WIERINGERMEER iNIEUWS. BEZOEK AAN SLOOTDORP. Ten behoeve van onze lezers, die niet in de gelegenheid z n het thans drooggevallen Slootdorp te bezoe ken, laten wij hieronder een reporta ge van onzen verslaggever volgen. Een heldere Novembermiddag, frisch weer, Langs den slechts hier en daar beschadigden Nieuweslui- zerweg rijden we in de richting Slootdorp. Het water in de vaart naast ons is spiegelglad; het is wind stil. Op de wegbeplanting en de boer derijmuren geeft een lichte streep duidelijk aan hoe hoog het water gestaan heeft. Hier en daar een half omgevallen telefoonpaal. Bij den op rit van den brug tegenover den Mo lenweg heeft het wegdek het meest geleden. Het werkkamp is letter lijk geheel „verdreven" De klapbrug die het stempel drukte op het dorps beeld van Slootdorp, blijkt ernstig beschadigd. Men is met herstel bazig Via een geimproviseerde brug be reikten we den overkant, We staan in Slootdorp. Slootdorp het oudste dorp in de Meer; het eerste dorp dat thans droog viel. Midden op den viersprong, bij den A.N.W.B.-wegwijzer waarvan cm arm op den grond ligt, staat eei wachthuisje voor de bewakers van het dorp. Kan er eigenlijk nog wel van een dorp gesproken worden Wat is er eigenlijk nog over van de 150 huizen, die hier stonden De Brink is een groote vlakte, bedekt met een centimeter dikke sliklaag. Het grasveld staat nog blank. De „Shell-pomp" op den hoek is omgeslagen, lantaarnpalen zijn afge knapt. Van de Westzijde van de Brink staan nog overeind hotel Wie ringermeer, bakkerij Koorn en ga rage Bosker en Leeuwenkamp, hoe wel allen leelijk beschadiigd. De o- verige huizen zijn leelijke puinïioo® pen geworden. We schuivelen over de glibberi ge vlakte naar den overkant. De Ned. Herv. Kerk van buiten gezien niet erg beschadigd, blijkt inwendig zwaar gehavend. De vloer, die voor een groot deel met het water om hoog kwam, hangt thans scheef. In de diepte daaronder alles nog water Onze blik blijkt een oogenblik rus ten op het Psalmwoord op de blanke muur. De pastorie van Ds. Meyer Drees op den hoek van de Kerk straat en de huizen daarnaast aan deze zijde van den Brink staan ojk nog tot nummer 41, waarvan rog slechts één muur omhoog steekt. De 20 volgende huizen zijn allen even eens puinhoopen. Voor velen zal h ïl uiterst moeilijk zijn daaruit nog 'cis van waarde op te diepen. De Katho lieke kerk heeft vrij aardig de golf slag getrotseerd. Slechts een deel buitenmuur is weggeslagen. Het ;nea bilair is evenwel waardeloos gewor den. De twee jaar geleden door den kur stschilder Ydema aangebrachte kerkschildering bleek gelukkig voo' het water onbereikbaar. Een muur van de tandartswoning is alles wat nog staat van de 20 huizen aan don Siootweg. De weg zelf is nog niït oioog. De Kerkstraat is tengevolge van de sliklaag bijna onbegaanbaar. Smid Struik heeft reeds een beetje orde geschept in zijn benedenverdie ping. Ook hier werd de benzinepo.no omvergevaren Vanaf den smid staan nog slechts 5 huizen overeind. De school "er- toont een d.oef beeld. Langs den Terpweg staan nog de nummers 3 t en m. 8, daarentegen zijn de wonin gen van den veearts en zijn beide buren verdwenen. We betreden de Gereformeerde kerk, het bouwwerk van den architect Rotshuyzen, wel ker toren steeds zoo'n fijne stem migheid aan Slootdorp heeft gege ven en waarvan sedert de bevrij ding het rood-wit-blauw heeft ge wapperd. Nog enkele flarden hangen aan de vlaggestok neer. Dit kerkge bouw heeft naar verhouding het minst geleden. Het aan den toren grenzende lokaal werd evenwel weggeslagen. De kerkbanken, die vaststonden, de vloer enkele ach tergebleven bijbeltjes, alles is met een hard geworden kleilaag overdekt. De Koningin Emmahoeve slaat nog over eind, het schuurgedeelte is deerlijk gehavend. De loods van de C. A. V. is een kapschuur geworden Dit was een droef relaas van Sloot dorp. Uw Slootdorp, óns Slootdorp, hët Slootdorp van de Wieringer- avond in Concordia te Hippolytus- boef in groote getale bijeen. Twee hoofdbestuurders van de E.V.C. de Heer Boelaert van de bedrijfs groep Bouwvakarbeiders en de Heer Wiegman voerden daarbij het. woord. De sprekers keurden deze wilde staking ten sterkste af, erkenden de onbillijkheid in de loonregeling doch adviseerden, hangende de terzake reeds gaande zijnde be sprekingen met den Rijksbemid delaar, het werk onverwijld te hervatten. Hiertoe werd tenslotte onder WIERINGERWAARD. Onder leiding van den Heer P. Visser Azn., waarnemend dijk graaf, werd Woensdagmiddag j.L een vergadering gehouden van het college van hoofdingelanden en heemraden van den polder Wieringerwaard ten polderhuize Wieringerwaard. 14 personen waren daarbij te genwoordig. De voorzitter opent de vergade ring met een woord van welkom tot de leden en de heeren Jongs- ma en Sluiter van het ingenieurs bureau W. C. en K. de Witt uit protest besloten. Aan de gestelde Amsterdam beide laatetgenoem- eischen, geen tariefwerk en gelijk den zijn ter vergadering aanwezig', oude situatie 93 loon voor gelijke arbeid, moet om de plannen om öf tot herstel tuatie 148 m3. handhaafd blijven wél zal een nieuwe stroomschakelinrichting noodzakelijk zijn. Oök de paalfundeeringen blijven bestaan, omdat zij geheel onder den waterlijn blijven liggen. De exploitatiekosten worden wél hooger, het rendement echter aanzienlijk beter. Interessant zijn de navolgende cijfers explotatiekosten (gerekend met een 3%-leening van 25 jaar) oude situatie f 7680.nieuwe situatie f 9020 globale bemalingscapaciteiten (waterverzet) m3 nieuwe si- uiterlijk 15 December zijn tege moetgekomen daarakmders op nieuw zal worden gestaakt. Te ongeveer middernacht ging de vergadering ui^pi. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND van 10 t.e.m. 21 Nov. 1945. öf tot vernieuwing van de bema- j De eerste stichtingskosten be- lingsinstallatie te Driemolens over dragen f 65000. te gaan, technisch toe te lichten. Gewezen wordt nog op het feit, Ook wordt nog een bijzonder1 dat het oorspronkelijke bemalings woord van welkom toegeroepen plan, hetwelk ook nog van kracht tot den Heer A. S. Keijser, welke gekozen is tot hoofdingeland van den polder Wieringerwaard. De notulen worden vervolgens door den secretaris, dhr. S. W. Schellinger Jr., gelezen en, zonder Geboren Hendrica Theresia, I d.v. Lambertus Fabricius Schla-bemerkingen, goedgekeurd. man en Hendrika Mathilda Sta- Hierna wordt het woord ver ring Johannes Cornelis, z.v. Cor- leend aan de Heeren Jongsma en nelis Hermanus van Kuijeren en j sluiter, welke uitvoerig de plan- Cornelia Bernardina Koning Pe- neilj welke ten aanzien van de tronella Gebena Geertruida, d.v. bemalingsinrichting zijn ontwor- Petrus Cornelis Pijnacker en Pe- pen> verduidelijken, tronella Anna Willemijntje Ou- Wanneer het electrisch gemaal dejans. aan een grondige herziening wordt Ondertrouwd Hendrik Pieteronderworpen, zullen, omdat zeer de Boer en Neeltje Bartelse bei- j veei verouderd dreigt te worden, den te Anna Paulowna Cornelis j hooge onkosten moeten worden Theodorus Josef Peters en Geer- 1 gemaakt.bovendien verkeeren tje van der Burg, beiden te Annaj^e gewelven der waterloopen en Paulowna. verdere, bij het gemaal aanwezige, ver- te Haarlem en Pietertje van Teu- lingen te Anna Paulowna Aris Groot te Heerhugowaard en Elisa- beth Vlaar te Anna Paulowna val. Alvorens echter het tweede plan wordt geopenbaard, wordt eerst overgegaan tot onderzoek van de Hendrik van der Es en Marina geloofsbrieven van den heer A. S. Femke Siewers, beiden te Anna Keijser. is en waarover verder in de ver gadering nog gesproken zal wor den, een bedrag van f 125000.- opeischt. Hierna worden beide plannen in stemming gebrachthet twee de plan, omvattende dus een al- geheele vernieuwing van de pomp- installatie met toebehooren, wordt met algemeene stemmen aange- men. De voorzitter is verheugd, dat dit plan met algemeene stemmen is aangenomenhet beteekent trouwens ook voor het ingenieurs bureau een voorloopig succes. Ten aanzien van het bemalings plan wordt opgemerkt, dat voor het uitdiepen der hoofdvaarten misschien de beschikking over een baggermolen kan worden verkre gen. Bij de rondvraag spreekt de Heer Jongsma, namens het inge nieursbureau den wensch uit, dat de plannen op dezelfde prettige wijze van samenwerking ten uit voer zullen worden gebracht als onderzoek geVal was bij de stichting van het gemaal in 1871 al waren BELASTING PROBLEMEN. Ten behoeve van onze geëvacu eerde Wieringermeerbewoners volgt hier een juiste omschrijving van de getroffen -regeling terzake van de betaling van Personeele- en Grondbelasting. Personcelc belasting. Bij Reso- Knippen of Scheren Weinigen zullen deze vraag ver wachten, wanneer zij het weegbrug- hüisje te Lutjë-Kolhorn passeeren. Kapper Zwart heeft aldaar zijn kapperszaak doen herleven in een ruimte van ongeveer 3 bij 1 meter, al kan momenteel nog niet van „Luxe Paulowna. j De commissie var Overleden Hendrikje Zuiders- j verklaart bij monde van den ma, 59 jaren, echtgenoote van, Heer E. G wonder, de stukken in toen 00k~de voorvaderen van het Sjouke Wijma Pietei Boist, 99 drde hebben bevonden. 1 tegenwoordige bureau bij de werk jaren, echtgenoot van Neelt-je Re- De v00rzitter feliciteert den Hr. zaamheden betrokken, zeiman; Anna Schotvanger, 63 Keijser met zijn nu formeel beves- Gevraagd wordt naar de uit- jaren, echtgenoote van Jacob vanj ügde benoeming en hoopt op een voering van het slootwerk aan Duin (overleden te Alkmaar) prettige, op onderling vertrouwen Uet bestllur WCTdt machtiging Dirk Boer, 28 jaren, z.v. Paulus baseerde, samenwerking in het verieend deze zaak te regelen" Boer en Barbera Balder; Klaasje! belang van den polder. De Heer De Heer c Boekei wijst er op. Wieren, 66 jaren, echtgenoote van Keijser zegt ane medewerking in dat er thans zeer veel tamme Gradus Philipsen Pieter Bergman,dje geest toe eenden door den polder zwerven, echtgenoot van Aaltje den Engel- vervolgens wordt voortgegaan welke beter bij huis gehouden sen (overleden te Haarlemmerm.) j met bespreking der plannen. dienen te worden. lutie van 12 Juli 1945, no. 526 Kapsalon worden gesproken. De heeft de Minister van Financiën middenstanders uit de Wieringer- bepaald, dat ten aanzien van op meer gaan weer aan den slag 15 Januari 1945 in gebruik zijnde! Dat ook de industriêele midden- perceelen, die daarna wegens stand niet stil zit blijkt uit het feit evacuatie als gevolg van inundatie dat meerdere graanhandelaren reeds of andere oorlogsomstandigheden teekeningen gereed hebben voor moesten worden ontruimd, voor de herbouw van hun bedrijven zoover vaststaat, dat deze percee- len niet. meer in 1945 In gebruik kunnen wev-den genomen, geen aanslag Personeele belasting be hoeft te worden opgelegd. Een De staking in de Wieringermeer. aanslag wordt dan opgelegd voor het perceel dat men in gebruik heeft genomen in de gemeente •waar men geëvacueerd is, dus vanaf het tijdstip waarop men dan een woning heeft betrokken. ANNA PAULOWNA Eerste vergadering van den Tijde- lijken Gemeenteraad van Anna Pau lowna ten Raadhuize op Donderdag 29 November 1945, om 14 uur. AGENDA: 1. Opening. 2. Beêedi- ging Raadsleden; 3. Benoeming Wet houders; 4. Mededeelingen; 5. Ver zoek van den. heer Th. Strobel, on derwijzer aan de O.L, School UI de zer gemeente om eervol ontslag we gens zijn benoeming te Hilverrsum 6. Verzoeken om tegemoetkoming reiskosten bezoek Lyceum en Chr. Opleidingsschool te Den Helder 7, Verzoek Minister van Binnenl, Za ken d.d. 22 October j.1. om het K.B. van 15 Oct. 1945, no. 7 betreffende De staking in het kamp „Oost- niet-terugbetaling voorschot extra waard" waarvan het verloop el- maand salaris of uitkeering op d 2- aers in ons blad is opgenomen, zelfde basis aan het rijkspersoneel - was voor de overige arbeiders in van overeenkomstige toepassing te de Wieringermeer, speciaal voor i verklaren op het gemeentepersoneel. hen die onder D.U.W. voorwaar-18. Plan uitbreiding begraafplaats. Grondbelasting moet wel wor-i den werken, aanleiding, eveneens ,9. Rondvraag. 4 den betaald. Men kan een ver- een algemeene staking te procla- zoek om ontheffing indienen bij meeren. Ook vaklieden van de BARSINGERHORN den Inspecteur der Directe Be- opruimingswerkzaamheden waren j)e gladheid van den weg, tenge- lastingen, le af deeling te Alk- daarbij betrokken, maar, voor die eigendommen Hier was de, tot de Amsterdam- waa-rvan de opbrengst of het ge- j sche arbeiders, verhoudingsgewij- not door onvoorziene rampen is; ze onbevredigende, loonregeling verloren gegaan (o.a. de Wierin- aanleiding om het we-rk neer te germeerramp). Opgemerkt wordt, leggen. nog, dat het indienen van een De Amsterdamsche kamparbei- verzoek om ontheffing geen uit- ders verdienen n.1. 76 cent per uur stel van betaling geeft. I en genieten bovendien vrije kost Bij het verzoek om ontheffing! terwijl de Wieringer arbeiders moet overgelegd worden een du- slechts 61 cent per uur ontvangen, plicaat-aanslagbilj et, te bekomen Voorts werd geprotesteerd tegen bij den ontvanger der Directe Be- het voornemen van de D.U.W. ta lastingen te Schagen, tegen beta- riefwerk op te leggen, iing van tien cent. Pe arbeiders kwamen Vrijdag- Er kunnen Amerikaansche pom pen aangekocht worden, welke uitstekend geschikt zijn voor plaatsing in heo poldergemaal, terwijl de constructie van de bes te qualiteit is. Inplaats van stalen, moeten j echter gietijzeren buizen worden aangelegd voor de toe- en afvoer van het water, daar stalen buizen, welke momenteel b.v. bij de droog legging van den Wieringermeer- polder en het eiland Walcheren worden gebruikt, niet bestendig zijn, wanneer zij op of onder den grond gemonteerd wordenzij zijn te veel onderhevig aan oxy- datie. Voor tijdelijke voorzieningen zijn dergelijke buizen natuurlijk wel geschikt. De voorzitter wijst op het be staan van een gemeenteverorde ning. Schertsend wordt opgemerkt, dat de Heer Boekei ook lid van den gemeenteraad is en daar dus zijn bezwaren ten berde kan bren gen. Overigens kan de voorzitter met het gemeentebestuur in con tact treden. Hierna volgt sluiting der verga dering onder dankzegging voor de aanwezigheid van pers, deskun digen van het. ingenieursbureau en leden va het college. Aan den Heer C. J. Bosker kunnen voortaan iederen volge van het bietenrijden, was oor zaak dat de heer P. Blaauboer uit de Wieringermeer, met zijn auto slipte en in de sloot geraakte. Een nat pak was het gevolg van deze buiteling. De plaatselijke brand weer kwam later op het lumineuse idee de weg met de spuit slipvrij te maken. OOK ADVERTEEREN IS BOUWEN AAN DE TOEKOMST. Woonplaats Het kfooshek komt dichter bij Woensdag op de Beurs te het gemaal voorts worden de bouwvallige metselwerken, voor zoover dit in verband met de ver bouwing noodzakelijk is, opge ruimd. De electromotoren kunnen ge- Winkel abonnementen, advertentie's, adresveran deringen etc. worden opge geven. MEDEDEELING. Abonnementen voor dit blad kunnen worden opgegeven VOOR WIERINGEN bij de agenten D. Steeman en H. Stobbe. Den Oever J. Visser te Hippolytushoef R. Kat Westerland. VOOR BUITEN WIERINGENaan de in dit blad afgedrukte Administratie-redactie of Directie-adressen. Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op de „Flevobode". Betaling per kwartaal (storting ook per giro) Naam en voorletters Adres (straat en huisno.)

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1945 | | pagina 3