WIER1NGERMEER NIEUWS. Ergerlijk en Minderwaardig Paedagogische Rubriek WAARHEEN? Strooperij cn Vandalisme te doen zijn. Verschillende midde in de Meer. Van meerdere tzijden bereiken ons herhaaldelijk klachten over in den polder gepleegde diefstal len. Waren het. aanvankelijk onze oosterburen die hun „organisatie talent" op dit punt toonden, na hun zoo zeer gewaardeerde vertrek is aan het wegnemen van ander mans eigendommen helaas einde gekomen. j len zijn te baat genomen, zooals het vergunningen-systeem, het plaatsen van hekken, het houden van patrouillevaarten, en het in stellen van burger-, militaire- politiebewaking. en men dus geen last van de, greppels heeft gaat men met de' schijveneg overlangs en daarna overdwars de zode in stukjes snij den, om deze daarna licht onder te ploegen. Men moet vooral niet te diep ploegen 10 cm.) Als; men zoo te werk gaat heeft men het voordeel dat de zode beter verteert, geen last geeft met het zaaien en een voldoende ruwe oppervlakte nalaat, waardoor het en stuifgevaar wordt voorkomen. Het I verdient aanbeveling het grasland Het is onze bedoeling in dit blad nog maar alleen jagers en vissers een reeks kleine artikelen te doen' waren, toen Batavieren en Frie- verschijnen over paedagogische, of wel opvoedkundige onderwer- Door tekort aan personeel kon nog voor den winter op deze wij - de bewaking, die momenteel in l handen van de politie berust, niet aan de gestelde eischen voldoen, j geen j waardoor het mogelijk was dat men zonder politie-contröle ware ze te scheuren. DE STEKELS ZIJN DOOD. Voor zoover wij het thans kun nen beoordeelen, mag worden Nog dagelijks verdwijnen uit kruistochten door den polder kon j aangenomen, dat^e. den polder huishoudelijke artike len, waarvan de gedupeerde eige- ^tekels, wel- ke er ten tijde inundatie ons hi de Wieringerme^^stonden, de naren zoo hoopten deze na het j gunstiger berichten. De Burge- ramp niet hebbel overleefd. ondernemen. Thans evenwel Ongetwfijeld bestaat bij ieder die iets met opvoeding der jeugd te maken heeft of in nabije toekomst te maken zal krijgen, grote belangstelling ter wijl de te behandelen onderwer pen ook voor den buitenstaander zeer lezenswaard zijn. Wij laten thans onzen medewer ker aan het woord. Voor zover gij, lezers, ouders zijt, zijt ge geroepen, uw kinderen op te voeden, d.w.z. hen geschikt te maken voor samenleving met andere mensen, hen, door wat gij z-en met knots en werpspies den oeros en het wilde zwijn achterna zaten, om met hun jachtbuit hun hiervoor hongerige familie te voeden, toen de vrouwen op hoogst primitieve wijze het land bewerkten om wat gerst en wat vlas te telen, en van dierenvellen en eigen gesponnen en geweven wol en linnen de zeer eenvoudige kleding maakten, toen konden de ouders de opvoeding hunnes: kinderen alleen wel af. Toen waren er geen scholen nodig. Maar zowel bevolkingsdichtheid als beschaving namen toe, de in richting van het leven werd ge compliceerder, de noodzaak werd geboren, om nieuwe bestaansmo gelijkheden te zoeken, en de school droogkomen van hun woningen meester heeft weten te bewerk- Kweek en paardestaart leven nog hun voorhoudt, door voorbeeld en verscheen. te zullen terug vinden. Ook ge- stelligen dat de politiebewaking wel. Over het hoefblad durven wij lering, een basis te geven, waarop Deze stond eerst slechts ter ons nog niet uitspreken. Er is tot ziJ kunnen voortbouwen om, wat-beschikking van enkele bevoor- nu toe nog geen hoefblad gevon- reedschappen waaraan momenteel, voor zijn gemeente wordt uitge- en in den toekomst, dringend be hoefte zal bestaan, vormen een dankbaar object voor de parasie ten. De indringers echter beperken zich niet tot diefstal, meerdere gevallen van zuiver vandalisme, van pure vernielzucht, doen zich voor. In de afgeloopen week b.v. wa ren het de ruiten van het bedrijf van den Heer Temmerman aan het. Wagenpad die het moesten ontgelden. Op het ergerlijke en minderwaardige van dergelijke handelingen behoeven we wel niet te wijzen. Een en ander heeft wel de aandacht van de bevoegde auto riteiten, doch door verschillende omstandigheden was het niet mogelijk de bestrijding effectief breid tot 63 man. Hiervan zullen er in de loop van' den, maar dat wil niet zeggen, dat deze week te Wieringen in Hotel wij ons er in durven verheugen „Het Wapen van Wieringen" aan ook van deze plaag bevrijd te zijn. den Poelweg 30 worden gestati- onneerd, terwijl een 25-tal een Ir- L- Dijkema. onderkomen zal vinden in het be drijf aan den Groetweg, tevoren beheerd door den Heer Abbring. Te Medemblik is reeds een acht tal dezer hulppolitie onderge bracht. Wij vertrouwen dat thans spoe dig een einde komt aan boven- gemem,oreerde practtijken. diegenen die desondanks trachten door de mazen heen te glippen diene de waarschuwing die wij doorkregen van het Hoofd der Politie „de handhavers van het gezag zullen niet schromen van wapenen gebruik te maken." DE STEEKWAGEN OP TOURNEE. „Eén, die niet geteld wordt." De tooneelvereeniging „de Steekwagen" uiti Middenmeer heeft, de evacuatie ten spijt, kans V°°rj gezien haar leden niet alleen bij - willen een te brengen, doch zelfs op kor- henzelf betreft, een gelukkig mens, en wat de maatschappij betreft, een goed en nuttig lid daarvan te worden. Bedenkt echter, dat wij U daar voor geen vaste regels kunnen geven. Het gaat niet aan, te zeggen „Je doet maar zo en zo, en je kind wordt best opgevoed." rechten. De grootste vorst der Middeleeuwen, de beroemde Ka-rel de Grote, die omstreeks het jaar 300 leefde, en ook hier heerste (in een Utrechts perkament uit zijn tijd wordt Strude ons Stroe al vermeld gaf zijn voornaam ste onderdanen gelegenheid, hun ne kinderen op kloosterscholen te Elk kind heeft een individuele leren lezen en schrijven, speciaal aanleg van karakter en verstand, om de Christelijke godsdienst, toen óók kinderen uit hetzelfde gezin, hier nog allesbehalve algemeen, van dezelfde ouders, eisen ver- meer ingang te doen vinden, door schillende zorgen in dit opzicht, de leer beter bekend te maken. Maar wél kunnen wij u wijzen op Na hem bouwde de kerk, toen opvoedingsfouten, die u dient te alleen nog de Rooms-Katholieke, vermijden, wèl kunnen wij u enig in hoofdzaak ten eigen behoeve, inzicht geven in wat bekende op deze grondslag voort. Van ten termijn weer voor het voet licht te doen treden. Het maken psychologen 0f zielkundigen en onderwijs aan de kinderen van van een tournee docr de verschil lende evacuatie-centra van Wie- ringermeerbewoners, waarvan de baten ten goede komen aan Ne- derlandsch Volksherstel is wel een zeer vriendelijke geste van deze deze groep vooruitstrevende ama teurs. Na Winkel, waar men veel suc-. bekende opvoedkundigen hebben den gewonen man was echter gedacht, alles aangevuld met eigen voorlopig nog geen sprake. In de loop der eeuwen echter ervaringen. De opvoeding der kinderen be- breidden de behoeften der maat- rust in hoofdzaak bij de ouders, schappij, vooral docr de ontwik met als in de loop der eeuwen keling van handel en techniek, noodzakelijk geworden aanvulling, zich uit en daarmede hield de de school. uitbreiding der scholen gelijke Er is een tijd geweest, een paar tred. En zo ontstond langzamer- Mededeeüngen Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. IIET ZAAIEN VAN DE ROGGE meer ging normaal reeds na ee- GAAT NOG TE LANGZAAM, j nige jaren kwijnen, zoodat het ces oogstte en de opbrengst voorduizend jaar geleden, dat alles, hand de volksschool, zoals wij die Er valt in het Noorden van den' l«dlS scheuren en omleggen tot N. v. H. f 220— bedroeg, was j.1. polder veelal e»n te groote ach- bouwland <dus de zg' wisselbouw) Vrijdagavond de beurt aan Me-1 ontbrak, terstand waar te nemen bij het de eenige iuiste wiJze van exPloi" demblik. Hier was de groote zaal tatie was. Wij mogen dus wel Van „Het Wapen" reeds tevoren veilig aannemen, dat thans de volledig uitverkocht. wat men thans onderwijs noemt, kennen. Toen onze voc-rouders Wordt vervolgd. zaaien van de -rogge. Er liggen soms groote oppervlakten geploeg- Trekpaard" te Rijswijk (Z.H.) op dateen nader te bepalen plaats te op de zaaimachine. Dit is volko- zzich van nature niet nieer kan| mei. twee invallers moest worden Wieringerwaard een keu-ring van men fout. Men moet er voor zor- j herstellen- In de Beemster waren opgetreden heeft de Steekwagen tot dekking bestemde hengsten] de grond veel te lang te wachten zodo. zooclani&' heeft geleden, da^ Niettegenstaande het feit, gen dat er gezaaid wordt onmid dellijk na het ploegen. Wanneer men dit niet direct doet is het ™de- krachtige^ zode 0p een pri- de omstandigheden heel anders.j talrijke publiek eenige mooie' welke in het stamboek dier ver- Daar had men een oude of zeer1 onvermijdelijk dat de grond door ma ^ond" En deze kwam in het voorjaar of de voorzomer al weer boven water. Het spreekt dus wel ALGEMEEN NIEUWS Van'Blijkens de Nederlandsche Staats- wachten, te veel dicht sloot, waar- van zelf dat de regeneratieve Eekelen en Grosveld, waarin de courant is, gerekend, met ingang de regen, welke men in deze tijd van het jaar elke dag kan ver uren bezorgd. Het stuk „Een, die niet geteld wordt" werd gevoelvol gespeeld, gedragen door een liefde voor het gegeven van de schrijvers, eeniging zijn ingeschreven. door later met het zaaien moei lijkheden worden ondervonden. kracht van die oude grasmat veel en veel grooter moest zijn, dan Wij wezen reeds eerder op de dat bij ons het geval is. wenschelijkheid om met een com- Wanneer men dan ook het gras- binatie van een zaaimachine jich- land °P de zandgronden in de ter de ploeg dit probleem op de' Wieringermeor bekijkt, zooals het beste wijze op te lossen en willen gaarne onze bemiddeling verlee- nen. Laten daarom de landbou wers, die geen kans zien het zelf zoo gauw mogelijk voor elkaar te krijgen dit even op de assistenten van den Voorlichtingsdienst, op dat door ons gezorgd kan worden voor een loonploeger en zaaier. Elke morgen houden de assisten ten zitting in het kantoor van het hoofdgebouw van de v.m. Joodsche Stichting aan de Nieuwe Sluizer- weg. HET SCHEUREN VAN HET GRASLAND. Het staat thans wel vast, dat al het grasland in de polder moet worden gescheurd. Er is geen sprake van dat er op mag worden gerekend, dat de oude zode het volgend jaar weer uitloopt of zich zoodanig zal kunnen herstellen dat het verantwoord is om het grasland te laten liggen. Het is bij ons een heel ander geval dan bijv. in de Beemster, waar de schade door het water in sommige gevallen bleek mee te vallen. Wij noemen enkele ver schillen nu onder water uitkomt, dan| blijkt de oude zode volkomen dooil| te Zijn. Bij een oppervlakkige be- stëekwagen'"fraai""amate"urSepl la- schouwing is de indruk, (vooral spelers zich volkomen inleefden. van 11 Mei 1945 wegens ontrouw Dit bracht het spel als het wareaan de Nederlandsche zaak ont- nabij de werkelijkheid, en trof i slag verleend aan Q. Bax, E. het aandachtig publiek, vooral Frinking, H. Westra, A. Saai en door de voortreffelijke vertolking van den hoofdrol door den Heer G. Veenhuis. Ook in Medemblik heeft de op een afstand) nog niet zoo on gunstig. Men ziet dan vaak een ten zien, waarover men ten zeer ste voldaan was. Dat een goede roep aan de welige vegetatie van jong .groen", steekwagen fraai amateursspel la- dat veel op gras lijkt. Vooral als de bovenomschreven uitn0odi- het nog zeer jong is. Het is ons ging om Qp te treden t0 Zaandam echter gebleken dat dit m het] en Deventer Binnenkort zal aan geheiel geen gras is, doch een schijngras en wel een volkomen waardeloos schijngras, n.1. greppel rusch (Juncus bufonius). Het is een éénjarige plant, waarvan blijkbaar een enorme hoeveelheid zaad op onverklaarbare wijze tot ontkieming komt. vooral op de oude grasland perceelen. Naar schat ting neemt de reppel rusch meest al wel 75% of meer van de groe ne oppervlakte in beslag. Voor de rest vindt men neg wat straatgas (Poa annua), fioiingras (Agrostis stolonifera) minderwaardige gras soorten en kweek. Deze laatste schijnt helaas heel weinig te hebben geleden Het is dus duidelijk, dat al het grasland moet worden gescheurd. Het verdient aanbeveling dit zoo mogelijk op de volgende wijze te Het grasland in de Wieringer -doen. Als het land gedraineerd is de eerste uitnoodiging gevolg wor den gegeven. ONGEVAL. De bedrijfsleider de Heer L. Scholtens van Klieverweg J. 35, werkzaam als opzichter bij de materialenberging van de Staats- landbouwbedrijven moet één vin ger missen doordat zijn hand be kneld geraakte bij het neerstor ten van een balk in de genieloods te Den Oever. KERKNIEUWS. Z. E. Pastoor Langedijk heeft zich voorloopig gevestigd in de R. K. pastorie te de Weere (Hoog woud.) HOLLAND INDIE. Na een onderbreking van öVa jaar is het contact door de lucht met Indië weer hersteld. Vrijdag morgen om 10 uur Nederlandschen tijd is de eerste D. C. 4, die na den oorlog weer in dienst kwam, na een reis van 7 dagen, te Bata via gearriveerd. Toen het K.L.M.-toestel op het vliegveld te Batavia neerstreek werden gezagvoerder Parmentier met zijn mannen en passagiers enthousiast ontvangen. P. S. Volkers, resp. als Burgemees ter c.q. waarnemend Burgemees ter der gemeente Barsingerhom, Den Helder, Krommenie, Wierin- germeer en Zaandijk. Het Vrije Volk meldde dat ook Bmnenlandsche Zaken ressortee de N.S.B.-burgemeester van Die- reri) zullen op 1 December a.s. men van Wieringen m.i.v. 9 Mei wee,r jn functie moeten treden, is ontslagen. In de Ned. Staats- voorzoover de tegen hen ingedien- courant vonden wij daarvan tot NOGMAALS ZUIVERING. Alle gestaakte of geschorste ge meente- en provinciale ambtena ren, die onder het Ministerie van dusverre geen bevestiging. NIEUWE COMMISSARIS BENOEMD. Bij K.B. is met ingang van 1 December 1945 benoemd tot Com missaris der Koningin in de pro vincie Friesland Mr. H. P. Lint horst Homan. Mr. Linthorst Homan is een zoon van den vroegeren C. d. K. in Drente en een broer van den vroegeren C. d. K. in Groningen.; Troonrede uitspreken. de klachten niet van concreten aard zijn. Minister Beel wenscht dat de geheele zuivering vóór 1 Januari 1946 haar beslag heeft gehad. PRINSJESDAG. Heden komen de beide Kamers der Staten-Generaal in vereenig- de vergadering bijeen. Hierin zal H.M. de Koningin de traditioneele WIERINGER W A AR D Op 8 Januari 1946, te 11 uur, houdt de Ver. „Het Nederlandsche 21 November 10.u. Winkel, Beurs. 22 November 20.u. Cinema de Kaan, „Amicitia", tooneel ,.De nacht v. Bess" Slechts adverteerders kunnen voortaan op vermelding ia deze rubriek aanspraak maken. 24 November Den Oever Gymn. Uitvoering D.O.S. in Wiron. Bal na. 25 November Bal in „Concordia." Bal in „Centrum" H.-hoef.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1945 | | pagina 3