WIERINGER NIEUWS VERVOLG RAAD WIERINGEN. WAARHEEN? dat geen sabotagedadenplaats vonden, die mij ernstig zouden zijn aangerekend en waarvan ik als Burgemeester het slachtoffer zou zijn geworden. Ik dank de burgerij dan ook voor haar goede gedrag waardoor ik nimmer de angst heb gehad terechtgesteld te zullen worden. Bij mijn terugkomst op 26 Mei 1945 trof ik onze gemeente geluk kig goed aan, niet gebombardeerd of beschoten en vrijwel onbescha digd. Wel was hier de catagorie „Oor logsslachtoffers Wieringermeer". De ondérwaterzetting was weer een van die bekende staaltjes van de bezettende macht om ons ook op het laatste oogenblik zoo veel mogelijk schade te berokke nen. Een probleem vormde daardoor direct het groote woningtekort. De 98 woningen voor Heldersche Vluchtelingen, in 1941 gebouwd en in 1942 betrokken, waren nog niet ontruimd. Wij hadden ons dat anders gedacht doch ook Den Helcler was zwaar getroffen om dat. daar duizenden huizen waren afgebroken. Daarom was voor de Wieringermeerbewoners hier niet aanstonds plaats hoewel zij nu toch allen, zij het soms gebrekkig, onderdak hebben gevonden. Ook voor Wieringen was, mede als gevolg van de Zuiderzeewer ken de woningtoestand verre van ideaal en door de huisvesting van Wieringermeerbewoners is ander maal stagnatie in de behoorlijke onderbrenging van de eigen be volking ingetreden. Wij zijn ech ter bezig ook daarin te voorzien. Tenslotte hoop ik van uw zijde voor de vele moeilijke problemen die nog zullen oprijzen op een prettige samenwerking staat te kunnen maken. Hiermede heet ik U geïnstal leerd." Punt 2. Benoeming Wethouders. De Voorzitter deelt mede dat door hem nog is benoemd in de opengevallen plaats door het over lijden van Weth. Bosker de Heer Beeker, en stelt aan de c-rde de voorziening in de vacature dokter Beeker. De Heer J. Lont. beveelt namens de Vrijzinnig Democratische frac tie dokter Beeker als candidaat aan. „De S.D.A.P. zal ons hierin steunen. Dit is goed en recht," al dus spreker. „Onzerzijds zal de S.D.A.P. worden gesteund voor de 2e candi datuur." De Heer Bontkes wil dit nog even toelichten en zegt clat het de gewoonte is dat het dagelijksch bestuur der gemeente wordt sa mengesteld uit de 2 grootste raadsfracties. Op dit punt is vol ledige overeenstemming met de V. D. bereikt. De afspraak is dat de S.D.A.P. haar stem voor de eerste vacature zal uitbrengen op den V. D.-candidaat terwijl de V. D. voor den tweeden zetel de S.D.A.P. zal ondersteunen. Spr. zelf is door de S.D.A.P. voor deze vacature aangezocht en acht deze toelichting wenschelijk om een juiste en zuivere stemming te helpen bevorderen. Deze verklaring ontlokt den Heer Niemeijer de opmerking dat. de manier waarop dit gebeurt hem niet aanstaat. Er is een kiescol lege aangesteld en dit was een vertrouwenscollege. Het spijt spre ker dat met de andere fracties geen overleg is gepleegd. „De oorlog moet ons toch ge leerd hebben dat overleg beter is en daarom was het juister ge weest ook de meening van alle vertrouwensmannen te vragen. De verhouding was dan beter ge worden." De heer Lont„U stelt ons hiervoor verantwoordelijk, doch ik heb de meesten persoonlijk hiervan op de hoogte gesteld. Mis schien niet allemaal, maar wij hebben toch tevoren ons stand punt kenbaar gemaakt." De heer Niemeijer „Dat neemt niet weg dat het kiescollege aan kant is gezet. Hierin zaten de ver- trouwensmenschen en deze had den er in moeten worden gekend. Dat is niet gebeurd. Deze zaak is buitenom bekokstoofd." De Heer Bontkes „Van bekok stoofd is geen sprake. Parlemen taire gewoonte is nu eenmaal dat de grootste fractie's deze kwestie uitmaken. Dat is de gewone gang van zaken." De"Heer Niemeijer: „De gewone gang van zaken, ja, naar het glu- me vooroorlogsche recht. Doch hier is het anders. Dit is niet. de bedoeling der wetgever geweest. Er waren 39 vertrouwensmenschen voor deze gemeente. Deze hadden normaal moeten kiezen. Weliswaar is besloten 13 candidaten te stellen, evenveel als er plaatsen te vervullen waren, en dit kan ook wel volgens de wet, doch dat. is niet de bedoeling der wet geweest." De Heer Beeker „Hiertoe is des tijds toch met algemeene stem men door het kiescollege beslo ten." De heer Niemeijer „Ik heb mij daar toen bij neergelegd, doch U vroeg na afloop den Vrijzinnigen nog even te blijven. Ik heb mij daaraan geërgerd. Door die op merking ben ik wakker geworden. Dit was partijschap op de spits gedreven." De Heer Lont„Hadt U aan een andere verhouding verwacht bij bespreking in het kiescollege De Heer Niemeijer „In de per sonen die thans zitting hebben weinig verandering maar het gaat om de methode. Men kan de wet niet aan kant zetten. De normale weg was stemmen door 39 perso nen, die ieder 100 stemmen verte genwoordigden. Het had dan iets anders kunnen loopen. Dan was deze raad ook door de gemeente gekozen.. Nu door partijen." Voorzitter „Ik geloof dat deze zaak nu van alle kanten is beke ken en ik stel voor tot. stemming over te gaan. Aan de orde is de vacature „Beeker". Da Heer Beeker wordt daarop met algemeene (12) stemmen gekozen. In de vacature J. Tijsen Jz. Sr. wordt vervolgens met gelijk stern- mental de Heer F. Bontkes geko zen. Op de vraag van den Voorzitter of de gekozenen hun benoeming aannemen antwoorden beiden be vestigend. De Voorzitter verzoekt vervol gens den Heer Bontkes de Wet houders-zetel te willen innemen. Spreker feliciteert de benoem den en hoopt op hun steun en hulp te mogen rekenen in alle zaken de raad, gemeente en B. en W. betreffende. Vervolgens memoreert, de Voor zitter nog even de verdiensten van den Heer Tijsen, die op 78-jarigen leeftijd na 18 jaar als wethouder te hebben gefungeerd in de laat ste B. en W.-vergadering afscheid heeft genomen. Cp moeilijke oogenblikken, voor al in de laatste jaren heeft hij veel gedaan en "zijn sporen wel verdiend. Hem is, aldus de Voor zitter, wel een woord van dank 5 December Vergadering H. M. v. Landb. afd. W.-meer. in café Laan, Winkel. Aanvang half twee. 7 December 19.30 uur Oprichtingsvergadering Gemengde Zangver- eenigïng in Hotel Centrum van S. Kaan, H.-Hoef. 11 Dec. 1945 Vergadering E.V.C., afd. Wieringen, bij S. Scheltus. verschuldigd voor het vele ge wichtige werk dat hij in het be langeer gemeente heeft verricht, 3. Mededeelingen en ingeko- komen stukken a. Van den Districtsschoolart- sendienst het jaarverslag 1944; b. van de Vereeniging van Ned. Gemeenten het jaarverslag 1944. Beide stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. c. Van den Heer H. Volger een verzoek om ontslag als onderwij zer aan de O. L. School te H.hoef; d. alsvoren van Mej. P. M. Mulders als onderwijzeres aan de school voor V.G. L.O. te Hippoly- tushoef, wegens haar benoeming als ouderwijzerewhj het bijzonder onderwijs. Aan beide lö^^rachten wordt het gevraa;fj^ mtslag eervol ver leend. 4. Voordracht tot stichting van een school voor U.L.O. onder wijs De voordracht van B. en W. luidt als volgt „Naar U bekend zal zijn, wor den reeds gedurende een reeks van jaren pogingen in het. werk gesteld te Wieringen een school voor uitgebreid lager onderwijs (U.L.O.) op te richten. Verschillende oorzaken heb ben die oprichting verhinderd. Eén der voornaamste oorzaken was, dat omtrent het bezoeken eener zoodanige school door een voldoend aantal leerlingen te weinig zekerheid bestond. Door bijzondere omstandighe den is thans echter gebleken, dat de belangstelling uit de gemeente voor dit onderwijs zeer voldoende genoemd kan worden. Immers, op de u.l.o.-school, welke door de ge meente Wieringermeer als gevolg- van de inundatie naar hier werd; overgebracht, zijn als herkomstig van Wieringen ongeveer 55 leer-| lingen ingeschreven op een totaal van plm. 70. Voorts gaan nog en kele leerlingen uit Wieringen op u.l.o.-scholen te Den Helder. Naar het ons voorkomt is daar om thans de tijd aangebroken om tot stichting van een dergelijke school alhier te geraken, hoewel het natuurlijk mogelijk is, dat de belangstelling wat zou gaan ver minderen, komt ons dit toch niet waarschijnlijk voor. De ouders raken meer en meer vertrouwd met het denkbeeld het onderwijs aan hun kinderen niet met de gewone lagere school te doen op houden. Ook de verplichting tot het bezoeken van de school voor voortgezet lager onderwijs te Hip- polytushoef werkt hiertoe min of meer mede. De Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Den Helder wiens advies wij vroegen erkent de wenschelijkhéid tot oprichting van een u.l.o.-school, doch adviseert daarmede nog eenige tijd te wachten, omdat de thans alhier ondergebrachte ulo school van Wieringermeer anders in gedrang zou komen, vermits het aatal leerlingen aanmerkelijk zou terugloopen en de positie van en kele aan deze school verbonden leerkrachten bedreigd zou worden. Hoewel deze gevolgen inderdaad van een school te Wieringen zou-, den kunnen worden verwacht, zal dit m de praktijk wel wat mee vallen. In de eerste plaats toch zal het nog wel eenige tijd vor deren voor de nieuwe u.l.o.-school m werking gesteld kan worden, in welke tijd men te Wieringer meer al wel weder over een hulp gebouw in de drooggelegde polder zal kunnen beschikken. En in de tweede plaats is het verliezen van de leerlingen uit Wieringen voor die school wel een bezwaar, doch niet onoverkomelijk. Men mag toch aannemen, dat. een gemeente als Wieringermeer zeer wel in staat is haar ulo-school voldoen de te bevolken. Mocht dit niet ten volle het geval blijken te zijn en men daardoor genoodzaakt wor den een gedeelte van het onder- Amicitia. Om de meening omtrent de op voering van „De Nacht van Bess" in Den Oever niet van te voren te heb ben kunnen beinvloeden, geven we eerst thans ons verslag van de uit voering van „Amicitia", dat ook Za terdag en Zondag j.1. met dit sLik in Den Oever optrad. Dit verslag luidt Onze plaatselijke tooneelvereeni- g:rig, die reeds meermalen getoond beeld de gewone dilettanten stuk een volkomen te beheerschen, doch streeft naar het brengen van stuk ken van hoogere waar ie, stukken met neer inhoud die ook aan spel en spelers hoogere eischen «tellen, bieft o.i, met „De Nacht van Bess" we', iets te hoog gegrepen en wei nig rekening gehouden met de sma-ak van het publiek. Dc- Nacht van Bess" ste't zeer hooge eischen en afgezien van de vdjze waarop Amicitia het btacht, waarover straks, kon het gegeven, met als eenig hoogtepunt e.en pikant, voor ons, gezien de plaats van han deling, aanvaardbaar motief, het pu bliek slechts matig interesseeren. Eerst in het 2e bedrijf voelde men zich aangegrepen door de sfeer die Veterman in zijn stuk bedoelt te scheppen. Dit lag niet aan „Amici tia". doch aan den schrijver, wiens trant den Wieringers blijkbaar niet ligt want er viel van zeer goed spel te genieten. De moeilijke dames-hoofdrol Em ma, werd door Mw. de Jong-Kramer, gezien ook de korte voorbereiding, werkelijk uitstekend verlokt, S. Duijn ker was een voortreffelijke profes sor-figuur, van wien waarlijk een superioriteit als gezinshoofd en ge leerde uitging., P. de Graaf als de beminnelijke Gouverneur van Thebe en J. Talces Is Lord Stradfort, gaven eveneens zeer goed spel te zien, terwijl Js. Bosker als butler onvervangbaar was. De kleinere rollen waren bij de jongedames Tr, Kaaijk, M, Lont en H, Rezel in goede handen. Een bijzonder woord van lof komt tennslotte toe aan Mej. G. Bosker als Emma's moeder. Het stuk was een experiment om te komen op hooger niveau doch de overgang is wel iefs te groot geweest In Den Oever blijkt het stuk bijzon der goed te hebben voldaan. Men bericht ons omtrent de opvoering op Zaterdag en Zondag j.1. aldaar het vol gende Zaterdag- en Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Amicitia" een tweetal opvoeringen van het blij spel „De Nacht van Bess.' en wel op uitnoodiging van de Mandoline club .jiOost-Wieringen'1'. Nadatf on der leiding van den heer Jac, Bak ker het muzikale gedeelte keurig was afgewerkt, kwam het tooneel aan de beurt. Eerlijk gezegd waren de aanwezigen wel erg benieuwd, wat er door „Amicitia" gebracht zou worden. Verschillende menschen haddden n.1. vernomen, dat het stuk in Hippo niet zoo goed ont vangen was. Dit was Zaterdag avond wel eenigszins de oorzaak dat de zaal niet geheel en al, ge vuld was. Toen wij het scherm zagen open- fen door het schitterende decor, gaan werden wij ten zeerste getrof- Wat nu te zeggen van het stuk en de spelers. Zou men dit juist wil len beoordeelen, dan zou men het eigenlijk eerst moeten lezen, opdat men kan weten, wat de bedoelingen van den auteur geweest zijn. Laten wij ons dus slechts bepalen I tot de ontvtangst bij het publiek. Doodstil werd het spel aangehoord en al meer en meer begon het pu bliek te begrijpen, dat dit stuk in derdaad een zeer moeilijke opgave was voor het diletanten-tooneel. En als dan na het derde bedrijf het doek j voor het laatst zakt, breekt een warm applaus los van een dankbaar I en aandachtig publiek, dat als het ware besefte, dat „Amicitia" iets meer wilde geven dan hef middelma tige Nadat de voorzitter der Mando- j line-club dank heeft gebracht na- jmens de aanwezigen voor het mooie spel, neemt de voorzitter Js. J. Bos ker het woord en deelt dan mede, dat het Bestuur van zijn vereeni ging in twijfel heeft gestaan om het stuk ook in Den Oever te geven, gezien het resultaat te Hippo. Het doet hem dan ook groot genoegen, dat dit publiek gevoeld heeft,- wat dit stuk beteekenen moet en hij dannkt hen voor hun aandacht en hartelijk applaus. Zonder twijfel kan „Amicitia" op een tweetal zeer geslaagde avon den terugzien, hetgeen hen zal ster ken in de gedachte, dat bun keuze toch rog niet zoo heel gek was geweest. RAZZIA - HERDENKING Gaarne vestigen wij de aan dacht op de in dit blad voorko- mdene advertentie betreffende het organiseeren van een feest avond voor hen die in Dec. 1944 het slachtoffer werden van de hier gehouden razzia's. Werkt al len mede OPRICHTING ZANGVEREENT Alhier worden pogingen aange wend om te .geraken tot de oprich ting van een gemengde zangver- eeniging. Wij juichen dit streven zeer toe. In ons bloeiend vereni gingsleven is zeker nog plaats voor een zangvereniging. Liefhebbers(sters) meldt U aan. Moge de volkszang op Wieringen herleven. POLITIE. Gevonden een gouden ring. Vermistuit garderobe een heerendas. Inl. Gem.-bode H.-hoef. Aan komen loopen een bok. Inl. Bureau Marechaussee te Hippolytushoef. wijzend personeel te ontslaan, dan is er niets tegen, dat Wieringen dit personeel overneemt. In elk geval doet de tegenwoordige toe stand, dat de gemeente, die de meeste leerlingen naar die school zendt, zelf van een dergelijke school verstoken is, toch wel vreemd aan. (Zie vervolg pagina 3.) DEN OEVER. Benoemd tot tijdelijk oderwijzer aan de Chr. Nat. School te Den Oever, de heer Klein te Wilnis. VOOR DE DIJKARBEIDERS. Uitgaande van de Culturele Commissie van het Kampwezen der Noord-Oostpolderwerken, gaf men Dinsdagavond j.1. de 3e en laatste uitvoering voor de Wierin- germeerdijkwerkers in zaal Wiron te Den Oever, waarbij de Mando- linevereeniging O.K.K. uit Hippo lytushoef ditmaal hefc programma verzorgde. Ir. Klasema sprak een kort ope ningswoord. De Heer Jn. Mol en M. Rotgans leidden met het O.K.K. lied het programma in waarna het fleurige O.K.K. Damesensem ble zich, onder leiding van haar directeur den Heer P. Jongkind, onder het spelen van de herken ningsmelodie presenteerde. Het voorprogramma van zang en mu ziek viel, getuige het hartelijk ap plaus zeer goed in den smaak. Vervolgens werd opgevoerd het tooneelstuk Polly Perkins, waarom onbedaarlijk is gelachen. Het is een prettig stuk en er werd uit stekend gespeeld. Reeds eerder plaatsten wij hiervan een verslag. De talrijke aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd en de spelers kregen een ware ovatie te incasseeren. Het was een mooie avond. De Heer van der Hoeven besloot met een woord van dank.

Flevo-bode: nieuwsblad voor Wieringen-Wieringermeer | 1945 | | pagina 2