WIERINGERMEER NIEUWS. LANDBOUW HERSTEL ~jf DE BEURS TE WINKEL. COMMISSIE VOORZIENING WIERINGERMEER. BEHEER DER DOMEINEN. Vergoetïing „herstel"-werkzaam - heden eigen bedrijf. Door den Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst is, in nauw over leg met het Domeinbeheer, de! (regeling bekend gemaakt over de' vergoeding voor „herstel"-werk- zaamheden in eigen bedrijf. De daarin uiteengezette regeling was gebaseerd op de zoowel door de Voorlichtingsdienst als door het Domeinbeheer ingewonnen inlich tingen over de elders bij den Dienst Landbouwherstel gevolgde gedragslijn. Uit een onderhoud dat kortge leden plaats vond met één der Directeuren van dezen Dienst, bleek echter, dat onze verkregen inlichtingen niet geheel overeen komstig de geldende regelen wa ren geweest. Tot onzen spijt moe ten wij dan ook een correctie aan brengen. De regeling is thans zoo. Voor het „herstel"-werk aan sloot;en, egalisatie enz.,dus het cultuurtechnische werk, alsmede voor de op-ruiming van erven en schuren, wordt bij uitvoering door den boer zelf, een vergoeding be-1 taald overeenkomstig de ramin gen, welke door de Heide Mij of Gront-Mij zijn gemaakt. De Mij.-en maken dus de begrooting op van de noodzakelijk geachte herstel werkzaamheden en houden toe zicht op de uitvoering daarvan, i Op het geschatte loonbedrag wordt j aan sociale lasten, enz. een per centage toegevoegd van 31Va%. Zijn deze werken beëindigd dan' liggen de gronden weer ter be schikking van den boer. De Voor lichtingsdienst geeft daarop de voorschriften voor de grondbe werking en teelt van gewassen. Blijkt nu later dat de opbrengst zoodanig is geweest, dat de kosten er aan besteed niet worden goed gemaakt, dan heeft de boer recht op vergoeding van het tekort. Dit recht verliest hij, wanneer hij de adviezen van den Voorlichtings dienst niet heeft opgevolgd. Deze regeling beteekent dus, dat de boer zelf begint met alle kos ten te dragen, ook die van de grondbewerking. Wat dit laatste betreft is er nog een uitzondering voor diegenen, die kennelijk niet in staat waren om dit zelf te doen en die daarom een, meestal duur dere, loonploeger hebben moeten inschakelen. Deze meerdere kos ten worden vergoed door Land bouwherstel, doch alleen wan neer de boer kennelijk niet in staat is geweest dit zelf te doen. Voor geïnuffdeerd grasland is de regeling weer anders. De hier voor noodige grondbewerking wordt wel vergoed, terwijl tevens het graszaad voor nieuwe inzaai gratis ter beschikking wordt ge steld. De kosten van inzaai komen dan tevens voor rekening van Landbouwherstel. Deze regeling is zoo gekozen, omdat de overwe ging is geweest, dat voor het verloren gegane grasland weer nieuw grasland terug moet komen. Met nadruk willen wij er nog op wijzen dat deze regeling gebas- seerd is op een persoonlijk onder houd met één der Directeuren van den Dienst Landbouwherstel, waarvan tot onzen spijt tot dus-' ver geen schriftelijke bevestiging is ontvangen. De Rentmeester der Domeinen, Ir. A. OVINGE. BH Diefstallen in den Polder. De laatste dagen zijn eenige ernstige gevallen van diefstal in den polder voorgekomen in de richting van de Oude Zeug, o m. op het bedrijf van J. Wierts. Van de daders tot dusver geen spoor. Het is zeer betreurenswaardig dat dergelijke ongure elementen nog in den polder kunnen rond- loopen. Wij hepen dat hiertegen kracht dadig zal worden opgetreden en dat de daders niet zullen worden ontzien. Door den heer H. A. Giesen werd namens de Commissie ter beharti ging der belangen van Wieringer- meerbewoners het volgende mede gedeeld: 1. A. Terpstra krijgt volgende week een schip vrij hooi te Medem- bliik voor den wal. Landbouwers, die tot nog toe geen hooi op hun toewijzingen ontvangen hebben, ge nieten hierbij voorkeur. Daartoe ge lieve men zijn juiste adres op Ie geven aan den heer Terpstra. 2. De P.B.H. (Stompedissel) ver zoekt het werkrapport van den voor lichtingsdienst in te zenden tegelijk met de aanvragen om motorbrand stof voor de landbouwers. 3. De P.B.H. maakt verder be kend, dat alle landbouwers zich voor de wmtertelling moeten vervoegen bij den P.B.H, der gemeente, waar in men woonachtig is. 4. Het Hoofd van de brandhout voorziening maakt bekend, dat het afhalen van brandhout te Medem- blik wordt opgeschort tot 10 Dec. a.s. in verband met de in uitvoe ring zijnde bestratingswerkzaam heden. 5. P. de Caluwé, Lotweg 36 te Anna Paulowna, heeft te huur, met recht van koop, eenige werkpaarden. 6. Singelbeplantingen rond boer derijen zullen door de boeren zelf gedeeltelijk hersteld mogen worden in overleg met den Heer van Bremen. Italiaansche populieren, els en der gelijke boomsoorten kunnen dus gereserveerd worden. De kosten zul len waarschijnlijk worden vergoed. Een definitieve regeling is echter terzake nog niet bekend. 7. Omtrent de noodwoningea, welk onderwerp reeds herhaalde malen aanhangig is gemaakt, zullen zeer binnenkort mededeelingen in pers verschijnen.. 8. Inzake de vaststelling van ta lieven voor loonploegers is de werk commissie nagenoeg gereed. Hier over zullen de volgende week op de Beurs mededeelingen volgen. 9, De landbouwers, die een ur- gentieverklaiir.y voor een motor voertuig wen.schen. dienen zich schril telijk tot den Heer G. P, Kistemaker A 63 te Abbekerk te wenden. De j Commissie ter .behartiging der belan- gen van geëvacueerde Wieringermeer bewoners zal dan een advies uitbren gen aan den dienst Wederopbouw. Vooropgesteld dient te worden, dat zooveel mogelijk in combinatie van eenzelfde motorvoertuig gebruik dient te worden gemaakt. 10. Door de Schade Enquete Commissie is vanuit Winkel een schade-opgave ontvangen zonder vermelding van afzender. Inlichtin gen hierover worden ingewacht bij den P. B. H. 11. Van de zijde van den Dienst Wederopbouw wordt er de aan dacht op gevestigd, dat van onder staande personen de daarachter vermelde goederen nog niet zijn af gehaald van het opslaglerrein te Me- demblik. Deze goederen moeten "thans voor 8 December a.s. worden afgehaald.. Het betreft Van J. W Lammers, 12 kiera- bakken H Groenenberg, 30 Uïen- t'kken, 9 rooi matten J. ïwenvv 12 kiembakken J, C, v. Visteren, 28 kiembakken P. C. Tesselaan, 11 kiembakken, 13 rooikratten W. H. v.d. Giessen, 10 rooikratten B. Duinkerken, 12 rooikratten J. de Jong Kzn. 7 rooikratten, 3 kiembakken B. Ton, 14 kiembak ken P. Uitdewilligen, 22 kiembak ken L. H. Kerckhoffs 54 kiembak- 1 ken Stichting Poterbewaarplaals 113 kiembakken: H. B. Kielstra 14 id. K. v.d. Veen 20 id. J. Doornbos 15 id. E Hagen 18 id. J. H. Hoi tink 48 ia. J. P. Grijns 65 id.; H. Juurlink 55 id,; F. Mulder 38 id. J. H. Woudslra 22 id. J. X. Veenkamp 14 id. Gebr, v.d. Burg 10 bollenb. Lken R. Bossema, 25 h:embakkeo J. A. Bergsma 15 id.; W. P. Brouwer 19 id. Addens 20 WEER LICH' Door het P.E.N. werd deze week gezorgd voor aansluiting op het electriciteitsnet van de bedrijven van de Heeren Montsma, Grin en Bakker aan den Wieringerrand- weg. MIDDENMEER. Naar het zich laat aanzien, zal deze week het dorp Middenmeer geheel droogvallen. In verband hiermede wordt van gemeentewege ook weer gelegen heid geboden aan ae ex-bewoners om er een bezoek te brengen, waartoe men reeds schriftelijk een vergunning ten gemeentehui ze heeft kunnen aanvragen. Teneinde de bezoekers omwegen te besparen zullen de drie brug gen rondom Middenmeer, welke ook schade hebben opgeloopen, in zooverre worden hersteld, dat men hiervan gebruik kan maken. STEEKWAGEN NIEUWS. De netto opbrengst van de uit voeringen te Medemblik bedroeg f 137.Dit bedrag is aan Ned. Volksherstel overgemaakt. 8 Dec. a.s. komt de Steekwagen in Café „de Fuik" te Opperdoes. De netto opbrengst van dezen avond komt wederom ten goede aan het N.V.H. Men verzoekt ons te willen mel den. dat de aangekondigde opvoe ring te Zaandam wegens omstan digheden geen doorgang kan vin den. BEZOEK COMMISSARIS. Heden (Zaterdag) zal de Com missaris der Koningin van de Provincie Noord Holland een be zoek brengen aan de Wieringer meer. Zijne HoogEdelgestrenge zal de lunch gebruiken in de Oost waa?dhoeve, welke verzorgd zal worden door Hotel Smit. OPENSTELLING TELEFOONKANTOOR. Het eerste telefoonkantoor in de Wieringermeer is Vrijdag 30 November weer in gebruik geno men. Het betreft hier 't kantoor Oost- waard, dat thans is ondergebracht in de Oostwaard Hoeve. Reeds zijn 12 aansluitingen tot stand getracht. kiembakken Staatslandbouwbedrijf 34 kiembakken H. C. de Boni 14 kiembakjes G. Schuringa 12 !d L. W Poodt 18 id. H. ie Vries 14 rooJk) alten, 13 kiembakjes; P, F. J. Bus 10 kiembakjes J. G. Zegger 13 id. K. Boomsma 46 id. L. Burgers 16 id. G. Kistemaker 26 id. C. v d. Sar 6 id., 4 rooikrat ten J I'aarlberg 30 rooikra'ten W. Noordhof 12 kiembakken H. Pieper 36 id. J. H. Bosker 11 id. H. J. Meye: 12 id. W. Ruiter 8 id. 12 rooikrV en H. A. Herweyer 72 kiembakken, »-■ Drie wielige kar; Lorrie 2Vs bij 2 m. X (groen) 16 bollenbakken; P. groen 17 rooikratten 258 rood 32 bollen bakken I. groen 25 bollenbakken; G groen 80 id. J. T. (zwart) 26 id. M (Zwart) 90 id. K. S, (zwart) 10 id. P. S. V. rood 20 id. A. W. rood 21 id.; P. B. (zwart) 60 kiem- S. B. Groen 65 rooikratten K. K. [zwart) 12 rooikratten. VERVOLG Ir. VETH. De Heer J. G. Addens opende de rondvraag met een verzoek om in lichtingen over de te voeren grond- politiek en de komende bodemorde ning. Ook had men nog zoo weinig van de provinciale afdeeling ver nomen. 'jü De Heer Ir. A. Ovinge zou gaarne willen weten in hoeverre de te stich ten organisatie de vrije hand krijgt in het nemen van besluiten. Ir, Vet deelt daarop mede, dat inderdaad da overheid toezicht blijft houden en vei wacht wordt, dat een regeerings adviseur de vergaderingen zal oij- woren. De legeering blijft evenwel het veto-recht houden, Eenige jurL- te.i zijn thans bezig deze zaak uit te werken. Op een vraag van den Heer D. Pij per deelde de .«preker mede, dat de bedrijfsgenooten in de dorpen geza menlijk hun belangen zullen gaan behartigen, dus niet gescheiden in de 3 standorgaaisaties. Naar aanleiding van een vraag vai den Heer J. var- Wijk maakt lr. Vet melding van het feit, dat met ingang van Janna..s iedere provinci» een eigen landbo.'V blad krijgt. Tot slot deel! de Heer L. reikes mede, dat de aibeiders stellig zullen medewerken om de te stichten orga nisatie tot vollen bloei te brengen. Hij rekent er echter op, dat de landbouwers van hun kant datgene zullen doen wat tot een goede sa menwerking zal kunnen leiden. Officieëele bekendmaking. De Inspecteur der belastingen te Alkmaar 2de afdeeling maakt bekend dat in zijn inspectie com missies van voorlichting zijn in gesteld tot het achterhalen van zwarte winsten en besmette in komsten voor alle tot zijn inspec tie behoorende gemeenten, t.w. Zuid en Noord Schermer, Scher- merhorn, Oterleek, Oudorp. Koe dijk, St. Pancras, Heerhugowaard, Schoorl, Warmenhuizen, Haren karspel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Winkel, Schagen, Bar- singerhorn, St. Maarten, Zijpe Callantsoog, Wieringermeer. Degenen, die mededeelingen om trent zwarte winsten en besmette inkomsten kunnen verstrekken, worden uitgenoodigd deze ter ken nis van de commissie te brengen aan het adres van genoemden in specteur, Egmonderstraac 18 Alk maar. MIDDENSTANDSVERGADERING. De leden spreken zich uit voor drie dorpen. Woensdag j.1. na afloop van de Beurs hield de Middenstandsver- eeniging Wieringermeer een druk, bezochte vergadering in het café; Laan te Winkel, onder leiding van I den Voorzitter, den heer Vos. Over de vraag één of drie dor pen in de Wieringermeer, werd met algemeene stemmen de wen- schelijkheid uitgesproken, dat de drie dorpen weder zouden worden i opgebouwd, en dit ter kennis v. d. betreffende instanties te brengen. Een klacht, die bij het bestuur was ingekomen, dat Wieringer- meerder-detaillisten niet aan de arbeiderskampen konden leveren, werd ter kennis van den burge meester gebracht. Een antwoord hierop was nog; niet binnengekomen. Over de wederopbouw van Mid- denstandsbedrijven in de Wierin germeer werden vele vragen ge-! steld. De antwoorden kwamen hieropl PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK Medemblik 10 u. cd. v. Offeren. M.-blik 5 u. cd. v. Offeren (Lu- tersche kerk). Opperdoes 9.30 Ds. Bredschneider. Opperdoes 2 u. Ds. Bredschneider. Lambertschaag 10 u. ds. de Jong. Midwoud 7 u. cd. v. Offeren. GEREF. KERK Sijbecarspel 9.30 u. Leesdienst. Sijbecarspel 2.30 u. ds. A. Kramer van Medemblik. Winkel 4.30 u. ds. Schaafsma. Ds. J. Kampman te Opperdoes ont ving een beroep naar de Chr. Ge- ref. Kerk te Nieuw-Vennep. neer, dat. bestaande woningen niet mogen werden betrokken zonder Overheidstoestemming. Dat men dient af te wachten hoe de puinopruiming zal worden geregeld. Dat de Commissie van Weder opbouw van de Wieringermeer contingenthoudster van bouwma terialen is geworden. Dat 't zeer waarschijnlijk is, dat de architecten-keuze vrij zal wor den gelaten. (Uitv. verslag in 't volgend no.) Aan den Heer C. J. Bosker kunnen voortaan iederen Woensdag op de Beurs te Winkel abonnementen, advertentie's, adresveran deringen etc. worden opge geven. Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op de „Flevobode". Betaling per kwartaal (storting ook per giro) Naam en voorletters- Adres (straat en huisno.) Woonplaats: TEXTIEL. De vergunningen voor aankoop van COSTUUMS en OVERJASSEN zijn vandaag aan de aanvragers toege zonden. Deze artikelen kunnen uitsluitend bij de onderstaande winkeliers worden gekocht. Ie. J. v. d. Kooi, p.a. Kruiten, Tweewegen, W.-waard. 2e. Kleedingmagazijn „Wieringermeer" (G. Kroon) A 113, Noord-Scharwoude 3e. Ia. B. Hermes en Co., Bagijnhof 20, Medemblik 4e. J. Vos, Oosterhaven 20, Medemblik 5e. de fa. C. D. Schmalz, Laagzijde, Schagen 6e. Fa. T. Takes, te Hippolytushoef. Men kan kiezen uit. een van de 6 bovengenoemde win keliers. Indien men b.v. wat de maat betreft bij een bepaalden winkelier niet kan slagen, kan men het bij een anderen der 6 gehoemde winkeliers probeeren. Zij voor wie geen passende maat aanwezig mocht zijn, dienen de vergunning terug te zenden naar den Distri- butiedienst te Hippolytushoef. Omtrent de uitgifte van de overige aangevraagde artikelen volgt een nadere publicatie. KOLHORN. 1 December 1945. De Commissie Voorziening Wieringermeer, De Voorzitter, H. DE GRAAF. De Secretaris, P. J. CRAMWINCKEL.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1945 | | pagina 3