het vorig jaar te Alkmaar gepleegd. Een fantaste Dinsdagavond om 6 uur vervoegde zich de 14-jarige Jo v. R., die te voe'e uit Den Haag was komen lopen, aan het politie bureau met de mededeling dat haar beide ouders bij het bombardement in Den Haag waren omgekomen. Een lid van het politiepersoneel ontfermde zich over het kind, verleende he't huisvesting enz. Na informatie kwam de volgende dag aan het licht, dat de ouders in het geheel niet overleden waren en nog minder door het bombardement waren getroffen. Haar ouders hadden integendeel bij de Haagse politie haar opsporing verzoc'.f zodat de kleine fantaste per eerste gelegen heid op transport naar Den Haag gaat. Varken gestolen Ten nadele van een bewoner aan de Omv 1 werd uit een schuur, die open ge broken was, een varken gestolen. Het zal je gebeuren, als je óp die manier een knor, knor, die je langdurig verzorgd hebt, in de hoop een hammetje op tafel te krijgen, kwijt raakt. Het is om uit je vel te springen. De landman was er dan ook naar aan toe. De houtdiefstallen De houtdiefstallen in Alkmaar nemen verontrustende afmetingen aan. In ver band hiermede heeft de politie wederom een groot aantal personen aangehouden wegens het omzagen van bomen. Wanneer wordt er in Alkmaar eens toestemming verleend om de stobben uit de trottoirs te halen! De wegen zullen er door opknappen en velen zullen daardoor voor hun arbeid aan een stook geholpen worden. Misschien is dit ook een goed middel tegen het houtroven, want de mensen moetent och stoken. Drie chlneesfes geknipt In Kolhorn werden Zondagnacht twee damesrijwielen ontvreemd. De daders bleken drie Chineesjes te zijn, die met de gestolen rijwielen niet verder dan tot Warmenhuizen waren gekomen en daar door de marechaussee werden aangehou den. Broeiramen gestolen Een tuinder van de Heilooërdijk deed bij de politie aangifte dat bij hem 25 broeiramen waren gestolen, die vermoe delijk dienst moeten doen om de kachel te stoken. Dit is wel zeer onverantwoor delijk, aangezien zoo'n tuinder dergelijke ramen nodig heeft voor het kweken van vroege groente. Rijwieldiefstal In de Kabeljouwstraat werd. ten na dele van een bewoner, die zijn rijwiel zonder dit op slot te doen, voor zijn wo ning had geplaatst, dit rijwiel ontvreemd, terwijl uit een schuurtje van een bewo ner aart de Kennemerstraatweg een rij wiel werd gestolen. Mevrouw Fokker- BERGEN -Diemont overleden In de ouderdom van bijna 80 jaar over leed te Haarlem, waarheen zij was ge- evacueerd, mevrouw FokkerDiemont, de moeder van onzen te vroeg ontslapen be roemden vliegtuigbouwer Anthonie Fokker Mevrouw Fokker was een sympathieke, eenvoudige, sober levende persoonlijk heid. Rustig leefde zij in haar vriende lijke huisje aan de Wilhelminalaan, van haar zoons rijkdom slechts dat accep terende, wat ze voor liefdadige doeleinden wenste te bestemmen. Wij herinneren ons nog met hoeveel zenuwachtige belangstelling zij voor enige jaren langs telefonische verbin ding, het snelle jicht van haar zoon te New York te water Let, om daarmede een liefste wens van dezen groten zoon te vervullen. Voor haar -uin had ze veel aver en het was voor de wandelaars altijd een lust haar rustig in die goed verzorg de tuin te zien zitten. Ook mevrouw Fokker behoort tot de velen, die Bergen straks na de vrede nicL ziet terug keren. Hoofdredacteur A'dam, afwezig. Groot, Enkliuizen; van Kampen, Den gen en Langedi.ik; Harwijnen,' Koog Beverwijk; H. P. Verantw. voor getlie, Koog a. d. Drukker N.V. sterdam. H. M. O. Schroder, RayonredactgurenJ. J Broersen, Hoorn; A. Helder; M. Kuiper, Seha- D. Klomp, Alkmaar; W. a.d. Zaan; J. Belterman, v. d. Aardweg, Prov red. de advertenties W. Ba- Zaan. „De Arbeiderspers", Am- K 113 Vraag Uw Apotheker of Drogist nooit zoo 'maar om „kalk".... vraag hém DAGRA- VIT, het ideale kalk/ Vitamine D-prepa raat! Kalk, phosphor en Vi tamine D, als Ideale samenwerkers! Voor toekomstige moeders en groeiende X'nde- cenJ' Bij Apothekers en erkende Drogisten. O. A. de Graal't Handsl lr.duilrla ©AGRA C V.. PoilD. 605. A'dam-C. ZAANDAM Weer naar school Na een korte Paasvacantie zullen de diverse scholen in onze gemeente weder om een ruimere lesrooster volgen en meerdere uren. zowel 's morgens als 's middags met de kinderen aan het werk gaan. Deze maatregel kon worden geno men, in verband met de uitschakeling van het brandstoffen-vraagstuk, nu de mildere temperatuur een verblijf in de school lokalen zeer wel toelaat. Hopelijk zal de zomer nog veel goed maken van hetgeen in de afgelopen winter is verzuimd. Noodziekenhuizen - De openbare lagere school no. 9 aan de Stationsstraat en de R.K. St. Bonifatius- school aan de H. Gerhardstraat, welke gebouwen aanvankelijk door de evacuatie- dienst waren gevorderd ter inrichting als noodziekenhuis, zijn wederom ter be schikking gesteld van het lager onder wijs, zodat alleen de inrichting bij de N.V. Polak en Schwarz als noodzieken huis zal blijven gereserveerd. Voor een grotere ruimte zijn brandstoffen noch voldoende voeding ter beschikking, waar door het geen zin had, meerdere lokali teiten nog langer voor dit doel gereed te houden. En het onderwijs kan de school gebouwen weer best gebruiken, nu de brandstoffenkwestiie voorlopig geen rol meer speelt. Dank voor gastvrijheid De leider van het. Transport Schi,edain- se Kinderen, die tijdens hun oponthoud in Zaandam zo gastvrij zijn onthaald, be tuigt langs deze weg zijn hartelijke dank. aan de verschillende firma's en particu lieren voor hun spontane hulp. Steunverlening Volgens het Sociografisch bureau werden in het kwartaal 1 AprilJuni 1944 alhier geregeld ondersteund met geld of met levensbehoeften ingevolge de Armenwet: In April 417 gezinnen en 253 eenlopen- den met een totaal uitgave van 24.429.53. In Mei 394 gezinnen en 251 eenlopenden met een totaal uitgave van 23.572.11. In Juni 379 gezinnen en 258 eenlopen den met een totaal uitgave van 29.046.40. Losse giften werden er in April 7 ge geven ad totaal ƒ99.30; in Mei ad 6 totaal 95.60 en in Juni 6 ad totaal 105.45. Als werklozen werden voorts in April ondersteund 18 kostwinners, 3 kostgan gers en 5 alleen wonenden; in Mei 17 kost winners, 3 kostgangers en 5 alleenwonen- den en in Juni 17 kostwinners, 3 kostgan gers en 4 alleenwonenden. Wekelijkse Wijdingsdiensten Het' aanvangsuur van de wekelijkse wijdingsdiensten in de Evang. Luth. Kerk (Vinkenstraat) word't vanaf Woens dag 4 April a.s. verzet van 4 op 7 uur. De diensten zullen dan uiterlijk half 8 geëindigd zijn. KOOG AAN DE ZAAN Gewone keuring van stieren De burgemeester van Koog aan de Zaan maakt bekend, dat de in artikel 4 van het „stierenreglement Noordholland 1938" bedoelde keuring vanstieren in 1945 zal plaats hebben als volgt: Woensdag 4 April 8.30 uur op de markt te Midden-Beemster, 1 uur op de markt te Purmerend. Donderdag 5 April 9 Uur bij het ge meentehuis te Graft, 11 uur bij de N.H. kerk te Akersloc/1.30 uur op het v.m. kermisterrein te Castricüm. Vrijdag 6 April 8.30 uur voor het Ge meentehuis te Assendelft, 1 uur op de Burcht te Zaandam. Aangifteformulieren zijn ter secretarie verkrijgbaar Angifte kan schriftelijk ge schieden te Berkhout, Wijk A 143.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2